Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! jak dotrzeć z Porto do Fatimy w jeden dzień?

NOWY! Autor: Renia | Dodano: 2012-03-06 12:59:29

Prosze o szczegółowe informacje o odbyciu podrózy jednodniowej z Porto do Fatimy i z powtotem. Mma mało czasu, a przed wedrówka do Santiago chce zoaczyć Fatimę, czy ktoś to " przerabiał"

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-03-06 14:27:51

Z Porto do Fatimy jeżdżą autobusy RedeExpress praktycznie co godzinę, czas podróży ok. 2godz. (188km w jedną stronę) pierwszy o 6.00, ostatni o 18.00 z Porto z Fatimy pierwszy 7.45, ostatni 19.40. Na tej stronie masz rozkład jazdy http://www.rede-expressos.pt/. Bilet w obie strony będzie kosztował ok. 30 euro (najlepiej taki kupić - Ida i Volta - powrotny).

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: renia | Dodano: 2012-03-06 14:30:28

Bardzo dziękuje za informacje, skąd odjeźzaja te autobusy? Czy jest alberg w Fatimie?

NOWY! Autor: huk | Dodano: 2012-03-07 21:14:39

Tak,  albeurge jest niedaleko Katedry .Nie od strony ogromnego placu lecz z drugiej.Kosztuje donativo.

NOWY! Autor: renia | Dodano: 2012-03-08 11:13:28

Czy można z lotniska w Porto pojechać do Fatimy?

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2012-03-10 22:19:52

Ja miałem problem ze zlokalizowanie dworca autobusowego w Porto. W 2009 roku znajdował się tutaj: http://tnij.org/ps5f Trzeba wejść w mało charakterystyczną bramę, wewnatrz jest dworzec. 

jesli chodzi o albergue w Fatimie, to jest coś w tym rodzaju, jest to dom jakiejś wspólnoty, w ktorym można się zatrzymac za darmo na max. 3 noce. Najlepiej zapytać w informacji dla pielgrzymów. Z tego co pamiętam, można było rozbić za darmo nocleg na trawnikach przy parkingach za bazyliką.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-03-13 10:28:19

W Porto dworzec autobusowy to Central de Camionagem Garagem Atlântico przy Rua de Alexandre Herculano, rzeczywiście jest to wejście przez bramę, nad którą napisane jest Garagem Batalha. To bardzo blisko katedry. Wejdź na Mape Google znajdź Porto i wpisz nazwę ulicy i skorzystaj z narzędzia Street View (To ten żółty ludzik przy suwaku powiększania lub zmniejszania), najedź nim na ulicę i zobaczysz zdjęcia tej ulicy, będziesz wiedziała jak ta brama wygląda). żeby skorzystać z alberguedla pielgrzymów w Fatimie trzeba mieć credencial więc raczej szanse marne aby tam nocować.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: renia | Dodano: 2012-03-13 12:48:35

Mozna sobie z polskiej strony wydrukowac credencial, czy bedzie on honorowany w Portugali, zwłaszcza w Fatimie?

NOWY! Autor: lukaszgwsh | Dodano: 2012-03-13 14:07:24

nie wiem, nie byłem jeszcze, ale wydaje mi się, że credencial można kupić w katedrze w Porto.

NOWY! Autor: ak | Dodano: 2012-03-13 15:30:41

Tak!  Credencial można kupić w katedrze w Porto./ 1 euro /

NOWY! Autor: renia | Dodano: 2012-03-20 08:31:26

Jak myślicie, jak jest lepiej zrobić : przlatuje do Porto ok.16,  pojechać od razu do Fatimy, czy przespac się w Porto i na drugi dzień zrobic Fatimę i tam zanocować, a rano pojechac do Porto i wyruszyć na camino?

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2013-02-12 09:57:43

Po półgodzinnym przeszukiwaniu internetu na stronach portugalskich w celu zlokalizowania dworca autobusowego w Porto, w końcu info znalazłam na "naszej" stronie:) Bardzo dziękuje za kopalnię informacji:)

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-02-12 11:07:56

Jak jechałam z Fatimy do santiago autobusem to mielismy 40 minutowy przystanek przy ulicy w Porto, nigdzie nie było dworca, ubikacji itp. Generalnie skwerek i kamienna ławka. Gdzieś podobno tam było biuro ALSA ... całkiem tajemnicze to było.

