Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Z Burgos do Oviedo przez Picos de Europa

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2013-03-03 13:35:42

Czy ktoś szedł z Burgos do Oviedo przez Picos de Europa? Czy są jakieś przewodniki? Gdzie nocować?

Tomek

NOWY! Autor: zośka | Dodano: 2013-03-03 16:56:16

Z Leon do Oviedo prowadzi camino del Salvador. Dokladny przewodnik Macieja znajdziesz  w przewodnikach do pobrania jako PDF. Buen camino.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2013-03-03 21:04:44

tak, wiem. 

Ale ten szlak omija góry od zachodniej strony. A ja chciałbym przejść przez Park Narodowy Picos de Europa górami "na skos" z pd-wsch na pn-zach

NOWY! Autor: zośka | Dodano: 2013-03-03 21:14:45

Jest jeszcze ruta Vadiniense z Leon do Potes, a stamtąd fragmentem Lebaniego też "bokiem" Picos bierzesz - tak w poprzek na skos raczej trudno - szlaki górskie inne niż w naszych Tatrach, choć struktura gór podobna :)

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2013-03-04 00:35:32

Viejo Camino de Santiago. Prowadzi również przez prowincję Burgos, bardziej na północ równolegle do drogi francuskiej. Przechodzi przez Sierra Cantabrica. W La Robla krzyżuje się z Camino san Salvador, podążając którym można dojść do Oviedo.

Za dużo informacji (mapa) nie ma na ten temat ale może ktoś je przejdzie. Nie wiem jak z oznaczeniem i albergami. Nie wczytywałem się. 

Pozdrawiam i życzę Dobrej Drogi

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-03-08 17:00:04

Tu: http://www.viejocaminodesantiago.com/es/inicio znajdziesz więcej informacji o Viejo camino de Santiago, są tabelki z odległościami, w dziale "servicios" podane są możliwości noclegu itp. Podobno jest dobrze oznakowane. Będę w tym roku w La Robla więc może dowiem się coś więcej.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Ptica | Dodano: 2013-03-08 21:56:50

Zamierzam ruszyć z końcem maja nieco podobnym szlakiem tzn. dotrzeć do Potes i stamtąd dojść przez Pikos de Europa do Oviedo, a z Oviedo iść już dalej primitivo...

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2013-03-10 10:45:38

Maciej, Ptica,

jak będziecie już po... odezwijcie się i napiszcie więcej. Ja planuję tę drogę na wrzesień. Mój e-mail bulatka @ onet.pl. Oczywiście bez spacji

NOWY! Autor: W | Dodano: 2013-03-17 20:35:13

mam w planie iść frances, przejść na salvador i primitivo.chcę koniecznie przejść ruta del Cares.Czy ktoś mógłby mi doradzić jak to połączyć?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-03-18 10:30:01

Wszystkiego nie da się pogodzić, bo Ruta del Cares leży na uboczu. Musisz się na coś zdecydować albo Camino del Salvadoe albo Ruta del Cares. Jeśli wybierz Salvador to sprawa prosta - Camino Frances do Leon, z Leon do Oviedo Salvador i do Santiago Primitivo. Jeśli drugi to - Camino Frances do Mansilla de Mullas, tu odbijasz północ Rute de Vadiniese Tu masz coś na ten temat: http://www.rutavadiniense.org/paginas/piedrulo.htm, docierasz do Portilla de Reina, stąd do Cain przez Posada de Valdeon lokalną szosą LE-2703 to 28km i jesteś na Ruta de Cares, która się kończy w Las Arenas. Stamtąd szosą AS-114 i później AS-115 do Nueva to 30km i jesteś na Norte, za Sebrayo odbijasz na Oviedo i dalej Primitivo. Na Vadiniese są albergue turystyczne cena noclegu to min 20 euro ale trasa również urocza. 

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: olga | Dodano: 2015-08-15 17:15:27

Szukam dobrego przewodnika po Picos de europa, ze  szlakami, czasami przejść, mozliwościa noclegu. Będę bradzo wdzięczna za porady, może być w języku angielskim.Pozdrawiam ola

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-08-15 17:53:22

W Picos nie ma ,przynajmniej z nazwy, typowego szlaku pielgrzymkowego.Jest oznakowany szlak zwany Ruta Reconquista,który pokrywa się prawie w całości ze szlakiem turystycznym GR-202.

