Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Covadonga

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-12-12 11:57:35

Czy ktoś przeszedł trasę Camino Covadonga lub jej część i może się podzielić swoimi wrażeniami? Trasa piesza prowadzi z Gijon i każdy kto przeszedł Camino del Norte spotkał się z oznakowaniem tego camino na etapie z Sebrayo do Gijon, na którym obie trasy pokrywają się częściowo tylko biegną w przeciwnych kierunkach i niejeden miał kłopot ze strzałkami zakończonymi czymś na kształt wężyka. Mam ochotę napisać przewodnik dla wszystkich, którzy chcieliby na chwilę oderwać się od wybrzeża i skierować w strone Picos de Europa. Z góry dziękuję za wszelkie informacje. Przewodnik o Camino Lebaniego jest już gotowy i myślę, że przed świętami ukaże się w dziale przewodniki.

Dla przybliżenia tematu krótki wstęp o Camino Covadonga:

"Camino Covadonga jest najważniejszym szlakiem pielgrzymkowym Asturii. Najbardziej uczęszczanym jest szlak pieszy nazywany Ruta del Garrapiellu. Rocznie do Santa Cueva la Virgen de Covadonga i Basílica de Santa María la Real de Covadonga przybywa 1,8 miliona pielgrzymów, głównie mieszkańców Asturii, Hiszpanii i pielgrzymów zagranicznych.
Legenda głosi, że w tej jaskini, królowi Don Pelayo w 772r., przed bitwą z wojskami muzułmańskimi pod Cavadonga, ukazała się Matka Boska, która wręczyła mu Krzyż, który pomógł mu zwyciężyć w tej bitwie. Krzyż ten nazwano Victoria. Obok jaskini zbudowano skromną drewnianą świątynię, którą nazwano „El milagro de Covadonga” – cud Covadonga. Legenda głosi że była zbudowana przez aniołów i utrzymywała się w powietrzu. W 1777r. została przypadkowo podpalona i spłonęła. Pierwotny projekt nowej świątyni wykonał najlepszy na ówczesne czasy architekt Hiszpanii Ventura Rodriguez. Był jednak trudny realizacji i kosztowny. Wtedy Roberto Frassinelli – „Niemiec z Corao” projektuje świątynię w stylu romańskim, jednak nie posiada umiejętności architekta i budowę prowadzi Federicio Aparici. Bazylika wykonana z różowego wapienia została konsekrowana w 1901r. W jej wnętrzu w głównym ołtarzu znajduje się rzeźba Matki Boskiej wykonany przez Juan Samso, obiekt kultu religijnego. Podczas wojny domowej rzeźba była przechowywana w Paryżu, skąd wróciła w 1941r."

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2012-12-14 09:33:48

Camino Covadonga to niewątpliwie ciekawa propozycja i z pewnością wielu zainteresuje. Pozostaje kwestia daty wydarzenia i zarazem bitwy pod Covadonga. To na pewno nie 772 rok lecz 722 (w niektórych publikacjach pojawia się rok 711, ale to data klęski nad rzeką Guadelete i zarazem data śmierci wizygockiego króla Roderyka). Może to z dzisiejszej, caminowej perspektywy nie jest aż takie ważne, ale warto podać najbardziej wiarygodną datę. Co ciekawe, na niektórych stronach hiszpańskich a nawet asturyjskich (np.: http://www.asturia.info/covadonga/historia-bazyliki), nie ma podanej konkretnej daty zwycięskiej bitwy pod wodzą Palayo, a tylko enigmatyczne "w pierwszej polowie VIII wieku".

