Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Plecak- jakiej firmy?

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2008-06-27 14:57:11

Jakiej firmy polecacie plecak? Na co zwrócić uwagę kupując plecak?

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2008-06-27 15:42:54

ile chcesz wydac?

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2008-06-27 17:10:27

Do 300 zł. Chyba, ze stanowiło by to jakąś istotną różnicę jakościową, to ewentualnie trochę więcej. Ale wolałabym się zmieścić w 300.

NOWY! Autor: dav.g | Dodano: 2008-06-27 21:59:50

Ci powiem co ja wybrałem, co prawda nie są przetestowane jeszcz (wyrusamy za tydzień) , ale wiele czytałem opini o plecakach, testów itp.

Ja kupiłem Wolf ganga globetrotter II 65 L

koszt do 400, choć ze żniżka studencka w poznanskim sklepie niecałe 360zł

65L, Podobno super wytrzymały a to wane, w podróży kiedy prez kilkadziesiąt km dziennie dzwigasz go na plecach najwazniejszy jest chyba system nośny. tu polecam wolfa, pełna regulacja, bardzo gruby pas biodrowy, dwa pręty metalowe, które można powyginać do ksztaltu pleców. dobre klamry, zasuwy, plus kilka bajerow. pokrowiec przeciwdeszczowy jest.

Dziewczynie kupiliśmy plecak w intersporcie mc kinleya. Seria monam chyba, specjalnie wykonany na potrzeby kobiet (podobno). 50 L, funkcjonalny, faktycznie pod kobiete;) 300 zł. system nośny dużo uboższy niż w globeroterze, jednak był już na wycieczce próbnej i podobno wygodny.

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2008-06-27 22:50:48

http://www.salewa.com/pl/7/257/4615-SUMMIT_42_BACKPACK.html?mark=1&seid_org=0

ceny nie znalazlem :(

http://www.bartsport.pl/plecaki-srednie/salewa-peuterey-40-5

http://www.bartsport.pl/plecaki-srednie/vaude-tour-40?v=8683403

http://8a.pl/index.php?str=prod_big&idk=2656&kat=5&podkat=71&subkat=

http://8a.pl/index.php?str=prod_big&idk=3312&kat=5&podkat=71&subkat=

http://8a.pl/index.php?str=prod_big&idk=3186&kat=5&podkat=71&subkat=

nie wiem skad jestes i gdzie masz mozliwosc mierzenia plecaka, ale trzeba mierzyc zaladowac plecak ciezkimi rzeczami w sklepie i chodzic po sklepie do bolu. wstawac kucac. Chyba ze chcesz wydac okolo 450zl to polecam Deutera !!!

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2008-06-27 23:42:14

dav.g,

tylko ja myślę o trochę mniejszym plecaku, bo 50 litrów to i tak za dużo. Planuje kupić plecak 30-40 litrowy,

Adam,

jestem z Krakowa. Możliwości mierzenia i ogladania mam tutaj dużo, aczkolwiek jak jest tyle mozliwości to nie wiadomo już co jest najlepsze;) Najbardziej skłaniam się ku lafumie (mierzyłam go dziś również w sklepie), oraz damska SALEWA (z którą się w żadnym sklepie jeszcze nie spotkałam, ale jest naprawdę bardzo atrakcyjna sądząc po zdjęciu i opisie).

NOWY! Autor: agnieszka | Dodano: 2008-06-28 10:45:24

Taki plecak to inwestycja nie tylko na tę wyprawę!! Polecam Deutera - wersja damska to 34l za 399 zł. Pas nośny gruby i rzeczywiście cały ciężar spoczywa na biodrach. Szelki damskie odpowiednio dopasowane. Wszystko co można daje sie regulować. I najważniejsze - aircomfort, czyli siatka na plecach, czyli przewiew kiedy jest gorąco!!! Ochrona przeciwdeszczowa oczywiście jest .
Dość podobna wersja za 299zł, ale odrobinę mniejsza firmy Berghaus, ale szelki trochę cieńsze.

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2008-07-03 12:05:31

Ja polecam Firmę VAUDE dostaniesz ją w sieciach sklepów hi mounthain, sa naprawdę godne polecenia firma niemiecka , koszt 50 L ok 370 zł

NOWY! Autor: wanda | Dodano: 2008-07-03 14:09:45

Jakiej firmy plecak to chyba nie najwazniejsze,wazne jest ,zeby dobrze byl dopasowany do sylwetki.Ja kupilam 60l nie radzac sie nikogo i byl za duzy do mojego wzrostu (160cm).Co z tego ze byl super firmy, jak pas trzymal mi sie nie na biodrach tylko ponizej i nie bylo mozliwosci inaczej ustawic.Po prostu za duzy,ale jakos dalam rade.Buen camino

NOWY! Autor: Anka | Dodano: 2008-07-08 09:28:12

Ja miałam Northfacea, 40l (damski). Ważył tylko 1,2 kg!!! Kosztował 420 zł. Ale nie żałuję, bo super mi się sprawdził. Rozważałam jeszcze karrimora, ale ktoś mi podkupił.. Uważam, że taka pojemność całkowicie wystarcza.

NOWY! Autor: ANDRZEJ z Olsztyna | Dodano: 2009-04-23 14:08:45

nie liczy się marka ani kwota jaką wydasz lecz solidne wykonanie by nic nie odpadło /rozerwało, rozpruło/ pamiętaj biierz tylko to co najważniejsze bo inaczej będziesz zostawiać lub wysyłać do domu. Pozdrawiam max 5-8 kg i będziesz zadowolony. Pozdrawiam

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2009-04-27 14:23:05

Witam, wybieram się z mężem i przyjaciółką w połowie lipca, kupiłam sobie plecak DEUTER 28 l i niedawno sprawdzałam go w Tatrach - REWELACJA!!! Mam problemy z kręgosłupem dlatego odpowiedni plecak to podstawa. Wspaniały system nośny, plecaczek pakowny, w fajnymi dodatkami, mocno szyty, świetnie przylega do ciała, a jednocześnie przewiewny. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: jakub.duszak@gmail.com | Dodano: 2009-05-29 13:44:32

Ja specjalnie na tą pielgrzymkę zdecydowałem się na Karrimora Panther II 399zł Jest b. lekki i jak go przymierzałem okazał sie b. wygodny. Natomiast jeszcze go nie przetestowałem. Jak wrócę w sierpniu to napiszę jakąś recenzję.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Krysia | Dodano: 2009-06-02 12:08:48

Polecam plecak firmy Osprey, bardzo wygodny no i lekki, pojemność 33l waży 85 dkg, pakowny pas biodrowy i barkowy. 

NOWY! Autor: szpiekara@gmail.com | Dodano: 2009-06-10 17:17:23

własnie stoje przed dylematem zakupu plecaka.

Pierwsza sprawa to jak duzy? słyszałem że generalnie 10% masy cialy powinno sie dzwigać. 50l spokojnie wystarcza? a druga sprawa to jakiej firmy?

z góry dzieki wielkie za podpowiedź :)

NOWY! Autor: fidelski (malpka) gmail.com | Dodano: 2009-06-11 14:01:14

Nie ma co ukrywać, że liderem, jeżeli chodzi o plecaki jest deuter. Są naprawdę warte swojej ceny! Polecam także markę Berghaus (nie mylić z Bergsonem). Odradzam natomiast HiMountain, F7Pro, Bergson, Campus, Alpinus, Woflgang (może i są wytrzymałe, ale same w sobie dużo ważą; mają rozwiązania skopiowane od zachodnich firm, no ale niestety na niższym poziomie)

NOWY! Autor: Moonsun | Dodano: 2009-06-12 17:16:48

Ja powiem tylko tyle: Polecam następujące marki (te droższe i bardzo drogie):

Deuter, Berghaus, Lowe Alpine, Osprey, Gregory, Mountain Hardwear, Wisport, Pajak, vaude

Są to marki o różnych pułapach cenowych, ale jeśli dorwiemy plecak z ww. firm możemy spać spokojnie. Reszta wskazówek to tylko własne potrzeby i wygoda noszenia. Dla każdego inny plecak będzie wygodny. Dlatego szukamy plecaków tych firm, oceniamy promocje i przymierzamy z obciążeniem :) I już.

PS: Ja, w sposób modelowy nie zastosowałem tych wskazówek. Kupiłem 15 letni, używany plecak Alpinusa na Allegro. Efekt? Świetny plecak za śmieszną cenę. Trzeba tylko wiedzieć, który to... dobra, zdradzę: Alpinus Woodpecker (koniecznie wersja 1). Jeżeli dorwiecie plecak mało używany, pożyje wam jeszcze gdzieś tak z 20 lat :)

Pozdrawiam

NOWY! Autor: DD | Dodano: 2009-06-13 22:00:21

Szlismy w 8 osob i wszyscy przed wyjazdem kupilsmy podobne plecaki - wszytskie marki DEUTER, ok 32,34 litry. Na miejscu wygladalismy jak żywa reklama firmy :). ale powiem Szczerze ze naprawde warto bylo - super system nosny sprawia ze plecak jest  nietylko niesamowicie wygodny ale rowniez bardzo pozwala oddychac plecom. I wszystkie wykonczenia bardzo solidne, plecka bardzo trwaly mysle ze posluszy jeszcze pare ładnych lat nietylko na camino :) W sumie na te 8 plecakow sotalismy 15% znizki wiec warto kupic w pare osob wtedy sie zaosczedzi jeszcze, pozdrawiam

NOWY! Autor: Doti | Dodano: 2009-12-19 13:38:10

A ja zadam trochę inne pytanie - jaka pojemność plecaka? Bo w tym watku widac wpisy o 65 litrowych plecakach jak i 30-paru litrowych, więc różnica ogromna...  Jaką pojemność miały Wasze plecaki? Jaką uważacie za najlepszą?

NOWY! Autor: DD | Dodano: 2009-12-19 18:37:27

Ja tak jak pol roku temu w poscie wyzje polecam 32 litry (okolo). Szedlem 2 razy z takim i jest bardzo przyjemnie a za pierwszym razem szedlem 65 litro, duzo i ciezko, lepiej wziasc mniej rzeczy niz wieccej w trakcie dorgi myslec o bólu. pozdr 

NOWY! Autor: KK | Dodano: 2009-12-19 20:35:08

Jeśli plecak na lata to tylko Deuter. Kto go nie nosił na plecach, nie wie co to prawdziwy plecak. Ja mam act lite 50+10 litrów i było to najlepiej wydane 500 złotych w życiu. Polecam ci ta firmę.

NOWY! Autor: Doti | Dodano: 2009-12-19 20:56:16

Dzięki:) I znowu dwie różne opinie co do wielkości;p

NOWY! Autor: Kyllyan | Dodano: 2009-12-20 05:59:58

Nie sądzę by rozsądne było dzwigać na Camino plecak cięższy niż 12 kg. A na tyle 35 ltr w zupelnosci wystarczy. Oczywiście, możesz kupić wiekszy. Ale po co przepłacać ;)

NOWY! Autor: KK | Dodano: 2009-12-20 09:32:12

Ja na Csmino miałem 30 litrów, ale pusty plecak ważył tyle samo co moj nowy deuter 50+10 (1560gram).

NOWY! Autor: DD | Dodano: 2009-12-21 21:32:31

Deuter rzadzi rzecz jasna:) Oile w lecie 2008 na trasie bylo go malo i dominowala quechuha to w tym roku juz tylko deuter. Swietnei sie go nosi. pozdr 

NOWY! Autor: Wojtek Hrynkiewicz | Dodano: 2009-12-21 23:16:12

Mam od 1o lat plecak Sahara 55 l za 70 zł. Kupiłem też drugi, mniejszy, za 40 zł. (35 l). Leżały sobie w wielkich koszach w sklepie meblowym.Miały wszystkie cechy plecaka moich marzeń: dwie komory, komin, pas biodrowy z kieszonkami, dwie kieszenie boczne, 2 kieszenie (zewnętrzna i wewnętrzna) w pokrywie i multum troków (dolne do namiotu, boczne do karimaty i maty samopompującej, wierzchni na śpiwór i kuchnię) a nawet  dwie otwarte kieszenie na bidony. Kupiony w tym samym czasie "firmowy" placak dla syna za 350 zł. rozpadł się po 3 sezonach. A moje? Od mniejszego oderwał się w ubiegłym roku boczny trok. W warsztacie, który przeszył mi trok i poprawił na wszelki wypadek 2 inne za 10 zł. widziałem plecak podobny - też niefirmowy, tyle że za 130 zł. Zatem: jeśli wędrujecie - to wiecie, co i za ile macie kupić. Jeśli tego nie robiliście - zapłacicie frycowe i w dodatku zawiedzie Was każdy plecak. Każdy z nich bowiem wymaga "dostrojenia", a tego nie zapewni Wam żadna firma, żaden post pełen dobrych rad, tylko własne doświadczenie.

NOWY! Autor: KK | Dodano: 2009-12-22 07:47:16

A jeśli doświadczenia nie macie, możecie polegać na doświadczeiu najstarszej firmy produkującej plecaki na świecie, czyli Deuter.

Można jeździć polonezem przez 100 lat i nic się w nim nie zepsuje. Jednak większe prawdopodobienstwo powodzenia mamy jak wsiadziemy od razu do mercedesa. Poza tym jest szybszy, wygodniejszy, bezpieczniejszy etc.

NOWY! Autor: Emilia i Szymon Sokolikowie | Dodano: 2009-12-22 08:40:43

My mieliśmy 10-letni plecak marki Tukan i nowy Hi-Tec. Oba z supermarketu, oba sprawdziły się świetnie.

Buen Camino!

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2009-12-22 11:36:10

Też polecam Deuter ACT Lite Women 45+5. Mój plecak ważył 10 kg, z wodą i jedzeniem nieco więcej.Szliśmy Camino Primitivio, więc teren troszkę górzysty i  plecak sprawdził sie rewelacyjnie-szczególnie dobry system nośny i wentylacja.W przyszłym roku - via de la Plata -też z nim na plecach :-)

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2009-12-22 11:36:40

Też polecam Deuter ACT Lite Women 45+5. Mój plecak ważył 10 kg, z wodą i jedzeniem nieco więcej.Szliśmy Camino Primitivio, więc teren troszkę górzysty i  plecak sprawdził sie rewelacyjnie-szczególnie dobry system nośny i wentylacja.W przyszłym roku - via de la Plata -też z nim na plecach :-)

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2009-12-22 11:36:51

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2010-03-07 22:28:14

Czy ktoś z Was zabierał plecak do samolotu jako bagaż podręczny? Chętnie skorzystam z doświadczeń. Dzięki , i .....

do zobaczenia na C.Portugues.

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2010-03-08 00:09:50

30 l, ew. + 5 w zupełności wystarcza. Ważny jest pas biodrowy, dopasowanie do wzrostu i łatwo dostępna mała kieszonka, przydzadzą się też takie malutkie z przodu. 

NOWY! Autor: Danka | Dodano: 2010-03-09 08:22:20

Witam, w ubiegłym roku podróżowałam z plecakiem w samolocie lecąc na CAMINO, miałam Deutera 35+5, sprawdził się.W samolocie ważne jest aby wymiary plecaka mieściły się w granicach podanych przez przewoźnika.Należy sprawdzić jakie rozmiary bagażu dopuszczaja linie lotnicze, przewaznie jest to 55-60 cm.Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Kyllyan | Dodano: 2010-03-09 13:29:15

Rozmiary i waga muszą sie zgadzać. poza tym, w bagazu podręcznym niektórych przedmiotów nie wolno przewozić. Na przykład noży, czy nozyczek bez wzgledu na wielkośc

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2010-03-09 15:33:00

Ryanair dopuszcza bagaż podręczny o wym.40x55x20 cm.Myślę o plecaku ok.35litrów i "gęsto" pakować.Na lotach w dwie strony z bagażem podr. liniami Ryan można zaoszczędzić 30 €.

Dzięki za rzeczowe uwagi.

NOWY! Autor: Janek | Dodano: 2010-03-09 15:34:11

Napiszcie, jakie są dopuszczalne rozmiary plecaka. Czy każdy przewoźnik indywidualnie ruguluje tą kwestię? Pozdrawiam

NOWY! Autor: danka | Dodano: 2010-03-09 20:56:34

Wymiary są podobne, w granicach wyżej podanych, tak naprawdę nikt mi nie sprawdzał.Jako bagaż podręczny może być 8-10 kg nie więcej,należy sprawdzić na stronie przewoźnika, zawsze waga i wymiary bagażu są podane.Pozdrawiam.

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2010-03-09 23:34:01

Ryanair sprawdza od czasu do czasu wymiary i wagę bagażu podręcznego, gdy przekroczy się limity zamiast oszczędności trzeba dopłacić 35 euro za lot bagażu. Nadanie go jako bagażu rejestrowanego, gdy plecak przekracza wymiary lub  zawiera rzeczy niedozwolone na pokładzie, to koszt 10 euro za lot.

NOWY! Autor: wiktor | Dodano: 2010-03-10 00:27:42

...ja kupilem sobie   w amsterdamie zwykly uzywany plecak wojskowy ze skorzanymi ramieniami i byl rewelacyjny..czulem ,ze jestem na pielgrzymce..nie chcialem nic super wygodnego i nowoczesnego bo chcialem zeby bylo trudno i ciezko...

NOWY! Autor: Raskolnikow | Dodano: 2010-04-24 19:36:19

Witajcie mam taki problem, ze mniejszy z moich plecaków ma 28 l a większy ok 60l. Czy ktoś z was szedł z plecakiem ok 28 litrów i czy było to wystarczająco?

NOWY! Autor: Andrzej F/ | Dodano: 2010-04-24 22:39:26

Ja w taki mały plecak bym się nie zmieścił. Wziąłbym ten większy. Ja miałem 70 l i wszystko w środku plecaka. Widziałem Hiszpana z ok. 28 l plecakiem. Większość rzeczy czyli karimatę, śpiwór, kubek, butelka z wodą, 2 reklamówki z jedzeniem i innych rzeczy miał poprzyczepiane do plecaka. Plecaka prawie nie było widać. Zależy ile rzeczy będziesz miał - taki wybierz. Pozdrawiam

NOWY! Autor: ewelina | Dodano: 2010-04-25 11:03:33

Ja szłam z pleckiem 20l ;) na zewnątrz miałam tylko śpiwór, reszta w środku.

NOWY! Autor: Anka | Dodano: 2010-04-26 11:27:41

ja bym wzięła 28l. Miałam 30 litrowy i całkowicie wystarczył, ważył ostatecznie 8kg, i osiągnął tę wagę mniej więcej po tygodniu - po pozbyciu się pewnej ilości rzeczy, które wydawały mi się niezbędne, a nie były. Miałam camel-bag na wodę.  Nosiłam minimalną ilość jedzenia - tylko tyle, żeby mieć na jakiś posiłek po drodze i ZAWSZE coś energetycznego na czarną godzinę. Pozdrawiam

NOWY! Autor: maryla | Dodano: 2010-05-27 23:42:49

Czy ktos z Was wie Czy Leki mozna zabrac do samolotu? Dzieki

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2010-05-28 11:56:52

Elu,

bardzo polecam plecak deuter futura 30 sl. Doskonale dopasowany do kobiecej budowy, zmieścisz wszystko, co potrzebne w środku, na wierzchu mogąc coś dadatkowo zamocować, a nie będzie zbyt duży. Wygodny, bo wąski, jeśli nie przekroczysz dozwolonej wagi, to zabierzesz go jaki bagaż podręczny do samolotu. No i mieści się w twoim limicie cenowym:)

NOWY! Autor: Wojtek63 | Dodano: 2010-05-29 09:49:20

Ostatnio poszukiwałem plecaka wspinaczkowo - trekingowego 40-50  litrów , ponizej moje typy:

1. ARCTERIX - Miura 50.

2. DUTER GUIDE 35.

3. MAMMUT CREON 35+.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2010-06-12 09:47:39

Na podstawie własnego doświadczenia mogę polecić plecak Cavery High Route, 60 litrów. Przeszedłem z tym plecakiem Camino dwa razy, Frances i Norte, w sumie ponad 1600 km pieszo. Ponieważ pierwszy raz szedłem na wiosnę, więc potrzebowałem troszkę większego plecaka. Być może idąc w lecie dałoby się iść z mniejszym plecakiem, ale dla mnie był w sam raz.
Ja go kupiłem w promocji za 199 zł, ale widze, ze w sklepie składnicy harcerskiej jest teraz za 229 zł.

Pozdrawiam i Buen Camino!

link do sklepu: www.skladnicaharcerska.pl

NOWY! Autor: Czosnek | Dodano: 2010-06-12 11:42:53

Widzę, że same drogie propozycje są tu wysuwane, takie jak Deuter. To ja dodam coś z nieco tańszych propozycji. Plecak 55 litrów firmy 4F Sport Performance. To jest firma, która wyposażyła polską kadrę narodową na ostatnie igrzyska zimowe. Plecak ma duzą mozliwość regulacji szelek, pojemność jest z pewnością wystarczająca. 

NOWY! Autor: Sławomir "Kyllyan" Marusiński | Dodano: 2010-06-12 16:26:06

Aja zdecydowałem się na zakup plecaka Deuter "Futura 38 Pro" za 399 zeta + 89 za dwulitrowy zbiornik na wodę do systemu hydro (camelbak).

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2010-06-12 20:17:48

A wiecie że camelbagów nie da się nigdy dobrze wyczyścić i szybko zaczynają niemiło pachnieć? A butelka po wodzie mineralnej 0,7 jest: lżejsza, bardziej higieniczna, i... kosztuje 200 zł mniej. Co do plecaka: waga 8-10 kg jest nie optymalna, a MOŻLIWA DO NIESIENIA. Wszystko powyżej to źródło udręki. W takiej sytuacji w zupełności wystarczy plecak 30 l (35 to już prowokacja do zabrania rzeczy niepotrzebnych)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2010-06-12 21:16:20

Marto,

Wszystko zależy od tego kto niesie ten plecaczek:) Bo na Camino widziałem Małe Kruszynki które 8 kg plecak wciskał w ziemię, ale także i wyrośniętych dryblasów, którzy pewnie mogliby (bez urazy) jeszcze i Ciebie na plecy zabrać... Po prostu każdy według swoich możliwości. Ja niosłem 12 kg + woda (do 1,5 l) i po kilku dniach prawie zapomniałem, że cokolwiek niosę na plecach... Camino dodaje pielgrzymowi niezwykłej energii! Pozdrawiam! 

NOWY! Autor: Sławomir "Kyllyan" Marusiński | Dodano: 2010-06-13 15:46:28

Teraz na treningach dzwigam bez problemu plecak 20 kg. Na Camino zakładam że będziec to najwyżej 12 wraz z zapasem wody i zywnoscia.

NOWY! Autor: Ludwik | Dodano: 2010-06-21 20:23:27

PAMIĘTAJ Z SPAKOWANYCH RZECZY ODRZUCIĆ POLOWĘ:)

NOWY! Autor: MB | Dodano: 2010-06-23 15:14:59

Z ŻECZY,KTÓRE WYDAJĄ CI SIE NIEZBĘDNE JAKIEŚ 60% TO TYLKO DODATKOWY CIĘŻAR, KTÓRY TRZEBA DZWIGAĆ W GÓRE I......3PARY MAJTEK I KOSZULEK,CIEPŁY POLAR Z KAPTÓREM I DŁUGI SPODNI BO RANO CIEMNO I ŻIMNO.ŻADNYCH PIANEK DO GOLENIA I TYM PODOBNE.CHCECI POGADAĆ?MBURZYNSKI35@WP.PL

NOWY! Autor: Raskolnikow | Dodano: 2010-06-23 16:11:18

Kazdy zna swoje mozliwosci. Ja np moglem pzejsc 40 kilometrow na Norte i nogi mialy sie bardzo dobrze, ale gdyby mial w plecaku ponad 10 kg nie dalbym rady, bo zawsze mam najgorzej z plecami. Dlatego moj plecak mial 9 kg razem z woda i naprawde absolutnie niczego mi nie brakowalo.

tu zapisalem mniej wiecej jak to u mnie wygladalo:

http://swietyjakub.blogspot.com

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-05-24 18:02:56

Co sądzicie o plecakach firmy Campus?? Nie chcę wydać za dużo pieniędzy na plecak ... znalazłam wydaje mi się,że bardzo fajny w fajnej cenie.. Proszę o radę czy nadaje się plecak CAMPUS ENZO 35l.

