Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Dojazd z Paryża na Camino Frances

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-04-11 01:38:27

Z lotniska dla tanich linii lotniczych Paris Beauvais do centrum Paryża jest ponad 80km .
Przejazd autobusu lub pociągu trwa ponad godzinę i kosztuje 13-15€.Jeśli mamy zamiar kontynuować podróż dalej niż do Paryża zaleca się wybór kolei (francuska to SNCF) w postaci pociągu  TER  (Train Expresss Regional)  z dworca przy lotnisku,czyli BeauvaisGareSNCF.

Pociąg ten dojeżdża do stacji Paris Nord (docelowa).
Pociągi do Bayonne odjeżdżają z innych paryskich dworców:
-Paris Montparnasse
-Paris Austerlitz (ten nocny o 21:40)
http://de.voyages-sncf.com/de/zug-fahrkarte/folge?hid=D9I
Dojazd z dworca Paris du Nord do Paris Montparnasse:
 metrem nr 4, w kierunku "Mairie de Montrouge“ (końcowy).Na dworcu Paris Nord podążać za oznaczeniem M Jak  Metro, zjechać w podziemie, tam kupić "Ticket" za 1,70€,   przejść bramkę z oznakowaniem  M4 i dalej  iść za tym znakiem M4 na kierunek " Porte d'Orleans“ i na peronie wsiąść w pierwszą nadjeżdż kolejkę.Wszystkie one jadą w pożądanym kierunku "Montparnasse", gdzie należy wysiąść i w górę po schodach skier. się ku wyjściu   "Gare SNCF“,czyli dworca kolejowego.Stąd do Bayonne odj. pociągi(TGV- czyli szybkobieżne),które w rozkładzie jazdy nie mają przyporządkowanych peronów a  kolej  SNCF informuje o tym podróżych na ok. 30min. przed odjazdem podając to na monitorach.      
Dojazd z dw. Paris du Nord do dw.  Austerlitz (Gare d’Austerlitz):
wykupić bilet  (1,70€), przejść bramkę w kierunku limii Metra M5 na kierunek "Place d'Italie“ (przeciwny byby „Bobigny“).
Plan paryskiego metra   http://www.ratp.fr/plan-interactif/
  Z Bayonne do Saint Jean Pied de Port kursuje pociąg i jak na razie zastępcza kom . autobusowa.(do 15 paźdź. 2015) wg rozkładu
 http://www.raileurope-world.com/train-tickets/journey-insights/article/bayonne-st-jean-pied-de-port
Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2015-04-11 15:48:50

@Jago

Jestem zainteresowany przejazdem z lotniska Beauvais do dworca Montparnasse bo zakupiłem niedawno  w letniej promocji bilet na TGV. Wydawało mi się że ten przejazd jest banalnie prosty a czytając Twój post troszkę wpadłem w panikę bo nie mam za wiele czasu. Ponieważ jesteś w temacie to proszę popraw mnie:

1. Przylatuję z Krakowa na lotnisko Beauvais liniami Ryanair na godz. 9:15 rano (bilet 139 zł)
2. Przed lotniskiem czeka podstawiony pod każdy lot Ryanaira autobus (link) który jedzie na stację (przystanek?) Port Maillot w Paryżu. Przejazd 75 minut.
3. Na stacji Port Maillot wsiadam w metro nr 1 jadę dwa przystanki do stacji CDG Etoile
4. Przesiadam się na metro nr 6 jadę 11 przystanków do stacji dworzec Montparnasse, gdzie mam nadzieję już będzie czekać TGV czyli francuskie "Pendolino na Camino" - odjazd o 12:23 (papierowy bilet już dostałem pocztą, zamawiałem przez internet (link) 36 euro)

Czy nie przekombinowałeś troszkę z tymi połączeniami w Twoim poście powyżej? Bo zanim go opublikowałeś myślałem że przejazd z lotniska na dworzec Montparnasse to bułka z masłem :-)

