Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Polska alberga na Monte del Gozo

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2013-07-06 11:08:50

Hola,

doszły do mnie wieści, że "polska" alberga na Monte del Gozo jest w tym sezonie nieczynna. Czy ktoś z tegorocznych caminowiczów może to potwierdzić lub zaprzeczyć ? Ruszam już 8 lipca na camino. I proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję. Jacek

NOWY! Autor: >>> | Dodano: 2013-07-06 13:54:04

Przejdz do forum -strona - 2 - wątek -Gdzie nocować w Santiago.

NOWY! Autor: krystyna | Dodano: 2013-07-30 21:26:53

Potwierdzam jest w remoncie,ale jak się poprosi to wpuszczą,nawet na 2 noce

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2013-08-01 10:50:13

Witam wszystkich serdecznie

Jestem własnie po Camino Frnaces. Kiedy doszedłem na Monte de Gozzo po 41 km. postanowiłem przenocować - nawiedzić alberge i zostac tam na noc. Cały kompleks na Monte jest olbrzymi. Są tam Hiszpanie i cała reszta świata. Natomiast jesli chodzi o "polską" alberge na Monte to info jest następujące. Oficjalnie alberga jest nie czynna. Ale :) nie oficjalnie O.Roman przyjmuje tylko i wyłącznie polskich pielgrzymów. Po dojściu do albergi, jeśli brama będzie zamknięta trzeba zadzwonić domofonem i mówić po polsku. Brama sie otworzy. Ja przenocowałem 6 nocy we wspaniałej atmosferze ze wspaniałymi ludzmi, których spotkałem po drodze. Polskie wolontariuszki sa super. Załapałem sie nawet na 3 zupy ugotowane przez Nie. PYCHA :) Można zająć łóżko i pozostac tam, nie targająć juz plecaka. Cena DONATIVO. POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2013-08-02 09:37:56

W środę wróciłem z Santiago. Polskie schronisko w Monte Gozo jest czynne, choć oficjalnie trwa remont.

NOWY! Autor: Albert | Dodano: 2013-08-03 14:39:56

ALBERGA -co to za słowo ? co to za język ? co to za mowa ? miejcie szacunek dla ojczystego jezyka !

NOWY! Autor: Profesor Miodek junior | Dodano: 2013-08-03 16:03:49

Odpowiednikiem hiszpańskiego słowa Albergue i francuskiego słowa Auberge [czyta się o'berż] jest nieco zapomniane staropolskie słowo OBERŻA (dom zajezdny, w którym podróżni zatrzymują się na nocleg, odpoczynek, posiłek). Jestem zdecydownanie za tym, by z polskiego języka wyeliminować dziwaczne słowo Alberga (ta alberga? ten alberg? to albergue?) i zacząć wyrażać się poprawną polszczyzną!
Przykładowo:
"Wszystkie publiczne oberże w Sarria były zajęte, pozostał mi nocleg w drogiej prywatnej oberży".
"Chrapanie ubiegłej nocy w naszej oberży przechodziło ludzkie pojęcie".

Z poważaniem 
prof. Miodek junior

NOWY! Autor: ... | Dodano: 2013-08-03 20:44:12

schronisko?

NOWY! Autor: J | Dodano: 2013-08-03 21:36:34

Nareszcie zadbamy o polszczyznę w jęz.polskim.Ta oberża to jednak przypadek do lamusa ale schronisko jak najb. odpowiada.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2013-08-06 02:34:52

Ja bym po prosto napisała: mój dom na Camino, bo czułam się tam jak u siebie.

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2013-08-06 08:18:12

A ja jestem za "ALBERGA" :) W języku polskim słowo oberża to naprawdę coś zupełnie innego niż to miejsce, w którym znajdujemy nocleg i schronienie na Drodze Św. Jakuba, którą przecież nazywamy, też obcym dla języka polskiego słowem ,"Camino".  Alberga i Camino jednoznacznie określają o czym mówimy: mówimy o Szlaku Św. Jakuba w Hiszpanii. A poza tym jeżeli język nie będzie się rozwijał i wzbogacał o nowe słowa i nowe zwroty to stanie się archaiczny. Proponuję odmianę rodzaju żeńskiego czyli np. w tej alberdze, tą albergą.

NOWY! Autor: monika | Dodano: 2013-08-22 19:34:40

Ja dziś powróciłam z del Norte i noclegu na Monte del Gozo ... , więc tak jak pisali poprzednicy, ośrodek otwarty dla Polaków, trzeba być cierpliwym, bo nieraz ma się pecha i brama zamknięta i cichosza min. kiedy sprzątają od 10-12, ale przyjmują każdego, teraz na krótki czas wolontariuszami są klerycy, mi trafiła się  Msza Św. po polsku z piękną oprawą -  pozdrawiam parę z Sycowa ;)

NOWY! Autor: grazyna | Dodano: 2014-07-27 22:19:11

Spałam w polskiej alberdze 3 lipca br, atmosfera cudna, polska msza, wzruszające chwile... Żal, że droga się kończy...

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2021-07-15 13:30:31

Wyruszam na Camino w połowie września. Czy albergue jest otwarte? Buen Camino

NOWY! Autor: Krakowianka | Dodano: 2021-07-16 17:56:56

obecnie otwarty dla 18 pielgrzymów indywidualnych