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-05-24 18:55:08

Z Campusem jest ten problem, że jedni są zachwyceni tą firmą a inni na sam dźwięk jej nazwy dostaja białej gorączki.

Proponuję przeczytać te dwa tematy, bo pewnie będą interesujące z punktu widzenia transportu powietrznego oraz samego doboru plecaka:

http://ngt.pl/forum/%5Bplecaki%5D-litraz-od-30-do-40-litrow,4442,26.html

http://ngt.pl/forum/plecak-jako-bagaz-podreczny,6775.html

Dodam tylko od siebie, że przy zakupie plecaka zwróciłbym uwagę na 3 rzeczy oprócz ceny wybierając plecak pod kątem Camino:

1) system nośny

2) pas biodrowy

3) wagę

Wybierając plecak zawsze poproś, aby zapakowali Ci go w sklepie - włożyli do środka około 10 kg. Pokazali jak rozmieścić rzeczy, gdzie powinny leżeć te najcieższe, a gdzie najlższejsze. Czy plecak ma rain cover, czy też będziesz musiała dokupić.

Osobiście używam plecaka Deuter Act Live 50+10. Jestem z niego zadowolony. Musiałem dokupić do niego rain cover, bo w zestawie nie było, ale jest ultralekki.

W razie pytań pisz tutaj lub tutaj ;) Owocnego Camino!

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-05-24 19:14:06

Bardzo dziękuję za odpowiedź.. zastanawiałam się nad kupnem plecaka przez internet ale po przemyśleniu wybiorę się do sklepu ;) jednak plecak jest jednym z najważniejszych elementów wyprawy..

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-05-24 19:41:09

Uważam, że zakup plecaka przez internet to bardzo fajna sprawa, gdy można zaoszczędzić parę groszy.

Jednak najpierw bym poszedł do sklepu i sprawdził, czy akurat ten plecak będzie mi pasował. A potem już kupuj w internecie.

Jeśli jedzie Was kilka osób, i każda ma zamiar coś kupić to czasami można wynegocjować niezły rabat. Z doświadczenia wiem, że w sklepach stacjonarnych można wynegocjować do 11%. 10% dadzą jak się ładnie uśmiechniesz i omamisz sprzedawcę/czynię a 1% to będzie bonus jak zapłacisz gotówką. Bo wtedy sklep zaoszczędzi na mycie, które musi zapłacić organizacji płatniczej ;)

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2011-05-25 12:32:11

No właśnie, rain cover. Mój Deuter wprawdzie ma. Ładny, niebiesciutki, ale ja bym chciał neonowo żółty i do tego odblaskowy. Da sie to gdzies kupić?

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-05-25 13:16:20

Rain cover coolblue jest całkiem widoczny ;) Jednak z tego co wiem, to ta firma oferuje covery na duże plecaki w kolorach coolblue i black. Ty natomiast potrzebujesz koloru neon, który jest do kupienia, ale na mniejsze plecaki. Ewentualnie podpytaj u jednego ze sprzedawców tej firmy. Dystrybutor na Polskę to Bakosport, tam znajdziesz wszystkie informacje.

Zawsze można poszukać zamiennika innej firmy, który wcale nie jest gorszy. I jeszcze jedna ciekawostka - streamery dla Deutera produkuje ta sama firma, która dostarcza je do Decathlonu. Jakość i wykonanie to samo, a w przypadku Deutera płacimy tylko za markę.

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2011-05-25 13:53:19

A ja mam plecak 20-litrowy za 80 zł  firmy Campus. :)

Odwiedził ze mną  kolejne trzecie camimo i chyba nie ostatnie.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-05-25 20:35:39

w ubieglym roku postanowilem spakowac sie do plociennej siatki (takiej jaka zabiera sie na zakupy). jak ja zabieram na zakupy mieszcz mnie sie 3 butelki 1,5 ltr. swoja droge rozpoczynalem w SJPP i siatka towarzyszyla mi cala droge na ramieniu. zmiescilo mnie sie do niej wszytsko, tzn. spiwor, karimata, ubrania na zmiane, aparat fotograficzny, kamera, laptop, buty na zmiane, zestaw lekarstw i wiele innych rzeczy. i dlatego uwazam, ze nie ma sensu wydawac niepotrzebnie pieniedzy na plecaki za gruba kase. trzeba poprosic babcie, zeby uszyla na maszynie siatke i w droge. poza tym sietke mozna zabrac na poklad samolotu, co powoduje oszczednosci na cenie biletu.

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2011-11-09 00:03:31

Jak widzę sporo ludzi zachwala Deutery. Dlatego moje pytanie czy wie ktoś może gdzie w okolicach Katowic, Zabrza, Gliwic można te plecaki przymierzać w sklepie? Na stronie wszystko ładnie wygląda ale wlałbym się samemu przekonać jak się plecak nosi.

Z Góry Dzięki za info!

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2011-11-09 07:34:16

Do pielgrzyma. Sympatyczny tekst:) Tak często skupiamy sie na tym, co nie jest najważniejsze. Dało mi to do myślenia, bo ja też usilnie kompletuję sprzęt i ekscytuję się samym przygotowaniem do wyjazdu (dopiero za 8 miesiecy:) A przecież najfajniejsze wyjazdy są spontaniczne, a kto to wie co sie jeszcze może w tym czasie zdażyć w naszym życiu. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-11-09 08:10:59

@Paweł

Tutaj znajdziesz listę sklepów sprzedajacych tą markę na terenie wojewówdztwa śląskiego. Mniejsze sklepy mają tylko wybrane modele ze względu na to, że jest to dosyć droga marka, której nie opłaca się sprowadzać tylko po to, aby trzymać na stanie. No chyba, że będziesz na dorocznym spotkaniu Stowarzyszenia i sympatyków Camino w Polsce w Głuchołazach, wtedy dam Ci przymierzyć mój plecak

Pax

Peter Alex

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2011-11-09 10:39:00

Dzięki Peter za informację o sklepach. Postaram się rozejrzeć w najbliższym czasie i poszukać czegoś odpowiedniego. No właśnie mam jeszcze jedno pytanie chociaż ono się powtarza tutaj kilku krotnie wyrzej. Gdy chcemy zainwestować a pecak marki deuter a służyłby on nam nie tylko w drodze na Camino ale np. na mniejsze wypady górskie czy inne to warto zaopatrzyć się w 50 l bądź więcej, czy też mniej? Wiem że są zwolennicy i tacy który przeszli Camino i w 20-30 l ale ja chyba preferowałbym większą pojemność.

Co do spotkania w Głuchołazach to niestety w tym roku nie uda mi się na nie wybrać ale mam nadzieję że w przyszłości się pojawię już z własnymi doświadczeniami z Camino:)

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2011-11-09 11:11:38

Witam !

Wystarczy plecak 30 - 40 litrów,ale to pewnie sam sprawdzisz po przejściu trasy.Pamiętaj o wadze plecaka - 10% wagi ciała.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-11-09 11:39:36

@Paweł

Mam dwa plecaki tej firmy - możesz o nich poczytać na blogu Caminodelavida i w obu przeszedłem Camino del Norte ;)  W tym roku miałem pokusę, aby zabrać ten większy 50+10, jednakże nie mieścił się jako bagaż podręczny do samolotu. Chociaż podobno komuś udało się go zabrać jako podręczny do tanich linii lotniczych. Osobiście nie ryzykowałem sprawdzania tego. Jednak wracając do Polski miałem problem z upchaniem wszystkich rzeczy do mniejszego więc nieźle się nagimanstykowałem w Madrycie na lotnisku zakładając na siebie kilka wartstw koszulek ;) (ach te prezenty dla rodziny ;)

Niektórzy piszą, że zabieranie ze sobą większego plecaka jest niejako pokusą do zabrania większej liczby niepotrzebnych rzeczy (bo przecież mamy jeszcze miejsce - można coś dopchać ;) Trochę w tym prawdy jest, ale przy dobrym rozplanowaniu można tego uniknąć (chociaż patrząc na doświadczenia pielgrzymów, to pierwsze Camino zawsze jest z większym bagażem a kolejne już z mniejszą wagą).  Jednak moim zdaniem za wiekszym plecakiem optuje też to, że:

• po drodze będziesz musiał kupić sobie coś do jedzenia i picia. Niezbyt wygodnym sposobem na transportowanie pożywania jest siatka przywieszona do plecaka, czy na ramieniu lub butelki w bocznych kieszeniach.
  • zamiast butelki na wodę możesz zabrać streamer, który włożysz do plecaka i przez rurkę będziesz pił. W ten sposób nie tracisz czasu, nie robisz zbędnych przystanków, gdy pada itepe oraz jak wynika z moich obserwacji, częściej uzupełniasz płyny.
  • jeśli masz większy aparat, to być może uda Ci się go schować do środka plecaka razem z pokrowcem, gdy pewnego dnia dojdziesz do wniosku, że pogoda pod psem i szkoda go zamoczyć.
  • ten plecak deuter act-lite 50+10 wcale nie jest taki duży, więc śmiało możesz go zabierać na piesze wycieczki w góry lub inne.

Pax

Peter Alex

Ps. Jeśli masz możliwość weź większy plecak ;) a pytać możesz na maila o szczegóły, mail na blogu.

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2011-11-09 17:56:07

Osobiście polecam Ouechua Forclaz ultralight 37l, zakupiłam w Decathlonie na promocji za 179 zł, wygodny, pakowny,  lekki, wytrzymały -  przetrwał sierpniowe camino bez żadnego uszczerbku i towarzyszy mi ciagle na górskich szlakach. Nie jest jednak super odporny na deszcz więc w razie ulewy wymaga dodatkowego uszczelnienia (pokrowiec, peleryna) :)

NOWY! Autor: tadeusz | Dodano: 2011-11-09 21:57:05

W ubiegłym roku przeszliśmy Camino francuskie (5 osób) z plecakami polecanymi przez Karolinę (forclaz 37 ultralight).Cena stosunkowo niska a noszą się fantastycznie. Większy zdecydowanie niepotrzebny - po 200 km wydaje się za duży!

NOWY! Autor: Piotr Ł | Dodano: 2011-11-10 09:57:16

Ja na Camino jeczcze nie byłem, ale szedłbym z Berghausem Verden (65+10l). W trekingach się spisuje bardzo dobrze. Wadą jest mało dodatków(ciężko przymocować więcej rzeczy na zewnątrz i brak "oczek" na kijki) i cena na promocji -50% kosztował 280zł.

NOWY! Autor: Stefan | Dodano: 2011-11-10 11:48:05

@Paweł

Witaj , polecam sklep w Katowicach , dobrze się kupuje i znajdziesz tam wszystko co potrzebne na wyjazd, plecaki nie tylko Deuter więc jest co zakładać:-) Ceny do negocjacji lub rabaty. Polecam.

Katowice
(dawniej Horyzont) 40-049 Katowice
ul. Kościuszki 8 katowice@tuttu.pl
+48 (32) 257 22 90 pn-pt: 10:00 - 18:30
czwartek: 10:00 - 19:30
sobota: 10:00 - 14:30

NOWY! Autor: Stefan | Dodano: 2011-11-10 11:52:40

@Paweł

Jeszcze jedno , jeśli zdecydował byś się na wyjazd rowerem to pisz na priv.Chętnie podzielę się swoją wiedzą, byłem w tym roku. Kontakt znajdziesz w zakładce z rejestrem Caminowiczów.

Buen Camino

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2011-11-11 10:33:10

Byłem 2 razy na Camino. Moja koleżanka 7 razy. Powiem Ci jedno. Mierzyłem wiele plecaków i używałem wiele plecaków, ale odkąd zmierzyłem DEUTER-a niezależnie czy Future czy AirContact Lite to wiedziałem ze jest to Mercedes wsród plecaków. Nie żałuje ani złotówki. Moja kolezanka tez go kupiła z tym ze ja mam aircontact lite 40+10 a ona Future 35. Była z nim 5 razy na Camino i co wraca to dziękuje mi ze jej go doradziłem :). Wiem ze plecaki tej firmy sa drogie, ale drugi raz też bym go kupił. Poczytaj recenzje tych plecaków na ngt.pl. Prawda jest jedna nie ma znaczenia sama marka, tylko i wylacznie wrazenia i ergonomia na Twoich plecach. Wykonanie, jakość plecaki powyzej 400zl mają już dosc zbliżone.

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2011-11-11 10:37:08

A i jeszcze jedno zapomniałem dodać.

Pojemność plecaka moim zdaniem max 50.l

Z moich obserwacji siebie i innych wynika jedno. Masz plecak 30l. to bedziesz miał pełny, wezniesz 50 tez zrobi się pełny, więc weźniesz 80 i też go zapełnisz. :)

NOWY! Autor: Ciekawostka | Dodano: 2011-11-11 13:08:13

Ciekawe gdzie kupowali pielgrzymi  plecaki w innych dawnych czasach.By nie mieć takich problemów jakie mają camonowicze w obecnych czasach .

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-11-11 18:52:04

W 2007r podczas pierwszego mojego camino spotkałem dziewczynę z Niemiec, która szła z Monachium (jeśli dobrze pamiętam) i cały swój "majątek" niosła w chuście przepasanej przez ramię. twierdziła, że to najlepszy sposób, który podpatrzyła u kobiet w Afryce. Więc nie miała problemu. Ja od początku mam ten sam plecak od Quechua i za każdym razem przez pierwsze dni camino po dojściu na miejsce mam wyraźne ślady na ramionach po paskach, a potem wszystko sie do siebie dopasowuje. Niby jest jakiś tam "air..." ale plecy od góry do dołu mam zawsze mokre i z koszulki można wyżąć sporo potu. Zwykle na początku waży ok. 12kg, ale mam grzałkę, kubek, sznurek i klamerki, scyzoryk, zapas kawy instant Nescafe Expresso, trochę torebek herbaty owocowej, 3 opakowania kabanasów (po 2 szt) hermetycznie zapakowane, kilka gorących kubków (wszystko w jakimś momencie się przydaje nie tylko mnie), no i to co niezbędne koszulki, bielizna, zapasowe spodnie, peleryna, polar, kurtka, zapasowe sandały, skarpety, 2 ręczniki (szybko schnące od tego roku), przybory toaletowe, śpiwór i luksus pidżama! Zabieram też coraz mniej leków i tak z nich na szczęście nie muszę korzystać, 2-3 igły jednorazowe do przebijania bąbli (ostatnio korzystają z nich inni) i przestałem zabierać plastry na bąble. Mam igły, nici i kawałek szpagatu na wszelki wypadek. Do tegoo dochodzi karimata (2 już zostawiłem w trasie) i 2 butelki wody po 0,5l. Prawie wszystko się przydaje jak nie mnie to innym.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Anka K. | Dodano: 2011-11-11 22:01:20

Fakt. Co roku po powrocie z kolejnych tras dziękuję Adamowi za polecenie Deutera. Nie wiem co to są mokre plecy, bo plecak nie dolega do nich, woda w camel-baku zawsze chłodna a aprócz niego mam w środku to samo co Maciej +większy zapas herbaty, bo te hiszpańskie są dla mnie niestrawne. Ale o plecakach jak i o butach można by książkę napisać. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i racje, więc nie ma co kruszyć kopii.

Buen Camino dla wszystkich 

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2011-11-12 08:30:02

Niemiecka poradnia konsumencka przetestowala plecaki do  40 litrow i najlepiej wypadly plecaki firmy Gregory, Osprey, Deuter i Lowa.Ja zaczalbym od odwiedzenia sklepu sportowego i przymierzenia roznych plecakow, roznych firm.W moim sklepie mam mozliwosc w przeciagu 40 dni oddac plecak jezeli nie jest dla mnie  dobry.Plecaki w tej klasie cenowej sa porownywalne i za lub przeciw jest decyzja indywidualna.Niektore plecaki nie beda dla nas odpowiednie dlatego odradzam kupowanie przez internet.Moj pierwszy plecak firmy Gregory zostal mi polecony przez sprzedawce ze sklepu ktory sam byl na Camino.To byl doskonaly lekki plecak.Na Camino szedlem z Kanadyjczykiem z bardzo fajnym Ospreyem.Teraz mam Deutera ktory ktos nazwal mercedesem, ale gregory nazwalbym lexusem.Te plecaki sa lzejsze od porownywalnego Deutera i sa lepiej pakowne.I nie upieralbym sie przy firmie bo co roku wchodza nowe modele i byc moze kiedys bede mial plecak innej firmy. To jest tak samo jak z butami.Dla jednego jest dany model idealny dla drugiego nie bo ma np.szeroka stope lub wysokie podbicie.Najlepszy plecak to taki ktory dla ciebie jest najwygodniejszy.Firma jest na drugim planie.Buen Camino

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2011-11-23 01:02:50

@Stefan

Czy masz doświadczenie w negocjajach w tym sklepie?:) Ja byłbym zainteresowany np. kupnem dwóch Deuterów ACT 50+10 ale wszędzie w sklepach jest dość stała cena i nie za bardzo jest możliwość potargowania się..  chyba że przy kupnie większej ilości sprzętu coś dadzą radę opuścić? chociaż dwa Deutery to i tak spory wydatek.. <ale wierzę że będzie służył długo na nie jednym Camino:)>

Pozdrawiam! 

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2011-11-23 09:30:54

@Paweł

Targowanie w sklepie sherpa.pl w Warszawie wyglądało tak:

• 10% zniżki na cały sprzęt (kupiwaliśmy plecaki, śpiwory i sandały oraz kilka drobiazgów)
  • przy płatności gotówką podzieliliśmy się marżą, którą normalnie sklep zapłaciłby jako myto właścicielowi POSa przy płatności kartą.

W sumie dostaliśmy 11% zniżki. Sprzęt był kupowany na kwotę niespełna 4 tys. PLN. Poza tym wcale nie musisz kupować w tym sklepie, który masz najbliżej. Do niego możesz pójść i przymierzyć sprzęt a kupić np. przez internet w innym sklepie, który da Ci lepszą cenę.

Pax
Peter Alex

---------------
Mój ekwipunek na Caminodelavida.pl

NOWY! Autor: Czosnek | Dodano: 2011-11-23 10:29:56

Witajcie,

Ja wędrowałem z 55-litrowym plecakiem 4F performance. Sam plecak ok, wytrzymały, pojemność wystarczająca, ale jak się okazało, za mały na mój wzrost i pas biodrowy nie spełniał swojej roli. Trochę ciężko się przez to szło. Zamawiałem na alledrogo, więc nie mialem możliwości przymierzenia się do niego - mój błąd.

A przy okazji - jestem w posiadaniu nowego, nieużywanego plecaka Kajka 75 profesjonalnej szwedzkiej firmy Fjallraven. U nas mało znanej z uwagi na wysokie ceny, ale zachęcam do poczytania opinii na jej temat. Jest to taki 75-litrowy plecak w kolorze khaki: http://arizzon.com/html/produkty/047-0088-271348_kajka_75/plecaki , ponoć okrzyknięty plecakiem i produktem roku 2009.

Plecak o nominalnej wartości ponad 1150zł., pochodzi z wyprzedaży outletowej w samej firmie Fjallraven, a ponieważ nie potrzebuję tak dużego "worka" sprzedam za mniej niż pół ceny, tj. 500zł. Ma on lekko nadprutą rączkę do podnoszenia, ale z pewnością nie grozi to jej urwaniem się przy unoszeniu. 

W razie czego proszę o kontakt na gg: 9517997 lub e-mail: krzysiekkks[malpa]vp.pl :)

NOWY! Autor: mah | Dodano: 2011-11-23 11:07:15

jeśli chodzi o sprzęt, próżno szukać lepszych opinii na necie niż na ngt.pl, sam kupiłem ostatnio berghaus verden 65+10 z dożywotnią gwarancją na calym świecie po zarejestrowaniu go na stronie producenta, póki co pielgrzymki z nim nie przeszedłem, ale kupowałem go z myślą o długich wojażach po świecie. Dotychczas sprawdził się na kilkudniowych wypadach, świetnie trzyma się na biodrach, ramionach, tyle że dla niektórych moze być zbyt ciężki, nie pamiętam już wagi, ale chodziłem osttanio po górach, gdzie całość na plecach ważyła 11 kg i spisał się świetnie ;) zabieram go tez na Camino z Polski i to raczej jest plecak chyba dla tych, co planują wyjść na szlak od progu własnego domu z namiotem, karimatą, śpiworem i paroma niezbędnymi lub zbędnymi rzeczami ;) Pozdrawiam !

NOWY! Autor: Mateusz z Gdańska | Dodano: 2011-11-23 12:06:41

Ja używałem i chwalę sobie plecak Jack Wolfskin ALPINE TRAIL 40 MEN S1 taki jak tu http://www.e-horyzont.pl/plecak-alpine-trail-40-men-s1_59929t.html Co prawda jest zaprojektowany raczej na wycieczki alpinistyczne ale co z tego ;)

Zaletą jest przede wszystkim rewelacyjnie niska waga. I spokojnie do 40l plecaka wszystkie moje graty się zmieściły (a miałem też ze sobą mały namiot).

Wadą jest brak dodatkowej dolnej komory.

A kupiłem go dlatego, że dostałem go z 40% promocją ;)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-11-25 08:26:45

Deuter Futura 22 - chyba najmniejszy z tych opisanych tutaj. Gabaryty plecaka sprawiają, że nie zabiera się ze sobą zbędnych rzeczy.  doczepiałem do niego mnóstwo rzeczy, także czasami waga mogła wynosić koło 17 kg  i bardzo zaskakiwała mnie dalej jego wytrzymałość. przy tak małych gabarytach. Plecy nie są mokre a człowiek po camino nie dostaje "garba"

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-11-25 08:55:20

witam

ja polecam wszystkim plecaki amerykańskiej firmy lowe alpine AirZone Centro 45+10

Używamy ich razem z żona i mają naprawde fajny system nośny, w sam raz na camino.

Przeszły znami już pieszo do Rzymu i Camino też.

pozdrawiam jacek

NOWY! Autor: mirek z wrocławia | Dodano: 2011-11-25 11:13:50

Proszę o informację,kogoś zaprawionego w turystyce pieszej.Moje przygotowania  sprzętowe co prawda zakończyłem. Planuję swoje pierwsze camino na koniec kwietnia początek maja 2012, Kupiłem plecak firmy karrimor 55-65l  waga 1710g typPanther. korzystałemz doradztwa w sklepie Na forum nikt nie wypowiedział się na temat tej firmy czy dokonałem dobrego zakupu ? Nadmienię,że jestem osobą szczupłą ważę 73 kg wzrost 178 ijestem po 60-ce Planuję bagaż całkowity o wadze do10 kg.

NOWY! Autor: Mirek kiedyś z pod Wrocławia | Dodano: 2011-11-25 14:18:29

Ja używam Karimorra 65 i bardzo go sobie chwalę, ale podróżuję z żoną i mój plecak pełni rolę bagażu rejestrowanego. Zabieram nasze kijki oraz rzeczy których nie można wziąć w bagażu podręcznym. Plecak mojej żony waży 7-8 kg , mój dwa razy tyle. Nie narzekam, nawet to lubię bo uważam ,że to jest "moje" camino". Wracając do twojego jeżeli chcesz zmieścić się w 10 kg to prawdobodobnie plecak będzie w połowie wypełniony i będzie wisiał ale to nie problem. Problemem może być zabranie go jako bagaż podręczny ze względu na wymiary.

