Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino portugalskie nadbrzeżne

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2014-02-08 19:46:35


   Tym razem w lipcu chciałbym wybrać się na Camino portugalskie nadbrzeżne. Mam problem
z podziałem drogi na etapy krótsze niż podaje przewodnik Pana Macieja Ratajczaka, gdyż wybierają się ze mną 3 panie w wieku zdecydowanie 60+. Czy ktoś mógłby mnie poratować ewentualnym spisem albo linkami do albergów, campingów etc. etc.? Z góry serdecznie dziekuję. Buen Camino.

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2014-02-08 19:47:53


   Zapomniałem dodać, że od Porto do Caminha...

NOWY! Autor: Kamil Jankielewicz | Dodano: 2014-02-08 23:40:13


Trasa jest dosyć łatwa więc te odległości tak nie zabijają jak na np. Norte.  Moja wtedy 9 letnia córka dawała je dzielnie przejść. Z albergue  w Portugalii jest różnie (w sensie że nie ma ich za dużo, ale za to jak są to raczej nie ma problemu z miejscami - np. w Marinhas jest chyba 15 miesjc a spalismy tam w sierpniu w pięć osób) ale można też spać u bombeiros.  Noclegi komercyjne też nie są nadmiernie drogie (z wyjątkiem campingów :)) Od Tui alberque są już bardzo często ale za to pojawia się tłum Hiszpanów w związku z tym zaczyna się wyścig - nie taki jednak jak na Fances.  W związku z tym wychodząć o szóstej zazwczaj byliśmy w alberwue po ok 20 km pomiędzy 12 a 13.30 w drugiej dziesiątce czekających w kolejce.

Nasze Camino portugalskie będę opisywał na zewcamino.wordpress.com

Buen Camino!

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2014-02-09 06:29:10


   Piękne dzięki! Przygotowałem sie na ucztę porannego czytania i...niecierpliwie czekam na dalsze odcinki. Pozdrawiam, Tadeusz.

NOWY! Autor: Kamil Jankielewicz | Dodano: 2014-02-09 15:33:45


Staram sie wypuścić jeden wpis w tygodniu, ale w razie pytań chętnie odpowiem.

NOWY! Autor: Haga | Dodano: 2014-02-09 18:22:54


Dawałam już ten wpis wcześniej, ale wrzucę go jeszcze raz, bo może coś z informacji z ubiegłego roku może się Panu przydać. Dodam tylko, że trzeba się upewnić, czy w bieżącym roku działa schronisko w Herbon, gdzyż w roku 2013 latem usunięto stamtąd franciszkanów, którzy sprawowali pieczę nad całym klasztorem łącznie z albergue.

Poniżej to droga, którą wraz z koleżanką odbyłam 6.07- 18.07.2013 (może wkrótce zobaczycie zdjęcia w galerii na stronie, jak administrator wrzuci). Zaczęłyśmy 3 dni przed Porto, potem już nadmorską krainą:

 • Aguada- Oliveira de Azemeis (36 km)
 • Oliveira de Azemeis- Lourosa (24 km)
 • Lourosa- Porto (22 km)
 • Porto (bez podjechania metrem)- Vila do Conde (ok.28 km)
 • Vila do Conde- Marinhas (ok. 28 km)
 • Marinhas- Viana do Castelo (ok. 21 km)
 • Viana do Castelo- A Guarda (ok.31 km)
 • A Guarda- A Ramallosa (ok.37 km)
 • A Ramallosa- Redondela (ok. 36 km)
 • Redondela- Barro (ok. 30 km)
 • Barro- Herbon (ok.27 km)
 • Herbon- Santiago de Compostela (ok.24 km).

Odległości są różnie podawane, stąd można je liczyć w przybliżeniu.

 • ad. 1. Aguada- Oliveira de Azemeis. Odcinek dość monotonny, sporo asfaltu, trudny w upale, bo odsłonięty. Do Agueda dotarłyśmy pociągiem z Coimbry. Schronisko w Agueda bardzo dobrze zaopiekowane, wygodne, z wyposażoną w naczynia kuchnią i kuchenką gazową, 17 miejsc (powiększyła się ich liczba); donativo, ale hospitalero podał cenę:5 euro; miasteczko ładne, kolorowe (akurat trafiłyśmy na fiestę), są baseny dla ochłody; opuszczając miasto lepiej zapytać o trasę camino hospitalero (jest mapka w alberge), można skrócić znacznie wychodzenie(iść koło szpitala, minąć go po lewej stronie, dojść do linii kolejowej, przekroczyć już ze strzałkami tory na przejeździe), w Aguedzie oznakowanie strzałkami na latarniach, czasem krawężnikach; Słabe oznakowanie za Agueda na terenach przemysłowych (magazyny), tu sporo błądziłyśmy- tu pamiętać , aby szukać: Rua 5 de Octubro; czyli na rondzie jak już dojdziemy do magazynów (nie znalazłyśmy tam strzałek) w prawo i niedługo w lewo w Rua 5 de Octubro.Odcinek za Agueda do Albergaria nie jest dobrze opisany (kierować się strzałkami nie opisem). Wbrew opisowi w przewodniku trasa nie biegła przez średniowieczny most na rzece Vouga, lecz raczej widać go było z prawej (jeśli to ten), a szłyśmy moście z naszej epoki. Kościół w Lamas do Vouga mijamy z lewej strony idąc drogą dla samochodów (oznakowanie na aluminiowych barierkach wzdłuż drogi); trasa głównie asfaltem, okolice Sarem las eukaliptusowy. Na skrzyżowaniu w Lameiro są już strzałki, dobre oznakowanie.Na tym etapie podobno jeszcze jeden nocleg (wiadomość od hospitalero z Agueda): Casa Diocesana, Nuestra Senhora Socorro 234 522 422, 965 306 907 (do sprawdzenia).Oliveira de Azemeis- nocleg u strażaków, umieścili nas w starej siedzibie. Prosili, aby przyjść do nowej (trochę na uboczu miasta) i stamtąd przewieźli samochodem do starej remizy w mieście przy kościele. Za nocleg wypisali oficjalny kwitek: 5 euro. Najlepiej więc do nich wcześniej zadzwonić, przez telefon pokierują jak iść przez miasto. W starej remizie skromne warunki, sala 2 poziomowa, może z 8 łóżek, są prysznice i łazienka; w upale bardzo duszno.
 • Ad.2 Oliveira de Azemeis- Lourosa- (odcinek mało ocieniony, trudny w upale; głównie osiedlami, wioskami, nawet przez wysypisko gruzu; za Arrifaną źle oznakowane).Wyjście z OdA-trasa od starej remizy od kościoła Matriz (katedralnego) św. Michała (lepiej sprawdzić poprzedniego dnia, zapytać miejscowych. W Sao Joao de Madeira na 3 rondzie skręcić w prawo (strzałek wypatrywać głównie na latarniach na środku pasa zieleni). Park Ameryka wymieniony w przewodniku to nie park, ale budynek- Parque Ameryka. W Escapaes do stacji paliw Galp na N1 i zamiast skręcić w lewo w dół za strzałką iść prosto według drogi N1 do kolejnej miejscowości (zawróciła nas z drogi i tak pokierowała osoba pracująca na stacji).Lourosa- jeśli chcemy nocować u strażaków trzeba pamiętać, aby w porą zejść na drogę N1, inaczej trzeba będzie się wracać. Wokół siedziby bombeirosów nieciekawy teren, ruchliwa N1, supermarket Pingo doce też przy N1. Spanie na sali gimnastycznej, latem okropnie nagrzewa się dach, stąd trzeba czekać, aż się wystudzi i będzie można tam wytrzymać. Do dyspozycji prysznic i wc.
 • Ad 3. Lourosa- Porto. Z Lourosa do Grijo można iść N1 od BV (początkowo bez strzałek) do ich napotkania i potem szlakiem. Środkowa część etapu dobrze oznakowana. Etap do Grijo przyjemny- kamienna droga, odcinki w lesie.Przed Porto w Vila Nova de Gaia dość słabe oznakowanie, rzadko strzałki; iść Avenida da Republika (szeroka, długa ulica z linią metra naziemnego po środku)- aż do samego mostu D. Luis łączącego Gaia z Porto. Można przejść most górną kładką (tak jak metro) lub skręcić przy moście w lewo i uliczkami zejść w gół na dolną kładkę.Dla osób zaczynających w Porto: warto przejść mostem do Gaia, by z tego brzegu Douro podziwiać przepiękną panoramę Porto. Nie należy się martwić o nocleg w Porto- w centrum miasta dużo możliwości w cenie do 15 euro w pokojach np. 2 osobowych, zwłaszcza hosteliki w okolicy Placu Guilherme Gomes Fernandes (informacja w inf. turystycznej- kilka punktów); nie trzeba wcześniej rezerwować. Zwiedzanie Katedry- 3 E, kościoła Sao Francisco 3, 50 E.
 • Ad.4 Porto (bez podjechania metrem)- Vila do Conde.Etap za Porto wzdłuż Douro dla mnie nie był uciążliwy i monotonny (nie trzeba podjeżdżać jeśli komuś się nie spieszy). Za miastem idziemy wzdłuż plaż, liczne kawiarnie, możemy obserwować życie mieszkańców i turystów. W dzielnicy Matosinhos pojawiły się strzałki nieregularnie. Idzie się przyjemnie, nawet drewnianymi pomostami. W Angeiras koło miejscowości Lavra camping z sieci: Orbitur ze zniżkami dla pielgrzymów (podano, że najtańsze miejsce w domku tzw. boggien: 10, 50 E). Kursuje tu autobus 104 z Porto; tel. +351229270571; http://www.orbitur.pt. Też camping z tej sieci w Caminha.Vila do Conde- nocowałyśmy u strażaków. Aby tam dojść trzeba się oddalić od trasy i od centrum. Nocleg bezpłatny w sali, są materace i nowe koce.
 • Ad 5 Vila do Conde- Marinhas (bardzo piękny odcinek; kamieniste plaże potem rozległe, piaszczyste). Żeby iść jak najdłużej wybrzeżem, a potem przejść przez most w Fao, można iść plażą aż do Ofir (plaża Ofir) i dopiero tam skręcić w prawo.Albergue San Miguel- b. miło; kuchnia z mikrofalówką i czajnikiem, wyposażona w naczynia, miejsce do prania i suszenia, internet, koce, poduszki. Klucz w Czerwonym Krzyżu- tam trzeba się iść zapisać. W miejscowości Marinhas kapliczka św. Benedykta (s. Bento); 11.07 uroczyste obchody, duża procesja z mieszkańcami przebranymi za św. Benedykta.
 • Ad 6.Marinhas- Viana do CasteloPoczątkowo plaża kamienista- pięknie, ale idzie się wolniej i trudniej; „za Mar idziemy po wydmach”- raczej usypanych przez ocean kamieniach; na plaży trudno się zorientować, gdzie jest Belinho, gdzie mamy skręcić w głąb lądu; Belinho to zarówno nazwa miasteczka (w głębi) jak i plaży. Przy niskim stanie wody można iść prosto, nie skręcając na most i przejść ujście rzeki brodem. Szukanie owego mostu S. Sebastiano zajęło nam sporo czasu, ludzie kierowali nas w różne strony. Most, który znalazłyśmy idąc droga piaszczystą (tam szlak pieszy żółto- czerwony), okazał się niepozorną kamienną kładką (może i średniowieczną), przed mostem nie znalazłyśmy strzałek, za mostem były w prawo i wyprowadziły nas do miejscowości Chate w głębi lądu i prowadziły dalej camino da costa. Już bez strzałek (spory kawałek) wracałyśmy do oceanu i wyszłyśmy w miejscowości Amorosa. W Castelo de Neiva kościół Santiago (St. Tiago), otwarty w ciągu dnia dla pielgrzymów, w możliwością wpisania się do księgi i podbicia credencjału. Tu być może właśnie w tej miejscowości należało od razu skręcić w kierunku wybrzeża nie zaś iść za strzałkami camino da costa. W tej miejscowości camino da costa bardzo dobrze oznakowane. Za Cabadelo nie napotkałyśmy rzeczki, którą wspomina przewodnik. Aby dostać się do Viana do Castelo prom odchodzi co godzinę (pięć minut po pełnej godzinie). Przy przejściu mostem drogowym na trasie N 13: albergue Sao Joao da Cruz mamy tuż po zejściu z mostu. Kierujemy się do widocznego po prawej, za drogą kościoła oo. karmelitanów. Bardzo przyjazne miejsce- zadbane pokoje i łazienki, są koce, kuchnia z mikrofalówką, naczynia, możliwość zrobienia i wysuszenia prania. Faktycznie o wyjście przed 7.00 trzeba poprosić (najwcześniej po 6.30). Viana do Castelo to ładne miasto, warte dłuższego spaceru. Ładny rynek, port, kościoły. Są supermarkety, inf. turystyczna. Nad miastem góruje sanktuarium, do którego wjeżdża się kolejką (jak ktoś będzie dostatecznie wcześnie, bo wieczorem nie ma już wjazdów). Podobno przepiękny widok z tego wzgórza.
 • Ad 7. Viana do Castelo- A GuardaOkolice Areosa (za Viana do Castelo)- ciekawe plaże częściowo piaszczyste, częściowo z głazami wynurzającymi się z morza. Cały odcinek piękny. Wzdłuż plaż pozostałości wiartaków- okrągłe budowle. Gelfa- to tylko wyjście na plażę. Miasteczko Via Prais de Ancora- dość duże, restauracje, sklepy (można zjeść posiłek). W Moledo też rastauracje.Latarnię morską Montedor na wzgórzu można obejść idąc wzdłuż morza, zostawiając ją po prawej.Caminha- duże miasto, ciekawe, z zabytkami, starymi uliczkami, inf. turystyczna (dobrze wejść i zapytać, jak kursują promy do A Guarda- to zależy podobno od stanu wody; generalnie co godzinę, ale nie wcześnie rano), supermarket Pingo doce blisko przystani promowej. Cena promu: 1 E. Przy przekraczaniu rzeki Minho zmieniamy godzinę!!! + 1 godzina. W A Guardzie można podejść do kasy biletowej dla pasażerów promów. Tam obsługa zapisała nas jako pielgrzymów, dała pieczątkę i zaleciła zadzwonienie do schroniska, aby hospitalera przyszła nam potworzyć (byłyśmy znów jedynymi tu pielgrzymami). Klucz do albergue ma też miejscowa policja (nas „zgarnęli” z ulicy, zaprowadzili, wręczyli klucze). Ładne miasteczko, warto udać się na rynek i do portu. Nad miasteczkiem góruje Monte Santa Trega (wzgórze św. Tekli) i tam pozostałości celtyckiej wioski. Po przepłynięciu rzeki Minho można dojść do miasteczka i albergue okrążając Monte s. Trega ścieżką wzdłuż oceanu (kilka kilometrów- ok. 4) lub krótszą drogą wśród zabudowań- ze 2 km (informacji udzielą na przystani promowej, udostępnią plan miasta).Albergue w A Garda- dobrze wyposażona, duża kuchnia, czysto. Była nawet pościel!!!Cieszę się, jeśli komuś się przyda! Wy też zapisujcie swoje notatki, bo przewodnik po camino nadbrzeżnym warto wzbogacić!
 • Ad 8 i 9 .A Guarda- A Ramallosa; A Ramallosa- Vigo- RedondelaPierwszy odcinek po wyjściu z A Guarda ciekawy- zejście do portu, ładny port, droga gruntowa obok głazów i pól, ścieżka edukacyjna; potem jednak droga odchodzi od oceanu, pod górę, są strzałki, ale czasem trzeba ich nieco poszukać. Długie odcinki idzie się prosto asfaltem- ścieżką rowerową tuż przy PO-552. Według informacji mieszkańców nie ma ścieżki do marszu przy morzu- są tam głazy i skały. Warto sobie jednak na nie zejść, by pokontemplować ocean i odpocząć, a kontynuować drogą wzdłuż szosy. Klasztor i kościół w Oia- zabytkowy Real Mosteiro de Oia- ciekawy, choć nieco zaniedbany. Msza św. w niedzielę o 12.00. O to, kiedy jest otwarty pytać w miejscowym barze. Za Oia znów wracamy na asfalt. Szlak niepotrzebnie czasem odbija na prawo, by za chwilę wrócić na pobocze drogi. Do albergue w Mougas faktycznie jest wyraźna wskazówka z tablicą. W Mougas też camping.Należy zachować czujność przed półwyspem Sillerio, trzymać się szlaku i zejść za strzałkami w prawo, pod górę, aby nie przegapić drogi. My zignorowałyśmy strzałki, myśląc, że to tak jak wcześniej niepotrzebne obejście i nadrobiłyśmy sporo drogi okrążając półwysep. Na pobyt w Baiona warto zarezerwować więcej czasu. Jedno z najpiękniejszych miasteczek na tym wybrzeżu- typowo turystyczne, z wieloma zabytkami (http://www.baiona.org). Jest duży port, plaża, sklepy i restauracje. Informacja turystyczna- warto wziąć plan i zrobić sobie spacer. Do zobaczenia: fortyfikacje (Fortaleza de Monterreal)- przejście po jego murach (jak ktoś ma siły), piękne są z niego widoki. Kilka ciekawych kościołów (Ex-Colegiata de Santa María- z XIII/ XIVw., Capilla de Santa Liberata XVII w.), w porcie do zwiedzania replika: la carabela „Pinta” z floty Kolumba (wejście na statek i oglądanie pod pokładem jaki produkty przywożono z nowoodkrytej Ameryki); ok. 2 E. Pomnik Matki Bożej- Virgen de la Roca (wchodzi się do środka pomnika, punkt widokowy na miasto i morze jest ze statku, który Matka Boża trzyma w ręce)- wejście ok. 2 E. Ładnie położony Pomnik Trójcy Przenajświętszej (Crucero de Santísima Trinidad). Do noclegu w A Ramallosa jest z Baiona jeszcze kilka kilometrów. Jeśli chcemy spać w Casa espiritualidad Luz Casanova (Das Damas Apostolicas), warto wcześniej zadzwonić i zdążyć dojść do 21.00 (nam sama zarezerwowała tam nocleg pani z informacji turystycznej w Baiona). Jest to dom z dużym ogrodem, bardzo zadbany, cichy. Ma charakter rekolekcyjny, więc mogą przebywać tam grupy. Przymusowo dostałyśmy jedynki (większe pokoje podobno są dla rodzin). Pokoje z umywalkami, pościel, nie ma kuchni.W tym domu natrafiłyśmy na mapki ze szlakami alternatywnymi w kierunku Vigo. Z A Ramallosa wyszłyśmy na plaże- pierwsza plaża Playa America – Nigran Panxon i długo szłyśmy wzdłuż pięknych plaż (prawie do Vigo). Tak jak pisali Magda i Kamil idziemy po szlaku dobrze oznakowanym zielonymi strzałkami (to przez miejscowości, a tak plażami). Potem Playa do Patos, i urocza mała zatoczka- Playa do Portino. Chociaż szlak zielony się kończy nadal można trzymać się plaż aż do przedmieść Vigo. My wyszłyśmy na szosę w okolicach San Miguel de Oia (szosa PO 325) na Avenida Ricardo Mella by z powrotem wrócić na wielką plażę należącą już do Vigo- Samil. Port w Vigo- ogromny port handlowy, ciągnie się kilometrami. Samo Vigo nie zrobiło na nas wrażenia (hałas, dużo samochodów)- do zobaczenia: starówka, twierdza Castro (Castelo do Castro)z Parque de Charlie Rivel na wzgórzu skąd piękny widok na port, Porte do Sol z pomnikiem „O Sireno”, Colegiata de Santa Maria (była zamknięta). Za Vigo piękne widoki na zatokę, później odcinki lasem.
 • Ad 10. Redondela- BarroWarto przeznaczyć trochę czasu na spacer po Pontevedra (ładne stare uliczki, place, ciekawe kościoły, kawiarenki, restauracje). Miasto z klimatem. Z Pontevedra do Barro- droga lasami, jeden nieprzyjemny odcinek drogą. Schronisko w Barro- prywatne 6 E- spokojna okolica, w pobliżu kościoła (otwierany tylko w niedzielę), z podwórkiem ze stołem na powietrzu, możliwością grilowania. Atmosfera wakacji na wsi:))) Kuchnia z wyposażeniem, kuchenka mikrofalowa i elektryczna. Możliwość prania i suszenia. Ciepła woda. Właściciele dbają o schronisko. Można z lodówki wziąć warzywa i jajka i wrzucić donativo. Te produkty hospitalero reklamował jako pochodzące z własnego gospodarstwa. Był gotowy zrobić zakupy i przywieźć, rozpalić grill.. Jest 16 łóżek i dodatkowo materace. My spałyśmy jedynie w 4 osoby, gdy na trasie portugalskiej był wielki tłok. Otwarte 10.00- 22.00; tel: +34 655952805. Ok. kilometr przed Barro 2 bary; sklepu nie ma.
 • Ad 11.Barro- HerbonBarro- Caldas del Reis- trasa spokojna wśród winorośli, czasem odcinki, gdzie szło się szosą lub trzeba było przejść przez nią. W Caldas można wymoczyć nogi w siepłej wodzie termalnej w Lavandoiro Termal nieopodal ujęcia wody termalnej przy hotelu Davilla. Za Caldas- trasa w lesie. Wyraźnie oznakowane odbicie drogi do klasztoru w Herbon. Czerwone strzałki. Idzie się jeszcze spory kawałek (podobno tylko 2, 7 km) zarośniętymi ścieżkami, potem drogą. Warto się dowiedzieć, czy to schronisko jeszcze działa, bo pod koniec lipca wycofano stamtąd 2 ostatnich franciszkaninów, którzy opiekowali się klasztorem i kościołem. Wielka szkoda! Bo atmosfera tego miejsca była szczególna- podziw nad wielkością całego kompleksu i smutek z tego, że jest obecnie opustoszały. Wieczorem zakonnicy modlili się w kościele z pielgrzymami.Herbon rywalizował o prawo do słynnych małych papryczek z Padron. W tych dwóch miejscach jest ich uprawa. Nawet jest w Herbon festiwal muzyki pod szyldem papryczek i fiesta del pimiento w 1 sobotę sierpnia.Albergue było donativo, ugoszczono nas kolacją i śniadaniem; miejsce ciche, ładne, achronisko zadbane przez wolontariuszy. A Herbon powrót na trasę inną drogą (omija się Padron), żółte strzałki, hospitalero narysował mapkę ze skrótem.

Ogólnie dla wybierających tę drogę:

- bardzo serdecznie polecam!; o dziwo idąc w szczycie sezonu pielgrzymowania prawie w ogóle nie spotykałyśmy pielgrzymów, na razie jest więc to trasa dla pustelników:); nawet na noclegach kilka razy spałyśmy całkiem same;

- dużo zależy od pogody, czyli czynnika nieprzewidywalnego; my miałyśmy bezdeszczowo i bezwietrznie, ale za to przez kilka dni towarzyszyła nam mgła i chmury przez cały dzień;

- warto wziąć w drogę zarówno przewodnik dot. camino nadbrzeżnego, jak i camino da costa, aby dowolnie modyfikować drogę w trakcie wędrówki;

- w Portugalii albergue nadal 5 E, w Hiszpanii (Galicja)- 6 E;

-w informacjach turystycznych wzdłuż drogi (do A Guarda) raczej nie mają informacji o camino, o noclegach dla pielgrzymów nawet są zdziwieni pytaniami o to (ale jeśli będziemy nachodzić i pytać, z pewnością się przygotują:) na kolejny raz!

- BUEN CAMINO dla wszystkich, którzy wyruszą!

NOWY! Autor: KAŚ | Dodano: 2014-02-09 22:06:04


Skąd można czerpać bieżące info o przypływach? słyszałam, że to ważny temat w trasie nadbrzeznej. Jak to wyglądało w Waszej drodze? Ważne to gdyż wybieramy się również tam.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2014-02-10 12:00:59


Jest wiele stron ze zestawienie czasów pływów, wystarczy wpisać w googlach np. tide tables portugal porto.

http://www.tide-forecast.com/locations/Porto/tides/latest

http://www.tides4fishing.com/pt/porto/porto-rio-douro

http://www.surf-forecast.com/breaks/Porto-Covo/tides/latest

Buen camino.

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2014-02-10 19:56:41


Po "przygodzie" ze zgubienim się na początku trasy ( w Povoa de Varzim) i błądzeniu chyba z 15 km po A Ver o Mar podjechałyśmy autobusem do Fao i stamtąd szłyśmy do Marinhas.

