Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Szukam Towarzysza/Towarzyszki na Camino 2016

NOWY! Autor: Sławek | Dodano: 2015-05-02 14:51:53

W przyszłym 2016 roku planuję wędrówkę do Santiago de Compostella (sierpień lub wrzesień). Wstępny plan zakłada dotarcie do Lourdes (tam pobyt 1-2 dni) a później wędrówka do Saint Jean, i dalej już Szlakiem Francuskim do Santiago. Do przejścia około 1100 km. Do Lourdes chciałbym się dostać autokarem.

Szukam osoby która ma podobny plan, aby przebyć tę jedyną w swoim rodzaju. Coś o mnie, mam 30 lat, w przyszłym będzie już nieco więcej :) optymizm, uśmiech na twarzy, i wielką potrzebę odbycia tej pielgrzymki

Jeśli się wybierasz w tym terminie, napisz do mnie: penakordancja@gmail.com

Sławek

NOWY! Autor: krystyna | Dodano: 2015-10-21 14:44:30

Witam,byłabym zainteresowana - ale nie wiem czy będę odpowiadała Tobie- mam 30 lat

wiecej od Ciebie, Jestem sprawna , nie jestem gadułą ,nie jestem wścibska.

Odpowiedz ,nie musisz się krępować jeżeli nie będę Ci odpowiadać.

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2015-10-22 21:57:56

Witam

Też planuje taką trasę tylko w maju. W styczniu przechodzę na emeryturę i będzie to moja pielgrzymka dziękczynna. Dobrze byłoby mieć towarzystwo w dojeżdzie , przejściu i powrocie, zawsze to bezpieczniej tym bardziej że słabo jest u mnie ze znajomością języka obcego.

Pozdrawiam - Jerzy

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2015-10-23 13:39:10

Idę od 3 czerwca. Zapraszam chętnych

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2015-11-08 09:28:35

Andrzeju ,którą trasą chcesz iść ?

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2015-11-09 07:55:51

Do Ani: Aniu ide trasą francuską. ruszam 3 czerwca St-Jean-Pied-de-Port.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2015-11-09 11:41:06

Do Ani: Jesli jesteś zainteresowana to daj jakieś namiary to pogadamy. Mój mail pilgrim.andrzej@gmail.com

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2015-11-11 02:33:42

Witam, również szukam kogoś na camino 2016, wszelkie szczegóły, trasa, data( sierpień/ wrzesień?), są jeszcze do ustalenia. Gdyby ktoś był zainteresowany proszę o kontakt kammapaczkowska@gmail.com

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2015-11-11 19:45:30

W 2016 chciałabym w maju lub wrześniu pokonac chcociaż fragment Camino Portuges lub Frances( dysponuję urlopem 2-tygodniowym.)W 2015 szłam od Sarii bo nie wiedziałam czy dam radę i miałam tylko tydzień urlopu (ale poszło ok) :).Gdyby ktoś coś planował to chętnie sie dołącze .Mam 55lat, nie sprawiam kłopotu,nie jestem gadułą, poprostu nie chcę iść sama ( razem raźniej).Mój mail:zossowska@o2.pl

NOWY! Autor: lisa | Dodano: 2015-11-12 09:39:25

Zofio!

Ja wyruszam 1.06 .16 z Porto,droga centralna i przeznaczam 2 tygodnie,chcialabym tez zobaczyc Brage.(mam 53 lata ):Bedzie to moje drugie Camino.

NOWY! Autor: Paulina | Dodano: 2015-11-15 21:12:24

Witam, zamierzamy wybrać się z mężem z dwójką małych dzieci (2 lata i 9 miesięcy) w czerwcu 2016 do Santiago trasą francuską. Czy ktoś się wybiera w tym terminie? Czy ktoś był z małymi dziećmi i ma już doświadczenie, którym może się podzielić - każda informacja "na wagę złota" ;)? 

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2015-11-15 21:54:44

Zajrzyj tutaj http://www.caminodesantiago.pl/forum/1910

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2015-11-17 20:58:28

Wyruszam 1.07 całą drogę francuską prosto nad morze. 50 lat bardzo dobra kondycja myślę, że tak 5 tygodni Ktoś chciałby dołączyć?

NOWY! Autor: danuta | Dodano: 2015-11-18 20:49:25

A ja szukam towarzysza/  do rowerowej pielgrzymki w II połowie roku- wrzesień/ październik 2016. Mam 60 i rowerem pokonam trudy pielgrzymki. Danuta

NOWY! Autor: danuta | Dodano: 2015-11-18 20:49:26

A ja szukam towarzysza/  do rowerowej pielgrzymki w II połowie roku- wrzesień/ październik 2016. Mam 60 i rowerem pokonam trudy pielgrzymki. Danuta

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2015-11-19 19:42:59

Danusiu, byłabym zainteresowana przebyciem tej trasy rowerem. Chętnie dołączę, podaj jakieś namiary do siebie.Zofia

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2015-11-21 10:59:44

Witam moi drodzy.

Powiem coś co może nie będzie zbyt popularne .. ale.

1.Szukam towarzysza od pona droku na tym forum. Jak przychodzi do konkretów to 100 pytań do .. a potem cisza. Obiecują a jak przyjdzie co do czego to nie ma kto na maila odpowiedzieć.

2. Proszę poczytać np ekwipunku na trasę - złote myśli wypowiedzi od doświadczonych caminowiczów i np piszą 3 skarpet i przestrzegają ze ani wiecej bo cięzki plecak. A kilka stron dalej napisane - że ja to w sumie miałem więcej bo sie przydały. Po co ta obłuda. albo piszemy jak to naprawdę wygladalo, albo po co to wszystko.

Moją intencją nie jest tutaj wartościowanie kogokolwiek, tylko uprzemie przestrzegam przed optymizmem że kogoś znajdziecie, wszystkiego sie dowiecie. Oczywiście pewnie jednostkowe przypadki sie zdarzają. Natomiast moje doświadczenie i trzech innych osób które poszukiwały. niestety nie potwierdziły tego. Ja wziołem sprawy we wlasne rece wyruszam w czerwcu 2016 a w drodze na pewno kogoś ponam, z kiś pójde, albo -nie (mówie o pielgrzymach). Bo jak kolwiek będę miał towarzysza. Bedzemy przemierzać trasę mój Jezus i ja.