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2011-11-25 20:01:21

Do Mirka

Jeżeli ważysz 73 kg,to wga plecaka + zawartość nie powinna przekroczyć 8 kg {zasada 10% wagi ciała}.

Pamiętaj,ze ciężar będzie naciskał głównie na kolana,a masz już 60 lat - ja mam 55 i w tym roku na 3 km przed Santiago kolano mi "siadło" { w Porto okazało się,że to "wysiłkowe zapalenie stawu kolanowego"] i tylko dzięki pomocy reszty pielgrzymów doszedłem [nieśli mój plecak].

Chyba jednak miałem za ciężki plecak.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2011-11-25 23:01:30

witam:-)

nie wiem co Wy robocie ale mi i Darwinie nigdy nie udalo się zbić  tak nisko wagi , hm sam plecak wazy co najmniej 1 do 1,5 kg  kg , plus  do tego chocby butelka wody to już jest 2 kg a reszta przecież szybko sie uzbiera

pozdrawiam jacek.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2011-11-25 23:29:02

A mnie taki plecak spod(pod Wrocławiem).

NOWY! Autor: Max | Dodano: 2011-11-26 18:42:23

Zdecydowanie odradzam duże plecaki. Im są większe tym więcej zabiera się zbytecznych rzeczy, o czym przekonałem się osobiście. Na Camino miałem plecak 70 litrowy. Po tym doświadczeniu kupiłem plecak 48 litrowy i od tamtej pory nie zdarzyło mi się używać 70 l na wędrówce. Mniejszy plecak wymusza bardziej selektywny dobór ekwipunku.

W zależności od wagi piechura polecam plecaki od 35 do 50 litrów.
Jeśli chodzi o producentów to za najlepszych uchodzą niemiecki Deuter i amerykański Osprey ale polski Wisport również jest godny polecenia a znacznie tańszy.

W tej chwili używam Osprey Kestrel 48 i jestem z niego bardzo zadowolony. http://sklep.alpinsport.pl/p/591/plecaki_w_podroz/plecak_osprey_kestrel_ii_48.html

NOWY! Autor: ola | Dodano: 2011-12-21 20:24:48

Witam!

Mam pytanie do doświadczonych pielgrzymów lub osób, które zetknęły się z tym plecakiem.

Deuter, to jednak bardzo droga marka i wolałabym pozostać przy czymś tańszym. Kiedyś miałam ok 60l plecak firmy McKinley i sprawdzał się przez jakieś 8 lat, choć był to plecak 'starej daty'. Teraz zastanawiam się nad kupnem plecaka z myślą (odległą,a le jednak) o camino i mam pytanie: co sądzicie o tym?

http://esklep.intersport.pl/pl/product/52959/plecak-mckinley-falcon-35-150682

pozdrawiam!

NOWY! Autor: tadeusz | Dodano: 2011-12-21 20:43:12

miałem na Camino plecak z Decathlonu Forclaz 40 litrowy za ok 200 zeta - miał co tam ważne "przewietrzanie" pleców, przejechał na mnie całą trasę francuską z SJPDP, na początku wydawał się za mały a po Burgos już był za duży - większy zdecydowanie niepotrzebny! Pozdrawiam TM

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2011-12-21 21:53:14

Ola ja z takim plecakiem przeszłam w kwietniu tego roku Camino z Porto. Super wygodny i lekki. W zupełności wystarcza na wszystko. Jak dla mnie ma jeden słaby punkt - trochę kiepskie pasy biodrowe. Ale ja niosłam 6 kg więc nie były mi zbyt potrzebne. W przyszłym roku ( kwiecień) wybieram się z tym plecakiem na Primitivo. Jestem naprawdę bardzo zadowolona.

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2011-12-21 22:12:45

Do Oli

Witam!

Zwróć uwagę na szelki - wybierz jak najszersze - z biegiem kilometrów coraz bardziej "wciskają" sie w ramiona.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2011-12-21 22:30:02

Droga Olu

Czasami zastanawiałem się nad oszczędzaniem na plecakach i na wielu rzeczach na camino. Nie wiem czemu tak się nie stało( o dziwo wbrew moje naturze) ale naprawdę polecam zakup konkretnych plecaków zobacz sobie duetera futura 30 - na camino idealne - nie zapakujesz za dużo - a jakość i wytrzymałość tego plecaka jest conajmniej imponująca..

NOWY! Autor: MK | Dodano: 2011-12-22 11:15:54

Witam,

długo zastanawiałam się nad zakupem plecaka na Camino. Miałam stary 45 L i nie spieszyło mi się wydawać pieniędzy na kolejny, poprzedni miał jeden mankament- był dość ciężki ważył 1.5 kg. W końcu tydzień przed wyjazdem kupiłam Quechua 45 L. O zakupie zdecydował fakt, że ważył niecały 1 kg. Podobnie zrobiłam z innymi rzeczami- kupiłam super lekki ręcznik, śpiwór. Na lotnisku przed odlotem do Madrytu waga pokazała 8.4 kg (plecak z kijkami).

Nie wiem czy to zasługa plecaka czy małego ciężaru ale NIGDY na Camino nie bolały mnie ramiona, NIGDY nie ciążył mi plecak, robiąc zakupy żywnościowe nie zastanawiałam się czy nie wzięłam za dużo- czy uniosę. Z tym nie było problemu.

Mogę z czystym sumieniem polecić mój plecak jednak ważne jest też żeby plecak właściwie pakować (tzn. najcięższe rzeczy najbliżej pleców) i właściwie nosić! Nawet najlepszy plecak nie ochroni nas przed bólem ramion jeśli nie będzie dobrze dopasowany- ciężar musi spoczywać na BIODRACH a nie na ramionach (!) Przyda się też pamiętać o wadze- gdybym załadowała na plecy 15 kg to na pewno  wyrzuciłabym część po drodze ;) Pozdrowienia!

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2011-12-26 20:23:59

dziękuję za rady i odpowiedzi - może rzeczywiście warto zainwestować żeby na Camino nie mieć przykrych niespodzianek. Czy ktoś mi może powiedzieć gdzie w Warszawie mogę sobie pooglądać plecaki marki Deuter? Ostatecznie kupie pewnie przez internet, bo wychodzi taniej, ale chciałabym obejrzeć, przymierzyć i ostatecznie zdecydować.

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2011-12-26 20:28:53

Olu! Ja zainwestowałem ostatnio w Deutera ACT Lite 50+10  Co prawda nie przetestowałem go na szlaku ale jest to najlepszy z plecaków które przymierzałem w ramach zakupów. Tu znajdziesz sklepy z plecakami http://bakosport.pl/sklepy/deuter/mazowieckie#sklepy

Buen Camino!

NOWY! Autor: szot123 | Dodano: 2012-01-21 02:46:02

Oczywiście Campus.  Model Enzo 35, mieści się jako bagaż podręczny. Przy dobrej regulacji, bardzo wygodny. No i cena, około 200 złotych

NOWY! Autor: Ak | Dodano: 2012-01-21 10:31:49

Nawet jeszcze mniejszy Campus ,kupiony cztery lata temu za 90 zł. zdał egzamin na trzech wyprawach camina. A teraz chodzi ze mną za zakupy i przejdzie jeszcze nie jeden szlak w Polsce i za granicą.

NOWY! Autor: drv | Dodano: 2012-01-21 19:07:09

Polecam Hi Tec Peak 65 lub 75l

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2012-01-22 17:38:14

Polecam plecak OSPREY EXOS 34 (waga 070kg) lub EXOS 44. Tydzień temu kupiłam EXOS 34 w promocyjnej cenie 340( z 500zł). Plecak sprawdzony. Z OSPREY AURA 50 przeszłam  Camino Francuskie i Camino del Norte. Jest super!  Dla mnie najistotniejsza w plecaku jest jego waga. Jest to podobno najlżejszy plecak na świecie produkowany w Kalifornii. Buen camino 

NOWY! Autor: kasia | Dodano: 2012-01-26 14:04:07

Olu,ja również polecam plecad Deuter Guide 40+ sl.Jest to plecak dla kobiet,dobra regulacja pasa biodrowedo,doskonale dopasowany system nośny,dodatkowo kieszeń na mokre ubrania.Przetestowałam go we wrześniu na Camino.ważyl z wodą 12kg,ale nie miałam z nim problemów .Teraz w ramach treningu chodzę z nim po Bieszczadach i też  jestem z niego zadowolona.Pozdrawiam.Kasia

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2012-02-15 21:06:18

Może to trochę zabrzmieć jak reklama ale jeżeli ktoś jest zdecydowany na plecak marki Deuter to na stronie sklepu internetowego 8a jest spora przecena różnego rodzaju plecaków. Może ktoś skorzysta przy kompletowaniu sprzętu:)

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-02-16 08:01:21

wprawdzie nie byłam jeszcze na camino ale gdzie indziej uzywam plecak karrimor hot rock 30l własnie taki.

Byłam z nim na wyjazdach dłuższych i krótszych. Wprawdzie nie niosłam go przez 2 tygodnie non stop, ale zdazyło się, że niosłam w nim caly sprzęt biwakowy i nie było źle. Pozdrawiam:) i miłego dnia

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-02-16 08:17:21

wprawdzie nie byłam jeszcze na camino ale gdzie indziej uzywam plecak karrimor hot rock 30l własnie taki.

Byłam z nim na wyjazdach dłuższych i krótszych. Wprawdzie nie niosłam go przez 2 tygodnie non stop, ale zdazyło się, że niosłam w nim caly sprzęt biwakowy i nie było źle. Pozdrawiam:) i miłego dnia

NOWY! Autor: anula | Dodano: 2012-02-17 13:14:34

Siema wszystkim Pielgrzymom,

Myślicie, że coś takiego wystarczy???

http://sklep.taternik-sklep.pl/plecak-deuter-futura-pro-42-p-4059.html?manufacturers_id=11

bo w sklepie doradzali Deuter Air Comfort, takie o masie >2 kg, mam wrażenie, że taki plecak to zbyt ciężki gadżet jak na 800 km trasę... Ale też podobno ciężar rekompensuje najlepszy system nośny...

Pozdrawiam,

A.

NOWY! Autor: anula | Dodano: 2012-02-17 13:14:40

Siema wszystkim Pielgrzymom,

Myślicie, że coś takiego wystarczy???

http://sklep.taternik-sklep.pl/plecak-deuter-futura-pro-42-p-4059.html?manufacturers_id=11

bo w sklepie doradzali Deuter Air Comfort, takie o masie >2 kg, mam wrażenie, że taki plecak to zbyt ciężki gadżet jak na 800 km trasę... Ale też podobno ciężar rekompensuje najlepszy system nośny...

Pozdrawiam,

A.

NOWY! Autor: Es | Dodano: 2012-02-17 21:28:42

@anula: taki plecak wystarczy spokojnie ale chyba nie zamierzasz uprawiać sportów ekstremalnych? ;) Np. po co Ci 'instrukcja SOS'? Zwykle dobór plecaka zależy od warunków na jakie trzeba się przygotować a ponadto w tych samych warunkach jednym wystarcza mało ciuchów/gadżetów, inni potrzebują więcej - niektórzy nawet taszczą laptopy czy ciężki sprzęt foto. Porówanj swoje potrzeby i wymagania z innymi a będzie Ci łatwiej odpowiedzieć SOBIE na to pytanie. Wymiary 70/35/26 sugerują jednak znacznie większą pojemność, bo matematyczna objętość to prawie 64 litry!

Ja wybrałem plecak (za ok. 250zł) o wymiarach nie przekraczających (zbytnio) limitów Ryanair dla bagażu podręcznego i spokojnie wędrowałem wiosną i jesienią a za kilka tygodni zabieram go ponownie. W sumie to mam 5 plecaków różnej wielkości i konstrukcji - niewygodny jest tylko taki wielki stary ze stelażem zewnętrznym i taśmą zamiast pasa biodrowego.

Ciekawostka: mam mały plecak 30l i kolega ma o takiej samej pojemności, jednak on ma wersję z 'super wentyacją pleców' co powoduje, że plecak jest wygięty jak banan i nieraz nasłuchałem się niecenzuralnych słów kiedy próbował coś z niego wyjąć albo włożyć. Zatem nie zawsze jakaś super cecha jest użyteczna (coś za coś).

Mam też plecak (spory bo 65+10l, 'dobrej' firmy) ale ma dokuczliwą przypadłość - zaciąga lekkie koszulki termoaktywne. Na kurtce zimą jest super. Więc i pod takim kątem musisz kandydata do zakupu ocenić, bo zniszczenie ulubionych koszulek potrafi zepsuć humor.

Dobrej Drogi!

NOWY! Autor: Es | Dodano: 2012-02-17 21:36:50

Dodam jeszcze: uważaj na rady sprzedawców, bo oni są zainteresowani bardziej sprzedażą niż Twoją wdzięcznością ;) Niektórzy przechodzą specjalne szkolenia jak manipulować klientem... Wystarczy poczytać np.: Robert Cialdini, 'Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i
praktyka'.
¡Buen Camino!

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2012-02-17 21:57:18

Biorąc pod uwagę mój stosunkowo skromny budżet nie stać mnie na plecaki polecanych najczęściej w tym temacie producentów. Niedawno kupiłam http://www.decathlon.com.pl/PL/forclaz-40-air-173285226/# Quechua Forclaz 40 AIR, po założeniu na plecy sprawia wrażenie wygodnego, mam nadzieję że w lipcowe upały zda egzamin

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2012-02-17 22:01:11

witam

zapewne tak , myśle że każdy plecak byle był wygodny to jest dobry, tak pozatym to koszulka przy tych upałach i tak zazwyczaj jest mokranie ma się co oszukiwać.

Najlepiej przed zakupem plecaka , przymierzyć go w sklepie i jeszcze lepiej żeby go jakoś wypełnić i się troche przejść, wtedy sprawdzimy czy pasuje nam do naszych pleców i czy się go wygodnie nosi.

pozdrawiam jacek

NOWY! Autor: Gosia Gd | Dodano: 2012-02-18 00:09:23

Do anula - dokładnie taki  plecak miałam w zeszłym roku na Camino Frances :)   Dla mnie sprawdził się świetnie! Pod koniec ładowałam do niego nawet 16 kg i nadal wędrówka była przyjemna ( a waże nieco poad 60 kg i miewam bóle kręgosłupa ..  ) Barszo fajnie dopasowuje się do pleców i chyba dla tego cięzar nie jest tak bardzo odczuwany. Fajną sprawą jest też siatka na plecach -  mając na sobie zwykłą koszulkę, po zdjęciu plecaka, spocone były tylko miejsca w okolicy pach, ramion i lędźwi. Plecy suchutkie :)  Jednak jak ktoś już mówił - coś za coś - przez stelaż i siatkę plecak jest wygięty łukowato do środka przez co jest miejsca w środku. Mnie to nie przeszkadzało. Ale jeżeli chcesz do niego pakować rzeczy o większych gabarytach, niedające się ścinąć np laptopato nie jest to dobre rozwiązanie.

NOWY! Autor: kuba | Dodano: 2012-02-18 09:17:51

do Agnieszki tez zamieżam iśc w lipcu jk narazie wygląda ze rusze sam , więc bycmoże się spotkamy na camino.... ;)  Ostatnio własnie na ten plecak patrzyłem i myslę ze to dobry wybór niewielki i zupełnie wystarczający nie trzeba większego cielkawy !

NOWY! Autor: kuba | Dodano: 2012-02-18 09:30:14

w pażdzierniku 2010 byłem na części Camino i zdecydowana większośc kudzi , z róznych zakątków swiata nie tylko europy urzywała QUECHUA . plecaki ubrania więc myślę ze możana zaufac marce i trzeba szalec ze znanymi i drogimi markami

NOWY! Autor: maciej... | Dodano: 2012-02-29 21:16:19

Witajcie, mam pytanie, pewnie wielu już je zadawało, ale jestem tutaj noicjusz. Chciałbym się zapytać, czy plecak 38 + (10L po rozłożeniu komina), wystarczy do wędrówki, drogą Camino de Santiago? Wiem, czego nie zabierać, a co zabrać, nie chcę wędrować z mega dużym plecakiem, co sądzicie o w/w pojemności?

NOWY! Autor: Ag. | Dodano: 2012-02-29 22:05:04

Jesli wiesz co zabrać a czego nie   to co za problem z pojemnoścą plecaka.Dla mnie plecak był wystarczający o pojemności 20L

NOWY! Autor: Anula | Dodano: 2012-03-01 00:07:33

Nabyłam Exos Ospray 46 L, plecak waży 1,05 kg, więc bardzo niewiele. Na forach outdoorowych miał b. wysokie noty, zobaczymy... Wadą jest na pewno brak pozycji 'pionowej', plecak trzeba zawsze o coś oprzeć- więc pewnie się wybrudzi. Natomiast superzaletą (która przeważyła przy podejmowaniu decyzji) jest b. mały ciężar. Deuter zdobędę przy innej okazji.

Czy ma ktoś Osprey'owe doświadczenia na Camino???

NOWY! Autor: Anula | Dodano: 2012-03-01 00:15:20

Jeszcze link oto mój plecak (zielony- jest trochę jaśniejszy niż na zdjęciu):

http://sklep.alpinsport.pl/p/340/plecaki_aktywny_wypoczynek/plecak_osprey_exos_46.html

No cóż- mam wrażenie, że zbyt wielką wagę przywiązuję do gromadzenia sprzętu- najważniejsze by w końcu RUSZYĆ W DROGĘ. Na szczęście buty mam sprawdzone jeszcze od czasów liceum. Plecak i śpiwór kupowałam specjalnie pod kątem Camino, mimo że stare wciąż na chodzie, zależało mi na redukcji ciężaru...

A więc- Buen Camino! 

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2012-03-01 07:37:50

Anula, napisz proszę jaki masz śpiwor. Sama poszukuję lekkiego a ciepłego :)

NOWY! Autor: Anula | Dodano: 2012-03-01 09:05:50

Oto mój śpiwór:

http://sklep.arizzon.com/spiwory/18-spiwor-travelpak-extreme-snugpak.html

Mimo że jestem w posiadaniu (: fantastycznego czterosezonowca GoLite (nawet w silnym mrozie mogę sobie spać w bawełnianej koszulce i jest mi ciepło), tak jak pisałam- zdecydowałam się na kupno czegoś lżejszego i gabarytowo mniejszego- mam nadzieję, że się sprawdzi... Macie z tym modelem jakieś doświadczenia? Waży 1100 g, niestety takiego zupełnie lekkiego nie wybrałam, ruszam pod koniec marca, nocami jeszcze  może być zimno...

Pozdrawiam,

A.

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2012-03-01 20:01:07

Do Macieja... sądzę, że 38+ to wystarczające aż nadto. Ja miałam Deuter 40+10l i kupiłam tylko dlatego, że wchodził mój śpiwór na jego szerokość. Przez te 40+ zabrałam bagażu 14kg,  których zaraz w kolejnych schroniskach się pozbywałam. Na koniec wróciłam z 8,5 kg. Im mniejsza pojemność tym rozsądniej się zapakujesz np.nie biorąc nic na zapas :) Serdecznie pozdrawiam wszystkich caminowiczów. Buen camino !

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2012-03-01 23:18:58

Czytajac niektore wpisy dotyczace wyposazenia w daleka droge Camino, stwierdzam, ze wiekszosc z Was ma jeden wielki problem z plecakiem, a konkretnie z jego pojemnoscia. Ile porad czytam, tyle widac sprzecznych pogladow. Czesto wypowiadaja sie ludzie, ktorzy cos raz przeszli i to doswiaczczenie juz maja, jednak ich dorada jest nie zawsze przydatna. Jesli ktos przeszedl z 18 kilogramami w plecaku przy 60 ciu kilogramach wagi i uwaza, ze mozna i koniecznie daje komus rady, to ja odpowiem mu, ze owszem, ale to nie znaczy , ze tak nalezy i nie ma chyba sensu, by kogos tym motywowac. Maciej, jako jeden z bardziej doswiadczonych twierdzi, ze 30 litrowy plecak wystarczy i ja daje mu zupelna racje.

Camino z jakichkolwiek powodow sie wybieramy wymaga od nas gotowosci do zrezygnowania z czegos na czas wedrowki. Z tym mamy chyba najwiekszy problem jak widac. Wiele pisze sie tu o kosztach i mozliwosciach osczednosci, a z drugiej strony licytacja w (firmowym) drogim wyposarzeniu. Moim zdaniem sa tylko dwie rzeczy koniecznie solidne, by spokojnie wyjsc w droge. To porzadne, sprawdzone obuwie, i dobry, lekki plecak np Deuter do 40 ltr. jesli jeszcze nie mamy i zamierzamy kupic.

To sa moje doswiadczenia, a mysle, ze po przejsciu ponad 2000 km na szlakach Camino tego doswiadczenia troche zebralem. Polecam kazdemu, by zabral znoszone koszule i bielizne, bo po powrocie i tak je wyrzucicie, jesli bedziecie to prac przez miesiac w rekach. Z kosmetykow tylko kostke mydla w plastykowym pudelku, szczoteczke do zebow i mala  paste, bo dokupic mozna zawsze. Tak zaoszczedzone pieniadze zabieram ze soba, by ew cos potrzebnego dokupic w drodze.

Wierzcie mi, ze na pierwsza droge z SJPdP tez wyszedlem z 15 kilogramowym plecakiem, ktory uszuplilem do 10 kg po dojsciu do Pamplony. Wychodzac drugi raz, moj plecak wazyl juz tylko 9 kg. ( w tym 1,5 sam plecak.) Moj Deuter jest wielki, ale wygodny i nie zamierzam go zmienic, po prostu pakuje go inaczej.

W tym roku latem wybieram sie na Camino Levante z Valencji na 6 tygodni wedrowki i plecak mam juz spakowany. Waga laczna 7 kg. Jesli zrezygnuje z nieprzemakalnych rzeczy, bo w sumie to lato i nie Camino Norte, gdzie padac moze czesto, to obnize wage o nastepne 700g. i chyba tak zrobie.

Na czas wedrowki nauczylem sie rezygnowac z dobr, ktore nie sa niezbedne, a strasznie ciaza w plecaku.Naszym najwiekszym wrogiem jestesmy my sami, a konkretnie nasze przyzwyczajenia. Dlatego tak kocham Camino, bo ono zawsze mi to uswiadamia i uczy zrezygnowac.

Buen Camino

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2012-03-02 00:42:14

Masz rację Staszku,że waga plecaka do 7kg. jest wystarczająca ,gdzie będzie zabrana podwójna bielizna,dwie pary szkarpetek, spodni,świór .polarka ,klapki , połowa recznika i drobiazgi toaletowe. A na takie podreczne inne drobiazgi osobiste można miec w turbce tutystycznej wokół pasa.Woda i coś do przegryzienia w czacie marszu tez znajdzie swoje miejsce i nie przekroczy zbytnio wagi 7,5kg.

NOWY! Autor: Relka | Dodano: 2012-03-03 20:56:48

Do p. Staszka .... odpowiadałam na pytanie  "macieja" , który zadał je parę postów wyżej. Z pozostałą resztą
w zupełności się z Panem Staszkiem zgadzam :)

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2012-03-03 22:44:29

Relka, powinnismy tu na forum byc grzeczni do siebie, ale nie musimy sie tytuowac Panami i Paniami.

Co prawda naleze do starszego semestru, ale nie wymagam i nie oczekuje traktowania innego niz reszta. Jestem poprostu Staszkiem.