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-12-14 09:51:52

Masz rację Jacku to 722r! Dzięki za czujność! Podałem datę za źródłem hiszpańskim nie sprawdzając jej. Przepraszam! Materiału mam już wystarczająco dużo ale interesują mnie osobiste wrażenia kogoś z Rodaków. Mam w planie w przyszłym roku przejść do Covadonga z Oviedo (ruszam z Leon), a później przejść Camino Lebaniego, a potem z Irun Camino Interior do Burgos.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-01-09 10:19:14

Przewodnik jest gotowy do pobrania. Udało mi się opisać obie trasy tj. z Gijon dość dobrze i z Oviedo bardzo pobieżnie ale informacji znalazłem niewiele i praktycznie opisywałem na podstawie zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej (polecam ich obejrzenie) wspomagając się Street view. Opisałem też możliwość dojścia do Covadonga z trasy Camino del Norte, to tylko jeden dzień więcej.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: AW | Dodano: 2013-01-12 11:53:09

Macieju, niestety nie mogę otworzyć tego pliku. Pojawia mi się komunikat, że plik jest uszkodzony. Nie wiem czy problem jest u mnie czy jednak jest to kwestia pliku.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-01-12 20:36:22

Nie mam problemu z otwarciem pliku ze strony internetowej. Może zaktualizuj Adobe Acrobata albo nie masz go wogóle. Napisz jaki masz komunikat przy próbie otwarcia wtedy będzie łatwiej zdiagnozować przyczynę.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: AW | Dodano: 2013-01-13 16:53:02

komunikat Adobe Reradera: "Plik jest uszkodzony i nie mógł być naprawiony". Pierwszy raz w życiu widzę taki komunikat.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-01-13 16:57:12

Spóbuj ściągnąć jeszcze raz, albo podaj swego maila to Ci wyślę.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: AW | Dodano: 2013-01-21 10:29:08

to może poproszę na maila: autochtonka1987 [afrykańskie zwierzątko] gmail . com

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-02-07 07:09:48

Witam,

Help, Caminowcy

czy w miejscowości Covadonga albo w okolicy Lagos de Covadonga jest jakiś sensowny nocleg ?

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-02-07 08:08:58

do Molokok

Jest dużo pensjonatów ,a przy samej bazylice jest alberga,nie spałam tam ,bo zarezerwowany miałam nocleg poniżej ok 1,5km.Bałam się,że nie będzie miejsca w alberdze ,co okazało się błędne.Ceny niestety nie pamiętam ,ale chyba ok 25-30 euro od osoby.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-02-07 08:24:01

W Lagos de Covadonga jest schronisko górskie Vesa Enol ,z pełnym wyżywieniem ,też ok 30 euro.Trzeba tam koniecznie rezerwować,bo nie zawsze jest ktoś na miejscu/mejlowo ,bo brak zasięgu/.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-02-07 10:57:40

Masz rację jest schronisko Refugio Vega de Enol działające na zasadzie schronisk górskich, czyli przyjmuje od godziny 20.00, za 30 euro masz nocleg, kolację przygotowaną przez właściciela oraz rano o 7.00 śniadanie, ciepła woda do kąpieli jest tylko wieczorem od określonej godziny. Rezerwując wcześniej nocleg właściciel Guillermo żąda wpłaty10 euro na konto, preferuje kontakt przez WhatsApp nr tel. +34630451475. Wtedy masz nocleg na 100% zapewniony. Jest to o tyle kłopotliwe, że przelew kosztuje 5 euro ale jest realne i sprawdzone. Z Guillermo mam kontakt to dzisiaj. Miejsce jest przeurocze niestety miałem pecha bo całą okolicę zasnuły mgły ale co nieco dało się zobaczyć. Następnego dnia w tej mgle szedłem do Poncebos i gdyby nie grupa turytów z Valencia, którą spotkałem w chwili gdy już decydowałem się zawrócić to pewnie nie przeszedłbym tej trasy, bo dodatkowo miałem kłopoty żołądkowe.