Jednym słowem rezygnuję z czytania tego forum.

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2015-11-21 11:45:16

Andrzeju, przykro że nie udało Ci się nikogo tutaj znaleźć. Ale do czerwca masz jeszcze sporo czasu, może akurat z kimś się jednak zgadasz. Mi na przykład udało się znaleźć na tym forum ludzi, którzy poszli ze mną. W zasadzie to nawet dwa razy kogoś tu znalazłam i trafiłam na fantastycznych ludzi, z którymi chętnie poszłabym na koniec świata, choć na Finisterre już byliśmy ;-) Nie poddawaj się, nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2015-11-21 15:17:17

@Agnuwszka :)

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2015-11-21 20:22:40

@Andrzej,

Jeżeli to Ty wrzuciłeś tu ze 3 msc temu zapytanie o połączenia do SJPDP, to idziesz szlakiem francuskim. W czerwcu będzie na prawdę w czym wybierać – ludzi jest multum. Tam będziesz mieć pewność, że jak z kimś wyruszysz w drogę to nie było to wynikiem castingu i 100-u pytań do..., ale, że po prostu chcecie razem iść i tyle.

Może Ci się poszczęści, tak jak pisze Agnieszka i kogoś jeszcze znajdziesz przez forum, ale nic na siłę. Camino się idzie dla siebie, a ryzyko i niepewność jak to będzie jest częścią tej Drogi. Zresztą z końcówki Twojego posta widzę, że masz to poukładane - cel i dlaczego.

Ten wątek “Szukam Towarzysza” jest potrzebny, bo są ludzie którzy nie mają w ogóle doświadczenia w podróżach, mają totalną blokadę jezykową, nie są w stanie sobie sami zorganizować Camino – więc gdyby mieli przez to zostać w domu, to lepiej, żeby szli z kimś. Ale ogólnie większość co była na Camino Ci powie, żeby wyruszyć samemu, ale samemu się na pewno nie pójdzie, chyba, że będziesz chciał. Nie wiem jak wyglądasz językowo, ale nawet jak kiepsko, to na Camino brak języka nie jest przeszkodą. Jest też dużo ludzi z Polski i ogólnie Wschodniej Europy, można więc pogadać po polsku.

Co do informacji praktycznych na tym forum to jest ich takie zatrzęsienie i różnorodność, że trzeba to przesiewać. Ludzie piszą różnie bo mają różne doświadczenia – zresztą idą też różne trasy Camino i o różnych porach roku. Ogólnie minimalizm jak najabrdziej zalecany, ale czy skończysz na 3 czy 4 parach skarpetek to już nie jest takie istotne. Latem na francuskim będzie na tyle gorąco, że wszystko schnie w parę godzin. Grunt, żeby dojść do Santiago.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: :) | Dodano: 2015-11-28 18:24:23

Witam

Szukam towarzysza/szki , na pielgrzymke do Comino De Santiago 2016, wszystkie szczegoly do ustalenia, jestem z Warszawy mam 30 lat chetne osoby , prosze o kontakt rafalk2346@onet.pl

pozdrawiam :)

NOWY! Autor: Powrót z Santiago | Dodano: 2015-11-28 18:36:34

Dojechać, dojść...ale jak wrócić? To pytanie dla planujących podróż i tych, którzy już byli na szlaku. Czy bukowaliście jakieś przekazdy wcześniejj? Nie chciałabym tego robic, bo nie wiem, ile czasu zejjdzie mi na szlaku a nie chcę bezmyslnie zaliczać kilometrów.

Poll

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2015-11-28 20:37:34

Witam , nie warto bukować biletu powrotnego, gdyż zawsze można pod koniec chociazby w polskiej alberdze Monte Gozo / 5 km do Santiago i lotnistka równiez/ zadecydować o dacie powrotu  z możliwością zatrzymania sie w niej dio czasu załatwienia sobie biletu powrotnego.

Bueno Camino.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-11-28 22:33:25

Jeślimasz  ograniczony czas urlopu itp , itd to warto mieć rezerwację na lot bo wcześniej można uzyskać lepszą cenę. Jeśli jednak  "wolne" masz nie ograniczone to hulaj dusza....

NOWY! Autor: ADAM | Dodano: 2015-11-30 22:45:54

Trafiłem na oferte Biura organizujące pieszą Pielgrzymke 8 dniową szlakiem. Zapewniają transport z Madrytu do Sarria noclegi i dwa posiłki,powrut z Santiago do Madrytu oczywiście odpłatnie. Biuro nazywa się Cosmomundi S.L. Co wiecie na temat tego biura. Ja wiem ze powiecie ze to czysta komercja ale bariera językowa dla osoby która w szkole uczyła się tylko języka rosyjskiego jest wielkim problemem. Pierwszy raz mogę sprubować z grupą zorganizowaną a dalej zobaczymy.

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2015-12-01 00:37:58

ADAM, nie znam wprawdzie tego biura i nie wiem, jak wygląda jego praca, ale jeśli chcesz to mogę spróbować pomóc Ci w dostaniu się na szlak, jak i w powrocie. Nie wiem skąd jesteś ani jaki kilometraż dzienny zakładasz, ale wszystko da się zrobić. Co do języka - nie martw się tym, dasz radę bez niego. W 2012 roku w okolicy Mesety spotkałam Tadka, który Camino (swoje drugie zresztą) przemierzał rowerem. Po hiszpańsku nie mówił ani słowa. Po angielsku tak samo. Jedyny język, jakiego używał na szlaku to ...polski. Miałam przyjemność nocować z nim raz w tej samej alberdze i byłam pełna podziwu dla jego podejścia do sprawy. Tadek się zupełnie swoją nieznajomością języka nie przejmował. Rozmawiał z każdym napotkanym człowiekiem - do Włochów mówił po polsku, do Niemców mówił po polsku, do Hiszpanów mówił po polsku i z każdym się dogadywał - w końcu w większości języków świata gesty, które wykonujemy znaczą to samo

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-12-01 10:34:31

@ADAM

Popieram to co pisze Agnieszka , jezyk nie jest problemem , a wiem to na własnym przykładzie.

