Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

Emilia i Szymon Sokolikowie
Do Santiago. O pielgrzymach, Maurach, pluskwach i czerwonym winie

Lepiej iść z mężem czy z osłem? Ile dziewic składano w daninie Maurom? Jak medyk z Kordowy odchudził króla Sancha? Dlaczego rycerze z Zakonu Santiago byli żonaci? Jak byki egzekwują zakaz parkowania? Co jest gorsze: pluskwy czy nyktofobia? Co ślubował Krzysztof Kolumb? Jakie części ciała powinien obmywać pielgrzym?

Znacie odpowiedzi? Oni też nie znali, dopóki nie postawili pierwszego kroku na Camino de Santiago. Emilia i Szymon Sokolikowie postanowili na miesiąc przenieść swoje życie małżeńskie z Warszawy na górskie i polne ścieżki północnej Hiszpanii. Przeszli nimi osiemset kilometrów, podążając cały czas za żółtymi strzałkami w kierunku Atlantyku, do grobu jednego z trzech najbliższych uczniów Jezusa – świętego Jakuba Apostoła.

Podróżując śladami średniowiecznych pielgrzymów, spotkali wędrowców z całego świata: wierzących i niewierzących, starszych i bardzo młodych, samotnych i idących w grupie. W drodze towarzyszyli im templariusze, królowie Kastylii, Maurowie, Mozarabowie, rycerze rekonkwisty, czarownice, rastafarianie, miłośnicy korridy, archanioł Rafał, a nawet gejsza. Wędrując w poszukiwaniu niezwykłych legend, wydeptywali rzymskie trakty, uciekali przed krowami i pluskwami, odkrywali groby świętych i papieskiego syna, odkręcali kran z darmowym winem, zdobywali Przełęcz Przebaczenia, podziwiali płeć przeciwną i widzieli Graala.

W czasie wyprawy odkryli też coś ważnego dla siebie. Podobnie jak miliony pielgrzymów z całego świata, którzy już od ponad tysiąca lat wyruszają na największy pieszy szlak pielgrzymkowy w dziejach chrześcijaństwa – Camino de Santiago.

Książka ukazała się w serii literatury podróżniczej BIEGUNY

Bieguny to książki o podróżach i poznawaniu świata. Relacje z wypraw do najbardziej niebezpiecznych i zapomnianych terytoriów na kuli ziemskiej i fascynujące historie z miejsc pozornie dobrze znanych. Opowieści o ludziach i ich losach, zaskakujące przemyślenia na tematy kulturowe i obyczajowe, a także poruszające przygody.

Bieguny to próba spojrzenia na świat oczyma wytrawnych podróżników, dziennikarzy i korespondentów. Poważnie i humorystycznie. Na tle historycznym i z przymrużeniem oka.

Książka do nabycia na www.cartablanca.pl oraz w dobrych księgarniach.


Autor: Emilia i Szymon Sokolikowie | Dodano: 01.06.2010 | Ostatnia zmiana: 01.06.2010

Komentarze

Mirek - 06.10.2010 13:10

Książka godna plecenia najbardziej dla tych osób którzy mają w rodzinie byłych pielgrzymów do Santiago. Książka opowiada o tym jak tam jest.

Ola.kama - 06.10.2010 09:46

Jestem właśnie w trakcie czytania:) Książka napisana świetnie, super się czyta, wiele ciekawostek, o których nie miałam pojęcia idąc Camino, no i szczegółowo opisana trasa, także dużo humoru. Polecam tym, którzy wybierają się na Camino jak i tym, którzy już na nim byli - ja czytając, mam w głowie od razu obraz każdego opisywanego miejsca, więc wracają wspomnienia i ludzie, których tam mijałam, można też porównać doświadczenia... coś niesamowitego:) polecam i pozdrawiam autorów!

Ewa - 22.09.2010 00:33

Polecam książkę wszystkim, którzy wybierają się na Camino - cała trasa dokładnie opisana, a przy tym można też dowiedzieć się wielu ciekawych faktów (legend, anegdot, itd.) o różnych miejscach na trasie. Bardzo dobrze się czyta, wręcz nie można się od niej oderwać. Może spokojnie służyć jako przewodnik - i to bardzo szczegółowy! Polecam wszystkim!!

Zobacz wszystkie »