Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Mazowiecka Droga św. Jakuba

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2013-11-28 18:03:44

Takie pytanie, czy jest tu ktoś, kto przemierzał już ten szlak. Jesli tak, to gdzie na nocleg, czy zbieraliscie pieczątki i gdzie je zbierać.

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2013-11-29 14:11:57

W tym roku, od kwietnia do września, przemierzałem z moin 10-letnim synem, etapami odcinek z Warszawy (od katedry św. Jana) do Nowego Dworu Mazowieckiego (w sumie ok. 40 km). Oznakowanie - w samej Warszawie - jest w miarę o.k., mozna iść wg wlepek z muszlą św. Jakuba (jeśli nie są zerwane/zamalowane), lecz lepiej wydrukować sobie przewodnik (do pobrania ze strony www.camino.net.pl - zakładka Mazowiecka Droga św. Jakuba). Od Rarchomina (kościół św. Jakuba), droga prowadzi +/- cały czas wałem wzdłuż Wisły i tak - z małymi obejściami - aż do samego ND Mazowieckiego (są wlepki, wiele zerwanych!). Jak dalej jest z oznaczeniem - tego jeszcze nie wiem, to dopiero przed nami.

Co do zbierania pieczątek (mój syn zbierał, a raczej starał się zbierać), jest z tym dość ciężko. na odcinku, który przeszliśmy udało nam się podbić paszport pielgrzyma w katedrze św. jan, u oo. Dominikanów na Nowym Mieście, u oo. Kamedułów na Bielanach, u sióstr (obok kościoła - parafii św. Jakuba na Tarchominie) a później dopiero w pałacu w Jabłonnej (w restauracji, ku ździwieniu pań ją prowadzących). W Nowym Dworze mazowieckim jest kilka kościołów, a więc pewnie też można spróbować.

Tak naprawdę, to camino mazowieckie zaczyna się chyba na dobre za Modlinem, na odcinku do Płocka. Jak tam jest z oznaczeniem i zbieraniem pieczątek do paszportu pielgrzyma, zobaczymy - mam nadzieję - w przyszłym roku.

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2013-11-29 21:49:48

Bardzo dziękuję za wpis. Bardzo pomocne i motywujące. A panie w restauracji w Jabłonnej jaką dały pieczątkę? Firmową restauracji?

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2013-11-30 15:33:56

Gdzie można nabyć paszport w Warszawie?

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2013-11-30 16:48:48

Dlaczego nikt nic nie pisze???

NOWY! Autor: Biurokrata | Dodano: 2013-11-30 17:41:15

Kupić  paszport w Warszawie i nie tylko to sprawa poważna i nie jest łatwo.:))) Więc należy:

Polski Paszport zamówić można drogą korespondencyjną lub nabyć na początku pielgrzymki wybraną trasą Drogi św. Jakuba, w jej punkcie startowym (ich aktualna lista znajduje się poniżej; będzie ona z pewnością się wydłużać). W obu przypadkach pobierana jest opłata w wysokości 8 złotych, która pokrywa koszt druku i dystrybucjiPaszportu oraz późniejszej przesyłki certyfikatu przejścia Drogi św. Jakuba w Polsce. Cena ta zbliżona jest do kosztów hiszpańskiego Credencialu (2 EUR).

Aby zamówić korespondencyjnie Paszport Pielgrzyma należy:

Przesłać zamówienie zawierające imię i nazwisko pielgrzyma, adres pocztowy do wysyłki Credenciala, planowaną datę i miejsce wyjścia na szlak oraz (opcjonalnie) dane kontaktowe na adres e-mail biuro@camino.net.pl lub pocztą tradycyjną (Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław) nie później, niż 2 tygodnie przed planowanym terminem wyjścia.
Dokonać przelewu 8 złotych na konto Stowarzyszenia: 48 1940 1076 3085 1674 0000 0000 (Lukas Bank / Credit Agricole) z zaznaczeniem w tytule przelewu nazwisko pielgrzyma zgodnie z informacją zawartą w zamówieniu.
Uzbroić się w cierpliwość [:)]

Aby odebrać Paszport na początku pielgrzymki, należy zgłosić się w jednym z podanych poniżej punktów startowych i podać wymagane dane. Opłata w wysokości 8 złotych pobierana jest na miejscu.