Do Lagos de Covadonga doszedłem idąc z Leon Camino del Salvador, potem z Oviedo trasą Norte do Villaviciosa i dalej Camino Covadonga do Covadonga, potem Ruta de Reconquista do Sotres, dalej doszedłem do trasy Camino Lebaniego i z Potes wróciłem do Leon trasą Ruta Vadiniense. Poleca trasę dla tych co lubią góry. Przeszedłem trasę w lipcu 2017 licząc na dobrą pogodę. Niestety mgły w górach dawały się we znaki i ukryły przede mną wspaniałe widoki. Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-02-07 11:04:38

dzięki za informację

do Maciek

spadłeś mi z nieba :)

zamierzam przejść trase Ruta de Reconquista w maju, tylko, że z Sotres do Covadonga zachaczająco o Ruta del Cares i nocleg Cain de Valdeon.

Jak być orkeślił trasę z Covadonga do Sotres ?

Może jakieś porównanie do szlaków górskich w Polsce ?

Czy z Pane Guillermo dogadam się po angielsku czy raczej pisać łamanym googlowskim hiszpańskim ?:)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-02-09 22:25:27

Możesz pisać po angielsku. Rozumiem, że pójdziesz w odwrotną stronę. Jak masz zamiar dojść do Sotres? Może się zdarzyć, a jest to po ostatnich opadach bardzo możliwe, że po drodze będzie śnieg. Z  Lagos de Covadonga poszedłem do Poncebos (2 noclegi w Poncebos w hostalu Poncebos)  i następnego dnia przeszedłem Ruta del Cares w jedną stronę bo z Cain wróciłem autobusem - wlokło się za mną zatrucie pokarmowe, które złapałem w Cangas de Onis. Potem 2 noclegi w Sotres w albergue Pena Castil po 15 euro. Tu w planie miałem wejście pod Uriellu ale zrezygnowałem, bo musiałem jeden dzień odpocząć. Dla mnie ze względu na osłabienie była to droga przez mękę ale chyba nie jest tak źle bo bardzo wielu ludzi ją przeszło. Problemem jest mgła, bo oznakowanie nie jest na to nastawione, dlatego lepiej iść grupą. Lepsze oznakowanie jest Camino Primitivo, a i trudości mniejsze. Na pewno jest wymagająca. Może Twój pomysł by nocować w Cain jest dobry bo prawie w połowie Ruta del Cares jest odgałęzienie do Lagos. Podaj swój e-mail to podeślę Ci aktualny przewodnik i jeśli chcesz materiały, które zgromadziłem niestety po hiszpańsku.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-02-12 09:09:48

@ Maciej

Witaj,

do Sotres chcę dostać się kolejno San Vicente de la Barquera > Lafuente > Sotres dalej Cain > Lagos de Covadonga i dalej jeszcze nie wiem, pewnie Cangas de Onis > i dalej do Gijon z przystankiem po drodze (jeszcze nie wiem gdzie)

Zarezerwowałem już nocleg u Guillerme :)

W maju ma mi podesłać info o ilości śniegu :)

mój email: pieniu3@gmail.com

Dzięki za info

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-04-12 10:02:14

Witam,

Wizzair dało ciała i zmienili mi lot do Santander z piątku na sobotę o 6 rano co nieco komplikuje moją wyprawę do San Vicente de la Barquera i dalej Lafuente i j.w.

Pierwszy autobus do San Vicente de la Barquera jest o 9:30 czyli o godzinie przylotu, nastepny dopiero o 12:30 plus godzina jazdy czyli na szlaku byłbym o 13:30 i dalej pieszo ponad 30km

Na kolejnych etapach przez góry mam zarezewowane noclegi więc zgrywać to od początku będzie trudno

Dlatego moje pytanie, czy ktoś zna jakieś dobre połączenie autobusowe z Santander bliżej Lafuente ? Nie moge się doszukać.