Z Cavadonga do Santo Toribio de Llebnas lub w odwr. kierunku.Informacje o tej drodze są dostępne w internecie,obcojęzycznie niestety,ale można coś z tego uszczknąć dla siebie.

Np. tutaj.

Pod koniec maja tego roku zahaczyłem o Picos.Poniżej mój tekst do podobnego tematu.

———————————————————————————————

Historia spotkania z Picos nie jest jeszcze zakończona,tam muszę jaszcze wrócić ,bo tym razem przemknąłem przez nie jakby mnie porwał przeciąg,który się odczuwa (zimny tak ,że trzeba do kijków trekingowych zakładać rękawiczki) maszerując z Sotres do Bulnes.Takie były założenia czasowe na ten rok i nie dało się więcej.
Poznałem 3 miasta,które mogą być dobrym punktem startu w Picos.Są to: Potes ,Arenas de Cabrales i Canga de Onis.
Jeśli ktoś chce przejść Picos szlakiem Ruta Reconquista to wybiera Canga de Onis i dojazd autob.do Cavadonga    albo (w odwr. stronę) Potes choć przewodniki mówią,że a Cosgaya.Wyruszając z Potes do miejsca przechowywania najśw. relikwi krzyża na którym umarł Jezus,czyli do klasztoru Santo Toribio trafiamy na szlak PR-7 przy pobliskiej eremii san Miguel.Potem pojawiają się żólte strzałki i tabliczki z kier. na S. Pelayo- Redo-Mogrovejo.Gdzieś dalej info,że jest się na (lub podąża się w kierunku)  szlaku GR-202,który to pokrywa się z Ruta Reconquista.   
W Potes jest możliwość zaopatrzenia się w potrzebne mapy i przewodniki ,są sklepy z art. do uprawiania turystyki,hotele i schronisko-albergue de Peregrino za 5€ .
A więc z Potes przez Santo Toribio do Mogrovejo a właściwie 1km niżej -do Los Llanos,bo pod koniec maja nie każde refugium jest już otwarte. Nocleg w prywatnym Casa Rural  i tylko dzięki sympatii właścicieli do pielgrzymów za 15€.
Następnego dnia etap do Sotres,czyli pod górkę do Mogroviejo a dalej PR-22 z mocnym podejściem na przełęcz Pena Oviedo i dalej na Puerto de  Aliva aż do wejścia na szlak (biało-czerw.) GR-202,który doprowadzi nas do Sotres.
Tutaj już czuje się przedsmak wdrówki  przez Picos,na lewo i prawo dumne dwutysięczniki a droga prowadzi doliną,częściowo nad bystrym górskim strumykiem.Strome podejście do Sotres i nocleg ze śniadaniem w schr. turystycznym(strzałki pokazują Albergue) za 18,50€.
Przejście Sotres- Poncebos to kwintesencja uroków tych gór.Strome podejścia i uciążliwe( po dużych  kamieniach)
zejścia wymagają kondycji i pewności kroku.Nareszcie na tym etapie do Bulnes i dalej Poncebos pojawia się widok tej niezwykłej góry-Picu Uriellu.Dysponując czasem możnaby wybrać wariant wędrówki z Sotres w kier. Picu Uriellu(Narajjo de Bullnes) do  górskiego schroniska.Urokliwe i niebezpieczne zejście szlakiem górskim z Bulnes  do Poncebos(nie ma połączenia drogoweogo między tymi miejscami,od 2004r kursuje kolejka w tunelu ) i zahaczenie o wąwóz rzeki Caro dopełniły uroków wędrówki tego dnia.Potem było "odejście na drugi krąg“,czyli asfaltem do Arena de Cabrales i o 19:00 autobus do Cangas de Onis.Opuściłem więc ostatnie etapy wędrówki przez Picos : z Poncebos do Lagos de Cavadonga i do Cavadonga.
 Po dotarciu do Cangas i noclegu w hotelu nast. dnia dojechałem autobusem do Cavadonga,by zobaczyć słynną grotę i bazylikę.To hałaśliwe miejsce pełne turystów wydatnie kontrastowało ze spokojem poprzednich dni w górach.Miałem na to jednak moje lekarstwo: dojazd autobusem przez Oviedo do Leon i przejście b. ciekawego szlaku Camino san Salvador.
Pozdr. Jago

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2015-08-16 18:53:18

Do Jago:

Czy rozsądna jest samotna wędrówka Camino Lebaniego i Ruta Viadiniese na przełomie wrzesnia/pażdziernika? Czy ta trasa ma charakter górski? Zakładam trasę zgodnie ze strzałkami.