Buen Camino

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2012-03-05 00:13:49

Ja trochę z innej beczki acz koło tematu:

1. Jak to jest z plecakami przy odprawie na lotnisku? Mam plecak 30L zastanawiam się, czy przejdzie jako bagaż podręczny? (wymiary są chyba ok, ew. +/- 5 cm w zależności jak się ułoży po zapakowaniu - zastanawiam się czy tam będą z metrem mierzyć kto jaki plecak ma czy jak to wygląda?:) Dodam, że lecę tanimi liniami lotniczymi Wizz Air.

2. Czy można zabrać na pokład śpiwór? I karimate? (Czy w ogóle karimata jest potrzebna? - ktoś pisał, że niekoniczenie...) Wg regulaminu można zabrać dodatkowo płaszcz, koc - zastanawiam się czy śpiwór można pod to zakwalifikować?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-03-05 10:05:47

Na lotnisku w Santiago widziałem jak bagaż podręczny wkładany jest przy odprawie to specjalnego koszyka, który odpowiada wymiarom, jeśli się nie mieści odpada możliwość zabrania go na pokład! Nie wiem jak jest na innych lotniskach, może podpowiedzą Ci inni którzy mają doświadczenia z tanimi liniami.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Gumiś | Dodano: 2012-03-05 11:11:59

W tanich liniach lotniczych bagaż popdręczny nie może z reguły przekroczyć 10 kg, a wymiary to 50 na 20 na 40 cm. I dlatego sa te miarki :-) Nie zawsze ttymi miarkami sprawdzaja, ale zawsze są ważone bagaże :-) Te wymiary są dla Ryanaira, bo często nim latam. Ale dla innych linii tanich ,musisz sobie po prostu sprawdzić. Jeżeli torba wydaje się duża, to na pewno miarką sprawdzą :-)

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2012-03-05 12:31:03

Maciej, Gumiś - dzięki za odpowiedź.

W Wizz Air sprawdziłem i też są takie same ograniczenia (55 x 40 x 20 cm, 10 kg). Mam nadzieję, że się w nich zmieszczę :) Po spakowaniu jeszcze dokładnie pomierzę i zważę, żeby nie było problemów na lotnisku.

A co jeśli chodzi o śpiwór i karimate? Braliście na pokład osobno czy do plecaka?

NOWY! Autor: Gumiś | Dodano: 2012-03-05 13:25:49

ja kiedyś leciałam dwoma liniami i ś[piwór miałam osobno oprócz bagażu podręcznego i przeszło to. Tylko, że to nie były tanie linie. Ale z tego, co obserwuję, to przepuszczają ludzi z bagażem podręcznym i do tego, np. laptop. To już zależy od tych na lotnisku :-)

NOWY! Autor: Gumiś | Dodano: 2012-03-05 14:04:52

Do Łukasza :-) A skąd dokąd lecisz Wizzairem, tzn, z jakiego lotniska w Polsce do jakiego docelowego, bo zamierzam kiedyś, może w następnym roku, może za dwa przejść Camino i tak powoli zbieram informacje :-) Z góry dzięki  za odpowiedź :-)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-03-05 14:20:42

Do Łukasza: karimata nie jest potrzebna, szczególnie na Camino Francuskim. Zwykle korzysta sie z niej gdzieś na odpoczynku w plenerze gdy nie ma na czym usiąść.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Agata | Dodano: 2012-03-09 09:36:29

Do Łukasza: do Wizzara oprócz bagazu podrecznego mozesz wnieść kocyk ( tu spiwór niech Ci będzie - jako kocyk) i torebkę :-) - to dla Pań i ja np. jeszcze miałam na sobie zupełnie w tym czasie nie na miejcu- kurtkę. Ale kto mi zabroni! To miałam na sobie. Karimate sobie odpuść- jak bedziesz potrzebował to w wielu albergach sa takie połki gdzie jest napisane " zostaw czego nie potrzebujesz, zabierz co potrzebujesz". Bywaja tam przedziwne rzeczy, a karimat jest wiele.Śpiwór - najlepiej ten co ważu 0,8-1,1 kg i robi sie taki malutki - bo zawsze lepiej otulic sie własna czysta rzeczą w nocy- pomimo ,ze często sa koce i jednorazowe pościele.

Pozdrawiam i pieknej drogi

NOWY! Autor: lukaszgwsh | Dodano: 2012-03-11 18:02:15

http://allegro.pl/wyprawowy-plecak-turystyczny-iceberg-gemini-75-95l-i2185778602.html

za duży?

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2012-03-11 18:35:13

Mniej-więcej dwa razy za duży. Po co brać ze sobą plecak takich rozmiarów? Spokojnie można się zapakować w 40-litrowy, nie zabierający tym samym całej masy niepotrzbnych rzeczy. Przemyśl poważnie ten zakup

NOWY! Autor: lukaszgwsh | Dodano: 2012-03-11 18:46:05

myślę, poszukam 45 l. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-05-15 00:34:39

Hej wszystkim!

W lipcu idę na Camino francuskie i zastanawiam się nad zakupem plecaka - Deuter.
Mam dwa typy co do wielkości i systemu noszenia.

Futura Pro 38 lub Futura Pro 42  oraz

ACT Lite 40+10 lub ACT Lite 50+10 lub Aircontact 45+10 (tylko, że ten waży 2,42 kg)

Futura to ta siatka na plecach, a Aircontact to pianka. Co lepsze na lipiec i jaka pojemność???

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2012-05-15 09:26:22

ACT nie ma chyba pokrowca przeciwdeszczowego, Futurka właśnie przeszła test przeed sierpniowym Del Norte.  Dobra rzecz. Im większy plecak tym większa pokusa na dodatkowe kilogramy, które będziesz miał na plecach przez miesiąc kilka(naście) godz dziennie.  Dzięki wielu możliwościom ustawień systemu nośnego w Deuterach ów ciężar naprawdę jest mniej odczuwalny. A kolory plecaków wprowadzają w pozytywny nastrój;) 

Powodzenia!

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-05-15 09:35:13

Ja zabieram się z 25l plecakiem Deutera. Waga po spakowaniu 5,5-5,8kg.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2012-05-15 09:49:28

witam do aytora powyżej a mógłbyś napisać co zabraleś ze sobą? bo jestem ciekaw:-)

pozdrawiam jacek

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2012-05-15 10:00:29

Potwierdzam, że act-lite nie ma raincovera. Można go dokupić, albo kupić pelerynę przeciwdeszczową z wielbłądem na plecak ;) Mając większy plecak wcale nie musimy brać więcej ;) chociaż pokusa istnieje. Korzyścią zabrania mniejszego plecaka jest to, że możemy np, mniej zapłacić za bagaż, gdy lecimy 'tanimi liniami' :) Używałem dwóch plecaków Futura 26 i Act-lite 50+10, i wolę ten większy. 

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-05-15 10:14:46

Do pielgrzym:

Moja lista tutaj

Na pomarańczowo zaznaczyłem pozycje, które mogę wypaść z listy.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2012-05-15 12:25:22

dzięki za liste i pozdrawiam

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-05-15 12:47:45

Nie wiem czy kupić ten 40+10, bo tak najbardziej ta objętośc mi pasuje. Planuję się spakować w 40l, a ten 10 mieć na zapas (pamiątki itp.). Zastanawiam się tylko nad system nośnym, bo ten futura mnie kusi tym, że plecy nie mają kontaktu z plecakiem, a w aircontact plecy przylegają do plecaka. Na lipcową Hiszpanię to raczej Futura wg mnie ma przewagę...sam już nie wiem???

NOWY! Autor: Doświadczony | Dodano: 2012-05-15 13:43:43

Najrozsądniejsza  jest opcja Grzegorza_M  z  plecakiem 25L i wadze około 6kg.

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2012-05-15 14:14:14

Grzegorz jedzie rowerem a nie idzie na piechotę.

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-05-15 14:26:06

To prawda, jadę rowerem i moje Camino w sumie zajmie 14 dni. Gdybym szedł pieszo nie brałbym dwóch spodenek kolarskich z pampersem, w sumie aż czterech koszulek i o jedną parę spodni mniej. Waga plecaka pewnie by spadła o minimum 700g. Przy długim Camino może warto wziąć klasyczny śpiwór 1kg, a nie jak w moim przypadku, tylko prześcieradło turystyczne.  Zamierzam spać w schroniskach, które przyjmują rowerzystów. Sądzę, że idąc pieszo, zmieściłbym moje rzeczy w plecak 25-28l.  Mam 175 cm wzrostu. Wyższe osoby - większe rozmiary ubrań - potrzebują więcej miejsca.

Wszystko z zamieszczonej listy udało mi się spakować w mój plecak 25l i miejsca zostało jeszcze na dwa banany :)

NOWY! Autor: Grzegorz_M | Dodano: 2012-05-15 14:36:29

A tak wogóle, to ja jeszcze nie byłem na Camino :p więc się nie znam :)

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-05-15 23:13:33

A co myślicie o tym plecaku??? Alternatywa dla Deutera - Campus. I cena 200zł także kusi.

http://www.sklep-presto.pl/product-pol-20901-Plecak-turystyczny-trekkingowy-Semon-40-Campus.html

NOWY! Autor: eon | Dodano: 2012-05-16 00:40:13

Odradzam Campusy - kiepska jakość. Deuter to znacznie lepszy wybór.

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2012-05-18 14:59:07

Czy zabezpieczaliście jakoś plecaki w czasie podróży samolotem? Zastanawiałem się nad kupnem pokrowca ponieważ sporo osób mówi że do przelocie dostawali bagaż nieźle pokiereszowany? Co o tym myślicie? Znalazłem parę propozycji, oczywiście wszystko uzależnione od ceny:

http://www.ceneria.pl/Torba_pokrowiec_na_plecak_Air_Bag_FJORD_NANSEN,23941,501,0,0,P,porownaj.html

http://www.ceneria.pl/Torba_Schutzsack_Universal_TATONKA,2497,501,0,0,P,porownaj.html

http://www.ceneria.pl/Worek_Flight_Cover_DEUTER,43719,501,0,0,P,porownaj.html

Argumentem przeciwko może byc perspektywa noszenia dodatkowego obciążenia na plecach i tu pytanie czy warto?

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2012-05-18 16:57:41

Witam!

Plecaki mieliśmy w podwójnych workach "od śmieci",oklejone szeroką tasmą klejącą do paczek - nie było żadnych problemów z uszkodzeniami.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: :) | Dodano: 2012-05-18 17:13:40

Ja owinęłam ciasno plecak folią stretch i dało radę :)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2012-05-18 21:54:36

W ubr. zrobiłem podobnie jak Jacek, a wcześniej zawijałem mocną czarną tasiemką bawełnianą tak aby nie plątały się luzem jakieś paski od plecaka i też nie było problemu. Jeśli pokrowiec jest lekki to też można go wykorzystać. Na lotniskach są też punkty pakowania, w których plecak jest zawijany w taśmę, nie pamiętam kosztu tej usługi.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: zośka | Dodano: 2012-05-18 23:59:35

Rolka folii strech kupiona np. w Makro (grubsza od spożywczej) wystarcza na wiele razy. Pakowanie maszynowe w taką samą folię na lotnisku w Madrycie rok temu 6 euro.

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-05-24 14:00:43

Co myślicie o tym plecaku???
http://allegro.pl/plecak-deuter-futura-pro-42-kurier-gratis-i2364069971.html

Prawdopodonie go kupię na lipcowe Camino francuskie.

NOWY! Autor: Griszka | Dodano: 2012-05-24 20:28:59

Witek..fajny..dobry i sprawdzony plecak..proponije jednak 32..wystarczy i w dodatku możesz go zabrać jako bagaż podręczny..czym więcej miejscas tym więcej pokus

NOWY! Autor: Paweł. | Dodano: 2012-05-24 21:27:03

Ja jednak nie zgadzam się z opinią im większy tym większa pokusa.. Jeżeli weźmiesz mniejszy też możesz zabrać dużo a niektórzy wyglądają później jak choinki obwieszeni dodatkowymi torbami i nie wiadomo czym. Ja zabieram na Camino też Deutera ale większego i wiem że będę mógł go wykorzystać nie tylko na Camino ale też na inne wypady. Jeżeli inwestować w Deutera to w coś większego takie jest moje zdanie.

NOWY! Autor: Griszka | Dodano: 2012-05-24 22:08:34

Paweł..szanuje Twoje zdanie,ale dla mnie wystarczający był nr.32..i na camino francuskim miałem jeszcze sporo miejsca..sporo..co niemal weekedn jestem w górach i nigdy za mały dla mnnie on nie jest..ale oczywiście..to indywidualny wybór

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-05-25 11:16:42

Większość mówi, że plecak 40l wystarczy, ale ja w drodze się przekonam co i jak, więc wolę mieć ten 42l. Jak wrócę to napiszę czy był za duży czy za mały. A odnośnie bagażu podręcznego to i tak już kupiłem bilet z bagażem rejestrowalnym, więc mogę zabrać ze sobą te 42l. W przyszłości jak będzie potrzeba to kupię mniejszy.

NOWY! Autor: Anula | Dodano: 2012-05-25 13:36:06

http://sklep.alpinsport.pl/p/340/plecaki_aktywny_wypoczynek/plecak_osprey_exos_46.html Zielony model(na zdjęciu dużo ciemniejszy niż w rzeczywistości) kupiłam specjalnie na camino (mój wieloletni plecak był za stary i za ciężki na tę Wędrówkę), sprawdził się rewelacyjnie, jest lekki i wygodny. Mimo kruchego wyglądu niezwykle mocny i solidny.

Jedyną wadą jest brak pozycji pionowej, plecak trzeba zawsze o coś opierać, bo upada, co w deszczu bywa uciążliwe plus plecak łatwo się brudzi. Ale model i tak polecam (: W kwietniu szłam camino frances, spotkałam jeszcze dwóch peregrinos z takim modelem, także go sobie chwalili.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2012-05-28 22:52:25

Widze że znacie się na plecakach a ja to niezbyt to bardzo poprosze o opinie. Bo ja mam plecak z north face - ale jest stary nie wiem jak bo kupiłam go na alegro. Jak na moje oko to ma ok 30 litrow (na metce jest 38 ale to raczej nie jest pakowność ). Generalnie plecak nie do konca załadowany zawija się do przodu i wyglada na malutki ale po rozłożeniu pusty na płasko ma 55 cm długosci i 42 szerokości. Z tyłu ma taką gobeczkę ale nie jest gruba ok 1 cm. Szelki ma przyszyte u góry jak w plecaku szkolnym. Ma pas biodrowy ale bez gąbki taki cienki. Ma taki materiałowy trójkąt z przodu ale generalnie nie wiem do czego służy. Nie ma kieszeni z boku nad czym ubolewam (ma jedna fajną u góry). Generalnie jest bardzo lekki i swietnie mi sie go nosi na 1- 2 dnniowe wycieczi. Czy taki plecak można zabrac na camino czy też bede się z nim meczyć i powinnam kupic jakiś wypasiony (do tego chyba jest za mały alee w ten sposób na pewno za dużo nie wezme ;/) ?   dla kogoś kto sie zna to może i śmieszny dylemat ale to tym bardziej pomóżcie :)

NOWY! Autor: Maciej 2 | Dodano: 2012-05-29 10:12:08

Deuter Futura 22 - przy tym plecaku nie zabierzesz zbędnych rzeczy - calkowicie wystarcza

NOWY! Autor: Witek | Dodano: 2012-05-29 11:12:29

Wczoraj kupiołem Deuter Futura 42 - myślę, że WYSTARCZY - mam duży aparat foto :) jak będzie za duży to wypełnię go po drodze pamiątkami itp.

jak wrócę w sierpniu to dam znać jak się spisał

Buen Camino - start 3ego lipca 2012

NOWY! Autor: Krsta | Dodano: 2012-05-31 13:38:45

Spotkał się ktoś z Was z marką Arc'teryx? Firma ta produkuje leciutki (tylko 0.58 kg!) 35 litrowy plecak Cierzo:

http://www.arcteryx.com/Product.aspx?EN/Mens/Packs/Cierzo-35

Poza wagą plecak ten ma kolejną dużą zaletę: cena. Aktualnie można go kupić już za 340 złotych. Martwią mnie jednak w nim trzy rzeczy. Cienki pas biodrowy, cienkie paski oraz brak wentylacji pleców. Widać to na poniższym zdjęciu:

http://s3.backcountry.com/900/ARC/ARC1132/ARC1132-BK_D1.jpg

Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że jest to idealny plecak na 3 wyprawę w góry a nie 30 dniową pielgrzymkę do SdC.

W podobnym przedziale cenowym (w promocji 350 złotych) jest 33 litrowy Osprey Talon:

http://www.rei.com/product/808309/osprey-talon-33-pack

Lekki, tylko 0,85 kg. Do tego solidnie wyglądający pas biodrowy. Ale... plecak ten nie zapewnia dobrej wentylacji pleców. Pytanie na ile ważna jest wentylacja w sytuacji kiedy nasz plecak waży poniżej 1 kg?

Jeszcze tańszy jest Karrimor Kodiak, do kupienia już od 220 złotyych:

http://karrimor.pl/produkty/plecaki/wycieczkowe/kodiak-30/

Dodatkową wadą wyżej wymienionych plecaków jest ich jednokomorowość. Pakowanie się do jednej komory o szóstej nad ranem nie jest czymś o czym szczególnie marzę. ;) Jednakże dwie komory oraz dobra wentylacja pleców oznacza wydatek około 450 złotych. Deuter Futura 32 ma fenomenalny system wentylacji pleców, ale wydaje się ciut za ciężki (1,6 kg). Tatonka Skill nie dość, że jest w podobnym przedziale cenowym, to na dodatek przy Futurze jest leciutka jak piórko. Waży niecały kilogram:

http://www.tatonka.pl/index.php/produkty?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=424&category_id=5

Pytanie na ile ważne są dwie komory i dobra wentylacja pleców? Jakby nie bylo 200 złotych piechotą nie chodzi. :)

NOWY! Autor: Justa | Dodano: 2012-06-01 20:36:46

Wczoraj właśnie kupiłam leciutki Ospray Talon 33 , myślę czy nie wybrać 44  - ma dodatkową dolną komorę na śpiwór. Ciekawa jestem jak spisze się pianka na ramionach i plecach. Mam juz plecak Salewa z dobrą wentylacją, wygięcie w łuk gwarantuje przepływ powietrza, ale niestety utrudnia pakowanie i zwiększa wage plecaka

NOWY! Autor: Kami | Dodano: 2012-06-02 20:47:30

Dla Pań które umieją zabrać niewiele rzeczy a jednocześnie niezbyt pasuje im wygięcie w plecaku, polecam Deuter Act Trail 28sl :-)

NOWY! Autor: Krsta | Dodano: 2012-06-02 22:30:52

Tak jak czytam powyższe posty, to zastanawiam się czy przypadkiem Deuter nie zatrudnił jakiejś agencji odpowiedzialnej za produkowanie postów na forum. ;)

NOWY! Autor: Kami | Dodano: 2012-06-02 23:33:21

Nieee, po prostu ufam innym, że są najlepsze :-) Deuter musiałby zatrudnić większość Caminowiczów bo podobno Camino to jedna wielka reklama Deutera :D

NOWY! Autor: Kami | Dodano: 2012-06-02 23:38:51

Krsta

Moim zdaniem Ospray który pokazałaś jest spoko, natomiast na ten z cienkim pasem biodrowym nie zdecydowałabym się, bo to JEST istotne, a z kolei Tatonka jeśli lecisz tanimi liniami to przekracza dozwolony wymiar przez wygięcie, zresztą przymierz czy w ogóle to wygięcie Ci nie przeszkadza bo mi to przeszkadza :-)

NOWY! Autor: Krsta | Dodano: 2012-06-03 00:17:25

Kami, jeśli Futura przechodzi przez bramki, to z Tatonką nie powinno też być problemu. Oba plecaki są podobnych wymiarów. Deuter jest nawet ciut większy.

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2012-06-05 11:42:38

ja ma taki plecak

NOWY! Autor: Roman | Dodano: 2012-06-05 14:11:36

A ja mam CAMPUSA / na metce 32l/ za 60 zł kupionego na targowisku. Towarzyszł mi w   trzech wyprawach camina w Hiszpanii i dalej jest nie do zdarcia :) A tu tyle problemów z ogromnego wyboru i braku zdecydowania.

NOWY! Autor: Do romana | Dodano: 2012-06-05 15:03:06

Bo Ty Roman to jestes gość...wprost Gościunio

NOWY! Autor: ROMO | Dodano: 2012-06-05 15:10:28

Istny romek atomek

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2012-06-23 13:12:09

Wróciłam z Santiago - mam deutera futura 34SL. Sprawdził się, ale priorytetem jest to aby plecak był LEKKI! Moj ważył 14 kg i po pierwszym dniu wędrówki musiałam wyrzucać co sie dało. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2012-06-23 13:34:59

Aneta! Jak Ty zmieściłaś 14kg do tego plecaka? :) Ciekawi mnie czego się pozbyłaś i co okazało się nieprzydatne, napisz jak możesz na mojego maila.

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-06-24 20:56:25

Widziałam plecak Anety!!! no mieściło się co niemiara.....:)

Ale moje obserwacje wyglądają tak:

jeżeli nie leci się tanią linią lotniczą to warto mieć troszkę większy plecak niż te zalecane 30 litrów. A to dlatego że:

- jeżeli kupi się jakieś jedzenie to nie wisi wokół plecaka

- gdy bierze się taxi dla plecaka to (ja tak robiłam z koleżanką) dwa placaki pakuje się w jeden - i on jedzie taxi, drugi na zmianę niesie się a w nim najpotrzebniejsze rzeczy na ten dzien

- gdy w santiago nakupi się w koncu pamiatek jest to gdzie schowac.

- poza tym niecierię (to moje osobiste odczucie) jak mam milion rzeczy przyczepione do plecaka i mi się to dynda, obija, wisi...

NOWY! Autor: lukasz | Dodano: 2012-06-24 21:18:41

czy w Ryanair płaci się za bagaż, który leci w luku? Jesli tak to proszę o namiar na plecak, który mieści się jako bagaż podręczny. Lot KTW-STD-OPO

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2012-06-25 22:15:59

Tak, płaci się, 119 zł.
Więcej o bagażu podręcznym i ekwipunku możesz znaleźć tutaj. A o kosztach związanych z podróżą tutaj.

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2012-06-25 22:32:56

Mój Boże. Istotnie 119 zł. Oni już chyba na głowę upadli. Ostatnim razem gdy lecialem z plecakiem w luku bagażowym, to było 15 euro czyli jakieś 60 złotych. Od tamtego czasu latam tylko z podręcznym. Teraz wyobraźmy sobie, że lecimy z przesiadką, dwa loty w każdą stronę: zapłacimy prawie 500 zł za przewóz plecaka. To już ostateczny argument za tym, by spakować się do podręcznego.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2012-06-25 22:42:37

Na Camino widać dużo deuterów ,ja też miałem deutera i byłem bardzo zadowolony

n

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2012-06-25 22:43:27

Do Łukasza:
Odnośnie wyboru plecaka: najważniejsze by sztywna (tylna) część plecaka nie przekroczyła na długość 55 cm, i to nawet o centymetr (czasami sprawdzają bardzo dokładnie). Z mojego doświadczenia wynika, że ze względu na miękkość plecaków pozostałe wymiary nie mają aż tak dużego znaczenia. Plecaki łatwiej od walizki "upchnąć" w ramki używane do sprawdzania wymiarów na lotnisku. Kurtkę można założyć na siebie dla zmniejszenia rozmiaru plecaka, a do kieszeni kurtki jeszcze wiele różnych rzeczy :-)

NOWY! Autor: echo | Dodano: 2012-06-25 22:53:39

W Ryanairze opłata za bagaż jest od jakiegoś czasu uzależniona od tego czy jest sezon (od czerwca do września) i od długości lotu. Przy krótkich lotach poza sezonem bagaż kosztuje 15 €, przy dłuższych 20 €, w sezonie odpowiednio 25 € i 30 €. W wizzairze podobnie, ale od 15 € do 25 €.