Więcej obawiałem się formalności związanych z lotami , ale i tu też daliśmy radę , a wszystko  to pierwszy raz.  Nie wiem ja Ty podchodzisz do Camino  , ale taka "zbiorówka" z biurem  to nie TO.

życzę odwagi

Buen Camino

MiSZ

NOWY! Autor: Elżbieta | Dodano: 2015-12-01 12:22:12

W 2013 roku, na trasie Saria -Santiago spotkaliśmy właśnie grupę Polaków pokonujących ten odcinek pieszo, jako ostatni etap "objazdowej" pielgrzymki po sanktuariach Hiszpanii i Francji.

My mieliśmy już w nogach kilkaset kilometrów ( z Burgos), nosiliśmy te swoje kilogramy na plecach, oni -maszerowli najczęściej z torebką na ramieniu, butelką wody i planem trasy w ręce. Na końcu każdego etapu czekał autokar, żeby zabrać ich na nocleg.

Byli to jednak tacy sami pielgrzymi jak my. Tylko szli nieco krócej i nieco inaczej. Otrzymali swoje compostelki, byli szczęśliwi, że udalo im się uczestniczyć w czymś wyjątkowym. 

Chyba czegoś im brakowało. Może tej wspólnoty, która spontanicznie wytwarza się wśród pielgrzymów ustawicznie mijających się na trasie. Może nie dane im było doświadczyć wszystkiego o czym marzyli lub czytali. Jak powiedziała mi jedna z zawiedzionych klientek biura podróży, że cyt. ..trochę to inaczej wygląda niż w "Drodze życia"...

Większość deklarowała chęć ponownego powrotu na "prawdziwe" Camino, inni byli przekonani, że wędrując pieszo nie daliby rady. Największe obawy - to nasze narodowe kompleksy - brak znajomości języków, obawa przed "obcymi" itd. Rozumiem to, też tak miałam.

Nie pamiętam nazwy biura, na pewno miało siedzibę na Śląsku, ale ludzie byli z calej Polski.

Życzę Ci wytrwałości w postanowieniu odbycia swojej pielgrzymki Adamie. To naprawdę tylko od Ciebie zależy jak ją "przeżyjesz". A to, czy odbędziesz ją samotnie, z rodziną, przyjacielem czy "biurem podróży" ma drugorzędne znaczenie.

Buen camino!

NOWY! Autor: pilgrim | Dodano: 2015-12-02 11:45:23

Jeśli kotoś wybiera sie w na poczatku czerwc przyszłego roku trasą francuską - zapraszam.pilgrim.andrzej@gmail.com

NOWY! Autor: Ruda | Dodano: 2015-12-03 08:35:30

@Adam

Camino jest osługiwane językiem znaków : muszelek, strzałek, uśmiechów z głosem troski, i powtarzanego jak mantra :Buen Camino....więc jeśli jedynym powodem wyjazdu z wycieczką jest język to myślę, że nie warto rezygnować z osobistej wyprawy.

A jeśli byś chciał się dowiedzieć, jak ludzie sobie radzili z językiem, którego nie znają, to jest tu tyle sposobów ile osób.

Karteczki polsko/hiszpańskie, słownik w telefonie, zeszyt ze słowkami/zwrotami....a wystarczy uśmiech i wyraz twarzy :)  A na koniec i tak okaze się, że i zeszyt nie przydał się i słownik też nie....:)

Mi  osobiście młoda dziewczyna wytłumaczyła co będę jadła....chrząkając  w barze jak świnka ku uciesze wszyskich jedzących :)))) ....bo mózg mi się zaciął i za chińskie patyki nie mogłam zrozumięć co będzie mi serwować....

Powiem szczerze, że sama miałam wiele wątpliwości, ale dobrzy ludzie pomogli mówiąc: "... nie mart się i idż..." no i poszłam. Mieli rację.

Ale wybór należy do Ciebie.

Buen Camino

Ruda

NOWY! Autor: zafirka | Dodano: 2015-12-03 11:44:27

Jak Adam chce jechac z grupą bo lepiej będzie się czuł i bezpieczniej, niechaj jedzie.

Po co wasze nakłanianie do innego posobu zaliczenia Camino?

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2015-12-08 15:06:22

Witam, planuję wyruszyć z SJPP po 20 maja, jeżeli jest ktoś chętny na wspólną wędrówkę proszę o kontakt joannappp@o2.pl, pozdrawiam

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2015-12-08 15:06:26

Witam, planuję wyruszyć z SJPP po 20 maja, jeżeli jest ktoś chętny na wspólną wędrówkę proszę o kontakt joannappp@o2.pl, pozdrawiam

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2015-12-08 22:03:58

Witam.

Ja natomiast zapraszam do wspólnego pielgrzymowania drogą francuską po 20 kwietnia, kontakt

jnau50@interia.pl. Pozdrawiam

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2015-12-11 13:05:28

Jeśli kotoś wybiera sie 1-2 czerwca przyszłego roku trasą francuską - zapraszam.pilgrim.andrzej@gmail.com

NOWY! Autor: Dadziap | Dodano: 2015-12-22 21:34:12

Witam, 

27 kwietnia ruszam z Oviedo. To bedzie moje pierwsze Camino. Nie szukam towarzystwa, ale dobrze by było miec swiadmość z ktos z Was bedzie sie kręcił w tym samym czasie na primitivo :)

Buen Camino!

NOWY! Autor: teja | Dodano: 2015-12-29 19:07:53

Witam, chciałabym iść we wrześniu 2016, nie mam ścisłej daty, ale mam 35 dni urlopu i chciałabym go wykorzystać żeby sparwdzić siebie, i spełnić marzenie ... mam 53 lata może ktoś w tym czasie wybiera się do Santiago de Compostella. To byłoby super, to moje pierwsze Camino

pozdrawiam Teresa mój email :teja54@wp.pl

NOWY! Autor: Ja | Dodano: 2016-01-05 07:54:57

Wybiera sie ktoś z Krakowa w sierpniu?