Jaka może być wtedy pogoda?

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-08-16 20:10:39

@Jola

C.Lebaniego jest częścią drogi zwanej Camino Vadiniense i kończy się właściwie w Santo Toribio a dalej aż do połączenia z Camino Frances prowadzi C.Vadiniense.

W Mogrovejo można już odbić w  Picos i szlakiem GR-202 podążać do Sotres(jeden z  piękniejszych górskich etapów ) albo za żółtymi strzałkami iść po drodze Vadiniense.

Tutaj http://www.gronze.com/camino-de-santiago/caminos/guia-del-camino-vadiniense klikając na poszczeg. etapy masz takż info o stopniach ich trudności w skali od 1 do 5 i wykres profilu etapu.Są tu dwa etapy o najw. skali trudności ale nie są to mimo wszystko szlaki alpejskie.

Trzeba dysponować dobrą kondycją,można podeprzeć się kijkami choć niekoniecznie,ja szedłem bez nich i mimo 60 -tki na karku i 8kg plecaka na grzbiecie (prowiant i woda - rzeczy b. ważne) jakoś dałem radę.Szedłem pod koniec maja ,nie wiem jak tu jest jesienią ale byłem już dwa razy na szlakach we wrz-paźdz. i uważam,że jest to b. dobry czas na wędrowanie po szlakach.górzystych.

Pozdrawiam Jago.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-08-16 20:26:34

Tutaj http://www.caminodesantiago.pl/forum/2158 też coś na temat.

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2015-08-16 22:08:18

Do Jago:

dziekuję za informacje, większość znałam już wcześniej, również Twój wczesniejszy wpis na forum,

Głównie dzięki tym wpisom i przewodnikowi z forum oraz przewodnikowi z forum amerykańskiego zaczęłam intensywnie mysleć nad tą drogą.

Moje obawy dotyczą głównie bezpieczeństwa, jesli wybrałabym się to sama.

Czy spotyka się pielgrzymów? Na szlaku lub wieczorem w albergach? Odcinki proponowane przez gronze wydają mi się dość długie, tej samotności właśnie trochę się obawiam.

kondycję mam raczej dobrą, jestem przed 40, za sobą 2 camino.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-08-17 18:44:16

Pielgrzymów i tubylców spotyka się. 

C. Lebaniego było raczej "puste" w maju,jeszcze przed sezonem  turystycznym,który rozkwita dopiero w mies. wakacyjnych.Mimo wszystko nie czułem żadnego zagrożenia ale dla tzw. własnego dobra, na wypadek jakiejś kontuzji czy niedyspozycji, lepiej jest mieć kogoś w swoim zasięgu.Tak się złożyło,że na pocz. wędrówki spotkałem Bawarkę i razem szliśmy 5 dni (aż do Poncebos w Picos de Europa) a przy rozstaniu(na zozstaju naszych szlaków) stwierdziła,że czuła się o wiele pewniej wiedząc.że ktoś jeszcze idzie w tym samym kierunku.

Po drodze na noclegu w Cicera(schronisko w Lafuente 5,5km wcześniej było jeszcze nieczynne) spotkaliśmy Hiszpana Orlando z Kanarów,który podążał szlakiem Vadiniense,więc też na nast. noclegu w Potes spotkaliśmy się znowu,ale następnego dnia on poszedł w/g przewodnika do Fuente De ,a ja z Bawarką do Los Llanos  i nazajutrz  do Sotres.Na trasie do Sotres pojawiło się już wielu turystów i dalej w kier. Bulnes i Poncebos teź ,a Ruta del Cares była wręcz oblegana sądząc po ilości zaparkowanych w Poncebos aut.