Punkty dystrybucji Paszportów Pielgrzyma to obecnie:

Kraków: Księgarnia Hiszpańska, Mały Rynek 4

Krzeszów: Centrum Obsługi Pielgrzyma, pl. Jana Pawła II 1

Lublin: Klasztor Dominikanów w Lublinie,
Furta – Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego i Wydarzeń Kulturalnych
ul. Złota 9, 20-112 Lublin
czynne codziennie w godz. 10.00 – 18.00
furta.lublin@dominikanie.pl
tel. 815 328 980 lub 728 429 926

Poznań: Księgarnia „Grupa 18”, ul. Ratajczaka 18 (Pasaż Apollo)

Wrocław: Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, ul. Legnicka 65 (Sektor3) w godz. pracy biura (czwartek, godz. 16.00-18.00) lub po uprzednim ustaleniu terminu.

Aby otrzymać certyfikat przebycia Drogi św. Jakuba w Polsce należy:

Przejść co najmniej 100 km lub przejechać rowerem co najmniej 200 km wybraną trasą Drogi św. Jakuba w Polsce, zbierając w Paszporcie potwierdzenia przebycia szlaku.
Przesłać do biura „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce” skan (na adres: biuro@camino.net.pl) lub kserokopię (na adres: ul. Legnicka 65, 54-206 Wrocław) Paszportu Pielgrzyma.

Każdy z paszportów jest numerowany i rejestrowany, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pielgrzymów na szlaku, a także na dokładniejsze szacunki liczby pątników na Drodze św. Jakuba w Polsce.

Zostaw odpowiedź

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2013-11-30 19:23:45

Wiadomosc dla ASI i MARYSI

bez zadnego problemu mozecie soboie w domku wydrukowac paszport pielgrzyma ze strony www.santiago.defi.pl i sobie go poskladac (ja to zrobilem w ksztalcie zeszyciku zszylem zszywkami) i bez oplat,czekania i tego typu biorukratycznych komplikacji.Wejdzcie na w/w strone i tam jest zakladka PASZPORT.po wydrukowaniu jest problem jak go zlozyc:wiec jak podalem wczesniej w formie zeszyciku,mozna tez posklejac go tasma przezroczysta  w ksztalt harmonijki.tych stron na pieczatki,mozecie sobie wydrukowac ile chcecie,w zaleznosci od planowanej CAMINO.Mialem taki na camino francuskiej (we Francji i Hiszpanii)byl akceptowany i wbijano mi pieczatki bez zadnych pytan czy watpliwosci.Nikt tam nie robil jakichs problemow np. z noclegami a wrecz przeciwnie,wzbudzal zainteresowanie,ze z POLOGNE lub POLONIA.

Buen Camino

Bogdan

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2013-12-01 10:36:13

Dzięki za wpis Biurokrata; szukalam też i na tych stronach (m. in. www.camino.net.pl) info gdzie mozna uzyskac najprościej paszport w Warszawie, ale punktu nie znalazłam. Dzięki Boguskrowa, tak, też zrobię.

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2013-12-01 11:55:22

My(Bractwo Pielgrzymkowe Swietego Jakuba Apostola w Ketrzynie) tez mamy paszporty pielgrzyma,ale...raczej nie wysylamy.Wydajemy je raczej tym PIELGRZYMOM,ktorzy zaczynaja i wedruja na CAMINO POLACO:robie to osobiscie w Suwalkach lub nasz "szef" JOZEF BANASZUK w Ketrzynie.Tez te nasze paszporty sa ponumerowane i zapisujemy komu wydajemy.

Osobiscie (nie przechodzilem)ale przejezdzalem samochodzikiem DROGA MAZOWIECKA w okolicach przed PLOCKIM i jakos nie "rzucily" mi sie w oczy muszlki na szlaku.Ale wiadomo:z samochodu troche inaczej sie widzi oznakowanie,jeszcze inaczej z roweru,a jeszcze inaczej widzi to PIECHUR.

Buen Camino na Mazowszu

NOWY! Autor: Grzegorz Wysocki | Dodano: 2013-12-01 13:36:13

Byłem na Camino w 2011 roku. Przeszedłem szlak francuski. W czerwcu 2015 roku wybieram się ale tym razem planuję wyjść z domu z Warszawy. Szukam jedej do dwóch osób, które chca się ze mna wybrać. Zajmie nam to jakies 120 dni. Mam 49 lat i idę z przyczyn duchowych ale nie tylko.
Mój mail: info@infochoty.waw.pl

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2013-12-01 14:50:20

Panie Grzegorzu, czerwiec 2015 to dość odległa data, niemniej powodzenia w szukaniu kompanów i na trasie.