NOWY! Autor: Agata | Dodano: 2016-01-06 00:42:55

witajcie
Ja bardzo chciałabym się wybrać, ale nie wiem czy się to uda chociażby ze względu na koszty. Myślałam o sierpniu lub wrześniu. Mam 20 lat, no 21 prawie :D Ktoś chętny do podzielenia się doświadczeniem, świadectwem? Może ktoś w podobnym wieku szuka towarzysza? KOntakt: agata87123@wp.pl

NOWY! Autor: Do Jerzego od równolatki | Dodano: 2016-01-06 01:05:39

szczęść Boże, tu Maria Emma, dziś spod Krakowa. Ja także przed przełomem życiowym pragnę przemaszerować jeden z odcinkow. Mam ograniczony czas (17 dni) w maju br Moj email kamieniec @yahoo.com

NOWY! Autor: Leszek | Dodano: 2016-01-09 01:10:13

Jestem z  okolic Krakowa / Nowego Sącza i planuję pielgrzymkę w terminie maj , czerwiec . Chętnie zabrałbym się z kimś kto ogarnia te wszystkie przesiadki , rezerwacje lub podróżuje samochodem. Planuję wyruszyć z SJPdP. 

set315@o2.pl

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2016-01-11 23:27:14

Witam. Szukam osoby, która chciałaby zacząć ze mna wędrówkę po szlaku Camino francuskiego. Jest to moje pierwsze Camino. Cel wędrówki: duchowo/rozwojowo/religijny (kolejność nieprzypadkowa). Szukam kogoś z kim mógłbym po prostu rozpocząć wędrówkę żeby było raźniej. Później chciałbym wędrować sam (to dla mnie ważna osobista podróż). Mam 30 lat. Jestem z Warszawy. Właśnie zarezerwowałem lot z Warszawy Modlina do Biarritz 27.04. (z przesiadką w Brukseli- czas podróży 16h45min), są jeszcze dostępne loty dobrej cenie.
Także jeśli ktoś jest chętny zapraszam do kontaktu - lek.pawlowski.pawel@gmail.com

NOWY! Autor: Droga | Dodano: 2016-01-13 19:19:55

Czesc:) wybieram się na camino portugalskie w sierpniu. Mam 30 i jestem płci pieknej:)

Szukam towarzysza drogi. Jestem z malopolski: caminop860701@gmail.com 

NOWY! Autor: Gabrysia | Dodano: 2016-01-13 20:45:01

Moje pierwsze camino to camino francuskie trasą z Leon do Santiago na przełomie sierpnia i września 2013 roku. Bardzo chciałabym wybrać się ponownie w tym roku, ale inną trasą. Dysponuję czasem 14 dni. Jaką trasę proponujecie?

NOWY! Autor: grześ | Dodano: 2016-01-14 07:47:47

Idę w maju po 15 jeżeli chce się ktoś przyłączyć czekam na telefon mam 58 lat.Dwa lata temu szedłem z synem 110 km.669-77-26-95.

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-01-15 19:59:06

WYBIERAM SIE PO 20 KWIETNIA NA MOJE PIERWSZE CAMINO Z BURGOS MAM 57 LAT  I WIERZE ZE SPOTKAM WIELU TOWARZYSZY A JAK NAM BEDZIE DOBRZE SIE SZLO TO BEDZIE SUPER JESTEM PELNA OBAW JAK TO BEDZIE ALE JEST TO DROGA  SW JAKUBA WIERZE ZE BEDZIE OK  POZDRAWIAM MOZE SPOTKAMY SIE NA SZLAKU ZOSIA

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-01-15 19:59:11

WYBIERAM SIE PO 20 KWIETNIA NA MOJE PIERWSZE CAMINO Z BURGOS MAM 57 LAT  I WIERZE ZE SPOTKAM WIELU TOWARZYSZY A JAK NAM BEDZIE DOBRZE SIE SZLO TO BEDZIE SUPER JESTEM PELNA OBAW JAK TO BEDZIE ALE JEST TO DROGA  SW JAKUBA WIERZE ZE BEDZIE OK  POZDRAWIAM MOZE SPOTKAMY SIE NA SZLAKU ZOSIA

NOWY! Autor: Danuta | Dodano: 2016-01-17 15:30:08

Odpowiedź dla Zosi. Umieściłam swój wpis w listopadzie  i potem nie sprawdzałam, bo  chorowałam dosyć długo, a potem wiadomo okres przed-,śwąteczny i poświąteczny. Czas tak szybko płynie, ja nadal planuję ten wyjazd. Mam kontakt  z jedną osobą, która w 2012 przejechała trasę od Madrytu do końca., zatem doświadczona. Wyjazd koniec czerwca na cały? lipiec. Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej, podam Ci mojego maila ew. tel. Danuta

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-01-19 13:02:42

TAK MOJE CAMINO ZACZYNA SIE 19 KWIETNIA A 21KWIETNIA RUSZAM RANO Z BURGOS  20 KWIETNIA ZWIEDZE BORGOS  ZOSIA

NOWY! Autor: Anka | Dodano: 2016-01-21 19:22:57

Do Zosi-czy masz już opracowaną podróż  do  Burgos . Jestem zainteresowana wspólnym wędrowaniem od 20 kwietnia.Podaję kontakt  blakh@wp.pl

NOWY! Autor: La Plata | Dodano: 2016-01-22 11:22:59

Witajcie! :)

Rozważam wyruszenie na Camino via La Plata zaczynając w Sevilli.
Start na początku czerwca- tak żeby najpóźniej 15 lipca byc z powrotem w Polsce.
Dojazd autostopem, powrót najlepiej samolotem (chyba, że znajdzie się i dośc tani lot "tam").

Mam 25 lat, szukam Towarzysza w podobnym wieku.
(Wyznaję zasadę, że najlepiej stopuje się w parach nieszanych)
Byłam na camino.

Ktoś? Coś?
pielgrzymkacamino@gmail.com

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-01-23 10:29:36

PODALAM CI TEL WOLE ROZMAWIAC NIZ PISAC  ZOSIA

NOWY! Autor: zosia | Dodano: 2016-01-26 14:21:31

TAK PLANUJE 1 DZIEN PIERWSZY ZWIEDZIC BURGOS I 21 RANO RUSZYC W TRASE ZOSIA

NOWY! Autor: ALICJA | Dodano: 2016-02-03 09:19:15

Witam,

szukam towarzyszki na wrześniowe Camino Primitivo (może plus Camino Finistera). Kogoś, kto NAPRAWDĘ poważnie myśli o takiej pielgrzymce.