Nie mogę wyrokować w sprawie bezpieczeństwa samotnej wędrówki,bo u mnie taki problem nie istnieje.Już trzeci raz z rzędu wybrałem szlak Camino de Santiago mało uczęszczany,dający w zamian za hałas i ciasnotę w schroniskach atrakcje krajobrazowe(C. Sanabres,C. Mozarabe ,San Salvador),obcowanie z historią a przede wszystkim spokój i 90% wszystkich etapów przeszedłem samotnie.I liczę na przychylność Niebios w przemierzaniu następnych.

Pozdrawiam Jago

NOWY! Autor: mircopolo | Dodano: 2015-08-18 08:22:15

Byłem na C.Lebaniego w połowie lipca. Droga z San Vicente de la Barquera. Pierwsze otwarte alberge na szlaku jest dopiero w Cicera. Oba wcześniejsze, opisywane w przewodnikach schroniska tzn. w Cades i Lafuente są zamknięte od 3 lat i to się raczej prędko nie zmieni biorąc pod uwagę pustkę na tej trasie - w Cicera pomimo niedzieli i pełni sezonu w alberdze nocowałem SAM :)

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-08-21 19:55:51

Jutro rusza wyścig dookoła Hiszpanii- Vuelta Espania,a transmisje z tego wydarzenia daje Eurosport.Wiele etapów zahacza o szlaki Caminowe, ale ten jeden z Camillas do Sotres (6 wrz. niedziela,etap XV) będzie prowdził przez Picos.

Przyjemności z oglądania nie tylko sportowej rywalizacji

Jago

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-08-22 10:49:05

Potwierdzam.  Ja łączę 2 w jednym.  Pasjonuje się wyścigiem a przy okazji obserwuje to co przy okazji pokazują.  Czasem jest to inspiracja do tego by zobaczyć to naocznie,  a czasem przypomnienie, że tam kiedyś byłem lub szedłem. Pozdrawiam Cię Jago! Buen b

Camino! 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-08-22 13:09:12

Tak,Maćku jestem podobnego zdania.

Podejrzewam,że przedsmak tego o czym piszesz obejrzymy już jutro na końcówce 2-go etapu i to gdzie?

W miejscu Caminito del Rey.

Przyjemności życzę.

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-09-05 16:50:55

Jutro na Eurosport(transmisja od 16:00) etap Vuelty: Comillas - Sotres/Cabrales ,czyli z miasta na C. del Norte w Picos de Europa.

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-09-06 20:47:11

Schronisko w Lafuente.

Z pewną przyjemnością donoszę,że albergue w Lafuente znów jest czynne a szefostwo sprawuje tam niejaki Michał,nasz rodak,osiągalny pod nr-em kom. 638 148 170 .

Pisze o tym  tutaj  Gertrudis (która zakończyła na pocz. września przejście C. Lebaniego-Ruta Reconquista i odcinek z Cavadonga do Oviedo) ,chwaląc pracę opiekuńczą naszego rodaka.

Pozdrawiam

Jago

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2015-09-07 20:01:54

Hej

Miło zobaczyć, że mój temat po latach odżył. 

Jeśli traficie na ten szlak znajdźcie czas na wizytę w asturyjskim sanktuarium Covadonga. I na wschód słońca nad jeziorami Covadonga. Perełki!

I jeszcze jedno - dla poszukujących noclegu w okolicy. Nie ma tu tanich noclegów. 2 lata temu znalazłem wyjątkowo tani nocleg w Pension Susierra i szybko go zarezerwowałem. To był wrzesień 2013. Pensjonatu na miejscu nie mogłem znależć. Ale w pobliskiej restauracji skierowano mnie do pobliskiego hotelu. Pokój w tanim pensjonacie zamienił się w pokój na poddaszu w luksusowym (ponad 2 razy droższym) hotelu. 

Buen Camino

Tomek 

NOWY! Autor: Zośka | Dodano: 2015-09-07 21:02:22

@ Jola - zarówno Camino Lebaniego (2010), jak Ruta Vadiniense oraz Ruta Reconquista przez Picos de Europa(2014) przeszłam sama. Szlaki wymarzone dla samotników. Jeżeli lubisz być ze sobą - polecam.