:/

NOWY! Autor: naniel | Dodano: 2012-07-25 17:40:05

Witam!

Proszę mi doradzić który plecak wybrać, bądź doradzić jakiś inny:

1) http://allegro.pl/profesjonalny-plecak-hi-tec-utah-v-lite-35l-30-i2486422420.html

2) http://allegro.pl/profesjonalny-plecak-campus-maysen-45l-promocja-i2496612327.html

3) http://allegro.pl/profesjonalny-plecak-campus-enzo-35l-promocja-i2514377499.html

pozdrawiam

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-07-25 20:31:26

wersja 2:)

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2012-07-26 00:30:15

Ja bym kupił wersję 1 ;)  

ze względu na:

-wymiary : 60x24x20 . Bez problemu może być użyty jako bagaż podręczny.  Pozostałe też ale należy uważać z pakowaniem

-jasny odblaskowy kolor pokrowca przeciwdeszczowego, w pozostałych jest czarny- w czasie deszczu jest się niewidocznym na drodze a nieraz  idzie się poboczem drogi. 

- cenę.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2012-07-26 09:29:33

W easyjet podręczny może mieć max 54x45x25 - zależy czym lecisz. Ola:) ma rację wiszace dookoła malego plecaka suszące się skarpety i  worki z bagietką, owocami czy piciem są zabawne, ale uciążliwe. Pozdrowienia

NOWY! Autor: mona | Dodano: 2012-07-26 10:37:02

ja lece wizz i ryanair i podręczny na wysokość maks 55. i własnie sie zastanawiam bo mój ma 60 i chyba muszę zmienic plany plecakowe:( bo jak mnie nie puszczą to  co?

NOWY! Autor: nick102 | Dodano: 2012-07-26 11:22:48

Świetny, niezawodny, lekki,respektowany przez wszystkie linie lotnicze jako bagaż podręczny to DEUTER FUTURA 32. Towarzyszył mi na camino w zeszłym roku, obecnie spisał się w Bieszczadach i Tatrach. Idziesz ok 40 km dziennie i nie czujesz go na plecach. Naprawdę polecam.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2012-07-26 11:47:43

Do doświadczonych pielgrzymów. Czy da sie przejść camino bez plecaka firmowego? 

NOWY! Autor: xoxo | Dodano: 2012-07-26 12:18:41

TAK. Nie dajcie się zwariować z tym markowym sprzętem. Wiadomo, często te droższe rzeczy są lżejsze i ułatwiają życie, ale naprawdę nie są niezbędne. Spokojnie wystarczą produkty ze średniej półki. Chyba że ktoś planuje co roku używać tego sprzętu, wtedy warto zainwestować trochę więcej.

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-07-27 19:34:20

popieram wcześniejszą wypowiedź.

Dla mnie ważna jest FUNKCJONALNOŚĆ plecaka a nie to jaką nazwę ma naszytą (najczęściej jest tak, że te 3x droższe deutery czy ofspreje czy inne wynalazki szyte są w tej samej fabryce co decatchlon).

Wybierając plecak (nie tylko na camino) - to moje wieloletnie spostrzeżenia:

- najważniejsze przymierzyć z obciążeniem co najmniej 10 kilo,

-jeżeli sklep nie umożliwia tej czynności- zmienić sklep.

-pytac, pytać i jeszcze raz myśleć co się będzie w plecaku nosiło i na co się będzie używało (czy bieszczady, czy obóz wędrowny, czy tylko na jakies wycieczki, czy trekkingi itp)

- przed kupnem zrobic listę rzeczy co się bedzie pakowac do plecaka.

- i (ja tak wiele razy robiłam) zabrać listę rzeczy co chcemy zabrac, isc z tym do sklepu i spróbowac to wszystko spakować (mozna mieć swoje rzeczy lub udostepnione sklepowe) jak nie da rady- patrz punkt 2.

-zostawic sobie co najmniej 5 litrów luzu w plecaku na nieprzewidziane zakupy itp.

- wybrac taki plecak który spełnia wszystkie nasze kryteria

polecam sklep w Krakowie na Siennej 15 - wiele rzeczy kupiłam tam, ludzie się znają na rzeczy i zawsze doradzą.

NOWY! Autor: ds | Dodano: 2012-07-27 20:09:57

Wiem, że to co napiszę, jest dla większości trywialne, ale dla kogoś, kto nie ma zwyczaju korzystać z plecaka, ważne jest , żeby nauczył sie go nosić. W zeszłym roku poznałam dziewczynę na szlaku, która pomimo, że miała naprawde dobry markowy placak, miała poobcierane boki, bo zwyczajnie nie umiała własciwie  zakładać pasa biodrowego. Warto więc, żeby poświęcić na to pół minuty, żeby nawet w sklepie ktoś to nam wytłumaczył. Sam plecak- ja lubię te z siatką na plecach - dla mnie rewelacja wszędzie, gdzie ciepło, nawet kosztem pakowności.

NOWY! Autor: do Oli :) | Dodano: 2012-07-27 21:58:56

.."zostawic 5 litrow na nieprzewidziane zakupy"...mistrzostwo swiata dawno sie tak nie usmialem...:):):)

NOWY! Autor: do Anny | Dodano: 2012-07-27 22:01:31

da sie przejsc Camino wogole bez plecaka ..:)

NOWY! Autor: Czytelnik | Dodano: 2012-07-27 22:11:27

Nie znam się na plecakach,ale to co napisała Ola jest moim zdaniem bardzo mądre .Dziękuję za cenne praktyczne informacje,które przydadzą mi się w przyszłości przy kupnie nowego plecaka.

NOWY! Autor: Ania Obidowicz | Dodano: 2012-07-28 17:54:13

Polecam plecaki firmy Deuter (tworzą plecaki w wersji damskiej ze specjalnie dopasowanym pasem biodorowym) Jestem niezwykle zadowolona z tego plecaka! Kompletnie nie boli mnie kręgosłup. Ja na Camino biorę plecak 40l :)

P.S Polecam również damskie plecaki Salewy :)

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2012-07-28 17:59:02

Dodam jeszcze do swojego wpisu, że lepiej dac więcej pieniędzy i zainwestować w porządny plecak, niz co roku kupować nowy. Jeśli chodzi o firmę DEUTER to po prostu specjalizują się w plecakach :) To naprawde porządne, wygodne plecaki, których praktycznie nie czuć na plecach tak sa dobrze wyważone :)

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2012-07-28 18:25:56

Nie wiem z czego tu się śmiać z tych dodatkowych kilku litrów? A gdzie jedzenie włożysz co się kupi po drodze (trudno upychać owoce-chyba, że chce się od razu mieć sok)? a gdzie jakąś koszulkę, co kupisz w Santiago + kilkanaście innych małych prezentów dla rodziny i przyjaciół?

Z mojego wieloletnigo dośwaidczenia wiem, że lepiej mieć plecak trochę większy, bo w razie zawsze można coś do niego dołożyć, niż na styk. Miałam raz taką sytuację, że na wyprawie musieliśmy rozłozyć wyposażenie jednego uczestnika na kilka osób i dobrze mieć trochę wolnego miejsca. Bo co? Nie pomożesz koledze/koleżance? Bo nie masz miejsca w plecaku? Niezły żart.

Nie mówię, że należy plecak wypełniać po brzegi. Sztuką jest mając duzy plecak, zabrać tylko co niezbędne.

Co do wyważenia plecaka, nawet najlepsza firmówka nieumiejętnie spakowana będzie ciążyć jak kamień - gratuluję szkoły pakowania tak,że plecak nie ciążył. Wiele osób nie ma w ogóle o tym bladego pojęcia.

Dodam, że przeszłam camino z moim starym (co najmniej 15 letnim) plecakiem firmy high peak (60l) kupionym w supermarkecie w reichu;) . Nie był załadowany na full. W powrotnej drodze na lotnisku z dwoma parami kijków, karimatą, prezentami, wodą z Fatimy(1.5l) ważył 12kg.

NOWY! Autor: nałogowiec | Dodano: 2012-07-29 08:19:37

Na szlaku w czasie odpoczynku dość często siedziałem na plecaku.Kupując go zwracałem uwagę żeby nie był z siatką .Tak ktoś radził na forum .Plecak  sprawdził sie ale nie wiem do tej pory czy na tych z siatką można siedzieć ?  

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2012-07-29 12:39:30

Na plecaku z siatką się nie siada :) Ma on stelaż wygięty w lekki łuk i jak na nim się usiądzie, to może zwyczajnie się złamać. Coś za coś: siatka - lepsza cyrkulacja powietrza, a za to brak siedzenia ;)

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: ewa.sobolewska@op.pl | Dodano: 2012-07-30 23:00:21

serdecznie witam, mam pytanie czy do plecaka Deuter Futura 30SL zmieści się oprócz spiwora malutki namiot? dzieki za odpowiedż.

NOWY! Autor: Stosownie do praktycznej rady Oli. | Dodano: 2012-07-30 23:20:10

Przynieś do sklepu swój śpiwór i namiot. Zapakujesz do plecaka i na własne oczy przekonasz się jak to wyglada. /namioty są róznej wielkości/ A.

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2012-08-05 10:30:06

Ja wybieram się za rok na Camino, ale w tym roku kupowałem plecak, gdyż jechałem autostopem do istambułu. Kupiłem plecak polskiej marki Wisport Mosquito, to akurat 70L, można mniejszy taki jak Skill 40L albo inne, w każdym razie Wisport okazał się strzałem w 10, wygodny i mega solidny, po 17 dniach rzucania nim w różnych ciężkich warunkach nawet śladu użytkowania nie ma. Cena do jakości powala, chowają się fjord nanseny w tej cenie. Deutery za drogie, nie ma co brać pod uwagę. Polecam z czystym sumieniem, cena akurat ok 300zł.

NOWY! Autor: notecki | Dodano: 2012-10-10 21:01:38

Co do plecaka, to można szukać jakiegoś modelu z różnymi bajerami, ale i tak najważniejszy jest system nośny. Jeśli jest dobrze zaprojektowany i można go dopasować do siebie, to problem z głowy :-) Kiedyś chodziłem z takim starym, PRL-owskim wynalazkiem i doceniłem system nośny jak przesiadłem się na nowy plecak Hi-Tec (wygląda tak). Zdecydowanie inny komfort i naprawdę można długo chodzić jak się dobrze wyreguluje pas biodrowy.

NOWY! Autor: nick102 | Dodano: 2012-10-11 08:00:03

Camino to nie jest spacer. To setki kilometrów. Na prawdę nie oszczędzajcie na plecaku i butach. W moim wypadku świetnie się sprawdził Deuter futura 32 (traktowany jako bagaż podręczny do samolotu) oraz buty powyżej kostki Dolomite. Są to rzeczy na bardzo długo a może i na zawsze.

NOWY! Autor: Rycho | Dodano: 2012-10-16 15:17:29

Plecak ma być lekki (z bagażem ok 10% TWOJEJ wagi)  i wygodny - czyli max. 10-15 kg .

Co do wygody - próbuj sam w sklepie (najlepiej załadowany), a nazwa firmy na prawdę nie ma znaczenia ...

NOWY! Autor: merci | Dodano: 2012-11-25 16:29:11

A jaka pojemnośc plecaka i jakiej formy, by był tylko bagażem podręcznym? Doradźcie...

NOWY! Autor: J | Dodano: 2012-11-25 17:57:48

Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego:

Ryan Air i wiele innych linii lotn. 55cm x 40cm x 20cm.Dopuszczalny ciężar 10kg.

Easy Jet              56 x 45 x 25   Dop. ciężar bagażu 20 kg.

Info na stronach linii lotniczych.    

NOWY! Autor: AW | Dodano: 2012-11-25 18:06:44

jak do podręcznego to do 45- litrowych

NOWY! Autor: Baś | Dodano: 2013-02-07 14:36:53

Dzień dobry, witam wszystkich. Proszę o poradę. Próbuję wybrać między plecakiem marki Deuter Futura Pro 38 http://www.royalpoint.pl/produkty/plecaki-turystyczne/plecak-turystyczny-deuter-hiking-futura-pro-38-34271-zielony,1236.html a forclaz 40 air. http://allegro.pl/rewelacyjny-plecak-trekkingowy-z-pokrowcem-40l-i2976083541.html

Jest dość znaczna różnica w cenie, nie wiem czy w komforcie noszenia również... A niestety nie mam zbyt wiele czasu na decyzję, wyruszam 13 lutego... Pozdrawiam, z góry dziękuję Baś

NOWY! Autor: Baś | Dodano: 2013-02-07 14:39:15

I jeszcze coś. Oba, mają podaną wysokość 70 cm ale może da się je odpowiednio skompresować i zabrać na pokład Ryanaire? Wiecie coś o tym?

Pozdrawiam!!!

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2013-02-07 16:35:36

mam akurat tego samego Deutera i nosi sie go świetnie. naprawdę komfortowy plecak. Ale na tego Forclaza spoglądam z zaciekawieniem. Wygląda rewelacyjnie i jest duzo tańszy. No, ale jak to mówią "diabeł tkwi w szczegółach" a tych na obrazku nie widać. Jak Cie stać, to bierz Deutera.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2013-02-07 19:24:26

Po spakowaniu do wagi ok.8 kg Futurę pro 38  sprawdzałem w "koszyku wymiarowym" Ryanair`a  na lotnisku.Mieści się !

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-02-07 20:03:01

Koleżanka ma Forclaz 40 i była bardzo zadowolona. Wentylacja pleców spisywała się bardzo dobrze. Pas biodrowy - nie ma nic do zarzucenia. Jedyny minus- do kieszeni skrzelowych (tych z boku) mało się mieści jak masz wypakowany plecak...

Polecam

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2013-02-07 21:41:26

Ja miałem Karrimora Coguara 60+10 ale był za duży, na kolejną drogę mam już zamówionego Karrimora Bobcata. System nośny jest po prostu rewelacyjny (jak dla mnie oczywiście) więc nie będę eksperymentował. Jest też jednym z lżejszych w swoim segmencie litrażowym 1500g.

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-02-08 07:39:04

przymierzałam jakiegos Karrimora, ale niestety regulacja pasa biodrowego była lekko irytująca dla mnie. No i uchwyt był juz lekko urwany... no i najważniejsze - karrimor nie ma już dożywotniej gwarancji na swoje wyroby - tylko 2 lata (wynika z tego, że jakość drastycznie spadła).

Kupiłam deutera 50l o wadze 1510g. regulacja pasa biodrowego jest dla mnie osobiście znacznie wygodniejsza. Zobaczymy jak się sprawdzi

NOWY! Autor: KAŚ | Dodano: 2013-02-08 08:38:51

Deuter! Futura (chyba pro) - specjalna damska wersja. supe!!r sprawdzony, wygodny, mieści się na bagaż podręczny.

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2013-02-08 10:44:18

Deuter! :) Polecam! Niósł sie fantastycznie...

Na Camino mieli go Polacy i Niemcy :)

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2013-02-08 11:44:25

Proszę podaj model tego deutera 50l

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-02-08 13:19:04

Deuter ACT Lite 50

NOWY! Autor: Baś | Dodano: 2013-02-08 17:39:27

A saleva? oferują mi na nią mega promo:) http://www.outdoorzy.pl/28--plecaki-i-torby/12332-salewa-plecak-chamonix-33-gpc.html

wygra z Deuterami 38l?

:D

wydaje się bardzo pakowna, nie wiem jak z komfortem noszenia.

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2013-02-09 04:45:44

Tylko 33 litry, drogi, przeznaczony na krótkie wypady w góry. A Ty będziesz szła sześć do osmiu godzin w temperaturze nieżadko 30 stopni w cieniu. Deuter jest do chodzenia w upale przystosowany, ten nie.

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2013-02-09 04:50:01

dopiero zauwazyłem, że idziesz w lutym. No, trzydziestu w cieniu pewnie nie będzie :-)

Wczoraj znalazłem dobre i bardzo tanie plecaki - do 150 zl. ale teraz nie pamietam. jak wróce z treningu to poszukam i podam.

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2013-02-09 05:25:40

http://disport.pl/10343-plecak-wyprawowy-explorer-marbo.html

http://allegro.pl/show_item.php?item=2985239562&msg=Obserwujesz+t%C4%99+transakcj%C4%99.%3Cbr+%2F%3E%0D%0ANie+przegap+jej+zako%C5%84czenia.+Ustaw+przypomnienie+w+zak%C5%82adce+%3Ci%3E%3Ca+href%3D%22%2Fmyaccount%2Fwatch.php%22%3ETrwaj%C4%85ce%3C%2Fa%3E%3C%2Fi%3E.&watched=1&msgtoken=2115c2a3abfe1d62338ee15a0f666a574a80fea88dffff9b62fb8b71e1e483bb

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2013-02-09 09:23:22

Ja miałem

Deuter ACT Lite 50         i byłem z niego zadowolony          

NOWY! Autor: KAŚ | Dodano: 2013-02-09 09:58:12

na Camino miałam Salewe, koleżanka Deutera. Deuter ma wygodniejsze szelki i więcej możliwości regulacji. Litraż do wyboru, więc nie ma co o tym mówić. 

Co do Deutera ACT - pamiętaj, że on nie ma ochraniacza przeciwdeszczowego, stąd u nas decyzja padła na futurę.  Jedyna rzecz, która w deuterze irytowała a w salewie była ok - to pas piersiowy. Deuter ma wysoko salewa duzo niżej. Dla mężczyzn to nie ma większegoznaczenia, dla kobiety owszem. Poza tym warto przejść się do sklepu i przymierzyć przed zakupem -  każdemu co innego pasuje.

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2013-02-09 12:19:17

ja miałem made in tesco :) nie do zdarcia :)

NOWY! Autor: Rysiek | Dodano: 2013-02-14 15:39:37

Jaki plecak  - zdecyduj sam. Kilkakrotnie wspomniano, że wystarczy siatka, chusta przez biodro ...

Pierwsi zdobywcy Alp i Himalajów mieli zwykłe plecaki (gruszki) z pasami ze sznurka,

sam przelazłem Tatry i Bieszczady z taką gruszką bez stelaża ...

Mam plecak alpinistyczny Salewa 25L i mam nadzieję , że mi powinien wystarczyć na tegoroczne Camino.

Jedyny problem - aparat - nie chcę się rozstawać z moją lustrzanką ...

NOWY! Autor: Ozyrys | Dodano: 2013-02-18 19:11:40

Jaki plecak polecicie mi i jakiej firmy;

jakiś wytrzymały chce i dobry, wygodny na 4tygodniową podróż,

myślę o 65L + bądz 75L,

wydać mogę do 900zł... ?

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2013-02-18 19:48:46

Bez firmowego sprawdzonego plecaka nigdzie się nie wybieraj.Myślę,że 75l wystarczy :) 

NOWY! Autor: ola | Dodano: 2013-02-18 23:59:51

bierz 180l i jedzenie na cały wypad z Polski

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-02-19 07:37:32

polecam przejść się do sklepu z plecakami i po prostu poprzymierzać i popytać. Dobór plecaka jest sprawa bardzo indywidualną, i każdemu co inne pasuje, ma inną budowę ciała. Dlatego warto w sklepie kilka plecaków przymierzyć z obciążeniem (jak się w sklepie powie to będą wiedzieli o cco chodzi) - wtedy wiemy jak pas biodrowy zachowuje sie pod obciążeniem, jak szelki, jak się reguluje plecak itp.

Warto tez spakować sobie w sklepie do plecaka rzeczy które zamierzamy nieść np spiwór czy dobrze się mieści, czy nie zabiera dużo miejsca. Na pewno w sklepie zrozumieją.:) Nie śpiesz się z wyborem. Dobry plecak kupisz nawet za 300 zł lub mniej (dobry dla siebie a nie chodzi mi o markę jakąkolwiek)

NOWY! Autor: J. | Dodano: 2013-02-19 22:53:18

900 złotych do bardzo dużo i możesz kupić za to naprawdę dobry sprzęt. Zwracaj uwagę głównie na system nośny, żeby był dla ciebie wygodny i wytrzymałość plecaka, czy jest z porządnego materiału, czy klamry są solidne itp.

Polecam stronę ngt.pl, gdzie można poczytać recenzje i opinie na temat wszelakiego sprzętu turystycznego. Ja wybieram się z plecakiem Lowe Alpine Kongur 65-75l, te 10l dzięki kominowi. To b. dużo, ale plecak jest przeze mnie sprawdzony, wygodny i nie mam pieniędzy, by kupować coś o 10-15l mniejszego. Wydaje mi się, że optymalnie byłoby właśnie coś ok. 55l kupić. I z zakupem nie śpiesz się, poczytaj, popytaj, posprawdzaj i na spokojnie podejmij decyzję, bo będziesz potem dźwigał ten plecak przez kilka tygodni ;)

Buen Camino!

NOWY! Autor: jm | Dodano: 2013-02-28 22:48:52

Powinno się wybrać plecak typu ultralight,np.Osprey exos 34 lub 46 (litrów ) - waga 1,0-1,1kg.Super wentylacja pleców ( siatka mesh rozciągnięta na superlekkim drucie aluminiowym ).Cena w UK w przeliczeniu na złotówki -400-500zł.Pas biodrowy i szelki idealne,do tego regulacja dopasowana do odcinka C7-do L6-L7 ,czyli ostatni szyjny do końca odcinka lędźwiowego.Po co dźwigać balast,tj.plecaki 1,8-2,2kg - nazw z przyzwoitości nie wymienię.Latem Camino french route - to maxymalnie 4000gram z plecakiem.

Nie oceniam tych co noszą dużo kilogramów i lubią pancerne plecaki,ale tacy dominują na tym forum.Wystarczy jednak trochę połazić tu i ówdzie.Jestem raczej za opcją speed hiking niż backpacking.Może moja sugestia odchudzenia ekwipunku komuś się przyda,szczególnie w upalny dzień.

NOWY! Autor: jm | Dodano: 2013-02-28 22:49:52

Powinno się wybrać plecak typu ultralight,np.Osprey exos 34 lub 46 (litrów ) - waga 1,0-1,1kg.Super wentylacja pleców ( siatka mesh rozciągnięta na superlekkim drucie aluminiowym ).Cena w UK w przeliczeniu na złotówki -400-500zł.Pas biodrowy i szelki idealne,do tego regulacja dopasowana do odcinka C7-do L6-L7 ,czyli ostatni szyjny do końca odcinka lędźwiowego.Po co dźwigać balast,tj.plecaki 1,8-2,2kg - nazw z przyzwoitości nie wymienię.Latem Camino french route - to maxymalnie 4000gram z plecakiem.

Nie oceniam tych co noszą dużo kilogramów i lubią pancerne plecaki,ale tacy dominują na tym forum.Wystarczy jednak trochę połazić tu i ówdzie.Jestem raczej za opcją speed hiking niż backpacking.Może moja sugestia odchudzenia ekwipunku komuś się przyda,szczególnie w upalny dzień.

NOWY! Autor: Beka | Dodano: 2013-03-23 22:37:12

W Lidlu od 2.IV ma być plecak trekkingowy 34l. Czy takie coś się nada na wędówkę? Jak sprawdzić w sklepie czy warto go kupić? Przymierzać go jakoś, na co zwrócić uwagę?

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-03-24 07:29:56

@BeKa

Plecak musisz przymierzyć z wypełnieniem (cos cięzkiego musisz dać aby mieć porównanie), zwróć uwagę na system nośny, na wszytkie szycia, jakośc wykonania.