Mam 56 lat. Sylwetka i kondycja zdecydowanie "nie-sportowa". Mam trochę doświadczenia w wędrowaniu, ale po polskich trasach, turystycznych. Do września postaram się nieco "usprawnić".

Camino de Santiago znam głównie z relacji zamieszczanych na tym forum. Staram się "zarazić"  swoim pomysłem wspólnej wędrówki, kogoś z rodziny lub znajomych. Na razie bez sukcesu. Ale nie poddaję się. Mam nadzieję, że nie zabraknie mim odwagi i determinacji.

Pozdrawiam. Ala

NOWY! Autor: gaba | Dodano: 2016-02-03 11:09:30

Alicjo nie oglądaj się na innych tylko ruszaj. Ja w ubiegłym roku ruszyłam sama i było super. Proponuję jednak na pierwszy raz drogę francuską z Burgos lub z Leon

NOWY! Autor: Dosia | Dodano: 2016-02-03 15:01:11

Alicjo czy możesz coś więcej napisać o Twoich planach - skąd lecisz, na jak długo. Ja też planuję albo maj albo wrzesień, więc może coś zgramy.  Ja mogę przeznaczyć jedynie 2 tyg. Mam 57 lat i jedno Camino za sobą. Pozdrawiam

NOWY! Autor: ALICJA | Dodano: 2016-02-03 21:25:43

Dosiu,

nie mam sprecyzowanych planów. Najchętniej poleciałabym do Madrytu ( z Warszawy lub Krakowa, bo najbliżej mojego domu), potem autobusem ALSY do Oviedo, a potem...na Szlak.

Wrzesień uznałam za najlepszy dla mnie miesiąc.

Czasu na pielgrzymkę mam dość dużo, stąd pomysł, aby wędrować bez pośpiechu i dotrzeć być może "na koniec świata"...na Finisterę.

Pozdrawiam. Ala

NOWY! Autor: Dosia | Dodano: 2016-02-03 22:17:14

Alu,

wrzesień jest dobrym miesiącem pod względem pogody, a i trochę spokojniej, mniej pielgrzymów niż latem. Myślałam  o camino francuskim  od Leon (jak radzi Gaba), ale też i o Primitivo. W dwa tygodnie myślę, że na spokojnie można przejść każdy z tych odcinków bez pośpiechu. Proponuję byśmy pozostały w kontakcie (mój mail wdnerc@gmail.com). Pozdrawiam Dosia

NOWY! Autor: Luci | Dodano: 2016-02-05 22:20:37

Witam, Zamierzam ruszyć pierwszy raz na Camino od Leon od 13 lub 14 lipca. Lecę z krakowa do madrytu i nie wiem jak dalej. Może ktoś też planuje w tym czasie? Nauczycielka po pięćdziesiątce.

NOWY! Autor: Gaba | Dodano: 2016-02-07 12:09:16

Luci z lotniska z terminalu T4 autobusem ALSY prosto do Leon.

NOWY! Autor: Armand | Dodano: 2016-02-07 22:15:59

mam zamiar wyruszyć Szlakiem Francuskim w marcu - kwietniu 2016 czy ktoś coś poradzi jak dojechać z Paryża do miejsca startui  jak z kosztami? a pogoda w tym okresie bedzie ok? armban@wp.pl

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2016-02-08 07:56:28

Do tych którzy wahają się czy ruszyć samemu i którzy planują wędrówkę Camino Francuskim z Leon - zapraszam na swojego bloga "Otawarte Ramiona Mojego Camino Frances" www.caminodesantiago.pl/blog/25 Camino to cudowna Droga - i emocjonalnie i fizycznie. BUEN CAMINO

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-02-08 11:58:51

@Armand

jak dojechać czytaj tutaj: http://www.caminodesantiago.pl/forum/2114#wpis_25584

Jago

NOWY! Autor: Luci | Dodano: 2016-02-09 22:42:26

Dziękuję Ci Gaba za wskazówki. Pozdrawiam

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-02-09 23:00:03

A tutaj można dopytać o godz. odjazdu i zakupić bilet.

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: Saskia | Dodano: 2016-02-10 18:46:06

Czy ktoś rusza ok 10 lipca z Lizbony lub przylądka św. Wincentego?

NOWY! Autor: Zosia M. | Dodano: 2016-02-10 22:31:46

Dobry wieczór,

chcę przejść szlak we wrześniu. Doświadczenia wędrówkowe po kraju, lat 50+, zapał i zdecydowanie.

zoy10@wp.pl

NOWY! Autor: Paulina | Dodano: 2016-02-11 13:57:23

Witam.

Mam 23 lata, jestem studentką z Lublina. Chciałabym w tym roku wyruszyć na moje pierwsze w życiu Camino. Trochę się obawiam, dlatego szukam towarzyszki, najlepiej w podobnym wieku, bo razem zawsze raźniej :) Planuję wyruszyć w sierpniu/wrześniu z Leon, choć wszystko jest jeszcze do ustalenia. Proszę o kontakt: paulina922@yahoo.co.uk

Pozdrawiam:) 

NOWY! Autor: Hubert | Dodano: 2016-02-13 14:02:59

Witam,

Szukam towarzysza na Camino Frances, preferowany start w Saint-Jean-Pied-de-Port lub w Paryżu, ew. mogę się dopasować. Podróż planuję w Czerwcu/Lipcu. Parę informacji o mnie: mam 20 lat i będzie to moje pierwsze Camino; bardzo lubię wędrować, dlatego na pewno nie zrezygnuję z wyprawy. Zainteresowanych proszę o kontakt: hubis@outlook.com.

Z pozdrowieniami,

Hubert

NOWY! Autor: Christinee | Dodano: 2016-02-15 13:19:15

planuję rozpocząć Camino del Norte 29.05 z Irun, polecę z Krakowa 28.05. Będzie to moje drugie camino, w 2015 przeszłam Camino Frances z SJPdP. 

NOWY! Autor: Christinee | Dodano: 2016-02-15 13:19:15

planuję rozpocząć Camino del Norte 29.05 z Irun, polecę z Krakowa 28.05. Będzie to moje drugie camino, w 2015 przeszłam Camino Frances z SJPdP. 