Druga sprawa: ogólnie nie ma problemu aby przyjął opcję marszu od 13:30 przez ponad 30km tylko po takim dniu chciałbym wiedzieć czy położę się w albergue w Lafuente o godz ok 20-21 w miarę normalnie tzn. może być podłoga

Pytanie drugie: czy w albergue w Lafuente można rezerwować nocleg i czy dalej pracuje tam Polak :)

Buen Camino

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-04-12 21:09:15

Masz inną możliwość, pojechać autobusem linii Palomera z Santander (nie z lotniska tylko z dworca autobusowego w Santander) do Potes gdzie jest albergue (bardzo dobre i całoroczne) za 8.30 euro. W sobotę autobus o 11.00 i o 13.25 w Potes, lub 15.15 w Potes o 17.40. Z Potes możesz dojść następnego dnia do Sotres jeśli to Twój pierwszy cel na Covadonga (szedłem w ubr. w przeciwną stronę ok. 37km ale z górki) lub poprosić o zatrzymanie się w La Hermida gdzie jest albergue prywatne tel. +34 942 241 154/+34 636954609  skąd masz już bliżej do Sotres i przed sobą piękną trasę z Urdon do Treviso PR PNPE-30. Kiedy startujesz? Daj znać z trasy na tym forum, będę trzymał kciuki.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-04-13 07:03:44

@Maciej

z marym to dobrze pogadać :)

Dzięki za info

Nie iwem czemu tak napisałem ale lot został zmieniiony nie z piątku na sobotę a z soboty na niedzielę ale znalazłem stronę z linią Palomera i w niedzielę też jeżdzą a tej samej porze.

Taka trasa wydaje się jeszcze lepsza niż z Lafuente.

Jeszcze raz dzięki i na pewno napiszę co i jak i czy w ogóle przedostanę się przez góry.

Buen Camino

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-04-13 07:09:18

Ok. doczytałem, że w niedzielę autobus jest o 15

Też dobrze

Wiesz może czy bilety kupuje się na dworcu w Santander czy może u kierowcy ?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-04-13 11:43:06

Tego nie wiem, zorientujesz się na miejscu. Nie panikuj, ale przygotuj się na śnieg i może być ślisko. Napisz jak zaplanowałeś przejście.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-04-13 12:21:01

Spokojnie

To moje drugie Camino więc wiem z czym to się je :)

Wyruszam 13 maja

Wcześniej pisałem o mojej trasie, tylko miała biec nieco inaczej

Z racji zmiany terminu lotu miałem podjechać do San Vicente i przejść do Lafuente tylko, że zacząłbym iść ponad 30km o godz. 13 więc skończyłbym późno. Ogólnie problemu nie ma i tak miało być ale podsunąłeś mi może i lepsze rozwiązanie.

Miało być: Santander busem do San Vicente de la Barquera dalej -> Lafuente -> Sotres -> Cain -> Lagos de Covadonga -> dalej nie wiem jeszcze -> Gijon i do końca del Norte

Czyli: Santander busem do Potes dalej -> Sotres -> Cain -> Lagos de Covadonga -> dalej nie wiem jeszcze -> Gijon i do końca del Norte

Spodzeiwam się śniegu, może nie tyle aby iść w rakach ale zastanawiam się czy nie wziąć przynajmniej raczków tylko nie wiem czy przejdą w bagażu podręcznym. Bliżej maja napiszę do Guillerme czy jest jeszcze dużo śniegu. Zresztą sam proponował takie rozwiązanie.

Oczywiście dopuszczam sytuację, w której zawracam / zmieniam trasę / czekam jeden dzień itp. itd.

Nic na siłę

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2018-04-13 12:34:25

Hej!

Kurczę,zazdroszcze wszystkim caminowiczom tegorocznych planowania i wędrówek - mam nadzieję i życzę wszystkim z serca, żeby się wszystko udało oraz żeby dopisała pogoda. Sam musze poczekać do przyszłego roku, zgodnie z moim harmonogramem :). Nie znaczy to jednak że nie planuję juz teraz, niemniej - wielka prośba bo troszkę utknąłem. Na przyszły rok mniej więcej w końcu maja (jak zwykle) chcę się ponownie wybrać na szlak. Tym razem zakładam podróż do Santander i pieszo do San Vincente (według ostroznych wyliczeń wychodzi mi tu jakieś 4 dni). Dalej planuję zejść Camino Lebaniego (tu potrzebuję zgodnie z przewodnikami jakieś 3 dni). No i teraz zagwozdka nr. 1 - chciałem odwiedzić Cavadonga - jest jakiś szlak względnie droga do Sotres licząc start w Santo Toribio? Bo jak rozumiem dalej Ruta Reconquista dotrę do Cavadonga. Jesteście mi w stanie podpowiedzieć ile czasu zajęłoby takie dojście? Z Cavadonga do Oviedo i dalej Primitivo to w zasadzie trasa mi znana, ale kompletnie utknałem na tych dwóch punktach i usiłuję policzyć potrzebne dni urlopu...Pomożecie? 