Pytani ludzie w ogóle nie wiedzieli o trasie camino i mówili że Santiago to jest w Hiszpanii...

Pierwsze strzałki w Fao koło mostu.

Następny dzień nie ryzykowałyśmy - szłyśmy za strzałkami przez miejscowości do Viana do Castelo (w Neiva piękne pieczątka w kościele).

 

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2014-02-10 22:38:00


Wielkie dzięki Haga za tak obszerny opis !!! Właśnie siedzę nad Twoim wpisem i aktualizuję przewodnik. Dodatkowo w wielu miejscach mogę korzystać z narzędzia street view Google i opisuję na tej podstawie trasę camino. Oczywiście nie mogę "wejść" na plaże ale co nieco widać. Opisałem dokładnie dojście do mostku San Sebastiano w Guilheta i dalej, zamiast iść jak pokazuje strzałka za mostkiem, opisuję dojście do brzegu oceanu. Jest jeszcze wiele "dziur" w zdjęciach Google ale dużo miejsc jest sfotografowanych. Jak pisałem przewodnik tych zdjęć nie było. Haga jak chcesz obejrzeć widok ze wzgórza z sanktuarium w Vian do Castelo to skorzystaj z street view i wszystko zobaczysz. Życzę Ci miłego oglądania i jeszcze raz dziękuję, że Ci się chciało napisać na forum. Należysz do tego niewielkiego grona, które ułatwiają mi aktualizację przewodników. Ja tą trasą nigdy nie szedłem więc bazuję na tym co znajdę w Internecie i info na forum, a także coraz częściej z street view.

Pozdrawiam serdecznie. Bom caminho!

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2014-02-11 08:23:37


Pieczatki do paszportu pielgrzyma w Portugalii mozna dostać w punktach informacji turystycznej, w kościele był w Neiva (była informacja przed kościołem o pieczątce). W barach nie ma co się spodziewać pieczątek - jeszcze chyba za mało ludzi chodzi i prosi o pieczatki tam.

Jedną pieczątkę dostałyśmy wprost na ulicy (przed Caminha) od człowieka, który poprawiał strzałki na chodnikach.

 

NOWY! Autor: Haga | Dodano: 2014-02-11 23:26:32


Do Macieja: Dziękuję Panu oczywiście ogromnie za przewodnik, z którego korzystałam w minionym roku wybierając się na nadbrzeżną trasę camino portugalskiego.W zupełności wystarczył! Z wielką życzliwością i podziwem przyjmuję Pana pracę wykonaną dla nas wszystkich wybierających się na hiszpańskie drogi i bezdroża! Wspaniała sprawa! Ja swoj opis umieszczałam już wcześniej, przesłałam też we wrześniu 2013 p. Pawłowi, administrującemu stronę z prośbą o przekazanie Panu także z kilkoma zdjęciami mapek do tras przed Vigo, bo nie miałam adresu mailowego. Jeśli nie dotarły, to mogę wysłać ponownie po podaniu adresu. Także moje zdjęcia z trasy czekają na umieszczenie w galerii na stronie już jakiś czas:))), ale może przyjdzie na nie pora.

NOWY! Autor: Haga | Dodano: 2014-02-11 23:39:07


Dodam jeszcze, że prosta wskazówka z przewodnika, że na Camino Nadbrzeżnym należy zasadniczo nie przywiązywać się do strzałek, lecz podążać, mając ocean po lewej stronie była najwartościowsza:) Tak się tam właśnie idzie (swoimi własnymi drogami), o ile pogoda dopisuje, woda i wiatr są łaskawe. Miejscowi opowiadali jednak, że przy porwistych wiatrach, które tu się zdarzają, czasem tak piasek uderza o ciało, że nie można wytrzymać na plaży i trzeba iść w głębi lądu.

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2014-02-13 08:18:38


Bardzo ciekawe i przydatne opisy na www.zewcamino.worldpress.com. Dzieki za nie. Tadeusz.

NOWY! Autor: JacekP | Dodano: 2015-01-16 22:54:38


Witam wszystkich! Od tygodnia chodzi mi po głowie myśl o Camino...biegiem. Jestem zapalonym biegaczem...a do tego nie mam zbyt wiele czasu. Więc wymyśliłem sobie, że jesli wybiorę możliwie krótką trasę to może i w 5 dni uda mi się spełnić moje marzenie. Padło więc na drogę portugalską...a konkretnie wariant nadbrzeżny. Zamierzałem mieć ze sobą "półwózek" (2 koła) na którym ciągnąłbym plecak, ale czytam w Waszych relacjach o tym, że droga wiedzie plażami...czy w takim razie ...camino nadbrzeżne z wózkiem odpada? jesli tak...to może podpowiecie inny wariant z lepszymi szlakami? z góry dziękuję za pomoc.

 

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-01-16 23:37:57


JackuP! Jest wariant Camino da Costa, który prowadzi blisko brzegu Oceanu ale nie plażami. Oba warianty często się spotykają. Poczytaj przewodniki obu wariantów. Niestety sam nie szedłem żadnym z tych wariantów, a opisy są na podstawie materiałów znalezionych w Internecie i wpisów na na tym forum. Pomysł Twój jest ciekawy. Sam widziałem biegaczy na trasie Camino Frances w 2007 r. ale byli bez bagażów, które jechały w samochodzie towarzyszącym. Daj znać jak wrócisz.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2015-01-17 09:02:19


Witam! Ja widziałam biegaczy na Camino Fisterra, a  później Muxia. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2015-01-18 13:28:05


Idąc camino nadbrzeznym  prawie zawsze możesz iść drogą, która biegnie powyzej plaży, bardziej lub mniej równolegle do brzegu. Z 2 kołowym wózkiem dasz sobie napewno radę.

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2015-03-16 08:38:45


Witam kto idzie nadbrzeżnym szlakiem w kwietniu/maju? czy pogoda w tych miesiącach dopisuje? i czy nie dominują deszcze?

NOWY! Autor: JacekP | Dodano: 2015-03-20 22:47:37


Dziękuję wszystkim za rady dotyczące wersji biegowej. Nadal czekam na przeróbkę wózka...bo jak się okazuje to nie lada wyzwanie dla fachowców ☺Mam nadzieje że droge nadbrzeżną zrobię na początku maja. Wtedy nie zapomnę się odezwać

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-25 17:26:05


Właśnie kończymy z mężem (jesteśmy w Padron)Camino Portugalskie z Porto, częściowo szlakiem alternatywnym (Costa). Jeżeli ktoś ma pytania dotyczące jak wygląda Camino wczesną wiosną ( 18-28.03), chętnie odpowiem. Dziękujemy Panu Maciejowi za nieocenione przewodniki!!!

NOWY! Autor: k | Dodano: 2015-03-25 17:30:27


@Renee !

mam pare pytań bo zaczynam 27.03

jaka pogoda ?

dużo ludzi na szlaku?

jakieś niespodzianki po drodze ? problemy ?

pozdrawiam K.

 

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-25 20:57:28


Pogoda w Portugalii była bardzo dobra: słońce i ciepło. Wystarczał T-shirt i krótkie spodenki. W Hiszpanii chłodniej i wiatr, nawet przelotny deszczyk się trafiał, ale w przyszłym tygodniu ma być już ciepło. W Porto bardzo mało pielgrzymów, albergue puste, w Hiszp. trochę większy ruch, ale też bez szału. Problemów żadnych jak dotychczas nie mieliśmy. Piękna wiosna, wszystko kwitnie, a dobrzy ludzie będą Cię częstować mandarynkami, bo właśnie dojrzewają.

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-25 21:02:29


Do K: nie wiem, którą trasą idziesz? Camino da Costa jest bardzo dobrze oznakowana. Szliśmy nią do Caminha i trzeba było skręcić  na Valencę, bo prom do Guardy podobno będzie pływał dopiero od połowy kwietnia.

NOWY! Autor: K | Dodano: 2015-03-25 21:09:10


@R

Dzieki za info :)) 

Ide centralnie 

To fajnie że pogoda była przyjemna ( na to właśnie liczę na tej wyprawie )

Postalem nr tel do Polki która za 100€ samochodem dostracza osoby  do Muxi (na 4 osoby wychodzi lepiej niz autobus ) + przewodnik :)

Jak chcesz to moge się podzielić tel. :)

Pozdr.

 

 

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-25 21:18:12


Do K : bardzo dziękuję. W Muxii byliśmy 2 lata temu, naprawdę warto zobaczyć. Miałam oczywiście napisać, że albergi od Porto puste przez całą Portugalię, tylko ten "podpowiadacz"

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-03-25 22:35:37


Witaj Rene! Fajnie, że chciało Ci się odezwać, każda informacja dla kogoś kto się wybiera tą samą drogą jest ważna. Napisz jeśli coś się zmieniło na trasie i trzeba coś poprawić. Ceny w schroniskach są bez zmian? Jak nocowałeś do Caminha?

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-26 11:11:57


Witam, jeszcze jesteśmy w drodze, więc tylko zdawkowe informacje, ale po powrocie opiszę trasę i warunki oraz to co wg mnie się zmieniło. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-26 11:18:14


Do K: podczas noclegów w pomieszczeniach jest chłodno i pranie nie wysycha. Zabierz ze sobą parę klamerek lub agrafek, można przypiąć pranie do plecaka, w ciągu dnia wyschnie. Pozdrawiam serdecznie i ... Buen Camino!

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-26 11:20:37


Do K: podczas noclegów w pomieszczeniach jest chłodno i pranie nie wysycha. Zabierz ze sobą parę klamerek lub agrafek, można przypiąć pranie do plecaka, w ciągu dnia wyschnie. Pozdrawiam serdecznie i ... Buen Camino!

NOWY! Autor: K | Dodano: 2015-03-26 11:36:38


@R

Dzieki za informacje 

Zamienię plecak w przenośną suszarkę :)

Jak z temperaturą wody w oceanie ? Brać kąpielówki i koło ?:)

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-03-26 12:20:48


@Renee

Czekamy cierpliwie choc z ciekawościa na relację. Camino Portugalskie szybko się rozwija, goni drogi hiszpańskie, zapewne dużo się zmienia. Każde najnowsze informacje są bezcenne.

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-26 16:21:56


@K

plaże puste, nikt się nie kąpał, woda +\_  Bałtyk w lecie

NOWY! Autor: Z | Dodano: 2015-03-27 15:18:58


@K wyruszył !!!!! Buen Caminho ! czekamy na opowiesci z trasy portugalskiej!

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-03-27 16:31:08


@K 

Buen Camino! My właśnie odebraliśmy Compostele. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Z | Dodano: 2015-03-27 17:11:52


Gratuluję !!!!! później napiszcie coś i jak było?

NOWY! Autor: K | Dodano: 2015-03-27 17:53:20


@R

 

A ja siedzę na lotnisku w Barcelonie i czekam na lot do Porto :)))

Ps. Jak się leci 1 linia to jest spokój z bagażem :) dostałem bilety na 2 loty już w Warszawie i miałem tylko 1 kontrole :)

Siedzę na zew. I cieszę się tym słońcem :)))))

Pozdr

NOWY! Autor: Zuzanna | Dodano: 2015-03-28 10:08:51


Głębokich przeżyć Ci życzyny  K i pogody wspaniałej, i napotkanych ludz wyjątowych! !!  

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-04-09 22:21:47


Trochę wspomnień z naszego Camino, może komuś coś się przyda :). 

Zaczęliśmy 19 marca, planowo mieliśmy od samego centrum iść pieszo, ale z powodu półdniowego opóźnienia musieliśmy niestety podjechać metrem do Vila do Conde. Od akweduktów dość ruchliwą szosą dotarliśmy do Povoa de Varzim. W informacji turystycznej otrzymaliśmy mapki i cenne wskazówki co do drogi. Generalnie cały czas szliśmy według strzałek Camino da Costa. Trasa dobrze oznakowana z małymi wyjątkami, o czym później. Od Povoa trasa wiedzie wzdłuż plaży, potem mostkami między wydmami do pola golfowego. Ważne: za polem golfowym i campingiem i mostkiem skręcamy w lewo i po ok. 100 m w prawo. Droga prowadzi przez las eukaliptusowy, w miejscowości Agucadoro śliczny kościółek, aż do Esposende, gdzie nocujemy w małym hoteliku Mira Rio za 35 € za dwuosobowy pokój ze śniadaniem.

 20.03

Strzałki z Esposende prowadzą nas do Marinhas, gdzie mijamy Albergue. Idąc wg strzałek lasem znajduje się most na rzece Neiva, dalej pod górkę strzałki prowadzą do kościoła św. Jakuba - otwarty, można przybić sobie pieczątkę i wpisać się do pamiątkowej księgi. Przepyszne przekąski w przyzwoitych cenach serwują bary wyglądające na małe spelunki, ale naprawdę warto! Małymi wioskami z ogródkami pełnymi owocujących drzew cytrynowych i mandarynkowych ( częstują, a jakże!) docieramy do mostu przed Viana do Castelo. Po zejściu z mostu (po schodach , po lewej stronie, przechodzimy pod mostem i skręcamy w prawo wg przewodnika Pana Michała), odnajdujemy albergue. W albergue 2 sale: jedna na 12 osób, druga na 8, pokoi jednoosobowych wtedy akurat nie było dostępnych, 6€ od osoby. Koce, poduszki, prześcieradło jednorazowe dostępne. Kuchnia dość dobrze wyposażona ( mikrofalówka!), ale brak garnków do gotowania. Ciepła woda jedynie pod prysznicem, brak ogrzewania, więc generalnie o tej porze roku jest problem z wysychaniem wypranych rzeczy. Brama zamykana na noc, miała być otwarta o 7.00, ale o 7.30 musieliśmy przeskakiwać dość wysoki płot

NOWY! Autor: Renee | Dodano: 2015-04-09 22:29:53


21.03

Miasto przechodzimy wg strzałek, za miastem cały czas lekko pod górę wioskami ( z przepięknie kwitnącami ogrodami), aż do kolejnego lasu eukaliptusowego. Potem droga schodzi w dół, aż do oceanu, dalej promenadą do miasta Moledo. Tam niespodzianka - woła nas mieszkający tu Carlos - zapalony Caminowicz. Dzięki niemu trasa nadbrzeżna jest tak dobrze oznakowana - rok temu osobiście namalował strzałki od Viana do Castelo do Valency! Chwała mu za to. Przybija piękne sello i udziela mnóstwa przydatnych informacji. Między innymi tej, że nie przeprawimy się do Guardy promem, bo ten kursuje dopiero od połowy kwietnia. Są dwa wyjścia: można poszukać rybaka Mario ( Marcusa), który za 10€ może przewieźć na drugą stronę rzeki lub skierować się na Valencę. Po dotarciu do Caminhy nocujemy w prywatnym "hotelu" za kwotę 40€, niestety było zbyt późno by szukać czegoś tańszego. Dopiero następnego dnia okazało się, że od albergue dzieliło nas raptem 400 m.

22.03
 

Z Caminhy strzałki prowadziły małymi wioskami pod górkę i z górki. Nieco zmęczeni zdecydowaliśmy się (w połowie trasy) na pójście wdłuż szosy. Nie róbcie tego nigdy! Okropnie! Szlak zawsze wiedzie bocznymi drogami, brukowanymi co prawda, ale do przejścia, natomiast wędrówka z przejeżdżającymi ciężarówkami to lekko mówiąc średnia przyjemność. W Valenca minęliśmy strzałki wiodące na wzgórze i poszliśmy prosto na most prowadzący do Hiszpanii. Nocleg nieco za Tui, hotel Alfonso I, 39€ za 2-osobowy pokój.

Od Tui to już każdy wie jak iść, więc nie ma o czym pisać. Generalnie Camino da Costa o tej porze roku jest przepiękna. Temp ok 20 stopni, więc upał nie męczy, ale można iść w krótkich spodenkach i koszulce. Albergues puste, mało pielgrzymów, wszystko kwitnie, tylko podziwiać. Od Povoa oznakowanie bardzo dobre! Gorąco polecamy!

Ps. Jeszcze raz gorące podziękowania dla Pana Macieja za przewodnik!

Pozdrawiam, Buen Camino 

 

NOWY! Autor: mała | Dodano: 2015-06-04 11:12:59


Witam

Za miesiąc ruszamy z Porto trasa nadbrzezną  . Szukam informacji jak z noclegami,bardziej interesuja nas albergi niz hotele. I podstawowe pytanie-czy karimaty sa niezbedne na tej trasie?

Pozdrawiam i Buen Camino

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2015-06-04 21:01:14


Na camino nadbrzeżnym masz albergue w:

Marinhas (donativo), Viana do Castelo - w klasztorze (5-6E), Caminha (donativo), Valenca, Tui (6E), i dalej już według przewodnika.

Według mnie karimata nie jest potrzebna.

NOWY! Autor: mała | Dodano: 2015-06-05 07:12:52


Ola serdeczne dzięki

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-06-07 09:03:50


Czy ktoś leci 30 lipca z wawy do Lizbony i planuje pójść do Fatimy, a potem dalej? trochę boję się iść sama ten odcinek i chętni dołączę do kogoś.

sa-dni@o2.pl

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-06-07 10:09:10


Gosia, ja lecę do Lizbony 2 lipca, a ruszam przez Fatimę 3 dni później.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-06-07 11:35:36


Asiu, napisz proszę o drodze z Lizbony do Fatimy. Z tego co kojarzę, masz zarezerwowane noclegi na tej trasie? A ja chciałam iść na żywca, ostatecnzie spać gdzieś na świeżym powietrzu, ale  jednak trochę się boję sama.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-06-07 15:03:04


Ja do Porto nie chcę iść na żywca. Stać mnie na hostele, więc nie będę udawać, że mnie bawi spontan. Tym bardziej, że między Lizboną a Fatimą jest tylko jedno albergue, a do Santarem nie można spać u bombeiros. To moje drugie Camino i wiem, że dla mnie ważne jest, żeby mieć ciepły prysznic i łóżko.  Wychodę z Lizbony 5 lipca (ze stacji Oriente zapewne), dalej Vila Franca de Xira (hostel), Azambuja (albergue), Santarem (hostel), Minde (pensjonat), Fatima (2 noce w hostelu), Tomar (autobusem, tam spontan bo jest fiesta i hostele zajęte).

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2015-06-08 18:15:23


Trzeba sie powierzyc Bogu w czasie tej drogi i nie planować za wiele do takich wnioskow doszedłem to jak zaufanie mu w swoim zyciu, otwieram sie i On mnie prowadzi chociaz czasami moze być ciezko... :) Ja do Lizbony wyruszam w srode i bede tam na godzinę 10:00 mam czas na kupienie paszportu iiii :)  w czwartek 11  czerwca z samego rana startuje drogą portugalską przez Fatime do Porto i później brzegiem oceanu planuje na 6 lipca być w  Santiago :) jak bedzie.... ???? czas pokaze :)

Z Bogiem i buen camino

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2015-06-08 21:37:41


W katedrze w Lizbonie (Se) można uzyskać piekną pieczątkę do swojego paszportu pielgrzyma.

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-09 21:30:14


@Łukasz,

Koniecznie napisz jak bylo,czy już wróciłeś? Ja podobnie, niewiele planuję,ide po raz pierwszy i sama, otwieram się na prowadzenie przez Najwyższego;-) Chcę iśc od Porto do Santiago,mam tylko 2 tyg. Jak wybrałeś połączenia?

Pozdr,Aga

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2015-07-10 13:42:16


:)

Od której jest czynne biuro pielgrzymkowe w Porto?

Chciałabym podbić pieczątkę i wyruszyć w drogę.

Dzięki za pomoc:)

NOWY! Autor: ak | Dodano: 2015-07-10 18:50:17


W Katedrze w Potro można kupić paszport ,pierwsza pieczątka  i w drogę. Nie pamiętam godziny otwatcia. Tak czy inaczej warto zwiedzić Porto i wyruszyć w drogę z pod samej Katedry . 

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-07-12 12:49:59


Witam czy ktoś szedł z Porto do Santiago przełom pażdziernik -listopad.

Jaka jest pogoda, Proszę o jakieś wskazówki.

BC.

NOWY! Autor: mrówka | Dodano: 2015-07-28 12:03:06


Ja planuję z przyjaciółką trasę nadbrzeżną na początku sierpnia. Chciałabym zapytać jak wygladaja tamtejsze ścieżki. Czy lepiej wziąć buty sportowe czy trekkingowe? Zastanawiam się czy dużo kamienistych dróg mnie czeka... Będę wdzięczna za odpowiedź :)

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-28 12:09:34


Mrówka, a lecisz samolotem?

NOWY! Autor: Irma | Dodano: 2015-07-28 14:14:21


Do mrówki - wystarczą buty do biegania, z dobrą amortyzacją, pokonałyśmy tę trasę na przełomie maja i czerwca, jesli masz jakies pytania, pisz śmiało.

pozdrawiam

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2015-07-28 22:15:38


Wyruszamy z Porto - w zasadzie z Povoa de Varzin dokąd chcemy dostać się metrem rano 8 sierpnia. Doga nadbrzeżna (costa mieszana z litoral wedle przewodnika pana Macieja). Do Porto przylatujemy 5-go. Będzie nas 6 osób - dwa małżeństwa z dwójką nastolatek. Czy ktoś wtedy się wybiera?

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2015-07-29 11:39:47


Jeszcze dwa pytania: Czy możecie doradzić jakimi kartami (typ, operator) telefonicznymi posługiwac się w Portugalii i Hiszpanii (w Galicji) dla lokalnych kontaktów i korzystania z netu? No i gdzie je kupować. Drugie to mapy do GPS. Czy sa jakieś godne polecenia lokalne i gdzie się można w nie zaopatrzyć?

 

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-29 20:31:28


@Rafał,

Ja będe akurat 5go sierpnia opuszczac Porto,mam tam nocleg z 4go na 5y i dalej szlakiem, póżno będziecie w Porto?

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2015-07-29 22:26:23


@ Aga

Lądujemy o 14:10. Mamy  dwa noclegi u znajomych znajomych. Może dogonimy cię. :-)

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2015-07-31 11:09:12


Z Pontevedry do Padron warty polecenia wariant Camino Espiritual, dłuższy, ale piękny - i zdecydowanie mniej zatłoczony.

NOWY! Autor: m | Dodano: 2015-07-31 18:51:14


Jestem obecnie w drodze na szlaku francuskim... Około 10 sierpnia jeśli wszystko będzie zgodnie z zamierzeniem, z pomocą z Góry powinnam dotrzeć do Santiago, stamtąd dalej do Fisterry i Muxii. Powrót do Polski mam planowany na 22.08 więc mam jeszcze 5 - 6 dni rezerwy podczas których chciałabym udać się szlakiem portugalskim ku Fatimie... Czy jest to możliwe? Proszę o pomoc w zaplanowaniu i jeśli to możliwe i realne o radę jak zorganizować drogę... Dodam, że myśl zrodziła się dopiero w połowie drogi francuskiej ze względu na szybsze tempo jakim dotąd udaje się iść. Będę wdzięczna za wszelkie dorady...

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-07-31 20:14:58


Do m! Masz autobus alsy z Santiago o 12.00 w Fatimie o 19.15 za 48 euro powrót 9.15 w Santiago o 17.45 za 32 euro. Możesz kupić bilet na stronie www.alsa.es. Możesz pojechać alsą do Porto i zwiedzić miasto (zachęcam) i masz autobusy rede-ekspress do Fatimy.

Pozdrawiam! Buen camini!

NOWY! Autor: m | Dodano: 2015-08-01 21:31:02


Maćku 'WIELCE DZIĘKUJĘ' ~ zapewne skorzystam z informacji i oprę się na wskazówkach planując dalszą drogę... P.S. To forum, czyli WY jesteście naprawdę 'dobrym darem' dla wielu, w tym i dla mnie... Dziękuję wszystkim którzy służą pomocą *

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-08 11:02:29


 

Witam

Planuję camino portugalskie nadbrzeżne począwszy od Porto - w maju 2016. Jeden dodatkowy dzień chcę przeznaczyć na odpoczynek w miejscowości Oia, Bayona lub Vigo. Która z tych miejscowości jest najlepsza na wypoczynek? Z chęcią skorzystam z porady kogoś kto „zaliczył” te miasteczka.


 

Buen Camino

Rico 

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-04-08 16:39:48


@Rico

Ja Ci proponuję A Ramallosa (sąsiaduje z Bayona) i jest super Alberga ,w  Oia nie byliśmy. W Vigo chyba nie ma albergi , my spaliśmy w hotelu. Na granicy Portugalii i Hiszpanii w Caminha spaliśmy na kempingu Orbitura .Można też odpocząć i zatrzymać się np. na dwa dni.