Jeżeli widzisz niedoróbki to nie kupuj.

Chyba, że plecak jest tani to kupuj bez zastanowienia i testuj, jeżeli będzie coś źle - kupisz inny.

NOWY! Autor: Lila | Dodano: 2013-03-24 10:29:23

Mój plecak (vaude 35 l) waży 0,93 kg. Kupiony 3 lata temu więc ceny nie pamiętam. Nie ma żadnego suwaka i ma tylko jedną komorę, co dla mnie jest zaletą. Informację tę kieruję do tych caminowiczów, któży podejmują własnie decyzje o kupnie plecaka i zastanawiają sie ile waży lekki plecak. 

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2013-03-24 13:23:34

W Lidlu niestety z obciążeniem przymierzyć sie nie da. Ja bym brał "w ciemno". Będzie tani i wzglednie dobry. Kupuję w Lidlu i jeszcze sie nie zawiodlem. W butach do biegania zrobiłem już ok 1400 klometrów i jeszcze pobiegam. W trekingowych już 1200. Jak tylko sie pokaże to pójde, obejrzę i napiszę co myslę.

NOWY! Autor: mirek | Dodano: 2013-03-24 16:48:05

https://www.google.pl/search?q=deuter+futura+42&hl=pl&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=JB9PUcfGK9DNsgbAx4CoBg&ved=0CD4QsAQ&biw=1280&bih=699#imgrc=xXgvMSh-ssxx-M%3A%3B8-grGE55fCPrqM%3Bhttp%253A%252F%252F8a.pl%252Fupload%252Fprodukt_zoom%252Fplecak-deuter-futura-pro-42-ne.jpg%3Bhttp%253A%252F%252F8a.pl%252Fplecaki-turystyczne%252Fplecak-deuter-futura-pro-42%3B1595%3B1595 

Ja się szarpnołem i kupiłem coś takiego byłem zadowolony z tego plecaka a to dlatego że miał siatkę która odpycha plecak o około 10 cm od pleców co powodowało że się nie pociłem aż tak jak przy plecaku który przylega do pleców . bardzo wygodny . po za tym jeśli ktoś nie chce kupowac plecaka to nic sięnie stanie lepeij zainwestować w buty . Pamiętajcie o tym że 1000 lat temu nie było Deutera a ludzie też podróżowali :) 

NOWY! Autor: BArt | Dodano: 2013-03-25 11:09:50

Witam

W temacie podpowiem że właśnie kupiłem żonie plecak Mammut Hera 50 + cena około chyba 500 -600 zł. Bardzo dobry sysytem nośny oraz dopasowanie do ciała kobiety ( drobniejsze, z innym ustawieniem kości biodrowych itp. ) W testach były plecaki Deuter Aircontact, oraz guide, Vau de - nie mam nazwy - test w ciemno, himouintain - bez nazwy, Lowe Alpine, oraz Millet - wszystkie plecakki wersja damska produkcyjna lub przed produkcyjna. Mogę polecić plecak Mammut oraz Millet. Nie wiem dlaczego ale za chiny ludowe nie mogłem poradzić sobie z dopasowaniem Deutera - biorę pod uwagę że może nie znam się aż tak bardzo ..... Obecnie ww. plecak jest w Indiach od kilku dni i na razie jedna uwaga to troszkę kłopotliwe dolne strokowanie placaka prawie przy pustym bagażu - lecz to jednak 50 + więc brałem to pod uwagę.

Poza tym ruszamy z żonę na Camino France 24 kwietnia więc z tego miejsca pozdrawiam wszystkich pielgrzymów !!!

FRAM !

NOWY! Autor: BArt | Dodano: 2013-03-25 11:11:06

Witam

W temacie podpowiem że właśnie kupiłem żonie plecak Mammut Hera 50 + cena około chyba 500 -600 zł. Bardzo dobry sysytem nośny oraz dopasowanie do ciała kobiety ( drobniejsze, z innym ustawieniem kości biodrowych itp. ) W testach były plecaki Deuter Aircontact, oraz guide, Vau de - nie mam nazwy - test w ciemno, himouintain - bez nazwy, Lowe Alpine, oraz Millet - wszystkie plecakki wersja damska produkcyjna lub przed produkcyjna. Mogę polecić plecak Mammut oraz Millet. Nie wiem dlaczego ale za chiny ludowe nie mogłem poradzić sobie z dopasowaniem Deutera - biorę pod uwagę że może nie znam się aż tak bardzo ..... Obecnie ww. plecak jest w Indiach od kilku dni i na razie jedna uwaga to troszkę kłopotliwe dolne strokowanie placaka prawie przy pustym bagażu - lecz to jednak 50 + więc brałem to pod uwagę.

Poza tym ruszamy z żonę na Camino France 24 kwietnia więc z tego miejsca pozdrawiam wszystkich pielgrzymów !!!

FRAM !

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2013-04-09 22:28:33

Tak czytam o tych firmowych plecakach a co powiecie na temat  plecaka MON

http://www.specshop.pl/product_info.php?products_id=9583 

Co prawda duży ale przecież nie trzeba na max pakować a wygodny no i za free mam

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2013-04-09 22:57:10

ja mam made in tesco :)

NOWY! Autor: wirdil | Dodano: 2013-04-28 13:20:57

Mam wielką prośbę do osób, które posiadają plecak Deuter ACT Lite 50+10. Jak wysoki jest ten plecak bez komina? A właściwie to jaką wysokość ma sztywna powierzchnia przylegającej do pleców. Chciałbym go zabrać jako bagaż podręczny do samolotu (max 55-56cm). Z tego co widziałem to w tym plecaku można wyjąć aluminiowy stelaż co może pozwoliłoby obniżyć jego wysokość, tylko czy sam materiał przy kominie nie jest usztywniony?

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2013-05-07 22:09:34

Ja dołączę do pytania powyżej czy deuter act lite przechodzi jako bagaż podręczny ... Proszę czy ktoś może zmierzyć ile wynosi ścianka plecaka  ?
Chodzi o nową wersję starsza podobno się mieściła

NOWY! Autor: Maciek | Dodano: 2013-05-08 09:54:02

Jak wiedzę jakie plecaki kupujecie to przypominają mi się słowa mojego znajomego "Czy ty chcesz ze sobą pół śwniaka zabrać?" Naprawdę maksymalnie 30 l plecak, na pierwszym camino miałem 22l. Naprawdę ciekawi mnie co wy w niego pakujecie?

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2013-05-08 10:01:17

@wirdil & R.

Nie przechodzi jako bagaż podręczny. Jest zbyt wysoki. Z act lite 50+10 jechałem w 2010 roku i nadawałem go jako bagaż rejestrowy. W 2011 roku zmieściłem się już w plecack deuter futura 26 i ten wszedł jako podręczny. Więcej o bagażu znajdziesz tutaj.

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2013-05-08 10:53:47

Macieju
Ja chce kupić 40 bo myślę przyszłościowo, do Hiszpanii nie mam zamiaru go wypychać .... ja niewiele potrzebuję :)
Co do wielkości act lite 40+10 dziś dostałem odpowiedź z sklepu iż stelaż ma 56,5cm ... więc jeśli go dobrze skompresuję to myślę że przejdzie w ryanairze

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2013-05-08 11:18:55

@R.

Rozumiem, że nie masz możliwości podskoczenia do sklepu, aby zobaczyć plecak przed zakupem? Dzisiaj po pracy wybieram się do sklepu turystycznego. Nie będzie dla mnie problemem, aby zrobić filmik i pokazać Ci możliwości kompresji tego plecaka w warunkach, gdy będzie zakapkowany (tak/nie).

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2013-05-08 11:53:13

Peter Alex
Niestety ale nie mam w okolicy takich sklepów i dlatego pozostaje zakup przez internet ... widziałem tylko małe deutery 32 futura
Plecak już zamówiłem, zawsze w razie kłopotów mogę go zwrócić w ciągu 10dni
Ale jesli będziesz w sklepie i akurat będą mieli actlite 40 to proszę sprawdź czy rzeczywiście jest możliwość by się dało skompresować ... będę miał jakiś punkt odniesienia :)
z góry Dziękuję Bardzo

NOWY! Autor: dar | Dodano: 2013-05-08 14:35:33

@R & Peter Alex

Ja miałam na swoim Camino ACT lite 45+10 (wersja damska SL), plecak lekki, 1,5kg i bardzo mały/zgrabny po zaciśnięciu wszystkich pasków. Po skompresowaniu, ze wszystkim co na Camino potrzebne (i też niekoniecznie potrzebne) zmieścił się spokojnie w ryanair'owskiej skrzynce (była to pierwsza rzecz, jaką sprawdziłam na lotnisku). Właściwie to przez bramki pzechodziłam z nim na plecach i nikt mnie nie zaczepiał, żeby go zdejmować i sprawdzać, czy pasuje.

Powodzenia z zakupami! ::)

Buen Camino!

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2013-05-08 22:26:27

@R.

Byłem w sklepie. Obejrzałem sobie to 40+10, zmierzyliśmy i jeżeli nie będzie wystawał komin, to powinno przejść, ale plecak nie może być wypakowany w górę a poza tym nie może być za szeroki, aby przeszedł przez ewentualną kontrolę wkladania do pojemnika na lotnisku. W tym plecaku można wyjąć stelaż, wtedy jest mniej sztywny, ale niestety sprzedawca nie chciał podjąć tego ryzyka, więc nie udało mi się tego sprawdzić.

Dzisiaj byłem na lotnisku odebrać przesylkę od znajomych, którzy byli na Camino Portugues nadbrzeżnym i oni szli w Deuter Futura 32 i sobie je zachwalaja. 

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2013-05-09 12:18:20

dar - Dziękuję za info
Preter Alex - Wielkie Podziękowania za poświęcony czas. Teraz spokojniejszy będę :)

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-05-12 15:55:55

Deuter ACT Lite 50+10 wysokość sztywnych pleców 57cm (bez komina i klapy)

NOWY! Autor: Jorge | Dodano: 2013-05-12 21:17:04

Polecam plecak Quechua Forclaz 37L, bardzo lekki, tylko 650gr, nieprzemakalny, koszt ca 200PLN w Decathlon, sprawdziłem, wspaniale się nosi, idealny na camino, wymiarowo spełnia warunki bagażu ręcznego w Ryanair.

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2013-05-14 10:49:48

Witam. Do osóby, które szły z plecakiem Folcraz 40. Mówicie o Folcraz 40 Air czy zwykłych? Bo te Air mają lepszą przewiewność ale są też większe i cięższe. Wystarczy zwykły?

NOWY! Autor: mirek | Dodano: 2013-05-14 18:00:13

szedłem na caminow deuter 42 futura i spoko , ryanair nawet nie pisną ,że mam za duzy plecak 

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2013-05-14 20:18:18

Do Moniki,
W 2010 przeszliśmy Camino francuskie w 5 osób, każdy miał własnie Forclaz 40 air (ok. 200 zeta). Świetnie się sprawdziły - przewietrzanie pleców - szczególnie w lipcu na mesecie. Do tej pory często używane i poniewierane na lotniskach dobrze się trzymają. Mają jedną wadę: 2 kg ale polecam. Można je tak wyregulować, że cały ciężar niesiesz wygodnie na biodrach.Buen Camino

NOWY! Autor: wirdil | Dodano: 2013-05-16 11:39:24

Dzięki wszystkim za wypowiedź na temat plecaka ACT Lite 50+10 :) Ja jednak czekając na odpowiedź zdecydowałem sie na 40L+10, może to mi na dobre wyjdzie. Dodam tylko dla tych których odstrasza cena-  jeżeli się w miarę  o niego zadba to łatwo jest go odsprzedać za niewiele niższą kwotę. Nawet kilkuletnie plecaki. "Strata" może wynosić od 100-150zł w skali 3 lat.

NOWY! Autor: wirdil | Dodano: 2013-05-22 14:38:16

Sprawdziłem osobiście jak wysoki jest plecak Act Lite 40+10. Jego sztywna ścianka przylegająca do pleców ma wysokość dokładnie 55cm. Plecak ma stelaż który powoduje że nie jest ona płaski lecz wygięta lekko co powoduje u mnie przy sporym wypelnieniu plecaka wyprostowanie się tej ścianki do wymiarów 55,5 cm. Stelaż składa sie z trzech aluminiowych listew: dwóch pionowych przecinających się na krzyż i jednej poziomej usztywniającej górną część plecaka. Te dwie pionowe można wyciagnąć, poziomej nie. Ja ich nie wyciagałem do końca ale na oko widać że listwy pionowe można spokojnie włożyć  pod wiekszym wskosem obniżając plecak (o ile komuś bedzie to jeszcze potrzebne).

NOWY! Autor: Halina | Dodano: 2013-08-06 12:43:34

Po kilku tygodniach grzebania w necie zdecydowałam się na plecak firmy Deuter, myślę o takim do 35 l ale jaki model? Poddajęsię, proszę o pomoc.

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2013-08-06 14:13:53

Ja przeszłam swoje Camino z plecakiem Deuter ACT LITE 35+10 SL. Literki SL oznaczają, że to jest wersja dla kobiet czyli specjalnie wymodelowany pas biodrowy, na wysokości klatki piersiowej szelki są węższe, a pasek spinający z przeodu szelki usytuowany trochę wyżej. Jestem niewysoka, a plecak udało mi sie świetnie wyregulować. Te dodatkowe 10 litrów to komin, który można schować, gdy jest niepotrzebny. Oprócz wyposażenia Caminowicza nosiłam w plecaku trochę jedzenia na drogę - niedużo, bo przciez po drodze są jakieś bary czy sklepiki i jeżeli nawet rzadko, to z głodu nie umrzemy :). Plecak kupowałam przez internet.

Buen Camino

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2013-08-06 16:52:17

Polecem plecak firmy Qeuchua 40l kupiłam w promocji za 70 zł. Super się sprawdził. Był w wymiarach bagażu podręcznego w linian Ryanair. Po zapakowaniu ważył 6 kg.

NOWY! Autor: bernadette | Dodano: 2013-08-06 17:09:28

zgadzam sie z przedmowczynia, 40l quechua ok 200 zl zdaje egzamin, wlasnie taka mam ze soba teraz na camino, z reszta quechua jest tu bardzo popularna.

NOWY! Autor: kubasia | Dodano: 2013-09-03 12:00:09

Ja idę z ojcem w kwietniu z Porto do SDC bierzemy Millet Walker 30 i Millet Elevation 40:

http://www.millet.fr/en/products/spring-summer-2012-catalog/hardware-backpacks/walker-30

http://www.millet.fr/en/products/spring-summer-2012-catalog/hardware-backpacks/elevation-40

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2013-09-03 17:46:55

Również miałem plecak firmy  Quechua i sprawdził się doskonale i na trasię był bardzo popularny nawet u zagranicznych pielgrzymów którzy również go sobie chwalili więc polecam jesli nie chcecie wydać za dużo na plecak bo trzeba kupić i inne dobre jakościowo rzeczy szczególnie koszulki i spodnie 

NOWY! Autor: Bart | Dodano: 2013-09-03 17:49:40

@up

Plecaki ładne, ale wydają mi się troche mało funkcjonalne na Camino ze względu na to, że nie ma miejsca by doczepić karimatę czy śpiwór. 2 lata temu będąc na Camino Frances używałem plecak polskiego producenta Wisport Quark 30. Plecak spisał się wyśmienicie, za 3 tygodnie znowu rozpoczynam przygode ze szlakiem św Jakuba i napewno zabiore ten plecak ponownie. Pozdrawiam

link  http://www.wisport.com.pl/Quark%2030-64,0,pr,shop.html

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-09-25 11:23:07

Cześć. W innym wątku tego forum dowiedziałem się, że będę potrzebował śpiwora, bo nie we wszystkich albergach jest pościel (idę w kwietniu). Czy to znaczy, że plecak 30 litrowy może być za mały? Ewentualnie rozumiem, że jestem skazany na troczenie śpiwora gdzieś z boku plecaka... Si?

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-09-25 11:54:39

jeżeli masz śpiwór, który po spakowaniu zajmuje niewiele miejsca, to nie będziesz miał problemu z włożeniem go do plecaka.

A spiwór, rzeczywiście się przydaje.

NOWY! Autor: Minimalista | Dodano: 2013-09-25 11:55:55

Ja miałem plecak 30 litrowy i wszystko co chciałem  ze sobą zabrać, łącznie ze śpiworem zmieściło sie.

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-09-25 12:14:04

Jak na minimalistę przystało :)))

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2013-10-05 23:30:25

Ja też polecam Deuter ACT LITE 35+10 SL. Miejsca wystarczająco dużo. Mały śpiwór też się zmieścił. Mam problem z dolnym odcinkiem kręgoslupa, a ten plecak ma fajne wycięcie właśnie w tym newralgicznym miejscu. Mam nadzieję, że jeszcze będę na Camino (a on wtedy też). Do zobaczenia na szlaku.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2013-10-06 10:47:25

Ja miałem najzwyjklejsza queschue i sie sprawowała bardzo dobrze na camino :)  a według mnie na camino nie najważniejsza jest marka plecaka, ale to żeby go dobrze ustawić(Wyregulowac) do siebie ;]  Bo widziałem wielu ludzi z drogimi plecakami, ktorzy marudzili ze ich plecy bolą ! oczywiscie że jak często ruszasz na wyprawy to fajnie kupic jaksi "profesjonalny" plecak za dużą kasę. ale jak chodzisz okazjonalnie to zwykła queschua jest wystarczająca :) 

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2013-10-14 22:51:05

Polecam plecak polskiej firmy Wisport. Przeszedłem w nim całe Camino del Norte. Plecaki można zobaczyc na stronie producenta. Siedziba i sklep firmowy mieszczą się we Wrocławiu (plecaki są też dostępne w wielu sklepach turystycznych). Zaletą jest to, że można sobie "stworzyc" swój własny plecak poprzez różne kombinacje ułożenia troków, długości komina, systemów nośnych, możliwości otwarcia-klasycznie, z dojściem dolnym czy poprzez plecy. Osobiście dopasowałem mały plecak do możliwości noszenia na zewnątrz karimaty i namiotu. Dowolne przeróbki są możliwe. Materiał niezniszczalny "do szurania"- Cordura. W związku z tym mają wyższą wage niż Deutery czy Ospreye, ale tu plusem jest cena. Za około 250-300 zł można miec plecak w sam raz na Camino, jak i do użytku podczas każdego rodzaju podróży.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-10-15 11:04:53

Deuter futura 28 - idealny by nie pakować ze sobą więcej niż potrzeba w trasę, do tego posiada fantastyczny system nośny

NOWY! Autor: Igor | Dodano: 2013-10-15 21:16:55

Również  z "czystym sumieniem" mogę polecić plecak firmy Wisport.

Owszem, przez cordurę jest nieco cięższy od innych bardziej markowych plecaków, ale dzięki temu jest bardzo wytrzymały, przy atrakcyjnej cenie. Spora możliwość konfiguracji masą pasków zewnętrznych pozwala np. na zmniejszenie go do takich rozmarów, aby spokojnie mieścił się we wzornikach dla bagażu podręcznego na lotniskach przed odlotem. Później grubszy ubiór nałożony na siebie można do niego bez problemu zapakować.

Ja mam go od 2 lat, używam prawie w każdą niedzielę na wypady w góry, na naszym camino w tym roku model Quark 30 sprawdził się bardzo dobrze.

Dodatkowo cenne jest 5 lat gwarancji polskiego producenta.

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-10-21 22:58:04

Który plecak wybrać? Potrzebuję ok. 28 litrów. Oba wyglądają super (parametry i ceny zbliżone). Czy jest mi w stanie ktoś doradzić? Linki:

http://www.thenorthface.eu/tnf-eu-en/angstrom-28-litre-backpack.html

http://www.salewa.pl/product/jednodniowe/80

TNF ma pokrowiec przeciwdeszczowy i teoretycznie 2 litry więcej, ale miałem kiedyś niezniszczalną Salewę i pozostał mi sentyment...

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-10-21 23:16:02

Jeszcze ten:

http://www.outdoordream.pl/244-plecak-vaude-splock-28-blue.html

Czyli wybór z trzech... ale głowę zawracam :)

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2013-10-22 01:18:18

http://www.explore.pl/oferta/produkt,1448s,309d żebyś miał się jak głowić?

sprawdzony przez nie jedną osobę na camino

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-10-22 07:41:32

Wiem, wiem.... któż nie słyszał o tym plecaku. Boję się jednak tych paru centymetrów wysokości więcej (on ma 54, tamte po 52), bo lecę Easyjetem, a tam na pokład można wziąć teraz tylko 50/40/20 - te dwa centymetry, (zwłaszcza, że te trzy plecaki można łatwiej zgiąć, bo mają inny system nośny) mogą satnowić argument w negocjacjach na lotnisku. Poza tym jakoś nie jestem przekonany, do siatki. Wiem, że to super wentylacja, etc. ale, jak się zrobi dziurka, to już chyba cały system nośny pada, a tam jest moim zdaniem pewniej. Jeśli więc ktoś miałby wyrobioną opinię na temat trzech podanych przeze mnie wyżej modeli: Salewy, TNF i Wałdziaka... to będę wdzięczny za radę.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2013-10-22 12:56:14

Powiem szczerze że przy plecaku "30" raczej nie przejmowałbym się skomplikowanymi systemami nośnymi czy innymi bajerami. Waga tego plecaka (z Twoim bagażem oczywiście) nie przekroczy zapewne 6 kg... Komfort noszenia staje się naprawdę ważny przy plecakach transportowych czy większych trekkingowych. Za 350 PLN (jak Deuter) możesz kupić przyzwoity plecak polskiej firmy, do tego śpiwór, kilka koszulek "oddychajacych" (z Lidla, ale uwierz mi że nie odbiegaja w uzyciu od koszulek firmowych z wielkimi nazwami) a na dodatek jeszcze jakies skarpety trekkingowe :) Chyba że zbywa Ci pieniędzy w takim razie bierz jakiegoś Deutera :) Buen Camino!

NOWY! Autor: :( | Dodano: 2013-10-22 13:02:27

Co za ciężkie czasy nastały dla niejednego pielgrzyma.Plecaków niby  na rynku  sporo a nie można wybrać odpowiedniego.

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-10-22 22:55:42

Dobra... jakoś sobie poradzę... widzę, że chyba mojep ytanie było zbyt złożone (choć mniemałem, że jest przeciwnie). Buen camino i Merry Christmas :)))

NOWY! Autor: michal | Dodano: 2013-10-23 02:43:43

ja w tym roku na Camino upilem Deutera 38l za 500zł. cena moze niezbyt przestepna ale szukałem długo i jakoś inne firmy (i tansze o droższe) niebardzo mnie przekonywały. Szukałem plecaka z siatką tak abyt nie dolegał bezpośrednio do placów (strasznie sie poce a szedlem w lipcu). Nie wiem jak producenci mierzą pakowność plecaka ale bralem pod uwagę jeszcze plecak firmy 4F ) za 200zł - niby 40l ale jak go przymierzylem to w porownaniu z deuterem wygladał na 25.

Wcześniej nie używałem plecaków a po camino nie żałuje tego wydatku. Plecak sprawdzil sie rewelacyjnie. Nie czułem go wcale mimo że nosilem (z wodą) od 10-13 kg przy mojej wadze 72kg ( po camino 66kg) i robieniu po 40-50 km dziennie.