NOWY! Autor: Zbyszek Hardecki | Dodano: 2013-12-01 16:35:01

Jako odpowiedzialny za dystrybucję przewodników i paszportów po Drogach polskich w Warszawie, czuję się zobowiązany do zabrania głosu. W dwóch sklepach w Warszawie, gdzie można nabyć przewodniki po polskich Drogach (księgarnia na Miodowej i sklep "Podróżnik" na Ochocie) nie wyrażono wcześniej zainteresowania dystrybucją paszportów, tłumacząc to brakiem zainteresowania (wiadomo - jadąc do Hiszpanii lub Portugalii kupujemy tamtejsze).  W tym stanie rzeczy przewodniki oraz paszporty sprzedawane były na imprezach typu Targi Książki Katolickiej, Jarmark Dominikański i wiele innych, na których w imieniu Stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce" informowalismy co to jest Camino oraz zachęcali do chodzenia polskimi Drogami. ZAWSZE stosowny komunikat podawany był na tym forum. Wobec Waszych głosów za które jestem wdzięczny, podejmę stosowne działania, by paszporty można było kupić w punktcie stacjonarnym. Do czasu załatwienia sprawy, będzie można je nabyć na comiesięcznych spotkaniach Klubu Miłośników Camino odbywających się raz w miesiącu w parafii Świętej Rodziny na Zaciszu. Najbliższe z tego co mi wiadomo -16 grudnia. Stosowny komunikat z datą i godziną zostanie zamieszczony w terminie późniejszym.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Marysia | Dodano: 2013-12-01 16:49:28

Bardzo dziękuję za powyższy wpis. Tak sobie pomyślałam szukając wcześniej informacji o miejscach, w których można nabyć paszport w Warszawie, że dobrym miejscem byłaby Bazylika św. Jana Chrzciciela na Starym mieście, gdzie zaczyna się droga.

NOWY! Autor: gorący i zimny | Dodano: 2013-12-03 01:59:04

@Marysia

Logicznie myślisz,

ale na razie Droga Mazowiecka

ledwo co wykluwa się z kokonu.

Zero informacji w parafiach,

w urzędach miast, nie mówiąc

o zaznaczeniu parafii Jakubów

(okolice Mińska Mazowieckiego)

na śladach gps, czyz nie pieknie byłoby tam

umieścic waypoint?

Bardzo pokrzywdzone są

miasta na wschód od Warszawy,

które należą jakby nie patrzeć do Mazowsza.

Dla ewentualnych pielgrzymów z tej

agromelacji jest tylko informacja,

ze trzeba pojechac do Warszawy, gdzie

[Marysia tutaj ma racje, poniewaz pytanie o paszport

pielgrzyma zbywa się po prostu="my nie mamy"]

rozpoczyna się camino.

Ale czy św. Jakub nie jest smutny, że tak zimne

jest nastawienie do Mazowsza na wschod od Warszawy?

Mam nadzieje Marysiu, i jak tez Zbigniew H. napisał,

cokolwiek w sprawie paszportu, czy to z Warszawy,

czy tez z odległego Terespola, bedzie mozna zalatwic.

W dobie internetu najlepiej poprzez sieć:)

pozdrawiam

gorący i zimny

NOWY! Autor: Daniel | Dodano: 2013-12-03 09:41:07

Paszport polski można zamówić w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dróg Św, Jakuba w Polsce http://www.camino.net.pl/credencial/ (również poprzez e-mail, biuro@camino.net.pl). Koszt to jedynie 8 zł. Można też zakupić w podanych na w/w stronie miejscach. Aby powstało nowy punkt dystrybucji paszportów (w tym przypadku w Warszawie) muszą znaleźć się chętne osoby do zorganizowania i prowadzenia takiego punktu informacyjnego. Być może przy Katedrze jest już jakich punkt sprzedaży różnych materiałów i mógłby funkcjonować również jako punkt informacyjny Mazowieckjiej i Warszawskiej Drogi św. Jakuba i punkt dystrybucji paszportów.

Tak było w Lublinie. Po kliku spotkaniach u OO.Dominkanów (gdzie zaczyna się Lubelska Droga) funkcjonujące przy furcie klasztoru Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego i Wydarzeń Kulturalnych wzięło na siebie prowadzenie punktu informacyjengo Lubelskiej Drogi św. Jakuba i punktu dystrybucji paszportów.