W zeszłym roku szliśmy Camino z Porto  od 22 maja , była  piękna pogoda i takiej Ci życzę.

Buen Camino

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-08 17:15:36


 

@szymek krusz

Dziękuję Szymku.

Na tym camino swoje noclegi planuję głównie w hotelach więc nie jestem związany usytuowaniem alberg.

Bardziej mi chodzi o to, która miejscowość jest bardziej turystyczno - wypoczynkowa, bo mam zlecenie od rodziny aby to rozeznać.

Do Porto przylatuję 8 maja i mam nadzieję, że dobra pogoda dopisze.

Dziękuję za poradę i życzę samych słonecznych dni.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-04-08 19:06:08


Oia też nie kojarze. Jeśli chodzi o Bayona i Vigo, to jakbym miała taki wybór, to stawiam 80/20 na Bayona. Bajeczne miasteczko z zamkiem, mariną, plażami, deptakami, kafejkami, rzeką, mostem rzymskim itp. Vigo jest dużo większe i jakoś niemiło wspominam. Pewnie dlatego, że się jakoś ciągnęło, kiedy dochodziłam na nocleg, a później trochę pochodziłam po mieście, ale bez entuzjazmu. Natomiast jest jedna wielka atrakcja Vigo, na którą trzeba mieć osobny dzień i nie wiem czy już w maju jest dostępna -  wyspy Cies i podobno najpiękniejsze plaże świata. Sprawdź Cies w grafikach googla.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-08 19:27:18


@Asia

Dziękuję Asiu. "Wgryzę" się w Bayone i Vigo z uwzględnieniem Cies.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-04-08 19:38:55


Odświeżyłam trochę pamięć zdjęciami. Oja to mała wioska z klasztorem. Może coś tam jeszcze jest, ale to jest do obejścia w pół godziny. Na pewno żadna atrakcja turystyczna na cały dzień. Za to pewnie cicho i spokojnie.

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2016-04-08 21:14:38


@RICO

Nie Bajonna, a najbardziej turystyczno-plażowe jest BIARRITZ.To taki luksusowy kurort nad Atlantykiem,bo Bajonna leży kilka km od plaż.Jest też w Biarritz dobrze położone i wyposażone SCHRONISKO MLODZIEŻOWE (spałem w nim dość dawno); jest położone na północ od centrum,dość daleko od deptaku, ale za to dość blisko od szerokiej, super plaży.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-09 10:32:33


 

@Asia

 

Rozpoznałem już sprawę. Baiona jest niewielkim nadmorskim kurortem, natomiast Vigo to duże przemysłowo - rybackie miasto.

Zainspirowałaś mnie wyspami Cies. Z Vigo kursuje prom 3 razy dziennie. Dzięki bardzo. Zastanawiam się nad odwiedzeniem tych wysp.


 

@boguskrowa@op.pl

 

Masz rację. Biarritz jest kurortem nad Zatoką Biskajską we Francji. A Bajonna jest miejscowością w której znajduje się port lotniczy. Niedaleko Biarritz

Ale wkradło się małe nieporozumienie.

Mam na myśli miasto kurort Baiona (Bayona) zlokalizowane w Hiszpanii, nad oceanem - w regionie Pontevedra.

Nazwa brzmi podobnie ale pisownia jest troszkę inna i stąd łatwo o pomyłkę.

Dziękuję za tę informację.


 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Zofia O. | Dodano: 2016-04-09 15:46:05


@Rico

My też 8-go maja wylatujemy z Berlina do Porto i również planujemy spędzic dzień  odpoczynku w Bayona no i może zaliczymy tez wyspę Cies ale to narazie w planach .....bo tak naprawdę to zatrzymamy się tam gdzie się nam spodoba :)

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-10 10:51:42


 

 

 

@Zofia O

Witaj Zosiu

Ciekawy zbieg okoliczności. Ale zrobi się naprawdę mistycznie jeśli „przypadkiem”, spotkamy się gdzieś na trasie w czasie tej wędrówki.

Życzę samych przyjemności.


 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Zofia O. | Dodano: 2016-04-10 20:50:26


Zawsze miło spotkać na trasie rodaka :) Być może jak usłyszysz gdzieś po drodze 3 polki to MY :) 

Buen Camino

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-13 19:36:50


 

Witam

Drugie swoje Camino rozpocznę z Porto.

Poniżej przedstawiam ogólny plan wędrówki.

Może się komuś przyda.

Konstruktywne uwagi też mile widziane

 

 

Camino Portugalskie Nadbrzeżne

Plan podróży

 

Miesiąc Maj 2016

Czas podróży – 18 dni

Dwie osoby

Linie lotnicze Wizzair i EasyJet

Założony limit dzienny na osobę – 50 Eur

Koszt całości – 850 Eur na osobę + koszty podróży samolotami 180 Eur na osobę

Noclegi w pokojach 2 osobowych w hotelach 1, 2 i 3 gwiazdkowych

Koszt 17 noclegów wraz ze śniadaniem wyniesie 840 Eur/2 osoby.

Średnio nocleg + śniadanie wyniesie ok. 25 Eur na osobę dziennie.

 

 

Dzień 1.

Przylot do Porto

Ze stacji metra M na lotnisku do centrum Porto kursuje linia E o kolorze fioletowym.

Nocleg w Porto

 

Dzień 2

Zwiedzanie Porto

Nocleg w Porto

 

Dzień 3

Porto -Vila do Conde (22 km)

 

Przejazd metrem do Porto Matosinhos. Linia niebieska A.

Wysiadamy na stacji Mercado i przechodzimy przez most nad rzeką Rio Leca. Za mostem schodzimy w lewo i Av. Antuanes Guimaraes podążamy nad ocean, następnie mając ocean po lewej stronie, zmierzamy w kierunku – Vila do Conde

Nocleg:Vila do Conde

 

Dzień 4

Vila do Conde – Esposende (21 - 22km)

Nocleg: Esposende

 

Dzień 5

Esposende – Viana do Castelo (22km)

Nocleg: Viana do Castelo

 

 

Dzień 6

Viana do Castelo – Vila Praia de Ancora (18km)

Nocleg: Vila Praia de Ancora

 

Dzień 7

Vila Praia de Ancora – Caminha (przeprawa promem) do - A Guarda (Hiszpania) (15km)

Prom nie kursuje w poniedziałki. Odpływa o pełnych godzinach. tj. 10, 11, 12 itd. Koszt 1 Eur.

Nocleg: A Guarda

 

Dzień 8

A Guarda – Oia(15km)

Nocleg: Oia

 

Dzień 9

Oia - Baiona (14km)

Nocleg:Biona

 

Dzień 10

Odpoczynek w Baiona

 

Dzień 11

Baiona -Vigo (23km)

Nocleg: Vigo

 

Dzień 12

Vigo – Redondela (17 km)

Nocleg:Redondela

 

Dzień 13

Rodendela - Pontevedra (19,7km)

Nocleg:Pontevedra

 

Dzień 14

Pontevedra - Caldas de Reis(21,6km)

Nocleg: Caldas de Reis

 

Dzień 15

Caldas de Reis - Padron (18,1km). Przewodnik Johna Brierleya

Nocleg:Padron

 

Dzień 16

Padron – Santiago de Compostela (25km).

Nocleg:Santiago de Compostela

 

Dzień 17

Zwiedzanie Santiago

Nocleg jw.

 

Dzień 18

Wylot z Santiago

 

Buen Camino

Rico

 

 

NOWY! Autor: ksenia | Dodano: 2016-04-14 09:45:30


Lajtowa pielgrzymka...Trudno zmęczyć się.

BC

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-14 14:01:38


@ksenia

Nie jestem pewien czy dla steranych wiekiem ciał będzie lajtowa.

Tak sobie myślę, że pielgrzymka nie jest dla ciała ale głównie dla ducha.

A ponieważ wnikanie w jaźń wymaga o wiele więcej wysiłku niż przejście np. 30 km dziennie stąd taki a nie inny rozkład wędrówki.

A poza tym, w moim wypadku, nieśpieszny rytm dnia i właściwy wypoczynek bardziej sprzyja kontemplacji w świątyniach i poza nimi.

 

Pozdrawiam

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: ksena | Dodano: 2016-04-14 14:49:39


@Rico

Ja tylko tak sobie tam... W sumie zazdroszczę, głównie możliwosci czasowych. O ile pamiętam, na etapach za Redondelą odcinki sa nieco dłuższe niż podajesz, co roku "dorabiane" są nowe niedługie kawałki, wzdłuż N550, chyba po to aby trasa schodziła z tej ruchliwej drogi. A przy okazji wymieniane jest oznaczenie trasy.

Pozdrawiam. Buen Camino

 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-14 18:58:51


 

 

@ksena

Odcinki od Rodendela do Santiago wziąłem z przewodnika Johna Brierleya „Camino Portugues”. Ponoć był aktualizowany w 2015 roku, więc mam nadzieję, ze jest w miarę dokładny.

Niestety przewodnik ten nie obejmuje Camino Nadbrzeżnego.

 

Dziękuję, że zechciałaś pogadać.

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Mietek | Dodano: 2016-04-14 20:58:33


@ Rico!

Jak to się ma. Podajesz rozpiskę kilometrażową tytułując ją  "C. Nadbrżeżne"  (wg Brierleya).

A w końcu piszesz, że przewodnik ten "nie obejmuje C. Nadbrzeżnego". Myślę, że to są dwie różne trasy.

Idąc trasą C. Nadbrzeżnego musicie się "trzymać" oceanu, który będzie cały czas po lewej stronie.

Buen Camino i powodzenia.

 

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-04-14 21:12:48


@Rico

Nasze Camino zaczynaliśmy od Se Catedra  w Porto i pierwszy nocleg był w Angeiras. Nie myślałeś o takim etapie?

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-04-14 22:34:55


@Mietek, Camino nadbrzeżne łączy się z "centralnym" w Redonela. Przewodnik Brierleya już obejmuje tą trasę.

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-04-15 09:36:05


Rico,

Wielkie dzięki za plan wędrówki. Też zaczynam Camino w Porto i bardzo mi odpowiadają takie nieco krótsze odcinki. Startuję z Porto 17 maja. Może los zderzy nas gdzieś na szlaku :)

Powodzenia!

 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-15 10:54:08


@Mietek

Wprawdzie Asia już wyjaśniła ale uściślę.

Przewodnik Brierleya skupia się głównie na Camino Centralnym biegnącym z Lizbony do Santiago.

Na odcinku z Porto do Vila do Conde przewodnik zaznacza wprawdzie ten fragment Camino Costa jako trasę alternatywną ale w Vila do Conde szlak skręca do Rates powracając na Camino Centralne biegnące przez Redondelę.

W Redondeli łączą się razem Camino Nadbrzeżne, Camino Costa i Camino Central.

Czyli od tej miejscowości odchodzimy od oceanu i kierujemy się oznakowaniami Camino Central.

 

@szymek krusz

Zgodnie z Twoją sugestią na początku planowałem nocleg na campingu Orbitour w Angeiras ale potem zdecydowałem, że po dwóch dniach zwiedzania Porto będziemy mieli już dość miasta i jednak wystartujemy z Matosinhos. Ale za to zanocujemy w polecanym przez Ciebie Hostelu Bellamar w Vila do Conde. Wielkie dzięki za porady.

 

@Lidia

Byłoby miło się spotkać. Życzę Ci wiele radości podczas wędrówki.;-)

W najbliższych dniach zapewne dodam co nieco do tego planu, bo ciągle nad nim pracuję.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-15 21:02:48


@Rico,

moja propozycja noclegu w Porto: Albergue do Peregrino - Nossa Senhora do Rosário de Vilar,

mapa ,FB

Buen Camino

Jago

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-16 08:39:05


 

@Jago

 

Wprawdzie mam już zarezerwowany pokój dwuosobowy w hotelu w centrum Porto w cenie 21 Eur za osobę ale sprawdziłem Twoją propozycję.

Cena za łóżko w tej alberdze w pokoju wieloosobowym, bez śniadania wynosi 22,5 Eur.

Źródło:http://www.urcamino.com/camino-portugues/porto/casa-diocesana.

Więc chyba nie skorzystam, ale bardzo dziękuję za wskazanie tego miejsca.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: e.s | Dodano: 2016-04-16 09:21:41


Zalecam rejs po Duoro.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-16 13:21:54


@Rico

W tym Casa Diocesana w Porto jest Albergue do Peregrino ( pokoje dla pielgrzymów ) i pokoje do wynajęcia w różnych wariantach.
Z tego co tutaj piszą http://bmrcsalgueiro.com/casadiocesana/index.php/alojamento/  to cena 22,50€ jest z almoço incluído(wliczony posiłek) i WC Privato,Wifi Gratuido i …..można rezerwować(??).
Dałem tę informację,bo sam będę potrzebował noclegu w Porto pod koniec maja i tak sobie pomyślałem,skoro zabawisz w Porto 2 dni,to może wybierzesz to schronisko w Casa Diocesana.
Jeśli to nie tajemnica, to daj tutaj jakąś opinię o tym hotelu w centrum.
Dobrej Drogi
Jago

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-16 18:17:10


 

 

@Jago

 

Może coś pokićkane na tej stronie z której czytałem. A może źle zrozumiałem.

Hotel jak i zresztą inne na całej trasie zarezerwowałem za pomocą strony booking.com.

Hotel w którym będę nocował nazywa się Hotel Estoril Porto.

Na stronie z opisem hotelu są też opinie klientów, więc można się z grubsza zorientować. Osobiście jeszcze w nim nie nocowałem więc opinia będzie po powrocie.

 

Pozdrawiam

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-16 18:19:20


 

@e.s

Dziękuję. Zapisałem i jak znajdę przystań to porejsuję ;-).

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Przemek | Dodano: 2016-04-16 23:27:35Serdecznie pozdrawiam forumowiczów z trasy camino portugalskiego nadbrzeżnego a w zasadzie już z końcówki. Jesteśmy w Padron, jutro ostatni etap do Santiago. Swoją pielgrzymkę organizacyjnie przygotowywałem w oparciu o te forum, przewodniki Macieja, swoje doświadczenia z innych wypraw i inne :)wszystko przydatne. W dużym sķrócie bo piszę z telefonu a czasu mało, trzeba wyspać się przed jutrzejszym etapem. 
Trasa - etapy wg rozpiski Rico, są ok czasowo i możliwościowo, takie polecam
Pogoda - do Vigo wieje mówiąc delikatnie, nam załatwiło zatoki. Wnioski - weźcie czapki windstoper, softshelle i antybiotyk, przydadzą się na dobre i na złe. Czasami trudno wysuszyc ubrania lub zmęczenie i brak chęci - weźcie te dwie koszulki i majtki więcej, nie przewróci Was od tego a naprawdę ułatwia życie. Fajne i przydatne są peleryny p-deszcz, takie chusto- kominy trekingowe, można jako czapkę, szalik. Koniecznie igła do rozprawiania się z odciskami, maść do smarowania obolałych kończyn np naproxen, środki przeciwbólowe, coś na sen, swój szybkoschnący ręcznik, paczka kabanosów ( po tygodniu dacie za ten smak każda kasę). Przyda się też parę m sznurka, swój kubek i grzalka.
Kasa - my nastawiliśmy się na 2 osobowych pokoje w hostela i hotelach, wyszlo mi od 30 do 45 euro za nocleg za 2 osoby, czasami ze sniadaniem czasami bez. Do tego dochodza albo zakupy na obiado-kolacje ( min 10 euro za cos do jedzenia i picia) albo cos w knajpce wtedy min 10 euro za osobe . Po drodze kawka, ciastko itp. - pare euro.
Nawigacja -  w tym wariancie (to moje zdanie wiec prosze sie nie gniewac) wszelkie przewodniki sa malo doskonale, oznaczenia kiepskie wiec najlepiej - smartfon, wlaczone mapy google (dzien wczesniej zawsze sciagamy przez wifi hotelowe mape offline na nastepny dzien) i lokalizacja gps,  w ten sposob macie aktualny podglad swojej pozycji bez zuzywania transferu danych i weryfikujecie/kształtujecie przebieg trasy.
Hotele/hostele - kempingów mimo polecen Szymka nie trenowalismy ale hotele i hostele tak, ludzi sporo, zprawdzony sposob - dzien wczesniej przed kazdym etapem przegladam znany portal booking i rozpatruje oferty/dostepnosc/promocje. W kilku miejscach jak probowalem negocjowac " na pielgrzyma" to promocyine stawki byly wyzsze niz te z portalu jw. Po 3-4 rezerwacjach wlaczyl mi sie jakis program "genius" ktory powoduje ze jako notoryczny klient mam jeszcze lepsze stawki. Oczywiscie mozna nocowac w albergach albo drozszych hotelach - ja opisuje swoj wariant. Jak ktos cos chce - moge podac.poki pamietam z konkretnych namiarow. Bellamar Hostel -.moim zdaniem przereklamowany i sniadanie - zart, jedna z wiekszych porazek w Oia polecam Casa Puertas (jaki klimat!!! I jeszcze maja swoja cukierenke na dole z czekolada....), wczoraj rewelacyjny nocleg w Caldas del Rei w Balneario Acuna, w cenie basen termalny i sniadanie. W Redondeli bylismy w prywatnej alberdze El Camino i rowniez bylo sympatycznie. No i super miejscowka w villa de ancora - casa pereira, prywatny apartament z sypialniami, kuchnia, salonem z kominkiem, dostepem do pralni, taka " odrobina luksusu" na trasie.
Przede wszystkim - zabrac rozaniec, modlic sie, uwazac na zdrowie i nogi, reszta zaopiekuje sie Ten co prowadzi.
Buen Camino
Przemek z Ania

Wysłano z telefonu Samsun

NOWY! Autor: M | Dodano: 2016-04-17 06:18:37


Ciekawe  informacje. Buen Camino 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-17 09:03:01


 

@Przemek

 

Jeżeli dasz radę zabukować to polecam

Nocleg:Santiago de Compostela, Hospederia San Martin Pinario,

Adres:Inmaculada 3, 15704 Santiago de Compostela

TEL.+34 981 56 02 82

Umiejscowienie tuż przy katedrze. Śniadanie -szwedzki stół. Bardzo duży wybór.

W zeszłym roku w październiku płaciłem 26Eur za pokój jednoosobowy ze śniadaniem.

 

Dziękuję za Twe cenne rady i pozdrawiam  Anię i Ciebie.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2016-04-17 13:38:27


@Przemek

Wybieram się na tę samą trasę za tydzień i pakuję plecak. Czy potrzebny był wam śpiwór ?

Pozdrawiam

Krzysztof

NOWY! Autor: Szymek krusz | Dodano: 2016-04-17 17:59:44


Jeśli masz zamiar spać w alberdze  to śpiwór się  przyda 

NOWY! Autor: Przemek | Dodano: 2016-04-17 22:35:36


P@Krzych

Tak jak napisał Szymek, jeśli planujesz nocleg w albergach to konieczny, jeśli wg mojego wariantu czyli hostele/hotele to nie potrzebujesz ale patrz co piszę dalej. Myśmy podjęli decyzje że kupujemy bardzo małe objętościowo, lekkie śpiworki ale bez super parametrów termicznych, za 99 zł w promocji w outlecie Mountain Warehouse typ Traveler 50, komfort termiczny od 11 stopni. Nie użyliśmy ani razu ale i tak bym brał, nigdy nie wiadomo, na jakie warunki trafisz i może się przydać nawet jako higieniczna poszewka albo dodatkowe okrycie ( żona raz użyła właśnie jako dodatkowy koc). Tak samo warto zabrać swój ręcznik, też z tych super lekkich, zwijanych do opakowania mini i szybko schnących z mikrofibry, są w każdym sklepie turystycznym.

No i cóż, dzisiaj Santiago zdobyte, ostatni etap z Padron jakoś tak podświadomie chciałem, żeby trwał dłużej, żeby to się nie kończyło, nawet nie wkurzało nas, że szlak pod koniec ewidentne kręci wokół Santiago zamiast prosto prowadzić do Katedy, której wieże było widać jak północ na kompasie. Potem wzruszenie podczas otrzymywania " Composteli" i ściskanie figury Jakuba, msza o 19.30. Pozostaje zwiedzanie Santiago (macie może jakiś przewodnik w PDF albo inny namiar w necie?), wycieczka na Finistere i powrót do rzeczywistości, jakoś wcale nie tęsknię....

Buen Camino

Przemek

 

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2016-04-17 22:41:15


@Szymek, @Przemek

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, zamierzam spać w schroniskach - śpiwór niezbędny.

Pozdrawiam

Krzysztof

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-04-18 04:44:49


@Przemek

A jak paszporty pielgrzyma.? Zmienił się  ich wzór? Na Fiterze polecam Pensjon Fin da Tera - znajdziesz  na boskiego. Jl

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-04-18 08:15:27


Miało  być na bockingu. My kupowaliśmy bilet na Fisterę  razem z powrotnym.Warto przyjść trochę  wcześniej  na powrotny autobus, bo nie zabiera tylko na siedząco. 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-04-18 08:15:33


Miało  być na bockingu. My kupowaliśmy bilet na Fisterę  razem z powrotnym.Warto przyjść trochę  wcześniej  na powrotny autobus, bo nie zabiera tylko na siedząco. 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-20 11:03:15


 

Camino Nadbrzeżne dodatkowe uwagi.

 

Do rozpiski, którą podałem wcześniej dodaję jeszcze poniższe uwagi.

Mogą one być przydatne gdy w swojej wędrówce napotkamy rzeki.

 

Dzień 3

Porto -Vila do Conde (22 km)

 

UWAGA. Przed Vila do Conde w Azurara przechodzę przez most na rzece (droga N13) aby dojść do Vila do Conde.

 

Dzień 4

Vila do Conde – Esposende (21 – 22km)

 

UWAGA. Most przez rzekę znajduje się w miejscowości Fao (Od plaży Ofir podążamy za drogą EM501 która doprowadzi nas na most).

 

Dzień 5

Esposende – Viana do Castelo (22km)

 

UWAGA. Mniej więcej w odległości 6km za Esposende możemy natrafić na rzeczkę.

Jeżeli stan wody będzie niski to przechodzimy ją w bród a jeśli nie to idziemy w prawo szukając mostku na drodze N13 lub następnej A28 .

Przed Viana do Castelo znów natrafiamy na rzekę i kierujemy się w prawo w stronę mostu.

 

Buen Camino

Rico

 

 

NOWY! Autor: jm | Dodano: 2016-04-21 00:49:01


@Rico.

Moze kiedys wyruszę na camino portugalskie lub Norte.Jedno i drugie jest mniej uczeszczane i prawdopodobnie tez maja swoj urok.Narazie fascynacja trasa francuska jest na tyle silna ,ze czwarty rok z rzedu nia pojde.Tym razem sam.Jak zwykle wrzesien-pazdziernik.Z relacji osob,ktore przeszly camino portugalskie wiem ,ze jest to bardzo przyjemna trasa z wystarczajaca infrastruktura.Norte jest poczatkowo wymagajace,ale dalej jest latwiej.Mam nadzieje ze poprawie kondycje i zrzuce pare kilo przed wrzesniem.Narazie to glowny trening polega na piciu wina Rioja co tez nie jest bez znaczenia na trasie camino.Szkoda tylko ze jest maly wybor.Na tym portugalskim Porto jest za ciezkie i byloby trudniej.Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za leki na Monte de Gozo.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-22 12:07:12


 

@jm

Witaj

 

Na każdym camino są inne doznania i inne doświadczenia. Wyzwania też są inne. Każda zmiana to nowe otwarcie i to zwykle na plus.

Może kiedyś wrócę na c. francuskie ale dopiero wtedy gdy pamięć o nim odpłynie niesiona rzeką życia.

Na temat trasy c. portugalskiego podzielę się po powrocie.

Odnośnie infrastruktury to bardzo interesują mnie piwniczki w samym Porto w których można degustować ponoć najlepsze na świecie wino Porto nie umniejszając w niczym równie słynnej Rioji z piwniczek w Logrono. ;-))

C.Norte to podobno w przeważającej ilości asfalt więc pewnie mnie tam nie zobaczą.

Super, że na następne camino pójdziesz sam. Myślę, że nie ma niczego lepszego.

Co do zrzucenia wagi to jednym z mitów o camino jest ten, że się zrzuca 1kg. na każde 100km drogi. W moim przypadku po przejściu 800km nie ubyło nawet 0,5 kilograma.

Zamiast intensywnych ćwiczeń polecam picie 2x dziennie zielonego jęczmienia i wywaru z korzenia imbiru wymieszanego z kurkumą.