NOWY! Autor: Jadzia | Dodano: 2013-02-12 14:29:34

Jak najlepiej dotrzec z Warszawy do Porto a pozniej do Fatimy?W czerwcu wybieram sie na camino szlakiem portugalskim,moze ktos do mnie dołączy?mam 59 lat.Jadzia      jadbart@wp.pl

NOWY! Autor: Julian Sorel | Dodano: 2014-07-17 20:32:30

Pytanie dotyczące Rede-expressos. Czy prawdą jest, że bagaż jest dodatkowo płatny w u tego przewoźnika? 

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2014-09-26 21:26:20

Witam. Byliśmy  we wrześniu na Camino Porto, potem Santiago –Fatima – Porto autobusami. 

Jechaliśmy z Santiago do Fatimy autobusem ALSA, wyjazd 12.00 w Fatimie o 19.15 czasu miejscowego. Autobus ma przystanek na lotnisku w Porto a na stacji metra w Porto -  Casa da Musica planowy postój do odjazdu o 16.00 - prawie 1godz. 20 min. Cena biletu 48 euro. Z Fatimy wyjazd (Rede-expressos) o 12.00 za 17.5 euro, bilet kupiony 1 dzień wcześniej i przy wsiadaniu  nic nie było mowy o dopłacie za plecaki . Dojazd do Porto ok. 2 godz. z minutami tylko na dworzec autobusowy.

Wędrując przez Portugalię i Hiszpanię do Santiago chłonąc masę nowych doznań, wrażeń, u celu jakby trochę niedosyt i mieszane uczucia i tu św. Jakub skierował nas do Fatimy. Tutaj historia tworzy się niespełna od 100 lat. Tutaj jest całkiem inaczej niż przez cała drogę i to chyba jest najlepsze zakończenie camino – pielgrzymki.

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2014-10-03 16:36:55

@Stanisław -opisz proszę To Camino bo ja chcę w przyszłym roku się wybrać właśnie z Porto do Santiago i potem do Fatimy. Problem to j.angielski, nie znam, dam radę na szlaku? Nort trochę przeszłam..

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2014-10-05 21:17:36

@Franczeska

Witam. Moje Camino Porto –centralne (prawie). 29.08-13.09 2014r. Dogodny dojazd do Wrocławia więc wybraliśmy to lotnisko. Lot Lufthansą – Porto via Frankfurt. Wylot (piątek) 6.05 – 10.40 w Porto czasu miejscowego. Powrót za 16 dni( sobota), Porto -16.15 /Frankfurt/Wrocław -przylot 22.30. linie regularne więc tańszy bilet w obie strony. Kupiony 6 miesięcy wcześniej, z kodem rabatowym kosztował 998 zł. 2 tyg. Przed wylotem kolega zarezerwował nocleg w AirPorto Hotel pokój 2 osobowy za 35 euro/płatne na miejscu/, ze śniadaniem o wskazanej godzinie, miejsca na salach wieloosobowych są tańsze, będąc tam zarezerwowaliśmy też nocleg na czas odlotu. Z lotniska do hotelu ok. 5 minut piechotą. Aplikacja iMetroPorto na smartfona bardzo ułatwia zapoznanie się z rozmieszczeniem  stacji metra w Porto, planowaniem poruszania się metrem, podaje ceny przejazdów między wybranymi stacjami. Druga aplikacja, można powiedzieć- bazowa -do obsługi map offline z bazy OpenStreeatmap  np. osmand z pobranymi mapami Portugali i Hiszpanii . Zapis trasy w formacie gpx  Porto – Santiago pobrano ze strony niemieckiego forum camino. Tak zabezpieczeni mieliśmy zawsze orientację gdzie jesteśmy w stosunku do zamierzonego celu, mapy, plany miast, noclegów, albergue- wszystko w jednym miejscu.