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-04-13 13:45:20

Kolega Maciej przebył tę trasę tylko w odwrotną stronę

Ja planuję ją dopier oprzejść - opis j.w.

Trasy przejść planowałem zgodnie ze znalezionymi szlakami na stronie m.in. tu https://pl.wikiloc.com/szlaki-wycieczki-piesze/ruta-de-la-reconquista-gr-202-parque-nacional-de-picos-de-europa-5031760

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-04-13 20:37:44

@hlin! Z Potes ruta Vadiniense do Espinama - albergue prywatne 15 e. Przed Espinama szlak Ruta Vadiniense łączy się z Ruta de Reconquista i dalej do Sotres Albergue Pena Castil 15e. prywatne,3 etap do Poncebos - hostal Poncebos 40e pokój dwuosobowy. 4 etap Lagos de Covadonga Refugio Vega de Enol 30 e za nocleg, kolację i śniadanie obligatoryjnie, 5 etap  Vega de Caseros prywatne albergue Rural de Posada 15 e (poza sezonem). 6 etap Ferreria (tuż przed Villaviciosa) Albergue Peregrios La Ferreria prywatne (donativo za nocleg kolację i śniadanie, przeuroczy hospitalero i fajne miejsce). 7 i 8 etap   do Oviedo za strzałkami wariantu Camino del Norte przez Oviedo. Po drodze są dwa albergue. Ja szedłem z Oviedo do Ferreria i wyszło trochę ponad 50km bo w kierunku przeciwnym do strzałek źle się idzie więc czasem coś nadrabiałem. To fragment mojej ubiegłorocznej wędrówki.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2018-04-16 08:37:41

Cześć!

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale chciałbym serdecznie podziękować za odpowiedzi! Jak zwykle okazaliście się nieocenieni :). Trochę martwi mnie słabe oznakowanie, o którym wspominaliście, ale na camini de san Salvador też miejscami nie było łatwo....Trudno najwyżej wezmę kompas. Jeszcze gwoli scisłości - wiadomo, że w górach może zdarzyć siędosłownie wszystko, ale orientujecie się do jakiej pory można spodziewać się śniegu na takiej trasie? San Salvador  w podobnym okresie w zeszłym roku zgotował mi dosłownie tropiki, za to Ruta de Hospitales dosłownie tonęła we mgle..Mam nadzieję że drugie podejście okaże się szczęśliwsze..

Udanych wędrówek wszystkim i najlepszej pogody!

Pozdrawiam

maciek

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2018-04-16 11:07:20

@hlin

Masz ciekawy plan na przyszłe Camino. Przyjemnych przygotowań!

Ja w tym roku wybrałam bezpieczne Camino Portuguese, ale cieszę się, że w ogóle mogę wyruszyć.

Powodzenia,

Małgorzata z Camino Primitivo'17

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-04-16 19:54:33

W ubr w lipcu śniegu nie było, ale mgła zepsuła etapy do Lagos de Covadonga i następnego dnia do Poncebos. W aplikacji Navigator z mapami Open Street jest Ruta de Reconquista jako GR-202 i może Ci pomóc. Wystarczy ściągnąć na smartfona mapę Hiszpanii. Jeśli jesteś w kontakcie z Guillerme to będziesz znał sytuację na bieżąco. Czekam na Twoje relacje, ja w tym czasie będę na Costa Blanca i będę trzymał kciuki.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2018-04-17 08:30:51