NOWY! Autor: Ryszard Fajnas | Dodano: 2016-02-18 14:34:51

A ja planuję 14.06.2016  z Leon :)

NOWY! Autor: Joszi | Dodano: 2016-02-19 22:14:36

Witam, ja mam zamiar wybrać się na Camino około 17 marca bierzącego roku. Jeśli kto w tym okresie również startuje odezwijcie się :)
thekazuan@gmail.com

NOWY! Autor: pątnik | Dodano: 2016-02-20 16:46:05

Wybiera sie ktoś na Camino z Polski ?

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-02-20 20:28:26

SZUKAM KOGOS KTO BEDZIE W MADRYCIE NA LOTNISKU 19 KWIETNIA   ZOSIA

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2016-02-20 21:10:03

Witam:) Idzę z Leon, od 09.05.2016, (kontakt plaskonk@interia.pl)

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-02-21 14:15:10

PEWNIE BEDE WCZESNIEJ W LEON JAK TY ALE MOZE SPOTKAMY SIE W SANTIAGO BARDZIEJ ZALEZY MI BY MOC Z KIMS WYRUSZYC Z LOTNISKA W MADRYCIE DO BURGOS  BYM NIE ZGUBILA SIE   ZOSIA

NOWY! Autor: Przechodzień | Dodano: 2016-02-21 22:44:39

Zosia, do Burgos są autobusy bezpośrednio z lotniska, z terminala T4. Nie trzeba jechać do centrum Madrytu na dworzec autobusowy. A wysiada się w Burgos niedaleko katedry i albergue. Chyba nawet widać katedrę po wyjściu z dworca. A jeśli nie widać to po prostu obserwuj w którą stronę kierują się inni pielgrzymi z plecakami.

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-02-22 13:50:57

SERDECZNE DZIEKI JA CZYTALAM I TO NIBY WIEM ALE Z KIMS BYLOBY LATWIEJ POPROSTU BEDE PIERWSZY RAZ NA TAKIM LOTNISKU I BEZ ZNAJOMOSCI JEZYKA  ZOSIA

NOWY! Autor: kolec | Dodano: 2016-02-22 19:23:20

Witam , Pątnik pytał czy wybiera się ktos z Polski. 

Ja chciałbym wystrtować z Łodzi na początku maja. z namiotem. W kierunku Wrocławia, Pragi i Ulm. Dalej do Le Puy. Mam problem z wyznaczeniem trasy przez Polskę i Czechy. Może ktos pomóc???

NOWY! Autor: Marta M | Dodano: 2016-02-22 21:34:03

@Kolec, jeśli o Czechy chodzi to na pewno wie coś o tym Łukasz z http://gdzieindziej.blogspot.com/ :)

NOWY! Autor: pątnik | Dodano: 2016-02-22 22:47:21

kolec , wybieram sie z Polski na początku kwietnia dokładnie z Warszawy, co do wyznaczenia trasy, to z tego co wiem bez pytania o droge to sie nie obejdzie, chociaz ma sie mapę, niektóre szlaki sa pozakrywane, trzeba zdac się na Opatrzność Bożą by poprowadziła. pozdrawiam

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2016-02-25 12:00:53

Camino Primitivo. Sierpień lub wrzesień, może pażdziernik. Camino chyba troche trudniejsze niż Frances, na którym byłam w ubiegłym roku ( z Burgos). Dobrze byłoby mieć w pobliżu jakąś przyjazną, mówiącą po polsku towarzyszkę.

Ostatnim razem miałam spory kłopot. Na trasie ugryzła mnie pszczoła. Jestem uczulona na jad, miałam przy sobie ampułki. Reakcja alergiczna byla jednak tak błyskawiczna, że nie miałam nawet jak ich użyć. Słabo u mnie z angielskim, o hiszpańskim nie wspomnę, a tu strach i przerażenie, ręce się trzesą, nogi omdlewają, gardło puchnie coraz bardziej..

Na szczęście pomogła mi przechodząca obok dziewczyna. Zobaczyła na moim plecaku naszywkę z polską flagą, też była Polką. Zdołałam jej jakoś przekazać mój problem.

Wszystko skończyło sie dobrze.

Więc jeśli nie znajdę tej towarzyszki, chyba wybiorę się w przyszłym roku. Luty - marzec, pszczoły tam też chyba jeszcze w tym czasie śpią.

NOWY! Autor: Rower25 | Dodano: 2016-02-26 19:02:02

wybiera sie ktos moze/chcialby sie wybrac ale brakuje bodzca

na Camino w kwietniu? najbardziej mysle o Camino Portugues z Lizbony do Santiago ale jesli ktos ma juz gotowy plan na Frances albo del Norte chetnie uslysze.

dziewczyna 25 lat. nie mam jakiegos extremalnego tempa ale wolne tez nie jest. mam juz troche wytuptane po asfaltach szosach gorach i pagorkach. nie ma tez koniecznosci w ciagu dnia isc razem, kazdy moze isc swoim tempem, wychodzic o swojej porze, isc w milczeniu itd ale np spotykamy sie na umowionych noclegach no i dolatujemy na miejsce startu i wracamy z Santiago do PL razem.

NOWY! Autor: ZOSIA | Dodano: 2016-02-27 13:40:05

JA ZACZYNAM 19 KWIETNIA W MADRYCIE NA LOTNISKU I AUTOBUSEM DO BURGOS POZDRAWIAM ZOSIA

NOWY! Autor: Rower25 | Dodano: 2016-02-27 16:42:52

:D wiec moze gdzies sie spotkamy blizej Santiago

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2016-02-27 20:40:54

Witaj:) Jestem ze śląska, mam 26 lat. 3 lata temu przeszłam 280km Camino Frances. Jak dla mnie była to cudowna przygoda. Teraz tez zastanawiam sie nad rozplanowaniem teorocznych wakacji. Pomyslałam o Camino:) Jesli więc znajdzie sie ktoś do towarzystwa to chętnie znów wróce do ślicznej Hiszpanii:)  Dysponuje czasem 15.08-29.08. Jeśli chciałbyś/chciałabyś wybrać sie ze mną prosze o kontakt na mail: anusia_d@op.pl

Buen Camino!

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2016-02-28 15:25:10

@Rower25 napisz coś więcej, z kąd, kiedy i jaka trasa. Ja również myślę o trasie portugalskiej tyle że od Porto na pieszo. Do Lizbony samolotem potem autobusem do Fatimy. Termin : druga połowa kwietnia i powrót ok 9maja.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: T. | Dodano: 2016-02-28 22:17:45

Do Saskia: Witaj, myślę o trasie portugalskiej z Lizbony (lipiec), ale solo niekoniecznie. :-).