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-04-11 19:07:31

@Artur
dojazd z lotniska Paris-Beauvais do dworców kolejowych w Paryżu jest kosztowny (kara za tanie linie lotnicze :-)) i pozornie wygl. na skomplikowany.
Kolej jest niezależna od warunków komunikacji na ulicach - korków i nieprzewidzianych sytuacji.
Mankamentem może być tutaj odległość dworca kolejowego   GARE de BEAUVAIS od lotniska P. Beauvais (ok. 5km).
Podany wyżej opis wziąłem z obcojęzycznych stron pośw.tematom: komunikacji między dworcami NORD-Montparnasse, NORD- Austerlitz i dojazdu z Paryża do SJPdP;

http://www.tripadvisor.co.uk/ShowTopic-g187147-i14-k5463812-Travel_from_Paris_Nord_to_Paris_Montparnasse_station-Paris_Ile_de_France.html

http://pilgerforum.de/forum/index.php/topic,14085.msg151738/topicseen.html#msg151738

Wszystkiego dobrego

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-04-12 12:22:50

Witajcie zainteresowani,

W uzupełnieniu powyższych informacji dodam,że poruszanie się po dworcach kol. Paryża jest podobno łatwe,bo wszystkie ważne kierunki są dobrze oszyldowane.

Jak tutaj na fot.1 i fot.2 ze stacji Montparnasse (dla lepszego efektu dobrać odpow. zoom).

Przejście ze stacji  metra   "Montparnasse-Bienvenue" (w infrastrukturze kompleksu dworca  Gare Montparnasse oznaczanej jako część  ET1)  do strefy ET2 ,skąd odjeżdżają pociągi dalekobieżne trwa ok. 9 min.Część tej drogi po taśmociągu - jak widać na zał. zdjęciu.

Do tego kompleksu dworca - stąd odj. TGV do Irun (przez Bayonne) - należy iść za strzałkami do "Traines Grandes Lignes ->" a potem odczekać aż na tablicy pojawi się info z nr peronu (tor nr...??.).Następuje to z reguły pół godz. przed odjazdem. Po wejściu na peron należy skasować posiadany bilet w jednym z wiszących tam automatów a potem ....................

Buen Camino

Jago

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2015-04-12 12:34:56

@Jago

Moze czepiam sie slow (tu francuskich).Na tych kierunkowskazach jest .....LIGNES?Bo TGV to jest skrot od POCIAG DUZYCH SZYBKOSCI (tak doslownie),a szybkosc (to te V w skrocie)=VITESSE.Jezdzile na tej stacji tym wspominanym przez CIEBIE tasmociagiem,ale jak jest napisane na tych kierunkowskazach to....naprawde nie pamietam :-)))

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2015-04-12 12:39:36

@JAGO

Sprawdzilem na podanych przez CIEBIE zdjeciacj i jednak jest LIGNES (czyli LINII).PRZEPRASZAM,wycofuje pytanie.

Buen Camino 

Bogdan

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-04-13 17:09:10

@Artur,
„zgłębiłem“ dojazd z lotniska Beauvais do dworca Montparnasse autobusem,tak jak zaproponowałeś i jest to dobra opcja ,co pokażą niżej podane linki.
Autobusy odjeżdżają  sprzed lotniska ok. 20min. po wylądowaniu samolotu- tutaj rozkład
 i dojeżdżają na parking w pobliżu stacji metra  Porte Maillot.
Ze stacji Porte Maillot metrem M1(tu plan) w kierunku Chateau de Vincennes do stacji Charles de Gaulle-Etoile (dwa przystanki) a stąd metrem M6(tu plan) , tak jak podałeś - 11 przystanków do Montparnasse-Bienvenue.
Przejazd metrem zajmuje ok. 25min.
No a dalej pieszkom do peronów poc. dalekobieżnych i .......bon voyage.
Proszę w imieniu zainteresowanych o odzew i podesłanie  info o Twoim dojeździe do SJPdP.