Plecak bardzo pakowny. sporo kieszonek i miejsca na zewnatrz do przypienia poduszki czy kortki

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-10-23 08:43:31

Kupiłem :) Deutera 28, ale nie futurę. Nie ma siatki, tylko inny system nośny, co mi bardzo odpowiada... a nowego Milleta Elevation 40, z którym miałem iść na Camino właśnie wystawiłem na licytacji - zachęcam do obejrzenia, bo cena, jakość i funkcje plecaka są rewelacyjne. Dla mnie jest jednak za duży i chcę sobie nieco zrekompensować finansowo zakup deutera. Pozdrowienia wielkie ze Szczecina :)

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2013-10-24 23:41:42

Gdyby ktoś był zainteresowany kupnem tego plecaka, podaję mój nr telefonu: 502 450 105 Link na plecak:

http://allegro.pl/plecak-millet-elevation-40-l-i3648291878.html

NOWY! Autor: konik | Dodano: 2013-10-29 17:25:58

jedyny plecak dla pięciolatka to tylko nosidełka lub wzęcie go na barana

NOWY! Autor: w | Dodano: 2013-11-04 17:05:07

tylko w dekatlonie.

NOWY! Autor: w | Dodano: 2013-11-07 16:16:52

Dzięki.

NOWY! Autor: Łazik Jakubowy | Dodano: 2013-11-13 08:01:04

Hola! Mam do sprzedania nowy, nieużywany plecak The North Face Angstrom 28 - cena w sklepach 330 zł, moja 219 zł. Dostałem takie dwa i jeden na Camino w zupełności mi wystarczy :)

Kontakt: kresy@op.pl

NOWY! Autor: greg | Dodano: 2013-11-18 15:34:02

Buen Camino - Mam pytanie,czy ktos miał doświadczenia z plecakami wspinaczkowymi- jak one spisują się na szlaku,mam możliwość nabycia Lowe Alpine Craig Atack II . Byłbym wdzięczny za informacje dotyczące tego modelu - Pozdrawiam

NOWY! Autor: niewoj@wp.pl | Dodano: 2013-11-28 05:37:46

Co sądzicie o bukłakach na wodę zintegrowanych z plecakiem( system hydratation) ktoś tego uzywał na Camino? warto? czy lepiej manierka, lub małe butelki pet.

Wiesław 60+

NOWY! Autor: tadeusz | Dodano: 2013-11-28 06:38:11

W lipcu 2010 na trasie francuskiej  w temp.30-40 stopni bardzo dobrze spisywały sie nam elastyczne, plastikowe(coś jak torebka z grubej folii) pojemniki na wodę zakupione w Decathlonie. Pojemność ok.1,5-2 litry, wkładane do plecaka (woda nie nagrzewa się) z elastyczną rurką wypuszczoną z wnętrza plecaka  i końcówką wpiętą na szelce. Masz wodę zawsze w zasięgu ust bez kłopotliwego ściągania plecaka a poza tym obie ręce wolne - bardzo ważne gdy planujesz przejście z kijkami. Koszt niewielki, wygoda niesamowita. Sporo ludzi to miało a poza tym można w tym rozpuścić "dopalacze" witaminowo-elektrolitowe. Buen Camino.

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2013-11-28 10:12:30

trzeba tylko pamietac o regularnym czyszczeniu camelbaga. Bo po prostu zachodzi i woda zaczyna być niesmaczna. Pomoże co 2 dni tabletka corega tabs.

Ale ja zdecydowanie wolę zwykłą butelkę. Kwestia przyzwyczajenia.

NOWY! Autor: Wiesław 60+ | Dodano: 2013-12-02 18:29:28

Czy jest sens brać z sobą karimatę?

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2013-12-02 22:07:39

Ja bylem na camino francuskiej i nie widzialem aby ktokolwiek mial.Nawet jesli w alberge lozka wszystkie sa zajete to sa w rezerwie materace rozkladane na podlodze.w takiej sytuacji bylem tylko raz i nawet gdyby nie bylo materacow to tez spalbym na podlodze w swoim spiworze na jakichs kocach,ktore sa zazwyczaj w zapasie w schroniskach.to jest moje doswiadczenie z DROGI i mysle,ze niepotrzebnie nioslbys te kilkaset km nawet najmniejszy "ladunek"- a ciazy jak nie wiem co.Widzialem jak inni zostawiali swoje "nadmierne" rzeczy w schroniskach,moze KOMUS przydadza sie...ja tez zostawilem chyba dodatkowe spodnie czy cos..juz nie pamietam.TAM na CAMINO kazdy gram w plecaku sie liczy.Warto wiec w domu kilka razy weryfikowac wszystko co sie ze soba zabiera.Raz w zyciu zalowale,ze nie zabralem karimaty.Bylo to w Alpach francuskich,w schronisku nie chcieli abym spal pod dachem na lawie lub na podlodze, wiec spalem na ziemi tylko w spiworze.Nie powiem aby bylo mi wowczas za goraco,ale..mialo to tez dobra strone...wczesniej wyruszylem na dalsza wedrowke.

Buen Camino

Bogdan

NOWY! Autor: gorący i zimny | Dodano: 2013-12-03 01:29:41

Owszem to wszytko prawda, wedrowanie jest bardzo ciekawą

przygodą i doświadczeniem jednoczesnie.

Niemniej jednak trzeba wziac pod uwagę

ludzi, czy też pielgrzymów, którzy wolą

nocować poza sztucznym systemem alberg

(czasem od poludnia koilejki są)

hihihihihihihihihi

no po prostu podziwiam ale nie zazdroszczę:)

Zatem karimata jak najbardziej sie przyda!!!!!

Albo jakas samopompka.

Oczywiscie jest to ciężar, ale nie musisz płacić:(

Dlatego Boguslaw ma racje, ale patrzy ze swojego

punktu widzenia-nie mam karimaty=płace za alberge:)

Bo mozna nocowac (latem)

poza albargami:)

zalezy od punktu siedzenia

albo noszenia:)

pozdrawiam wszystkowiedzacych

caminowiczów:)

NOWY! Autor: gorący i zimny | Dodano: 2013-12-03 01:34:57

ops przepraszam

jesli chodzi o plecak

to nie mam zdania

uwazam, ze przed CAMINO

dobrze zrobic sobie

przygotowanie

np, jesli zamierzam wyjsc

z Polski  do Santiago w 2014,

to juz trzeba łazic

i modlic sie jesli potrafisz:)

Aby potem nożki były

usmiechniete:)

Nie mozna tak na szybko,

bo spalisz słome:)

NOWY! Autor: Bogna | Dodano: 2014-01-05 22:59:32

We wrześniu idę na swoje pierwsze Camino z dwiema koleżankami (mają 60+, ja nieco mniej). Zaczynam kompletować potrzebne rzeczy. Chciałabym kupić przez internet plecak Deuter Futura 24 SL, nie mam możliwości przymierzenia, bo mieszkam  daleko od miejsc gdzie mogę to zrobić. Zaczynamy w Pampelunie, trochę pewnie podjedziemy, bo zapewne nie damy rady przejść całej trasy. Jak myślicie, czy ta pojemność (24 litry) zmieści najpotrzebniejsze rzeczy? Mam 155 cm wzrostu, jestem więc niska i nie chciałabym kupować dużego plecaka. Będę wdzieczna za wszystkie porady.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2014-01-06 18:55:15

Bogna...Deuter 26l bedzie ok. ja mam 30l, z którym szłam w zeszłym roku i spokojnie mogłabym mieć mniejszy.Plecak dostosujesz do swojej sylwetki bez problemu paskami przy szelkach.

NOWY! Autor: Elżbieta | Dodano: 2014-01-07 14:20:22

Witaj Bogna,

w ubiegłym roku na camino Frances miałam plecak Deuter Futura 30 L. Szłam nieco krócej od Ciebie - z Astorgi. Wszystko pięknie się zmieściło, niczego nie dopinałam "na zewnątrz". Ale, chociaż zdawało mi się, że wzięłam najpotrzebniejsze rzeczy, to w zasadzie bez kilku z nich mogłam się swobodnie obejść (mam na mysli głównie dodatkowe ubranie, buty, dość liczne środki opatrunkowe, lekarstwa). Na pewno sprawiła to min. piękna jesienno - letnia pogoda, brak zdrowotnych "incydentów", w miarę dobra kondycja i .. uczynne pielgrzymkowe "towarzystwo". Ponadto Hiszpania to nie "koniec świata", wszystko można w razie nagłej potrzeby dokupić, ceny nie zniewalają.

Plecak sprawdził się wyśmienicie. Pod koniec pielgrzymki w zasadzie zupełnie nie odczuwalam na plecach jego ciężaru. Nie wiem jak "sprawowałby" się inny plecak - może podobnie.

Też jestem niską osobą. Plecak pasował idealnie, ale przed wyjazdem zrobiłam kilka "prób wędrowniczych" z wypelnionym plecakiem (ok.8kg) i w ich trakcie dopasowywałam sobie długość pasków. Ponadto plecy przyzwyczajały sie do ciężaru.

Życzę Ci "dobrej drogi". Przeżyjecie na pewno cudowne chwile. Buen Camino.

NOWY! Autor: Bogna | Dodano: 2014-01-07 20:55:16

Do Anny i Elżbiety. Dziękuję Wam bardzo za utwierdzenie mnie w decyzji, a także za słowa otuchy. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Danuta | Dodano: 2014-01-09 19:24:04

Znając rozterki przed camino chciałabym polecic wam plecak VAUDE 50+5l.Byłam z nim na Primitivo i camino Norte.Sprawdził się super.Ważna jest pora roku w której się idzie i co musimy ze sobą zabrać.Nie można się przerażać wielkością plecaka bo jak ktoś już napisał  taka pojemność naprawdę jest najlepsza.Vaude jest tańszy od Deutera a w niczym mu nie ustępuje też jest lekki ma odpowiedni regulowany pas biodrowyi osłonę przeciw deszczową.

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2014-02-11 15:43:55

czy plecak deuter futura 34 SL można mieć jako bagaż podręczny w samolocie?

NOWY! Autor: Barbara | Dodano: 2014-02-11 19:05:08

Witaj Bogno!

Zapewne spotkamy się na szlaku, gdyz równiez ja i moja koleanka(60) wyruszamy na szlak z Pampeluny 31 VIII lub 1IX. W takim razie do zobaczenia!

pozdrawiam

NOWY! Autor: Bogna | Dodano: 2014-02-11 22:33:06

Barbaro,

Wylatuje z Warszawy 09.09.2014 do Madrytu, a z tamtąd do Pampeluny. Będziecie przed nami. Pozdrawiam i życzę dobrej Drogi.

NOWY! Autor: TW | Dodano: 2014-02-16 18:01:36

Doroto!

Sprawdzić można na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego co można zabrać do bagażu podręcznego  i jakich może być rozmiarów. Wystarczy dopasować bagaż.

NOWY! Autor: TW | Dodano: 2014-02-16 22:10:17

Bogno - mam plecak Dauter Futura 30 SL i uważam, że jest idealny.Mieści wszystko co niezbędne a nie ma miejsca na tzw.przydasie. Buen Camino !

NOWY! Autor: Bogna | Dodano: 2014-02-17 22:35:29

TW,

chyba też zdecyduje się na ten właśnie (Deuter Futura 30 SL). Dziękuje Ci bardzo za podpowiedz.

Napisz proszę, czy ten wymiar można przewieźć jako bagaż podreczny? Mam już bilety lotnicze i z Warszawy do Madrytu, a także powrotny, wykupiłam z bagażem rejestrowym, ale z Santiago do Madrytu, mam tylko podręczny.

Pozdrawiam

Bogna

NOWY! Autor: Bogna | Dodano: 2014-02-17 22:35:35

TW,

chyba też zdecyduje się na ten właśnie (Deuter Futura 30 SL). Dziękuje Ci bardzo za podpowiedz.

Napisz proszę, czy ten wymiar można przewieźć jako bagaż podreczny? Mam już bilety lotnicze i z Warszawy do Madrytu, a także powrotny, wykupiłam z bagażem rejestrowym, ale z Santiago do Madrytu, mam tylko podręczny.

Pozdrawiam

Bogna

NOWY! Autor: TW | Dodano: 2014-02-17 22:44:44

Bogno! Moje wiadomości uzyskałam na stronie internetowej  Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dokonałam pomiarów i wszystko pasuje. Postaram się tak pakować, aby nie przekroczyć 10 kg (planuję ok. 8 kg).   Np. duże buty na nogi, a sandały do plecaka. Też lecę do Madrytu LOT - em i chcę zabrać jako bagaż podręczny. Życzę powodzenia!

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2014-02-18 08:00:37

W zeszłym roku leciałam Ryaner z Deuter futura 30 , nie miałam żadnego problemu , nawet nie wymagano ode mnie abym wkładała plecak w obejmy , jedynie trzeba sobie zostawić miejsce w plecaku na saszetkę podręczną jeżeli taką zabieracie.Istotne jest jeszcze to ,aby do kolejki przed wejściem na pokład ustawić się w miarę wcześniej.Plecak mojej przyjaciółki nie zmieścił się w luku i w związku z tym i tak wylądował wśród bagażów rejestrowanyć(ale już bez dodatkowych opłat).

NOWY! Autor: Janusz | Dodano: 2014-02-18 21:23:16

A może ktoś ma Forclaz-40-Air i powie, czy zmieścił się jako podręczny?

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2014-02-19 08:49:28

Tak, ja w ub.roku byłam z plecakiem  Forclaz 40 na Camino. Po skompenskowaniu bocznych kieszeni zupełnie bez problemu miałam go jako bagaż podręczny. Buen Camino !

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2014-02-19 08:59:42

Mieścił się bez większego problemu.

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2014-02-19 10:27:56

Forclaz 40 air da sie przewieźć jako podręczny a poza tym swietnie sprawdził sie na całym Camino Frances w upalnym lipcu 2010. Tego roku wybieramy sie w 4 osoby (każdy z nas ma taki plecak - w Decathlonie kosztował wtedy około 200 zeta) na Camino Portugalskie Nadbrzeżne. Jedyny problem to jak przewieźć ulubione kijki - dlatego też na całą czwórkę wzięliśmy jeden bagaż do luku - tak na wszelki wypadek. Buen Camino.

NOWY! Autor: Janusz | Dodano: 2014-02-19 13:00:56

Do Aldona, Ania, Tadeusz - rozwialiście moje wątpliwości, rzeczywiście plecak świetny, a za namową sprzedawcy (i chwała mu za to) wziąłem 40 a nie 30 (wszak róznica w cenia chyba trzydzieści zł). A tak się martwiłem o rozmiary. Dzięki

NOWY! Autor: TW | Dodano: 2014-02-19 17:51:50

Fakt. Kijki nie wchodzą w rachubę w bagażu  podręcznym - nie ma takiej opcji  aby je zabrać. Czy ktoś ma wiedzę, gdzie i za ile mogę nabyć kijki już na Camino oraz muszlę pielgrzyma?

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2014-02-20 08:11:22

W zeszłym roku moja przyjaciółka przewiozła kijki w podręcznym,miała takie składane , musiała tylko pokazać jakie mają końce.W drodze powrotnej musiała je zostawić na lotnisku w Madrycie...Muszlę kupisz bez problemu w każdym sklepie z pamiątkami ok2-3euro

NOWY! Autor: olek | Dodano: 2014-02-22 15:42:47

dziwne polscy pielgżymi powinni wybrać winsport , mam  i te plecaki są ok. pozdrawiam olek ps. (trza sie poświęcić ,oni płacą podatki w polsce, chodzi o wagę  reszta ok )

NOWY! Autor: olek | Dodano: 2014-02-22 15:44:40

przepraszam za "ż"

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2014-03-13 22:48:37

Witam,,naczytalem sie sporo o pojemnosci plecakow i jedyne co teraz mam w glowie to mentlik:((

moze i bym sie zmiescil w Deutera 30-32 litry ale pytanie do kogos kto zamierza zabrac ze soba laptopa 10 cali do zgrywania zdjec i lustrzanke a to wazy i zajmuje miejsce,,,czy nie nie lepiej wziasc dautera 40+10 i po prostu nie napychac do pelna i jako bagaz rejestrowany,,bo bez kijkow sobie nie wyobrazam,,przy moich kolankach:(

pozdrawiam i dzieki za to stronke

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2014-03-14 06:10:01

Kolego , a nie prościej zabrać z sobą dodatkowych kilka kart na zdjęcia? waża gramy. Np 2karty 32Gb wytrzymaja spokojnie całe Camino nawet jeżeli bedziesz zapisywał obraz jako RAW

Buen Camino

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2014-03-14 06:49:48

Tez prawda myslalem o tym ale znajac moja pasje do fotografowania jak chinski turysta to moze byc ciezko,ale chodzi o wage 1,5 kg aparat z obiektywem..no ale jak ide na taka wyprawe,moze raz w zyciu:(,,to lepiej zrobic zdjecia dobrej jakosci..mam tez malego canonna s100 tez robi ladne foty ale to nie to co lustrzanka....mysle ze najlepiej spakuje wszystko do wora i po prostu pojde do sklepu spaowac to do jakiegos plecaka i zobaczymy do jakiego wejdzie,,,jesli chodzi o marke przy okazji ,to mam male plecaki Vaude i Deuter 28l ale rowerowy i sa rewelacyjne,mysle tez ewentualnie nad polskim Wisportem tez dobry i wytrzymaly,zrobiony z cordury.....Tylko nie wiem jeszcze jak z jedzeniem co zabrac,jak sie przygotowac,,jak wyglada z gotowaniem platkow owsianych,,,ale to,,to juz poszukamw innym watku,,,nie bede tutaj smiecill.....pozdrawiam,,,

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2014-03-14 09:11:58

Nie chodzi o aparat pasja to pasja, ale o tego laptopa.Poczytaj forum każdy pisze o gramach które nosi się przez 800 km a ty chcesz brac dodatkowe 1,5-3,5 kg.Przelicz kg na km i okaże sie że wyjdzie ci kilka ton do przeniesienia na całej trasie dodatkowo, ale co kto lubi :)

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2014-03-14 15:37:51

Na moim CAMINO w 2008 widzialem koreanska rodzine (tata,mama i nastoletnia corka) i mieli tylko sprzet do spania(spiwory) i sprzet elektroniczny (do sporych rozmiarow laptopa).Tak byli zafascynowani sprzetem elektronicznym do przesylania zdjec z DROGI FRANCUSKIEJ do swojej ojczyzny,ze gdzies ,w ktoryms schronisku zostawili swoje spiwory.Nie byli wcale tym faktem zalamani. Do Santiago to juz korzystali na noclegach z uprzejmosci hospitalieros,ktorzy im pozyczali koce.Stad wniosek,ze nie wazne co sie niesie ze soba na CAMINO,wazne jest to po co tam wogole czlopwiek znalazl sie pokonujac nieraz tysiace km (jak wprzypadku tych KOREANCZYKOW).

A ja ide w maju na CAMINO POLACO z wlasnym spiworem ale bez laptopa.i nie udokumentuje swego przejscia od granicy polsko-litewskiej do....a jeszcze nie wiem.

Zapraszam na Suwalszczyzne,Mazury i Warmie,sluze wszelka informacja

buen camino

Bogdan

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2014-03-14 22:29:13

wklejam link do strony pewnego podroynika ktorz tez byl w Santiago,,pelen szacun...duzo przydatnych informacji i szczegolowyych,,http://www.lukaszsupergan.com/sprzet-na-camino-de-santiago/   pozdrawiam

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2014-03-15 09:30:39

Boguś skąd dokładnie wyruszasz i kiedy konkretnie ...czy na przyczepkę w jakimś odcinku można się do Ciebie dołaczyć....

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2014-03-15 20:37:02

ANIU napisz do mnie na adres emailowy bo tu w tym watku nie bardzo pasuje o mojej wyprawie pisac. A propos....Z OGRODNIK (z samej granicy!!!!)

Buen camino

Bogdan

NOWY! Autor: ag. | Dodano: 2014-03-15 22:42:56

Wszystko jedno z jakim plecakiem z jakiej firmy dla pieszych ,lub rowerkiem / na szerszych oponkach/ warto być na szlaku Camino Polaco z Ogrodnik. Pan Bogdan już udokumentował ten szlak dokładnym oznakowaniem.A teraz coś niecoś poprawi i wrócę tam ponownie może jesienią ,bo warto . Buen Camino 

NOWY! Autor: Basiek | Dodano: 2014-03-27 10:11:21

Chciałam zapytać o inną kwestię, również dotyczącą plecaka. W wielu wątkach przeczytałam, że traktujecie Wasz plecak jako bagaż podręczny w samolocie (chyba, że czegoś nie zrozumiałam) i tu moje wątpliwości - co ze scyzorykami, innymi niebezpiecznymi narzędziami typu ciążki czy pęseta (przy kontroli musiałam się kiedyś z nimi pożegnać) płynami powyżej 200 ml (np. szampon)? Poza tym, może brakuje mi wyobraźni, ale w jaki sposób w "plecaku podręcznym" zmieścić śpiwór/kijki/ewentualną karmiatę? Naprawdę się da? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

NOWY! Autor: Ders | Dodano: 2014-03-27 12:43:06

@Basiek

Na stronie linii lotniczych którą będziesz podróżować jest opisane co nie może być w bagażu podręcznym i przy sobie, tego się trzymaj.Ale po przejściu kontroli bezpieczeństwa w sklepach wolnocłowych możesz dokupić np.wodę,kremy itp.oczywiście pamiętając że to jest końcowy lot a przedmioty dodatkowe wkładasz w kieszenie jak nie możesz do plecaka.Jak niezbędny jest dla Ciebie nóż to kupisz go na miejscu oczywiście już go nie przewieziesz samolotem w drodze powrotnej.Śpiwór można zmiejszyć przy pomocy worka kompresyjnego tak ja  zrobiłem,kija znalazłem po drodze.Karimaty nie używałem, do siedzenia używałem plecaka.Można się zmieścić w plecaku i jeszcze zostanie miejsce.Pamietaj że będziesz przewozić w drodze powrotnej pamiątki.Choć miejsce w plecaku na pewno się zwolni po wykorzystaniu kosmetyków i po przedmiotach które będą Ci ciążyć lub okażą się nieprzydatne.

NOWY! Autor: Jakubas | Dodano: 2014-03-27 13:45:51

Z kijami mogą marudzić. Jeśli chodzi o śpiwór, to ja bez problemu mieszczę w moim 30 l plecaku wszystko co potrzebuję - a śpiwór wybrałem taki: salewa bike&kike. Jest b. mały i dobrze trzyma ciepło:

http://esklep.intersport.pl/pl/product/85265/spiwor-salewa-bike&hike-5240

NOWY! Autor: konjoc | Dodano: 2014-04-01 22:55:17

Jeśli chodzi o wybór plecaków to mam kilka przydatnych wskazówek dla laików w tym temacie. Choć plecaki ze wspomnianymi poniżej rozwiązaniami zazwyczaj nie są tanie, to warto wydać te ciężko zaoszczędzone pieniądze, gdyż zwrócą się one podczas dłuuugiego użytkowania.