 

Pozdrawiam serdecznie

Buen Camino

Rico

 

 

NOWY! Autor: Przemek | Dodano: 2016-04-22 14:03:35


Witam

Chciałbym podzielić się jeszcze kilkoma dodatkowymi uwagami/odpowiedziami po powrocie z Camino portugalskiego nadbrzeżnego (parę wpisów powyżej jest moja obszerniejsza refleksja z wnioskami), może okażą się pomocne :)

@Szymek - paszport pielgrzyma. Jest osobny wątek na tym forum, tam znajdziesz chyba najnowsze informacje, przewijają się zdania o jedyn słusznym wzorze wprowadzonym w tym roku, ja po prostu nie rozważałem innego załatwienia paszportu jak jego zakup w punkcie wyjścia czyli w katedrze w Porto, tym samym byłem spokojny o jego "legalność" i "uznawalność", za paszport zapłaciłem z tego co pamiętam 1,5 lub 2 euro. Traktowałem to też jako wsparcie/datek na rzecz tej sprawy. W Santiago nie było problemu z uznaniem mojego paszportu, wydanie "compostelki" końcowej nic nie kosztuje, warto nabyć specjalną tubę na "compostelkę" (również w biurze pielgrzymkowym wydającym "compostelki") za 2 euro, jako zabezpieczenie oraz bardzo ładne opakowanie. Reasumując - radzę kupić w katedrze w Porto.

@ Rico - nie obiecywałbym sobie zbyt wiele po zwiedzaniu piwnic z porto w Porto :) Byliśmy oczywiście na specjalnym "turze" po wytwórni i piwnicach, organizowanych przez jedną z takich wytwórni (koszt z tego co pamiętam około 6 euro od osoby - wariant podstawowy, droższe warianty oznaczają degustację większej ilości trunków), Oczywiście - jest bardzo miły przewodnik (trzeba zapisać się na trasę "angielską", inaczej ...po portugalsku), warto to zrobić wcześniej przez internet, pokażą co i jak jest wytwarzane, na koniec dwa (lub trzy-cztery jak się wybrało taką opcję) kieliszki z odrobiną porto w podstawowych "smakach". Nie ma natomiast tu nic z atmosfery piwniczek, są to duże, korporacyjne wytwórnie, wchodzisz, zwiedzasz, ociupinkę degustujesz i wychodzisz - a porto kupujesz w sklepie mając już wiedzę z takiej wizyty :). Może są jakieś nieduże, z większym nastawieniem na atmosferę i bardziej "knajpokowate" bo sądzę, że o takich myślisz ale wątpię, można poszukać w internecie.

Zwiedzanie Santiago - mogę Wam polecić Panią Elizę Szymaniak (eliza.szymaniak@gmail.com), na namiar trafiłem gdzieś na forum albo czyimś blogu, po dotarciu do Santiago skontaktowałem się, okazało się, że kolejnego dnia oprowadzała akurat po katedrze grupę polską (pielgrzymka autokarowa) - załapaliśmy się na zwiedzanie i oprowadzenie po polsku katedry i starówki (mnóstwo ciekawych informacji, których nie znajdziecie w wielu przewodnikach) + msza po polsku + staliśmy się małą atrakcją tej grupy i trochę opowiadaliśmy o naszej drodze i camino. Reasumując - bardzo sympatycznie. Można oczywiście sobie dogadać z Panią Elizą zakres (i cenę), może akurat nie być żadnej grupy, do której można się dołączyć i wtedy trzeba się dogadać.

Zwiedzanie i pobyt w Porto - polecam przed wyruszeniem zarezerwować sobie 1-2 dni na Porto, jako aklimatyzację i zwiedzanie, naprawdę warto. Nocleg najsensowniej wybrać w okolicach centrum, najlepiej na obrzeżach centrum, wtedy jest kwintesencja ceny do możliwości chodzenia. w miarę spokojnego wypoczynku. Jest sporo apartementów, hosteli itp. Myśmy zatrzymali się w "Stay in Oporto", niedaleko stacji metra Bohlao, 10 euro za osobę w pokoju 2-osobowym, wszędzie dochodziliśmy piechotą, nie warto wykupywać biletów wieloprzejazdowych czy czasowych, lepiej potrenować nogi przed główną trasą:) Sam start - polecam za radami Rico i innych forumowiczów - podjechać metrem do stacji Mercado, tam przejść most i ...zacząć camino, oszczędza się kilkanaście km marszu przez samo Porto. Wcześniej oczywiście msza w katedrze (codziennie o 11) i zakup paszportu, myśmy zrobili to dzień wcześniej aby ruszać jednak z rana.

Na mosty, o których pisze Rico, traficie bez problemu :) Są to jedyne możliwe mosty do przekroczenia rzek i raczej nie sposób je ominąć :) Ale oczywiście można sobie o nich zapisać - pamiętać.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania - bardzo proszę, póki pamiętam coś po powrocie :)

Buen Camino, Przemek

NOWY! Autor: Mietek | Dodano: 2016-04-22 18:04:43


Ciekawą ofertę wsparcia i pomocy pielgrzymom na C. portulalskim przysłał do Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg P. Mario z Porto. Więcej  na www.camino.net.pl

Buen Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-04-22 18:40:44


Doceniam wszystkie rady, które Caminowicze sobie nawzajem tutaj udzielają, i skwapliwie zapamiętuję i zapisuje wszystkie wskazówki z tego wątku, bo sam jestem żywotnie zainteresowany Camino nadbrzeżnym (przyznam się, że bilet do Porto mam już w kieszeni). Ale zastanawiam się, czemu psuć sobie pielgrzymkę już na samym początku podjeżdżaniem... dla mnie to jest takie "zachodnie", czytam na forach zagranicznych jak oni sobie doradzają, a tu weź taksówkę, tu nieciekawy kawałek, po co bedziesz szedł itd itp. Takie są właśnie pielgrzymki tych, którzy mają za dużo pieniędzy i traktują szlaki Camino jak sposób na wakacje. A ja wiem z doświadczenia, że takie "wspomaganie" pozostawia w naszej własnej pamięci potem niepotrzebny wyrzut sumienia. Ja podjechałem sobie pociagiem 10 km na Norte w roku 2009 z Serdio do Unquery (bo już nie miałem siły iść dalej) i wciąż (!) pamiętam ten wzrok konduktora sprzedającego mi w pociągu bilet, który patrzył na mnie jak na trędowatego :-) Chętnie bym to wyrzucił z pamięci, ale się nie da. Oczywiście zawsze można podjechać, ale tylko mówię że to zostaje w pamięci, i z czasem to wspomnienie tylko rośnie, a nie maleje....
Dlatego mam twardy zamiar iść pieszo od Katedry w Porto zgodnie z opisem przewodnika p. Maćka Ratajczaka który właśnie sobie wydrukowałem: "od katedry w Porto schodzimy wąskimi uliczkami do brzegu Duoro i dalej piękną ścieżką spacerową blisko brzegu obok Castelo de Foz (rozumiem że to jakiś zamek czętnie go zobaczę). Dalej już brzegiem Atlantyku obok Castelo de Qeijo (kolejny zamek)". I miałbym to omijać po to żeby pojechać metrem do stacji Mercado i później mieć wyrzuty sumienia? W moim przypadku nie ma mowy, a Wy sobie róbcie jak chcecie:-) Raczej już ominę tą degustację wina porto, po której pewnie zmniejsza się chęć na maszerowanie, a nabiera się ochoty na podjeżdżanie metrem.
PS: Nie chciałem nikogo urazić - wyraziłem tylko swoją opinię, a każdy jest autorem swojego Camino... I jestem naprawdę wdzięczny za wszystkie rady i wskazówki które znalazłem w tym długim i bardzo pomocnym wątku! Buen Camino!

NOWY! Autor: marcin | Dodano: 2016-04-22 20:54:02


Czytam od jakiegoś czasu wątki o Camino Portugalskim, szukając informacji i to jest najlepszy wpis jaki znalazłem. Stanę 3 czerwca w Porto przed Katedrą i ruszę w kierunku oceanu....Buen Camino

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-04-22 22:50:39


@Artur Zgadzam a się  z Tobą. Tak właśnie  szliśmy  w maju  2015. Pierwszy  nocleg  na Kemping u w Marinhas  polecam . Degustacja -, nie  ma nic za darmo. Wczoraj  byliśmy nie warto. Dzisiaj  jesteśmy  w Lizbonie  za dwa  dni ruszam y do Fatimy 

NOWY! Autor: Przemek | Dodano: 2016-04-23 08:38:41


Chciałem Wam jeszcze polecić w A Guarda nawiedzenie sanktuarium na szczycie Santa Tecla, wznoszącym się ponad miasteczkiem, wymaga to pokonania kilku dodatkowych kilometrów po dniu marszu i podchodzenia pod górę ale miejsce jest tego warte a odbytą tam drogę krzyżową wzdłuż pięknych, starych kamiennych stacji będę pamiętał do końca życia. Zachęcam też do odwiedzania małych kościółków, wioseczek i osad rybackich, które czasami majaczą na horyzoncie i odbicie do nich wymaga nadłożenia drogi ale napotkany tamklimat, wspaniali ludzie i klimat, które tam spotkacie są cudowne. Starałem nie trzymać się bardzo sztywno "Przewodnika" czy strzałek, których na tym szlaku nie ma zbyt wiele, jednego dnia, gdy tak bardzo starałem się trzymać szlaku zauważyłem, że zaczynam większą wagę przywiązywać do tych skrzyżowań, "skręć w prawo", "w lewo" zamiast do przeżywania tej drogi, wtedy schowałem kartki do plecaka i wyjmowałem je tyllko wtedy kiedy uznawałem, że taka "konsultacja" ma sens, a tak kierowałem się sercem i bliskością oceanu - i nie żałuję.  Podobnie jak tego, że podjąłem decyzję o wyryszeniu z dzielnicy rybackiej w Porto a nie z centrum miasta, kierowała mną tylko i jedynie  chęć znalezienia się jak najbliżej oceanu i jego spokoju, z dala od zgiełku - a nie skrócenie sobie drogi. Ważny jest cel duchowy i intencja przebytej drogi i pielgrzymowania a nie sztywne trzymanie się każdej strzałki. Ja swój cel osiągnąłem i życzę też tego wszystkim forumowiczom, również tym, którzy tak chętnie oceniają wybory trasy czy intencje innych. Buen Camino.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-23 12:55:33


 

@Przemek

 

Dziękuję Przemku za Twoje cenne informacje i trafne uwagi wynikające z osobistego doświadczenia.

Skrzętnie je notuję i dodaję do swojego kompendium związanym z tym camino.

Całkowicie się z Tobą zgadzam, że w pielgrzymce tak jak w życiu codziennym, ważniejszy jest cel duchowy (wg.mnie najważniejszy), niż odhaczanie przebytych kilometrów.

 

Życzę dużo słońca

Buen Camino

Rico

 

NOWY! Autor: Zofia O. | Dodano: 2016-04-23 15:09:15


Właśnie gromadze  niezbędne rzeczy( żeby już chociaz trochę przygotowac się do drogi ), powoli pakuję plecak i  weszłam sobie w przerwie na bloga . Bardzo dziekuje @ Przemek i @Rico za dodanie trasy i cenne wskazówki. Dzieki Wam jeszcze trochę zapisałam potrzebnych wskazówek i zmodyfikowałam swój plan ( chociaż jak zawsze życie napisze swoj scenariusz ).Uzmysłowiłam sobie, że wszystko właściwie co wiem o camino nadbrzeżnym co jest ważne dla pielgrzyma  zawdzięczam tej stronie i blogowi i to jest naprawdę super. Dzięki wszystkim za tą wymiane doświadczeń i sugestie Za dwa tygodnie będę już na szlaku i zapewne też coś dodam od siebie żeby innym było lżej :)

Buen Camino

Zofia O.

NOWY! Autor: Przemek | Dodano: 2016-04-23 22:16:49


Jeszcze jedno miejsce na szlaku (a raczej jego poboczu) warte odwiedzin i związana z tym krótka historia. W Pontevedra jest kościół Basilica de Santa Maria la Mayor, z pięknym frontonem i nastrojowym wnętrzem. Poszliśmy tam wieczorem na spacer i modlitwę, wzięliśmy też profilaktycznie paszporty pielgrzyma. Trafiliśmy akurat na końcówkę mszy, po której poszedłem do zakrysti. Ksiądz po usłyszeniu "Polonia" podniósł palec i płynną polszczyzną wyrecytował: "Matka Boska Częstochowska Królowa Polski". Zdębiałem, bo nie wiedziałem czy ksiądz jest Polakiem czy ma tylko nauczoną tę frazę, okazało się, że to drugie ale i tak wzruszenie było wielkie i to po obu stronach. Potem otrzymaliśmy na dalszą drogę po obrazku z modlitwą, słowa zamieszczam poniżej. Próbowałem tłumaczyć to z google i wiem, że to modlitwa pielgrzyma, ale brakuje ubrania tego w sensownie brzmiące polskie zdania, może ktoś z czytających zna język i potrafi dobrze przetłumaczyć? Miejsce zdecydowanie  warto odwiedzić...

AL EMPRENDER UN VIAJE

 

En tu nombre, Señor, queremos partir.

Que no olvidemos nunca que vamos hacia ti.

Tú eres en nuestras vidas el camino y el fin.

Danos hoy tu gracia y un viaje feliz.

Amén.

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2016-04-24 00:22:19


@Artur
Dzisiaj przyjechałem do Porto i wybrałem się brzegiem rzeki. Od katedry jest bardzo daleko do oceanu. Rady dotyczące podjazdu są dobre. Też w poniedziałek podjadę, bo zanim wyjdę z miasta to będzie południe a mam plan dojścia do Pova de Varzim.
Pozdrawiam i Buen Camino

 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-04-24 11:43:06


@Krzych

Dzięki Krzychu! Informacje "live" z pierwszej ręki są zawsze najcenniejszymi wskazówkami. Ja zarezerwowałem sobie pierwszy nocleg w Matosinhos więc niedługo pójdę Twoimi śladami od Katedry w Porto. Nie byłem jeszcze w Portugalii więc wszystko będzie dla mnie ciekawe, nawet spacer przez miasto. A jak obecnie pogoda nad oceanem? Słyszałem że wiatr wiejący od oceanu potrafi być tak silny, że czasami pielgrzymi rezygnują z marszu wzdłuż plaż i skręcają na Camino de Costa, które przebiega w pobliżu.
Kiedy dojdziesz do Caminha, proszę napisz na forum wskazówki na temat aktualnej przeprawy promowej z Portugalii do Hiszpanii, będą bardzo cenne. Podpieram się informacjami z obcojęzycznych forum, ale oni obracają się w trochę innych klimatach, więc jak prom nie płynie (niski stan wody) to wynajmują łódź z przewoźnikiem (flisakiem?), podejrzewam że to może być dość kosztowne, więc zbieram informacje na ten temat.
Dzięki z góry!

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2016-04-24 13:26:36


Odcinek przez Porto jest raczej mało ciekawy. Za drugim razem podjechałem metrem do Povoa de Varzim i zacząłem stamtąd. Buen Camino

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2016-04-24 15:28:23


Witam serdecznie, w czerwcu wyruszamy z synem na camino z Porto do Santiago. Chcialibyśmy iść trasą nadbrzeżną jak najbliżej oceanu. Proszę o informację w jakich miejscowościach znajdują się albergue. Trochę nie stać nas na hostele czy hotele i muszę tak zaplanować trasę aby nocować w albergue. Będą wdzięczna za każdą infromację. 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc. 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-24 19:38:23


 

@Ewa

Przeczytaj ten wątek od początku oraz dodatkowo wejdź na stronę http://www.caminoporlacosta.es/etapas a znajdziesz wszystkie informacje jakich potrzebujesz.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2016-04-24 23:14:57


@Rico 

Bardzo serdecznie dziękuję za link, forum czytam regularnie, jest tu wiele niezwykle przydatnych informacji. Problem w tym, że trasy 35/37 km dla nas są za długie a 15/18 km. za krótke. :(  Mamy trochę doświadczeń z pielgrzymowania po Polsce. 

Trasa w podanym przez Ciebie linku jest dla nas idealna. Wielkie dzięki 

Buen camino

 

NOWY! Autor: asia | Dodano: 2016-04-24 23:15:53


Jeśli to nadal dla kogoś istotne to spałam w październiku w Casa Diocesiana w Porto. Taki mikro domek, proste, no ale wystarczające warunki. Należy w głównym budynku zgłosić się do recepcji, oddać paszport i pokierują do albergu (z 200 m dalej). Donativo.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-25 15:34:06


Dzięki "asia",

właśnie szukałem na forum potwierdzenia od kogoś,kto nocował w albergue .To  chyba tutaj trzeba się zameldować.

Pozdr. Jago

 

NOWY! Autor: Lucy | Dodano: 2016-04-29 09:54:52


Witam wszystkich caminowiczów :)

Wybieram się z mężem na nasze pierwsze CAMINO na przełomie sierpnia i września.Rozpoczynamy wędrówkę w Porto i będziemy starali się iść camino nadbrzeżnym. Moje pytanie jest takie: czy ktoś szedł tym szlakiem z namiotem i czy jest wogóle możliwość rozbicia go gdzieś na szaku?Mój mąż upiera się,że poniesie namiot aby być niezależnym jeśli chodzi o noclegi (gdyby nie było miejsca w albergu lub w pensjonatach).Ja osobiście mam wątpliwości czy jest sens nieść dodatkowo namiot. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2016-04-29 10:25:10


Szkoda sił na dźwiganie namiotu. Z noclegami nie ma najmniejszego problemu, czy to w schronisku dla pielgrzymów czy w pensjonatach.

NOWY! Autor: ziu | Dodano: 2016-04-29 11:57:13


@Lucy

Z jednej strony jak najbardziej szkoda sił na dźwiganie namiotu i rozważnie planując drogę możecie go wcale nie brać. Z drugiej strony napotkaliśmy miejsca, w których namiot byłby pewnie pomocny.

My szliśmy w 2015r. w środku sezonu - na początku sierpnia. Mieliśmy problem ze znalezieniem noclegu w Redondeli. Jak doszliśmy, to schronisko miejskie było już pełne, podobnie było z prywatnymi, jednak znalazły się dwa miejsca w pensjonacie. Fakt, było późno, bo szliśmy prosto z A Ramallosa. W Redondeli łączą się różne warianty Camino Portugalskiego i od tej pory panuje większy tłok na szlaku. W Pontevedra koło 12 kolejka do schroniska miejskiego miała już ponad  80 osób. W Caldas de Reis - schronisko było pełne, ale okazało się, że jest nowo otwarte schronisko prywatne Timonel - koło "Cafe bar Timonel". Warunki były świetne, cena - 8EUR. 

Jeśli chodzi o rozbicie namiotu przy schronisku, większość miejscowości w których nocowaliśmy jest zabudowanymi miastami - Povoa de Varzim, Viana Do Castello, A Guarda, Redondela, Ponteverda, Caldas del Reis czy Santiago de Compostela. W Vigo będzie podobnie. Więc aby nocować pod namiotem trzeba by pewnie wyjść poza mury miasta. 

W przypadku Marinhas - za schroniskiem jest trawa, w A Ramallosa w Albergue Pazo das Pias - jest duży teren zielony dookoła, ale jest to coś w stylu hotelu połączonego ze schroniskiem, więc mogą być niechętni do namiotów.

 

 

NOWY! Autor: Lucy | Dodano: 2016-04-29 13:40:24


@ZIU

Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź na moje pytanie. Bardzo nam to pomoże w decyzji. Myślę,że mąż da się przekonać aby nie brać namiotu. Wychodzimy z Porto 28 sierpnia więc może nie będzie tłumu. Rozmawiając o trasie obawialiśmy się bardziej o noclegi po stronie hiszpańskiej bo tam szlakiem idzie już więcej caminowiczów. Na pewno pomoże nam Twoja info o noclegach na trasie. Pozdrawiam serdecznie Lucy

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2016-04-29 19:13:42


Przeprawiałem się dzisiaj do AGuarda. Prom kursuje dopiero od godziny 09:00. A prywatna alberga w Mougas kosztuje 10e ale za to jest najlepsza jaką widziałem. Internet w kawiarni i nie ma czajnika ale jest pościel i czysto. W okolicy ciężko o sklep.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-29 20:28:10


Ta mapa  może się komuś przydać.Szedł tak niejaki Hase.

Wszystkim w Drodze buen Camino

Jago

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-04-30 10:14:48


@J

Dzięki Jago.

Jesteś nieoceniony. Przyda się.

Za kilka dni wyruszam tą trasą.

 

Serdecznie pozdrawiam

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-30 14:38:54


Bom caminho.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2016-04-30 18:00:55


Ja jeszcze w temacie namiotu :) Szliśmy w zeszłym roku w lipcu z Lizbony do Santiago, od Porto camino nadbrzeżnym-pisałem o tym w innym wątku forum;mieliśmy namiot,lekka dwójka bodajże 1,5 kg.Skorzystaliśmy z niej kilka razy,dwukrotnie za Porto- w Angueiras camping Orbitur miał tylko kilka miejsc dla pielgrzymów,a nawet pozostale "komercyjne" były zajęte-więc rozbiliśmy namiot na plaży w pobliżu kranu z wodą  i ubikacji w restauracji :) , lecz trochę przesadziliśmy z bliskością oceanu-widoki przepiękne,ale poranna bryza przeciskała wilgoć przez ściany namiotu. Radzę raczej rozbijać namiot za wałem wydm . Tak też zrobiliśmy na następnym noclegu w Agucadura rozbiliśmy namiot na trawniku przy parkingu obok sklepu gdzie był także natrysk i ubikacja.Namiot mimo dodatkowego ciężaru daje dużą swobodę w wyborze trasy i spokój ducha jeśli chodzi o nocleg.Wprawdzie użyliśmy go tylko kilka razy ( został w Monte do Gozo) ale rozdzielony do dwóch plecaków nie stanowił wielkiego problemu.Rozbijaliśmy go byle gdzie-raz w Agueda w centrum miasteczka na skwerku i nikt nie miał nam tego za złe.

Pozdrawiam i buen Camino!

 

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2016-04-30 18:56:21


@JAGO

Ta mapa to SUPER WYNALAZEK w sensie,że gdzieś tą mapkę "wynalazłeś".Moim zdaniem bedzie bardzo przydatna PIELGRZYMOM Camino Portugalskiego.Dziękuję

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-05-01 01:08:31


Mapka jest rzeczywiście świetna, niezwykle dokładna i przy dużym powiększeniu bardzo szczegółowa, tylko zastanawiam się czy tam jest jakiś błąd w odległościach? Z Porto do Santiago wychodzi 217 mil, a po kliknięciu na kilometry robi nam się prawie 350 km (?!) To chyba dużo za dużo...

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-01 01:41:41


Przeglądam tematy tego forum ,a także zbieram wszystko co dotyczy wędrowania drogami Camino do Jakuba .Czytuję fora obcojęzyczne i staram się "zapodawać" informacje moim zdaniem interesujące polskiego pielgrzyma.Nie odpowiadam za poprawność map ale sądzę,że nie mają one na celu wprowadzania wędrowca w błąd jak śpiewy syren biednego Odyseusza.

Przyjemnych chwil weekendowych życzy

Jago

 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-01 21:24:15


@Rico,

Domyślam się,że startujecie w maju. Jaki zestaw odzieżowy zabieracie?

Pozdrawiam

Lidia

 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-01 23:34:01


Może się komuś przyda-lista noclegów z forum

https://docs.google.com/spreadsheets/d/15YjQVotp9btlbTUx6YDMgFpHcm3__9msYMJ_nHKOe2E/edit?pref=2&pli=1#gid=0

 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-02 21:21:59


@Lidia

 

Witam

Poniżej przedstawiam wystarczający wg. mnie zestaw ubiorów na wędrówkę w maju na trasie camino portugalskiego.

 

Zestaw dla mężczyzny

Buty z goretexu

Klapki wsuwane

Skarpety - 2 szt.

Spodnie z odpinanymi nogawkami.

Majtki bokserki trekkingowe -2szt.

Kąpielówki

T-shert, krótki rekaw.

Koszulka z długim rękawem i zamkiem pod szyją .

Koszula w kratę, długi rękaw, dwie kieszenie na piersiach, jedna z tych kieszeni jest zapinana na zamek.

Kurtka polarowa z windstoperem, długi rękaw, trzy kieszenie z zamkami.

Czapka z daszkiem typ ”bejsbolówka” z dopinanym ochraniaczem przeciwsłonecznym na kark i uszy.