@Małgorzata

Hej Gosiu :) Miło widzieć Cię na forum, mam nadzieję, że wszystko gra u ciebie. Jak mówią stary przesądni Arabowie - jak coś zdarza się raz, nie musi zdarzyć się drugi, ale kiedy zdarza się drugi to na pewno zdarzy się i trzeci - to tak w kontekście do Primitivo z zeszłego roku...Caminowanie pochłonęło mnie zupelnie i szczerze mówiąc nie moge się doczekać czasu, kiedy będę mógł wyruszac na nie co roku, a nie z taką przerwą....Cierpliwosć nigdy nie była moją mocną stroną...Pozdrawiam!

@Maciej

Maćku, dziękuję Ci za wszelką pomoc i wpisy, są naprawde nieocenione, podobnie jak przewodniki, kóre zawsze mam ze sobą. Dzięki za sugestię z aplikacją, ściągnę na wszelki wypadek, jasne. Kontaktu z Guilerme nie mam szczerze mówiąc, chyba nie dane nam było się spotkać, ale jaśli używa Whatsapp, to postaram się go namierzyć.

Pozdrawiam serdecznie  i udanych wędrówek!!!

maciek

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2018-04-17 12:09:16

@Maciej

Opcja z noclegiem w La Hermida wydaje się najbardziej odpowiednia w obecnej sytuacji.

Pisałem do nich, czekam na odpowiedź. Przez telefon chyba bym się nie dogadał z moim si, si claro :)

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2018-04-30 12:37:10

Cześć!

Pytanie do Maćka R. :) ewentualnie wszystkich zwariowaych innych caminowiczów :

Maćku na podstawie Twojego wpisu rozpisałem sobie marszrutę, niemniej nie do końca wiem czy nie mijam się z prawdą w interpretacji podanych przez Ciebie wiadomości - w wolnej chwili zerknij proszę i popraw mnie, jeżeli się mylę :

Etap I

1. Santander - Mogro =18,4 km

2. Mogro - Santillana del Mar = 18,6 km

3. Santillana del Mar - Comillas =20,7 km

4. Comillas - San Vincente = 11 m.

Etap II

1.San Vincente - La Fuente = 36.9 km

2. La Fuente - Cabanas = 18,7 km

3. Cabanas - Santo Toribio de Liebana = 13 km 

3a. Santo Toribio de Liebana - Potes = 2,8 km.

Etap III

1.Potes - Espinama = 21 km

2. Espinama - Sotres = 15 km

3. Sotres - Poncebos = 15 km

4. Poncebos - Lagos de Cavadonga = 37,0 km

5. Lagos de Cavadonga - La Vega de los Caseros = 23,7 km

6. La Vega  de los Caseros = Villaviciosa 37,3 km

7. Villaviciosa - Oviedo tu mam zagwozdkę gdzie stanąć bo wg googli wychodzi blisko 80 km...

Etap IV Camino Primitivo.

Czy to się jakoś zgadza ?

Z góry dzięki, pozdrawiam!

m.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-05-01 15:35:07

Sotres Poncebos 16,2km

Poncebos Lagos de Covadonga 25 km

Lagos de Covadonga La Vega de Casero ok. 30km gdy duża mgła lepiej iść szosą ( trzeba zjeść w Cangas de Onis)

La Vega de Casero Amandi albergue La Ferreira 32,7 km 

Amandi Oviedo ok 48 km po drodze albergue w La Vega i Pola de Sierra więc możesz rozbić na dwa dni.

Pozdrawiam z Hiszpanii. Buen camino! 

NOWY! Autor: Molokok | Dodano: 2018-05-19 18:20:31

Witajcie,
Macku prosiles wiec pisze :)

Przeszedlem czesc Camino Covadonga. Aktualnie jestem na campingu w Deva pod Gijon.

