Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2017-03-25 13:37:30
Droga do Tineo

Wcześnie rano wyruszam do Tineo. Wyspana, nasycona serdeczną atmosferą albergi w Bodenaya i po smacznym śniadanku. Serdecznie żegnana przez Davida i pielgrzymów, którzy jeszcze szykują się do drogiheart Droga jeszcze ciemnawa i trochę mży, ale w żadnym razie nie odbiera mi to radości pielgrzymowania.

To jest „błotnisty” dzień. W moim przewodniku jest ostrzeżenie, że podczas silnych opadów droga jest bardzo błotnista i śliska. Dzisiaj, na szczęście tylko mży, więc uważnie wędruję przez błotniste ścieżki. Znowu wokół mnie piękna zieleń i cisza.

Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2017-03-19 13:01:41
Droga do Bodenaya

Wcześnie rano budzę się w alberdze w Cornellana. Jest nas tu tylko ośmioro pielgrzymów. Ja i Minu – cały czas uśmiechnięty pielgrzym z Seulu – pierwsi wyruszamy w drogę. Jest jeszcze ciemny poranek 24 września 2017 roku, ale za chwilę na niebie widać piękną poranną zorzę nad dachem albergi.

Minu oczywiście wędruje szybciej ode mnielaugh ale spotkamy się jeszcze w klimatycznej alberdze w Bodenaya. Ten 19 kilometrowy odcinek ma już swoje stromizny i błotko. Moje kijki trekkingowe świetnie się sprawdzają i chociaż idę z kijkami pierwszy raz w życiu, szybko stajemy się „jednością”yes

Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2017-03-12 17:07:36
Planujecie już swoje Camino?

Zbliża się czas, gdy pielgrzymi ruszają na Camino. Każdy robi w domu harmonogram dzienny Drogi. Zastanawiamy się ile kilometrów dziennie przejdziemy w zależności od tego jak jest ukształtowany teren, gdzie jest coś interesującego do obejrzenia albo gdzie jest po prostu piękne miejsce, w którym warto się zatrzymać. I chociaż wszyscy wiemy, że harmonogram ten będziemy często zmieniać w czasie naszej wędrówki to powinniśmy zrobić go wystarczająco precyzyjnie, bo przecież mamy wykupione bilety powrotne i tego terminu musimy pilnować.

Dostałam ostatnio wiele pytań o to jak rozłożyłam swoją wędrówkę Camino Primitivo. Byłam w bardzo szczęśliwej sytuacji, bo miałam dużo czasu i mogłam iść wolniutko, często zatrzymując się w zachwycie i robiąc mnóstwo zdjęć

Pokaż całość »

Camino story - luty 2017 :: Kasia Grz :: 2017-03-05 17:53:40
Camino Frances luty 2017

Relacja z zimowego camino Frances od Leon do Santiago, Fisterry, Muxii, dzień po dniu znajduje się tutaj:

http://podbzami.blogspot.com/p/camino-czyli-droga.html

 

 


Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2017-03-03 14:14:15
Droga do Cornellana

W tym dniu, 23 września 2016, zaplanowałam tylko 12 kilometrowe przejście do Cornellana, ale pomimo tego, gnana niecierpliwością, znowu wyruszyłam wcześnie rano – noc dopiero odchodziła. Pożegnały mnie rozświetlona okna albergi.

Droga do Cornellana jest piękna. Chociaż… na pewno będę to pisać każdego dniaheart bo Camino Primitivo jest naprawdę piękne: nieco dzikie, puste, strome, zanurzone w obfitej zieleni.

Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2017-02-22 20:52:08
Droga do San Juan de Villapanada

22 września 2016 obudziłam się bardzo wcześnie i już, jak najszybciej chciałam wyruszyć :) Wyszłam z Escamplero, gdy było jeszcze ciemnawo. Szczęśliwa, wpatrzona w drogę przed sobą i… pierwszy opiekuńczy znak św. Jakuba: COŚ zmusiło mnie, żeby popatrzeć w lewo, a tam, w trawie żółty znak wskazujący, że tutaj trzeba skręcić w zieloną, polną drogę!

Minęłam małą Capilla de Santa ANA de Premono stojącą w miejscu starego szpitala dla pielgrzymów.

Wędrowałam do San Juan de Villapana piękną, zieloną drogą. Przeszłam most nad rzeką Nalon - najdłuższą rzeką w Asturii. Otaczała mnie bujna, wilgotna zieleń.

Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2017-02-13 11:59:23
Droga do Escamplero

Pierwszy dzień wędrówki - 21 września 2016. Jak przyjemnie jest znowu poczuć plecak na ramionach i drogę pod podeszwami wychodzonych, wygodnych butów. To moje drugie Camino. Od pierwszego (Leon – Santiago de Compostela www.caminodesantiago.pl/blog/25/2013/09 ) minęły ponad trzy lata. Ale nie czułam tego czasu. Czułam się tak, jakby nie było mnie tutaj klika dni. Tym bardziej, że mój pielgrzymi dobytek był taki sam jak trzy lata temu. Poza jednym wyjątkiem. Tym razem, pod namową Andrzeja (doświadczonego Caminowicza należącego do Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba) zabrałam ze sobą niedrogie, ale solidne kijki trekkingowi. Nigdy jeszcze nie wędrowałam z kijkami. Na razie spokojnie czekały w plecaku i myślałam, że niosę je niepotrzebnie. Jakże się myliłam!surprise

Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2016-12-01 16:27:48
Uklęknąć przed SUDARIUM

SUDARIUM – ŚWIĘTA CHUSTA to największy skarb Katedry San Salvador w Oviedo, złożony w kaplicy Camara Santa. Ta wspaniała relikwia to niewielki kawałek materiału (85 x 35 cm) ze śladami krwi i innych płynów fizjologicznych. Badania śladów krwi na Całunie Turyńskim i na Sudarium wykazały, że są to ślady krwi tej samej grupy AB, rozpowszechnionej wśród ludności Bliskiego Wschodu, ale niezwykle rzadkiej w średniowiecznej Europie.

Pierwotnie relikwia przechowywana była w Jerozolimie, w klasztorze św. Marka. W VII wieku, w czasie najazdu Persów, została ukryta w Oviedo leżącym w dalekiej Asturii. Tylko trzy razy w roku Sudarium wystawiane jest podczas uroczystej Mszy św. w Katedrze San Salvador: w Wielki Piątek, w Dniu Podwyższenia Krzyża Świętego oraz w Dniu św....


Pokaż całość »

Mój pierwszy dzień :: Ewa Mielec-Krawczyk :: 2016-11-30 09:12:35
Pomysł w wszedł w realizacie

Szukanie osób które pomogą mi przygotować się do mojej wyprawy  :) Chcę wyruszyć na przełomie maja - lipca , myślę że jest to dobry okres nie za zimno i nie za ciepło .Jestem nowiciuszem w pielgrzymkach pieszych więc liczę na to że znajde osoby które mi pomogą , a nie zdołują . Pomysł na pielgrzymke szlakiem Świętego Jakuba zaczoł się jakieś dwa lata temu .Teraz w kiedy zaczełam od niedawna inne życie , życie na całkowitym zaufaniu Bogu .A było to 15 pazdziernika 2016 r. w tym dniu rozpoczełam Nowenne Pompejańską , moje życie od tego czasu zmieniło się diametralnie . Wcześniej myślałam o rożnych formach spędzenia czasu z Bogiem , jak zamkniecie się na rekolekciach , po przesz szpital duchowy ,aż do dziś gdzie Bóg podpowiedział mi szlak Świętego Jakuba .Gdzie ja ciekawa świata osoba , lubiąca przygode , nie bojąca się ryzyka , i przede wszystkim pragnąca pobyc z Bogiem sam na sam . Boże jestem szczęśliwa wierzę że mi dopomożesz w realizacii...


Pokaż całość »

Otwarte Ramiona Mojego Camino: Frances, Primitivo :: Tamara Frączkowska :: 2016-11-22 22:50:27
Spacerkiem po Oviedo

OVIEDO - tutaj zaczyna się Camino Primitivo – Droga, którą w IX wieku, pierwsi chrześcijańscy pielgrzymi wędrowali do, odnalezionego w cudowny sposób przez pustelnika Pelayo, miejsca pochówku św. Jakuba Starszego Apostoła.

20 września 2016 roku, wczesnym świtem, wysiadłam z autobusu, który przywiózł mnie do Oviedo z Madrytu. Zobaczyłam piękne miastoheart z zachwycającymi zabytkami i nowoczesnymi ulicami, z rozległym parkiem San Francisco i klimatycznymi knajpkami. Zachwycona spacerowałam cały dzień, a wieczorem, jakżeby inaczej, wtopiłam się w rozbawiony tłum podczas fiestylaugh Zamieszkałam w...


Pokaż całość »