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2013-12-03 11:01:26

@goracy i zimny

"poprzez siec" proponowalem wydrukowac bezplatnie ze strony www.santiago.defi.pl PASZPORT PIELGRZYMA i po klopocie."!W dobie internetu" mysle,ze takie rozwiazanie jest najprostrze i najszybsze.Nawet,kiedy nie masz w domu drukarki,idziesz do kawiarenki internetowej i wydrukuja  wszystko co zechcesz za pare PLN.warto nawet zalatwic,kupic jeden,dwa arkusiki grubszego kartoniku i bedzie to super TWOJ paszport. jak go potem poskladac....to juz ztrzeba troche "poglowkowac"i.... mozna miec super DOKUMENT:

Buen Camino

Bogdan

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2013-12-03 11:25:05

@TWORCY MAZOWIECKIEJ DROGI SWIETEGO JAKUBA

Doskonale WAS rozumiem.Kiedys,kiedy juz wyznakowalem w terenie muszelki na szlaku od Ogrodnik do Olsztyna, musialem "isc dalej".PIELGRZYMI chcieli odrazU miec przewodnik,mapy,mapy GPS,opisy szlaku,adresy miejsc noclegowych i tego typu jeszcze informacje.A ja SAM,bez jakiejkolwiek "KASY" krecilem sie jak moglem i probowalem z roznych stron znalezc POMOC.BRACTWO PIELGRZYMKOWE SWIETEGO JAKUBA Z KETRZYNA pomoglo=wydalismy mapy etapow,umiescilismy w nich adresy noclegow,postawilismy kilkanscie "kamieni milowych" z muszelkami Sw.Jakuba,kilka tablic informacyjnych w wazniejszych punktach na szlaku,jest juz skromna baza noclegowa w miejscowosciach "etapowych" i juz PIELGRZYMI (z Polski i nie tylko) ida,ida,ida...Nie chcialbym WAS (TWORCY SZLAKU) zniechecac do dalszej CIEZKIEJ;MOZOLNEJ;SPOLECZNEJ...ale jak widac BARDZO POTRZEBNEJ "ROBOTY" ale jeszcze tyle jest do zrobienia.Znajac WASZ zapal w wytyczaniu i wyznakowaniu szlaku w terenie poradzicie sobie z "ta reszta"problemow.A jeszcze sprawa "rozszerzenia" szlaku na wschod od Warszawy (do wspominanego wyzej wpisie) TERESPOLA.....i jeszcze pozniej utrzymanie,konserwacja szlaku.....przyciac krzaczki zaslaniejace muszelki lub strzalki,domalowac tam gdzie wycieli drzewo lub wymienili slup itd,itp.Ale jak powiedzialo sie A......to trzeba i..... Ha,Ha,ha....wiem,bo sam to "przerabiam"

Buen Camino

Bogdan

NOWY! Autor: Ciekawostka | Dodano: 2013-12-03 12:56:13

Do Daniela,

"Aby powstał nowy punkt dystrybucji paszportów (w tym przypadku w Warszawie) muszą znaleźć się chętne osoby do zorganizowania i prowadzenia takiego punktu informacyjnego."

Dlaczego nie można prościej i kupić paszport przynajmiej w co trzeciej ,czwartej.. parafii na każdym ze szlaków wytyczonych w Polsce? 

NOWY! Autor: pielgrzymka.org | Dodano: 2013-12-20 15:17:47

Droga Mazowiecka jest narysowana na darmowej i legalnej mapie GPS na odcinku od katedry warszawskiej do Zakroczymia (stan z grudnia 2013):
http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=18&lat=52.24865&lon=21.01337&layers=B000000FFTFF

Cdn. rysowania Drogi na mapie zapewne nastąpi. Mapę można wgrać i używać na odbiornikach GPS Garmin.

NOWY! Autor: Adela | Dodano: 2017-08-08 13:17:00

Chciałam zapytać czy można podróżowac samotnie i czy to nie jest niebezpieczne.

Jak to wyglada od strony technicznej, tzn. gdzie sie dostaje pieczatki, czy trzeba mieć paszport inny na kazda drogę, gdzie wyrobić paszport, jak szukać noclegów i czy sa one drogie.

Będę wdzięczna za każda informację.

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2017-08-08 19:39:36

Jeśli zainteresuje CIĘ CAMINO POLACO,służę odpowiedzią na pytania dotyczące tej DROGI.Pisz na podany wyżej adres  e-mailowy.