Kurtka przeciwdeszczowa z Gore-Texu. .

Peleryna przeciwdeszczowa

 

Zestaw dla kobiety

Tak jak w zestawie dla mężczyznyi + dodatkowo:

Dwa biustonosze

strój kąpielowy bikini

dwie pary cienkich skarpet

lekka piżamka

lekki bezrękawnik

 

Najlepiej jest gdy wszystkie elementy garderoby wykonane są z lekkich materiałów syntetycznych mieszanych z naturalnymi.

Takie materiały się nie gniotą, łatwo piorą, szybko schną i oddychają.

Ponadto ważne jest aby miały jak najwięcej kieszeni zamykanych na zamki błyskawiczne.


 

Buen Camino 

Rico


 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-03 10:49:00


@Rico,

Wielkie dzięki.

Buen Camino!

Lidia

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-03 10:52:09


Dzień Dobry,

Czy ktoś nocował w Vigo w Hermanos Misoneros albo może mi podać namiar na jakiś niedrogi nocleg w tej okolicy?

Dzięki.

Lidia

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2016-05-03 13:03:21


@Lidia

W Vigo nocowałem w hostelu Kaps. 15e za noc. Bardzo nowoczesny i wygodny. Polecam.

Krzysztof

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-03 14:26:58


@Krzych,

Bardzo dziękuję. Właśnie zarezerwowałam.

Lidia

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-03 16:30:38


@Lidia

Będę nocowal w hotelu Nautico. Bardzo dobra lokalizacja blisko centrum. W ofercie wszystkie udogodnienia.

Zarezerwowalem tam pokój dwuosobowy ze śniadaniem za 35 euro.

Czyli wychodzi 17,5 euro za osobę.

 

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-03 17:39:49


@Rico,

Idę w pojedynkę, więc pokój 2 osobowy jest dla mnie  niezbyt opłacalny.

Been camino

Lidia

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2016-05-03 18:49:08


Nie trzeba nocować w Vigo.Jest alternatywna droga omijajaca Vigo, prowadzi do refugio de pelegrinos Centro Kultural o Feixe - 5euro;nocowalismy tam w zeszłym roku.Droga dobrze oznaczona wiedzie przez las i górą nad Vigo-które,wg relacji naszych znajomych,jest hałaśliwe i gwarne,szlak prowadzi długi czas wzdłuż ruchliwej autostrady i latwo go zgubić.Informacje i mapkę mozna dostać w IT w Bajona.Albo u mnie :) na maila ppawlik@op.pl.

NOWY! Autor: Joanna B. | Dodano: 2016-05-03 22:58:25


Osobom wyruszającym z Porto polecam Refugio de Peregrinos Via Portuscale. Świetna atmosfera i fantastyczny hospitalero - Abel, niezwykle otwarty i przyjazny człowiek,żywa encyklopedia Camino. Refugio położone w dzielnicy Senora da Hora, blisko metra, z łatwym dostępem do Matosinhos, skąd można zacząć wędrówkę wdłuż Atlantyku (o ile ktoś chce ominąć miasto). W refugio można pozostać dłużej niż jedną noc (1 doba donativo, kolejne po 7 Eur) co warto rozważyć, jeśli ktoś chciałby zwiedzić Porto i okolice (np. urocze Guimares).    

NOWY! Autor: Lucy | Dodano: 2016-05-05 06:39:31


@Paweł

Bardzo dziękuję za info. Mój małżonek bardzo się ucieszył z Twojego wpisu bo utwierdziło go to w przekonaniu,że jednak poniesie namiot. Tak jak i Ty chce być niezależny od noclegów w Albergach. Mamy już oboje mocno po 40-stce i nie bedziemy uprawiać wyścigów do Albergów aby zapewnić sobie miejsce. Często wyjeżdzamy na cemping więc myślę,że sobie poradzimy. Nie zrezygnujemy jednak całkiem z innych noclegów .

Pozdrawiam Lucy

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-05 13:35:25


Czy w drugiej połowie maja albergi też są przepełnione? Mam jeszcze trochę więcej lat niż Lucy i również nie zamierzam się ścigać:)

Buen Camino

L.

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-05 19:28:51


@Lidia

Imbliżej Santiago to coraz  pełniej l

NOWY! Autor: Jasio | Dodano: 2016-05-05 22:05:34


To może do zobaczenia na szlaku.

Odpukując w niemalowane, 18 maja lecę do Porto. ;)

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-05 23:28:53


Do zobaczenia na szlaku:) Startuję z Porto 17/05.

Buen Camino

Lidia

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-06 17:02:01


W Porto  pada deszcz 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-07 19:26:18


Mam nadzieję,że do 15/05 przestanie:))

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-07 21:12:11


Dzisiaj  byliśmy  w Bradze, ciągle  chuva  jak z cebra 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-08 08:57:52


Szymku,

Do Bragi zbaczaliście z trasy pieszo czy autobusem? Jaki wariant najlepszy?

Pogody ducha!

L.

 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-09 10:24:21


W Porto ostro pada. Temp. 16 st.

Buen Camino

Rico

 

 

 

 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-09 20:16:20


Porto jest warte zwiedzania. Nawet w deszczu.

Oryginalne credencjale kupiłem w Katedrze Se. Cena 1,5 euro za szt. Katedra była otwarta od godz.14:30

Buen Camino.

Rico

 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-09 22:22:54


@Lidia

Mynasze Camino  zaczęliśmy w Lizbonie i skończyliśmy w Fatimie. Potem  to było zwiedzanie. Do Bragi jechaliśmy pociągiem 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-09 22:28:10


@Rico Dzisiaj też  chodziliśmy po Porto do południa.. Teraz  juz  jesteśmy w autobusie z Berlina do Poznania  Buen   Camino. Jeszcze  chuva? 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-10 21:27:13


Dzisiaj pogoda była łaskawsza. Popadało przelotnie kilka razy.

Trasa Porto Matosinhos - Vila do Conde. 22 km.

Cały czas idzie się po drewnianych pomostach ustawionych na szczytach wydm. 

Nie potrzeba szukać żadnych strzałek. Pomosty prowadzą. Po drodze dużo otwartych barów i restauracji. Widoki oceanu cudne. Pielgrzymów niewielu.

Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-11 09:59:46


@Szymek,

Dzięki.

@Rico,

Wielkie dzięki za relacje z trasy. Wg prognozy teraz będzie już lepiej.

Buen Camino

Lidia

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-05-11 10:26:01


@Rico

Jak bym szedł z Tobą , ten odgłos butów , o pomost. Pisz  Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-11 15:14:45


Dobrej Drogi Rico,a jak oceniasz hotel Nautico-wart ceny?

Pozdrawiam

Jago

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-11 20:13:01


Dzisiaj kapało cały dzień. Trasa Vila do Conde - Esposende. 22 km. Do Aqucadoura były na przemian deptaki i pomosty. Potem na wysokości Esteli zaczęło się pole golfowe i trzeba było iść mokrą plażą aż do miejscowości Apulia. Przed Apulią trzeba było zdjąć buty i przejść w bród wpadającą do oceanu rzeczkę. Dalej było szlifowanie asfaltu szlakiem Camino de Costa. Generalnie zalecam od razu wejście za Aqucadourą na Camino da Costa bo chodzenie plażą na długich dystansach jest męczące i czasochłonne. Wreszcie na koniec w Esposende oberwanie chmury - tak na dobicie pielgrzyma

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-11 20:24:15


Jago do Vigo jeszcze nie dotarłem. Będę tam 18 maja więc dopiero po tej dacie będę się mógł wypowiedzieć odnośnie hotelu Nautico. Pozdrawiam. Rico

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-11 21:17:07


Rico,pewnie coś pokręciłem,chodziło mi o nocleg w Porto.

Dobrej Drogi

Jago

 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-11 22:43:30


Rico,

Czy zejście na Camino Costa za Aqucadourą jest jakoś oznakowane?

Chciałabym skorzystać z Twojej rady.

Dobrej drogi i pogody na jutro.

Lidia

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-12 08:51:36


Jago w Porto spałem w RS Flats. Był to apartament typu studio. Nocleg kosztował 47€ za dobę. Czyli wyszło po 23,5 € na osobę. Per saldo wyszło tanio bo można było sobie gotować i wszędzie było blisko, więc nie jeździłem metrem.

 

Lidia. Jak skończy się pomost to wyjdziesz na parking i zobaczysz żółtą strzałkę. Dalej będą cię one prowadzić.

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-12 14:46:05


Jeśli  chodzi o nocleg w Porto to mogę polecić Hotel Rio  Grande  kawałek  od stacji  Trindade. a jeszcze bliżej ze stacji Gumiares. 30 euro z dobę pok. 2.alba hostel Lunar  bliżej  dworca autobusowego  i stacji Balhao. 20 euro  gorszy  standard ale  na przespanie jednej  czy  dwóch  nocy ok  oba znajdziecie na Bockingu. Buen  Camino  

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-12 20:59:56


Dzisiaj pogoda łaskawsza. Chmurki, słońce i troszkę deszczyku.

Trasa Esposende - Viana do Costelo. 22 km. Chociaż mi się wydaje, że dłuższa. Może to kwestia wieku?

Dzisiaj ocean oglądałem z daleka bo szedłem za żółtymi strzałkami poprzez urokliwe wioski i miasteczka po kostce równiutko układanej przez portugalskich fachowców.

Generalnie jesteśmy wykończeni.

Ludzie w portugali są niezwykle mili i uczynni.

Viana jest cudna.

Buen Camino.

Rico

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-12 21:20:37


@Rico,

Bardzo dziękuję za info. Cudnie się czyta Twoje relacje. Trochę tak jakby się tam było.

Buen Camino

Lidia

NOWY! Autor: Krzykor | Dodano: 2016-05-12 21:55:41


@Rico

Rozumiem Twoją radość caminowania, ale od takich treści są blogi. Zamieszczajcie istotne informacje, zadawajcie pytania i odpowiedzi, ale swoje przemyślenia lepiej umieszczać na blogach bo w tym serwisie nie działa prawidłowo funkcja wyszukiwania po treści serwisu jedynie po wczytanej stronie.  Nic później nie można znaleść.

Pozdrwiam

Buen Camino Rico

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-05-13 09:09:19


@Krzykor, to forum, niestety, takie jest. Nic na to nie poradzimy. Na anglojęzycznym forum jest dział "na żywo z camino". Tu nie ma takiej możliwości. Osobiście uważam takie wpisy, jak Rico za bardzo przydatne i potrzebne. Byłam w tych miejscach co Rico prawie rok temu i dziś jestem w stanie podać jakieś ogólne uwagi co do szlaku. Natomiast relacja "na gorąco" jest bardzo pomocna dla każdego, kto się tam kiedys wybiera.

Osobiście dla mnie ta "mała kostka" na ulicach i chodnikach w Portugalii tez była fajna. natomiast nie znosiłam "dużej kostki" czyli kocich łbów. One często były krzywe, a ja mam zdolności do skręcania nóg, więc cały czas szłam z nosem na ziemi. Do tego moje kije non stop klinowały się w szparach.

 

Rico - pisz dalej. Ja chętnie powspominam. Np. ciekawy most w Viana do Castelo, który dudnił przeogromnie, kiedy pod stopami jechał pociąg.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2016-05-13 09:58:34


@ Asia @ Rico

Viana jest piękna. JAk wchodziłyśmy na ten most to maszynista pozdrawiał nas "głośno" z pociągu;-)

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-13 19:17:12


@Rico,

Ja bardzo czekam na wszystkie informacje z trasy, bo ruszam dokładnie tydzień później niż Wy (17/05 z Porto) i są one dla mnie niezwykle cenne.

Buen Camino

Lidia

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-13 23:22:22


Dzisiejszy etap prowadził z Viana do Castelo do Vila Praya do Ancora. 20 km.

Pogoda w sam raz. Lekkie zachmurzenie ale bez deszczu. Temp. Ok. 18 st. Od Viany aż do Praia de Carreco przez około 10 km trasa prowadziła nad brzegiem morza. Głównie piaszczystą ubitą promenadą. Czasami były drewniane pomosty. Sam cud miód. Ale miodzik się skończył właśnie przy wejściu na plażę w Carreco tuż przed plażową restauracją. Dalej miałem do wyboru albo iść kostkowaną podobną do kocich łbów promenadą niewiadomo jak daleko prowadzącą, albo iść plażą poprzecinaną wpływającymi rzeczkami, albo iść asfaltem drogą N 13, którą było widać z oddali. Wybrałem opcję drogową. Droga miała szerokie wymalowane pobocza więc szło się te ostatnie 10 km. w miarę szybko i bezpiecznie. W Vila Praya dzisiaj był szczególny dzień bo była rocznica objawienia Matki Boskiej Fatimskiej. Główna ulica udekorowana i feta na 24 fajerki.  Buen Camino. Rico

 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-13 23:41:34


@Rico,

Dzięki :) już się obawiałam, że nic dzisiaj nie napiszesz:(

Powodzenia jutro.

Buen Camino

Lidia

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-14 19:39:51


Dzisiaj tylko 10 km. Najpierw 8 km z Vila Praya de Ancora do Caminhy.deptaczkiem nad brzegiem morza a potem przejażdżka promem na hiszpański brzeg. Z przystani zamiast dookoła cypla jak pokazują żółte strzałki poszliśmy prosto drogą pod górkę i dzięki temu do A Guardy mieliśmy tylko 2 km. A Guarda to takie małe Porto szczególnie w okolicy portu. Bardzo sympatyczne i ładne miasteczko. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Lisa | Dodano: 2016-05-14 21:33:54


Pewnie bedziemy musieli dalej sledzic poczynania Pana Rico   do samego Santiago,

a Pani Lidia dzielnie przyklaskiwac bedzie. Sa w dzisiejszych czasach inne mozliwosci

przekazywania wiadomosci prywatnych bo mnie nie interesuje czy ktos idzie po piasku czy asfaltem.Jutro pewnie bedziemy wiedziec co  Pan Rico jadl i inne tri-ti-ta-ta.

 

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-14 23:45:12


@Pani Liso,

Pani Lidia nie będzie dzielnie przyklaskiwać, bo jutro leci do Porto i będzie wędrować szlakiem.

Swoją drogą skąd w Pani tyle negatywnego nastawienia. Na tym forum jest tyle miejsca, że wszystkie wpisy się zmieszczą.

Sądzę, że gdyby była Pani tuż przed pielgrzymką, byłaby Pani zainteresowana wszelkimi informacjami z trasy od osób, które idą aktualnie dokładnie tą samą drogą.

Przesyłam Pani pozytywną energię i życzę bardziej przyjaznego i tolerancyjnego stosunku do bliźnich.

Pozdrawiam

Lidia

 

 

NOWY! Autor: Lisa | Dodano: 2016-05-15 08:33:39


Pani Lidio!

Pozytywnej energi u mnie nie brakuje,a w przeciwienstwie do Pani nie trabie na prawo i lewo, kiedy ide na pielgrzymke bo to  nikogo nie obchodzi.

Zycze Pani spokojnej drogi i mam nadzieje,ze Pani nie spotkam!!!

 

 

NOWY! Autor: Krzykor | Dodano: 2016-05-15 10:58:27


@Lidia

O tym właśnie pisałem kika postów wcześniej. Od własnych przemyśleń są blogi, może wiadomości na prywatne skrzynki, ale nie forum na którym ludzie zadają pytania i czekają na odpowiedzi. Pani Lidio proszę się nie dąsać na ludzi którzy zwracają na to uwagę bo forum to nie to narzędzie.

Camino do Santiago idzie wielu naszych rodaków i gdyby każdy wypisywał swoje przemyślenia to nic nie można by było znaleźć w wątkach.

Pozdrawiam caminowiczów

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-15 15:43:05


Dzisiaj 15 km. Z A Guarda do Oia. Można poążać za żółtymi strzałeczkami prowadzącymi od albergi albo iść wzdłuż drogi. W Oia odpust i fiesta. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-15 15:55:54


Ta dammmm! Specjalnie dla Lisy.

Mój dzisiejszy jadłospis.

Rano była kawa, różne gatunki pieczywa z masełkiem i twardym pysznym serem kozim, jajecznica, keks, ciasto czekoladowe, sok pomarańczowy,daktyle, morele i banan. Na obiad ryż zapiekany z warzywami plus piwo Estrella. Nie jestem pewien czy jeszcze zjem coś na kolację ale nie omieszkam donieść. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-05-15 16:05:17


@Rico

To obrzarstwo Buen Camino

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-15 22:05:23


NOWY! Autor: patryk J | Dodano: 2016-05-16 10:25:40


Żreć pisze się pzrez "Ż"

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-05-16 13:31:09


Aż sobie sprawdziłam. Niejaki Krzykor, znawca tematyki forum nie napisał nic ciekawego na tym forum. NIC. Chyba, że pod innym nickiem, a to juz nieładnie.

Ale proszę - mam pytanie i czekam na odpowiedź - Rico: jak tam na trasie? Bardzo mnie to interesuje. Możesz pisac codziennie?

NOWY! Autor: lucy | Dodano: 2016-05-16 13:46:40


Popieram Asię. Też z ciekawością śledzę DROGE Rico bo i ja nią podąże.

Szczęśliwej drogi Rico.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-16 16:16:19


Wczoraj w Oia była wielka balanga pod kościołem. Od godz. 22 do rana. Przez trzy dni wieś świętuje obchody Matki Boskiej patronki Oia. Dzisiaj rano obudziły nas petardy, potem przemarsz wojskowej orkiestry dętej i przygotowania do dalszych obchodów. Szkoda, że trzeba iść dalej bo dzisiaj kolejna huczna zabawa, która rozpocznie się o 22:30. 

Kolejny etap to Oia- Bayona. 18 km.

Droga dość nużąca bo po asfalcie wzdłuż ruchliwej drogi. Zabłądzić nie można bo są i strzałki i ocean po lewej stronie i droga.

Pielgrzymujących osób niewiele. Bayona to typowy kurort. Dużo jachtów w porcie i zatrzęsienie restauracyjek.

Ale zwiedzanie będzie jutro. Dzisiaj dochodzenie do siebie po imprezowaniu w Oia. Ale takie jest camino. Nigdy nie wiadomo co będzie jutro. Pozdrawiam wszystkich. Buen Camino. Rico

 

NOWY! Autor: l | Dodano: 2016-05-16 18:04:38


Pisz Pan ksiazke Panie Rico, a Asia i Lucy niech  dopinguja!

NOWY! Autor: Krzykor | Dodano: 2016-05-16 21:34:29


@Asia
Polubiłem Cię dziewczyno za Twoją czupurność więc napiszę ;-).
Camino Portugalskie nadbrzeżne zakończyłem 06.05.2016. Szedłem przez:

 • Povoa de Varzim
 • Marinhas
 • Viana do Castelo
 • Caminha
 • Mougas
 • A Ramalhosa
 • Vigo
 • Redondela
 • Pontevedra
 • Caldas de Rais
 • Padron
 • Santiago de Compostella

Oprócz Vigo - wszędzie w albergach.
Cóż mogę dołożyć od siebie ?
Oprócz żółtych strzałem wspierałem się nawigacją pieszą w smartfonie o nazwie OsmAnd (zaznaczone ścieżki, schroniska i markety).
Dbałem by przed wyjściem bateria była naładowana maksymalnie.
Dobrą radę zyskałem od pewnego irlandczyka odnośnie przeprawy - jeśli dojdziesz do Caminhy i prom będzie pływał to płyń bo nie wiadomo czy na drugi dzień też będzie kursował.
Nie miałem ze sobą grzałki turystycznej - a szkoda, bo w wielu albergach nie było czajników tylko kuchenki mikrofalowe (wodę można zagotować ale to nie to samo).
W albergach na terenie Galicji pojawiały się Access Pointy WiFi o nazwach WiFi_Register i WiFi_Camino. Na pytanie jak dostać się do internetu hospitalera nie potrafiła pomóc. A połączenie można utworzyć łącząc się najpierw z AP "Register" i uruchamiając przeglądarkę w smartfonie.
Trzeba w niej podać numer własnego telefonu (z prefiksem +48). Jak dostaniemy SMS-a z użytkownikiem i hasłem - można się logować.
Piszę o tym ponieważ wielu z nas będzie chaciało dokonać odprawy samolotowej, skontaktować się z rodziną, lub tak jak ja "wypchnąć" filmiki na dysk wirtualny.

Nie będę pisał o tym że na trasę oceaniczną trzeba zabrać odzież wiatroszczelną, ale mogę polecić w Baionie zejście ze szlaku i zwiedzanie fortu. Podobnie jest w Vigo.
No i etap do Redondeli proponuję szybko zakończyć w alberdze ponieważ miejscowość skupia kilka tras i łóżka mogą się skończyć :-(
... o właśnie dobrze jest zabrać ze sobą dodatkowe wkładki do butów

i tyle
Pozdrawiam idących i tych co pójdą
Buen Camino
 

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2016-05-16 23:07:00


Witam!

Wlasnie wrocilam wczoraj z Camino Portugues Nadbrzeznego.

Trafilam na ta strone, poniewaz adres tej strony zostawil we wpisie ksiazki w schronisku w Marinhas niejaki Pan Krzyzstof, ktorego mam wrazenie, ze "scisgalam", bo prawie w kazdym schronisku, do ktorego przychodzilam (jeden dzien pozniej), widnial przede mna wpis Pana Krzysztofa:) Ucieszylam sie, ze chociaz jeden Rodak tez podaza ta sama droga. Bylam ciekawa czy sie spotkamy na Camino, ale nic z tego nie wyszlo (bylam za wolna:)), tak tez pomyslalam, ze napisze tutaj.... Tak wiec Panie Krzysztofie, jak ma Pan ochote do podzielenia sie wrazeniami ze swojej wyprawy, to zapraszam do kontaktu. (aliant@freenet.de) Pozdrawiam Iwona

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-17 20:27:05


uwaga: w Vila do Conde nie ma juz noclegów u strażaków. Jest nowa Alberta przy głównej ulicy po lewej idąc od mostu. 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-17 21:53:34


Baiona jest super. Dzisiaj uraczyła nas piękną pogodą, wyśmienitą kuchnią i występami zespołów ludowych. Warto tu zostać jeden dzień. Widoki ze wzgórza fortecznego są niezapomniane. Pozatym w porcie stoi replika korwety La Pinta na której Krzysztof Kolumb przypłynął właśnie do Baiony z wieścią o odkryciu Ameryki. Jutro dalej w drogę. Buen Camino.Rico

NOWY! Autor: Dorota i Zbyszek | Dodano: 2016-05-17 23:30:16


Do Rico hej pozdrawiamy Cie, pamiętasz nas z Camino Francuskiego? Idziemy myślami z Tobą i troszkę Ci zazdrościmy, ha ha! My takze wybieramy sie na camino portugues  pod koniec sierpnia. Juz sie cieszymy. Twoje uwagi  są bezcenne.  Buen camino 

NOWY! Autor: Dorota i Zbyszek | Dodano: 2016-05-17 23:30:25


Do Rico hej pozdrawiamy Cie, pamiętasz nas z Camino Francuskiego? Idziemy myślami z Tobą i troszkę Ci zazdrościmy, ha ha! My takze wybieramy sie na camino portugues  pod koniec sierpnia. Juz sie cieszymy. Twoje uwagi  są bezcenne.  Buen camino 

NOWY! Autor: Dorota i Zbyszek | Dodano: 2016-05-17 23:30:31


Do Rico hej pozdrawiamy Cie, pamiętasz nas z Camino Francuskiego? Idziemy myślami z Tobą i troszkę Ci zazdrościmy, ha ha! My takze wybieramy sie na camino portugues  pod koniec sierpnia. Juz sie cieszymy. Twoje uwagi  są bezcenne.  Buen camino 

NOWY! Autor: Dorota i Zbyszek | Dodano: 2016-05-17 23:30:36


Do Rico hej pozdrawiamy Cie, pamiętasz nas z Camino Francuskiego? Idziemy myślami z Tobą i troszkę Ci zazdrościmy, ha ha! My takze wybieramy sie na camino portugues  pod koniec sierpnia. Juz sie cieszymy. Twoje uwagi  są bezcenne.  Buen camino 

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-18 17:39:01


Doroto i Zbyszku. Pamiętam i pozdrawiam z trasy Baiona-Vigo.

Niestety całe 18 km trzeba szorować po asfalcie. Vigo zaskakuje wielkomiejskim ruchem. Łatwo się pogubić. Okolice portu i starego miasta warte odwiedzenia. Dzisiaj przypłynął ogromny, kilku piętrowy transatlantyk pasażerski. OK. 2000 pasażerów. Po ciszy wędrówki wybrzeżami jakoś inaczej się patrzy na blichtr wielkiego świata. Buen Camino. Rico

 

NOWY! Autor: Kasiek | Dodano: 2016-05-18 19:06:07


Drogi Rico !