Buen Camino

Jago

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2015-04-13 21:06:58

Dziękuję serdecznie za informacje Jago! Przemyślę jeszcze raz wszystkie możliwości! Ten wyjazd dopiero w lecie. Pisząc, że mam mało czasu, miałem na myśli, że mam mało czasu na przesiadkę z samolotu na pociąg TGV i obawiałem się, że mogę się gdzieś pogubić w Paryżu. Do tej pory leciałem kilka razy na lotnisko Charles de Gaulle i stamtąd dojazd znam, ale Beauvais to dla mnie nowość! Dziekuję i pozdrawiam!

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-05-03 19:27:05

@Artur

dobrze się składa,że już przerabiałeś live dojazd z lotniska CDG do Paryża,bo właśnie ktoś tutaj potrzebuje pomocy.

Pozdrowienia

Jago

NOWY! Autor: Harnaś | Dodano: 2015-08-05 11:19:22

Będę miał trochę czasu w Paryżu, bo przylatuję rano 9:15 na Beauvais, a wyjazd z dworca Austerlitz 21:40.

Chciałbym w tym czasie zrobić zakupy (nóż, jedzenie, kosmetyki), może coś zobaczyć w mieście, ale nie chcę biegać. Gdzie się wybrać mając tyle czasu?

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2015-08-05 13:50:56

@Harnaś

Jak przylatujesz o 9.15, to z autobusu z lotniska wysiądziesz w Port Maillot najpóźniej o 12.00. Przedostanie się metrem do Gare d'Austerlitz nie zajmie dłużej niż godzinę i będzie kosztować ok. 1.80euro jeśli ceny się nie zmieniły od stycznia 2015. W Paryżu jest problem z tanimi sklepami w centrum. Większość jest na obrzeżach i wymaga droższego biletu na metro (tam są strefy). Jeżeli będziesz chciał do marketu podjechać będziesz potrzebował więc kolejny bilet. Swego czasu na wyjazdach z pracy robiłem za nieoficjalnego przewodnika na zasadzie "cały" Paryż w 1-dzień więc musiałem to trochę opanować. W Paryżu masz genialny system metra - ogrom stacji, dużo linii i punktów, w których się krzyżują. Przemieszczanie jest b. proste i szybkie. Jeżeli kupisz bilet 1-dniowy na strefę 1-2 czyli centrum (7euro) to możesz się wszędzie dostać gdzie potrzebujesz i przy okazji zobaczyć sporo. Jeżeli jesteś zainteresowany mogę Ci wieczorem rozpisać przykładową trasę wraz z przejazdami na ok. 6h gdzie metrem podjeżdżasz pod najbardziej znane zabytki (po drodze jest też jeden nieduży market). Ale trochę też trzeba podejść tu i tam. Bo jak zupełnie na spokojnie to najlepiej po prostu gdzieś przeczekać w okolicach dworca lub w jakimś parku. Pozdr

NOWY! Autor: Harnaś | Dodano: 2015-08-05 18:39:20

Chętnie rozważę propozycje zwiedzania. Właśnie na mapie sprawdziłem, że dworzec Austerlitz jest blisko katedry Notre Dame, jest park, więc jest co robić w okolicy. Nawet można do wieży Eiffla dojść, choć to już większy kawałek.
 Jeśli w tej okolicy nie ma sensownego sklepu to musiałbym do centrum handlowego podjechać. Ewentualnie może zrobić zakupy na początek Camino w Bayonne? Będę tam miał ze 2g czasu. Albo w Saint Jean Pied de Port? Z tym, że chciałem po przyjeździe do Saint Jean Pied de Port, po załatwieniu formalności i obiedzie iść od razu do Orissy .

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2015-08-05 19:57:22

Ogólnie to Porte Maillot jest na północny zachód od centrum w strefie 1-2 czyli ścisłe centrum. Cała poniższa trasa mieści się w tej strefie – czyli wystarczy, że na nią kupisz bilet.