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2015-09-08 20:29:19

Zosiu, bardzo lubię samotną wędrówkę ale lubię też widzieć ludzi od czasu do czasu ( choćby na noclegach). Z tego względu na październik wybrałam jednak Camino Primitivo. Natomiast szlak przez Picos de Europa leży mi cały czas na sercu. Wielkie uznanie dla Ciebie, że przeszłaś tą drogę sama. Chciałabym zapytać Cię o kilka rzeczy, czy mogę prosić o Twojego maila?

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2015-09-08 21:44:54

@Jola

Serdecznie prosze, abys po powrocie z CAMINO napisala jak bylo.Jakie alberge byly,jaka trasa szlas (warianty=czy szpitalna?)Wlasnie teraz studiuje cala  trase i tez chcialbym isc juz jak najszybciej ale moge najwczesniej okolo 10 pazdziernika, a wowczas dni sa juz krotsz i nie moza...wykapac sie w oceanie.

Buen Camino

NOWY! Autor: Zośka | Dodano: 2015-09-09 17:10:28

@Jola - jeżeli mogę w czymkolwiek pomóc, proszę badzo: m.adam@op.pl Na tegoroczne Primitivo: Buen Camino :)

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-09-09 19:56:14

Jola i Zosia, a może mogłybyście się podzielić swoimi pytaniami i odpowiedziami na forum? Wtedy pomogę one innym, w tym mnie. Dziękuję z góry i buen camino

NOWY! Autor: Zośka | Dodano: 2015-09-10 09:52:10

@Gosia - Maciej opracował szczegółowo zarówno Liebana, jak Vadiniense. Przewodniki i wątki w temacie są na forum. Picos opisywał również Jago. Zainteresowanie tymi niszowymi szlakami jest na przestrzeni lat znikome (vide np.: http://www.caminodesantiago.pl/forum/1928). Podałam maila - odezwij się.

Buen Camino wszystkim :)

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2016-01-06 17:10:56

Decyzje podjęte: przed Bożym Ciałem lecę do Santander z zamiarem przejścia Camino Lebaniego, Camino Vadiniense i Camino Salvador. Jak tylko zadecydowałam pojawił się błogi spokój w sercu, radość i zapał do pracy nad formą. Wszystkiego dobrego w nowym roku:-)

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-01-14 22:58:53

@Jola,ależ ciekawe trasy wybrałaś.Życzę dobrej pogody w górach i nieziemskich wrażeń po drodze.

Jago

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2016-01-15 12:18:44

Nie ukrywam Jago, że mnie zainspirowałeś:-) dzięki.

NOWY! Autor: rafal cieciwa | Dodano: 2016-05-18 15:59:29

Witam. Planuje za klika dni picos de europa. plan : przyjazd do santander, autostop do san vincete de barquera, pieszo do potes, potem na fuente de, potem ruta de requonquista aaz do covadonga, potem w kierunku wybrzeza do lones i pieszo wybrzeżem do santander. do zrobienia w 7, 8 dni? 

pozdro, Rafal

NOWY! Autor: Hanys II | Dodano: 2016-05-25 21:27:57

Witam. Co prawda moje pytanie nie bedzie zwiazane z tegorocznym camino bo za 4dni wyjezdzam do Fatimy i dalej do Santiago,Finistery i Muxii ale ostatnio spotkalemsie z pieknymi oposami sanktuarium w Covadonga z ktorego mozna isc do Oviedo i dalej do Santiago.Pytanie: jak najlatwiej dostac sie do Covadonga.Dziekuje i pozdrawiam.i

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-26 09:13:01

Do Covadonga latwo dojechac z Cangas de Onis(autobus z dworca kilka razy dziennie),miasteczka wypadowego w Picos,Jest tam dobra baza noclegowa i duza inf. turystaczna.Cangas ma dobre polaczenie autob. z Oviedo.Taka wersje komunikacji "przerabialem" rok temu.

Co do wedrowki w Picos z Santander,kiedy ma sie na to 7 dni i jeszcze liczyc na stopa,to widze to krytycznie.Autostop wsrod Hiszpanow nie funkcjonuje tak jak u nas,lepiej podjechac autobusem z Santander do Potes (miasto turyst. ze schroniskiem i licznymi hotelami) i dalej juz pieszo.

Z Ourense pozdrawia Jago

NOWY! Autor: Hanys II | Dodano: 2016-05-26 12:02:04

Piekne dzieki J. Pozdrawiam.