Cieszę się,że nie przejmujesz się Lisą i innymi marudami.Zawsze się tacy znajdą. Pisz dalej, bo prawdziwi caminowicze naprawdę uwielbiaja takie wpisy, bo przeważnie są już po Camino, albo przed. Ja jestem po rowerowym a przede mną portugalski pieszo. I mnie akurat interesuje, czy idziesz po asfalcie , czy po plaży. A co do jadłospisu , to właśnie z czyjegoś wpisu dowiedziałam się o pysznej ośmiornicy w Melide. I warto było !! Pozdrawiam wszystkich POZYTYWNYCH fanów tej wyjątkowej drogi !! Trzymaj się Rico !!

Buen Camino!!

NOWY! Autor: Kasiek | Dodano: 2016-05-18 19:08:05


Do Lidia!

Powodzenia i czekamy na relacje z wyprawy !!

Buen Camino!!

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-05-18 20:52:00


@Kasiek

Napisz jak transportowałeś rower.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2016-05-18 21:48:11


szczęsliwie udało sie zakończyć drugi dzien. Wczoraj Porto (metro Mercado)- Vila do Conde. Z przygodami. Najpierw zejście z trasy do albergi ( za znakami camino)- powrót na trasę + 2-3km. W Vila de Conde wędrówka na nocleg do strażaków, który okazał sie nieaktualny. W połowie marca w Vila do Conde otwarto nową albergę (mijałam ją wędrując do strażaków nie mając o niej pojęcia). Na szczęście jeden ze strażaków odwiózł mnie do albergi. Musiałam wyglądać na bardzo wyczerpana, bo nawet zaniósł do środka mój plecak. Pogoda piękna; trochę wieje, weźcie opaskę lub coś do osłonięcia uszu. Trasa nadmorska przepiękna i wygodna. Dzisiaj vila do Conde- Marinhas. Szlam w większości wg strzałek de Costa. Trasa nie jest już tak przyjemna, bo prowadzi w dużej części po bruku, co nie jest miłe dla stóp. Alberga w Vila do conde: 3 sale po ok. 10 osób, łóżka piętrowe, wyłącznie materace, brak kocu, poduszek itp. Super wyposażona kuchnia z dużą jadalnią z tarasem. Czyściutkie łazienki. Pralka+suszarka (1€). Donativo obowiązkowe! 7,50€. Jutro Marinhas-Viana de Castelo raczej De Costa, bo po plaży nie dam rady. Buen Camino Lidia

 

 

 

 

 

NOWY! Autor: w rozterce | Dodano: 2016-05-19 01:33:33


jaka trasa wydaje Wam się lepiej oznakowana a jaka bardziej atrakcyjna: pierwsza z Porto Camino Central przez Barcelos czy druga z Porto Camino da Costa? Sliczne dzieki za kazda podpowiedz.

NOWY! Autor: Kasiek | Dodano: 2016-05-19 12:36:42


Wieśku z Trójmiasta!!

Rowery zapakowaliśmy w tekturowe kartony, które bez problemu dostaliśmy w sklepie rowerowym.Demontowaliśmy tylko przednie koło .Leciały z nami samolotem. Dodatkowo trzeba dokładnie zabezpieczyć  rower folią bąbelkową i karton mocno zwiazać sznurkiem. To dla bagażowych. Im lepiej im spakujesz, tym lepiej się obejdą z rowerem i może nie będą rzucać.Dotarły bezpiecznie w obie strony z przesiadkami.      Buen camino!!

 

 

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-05-19 14:42:00


@Kasiek

Mój problem z którym walcze jest taki. Ryanair podaje wymiar 81x119x119 (podają obwod 319 cm), pytanie Kasiek jest takie : czy karton może być długi 143 cm, szeroki 24 cm a wysoki 84 cm co daje obwod 251cm. Jak to wyglądało u Ciebie. Lecę z Gdańska we wrzesniu i wszędzie nadstawiam ucha aby bez problemów wylądować w Biarritz.

Dziękuję

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-19 16:42:15


 

Witam. Dzisiaj pożegnaliśmy Vigo i udaliśmy się do Redondeli. W Vigo trzeba iść w kierunku dworca kolejowego i potem iść drogà wzdłuż torów kolejowych. Niby niedaleko bo tylko ok. 15 km ale cały czas drogą i asfaltem. Redondela bardzo sympatyczne miasteczko. Zauważalnie zwiększyła się ilość pielgrzymów ale bez przesady. Tłumów nie ma. Jest pochmurnie ale ciepło . Temperatura około 20 st.

@Jago

Hotel Nautico  w Vigo taki sobie. Ale za to tani i w centrum starego miasta. Obsługa bardzo sympatyczna i pomocna. Cena na osobę ze skromnym śniadaniem wyniosła 17 euro. Pokój z dobrymi materacami i czystą pościelą. Łazienka przestronna z ręcznikami, szamponami i mydłami. Telewizor i wifi. Dla mnie wszystko ok. Pozdrawiam. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-05-19 19:39:15


@Rico - nie szedłeś trasą camino, dlatego szedłeś i się męczyłeś. Camino "wchodzi" na zbocze powyzej Vigo, a później jakieś 10km. idzie się zboczem, po wygodnej, szerokiej ścieżce, gdzie sporo ludzi również biega. Widoki przepiękne na zatokę. Kiedy szłam w lipcu przyrost pielgrzymów od tego momentu był znaczny.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-19 21:07:53


Asiu nie męczyłem się. Szło się bardzo szybko. Ale specjalnie nie chciałem iść oznakowaną caminową drogą. Dlaczego? Dlatego, że przez całe camino portugalskie szedłem poza szlakiem i było bardzo fajnie. Wystarczyła intuicja i takie nieuchwytne poczucie wolności od schematów. Dlatego też tym razem bardzo starannie unikałem wszelkich alberg i ograniczeń typu, że muszę dojść do noclegu pomimo tego, że już ledwo zipię. Zacząłem odnajdować radość. Buen Camino. Rico

 

NOWY! Autor: patryk J | Dodano: 2016-05-20 12:30:01


@Rico

No to napisz ,że można w Vigo isc wzdłuż torów, a nie że trzeba...skoro trasa camino jest inna. bo wygląda na to,że pomyliłes drogę .Ja też szedłem jak Asia i ... i nie czułem się " mało wolny"...

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-20 16:50:18


Dzisiaj piękna pogoda dopisała. Trasa Redondela- Pontovedra. 

Około 20 km caminowym szlakiem. Większość asfaltem. Strzałki prowadzą tak, że nie można zabłądzić. Ludzi z plecakami już dużo więcej. Klimaty nadmorskie odchodzą w zapomnienie. W Pontovedrze ok. godz. 15 albergi przy trasie już były napełnione. Teraz siesta a potem zwiedzanie starego miasta. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-20 17:07:33


@patryk J .

Dla mnie Camino oznacza drogę a nie wyznaczony przez kogoś szlak. Zwykle z punktu A do punktu B można dojść na kilka sposobów. Mniemam, ze na camino wybierają się ludzie którzy mają trochę oleum w głowie i potrafią sami podejmować decyzje oraz wysnówać własne wnioski.

Pozdrawiam. Buen Camino.

Rico

 

NOWY! Autor: Mietek | Dodano: 2016-05-20 18:21:34


Rico czy Cię troszeczkę nie poniosło?

Keep calm!!!   Buen camino i Que te vaya bien.

Szczęśliwego powrotu.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-20 20:02:52


@Mietek

Możesz rozwinąć temat? Tak troszkę rozszerzyć swoją wypowiedź? Popuścić wodze fantazji? Zabłysnąć elokwencją? Tylko proszę po Polsku. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Krzykor | Dodano: 2016-05-20 20:04:04


No więc trzymać się strzałek czy nie ?!

Jak ja szedłem tym szlakiem to przedmiotowy odcinek też poszedłem po strzałkach, ale były takie chwile że z uwagi na ból stóp i wysoką temeraturę wolałem jak najszybciej dostać się do albergi.

Zejście ze szlaku zaowocowało w Baionie. Wchodząc do miasta postanowiłem uzupełnić wodę i zjeść śniadanie. Przy okazji odkryłem że można zwiedzić fajny zamek i w ten sposób udało mi się coś zobaczyć. Gdybym szedł szlakiem mógłbym to ominąć.

Tak więc pozostałe etapy uważałem by czegoś nie pominąć, ale też nie zawsze wpuszczałem się w odcinki które niepotrzebnie wydłużały trasę - by były i takie.

Pozdrawiam i Buen Camino.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-05-20 20:52:03


Co do strzałek to pewnie jest dowolność. Każdy chodzi jak chce. Tylko uważam, że dzieląc się na forum, warto zaznaczyc czy idzie się "po strzałkach" czy stylem dowolnym. Wielu szuka opisów kolejnych etapów i etap "po asfalcie" zapewne nie brzmi ciekawie, a akurat etap od Vigo jest niesamowicie malowniczy i przyjemny. Za to trzeba pamiętać, że kończy się beztroska noclegowa i w południe może już nie byc miejsc w albergach.

W Pontevedrze się lekko zgubiłam rano przy wyjściu. Przejście przez miasto było słabo oznaczone rok temu.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-05-21 15:45:47


Nie wiem dlaczego  nie lubicie asfaltu. Ja natomiast nie lubię wyścigu do alberg .

Buen Camino

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2016-05-21 17:32:06


Popieram.Wyścigi są bez sensu.Zawsze znajdzie się jakiś nocleg :) A co do asfaltu ,to jest znośny przez parę kilometrów-gorzej ,gdy jeździ po nim sporo samochodów...

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-21 17:49:46


Dzisiaj tylko 22 km. Pontevedra - Caldas de Reis. Zachmurzenie w ciągu dnia w sam raz na wędrówkę. Teraz pada ja jasna ch.... Miałem w planie zwiedzanie ale w deszczu mi się nie chce, więc piszę. Trasa nic ciekawego. Moje nieulubione czyli asfalt. Czasami droga szutrowa. Do Santiago zostało ok. 40 km. Jeśli dalej tak będzie padać to się chyba zalkoholizuję. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Hanys II | Dodano: 2016-05-22 17:32:39


30 maja wyruszam na camino portugalskie.Pieszo bede szedl z Porto ale najpierw jade do Fatimy.Nigdzie nie moge znalezc numeru telefonu do domu polskiego pielgrzyma w Fatimie.Moze ktos zna ten numer.Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-05-22 17:48:20


@Hanys II

Pod tym adresem znalazłem  to co masz niżej

http://infolizbona.pl/fatima-portugalia-dom-polski-zdjecia-i-wideo-sanktuarium/

DOM POLSKIEGO PIELGRZYMA / DOM POLSKI W FATIMIE

Tym mianem często jest określany hotel w Fatimie, który jest własnością Portugalskiego Zakonu oo. Verbistów. Położony przy rondzie wjazdowym do Fatimy. Dane kontaktowego „polskiego domu” w Fatimie to:

Casa Verbo Divino
Apartado 2
2496-908 FÁTIMA
Portugal
Tel. +351 249 532 163

Hotel jest oddalony kawałek od sanktuarium (ponad 10 minut piechotą), co jest minusem, jeśli wziąć pod uwagę liczbę oraz standard hoteli umiejscowionych w bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium.  Posiada on ponad 200 standardowych pokoi z wc i łazienką, 3 kaplice, stołówkę, sale wykładowe.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Hanys II | Dodano: 2016-05-22 18:10:16


Wiesku piekne dzieki. To mi wystarczy.Pozdrawiam

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-22 20:32:00


Dzisiaj szliśmy z Caldas de Reis do Padron.  Ok. 19 km. Pogoda w sam raz. Miejscami trasa prowadziła przez bardzo ładne zagajniki eukaliptusowe. Była ładniejsza niż wczoraj. Mniej więcej 50% asfaltu i 50% dróg gruntowych. Dużo rowerzystów. Pielgrzymów pieszych kilka grupek. Niemcy, Koreańczycy, Kanadyjczycy. Kilku Hiszpanów. W sumie niewielu ludzi. Padron to małe miasteczko ze stacją kolejową i dworcem autobusowym. Są też albergi, hostele i hotele i mnóstwo knajpek. Jutro Santiago. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-23 20:20:06


Santiago przywitało nas dzisiaj ładną pogodą i jak zwykle tłumami pielgrzymów i turystów. Biuro w którym wydaje się poświadczenia jest przeniesione w inne miejsce. Powoli trzeba szykować się do powrotu. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: ola | Dodano: 2016-05-24 02:06:46


gdzie teraz znajduje sie biuro ?? dziekuje z gory ;)

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2016-05-24 11:49:09


@ola

Wejście do biura pielgrzyma znajduje się na Rua Domingo Garcia Sabell.

Najprościej by trafić.

Gdy staniesz na głównym placu przed katedrą obok wejścia do hotelu Parador zobaczysz zejście bez schodów w dół. Na końcu tego zejścia skręć w prawo w ul. Carratera i następnie pierwszą w lewo. 2 min  od katedry. Buen Camino. Rico

NOWY! Autor: klaryska | Dodano: 2016-05-24 14:29:00


"bosak" nalepszy na pocenie się nug

NOWY! Autor: Burlador | Dodano: 2016-05-24 19:51:52


@klaryska, nie pocą się tylko te przez u otwarte. Burlador.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-05-27 18:49:21


Viana do Castelo - albergue San Joao de Cruz - przy kościele, tuż po przejściu mostu
Fotka tutaj 
Porada praktyczna - jeśli jesteś osobą niską i/lub przy kości, sprawdź przed zapłaceniem czy na piętrowych łóżkach są miejsca "na dole". To schronisko ma bardzo wysokie łóżka piętrowe które nie posiadają drabinek! Nawet czasami krzesło nie pomaga, do wspinania trzeba mieć sprawność małpki!
Ponoć można zapłacić 12.50 euro i spać na normalnym łóżku w dwuosobowym pokoju ale mi się to nie udało (ponoć "wszystkie były zajęte" - trudno było mi w to uwierzyć). Przy ewentualnej następnej pielgrzymce tą trasą skieruję się raczej do schroniska młodzieżowego albo poszukam jakiegoś hostelu w centrum miasteczka. Buen Camino.

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2016-05-27 19:13:35


Chciałabym dowiedzieć się, gdzie można zanocować w Porto blisko Katedry Se? Chodzi mi  o możliwość przespania jednek nocy, a na przykład w Tattva hostel musiałabym zarezerwować   2 noce. Preferuję również płatnośc po przyjeździe do Porto.Proszę o jakieś informacje. Porto chcę zwiedzić w drodze powrotnej. Mój samolot ląduje około 19 - 20, więć chodzi mi tylko o nocleg i rano w drogę do Santiagp.

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2016-05-27 19:13:47


Chciałabym dowiedzieć się, gdzie można zanocować w Porto blisko Katedry Se? Chodzi mi  o możliwość przespania jednek nocy, a na przykład w Tattva hostel musiałabym zarezerwować   2 noce. Preferuję również płatnośc po przyjeździe do Porto.Proszę o jakieś informacje. Porto chcę zwiedzić w drodze powrotnej. Mój samolot ląduje około 19 - 20, więć chodzi mi tylko o nocleg i rano w drogę do Santiagp.

NOWY! Autor: Martyna | Dodano: 2016-05-27 19:44:33


hej! lecę jutro do Porto, a w niedzielę ruszam na Camino portugalskie. Chciałabym iść tą trasą zupełnie nadbrzeżną, jest coś na co muszę uważać? Powiedzcie proszę czy dobrze myślę - wysiadam z samolotu, biorę metro E, jadę do katedry, dostaję Credential i spis miast (jest coś takiego? na francuskim było), ruszam do Albergue młodzieżowego (jest szansa na nocleg ok 16 czy lepiej od razu odpuścić?) , w ndz rano idę nad samą wodę i tam już cokolwiek ;)

do zobaczenia na drodze! :))

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-05-27 19:54:52


@Eliza
Czemu myślisz że trzeba rezerwować na dwie noce? Sprawdziłem na booking.com (tutaj link) i tam można zarezerwować na 1 noc bez problemu. W miejscu daty podajesz dzień przyjazdu i wyjazdu więc może się wydawać że to obejmuje dwa dni ale w reczywistości jest to jedna noc - przykladowo - np. przyjazd 9 czerwca wieczorem i wyjazd 10 czerwca rano. Czyli jedna noc pomiędzy dwoma dniami:-)

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2016-05-27 20:25:27


@ Artur, dzięki, sprawdzę jeszcze raz. Ja nie rezerwowalam przez booking.com, tylko bezpośrednio na stronie hotelu i wyświetlała mi sie taka informacja.

 

 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-05-27 20:26:10


@Martyna
- na co musisz uważać? na silny wiatr od oceanu:-)
W Katedrze zakupisz credencial za 1,50 euro i dostaniesz kwadratową broszurkę (tak wygląda)  z planem centrum Porto z jednej strony i mapkami i spisem alberg na Camino da Costa i Centralnym po drugiej stronie. Camino przybrzeżne (Litoral) to w pewnym sensie improwizacja na temat Camino da Costa - mi przydało się wydrukować sobie przewodnik pana Maćka (tutaj w pdf)
Metrem linii E z lotniska (ja bym to "metro" nazwał raczej tramwajem, tutaj fotka) nie dojedziesz do samej Katedry, trzeba się przesiąść na stacji Trinidade na "metro" linii E i dojechać do stacji Sao Bento. Trzeba pamiętać aby nasz bilet powtórnie "skasować" zanim wsiądziemy w drugie metro - wystarczy jeden bilet jeśli nasza podróż nie trwa dłużej niż godzinę (a nie trwa).
Co do miejsca w schronisku młodzieżowym sie nie wypowiadam, bo tam nie spałem, ale zanim zaczną się wakacje raczej z miejscami chyba nie ma problemu, zwłaszcza że jest dość daleko od centrum, ale w zasadzie na trasie pierwszego etapu Camino z Katedry w kierunku oceanu (tutaj mapka).

Dobrej pogody i Buen Caminio!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-05-27 20:29:57


w mój post powyżej wkradła się literówka, z metra E na stacji Trinidade trzeba się przesiąść na metro linii D.

NOWY! Autor: Martyna | Dodano: 2016-05-27 20:36:57


@Artur

Dziękuję baaardzoo!! :))

Przewodnik mam, trochę już czytałam. super, już zaczynam czuć atmosferę Camino!! :))

Buen Camino! :))

 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-27 21:33:09


@MartynaPrzed chwilą sprawdzałem na Bockingu, w centrum  łóżko za 66 zł w pokoju 4 osobowym. Lepiej  mieć rezerwację i iść na pewny  nocleg. Ale Ty tu rządzisz Buen Camino 

 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-27 21:36:58


@Eliza

Post wyżej był do  Ciebie 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-28 01:00:34


Wywolaliscie scronisko mlodziezowe w Porto ,czyli Pousada de Juventude,Paulo Gama 551.Oddalone od miasta kawalek(tak z 5km),

 a ceny nast.

-w pokoju wieloosob. ze sniadaniem 11Euro

-w dwuosob. z lazienka na korytarzu ,sniadanie 29Euro,ceny dla posiadaczy Credencjala.

-jeszcze inne opcje

Wlasnie z niego donosze.Zostaje do niedzielnego popoludnia.,Jutro odwiedze stare miasto ,katedre,popatrze na dzielo Eiffla .Mam nadzieje poznac  troche smakow Ribeiry.

Pozdr.Jago

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-05-28 09:37:17


@J

Buen Camino  zajrzyj na dworzec kolejowy Sao  Bento. Jaka pogoda w Porto  

NOWY! Autor: @Szymek | Dodano: 2016-05-28 09:52:55


Dzięki za informacje, mam zamiar zarezerwować. 22 sierpnia wyrusze spod Katedry Se, a w drodze powrotnej chciałabym zwiedzić Porto. 

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2016-05-28 09:56:06


@Szymek. Chciałam podziękować Szymkowi i @J. Przepraszam, żw w autorze wpisałam Szymek zamist Eliza.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-28 10:48:20


Pogoda w Porto w nocy i z rana okropna,leje i jest zimno.Mam nadzieje ,ze  poprawi inaczej zostanie mi patrzenie z balkonu Pousady na mewy nad oceanem.Autobus nr 500 jedzie do centrum starego miasta,wiec po sniadaniu podejme  "walke" z pogoda.

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-05-29 10:27:59


W Porto pogoda chyba sie poprawia,na razie bez deszczu ,temp.18 stopni.Podrzucam zainteresowanym info o schroniskach mlodziezowych na odcinku Porto-SdC

.http://www.pousadasjuventude.pt/pt/noticias/peregrinos-santiago/

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Martyna | Dodano: 2016-06-13 20:09:58


hej! chciałabym napisać kilka wskazówek z Camino Da Costa , wersji najbardziej nadbrzeżnej. Wkleiłam to samo w temacie camino da costa, jakby co proszę pokasować ;)

1. W Vila do Conde nie można już spać u strażaków!!!!!! jest albergue w centrum miasta - Santa Clara , nie pamiętam adresu niestety ale jest niedaleko centrum, trzeba iść od mostku w górę, albergue po lewej. 16 miejsc, 10 euro, bardzo miła obsługa, nowiutkie schronisko, można gotować, w kuchni jogurty, kawa, herbata za ok 30-50centów.

2. Uważać w Porto, przy wychodzeniu z miasta, żeby nie przegapić zejścia na most dla pieszych (Ponte de Leixoes) - ja przegapiłam i dość sporo musiałam nadrobić (choć widoki na kontenery też całkiem fajne :) ) A jeśli już się przegapi to dojdzie się do mostu z autostradą, tam zejść na dół w lewo i cały czas prosto ulicą przy porcie.

3. Odcinek MARINHAS – VIANA DO CASTELO !!! Iść uważanie i pilnować strzałek. Ja się totalnie pogubiłam :( W przewodniku Pana Maćka R " biały dom" ,a za nim mostek - dokładnie tak to wygląda. ale później jeśli nie skręcimy w prawo tak jak strzałka pokazuje może być ciężko. Ja się znalazłam w czyimś ogrodzie za domem w trawie do pasa ;)

4. Plaża Amorosa - prom z portu - to dość spore określenie, prom czyli stateczek odchodzi z malutkiej przystani, do której trzeba zejść po schodach drewnianych. Gdy zoabzcymy tabliczkę z napisem Ferry-boat kierującą nas na lewo, idziemy w lewo a następnie w prawo tak jak skręca droga w kierunki rzeki, zejście na przystań jest na dół w prawo.

5. Albergue Sao Joao da Cruz dos Caminhos – schronisko zakonne dla pielgrzymów z credencialem w Viana do Castelo, nocleg 6euro, bardzo przyjemne miejsce. Wejście jest za kościołem, skręcamy od razu w prawo i idziemy aż zobaczymy szlaban po prawej stronie czyli jakieś 100metrów. Z tego co pamiętam kolejki na Santa Luzia w wakacje są do 20 (od 1.06 , ja byłam 31.05 i wtedy jest do 17)

6. Caminha Albergue – schronisko miejskie przy Av. Padre Pinheiro, 5 euro.

7. Mougas - bardzo mała wioska i bardzo miły Pan prowadzący prywatne albergue :) nam zabrakło kasy na cokolwiek to podrzucił nas do bankomatu, a wcześniej dał obiad i powiedział, że spokojnie zapłacimy później :) od wejścia do miasteczka idąc strzałkami jest całkiem długa droga :/ ale cierpliwie trzeba szukać.

8. Od A Guarda do Oia nie ma nic po drodze! Mam na myśli jakiś bardziej konkretny odpoczynek typu bar.

9. W A Ramallosa nocleg 15 euro!!! Nawet jak na osobny pokój i ładny ogród to trochę dużo :(

10. W Arcade warte polecenia schronisko Albergue "O Lar de Pepa”, prywatne, w prywatnym domu. Mały tarasik, możliwość zrobienia prania za darmo, widok na rzekę, bardzo przyjemny nocleg :)

11. Barro - albergue super! Ale trzeba być przygotowanym na brak sufitów nad prysznicami i toaletą ;) jak byłam w czerwcu 2016 to nocleg kosztował 6euro + gotowaliśmy wspólnie obiad za 7 euro. Bardzo przyjemnie i pyszne jedzenie :)

12. Padron - wspólne schronisko, do tego miejsca trzeba się trochę pośpieszyć bo jest bardzo dużo osób.

Pozdrawiam serdecznie i Buen Camino!! :))
 

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2016-06-22 11:29:27


Hej wszystkim:) Planujemy we wrześniu wraz z córką Camino Nadbrzeżne i... mimo wielu, bardzo pomocnych rad jakie wyczytałam na tym i innych forach o Camino - za co wszystkim bardzo dziękuję - wciąż mam wiele pytań:

- czytałam o Vila do Conde, że nie można już nocować u strażaków, a macie namiary na inne albergue donativo tam lub w pobliżu? Donativo dla mnie to ok. 5-6 euro za nocleg, nie zależy mi na specjalnych warunkach, ważny jedynie dach nad głową i słodka woda:) - a fundusze ograniczone...