Bilet i metro

Bilety kupujesz na stacji metra w okienku lub z automatu. Automaty są zawsze, okienka na większych stacjach. Potrzebujesz bilet, który nazywa się Ticket Mobilis (une journee) na strefę 1-2 (zones 1-2). Powinien kosztować 7euro. Mogą ci oferować turystyczną wersję jednodniówki, ona obejmuje 3 strefy i zniżki do muzeów, ale jest droższa, no i w twojej sytuacji niepotrzebna.

Na ten bilet jeździsz dowolną ilość razy do końca dnia, w którym go skasowałeś.

Mapkę metra powinieneś dostać za darmo na każdej stacji (w razie czego tu link)

Wszystkie linie metra są oznaczone cyframi (i dodatkowo kolorami, będę operował cyframi – bezpieczniej). Są jeszcze linie kolejki podmiejskiej RER oznaczone literami alfabetu ale te możesz zignorować. Ogólnie poruszanie jest proste. W metrze kierujesz się według znaczków na daną linię, a potem na peron w kierunku w którym jedziesz. Kierunki zawsze opisane są ostatnią stacją danej linii. Na większych stacjach sporo czasu spędzasz na dochodzeniu korytarzami do właściwego peronu, ale oznaczenia są idealne.

Trasa

(nie jestem pewien czy plan Paryża też dostaniesz za darmo na stacjach, ale zawsze możesz wydrukować)

Metrem: Porte Maillot do stacji Charles de Gaulle Etoile (linia 1 – kierunek Chateau de Vincennes). Przesiadka na linię 6 (kierunek Nation) do stacji Trocadero. Stąd już widać Wieżę Eifella jak na dłoni, ale możesz podejść pod samą wieżę (10min)

Powrót do stacji metra Trocadero i linią 6 do Charles de Gaulle Etoile. Wyjdź z metra na powierzchnię. Jesteś przy Łuku Triumfalnym. Przejściem podziemnym możesz podejść pod sam Łuk. Dopiero wejście na górę jest płatne.

Jak pójdziesz Polami Elizejskimi (Champs Elysees) od łuku w kierunku Placu Zgody (Place de la Concord) to po około 1-1,5km po lewej stronie jest nieduży market. Nie mówię że jest to jedyny market w centrum, ale jedyny jaki znalazłem. Nazywa się MonoPrix czy jakoś tak. Do Placu Zgody opłaca się dojśc na piechotę i go zobaczyć i tam wsiąść w metro (linia 1). Ale możesz też sobie go podarować i wsiąść w linię metra 1 wcześniej.

Linią 1 możesz wysiąść przy Luwrze i zobaczyć szklaną Piramidę na dziedzińcu (stacja Palais Royal Musee du Louvre), a możesz jechać od razu do stacji Chatelet i tu przesiąść się na linie 4 (kierunek Porte d'Orleanes) i podjechać do stacji Cite. Ta stacja jest fajna bo bardzo głęboko położona i warto ją “zaliczyć” chociażby dla wrażeń przy wychodzeniu na powierzchnię. Stąd na piechotę masz do Katedry Notre Dame. Tak jak piszesz – za katedrą jest niewielki park, dobry na przeczekanie lub posiłek w wersji turystycznej.

Stamtąd idziesz do stacji metra Cluny la Sorbonne i linią 10 do Gare d'Austerlitz.

Ta propozycja ma kilka dodatkowych opcji więc trudno określić czas. Myślę, że jest do zrobienia w ok. 6-7h, ale w podróżowaniu metrem po Paryżu jest ten plus, że jeździ b. często, jest niezależne od korków, więc zawsze możesz ją skrócić i w przewidywalnym czasie dostać się na dworzec.

W Bayonne dworzec kolejowy jest na pewno w ścisłym centrum, ale nie wiem gdzie tam jest jakiś większy sklep. W każdym razie miasteczko jest na tyle spore, że na pewno jakieś markety są.