NOWY! Autor: Rower25 | Dodano: 2016-02-29 13:36:11

Krzych napisz prosze na mojego meila martaolga@interia.pl

tam wszystko opowiem

NOWY! Autor: arek | Dodano: 2016-02-29 15:03:42

Przylatuję do Madrytu 31 marca a z Leon wyruszam 1 kwietnia rano. Do Santiago de Compostela planuję dotrzeć 7-8 kwietnia. Gdyby ktoś szukał towarzysza to z przyjemnością pomaszeruję z Tobą choćby kilka km. Mówię po hiszpańsku więc na pewno się nie zgubimy:) mój email: a.rejch85@gmail.com

NOWY! Autor: krysiekdoalicji | Dodano: 2016-02-29 22:34:19

witam.

Planuję parę lat.Czasu duzo. Lata podobne  do twoich. Wrzesien dobrym miesiacem, ale ja bym

do Hiszpani chciala pojechac swoim samochodem -moze razem.

NOWY! Autor: ALICJA | Dodano: 2016-03-01 08:04:03

Ze względu na "brak obycia" w świecie, a szczególnie na lotniskach, też myślałam o podróży samochodem. Nie tak dawno na tym forum toczyła się dyskusja, którą zainicjował (chyba) Hanys, dokładnie na ten temat. Jeśli chodzi o mnie, raczej skłaniałabym się bardziej do podróży autokarem niż własnym samochodem. To jednak znaczna odległość, potrzeba dwóch-trzech kierowców, a i tak zmęczenie będzie ogromne. No i na miejscu kłopot z pozostawieniem auta w miarę bezpiecznym miejscu. Tak sądzę.

Chyba że potraktować ten dojazd jako swoistego rodzaju wycieczkę turystyczno - poznawczą. Z noclegami, dłuższymi przerwami, ewentualnie - zwiedzaniem....Dla osób, które nie za dobrze się znają może to być dużym wyzwaniem.

Mamy już marzec. Camino ciągle w planach na ten rok. Oby się udało, bo jest coraz trudniej.

Serdecznie pozdrawiam.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2016-03-01 14:44:02

@ALICJA

Mieliśmy podobne obawy (brak obycia na lotnisku itp) Można je pokonać z pomocą piszących tu forumowiczów. Jeśli chodzi o lotnisko to  byliśmy parę godzin wcześniej  na lotnisku w Berlinie i obsewowaliśmy  innych  "już obytych" . Czy nie na tym polega nauka. Odwagi !!! Buen Camino

NOWY! Autor: Saskia | Dodano: 2016-03-01 18:19:12

Do T. Mógłbyś podać maila? skontaktuję się z Tobą w sprawie startu z Lizbony.

NOWY! Autor: T. | Dodano: 2016-03-01 22:07:11

moi@op.pl

NOWY! Autor: tomasz | Dodano: 2016-03-03 09:02:15

czy marzec może być dobrym miesiącem na wędrowanie?

NOWY! Autor: kasienka_88 | Dodano: 2016-03-05 23:53:35

Poszukuję towarzyszki/towarzysza na Camino 2016 - planuję trasę Camino Frances z Burgos. Wybieram się ok 23.05 (+/- 2 dni), powrót 13.06 (+/- 2 dni), chcę lecieć z Warszawy do Madrytu, a potem dotrzeć autobusem do Burgos.

Proszę o kontakt na maila: kasiakrau@wp.pl.

Jestem z Trójmiasta :)

NOWY! Autor: zofia | Dodano: 2016-03-07 10:04:10

Witam. Szukam osoby lubiacej pielgrzymowac rowerem.Wyruszam na camino portugalskie do Santiago we wrzesniu. Lot samolotem z rowerem.Mam 65 lat.Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-03-07 14:12:21

@zofia 

Jadę rowerem we wrześniu ale z Biarritz. Może spotkamy się w SDC. Życzę Tobie fajnej drogi i dużo pozytywnych wrażeń. Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Studentka | Dodano: 2016-03-23 20:30:13

Szukam Towarzysza na Camino (la Plata / Norte- do dogadania).
Plan by przejśc całą trasę w czerwcu 2016.
Dojazd- autostop lub samolot; powrót samolotem.
O mnie- studentka lat 25, doświadczony piechór i caminowicz; na wyparwę przeznaczam około 5 tygodni.
Towarzysz- zdecydwany wyruszyc, wytrwały w trudzie, mężczyzna w podobynm wieku
Dobrze byłoby organizowac wyprawę, aby móc kupic bilety w godnej cenie.
Namiar na mnie: pielgrzymkacamino@gmail.com

NOWY! Autor: Kazik50 | Dodano: 2016-03-23 22:00:12

Witam, planuję-wylot z Krk 12.05 do Madrytu, następnie autobusem do Leon i rozpoczęcie  camino od 13 maja z Leon- do 26 maja Santiago + 1 dzień na Fisterra. Wyjazd z SdC 27 w nocy(21.30) ALSA do Madrytu. 16.10 Wylot z Madrytu do Krk.

Pytanie: czy można skorzystać z noclegu w Monte de Gozo w drodze powrotnej?

Kazik, l.50 esjota@op.pl

NOWY! Autor: sylwia31 | Dodano: 2016-03-23 23:06:59

I jest tu moze ktos chetny na camino Primivo w czerwcu? Buen Camino

NOWY! Autor: hi hi | Dodano: 2016-03-25 08:20:49

@ Studentka

Mam 52 lata - czyli wiek podobny - identyczne cyfry. Jestem na rencie - zatem termin można dopasować

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2016-03-25 08:27:06

@Alicja

Pozostawienie samochodu stanowi duży problem, bo zwykle Camino zaczynamy w jednym miejscu a kończymy w innym.

Lotnisk nie ma się co bać - wszędzie obrazki. Nazwy miast na wyświetlaczach we wszystkich językach brzmią podobnie, a numer lotu i godzinę mamy na wydruku biletu. Szkoda czasu na podróże drogą lądową.