- to samo w A Ramallosa - czy tam nie można nic znaleźć taniej? Nocleg za 15 E to dla mnie dużo..

Córka ma doświadczenie w Camino ale hiszpańskim/francuskim (2 krotnie) i trochę jesteśmy zaskoczone kwotami podawanymi na tym forum.

I jeszcze pytanie o Porto - czy wystarczy 1 dzień na zwiedzanie czy lepiej zarezerwować 2 dni? Znacie jakieś niedrogie noclegi w tym mieście? Stamtąd zaczynamy...potem wzdłuż oceanu do SdC i na Finisterrę :)

Buen Camino:)

Za wszystkie rady jeszcze raz dziękuję

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2016-06-22 12:28:09


I ponownie ja:) Znalazłam stronkę Santa Clara w Vido do Conde (tak, jak podała Martyna)- wygląda ok a cena tam to 7,5 e:) chyba, że ktoś ma inne informacje. A czy ktoś nocował w Moisteiro de Vairao (klasztor) w Vila do Conde?

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2016-06-22 14:00:00


Właśnie wróciłem z Nadbrzeżnego. W Vila de Conde alberque municipal 7,5 e. Tańszego nie znajdziesz. A Ramallosa faktycznie 15e. Pokoje 1 i 2 osobowe. Cisza i spokój.Alberque na szlaku ok.150 m za mostem rzymskim. Na bramie napis "PAZO PIAS HOSPEDERIA" -nie przegap. Można ominąć Vigo i nocować w O FREIXE. Alberque b. skromne. Kilka miejsc na łóżkach i materace na dużej sali. Brak sklepu i baru w pobliżu. Ale za to wspaniali ludzie. Jak jeszcze mogę w czymś pomóc- pytaj! Buen Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-06-22 14:30:54


Dobrze, że Mirek potwierdził że Santa Clara w Vila do Conde dalej kosztuje 7.50 euro, bo Martyna powyżej napisała 10 euro, ale domyślam się że to była pomyłka (w maju też było 7.50). To dobra cena za to albergue. Jest dostęp do kuchni, a w pobliżu supermarket, więc można sobie coś niedrogo przygotować, choć obok w barze danie dnia za 5 euro dla pielgrzymów (bez napoju).
Albergue donativo na 8 miejsc jest w Labruge - pisałem o tym tutaj - a także w Povoa de Varzim, na 16 miejsc, Av. Mouzinho De Albuquerque 31.
Ja od Caminha zrobiłem etap wzdłuż rzeki do Valença na Camino Centralne (nie do końca to planowałem, ale prom nie kursował), a na Centralnym od Valença/Tui do Santiago już są te galicyjskie albergue po 6 euro. Słyszałem od paru osób że lepiej nocować w Valença niż w Tui, bo albergue jest lepsze i mniej ludzi, i tak też zrobiłem.

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-06-22 14:47:42


@Małgorzata

Jeśli nocuje sie  dwie osoby , nocleg może byc tańszy. W Aramalosa  20 euro, na kempingach Orbitur 20 euro, w Vila do Conde , Hostel Bellamar  20 euro ze śniadaniem  (dotyczy dwóch osób)

 

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-06-22 14:56:24


Z Caminha  zamiast promem , można motorówką przeprawić się do Hispanii . Potem nocleg w Mougas.Z Mougas do ARamallosa , ...Vigo ..

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-06-22 16:35:11


@Małgorzata

Scronisko dla pielgrzymów w Porto w b. dobrym stanie,choć wygląd zewnętrzny przypomina raczej barak.W środku trzy sypialnie po 4 łóżka w każdej,kuchnia.

Aby być wpuszczonym na teren,gdzie na zboczu w zaułku stoi to schronisko,należy wcześniej zameldować się w Casa Diocesana ( dysponuje też miejscami hotelowymi do spania za odpow. kasę) tuż przy kościele na rogu Rua de Vilar i Rua Arcediago i uiścić 5€ za pobyt.

Idąc od Katedry,należy kierować się na dół w stronę rzeki Douro i nadbrzeżną promenadą (wersja Camino da Costa) w stronę oceanu ,a przed ostatnim widocznym mostem - dokł. przed muzeum Museo de Caro elektrico w górę w Rua de Dom Pedro V aż do skrzyżowania i w prawo w Rua de Vilar. Na mapie widać to b. dokładnie.http://www.gpsies.com/map.do?fileId=akljumetesqzqxks

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-06-22 19:59:07


Na Porto to i dwa dni mało, W centrum można  znaleźć hostel , dwie osoby za 20euro .Potem do Se Catedra po  paszport  i ... Buen Camino .

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2016-06-22 20:51:04


Nocowałem w hostelu w centrum Porto za 10e. Warunki skromne, ale za tą cene... Stacja metro Trindade, uliczką w dół, z prawej Igreja da Trindade, uliczka w lewo Rua de Fernandez Tomas, pierwszy budynek po lewej.

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2016-06-23 11:48:43


Dziekuję wszystkim za rady - ogromnie:) Z części z nich na pewno skorzystam a jak mnie jeszcze coś najdzie - będę Was nudzić znów :)))

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: maria | Dodano: 2016-06-24 10:56:13


@Szymek Kruszyna

Mam pytanie odnoście paszportu pielgrzyma. Czy w br paszport również mozna nabyć w katedrze Se? Słyszałam, że jest jakieś biuro jakubowe, które od tego roku jest tylko do wydawania paszportów w Porto.Wyruszam w niebawem. jesli jest pewna inormacja prosze o odpowiedź.

 

NOWY! Autor: L: | Dodano: 2016-06-24 11:51:35


Na pewno w Catedrze,widzialam jak ktos kupowal, koszt 1-2 € i do tego ladny stempel.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-06-24 13:03:14


Paszport jest do kupienia Se Catedra  w Porto , w tym roku kosztował  1,5 euro, Kupowaem też w tym roku w  Se  Catedra w Lizbonie , tam taki sam paszport kosztuje 2 euro. Wzór paszportu nie zmienił się od zeszłego roku  Buen Camino

NOWY! Autor: Jasio | Dodano: 2016-06-24 21:10:18


Byłem w maju, dostałem w katedrze. Jedyny problem był taki, że z biura informacji w baszcie koło katedry (ponoć jest to inna baszta, niż zwykle) wysłali mnie do katedry po credential, a potem żeby dostać jakąś ulotkę informacyjną musiałem wrócić do baszty.

O schroniskach w Oporto już ktoś pisal, ja tylko dodam, że przy pomocy apki na smartfonei znalazłem nocleg za 8,50 w jakimś hostelu - ale latem pewnie będą mieli wyższe ceny, bo stosują dynamiczne ceny w zależności od popytu.

NOWY! Autor: mariola | Dodano: 2016-06-25 13:46:37


wróciłam z trasy nadbrzeżnej, jeśli mogę pomóc i podpowiedzieć, to proszę pytać, wyjście z Porto, koniec w Muxii i powrót z Muxii przez Santiago Vigo i Porto lotnisko. dziękuję za pomoc uzyskana na tych stronach

Mariola

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2016-08-25 00:11:49


Dokładnie miesiąc temu "na ostatnich nogach" weszłam przeszczęśliwa i mega zmęczona do Santiago. W Teo nie było miejsc w albergue, więc nie było innego wyjścia. Razem z dwójką przyjaciół; w tym 15 letnim Wspaniałym Chłopakiem - Nieocenionym Przewodnikiem Hubertem, pokonaliśmy ok. 40 km w ok. 40 stopniach Celsjusza. Było warto!!! Bueno Camino!!!

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2016-08-25 00:11:53


Dokładnie miesiąc temu "na ostatnich nogach" weszłam przeszczęśliwa i mega zmęczona do Santiago. W Teo nie było miejsc w albergue, więc nie było innego wyjścia. Razem z dwójką przyjaciół; w tym 15 letnim Wspaniałym Chłopakiem - Nieocenionym Przewodnikiem Hubertem, pokonaliśmy ok. 40 km w ok. 40 stopniach Celsjusza. Było warto!!! Bueno Camino!!!

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2016-08-25 00:11:57


Dokładnie miesiąc temu "na ostatnich nogach" weszłam przeszczęśliwa i mega zmęczona do Santiago. W Teo nie było miejsc w albergue, więc nie było innego wyjścia. Razem z dwójką przyjaciół; w tym 15 letnim Wspaniałym Chłopakiem - Nieocenionym Przewodnikiem Hubertem, pokonaliśmy ok. 40 km w ok. 40 stopniach Celsjusza. Było warto!!! Bueno Camino!!!

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2016-08-25 00:11:57


Dokładnie miesiąc temu "na ostatnich nogach" weszłam przeszczęśliwa i mega zmęczona do Santiago. W Teo nie było miejsc w albergue, więc nie było innego wyjścia. Razem z dwójką przyjaciół; w tym 15 letnim Wspaniałym Chłopakiem - Nieocenionym Przewodnikiem Hubertem, pokonaliśmy ok. 40 km w ok. 40 stopniach Celsjusza. Było warto!!! Bueno Camino!!!

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2016-08-25 14:39:06


@ewa - masz czkawkę!!!!

NOWY! Autor: wojtek | Dodano: 2016-08-29 03:51:38


w zeszlym roku droga centralna w listopadzie w tym roku nadmorska start 30 pazdziernika z Porto

NOWY! Autor: Finga | Dodano: 2017-04-14 08:50:16


KOchani Caminowicze...

Czy da się przejechać drogę z Porto do Santiago rowerem, ale myslę o Camino Nadbrzeżnym? Może ktoś już przejechał tę trasę i może podzielic się przydatnymi informacjami????

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Dominika, Ala, 2xOla, Eugenia, Kasia | Dodano: 2017-04-14 12:22:07


@mariola

ruszamy na camino nadbrzeżne 17 maja (przylatujemy do Porto 16 maja wieczorem) i chętnie "przyjmiemy" wszystkie informacje, bo to nasze pierwsze Camino :) zależy nam na tanich / donativo noclegach w albergue. Zamierzamy wędrować około 30 km dziennie +/-

pozdrawiamy

domi76@op.pl

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-04-25 13:08:26


Do dziewczyn wyżej -  przesłałam na maila zdjęcie.

NOWY! Autor: Dominika, Ala, 2xOla, Eugenia, Kasia | Dodano: 2017-04-25 17:38:19


@ Edyta

Dzięki, dotarło :) dziś zabieramy się za wstępne planowanie trasy... Zamierzamy przemierzać camino nadbrzeżne, ale zastanawiamy się, czy po drodze są jakieś niezwykle urokliwe miejsca, do których warto zboczyć z gównej trasy... Jakieś sugestie? ;)

pozdrawiam serdecznie, d

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2017-05-05 22:50:58


Ogólnie Camino nadbrzeżne od Porto prowadzi wybrzeżem tylko początkowo, a potem troszke od niego odbija, nie bardzo daleko, ale jednak nie prowadzi samym brzegiem, a tylko czasami do niego wraca, my na naszej wyprawie odrobinę zmienialiśmy trasę by jednak w miare możliwości jak najdłużej móc podziwiać piekne wybrzeże oceanu. Myślę ze warto.. zdjęcia z tych miejsc do zobaczenia na blogu:https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/category/camino-de-santiago/

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2017-05-08 14:20:25


Dla dziewczyn wyżej:),

ja szedłem pod koniec kwietnia. Etap z A Guardy do Ramallosy możecie podzielic na 2 części nocując na kempingu- albergue w As Marinas, jest to kemping kilka kilometrów za Mougas, jakieś 23 km od A Guardy. Cena 7,5E do tego trzeba kupić w sklepiku kempingu coś - dowolnego do  zjedzenia dla okolicznych biednych, ponieważ jest to albergua solidarnościowa. Nie ma kuchni, ani sklepu w pobliżu ale mogą zrobic obiad za 8 E.

Wiem że bardzo warto wybrać się do Bragi, ale łatwiej tam sie dostać z Barcelos, na trasie centralnej:).

Jeśli planujecie wrócić z Santiago do Porto to nie ma sensu kupować powrotu autobusem przez Goeuro. Taniej Was wyniesie kupienie na miejscu biletu kolejowego z przesiadką w Vigo.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-08 18:53:39


Z SdC do Porto można autobusem Alsy (p. forum ALSA-rezerwacja).

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-08 19:48:38


Vila do Conde nocleg u strażaków opisany w przewodniku zamieszczonym na stronie. Rzeczywiście, strażacy są bardzo serdeczni. I z uśmiechem wypraszają, pokazując jednak drogę do albergue w centrum miasta. Jeśli ktoś nie wierzy i chce sprawdzić sam naocznie, to oczywiście nie ma sprawy. Tylko dodatkowo 3km. Albergue działa od marca 2016r., jest ok, 7,5 euro za noc.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-08 19:55:42


Należy zdecydowanie odróżnić Camino Nadbrzeżne, które jest łatwe i raczej dla osób mniej wymagających i ciekawskich, od Camino Costa, dla bardziej wymagających ze względu na deniwelacje. I Costa jest atrakcyjniejsze. Prowadzi przez kościoły Jakubowe oraz w pobliżu ruin młynów wodnych. Czasem się zbiegają te dwie drogi.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-08 20:36:03


Z Guardy do Ramollosy jest albergue Turistico Aguncheiro, tuż za Rio deszczu Mouges. Miałem tam być 6 dni temu, ale nastąpiła zmiana planów i z Caminha do Ramollosy przeszliśmy za jednym zamachem. I należy pamiętać, że prom odpływa dopiero o 9:00 (pierwszy kurs) a w poniedziałki w ogóle nie kursuje.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-08 20:37:22


Do powyżej: Rio de Mouges niedaleko m. Mouges.

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-05-09 05:52:38


W Villa do Conde  po przejściu mostu idziemy w lewo i blisko jest  hostel Bellamar(10e ze śniadaniem 5-cio osobowy pokój. Z Caminha  do Hiszpanii  rybak Mario za 5e motorówką "przemyca" (maj - czerwiec 2015)

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-09 10:02:31


Zapomniałem dodać, że w Vila do Conde albergue to Santander Clara.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-09 10:02:44


Zapomniałem dodać, że w Vila do Conde albergue to Santander Clara.

NOWY! Autor: Asia M | Dodano: 2017-05-09 19:28:14


Witam,

Dziękuję za Wasze cenne wpisy i wskazówki!!! Wybieramy się na Camino w czerwcu, więc już za m-c :) I jest tu dużo porad, które się z pewnością przydadzą :)

Myślimy o Camino da Costa. Mam w związku z tym parę pytań: Czy ta trasa jest dobrze oznakowana? i czy nie ma tam problemów z noclegiem w tym czasie (idziemy we dwójkę)? Jak się ma ta trasa do trasy Camino Centralnego i Nadbrzeżnego - co polecacie? Jaka jest droga - afalt, plaża itp.?

Z góry dziękuję za porady od Caminowiczow, którzy przebyli te drogę :)

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Asia

Asia

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2017-05-11 18:04:03


Poprzednie wpisy robiłem jeszcze w Portugalii, po zaliczonym Camino i przyjeżdzie z Santiago do Porto, w dodatku na tablecie, który usilnie chciał być mądrzejszy ode mnie i robił mi różne niespodzianki. 

W Vila do Conde jest albergue Santa Clara położona w centrum miasta przy placu targowym, z 500 m za mostem.

Szedłem własną trasą zahaczając o interesujące obiekty, ale miałem okazję poznać fragmenty różnych szlaków. Costa jest jak najbardziej godna polecenia i dobrze oznakowana, a czasem wystarczy mały skok w bok, aby zobaczyć coś więcej. A droga jest bardzo różnorodna jeśli chodzi o nawierzchnię. I bardziej wymagająca od Nadbrzeźnej trasy, choć czasem obie się spotykają. Niestety na przełomie kwietnia i maja albergi były dość mocno zatłoczone, więc w czerwcu pewnie tym bardziej. Ale może jak ktoś robi małe odcinki, to nie bedzie miał z tym kłopotu.

 

 

NOWY! Autor: PeregrinoD | Dodano: 2017-06-08 22:57:33


Ja szedłem już ponad rok temu wiec wiele mogło ulec zmiani. Trasy łączyłem centralne z nadbrzeżnym(Porto -Barcelos-Esposende-Caminha-Valenca i dalej centralnym) i  i co powiem. Osobiście nie chciałbym iść całej trasy nadbrzeżnym. Krajobraz początkowo urzekający dla mnie po czasie uciążliwy ciągły wiatr od oceanu szum fal i ... ciągle kamienne plaże po których pielgrzymowanie to ogromna pokuta. Oznakowanie centralnego perfekcja nadbrzeżne hmm wpływające rzeki powoduja że musimy wrócić w głąb lądu i ... miałem problem raz. Osobiście nie żałuje ze wybrałem mój wariant :) dodam że albergue miałem głównie donativo z Barcelos wybrałem się do Bragi autobusem na jednodniowe zwiedzanie. 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-07-11 15:56:52


Witam i Pozdrawiam,

Mam pytanie: jak wygląda sprawa pieczątek na Camino Nadbrzeżnym?

Buen camino

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-07-11 17:02:17


@Marcin
Na Camino Nadbrzeżnym jest tak samo jak i na innych szlakach: masz albergi, w mijanych miejscowościach bary i kościoły, prawie każde miasteczko ma też informację turystyczną, tam dostaniesz zawsze pieczątkę.
To nie jest tak że trzeba iść bezludną plażą cały czas. Równolegle do linii brzegowej są długie drewniane promenady, ścieżki dla pieszych, spokojne ulice. To czy idziemy po piasku i kamyczkach to w dużym stopniu nasz wybór... Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-07-14 12:56:06


@Artur

Dziękuję za odpowiedz, we wrzesniu chcemy ruszyc na nasze pierwsze camino, nasze tempo będzie raczej niskie ze wzglęud na stan zdrowia  partnerki.

Analizując wiele wpisów doszedłem do wniosku, że nie ma spcjalnych problemów jeśli potrzebowalibyśmy noclegu np. w połowie zakladanego dziennego dystansu?

Chcemy też wziąść b. lekki namiot /ok 1Kg./ na wszelki wypadek.

M.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-07-14 22:56:20


@ Marcin

We wrześniu na pewno też będzie wiele możliwości niezbyt drogiego noclegu w pokojach prywatnych, może to lepsza opcja niż namiot, jeśli jak piszesz partnerka ma problemy ze zdrowiem... Wybrzeże między Porto a Caminha w mojej opinii jest trochę za bardzo zurbanizowane na rozbijanie namiotu na dziko, a z kolei opłata za camping i za pokój dwuosobowy może być zbliżona. Co roku też pojawiają się też nowe albergi, których może nie być w starszych przewodnikach. Pozdrawiam i powodzenia, Buen Camino!

 

 

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-07-15 09:32:33


Czy dysponuje ktoś taką listą  albergue na trasie nadbrzeżnej z Porto do Santiago zawierającą opis, numer telefonu itp. ?

Dziękuję

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-07-16 18:37:10


do Rafal :) podaj maila wysle Ci mapke ; chociaz gdzies tam wyzej jest podany link

 

 

 

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-07-16 19:09:13


rafal.brachmanski@gmail.com

dzieki!

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2017-07-17 16:02:28


Wybieram się za 2 tygodnie na camino portugalskie w wariancie nadbrzeżnym i zastanawia mnie jedna rzecz: czy na początku sierpnia będzie problem z miejscem w albergue na odcinku od Caminha do Vigo? Chodzi mi konkretnie o albergue w A Guarda, Mougas i A Ramallosa/Nigran. Czy bezpieczniej zarezerwować nocleg w jakimś hostelu, czy w ciemno uderzać do albergue? Dodam, że tempo będziemy mieli dość wolne i planujemy dotarcie do albergue koło 15-17... Macie jakieś doświadczenia?

NOWY! Autor: Marcin&Ola | Dodano: 2017-07-30 13:40:50


Decyzja podjęta!:)

Bilety do Porto mamy kupione na 3.09.17, z Porto wyruszamy pewnie 6.09. 

Będziemy szli wolno, nic nas nie goni, nie chcemy się też scigać do Albergue, chcemy mieć czas na rozmyślanie, zdjęcia, "czucie" DROGI. Teasę  wybraliśmy, jak najbliżej oceanu, ale nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy w trakcie odbili troszkę w głąb lądu. Chcielibyśmy jak nabardziej trzymać się oznakowanej drogi. Cały czas bijemy się też z myślami odnosnie namiotu to tylko 1,5Kg, a możę aż, dodatkowo chyba posłuchamy rady @Artura, że ten wariant drogi jest mocno zurbanizowany.  Mamy też zamiar pisać codzienne relacje na naszego bloga, tego co czujemy, co widzimy, jak nam poszło, a może być róznie bo wyzwaniem może być zdrowie i wegańska dieta.

Do zobaczenia. Buen Camino!

NOWY! Autor: Marcin&Ola | Dodano: 2017-07-31 16:40:37


Prosimy o radę,

Jaką drogę wybrać z Caminha, czy udać się do Camin cntralnego, czy nadal podążać Camino da Costa.Zależy nam na mniej zurbanizowanym terenie.

Bardzo prosimy o wskazówki.

Buen Camio

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-07-31 21:48:08


Ja robiłem da Costa i uważam ze było spoko, przynajmniej ładne widoki :)

NOWY! Autor: M | Dodano: 2017-08-02 16:26:25


Jakie macie doświadczenia ze spaniem na dzieko bez namiotu na trasie Camino Nadbrzeżnego? 

Dodatkowo, będę wdzięczny za przesłanie lub podanie linka do chomika mapki z aktualniejszymi schroniskami, o której wyżej mowa :)

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-08-03 21:20:30


Wlasnie jestem na tym szlaku (rok temu rowniez). I po Caminha na  pewno Mougas - przepiekne miejsce :)

 

 

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2017-08-17 12:22:11


Już znalazłam :) w Decathlonie można dostać za 5-10 euro.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-08-19 14:43:23


Lista możliwości noclegowych na trasie Lizbona - Santiago z uwzgl. trasy nadbrzeżnej od Porto pod linkiem w tym wpisie  na innym forum.

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: piotrs | Dodano: 2017-09-20 19:35:19


Witam! Opracowuję trasę Camino, którą chcę przejść w przyszłym roku z żoną. Mamy zamiar zacząć w Porto i iść trasą Camino Nadbrzeżne do miejscowości Vila do Conde. Tam,  planujemy skręcić na trasę Camino Central w kierunku Rates. Poszukuję informacji (lub map), o tym, czy z Vila do Conde, do Rates jest wyznakowany szlak ? Dziękuję za wszelkie informację. Pozdrawiam 

NOWY! Autor: Halina | Dodano: 2017-09-20 19:51:11


Ruszam na camino porugalskie w sobotę 23 września, zaczynam w Porto. Moje pytanie dotyczy noclegów w schroniskach pielgrzyma, jak szybko zapełniają się? Czy trzeba wychodzić wcześnie, aby mieć zagwarantowane miejsce, zwłaszcza w miejscowościach gdzie nie ma innych schronisk, hosteli (Rates, Mos, Tamel...). 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-09-22 13:32:46


@Halina - witaj doszliśmy do Santiago 20.09 i z wyścigu do schronisk zrezygnowaliśmy po 3 dniu naszego Camino, kolejki zdarzały się od 13 a po 14 brak miejsc. Zdecydowanie zdaliśmy się inne formy noclegów aby w naszym przypadku cieszyć się drogą a nie liczyć ile pielgrzymów nas minęło i odejmować to od miejsc w schronisku.