Powodzonka i Buen Camino

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2015-08-05 20:53:53

Witaj LIBERO

Kiedy czytam TWOJ plan poruszania sie po PARYZU,to tak jakbym byl na tych wszystkich stacjach ;-).

Okolo 10 lat temu pojechalem z moim wnukiem (wowczas w wieku 10 lat) i tez go wowczas uczylem jak poruszac sie metrem paryskim:musisz wiedziec GDZIE JESTES i DOKAD MUSISZ DOJECHAC;idziesz na odpowiedni peron,w kierunku jaki znalazles na planie,czy to tym papierowym  ,czy  to tam przyklejonym we wnetrzu wagonu,prawie na kazdym miejscu,gdzie sie obrocisz to musi byc ten plan.Musisz wiedziec gdzie (na jakiej stacji) potrzebne linie krzyzuja sie, i przejsc na DOBRY peron ,aby nie pojechac w zlym kierunku. A potem to juz tylko pilnowac "SWOJEJ STACJI METRA". A jeszcze jak wyjdzie sie juz na gore,na sloneczne ulice,to teraz w ktora strone isc??

A na to pytanie odpowiedza plany czesci miasta,bardzo szczegolowe, najblizszej okolicy danej stacji..i wlasnie te plany byly mi nie raz bardzo pomocne aby isc bez problemow w potrzebnym mi kierunku.

Buen Camino

Bogdan

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2015-08-05 22:29:10

Paryż i metro zapadają w pamięć to fakt, chociaż język już mniej. Fajny dla ucha, ale boli gardło jak samemu się próbuje. Pozdrawiam Bogdan

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2015-08-06 06:41:29

@LIBERO

ja "uczylem" sie tego jezyka w liceum,ale wiesz,podchodzilem do tej nauki jak do jeza,aby jakos zaliczyc.A glownie chodzilo o inne przedmioty.Ale potem przy roznych okazjach wyjazdowych do Francji,jkos ten jezyk przypomnialem.

Pozdrawiam 

Bogdan

NOWY! Autor: WWW.otoparis.pl | Dodano: 2016-01-28 00:50:47

wynajem

NOWY! Autor: WWW.otoparis.pl | Dodano: 2016-01-28 00:53:18

wynajem samochodu z kierowca Beavuais-Paryz szybko, wygodnie, niezawodnie polecam!!!

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2016-05-10 21:08:22

Witajcie Kochani.

Wybieram się w tym roku na Camino. Wylot mam zaplanowany na 13 lipca, przylot na lotnisko Beauvais na 8.20. Chciałabym jeszcze zatrzymać się 2 dni w Paryżu. Czy mogłabym poprosić Was o info, jak dostać się do centrum Paryża? Nie mogę jakoś przebrnąć przez te wpisy z 2014 roku. Dzięki za pomoc!

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2016-05-10 21:12:27

Cd...

Czy bilety z lotniska do Paryża kupuje się wcześniej, czy na miejscu? I jak potem dostać się do Saint Jean Pied de Port? 

Czy macie jakieś doświadczenie związane z rezerwacją hosteli w Paryżu? Co moglibyście polecić? 

I co obejrzeć przez te niecałe 2 dni? 

Jeszcze raz dzięki!

NOWY! Autor: Adammalik | Dodano: 2016-07-07 08:14:30

Jeśli chodzi o dojazd z lotniska Beauvais do dowolnego miejsca w Paryżu to ja polecam tego przewoźnika http://dojazddoparyza.pl Szybko, komfortowo, bez żadnych problemów, i przejazdy zaczynają się już od 15 euro a to zdecydowanie taniej niż miejski transport no i można zamówić o każdej porze dnia i nocy

NOWY! Autor: Karolina Abramczyk | Dodano: 2016-09-22 21:27:11

Ja wszystkim polecam www.autobusparyz.pl dojedziesz taniej niz autobusem, sama korzystalam i bylam bardzo zadowolona.