Skłaniałbym się do kupna tego, co polskie - z prostej przyczyny - jest naprawdę dobre, dlatego, że polskim niszowym producentom zależy na tym by zaistnieć na dość ciasnym od konkurencji zagranicznej rynku, a żeby zaistnieć na nim trzeba robić w dobrym stosunku ceny do jakości czyli mówiąc kolokwialnie tanio i dobrze.
W tej materii zarówno jeśli chodzi o jakość szycia jak i materiałów mamy się czym chwalić. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że nawet jeśli coś rodzimego jest uszyte może nie wszędzie równo, lub estetycznie (choć to raczej rzadkość nie reguła), to mamy pewność, iż jest uszyte trwale. Co do czołowych producentów światowych szyjących w Chinach takiej pewności już nie mamy.
Wyboru możemy dokonać pomiędzy trzema rodzimymi producentami - Milo; Wolfgangiem i moim zdaniem najlepszym z nich wszystkich Wisportem (odnośniki do stron producentów zamieszczam na samym końcu).
Idąc w ślad za trendami światowymi wyznaczonymi przez potentatów w dziedzinie tego typu sprzętu, polskie firmy oferują przy plecakach z odpowiednich materiałów (o których to materiałach po krótce poniżej) conajmniej 5-6 letni serwis gwarancyjny i dożywotni serwis pogwarancyjny. Innymi słowy, jeśli w ciągu kilku lat coś się urwie pęknie lub przetrze, to producent bez łaski w trosce o klienta naprawia sprzęt lub wymienia. Serwis pogwarancyjny zaś, to serwis, który dożywotnio naprawia usterki  związane ściśle z szyciem plecaka. Więc jeśli coś się rozpruło, puściło na szwie, to możemy być pewni, że producent po wysłaniu mu sprzętu zszyje/poprawi to co puściło odsyłając na swój koszt.
Na własnym przykładzie wiem, że kupując nowy plecak przez internet nie miałem żadnego problemu z dostaniem od producenta klamry, która (jak się okazało po odbiorze od kuriera) była pęknięta, bo ktoś ją zepsuł przy pakowaniu plecaka do wysyłki. Tak samo z nasadkami na listwy aluminiowe, które zwyczajnie pękły w wyniku przeciążenia podczas wypadku samochodowego, kiedy plecak znajdowal się w bagażniku. Po mojej interwencji mailowej z opisem tematu producent przesłał mi zapas nasadek na jakieś dziesięć lat :P listownie.
Polskim producentom naprawdę zależy na pozyskaniu klienta i utrzymaniu go przy sobie. Co ciekawe bardzo duży nacisk kładą na relację i opinie klientów co do rozwiązan technologicznych w użytkowanych przez nich plecakach. Tak przynajmniej jest z producentem mojego plecaka. Zdziwiony kiedyś różnicą w ilości pianek w systemie nośnym pomiędzy moim plecakiem a tego samego typu znalezionym w sklepie stacjonarnym skierowałem pytanie na stronie producenta skąd wzięła się ta różnica. Okazało się, że producent po kilku uwagach użytkowników na temat koloru pianki/siatki i braku jej funkcjonalności (środkowa pianka utrudniała i ograniczała regulację taśm systemu nośnego) postanowił zmienić budowę i kolor systemu nośnego.
Reasumując bez cienia wątpliwości możemy wspierać z korzyścią dla nas rodzimy przemysł sprzętu turystyczno-wyprawowego.

Teraz czas na najważniejsze - wyjaśnienie zagadnień związanych z wyborem odpowiedniego plecaka. Zapraszam więc do zapoznania się z tematem!
Najważniejsza w plecaku jest wygoda tj. dopasowanie do anatomii, pas biodrowy na którym oprzemy ciężar oraz wytrzymałość plecaka.
Zacznijmy od ostatniego parametru. Jeśli chcecie plecak na lata wędrówek (jak nie wieki) to wybierajcie plecak który szyty jest na materiale z Cordury, nie mniejszej gramatury niż 750g. Materiał taki naprawdę jest nie do zdarcia - jego producent zajmuje się wytwarzaniem i badaniem właśnie kwestii wytrzymałości na ścieranie i żywotność. Materialy takie stosuje się we wszelkiego rodzaju sprzętach profesjonalnych takich jak: buty trekkingowe, obuwie wojskowe pustynne, plecaki militarne wyprawowe itp. itd. Za poparciem Cordury stoi fakt że ich materiał powlekany jest również teflonem :).
Idąc dalej nie można zapomnieć przy omawianiu wytrzymałości o ryglowanych szwach. Mniejsza z tym co ten termin oznacza, ważne że ścieg w takim plecaku jest bardzo wytrzymały. Pamiętajcie o jeszcze jednej rzeczy. Często zdarza się tak, ze plecaki trekkingowe/wyprawowe/górskie posiadają wiele tzw bajerów, czyli różnego rodzaju nowoczesnych rozciągliwych troków/spinek/zatrzasków i innych tym podobnych badziewii w rzeczywistości rzadko kiedy potrzebnych. Koniec końców prędzej czy później to się przeciera, pęka albo urywa, więc proszę nie sugerować się opisami producenta w kwestii nowoczesności rozwiązań technologicznych.
Nie ma nic lepszego niż system pasków i troków na zatrzask klamrowy - najlepiej marki ITW Nexus; YKK; Duraflex. Są to marki z tradycją/doświadczeniem i odpowiednią technologią specjalizujące się w zamkach błyskawicznych (YKK), klamrach (YKK, ITW Nexus, Duraflex). Zapamiętajcie! Stara i sprawdzona metoda - paskiem/taśmą/trokiem przypniesz wszystko.
Plecaki potocznie zwane survivalowymi/ wojskowymi mają tą przewagę nad trekkingowymi, że posiadają zazwyczaj w zestawie bardzo dużo troków i jeszcze jedną rzecz o której nie wspomniałem - czyli system taśm kompatybilny z systemem MOLLE(Modular Lightweight Load-bearing Equipment). Pomijając kolejny raz zawiłości technologiczne takiego rozwiązania tłumaczę na chłopski rozum - jest to system taśm poziomych na plecaku pszeszywanych co ok. 3 cm przez które można w dowolnej konfiguracji przełożyć troki, paski do mocowania dodatkowych sakw i ładownic w zależności od zapotrzebowania. Jeśli potrzebujemy profesjonalna apteczkę do której będzie łatwy dostęp, to jej taśmy "oczkujemy" na przemian do taśm typu MOLLE lub wpinamy na treblocki/karabińczyki/zatrzaski systemu ALLICE.
Kolejna ważna rzecz. Warto by plecak miał jeszcze dwie usprawniające życie pielgrzyma/wędrowca funkcje: system szybkiego wypinania i uchwyty nośne. Prosty przykład (z natury kolejowej): próbujesz wysiąść z wąskich drzwi pociągu najsłynniejszego, najbardziej komfortowego i najpunktualniejszego na świecie rodzimego przewoźnika kolejowego :P wprost na peron z plecakiem na plecach. Okazuje się, że utknąłeś/aś a za Tobą kolejni podróżni (widok wciąż nie rzadki wiadomo gdzie). Rozwiązanie przy wspomnianym systemie jest proste: przyciskasz wzmocnione klamry umieszczone przy regulacji szelek (znów wspomniany Duraflex-o udźwigu do 150 kg każda z nich), tym samym uwalniając się od szelek systemu nośnego plecaka, przy okazji mając możliwość odwrócenia go i wyjęcia z drzwi pociągu.
Co do przykładu drugiego: Czy zdarzało się wam w pociągu zablokować przejście innym pasażerom w trakcie mozolnej próby wyjęcia z półki na bagaż plecaka (mi nie raz i jak znam życie wam również)? Dobry plecak posiada dwa uchwyty (rączki) przyszyte od tylnej strony, bezpośrednio stykajacej się z plecami (tam gdzie system nośny) dzięki którym wyjmiesz/wyrwiesz plecak ze zbyt ciasnej półki i przeniesiesz nad głową/przed sobą, aż do wyjścia z pociągu, bez potrzeby zakładania. Ułatwia on także postawienie plecaka na kolanie i przełożenie go w celu założenia na plecy.
Nowoczesne plecaki posiadają przegrody na tzw system camelback - czyli sakwę z wodą umieszczaną w specjalnej przegrodzie wewnątrz plecaka, której rurkę - dopinając do uchwytu na szelkach - można poprowadzić prosto z plecaka do naszego "dziubka". Dość przydatne przy bardzo długich wędrówkach. Dzięki niemu ograniczamy sprzęt, który nam się majta/kołysze/przeszkadza podczas wędrówki (butelki, które trzeba co chwilę wyjmować z kieszeni bocznych, manierki, bidony).
Czas na poruszenie jednego z najważniejszych zagadnień - mianowicie temat pasa biodrowego i systemu nośnego.
Najlepiej by pas był wykonany z bardzo grubej pianki i na dość twardej siatce (bo ta ma tendencje do przecierania się), wyjmowalny z grubą klamrą. Dlaczego? Im grubsza pianka i twardsza siatka tym większy komfort użytkowania plecaka, przy dźwiganiu cięzkiego ekwipunku. Po prostu środek ciężkości w nowoczesnych plecakach został tak pomyślany, by jak najbardziej odciążał ramiona, plecy i barki ich użytkowników, co skłania ku przeniesieniu większości ciężaru na biodra. Faktycznie ciężar na biodrach w porównaniu z tym na plecach jest mniej odczuwalny dla człowieka. Stąd powyższy wniosek im grubszy i obszerniejszy, tym  większa wygoda nawet przy znacznym obciążeniu.
Przy większych plecakach możemy zaobserwować dwie tendencje: Pierwsza to zostawienie przestrzeni pomiędzy plecami a tyłem plecaka. Druga to odejście producentów sprzętu od sztywnych konstrukcji opartych tylko na listwach bądź szkieletach aluminiowych. Bardziej praktyczny i zwiekszający komfort jest system (różnie nazywajacy się u producentów - w moim FAS Military czyli skrót od Full Adjustable System Military) oparty na dwóch aluminiowych listwach montowanych z możliwością wyjęcia w przegrodach wewnątrz plecaka, składający się z dwóch, lub trzech części siatkowanych pianek umieszczonych w trzech kluczowych częściach pleców z mozliwością prostej regulacji za pomocą taśm/troków ustalających wysokość szelek. System taki można regulować mając plecak już na sobie. Po prostu ściągając taśmy na taką odleglość jaka sprawia, iż poczujemy się wygodnie, dostosowujemy system do wysokości i kształtu pleców. Przewaga takiego rozwiązania nad dotychczasowym odpinaniem rzepów/nap i regulowaniem szelek jest taka, że robimy to krócej i to bez potrzeby zdejmowania plecaka. Co najważniejsze: podczas wędrówki taśmy działają jak amortyzator. To znaczy, że ciężar plecaka w większości oparty na naszych biodrach, nie powoduje już dodatkowych przeciążeń podczas ruchu, gdyż te niwelowane są przez ruchomość tychże taśm.
Jeszcze jedna uwaga odnośnie systemów nośnych. Ostatnimi czasy panuje moda - przy mniejszych plecakach - na tzw "airbagi", czyli systemy nośne z wgłebieniami w piance, z założenia eliminujące pocenie się i moczenie pleców podczas wędrówki. Posiadałem takowe i z doświadczenia wiem, że i owszem są wygodne, na średniogrubej piance, ale nijak się mają do potliwości człowieka. Nie ma szans by przy wysiłku fizycznym i tachaniu kilogramów na naszym ślimaczym grzbiecie plecy nam się nie pociły, bądź pociły się na tyle mało by część bezpośredniego styku była sucha podczas użytkowania. Tył jest mokry i koniec kropka.

Mam nadzieję, iż naprowadziłem trochę osoby bez doświadczenia w użytkowaniu wszelkiego rodzaju plecaków na dłuższe wyprawy na odpowiedni wybór "nosidła", tak by służyło w przyszłości długo i bez "przykrych niespodzianek". Pamiętajcie o tym, że bez względu na rodzaj plecaka (militarny/trekkingowy/górski) musi być wykonany z dobrych komponentów i funkcjonalny.
Pozdrawiam serdecznie wszystkich chętnych na Camino.

NOWY! Autor: KubaKR | Dodano: 2014-04-02 14:17:50

Dużo cennych uwag Konjoc. Ja przeszedłem drogę francuską z plecakiem Deuter 32 w tym miałem w środku śpiwór nie taki mały. Waga po zapakowaniu wyszła ok. 11kg + woda i coś do jedzenia. Miałem tam trochę ciepłych ubrań bo szedłem w okresie marzec-kwiecień. Jednak po kilku dniach zostawiałem rzeczy które mi się nie przydały – tak więc zszedłm o co najmniej 1kg. Plecak bardzo wygodny w noszeniu i dość funkcjonalny. Wykonanie bardzo solidne. Plecak niestety trzeba było nadać jako bagaż w rayanie. Ale miałem też drugi „plecaczek” Salewa Vector UL – maleńki zwija się go w kulkę a w samolocie lub też popołudniami służy jako dodatkowy plecak np. po zakupy. Jednak nie dawno oglądałem plecaki z Decathlona model 32 litrowy – wydaje mi się że powinien zmieścić się jako bagaż podręczny. Naprawde jestem pod wrażeniem, super funkcjonalne a cena jest znacznie niższa.

Na całym camino, mogę śmiało powiedzieć że Decathlon to najpopularniejsza marka...nawet mój kolega Hiszpan żartował że Hiszpanów i Francuzów na całym świecie (w tym także na camino) można poznać po tym że noszą rzeczy z Decathlona :)

W plecakach na pewno warto mieć pas biodrowy i dobrze sprawdzają się „oddychające plecy” do tego kilka kieszonek zewnętrznych a ponadto dość funkcjonalne jest możliwość otwarcia „od dołu” i wszelkiego rodzaju paski na zewnątrz można przypiąć np. butelkę z wodą. W moim przypadku przydało się także zabezpieczenie przed deszczem pokrowiec na plecak + porządna peleryna typu ponczo gwarantują suchość nawet przy całodniowej ulewie. Pokrowiec przydaje się także do siedzenia ma wilgotnej/mokrej trawie.

Po przejściu Camino (w sumie byłem 5 tyg.) uważam że wygodne buty i plecak są najważniejsze...ale ale całą droge można także przejść w najtańszym plecaku czy zwykłych lekkich adidasach. Jeśli ktoś z Was wacha się czy jechać na camino tylko dlatego że brakuje kasy na sprzęt to niezastanawiajcie się dłużej...weźcie wygodne i wychodzone buty, wybierzcie plecak w którym zmieściccie swoje rzeczy i ruszajcie bo zawsze znajdzie się coś...jak nie buty obcierają, to bąble, jak nie plecak nie wygodny, to nie ubranie za ciepłe a to peleryna pod którą się moknie a to coś niepotrzebne a to czegoś brakuje. Zawsze coś się znajdzie, ja startowałem w marcu i miała być zima a od pierwszego dnia w SJPdP było gorąco i już miałem kłopot z ciepłymi ubraniami, coś zostawiłem a potem były poranne przymrozki…więc warto zadbać o kila rzeczy ale warto też pamiętać że dobry sprzęt to nie wszystko.

NOWY! Autor: konjoc | Dodano: 2014-04-08 03:43:38

Tak. Ja również zgadzam się z przedmówcą, że podstawa to buty. Co do bąbli, to nie miewam nigdy, ani odparzeń, kwestia zahartowania w wędrówkach.
Takie sprawy, jak dolna komora to w tej chwili standard. Tak samo pokrowiec na plecak (mowa o plecakach solidnych sprawdzonych firm). Mi bardzo podoba się funkcjonalność plecaków, które powoli zaczynają pojawiać się z komorami nie tylko u dołu i góry, ale i na froncie lub przy plecach. Praktycznie z każdej strony można wyjąć i ułożyć potrzebny ekwipunek.
Przy tych opisach zapomniałem dodać o bardzo ważnej sprawie. Na nic się zda świetny plecak, jeśli nie nauczymy się go odpowiednio pakować, by łatwiej i wygodniej dotrzeć do najpotrzebniejszych rzeczy. Trzeba tak wszystko przemyślec , by być przygotowanym na każdą chwilę. Nie ukrywam, że to chyba najtrudniejsza umiejętność ze wszystkich. Ja uczyłem się pakować w czasach, kiedy podstawą była mała tzw "kostka wojskowa", w której nosiło się na ogół 20 kg, z uwzględnieniem, że była tak mało pakowna i prosta w budowie (by nie powiedzieć kanciasta - choć miało to też swoje plusy), że trzeba się było nieźle natrudzić przy pakowaniu, by nic nie uwierało w plecy. Szelki szerokie haczone, bądź wszywane na miejsce metalowych sprzączek, były wtedy rzadkością.
Jednak nauka pakowania nie poszła w las. Po latach mogę stwierdzić, że dzięki tamtemu "koszmarowi" człowiek odpowiednio nauczył się pakować na wyjazdy. Dziś przy mnogości kieszeni odpinanych i kieszeni kompresyjnych, naprawdę można się pogubić. Zazwyczaj ludzie tak pakują plecaki, że aż chce się płakać. Co gorsza z doświadczenia wiem, że gdy dzieje się coś niespodziewanego wymagającego szybkiej reakcji, to wówczas daje się we znaki panika/stres i zaczynamy się zwyczajnie "gubić". To co nam przyspiesza proces wyjęcia potrzebnych rzeczy w takiej chwili, to właśnie dobry nawyk w pakowaniu. Kiedy brak jest czasu na myślenie w stresie, nasz umysł podświadomie szuka najsensowniejszych miejsc do wyciągnięcia rzeczy, więc im logiczniej je rozłożymy przed wyjazdem, z tym lepszym skutkiem je wyjmiemy w potrzebie.
Co do marek plecaków KubaKR, to gdy poszukiwałem swojego, to przewertowałem i wypróbowałem w sklepach wszelkie możliwe typy wyprawowców zanim wybrałem ten jedyny (pieczołowicie nie ukrywam i długo przeglądałem głównie typu trekkingowego). Zarówno Deutery, Berghausy, Black Diamondy, Salewy. Hi-teci, 4F-y, North Face-y i z całą świadomością mogę powiedzieć, że z nich wszystkich jedynie dwa nadawały się do wygodnego noszenia (jeden model Berghausa i jeden Deutera, choć dobre wrażenie robiły też Black Diamondy).
Skończyło się - tak jak pisałem powyżej - na militarnym wyprawowcu marki Wisport; model Raccoon, o pojemności 85 litrów, koloru oliwkowej zieleni, z systemem "hiszpańskim" klamer kieszeni bocznych. Nie żałuję zarówno ceny jak i wyboru plecaka. Dzięki doborowi odpowiedniej domeny internetowej udało mi się kupić po cenie okazyjnej (choć do najtańszych on nie należy z racji oporządzenia i osprzętu jaki się na niego składa).
Podziwiam tych wszystkich którzy w różnych formach szli na Camino de Santiago. U mnie to nastąpi dopiero za rok, choć już nie mogę się doczekać. Czy ktoś wybierał się we wrześniu?

NOWY! Autor: Basiek | Dodano: 2014-04-08 10:33:00

@ Ders, Jakubas

Dzięki za informacje i sugestie pakunkowe – rzeczywiście muszę popracować nad umiejętnością lepszego „kompresowania” plecaka. Zobaczę jednak, czy jednak nie zdecyduję się na opcję „zwykły” bagaż – bardzo się przyzwyczaiłam do mojego noża, nie raz mnie ratował w różnych sytuacjach i wolałabym mieć go przy sobie.... Ech, gdzie te czasy, że udało mi się go przemycać w piórniku z owieczką ;) Pozdrawiam

NOWY! Autor: Basiek | Dodano: 2014-04-08 10:33:54

@ konjoc

Również dołączam się do podziękowań za cenne wskazówki dot. materiałów

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2014-04-08 13:17:54

do niedoświadczonych w pakowaniu plecaka :)

Przed spakowaniem się na Camino wrzuciłam w wyszukiwarkę internetową hasło: Jak zapakować plecak; Prawidłowe pakowanie plecaka; itp. Otworzyły mi się stronki z naprawdę dobrymi, prostymi instrukcjami - sprawdziłam to na swoim ubiegłorocznym Camino :)  BUEN CAMINO

NOWY! Autor: konjoc | Dodano: 2014-04-15 20:17:27

Wszystkich, którym informacje przeze mnie zamieszczone się przydały, pozdrawiam serdecznie. Mam jeszcze kilka informacji i ciekawostek w zanadrzu, na wypadek, gdyby ktoś jeszcze chciał znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania. W razie potrzeby służę pomocą. Buen Camino

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-21 12:02:27

Witam,

Wybieramy się na Camino pod koniec sierpnia i zastanawiam się nad wyborem plecaka.. kupiłam Plecak Forclaz 37 speed https://www.decathlon.pl/plecak-forclaz-37-speed-id_8301665.html i zastanawiam się czy przejdzie przez kontrolę jako bagaż podręczny w Ryanair... ktoś ma jakieś informacje w tym temacie ?

Z góry dzięki!!

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-21 12:22:46

Leciałem trzy razy ryanerem  nie sprawdzali wielkości plecaków

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2015-07-21 12:42:24

DEuter Futura Pro 39 SL przeszedł jako bagaż podręczny, mimo że o kilka cm nie spełnia wymogów ryanair'a: 55x40x20. Przestałam się obawiać kłopotów jak zobaczyłam w kolejce walizki dużo większe od mojego plecaka  jako bagaż podręczny. Deutera uszczupliłam trokami sciągającymi do wymiarów 59x40x26, śpiwór możesz wziąć jako "torba podręczna" :-)

NOWY! Autor: jss | Dodano: 2015-07-21 21:10:24

Ze swego doświadczenia zawsze się pociłem przed kontrolą .Plecak przeważnie mam wypakowany i przekracza wymiary.Dwa razy sprawdzali ,-pierwszym razem na siłę wkładałem i wyszarpałem z klatki ,-drugim razem był ważony ale waga nie przekraczała limitu.W Brukseli z pośpiechu nie doszli do mnie z kartonem, który nakładali na bagaż.Tego testu plecak by nie przeszedł.

Lepiej mieć spokojna głowę.

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2015-07-21 21:25:33

Jeszcze zależy kiedy leciałeś. Bo faktycznie ryanair kiedyś nie odpuszczał jeśli chodzi o wymiar i wagę podręcznego (szczególnie wymiar), sam byłem świadkiem wielu wylanych łez w kolejce do samolotu. Ale mniej więcej półtorej roku temu poluzowali politykę - odkąd zostali przez klientów wybrani najgorszym tanim przewoźnikiem w Europie jeśli chodzi o jakość obsługi. Zmienili wtedy stronkę www i wprowadzili szereg udogodnień (min. drugi mały podręczny). Od tego czasu nie widziałem żadnych przepychanek, raczej przymykają oko na mały nadmiar. Ale faktycznie przepisy nadal określają wymiary więc teoretycznie mogą się czepiać. Według mnie ryzyko jest małe. Ale na własną odpowiedzialność.

NOWY! Autor: Nowa | Dodano: 2015-07-22 12:40:47

Niedlugo we wszystkich liniach  lotniczych bedzie wprowadzona oplata za bagaz podreczny,

wiec skoncza sie te gdybania i placz  przy odprawie.

Wiem z pewnego zrodla!

NOWY! Autor: on | Dodano: 2015-07-23 21:48:40

Lowe Alpine 35-45 Air

NOWY! Autor: Jaga | Dodano: 2015-07-26 07:14:23

Polecam DEUTER ACT LITE 45+10SL ,jest przede wszystkim lekki ,to akurat wersja damska, sa dla mezczyzn tez.Plecak super wyprofilowany,regulowana wysokosc-sprawdzony polecam.Seria Futura raczej nie wskazana -jest na mniejsza wage przeznaczona i nie tak dobrze sprawdza sie przy wiekszym ciezarze,pozdrowionka dla wszystkich caminowiczow.

NOWY! Autor: asia | Dodano: 2015-07-26 16:30:00

to sprawa bardzo indywidulana , trzeba pójsc do sklepu i przymierzać ... ja miałam Brugi i jestem zadowolona bardzo .....a na pytanie jaki odpwoiem tylko tyle ..... ludzie - mały , mały , mały - do 35 litrów max !!!!!!!!! odczujecie kazde 10 dkg na placach - to szczeglnie do dziwwczyn . ja miałam właśnie taki i był genialny 

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2020-08-23 14:28:37

Kupiłem sobie ostatnio plecak turystyczny hi tec https://www.sklepmartes.pl/736-akcesoria-i-sprzet-plecaki-turystyczne Był w bardzo fajnej cenie, dlatego polecam serdecznie!