1. Dzien
Zlapalem autobus z Santander do La Hermida (o 15 w niedziele, relacja Santander-Potes). Z La Hermida przeszedlem 5km na nocleg do Bejes.
Nocleg 18€ (ew kolacja 8€ + 3€ sniadanie)

2. Dzien

Bejes-Urdon-Sotres
Pogode mialem kiepska wiec za duzo nie zobaczylem. Pod koniec trasy rozpogodzilo sie i ujrzalem piekny widok na Sotres z gory. Cudo.
Albergue w Sotres 19€ ze sniadaniem.

3. Dzien
Sotres - Poncebos - Cain

Dzien przepiekny. Wszystko. Pogoda, szlak, la ruta del cares, cain wszystko.
Albergue 15€, w Cain jest sklep i kilka barow.

4. Dzien

Cain - Lagos de Covadonga
Dlugie i zmudne podejscie. Pozniej gora, dol, gora dol, raz w doline, raz pod gore :) ale dalem rade.
Jeziorka ladne ale bylem juz zmeczony by oddac sie rozkoszy patrzac na jeziorka. Pozniej naszla chmura, ktora trzymala do rana.
Refugio 35€ z kolacja i sniadaniem.
Tutaj nasza ocena Refugio sie rozmija. Pewnie wynika to z faktu, ze niedokladnie przeczytalem informacje od Guillerme. Po prostu trzeba przeczytac i to zaakceptowac jak chce sie tam nocowac.

5. Dzien
Lagos de Covadonga - Covadonga - 2km za Cangas de Onis

Trasa raczej nijaka, przez laki we mgle, pozniej schodzac do Covadongi w blocie i po sliskich kamieniach. Najgorszy moment calych tych dni. Bloto ;)

Santa Cueva piekna, w srodku tloczno i gwarno.

Dalej juz plasko do Cangas de Onis.
Albergue 20€ ze sniadaniem 2km za Cangas. Nazwy miejscowosci nie pamietam i nie chce sprawdzam bo srednio wspominam ten nocleg.

Wiec takie bylo moje Camin a Cuadonga
pozdrawiam

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-05-20 09:06:05

Brawo! Pogodę miałeś kiepską, obserwowałem ją i choć tak jej nie odczuwałem na Costa Blanca to w większości Hiszpanii było mokro i wszędzie chłodno jak na maj. W tych warunkach trzeba było iść z Lagos szosą. Potwierdzam Twoje opinie o schroniskach

Ale w Lagos nie ma wyboru. Do Santo Toribio nie poszedłeś z braku czasu? Dalej Norte? Zrezygnowałeś Primitivo? Pozdrawiam. Buen camino! 

NOWY! Autor: Molokok | Dodano: 2018-05-21 21:11:15

Hej,

Pogodę, oprocz pierwszego dnia, mialem i mam piekna. Czasami sie zachmurzylo, ale oprocz 1 dnia nie padalo. Przynajmniej jak ja szedlem.

Chmury w Lagos to podobno norma ale byla od godz. 16 do rana. 

Ide dalej Del Norte. "Przez" camino covadonga bede w Santiago na styk :) Moglem podjechac autobusem z Cangas do Gijon

Primitivo zrobilem w zeszlym roku.

Buen Camino

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2018-05-30 15:43:59

Witajcie!

Panowie, bardzo, ale to bardzo Wam dziękuję, wasze informacje są nieocenione!

Pozdrawiam!

maciek

NOWY! Autor: Molokok | Dodano: 2018-06-02 13:47:06

Witaj, 

Jak masz jakies pytania do smialo.

Poszedlem dalej del Norte czyli od Amandi przez Gijon i gdym znal ta droge to drugi raz bym jej nie wybral.

Marzy mi sie trasa albo Camino Covadonga -> Camino Primitivo (obie znam wiec wiem co pisze) albo Camino del Norte (Irun->Oviedo) -> Camino Primitivo. Z ostatniej opcji znam tylko odcinek Santander-oviedo-primitivo ale podobno Irun->Santander jest ladny i gorzysty co lubie

Buen Camino