Buen Camino

NOWY! Autor: hanys | Dodano: 2017-09-27 16:24:31


do Piotra- pare dni temu wróciłem z Camino portugalskiego nadbrzeżnego,szliśmy z żoną dokładnie tą samą trasą którą ty masz zamiar iść.Droga jest przepiękna ,doskonale oznakowana.W Vila do Conde po przejściu mostu skręcasz w prawo w kirunku Rates,natomiast idąc za mostem prosto dojdziesz do albergi Santa Clara ,blisko targowiska na którym kupisz wszystko na obiad który możesz ugotować w alberdze.Samo Vila do Conde jest bardzo piękne.W Rates polecam alberge polożoną po lewej w starych zabudowaniach gospodarczych,już przy wyjściu w kierunku Barcelos, blisko kaplicy,sklepu i baru.W Barcelos a dokladniej w Barcelinios przed mostem  po prawej alberga Amigos de Montanha czysto ,przyjemnie duży taras z widokiem na Barelos,kuchnia i siłownia.Warto,własnie z Barcelos,zboczyć na dzień,albo dwa,do Bragi,i dalej kontynuowac trasę przez tzw.Camino Braga,albo wrócić na C.nadbrzeżne albo centralne.Badż spokojny nie zgubisz się i napewno nie będziesz sam.Pozdrawiam

NOWY! Autor: hanys | Dodano: 2017-09-27 16:24:35


do Piotra- pare dni temu wróciłem z Camino portugalskiego nadbrzeżnego,szliśmy z żoną dokładnie tą samą trasą którą ty masz zamiar iść.Droga jest przepiękna ,doskonale oznakowana.W Vila do Conde po przejściu mostu skręcasz w prawo w kirunku Rates,natomiast idąc za mostem prosto dojdziesz do albergi Santa Clara ,blisko targowiska na którym kupisz wszystko na obiad który możesz ugotować w alberdze.Samo Vila do Conde jest bardzo piękne.W Rates polecam alberge polożoną po lewej w starych zabudowaniach gospodarczych,już przy wyjściu w kierunku Barcelos, blisko kaplicy,sklepu i baru.W Barcelos a dokladniej w Barcelinios przed mostem  po prawej alberga Amigos de Montanha czysto ,przyjemnie duży taras z widokiem na Barelos,kuchnia i siłownia.Warto,własnie z Barcelos,zboczyć na dzień,albo dwa,do Bragi,i dalej kontynuowac trasę przez tzw.Camino Braga,albo wrócić na C.nadbrzeżne albo centralne.Badż spokojny nie zgubisz się i napewno nie będziesz sam.Pozdrawiam

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-09-28 11:35:30


@ do hanysa , mam prośbę czy mógłbyś w wolnej chwili podać trasę Twojej wędrówki , chodzi mi  szczególnie o miejsca noclegów a zwłąszcza o podanie tych z których byleś  zadowolony jak i podanie tych z których raczej nie należy korzystać,

Pozdrawiam ,

NOWY! Autor: piotrs | Dodano: 2017-10-03 17:50:24


piotrs do hanys- Wielkie Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze kilka pytań, czy mógłbyś opisać etapy Waszego Camino? Napisz o albergach w nocowaliście, oraz o miejscach, na które warto zwrócić uwagę.  

NOWY! Autor: hanys | Dodano: 2017-10-03 21:40:05


Marta i Piotr , ruszamy zPorto od katedry Se,wzdłuż Duro w kierunku oceanu/rzeka i ocean po lewej stronie/ po dojsciu do oceanu zaczynają się pomosty,przez Matosinios do Lavra,obok ''INFO-TURISTIKO'' w prawo do kampingu Orbitur-nocleg domki 2 osobowe,6e/os.basen ,restauracja sklep,warto ! /26km/.Lavra-Vila doConde,ocean po lewej,wiekszość trasy po kolana w wodzie po plaży lub po pomostach.Po przejściu mostu w Vila do Conde  prosto do albergi Santa Clara /droga oznaczona/-5e/os.Super,obok targ miejski,samo miasto warto zobaczyc.Vila do Conde-Rates,za mostem w prawo,/szum oceanu i piasek w zębach w końcu się znudzi/ ,alberga przy wyjściu z miasta w kierunku Barcelos,po lewej str. donativo/czyli 5e/,w pobliżu bar sklep,kaplica,warto! Rates-Barcelos,piękna droga lasy eukaliptusowe/po deszczu darmowa inhalacja/ i winnice.Barcelinhios-alberga Amigos de Montanhia, przed mostem po prawej str.nowoczesna,, czysto, siłownia, rowery.Z tarasu widok na Barcelos,miasto z kogutem .Z Barcelos niedaleko do Bragi/portugalski Rzym/.Ten skok w bok trzeba koniecznie zrobić.W Bradze jeden dzień to za mało.Polecam nocleg w Bragashoping w samym centrum/konieczna rezerwacja przez np.Booking.Z Bragi można wrócić na camino nadbrzeżne,albo kontynuować przez Camino Braga w kierunku Ponte de Lima,my wybraliśmy wariant pierwszy.Na razie to tyle ,trudno mi pisać ze smartfona, cd nastąpi zapewniam.Bądzcie spokojni trasa jest dobrze oznaczona chociaż czasem trzeba wzrok wytężyc albergi są ok.CDN

 

NOWY! Autor: piotrs | Dodano: 2017-10-03 22:09:27


piotrs do hanys. Dzięki za barwny i dokładny opis ! Czekam na cd 

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-10-04 02:34:15


@ Hanys , wielkie dzieki i tak jak Piotr czekam na cdn...

Pozdrawiam M.

NOWY! Autor: hanys | Dodano: 2017-10-04 22:45:34


Marta i Piotr-idziemy dalej?

Z Bragi wracamy do Barcelos/autobusem/i piechotą do Fao-18km/można również autobusem ,ale niestety pierwszy odjechał a następny dopiero za trzy godz/ta trasa nie jest oznakowana jako Camino trzeba skorzystać z google maps,ale nie ma z tym problemu,wiedzie głownie asfaltem,a Guardia Civil-jeżeli akurat znajdzie się na drodze chętnie podwiezie.Dlatego że droga ta leży poza trasą Camino, wzięto nas za pielgrzymów którzy gdzieś pobłądzili,wytłumaczyliśmy że to nasz świadomy wybór,ponieważ mieli coś pilnego do załatwienia  podwieżli nas 10 km,a mogli nawet dalej .W Fao wchodzimy na trasę Camino nadbrzeżnego idziemy w prawo w kier.Marinhas/ok8km/.Alberga Czerwonego Krzyza znajduje sie po prawej str.na trasie Camino po przejściu głownej ul. w pobliżu boiska w budynku z kamienia jest donatiwo i jestOK,ale trzeba się zameldowac wcześniej w Czerwonym krzyzu/po lewej str.trasy przy wejściu do miasta/.Od Fao odchodzimy powoli od oceanu,od Marinhas idziemy w kierunku lądu,oglądamy często Hiszpanię od tyłu,dochodzimy do Viana do Castelo/ok 20km.Przejście prawie 600m mostem zbudowanym przez pana Eifla/tak tak-tego od wieży w Paryżu/robi wrażenie.Alberga parafialna ok 500m za mostem po prawej str./zielone drzwi przed wejściem do kościoła/5e malutka kuchnia,malło sanitariatów,przyjmą karzdego kto przyjdzie,rano nie mogłem otworzyć lodówki ponieważ pod jej drzwiami spały niemieckie studentki ,zadowolone, że po kilku dniach mogły się wyspać pod dachem.Sama Viana jest przepiękna,warto wykrzesać ostatnie siły żeby ją przeżyć,koniecznie trzeba również zobaczyć bazylikę św.Łucji.Można wjechać windą pod samą bazylikę i przy pięknej pogodzie nie żałować paru euro żeby wjechać na sam jej szczyt.Pytacie po co? A no po to,żeby zobaczyć z góry całą panoramę miasta, portu,most którym szliśmy i tego co nas czeka jutro.Ale to już jutro...cierpliwości

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-10-05 19:24:35


@ Hanys , ogromne  dzieki , cierpliwie i grzecznie czekam na cdn...

Pozdrawiam M.

NOWY! Autor: piotrs | Dodano: 2017-10-06 14:31:48


Piotra do hanys. Dzięki za kolejny fragment opisu Waszego Camino. Napisz też(jeśli możesz) z jakich map korzystaliście.

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-10-06 19:06:20


@ Hanys, mam pytanie , skąd rozpocząłeś wędrówkę , czy to było Porto ? Interesuje mnie też jak się tam dostałeś , z Balic czy Pyrzowic ?

Pozdrawiam M.

NOWY! Autor: hanys | Dodano: 2017-10-06 20:56:53


Marta i Piotr; korzystałem z map google,idąc za strzałką koloru żółtego ,od czasu do czasu zajrzałem do przewodnika Outdor-a,pytałem o drogę napotkanych mieszkańców.Na kanale Y.T. całe C.nadbrzeżne jest pięknie pokazane/Hallo World/.Camino nadbrzeżne naprawdę nie wymaga specjalistycznych map,wystarczą te które są do dyspozycji w każdej alberdze.Pamiętajmy tylko o jednym;od Porto do Caminha-Duro/rzeka/i ocean po lewej, od Caminha do Valency/granica Hiszpania-Portugalia/rzeka Minho po lewej,wystarczy znależć pierwszą muszlę jako drogowskaz,albo strzałkę,a z dotarciem do celu nie będzie problemu...Marta;pisałem już że zaczęliśmyCamino z Porto,dtarliśmy tam z Frankfurtu-Hahn..Idziemy dalej z Viana do Castelo w kierunku Caminha,poczatkowo oddalamy się od oceanu,ale też jest pięknie.w pobliżu Ancory ocean mamy znowu w zasiegu wzroku i nie tylko,tylko wybrzeże inne.Skończył się piasek,mamy skały.W Caminha dochodząc prostopadle do promenady wracamy w lewo w kierunku ujścia Minho,po drewnianym chodniku dochodzimy do kampingu Orbitur/super położenie pod piniami, blisko dwie plaże/cena-domek dla dwóch osób z lodówką 16e.Cały etap 32km,wprawdzie długi ,ale niezbyt męczący.Po drugiej str.rzeki już Hiszpania.Nasza ciekawość świata i chęć nawiązania kontaktu z każdym chętnym do rozmowy przyniosła miły skutek w dniu następnym...ale to już następnym razem

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-10-11 14:46:09


Witam,

jak ze znajomością j. angielskiego u portugalskich hospitalero i barmanów ? Podobnie jak na Del Norte i Primitivo, czyli nijak ?!

Trzeba uczyć się portugalskiego ? :)

 

NOWY! Autor: piotrs | Dodano: 2017-10-12 12:06:10


@ hanys . Będzie dalsza część opisu Waszego Camino? Czy masz to może na swoim blogu?

NOWY! Autor: Dżeki | Dodano: 2018-01-06 15:07:48


Witam wszystkich cieplutko, 

w poniedziałek 8 stycznia lecę do Porto, w przeciągu kolejnego tygodnia chciałam zacząć swoją trasę camino z Fatimy do Santiago de Compostela, trasę już dawno sobie podzieliłam na 21 dni i wybrałam miejsca noclegowe. Pojawiła mi się dzisiaj jednak niepewność czy wybrałam dobry czas, jest to poza sezonem i nie jestem pewna czy albergue, które wybrałam będą otwarte. W większości kierowałam się ceną lub noclegiem u bombeiros, teraz jak czytam na różnych stronach to niektóre albergue są czynne tylko w sesonie.  Czy ktoś wie jak to wygląda w praktyce? Czy istnieje możliwość, żeby mnie przyjęto? Doczytałam się, że czasami klucze do budynków trzeba szukać w pobliskich barach lub kościołach, więc jestem świadoma że albergue będzie zamknięte ale wiem gdzie szukać klucza. Czy ktoś szedł tą trasą w okresie zimowym i jest w stanie mi doradzić?

NOWY! Autor: Z | Dodano: 2018-06-10 00:59:06


We wrześniu planuję camino nadbrzeżne i jestem na etapie planowania trasy i troszkę utknęłam. Jednego dnia planuje nocleg w Baiona i później kilometrowo pasowałoby mi spać w Vigo, jednak obiło mi się o uszy, że da się to miasto całkiem ominąć, tylko pytanie wtedy gdzie spać? Czy jest jakieś albergue na wysokości Vigo? Redondela to jednak ciut za dużo jak dla mnie. Czy ewentualnie w ostateczności na trasie Vigo-Redondela kursują jakieś autobusy czy coś takiego?

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-06-10 11:38:10


Witaj.

Przy nadbrzeżnym ja bym planował noclegi w : A.Guarda , Mougas, A Ramallosa , można też w Vigo w hostelu - co do autobusów to:

Z A. Ramallosa można podjechać autobusem firmy ATSA ( kursują na trasie Vigo -Nigram-Baiona i z powrotem dość często) do Vigo  - zwiedzić centrum i spokojnie wsiąść w autobus kom. miejskiej     L 10 do dzielnicyTenis końcowy przystanek przy cmentarzu i przejść do Rodondeli ok. 12 - 14 km pięknej trasy. Z Vigo do Rodondeli jeżdzą autobusy firmy Gomez i innych. Wejdź na stronę : BUS URBANO  http://www.vitrasa.es/php/index.php i tam wszystkiego się dowiesz łącznie z mapka komunikacji . Możesz spokojnie z pomocą tłumacz free sobie radzić : http://free-website-translation.com 

Vigo to centrum komunikacji i jest wiele opcji.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-06-10 11:38:17


Witaj.

Przy nadbrzeżnym ja bym planował noclegi w : A.Guarda , Mougas, A Ramallosa , można też w Vigo w hostelu - co do autobusów to:

Z A. Ramallosa można podjechać autobusem firmy ATSA ( kursują na trasie Vigo -Nigram-Baiona i z powrotem dość często) do Vigo  - zwiedzić centrum i spokojnie wsiąść w autobus kom. miejskiej     L 10 do dzielnicyTenis końcowy przystanek przy cmentarzu i przejść do Rodondeli ok. 12 - 14 km pięknej trasy. Z Vigo do Rodondeli jeżdzą autobusy firmy Gomez i innych. Wejdź na stronę : BUS URBANO  http://www.vitrasa.es/php/index.php i tam wszystkiego się dowiesz łącznie z mapka komunikacji . Możesz spokojnie z pomocą tłumacz free sobie radzić : http://free-website-translation.com 

Vigo to centrum komunikacji i jest wiele opcji.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2019-02-05 21:35:17


Dobry wieczór, przeszłam Camino Litoral. Mam na myśli, że z Caminha przepłynełam promem do A Guarda, następnie Mougas, A Ramallosa, Vigo i od Redondeli Camino Centralne. Tym razem  chciałabym dostać się z Caminha do Walencji. Wiem, że po drodze mam minąć Vila Nova de Cerveira. Czy ten most, który jest obok przeprawy promowej (troszkę w prawo) prowadzi do Walencji i czy ta trasa jest dobrze oznakowana? Będe wdzięczna za odpowiedź.

Eliza

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2019-02-06 16:21:52


@Eliza, jeśli przejdziesz most w Nova de Cervera znajdziesz się w Hiszpanii. Rzeka Mino stanowi granicę, a Valenca jest po stronie portugalskiej. Od wspomnianego mostu do Valenca jest około 14km i możesz iść wzdłuż szosy N-13, lub iść wzdłuż rzeki ale wtedy lepiej korzystać z nawigacji bo możesz nadrobić wiele km. Nie widzę na Street View oznakowania. Skoro przeszłaś trasę wzdłuż oceanu do Caminha to nie lepiej iść z Porto Camino Centralne. Barcelos i Ponte de Lima są tego warte, skoku w bok autobusem do Bragi , a jeszcze lepiej też do Guimaraes nie będziesz żałować, polecam! Ja skok w bok miałem zaplanowany od początku a na Guimaraes namówli mnie napotkani pielgrzymi z Węgier i nie żałowałem.

Pozdrawiam! Bom Camihno!

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2019-02-06 18:54:44


Macieju R. dziękuję bardzo za odpowiedź.

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2019-02-06 19:11:53


Miałam na myśli Valença w Portugalii.

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2019-03-31 14:15:43


Witam,

Mamy dylemat. Chcieliśmy poczuć klimat Costy, ale prawdopodobnie będziemy w Vigo dopiero około godziny 12 więc teoretycznie pozostaje "spacer" do Rodondeli. I może wariant Espitual?

Moglibyśmy się też z Vigo "wrócić" do Ramolossa lub Baion, ale wtedy do Vigo poszlibyśmy dopiero następnego dnia bo w tym samym raczej nie zdążymy. Pytanie czy warto ? ten odcinek pokonuje się nad oceanem czy bardziej lądem ? Bo jeśli wybierzemy taki wariant to wtedy nie pójdziemy na Espirtual. Co byście wybrali ?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2019-03-31 15:25:19


Bardziej lądem.

Rico

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2019-03-31 17:54:15


Jeśli przyjmiemy że jest coś takiego jak duch Camino nadbrzeżnego, to w mojej opinii ten duch znika albo się dobrze chowa po opuszczeniu otwartego wybrzeża Atlantyku, czyli idąc od Porto tak mniej więcej po dojściu do Baiony. Dalej to już jest tylko zatoka, robi się bardzo turystycznie i tłoczno, a co do Vigo to muszę przyznać że jest to jedno z mniej lubianych przeze mnie miast w Hiszpanii. Mając do wyboru przechadzkę po okolicach Vigo i na drugiej szali Camino Espiritual, jednoznacznie głosowałbym za tym drugim. Droga Kamienia i Wody, od Armenteira idąc w dół, zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i zalecam, żeby się nie spieszyć na tym odcinku, bo warto.

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2019-03-31 21:50:43


Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi

NOWY! Autor: Renata | Dodano: 2019-05-08 12:14:51


witam serdecznie!!!! Wybieramy się na Camino szlakiem nadmorskim , czy ktoś mógłby podesłać dobrą mapę?))) dziękuje 

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2019-05-15 21:52:26


Udostępniłem swoją mapę w aplikacji MapsMe.  Trasa z Vilar de Pinheiro (hotel na północ od lotniska) nadbrzeżna do Santiago. Podzielona na 11 etapów. Przeszliśmy ją w kwietniu 2019.

Aplikacja na androida działa w trybie ofline - wystarczy sam gps w komórce. Można iść śmiało po mapie. Na początku strzałek jest mało, w niektóych miejscach sąmylące - tzn. prowadząinnątrasą lub dłuższą drogą. Ta trasa jest maksymalnie nadmorska, bardzo piękna - bez zbędnych kluczeń

Po wgraniu aplikacji należy pobrać mapy Portugalii i Galicji (Hiszpania).

Jeśli ktoś będzie potrzebował szczegółów - gdzie spaliśmy, długość etapów, etc. - dajcie znać to podeślę.

Buen Camino

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2019-05-15 21:56:36


Zaomniałem dodać

Po wgraniu map podkładowych należy wejść w Zakładki i Przewodniki i pobrać przewodnik Camino Portuges DK 2019

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2019-12-26 15:20:25


Darku

Próbuję wczytać Twoją mapę - bez skutku - wyświetla mi się wiele innych. Może link na email bulatka@onet.pl

 

Do wszystkich - gdzie znajdę przewodnik Camino Portuges nadbrzeżnego z info o noclegach?

Buen Camino

Tomek

NOWY! Autor: Autor | Dodano: 2019-12-26 16:20:13


Mały przewodnik  Portugalia Caminho da Costa

https://dwakapi.pl/portugalia-caminho-da-costa/

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2019-12-27 20:41:56


Lista miejsc noclegowych z naszej drogi portugalskiej nadbrzeżnej znajdziesz w relacji na blogu, a na mapie google dokładnie zaznaczyłem ich lokalizacje. Dodatkowo w linku zewnętrzym we wpisie są adresy innych albergue na tej trasie: https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/2017/05/12/camino-de-santiago-podsumowanie/

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2020-01-07 18:10:09


Faktycznie, coś się zmieniło w wyszukiwaniu przewodników w MapsMe. Przewodnik ma status - opublikowany z dostępem publicznym, a nie można go znaleźć. Widzę, że aplikacja stała się miejscem, gdzie umieszczonych jest sporo komercyjnych przewodników.

Wysłełem Ci link na mejla. Może to pomoże

Miejsca naszych noclegów z cenami mam w tabelce, mogę wysłać gdyby trzeba było

 

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2020-01-25 18:34:57


Dzięki

NOWY! Autor: J | Dodano: 2021-04-25 19:11:31


Nowy rozkład jazdy pociągów na trasie   PORTO-VIGO

https://www.cp.pt/StaticFiles/Passageiros/1_horarios/avisos/lc/2021/04/comboio-celta.pdf?fbclid=IwAR1355Pk_3G

Pora,by marzenia zaczęły się spełniać

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2022-04-13 14:39:32


Mimo że prom z Caminha do  Camposancos/A Guarda jest nadal w remoncie,nie znaczy to,że pielgrzymi są skazani na prywatnych przewoźników . W tym tygodniu z inicjatywy galicyjskiej "zainstalowała" się tam łódż o napędzie elektrycznym.

Namiar na AGAN+(to skròt tego przedsięwzięcia)  Tel: 0034- 986 168 338 comunicacion@aganplus.org

Z Caminha  do Camposancos odpływają w wodz.  8, 9, 10, 11, 17, 18 i 19 .

Buen Camino

Jago

 

 

NOWY! Autor: Kura | Dodano: 2022-04-15 23:22:18


Super wiadomość! Wiadomo jaka cena za kurs?

NOWY! Autor: Kura | Dodano: 2022-04-15 23:53:42


Juz mam odpowiedź na moje pytanie. Kosztuje 6 euro i trwa 20 min. Również w poniedziałki, nie tak jak poprzedni prom.

https://www.nauticdestination.com/productos/ver/xacobeo-transfer-a-guarda-caminha-1000

 

 

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2022-06-20 00:24:14


Witam.Jak wyglada temat zwiazany z testami podczas podrózy samolotem do Portugalii -nadal obowiązują obostrzenia?/kto ostatnio przekraczał granicę tą drogą?/planuję podróż w tym tygodniu Ryanairem/.W drodze powrotnej mam przesiadkę w Londynie-należy posiadać paszport czy wystarczy dowód osobisty/w zeszlym roku wystarczył sam dowód/.Będę wdzieczna za informacje. Pozdrawia.Małgosia.

NOWY! Autor: a. | Dodano: 2022-06-21 20:32:56


Na obecną chwilę.

 Musisz mieć ze sobą świadectwo przyjęcia trzech dawek przeciw wirusowi covid-19 lub negatywny wynik testu.

Poza tym nie są wymagane żadne szczepienia, ale dla swojego bezpieczeństwa możesz zaszczepić się na: zapalenie wątroby typu A i typu B, dur brzuszny, tężec, błonicę, wściekliznę, grypę, kleszcze.

NOWY! Autor: MO | Dodano: 2022-06-23 15:06:19


Polecam tą stronę do sprawdzenia aktualnych obostrzeń: https://www.kayak.pl/ograniczenia-w-podrozach?

Do Londynu potrzebny jest paszport.

NOWY! Autor: Natalia | Dodano: 2022-07-17 00:13:03


Hej, przepraszam jeśli powtórę pytanie, na które jest juz odpowiedź ale jest zbyt dużo do przejrzenia. Zamierzam przejść drogę portugalską z Porto i zastanawiam się nad najlepszym terminem. Dobrze aby było ciepło ale nie upalnie i bezdeszczowo. Myślę nad majem, czerwcem i wrześniem może październikiem. Czy są osoby, które przeszły tą trasę w którymś z tych terminów i mogłby coś napisać jaka jest wtedy pogoda?

NOWY! Autor: bozena | Dodano: 2022-07-19 20:51:07


Natalio. w 2019r. przeszłam camino portugalskie w miesiącu wrzesień. Raz tylko <pokropił < deszcz. Pozostałe dni marszu to żar z nieba. Ale ani razu nie pomyślałam , o tym aby zrezygnować.. Szłam z Bogiem i to w nim szukałam wsparcia i otuchy. Oczywiście były chwile  ,ciężkich westchnień. Camino to coś co daje niesamowitego uczucia wolności, swobody , walki z własnymi ułomnościami. I ciągle myślę o wybraniu się ponownie na Camino. Dltego  Natalio IDZ NA SWOJE CAMINO>

 

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2022-07-19 23:38:46


Pogoda jest zmienna, więc zależy jak trafisz. 
Moje  Datum Compostellae die 11 mensis Augusti anno Dni 2010  ukończenia Camina z Porto było w pogodzie takiej o jakiej Natalia sobie życzy.Średnio ciepło około 25 C bez deszczu, więc mój wpis na nic się nie przyda,bo w pytaniu  chodzi o inne miesiące.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2022-07-20 00:12:52


 A tak z ciekawości jaka jest pogoda w Porto w środku lata 2022

https://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-porto,cId,70181