1dzień paszport pielgrzyma  w Katedra do Porto, zwiedzanie katedry i Porto- a jest co oglądać.

2.dzień- rano start na Camino- wyjazd metrem do stacji Varziela . Stworzyliśmy sobie trasę na smartfonie  do Rates ze stacji metra  Variziela nad morze potem plażą, drewnianymi podestami, bulwarem nadmorskim do Villa do Conde i dalej do Povoa de Varzim do przystani jachtowej, stamtąd odbiliśmy do Ratek. Całość ok. 24km. 2km przed Rates weszliśmy na tradycyjny szlak oznakowany żółtymi strzałkami. Ta nasz trasa omija uciążliwości przedmieść Porto i poboczy ruchliwych dróg.

Następne etapy to według kilku dostępnych przewodników i blogów, z dystansami dopasowanymi do własnych możliwości. Po 10 dniach wędrówki –Santiago. Tutaj 2 dni, z noclegiem w Monte de Gozo. Dalej miała być Fisterra autobusem, potem pieszo do Muxi i powrót do Porto ale wyszło…. 2 dni w Fatimie i jeszcze jeden dzień na zwiedzanie Porto. Pierwsze 6 dni w Portugali gorąco 31-32 stopnie w cieniu, potem znośniesza temp. 22-25 stopni .2 dni mżawka po 2-3 godziny, 1 dzień burzowy w Fatimie-ale tam jest gdzie się schować. Trasa chyba najmniej wymagająca z caminowych ale wskazana dobra kondycja aby była chęć i siły po odpoczynku w albergu zrobić dłuższy spacer po okolicy a jest co oglądać. Na szlaku w Portugali o tej porze roku schroniska miejskie były zajęte w 80-90 %, w Hiszpanii –komplety.

Kolega z którym byłem zna angielski, ja trochę niemiecki. Na postawione pytanie po przyjeździe czy pojechałbym sam, albo z kimś kto nie zna angielskiego- dzisiaj odpowiedziałbym Tak! Warto. Bardzo.

Tyle ze spraw technicznych. Nie wahaj się.

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2014-10-06 09:11:12

zamawiałem bilety początkiem lutego z wrocka do porto przez londyn stansted ryanairem na lipiec
i wyszło 2 stówki taniej

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2015-07-20 18:46:01

Czy autobus z Santiago i później z Fatimy trzeba wcześniej rezerwować w internecie?

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2015-07-21 00:06:05

Nie trzeba, ja kupowałam kilka razy na pół godziny przed odjazdem w kasach na dworcu w Santiago i w Fatimie

NOWY! Autor: Roman | Dodano: 2017-06-27 22:35:07

Dworzec autobusowy w Porto znajduje się obecnie 1 minutę pieszo od stacji metra Campo 24 de Augosto, wyjście na skwer o tej samej nazwie. Bilet do Fatimy 18 Euro można kupić przez internet lub bezpośrednio w kasie.

NOWY! Autor: Ewelina | Dodano: 2017-07-02 19:38:53

Witam Wszytskich, na którym przystanku w Fatime najlpiej wysiaść z autobusu?

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2017-07-04 10:45:19

nie wiem czy istnieją jakieś przystanki w Fatimie wcześniej. wysiadając na dworcu autobusowym masz 5 minut do Sanktuarium.

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2017-07-13 00:51:09

Prosze napiszcie  jak dojechac z lotniska w Porto do Fatimy ??? Wyjeżdżamy 16.07.2017

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2017-07-13 00:51:11

Prosze napiszcie  jak dojechac z lotniska w Porto do Fatimy ??? Wyjeżdżamy 16.07.2017

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2017-07-13 00:54:02

Witam jeszcze raz ja, czy może ktoś wie jakimi liniami najlepiej pojechać j.w.???

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-07-14 17:10:23

@Małgorzata

Z Porto do Fatimy jeździ Rede Expres.Z lotniska na dworzec dojedziesz metrem.info jak dojechać dwa posty wyźej