Odwagi i buen Camino

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2016-03-25 17:53:46

Planuję z koleżanką wyprawe na Camino koniec sierpnia -wrzesień , myslimy o samolocie do Bilbao , potem dostać się do Leon i stamtąd rozpocząć wędrówkę do Santiago .gdyby ktoś chcialby dolączyć to  byloby bezpieczniej ---ha ha aha ah . Jesteśmy przed 60 i  od dawna o tym marzymy . Mój e-meil  dona131@interia.eu

NOWY! Autor: TSpoon | Dodano: 2016-03-25 22:29:08

Witam,

ruszam z Krakowa 13tego sierpnia do Oviedo i dalej trasą Primitivo. To moje drugie camino, chętnie poznam osoby które również w tym czasie będą przemierzały tą drogę.

Buen camino!

Tomek (tspoon@poczta.onet.pl)

NOWY! Autor: Studentka | Dodano: 2016-03-27 22:42:28

@Hihi

Metryka prawdę Ci powie ;)

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2016-03-30 21:34:17

Cześć

Szukam towarzysza/towarzyszki na szlak francuski. Planuję 2 miesiące, rozpoczynając od maja (mogę się dostosować ewentualnie)

Mam 19 lat. Jestem w trakcie gap yearu przed studiami psychologicznymi. Lubię wszelkiego rodzaju wieże widokowe, przyrodę, myśl Thoreau.

Zależy mi na życzliwej, otwartej, odpowiedzialnej osobie, dla której camino nie będzie wyścigiem z czasem. Chciałabym iść w milczeniu tak kilka godzin dziennie.

Pozdrawiam ciepło

Paulina

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2016-03-30 21:35:47

Zapomniałam! mój numer 503 804 068

NOWY! Autor: rafał | Dodano: 2016-03-31 12:02:54

cześć, 

jestem na etapie planowania trasy. 15 kwietnia mam zamiar ruszyć z Le Puy (chce tam dojechać blablacar za 200 zł; chyba że ktoś zna tańszą opcje).  W Seant-Jean-Pied-de-Port chce się pojawić nie później niż 5 maja a następnie kierunek Santiago de Compostela. do Polski chcę wrócić na początku czerwca. jeśli ktoś też się wybiera w tych dniach albo mógł bym spotkać kogoś po drodze to proszę o kontakt rafal-paciorek@wp.pl

pozdrawiam

R. 

NOWY! Autor: glauk15 | Dodano: 2016-04-04 21:08:44

Witamy

Para lat 55+

Są poważne przesłanki i postanowienia

Trasa elastyczna pieszo – rowerowa z samochodem będącym środkiem transportu bagażu

Termin ~ 02.07.2016 – 31.07.2016   +/- 3 dni

Trasa Piesza z elementami rowerowej

SJPDP – Pampeluna ( w dzień św. Fermiego ) – Composteli w imieniny Jakuba

Trasa Samochodowa

Compostela – Finisterra – Muxia – Coruna – Oviedo – Torbo – San Sebastian – Gdańsk

Poszukujemy pary do wspólnego podróżowania

Przejazd wspólny Gdańsk – SJPP  i powrót Compostela - Gdańsk

Na trasie elastycznie

Brak ostatecznej decyzji

Małgorzata i Krzysztof

glauk15@wp.pl

NOWY! Autor: Patryk J | Dodano: 2016-04-05 11:38:21

te informacje, że idę , proszę o kontakt, pytania bez jasnego celu : kto idzie wtedy i wtedy?

zastanawiam się po co one są,

szukacie towarzystwa, partnera, sponsora ?

NOWY! Autor: lisa | Dodano: 2016-04-05 12:00:41

Tez sie zastanawialam ,kogo to obchodzi z jakiego lotniska i o ktorej godzinie ktos gdzies wylatuje,

malo konkretnych informacji dotyczacych Camino,bardzo chaotyczne Forum  i duzo przemadrzalych osob , ktore zabieraja glos ,a doswiadczenia-zero!

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-05 12:28:33

Ludzie szukają towarzystwa na szlakach Camino de Santiago z różnych powodów,jeśli kogoś czytającego takie teksty  to nie interesuje,zostawcie to bez komentarza(mówiąc prościej olejcie to).

Ktoś zainteresowany zawsze dopyta i bywa,że  osoby chcące tego samego,spotykają się realnie.

Jeśli masz konkretny plan odnośnie pielgrzymowania i szukasz przyjaznej duszy,napisz tutaj na forum,po ono jest.

Pozdrawiam

Jago 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-05 12:29:39

Po to ono jest !!

NOWY! Autor: B. i M. | Dodano: 2016-04-05 13:30:38

Są ludzie otwarci na innych, którzy mają potrzebę dzielenia się swoją radością z wyjścia na camino. Pomysł wędrowania nie zawsze wśród rodziny i przyjaciół jest dobrze przyjęty .A gdzie lepiej, niż na tym forum powinni spotkać się ze zrozumieniem? Dlatego, zamiast krytykowania tych wpisów, życzmy autorom pięknego Camino. Pozdrawiam, Basia

NOWY! Autor: Niezapominajka | Dodano: 2016-04-07 18:48:26

Powiem tak, i pewnie zaraz się tu narażeę, ale jeśli się mylę, to mnie przekonujcie, ale nie pokonujcie:) Śledzę tę stronę i forum od paru lat, bo sercem pielgrzymuję z Wami wszystkimi. Z przyczyn, o których może innym razem, póki co- przedeptalm trochę polskich szlaków Jakubowych. Przecież i tak najważniejsza jest Droga i to co się w trakcie w nas dokonuje, daj Boże Nie jestem na jakimś życiowym zakręcie, nie jestem jakoś szczególnie poplątana życiowo, ale mam świadomość, że na Camino często wyruszają życiowi  rozbitkowie. Bardzo dużo tu anonsów i zaproszeń do wspólnego pielgrzymowania...Przyznam -duża to odwaga, bo skoro relacje w życiu nie do konca wyszły, nie znalazł się nikt z najbliższego grona, kto chciałby z nami pielgrzymować na dobre i na złe, to jaka sznasa,że ktoś poznany w wirtualu spełni nasze oczekiwania? I czy my bedziemy chcieli dać mu jakąś część siebie? Takie zaproszenie to przecież rodzaj zobowiązania,Może na tydzień, dwa, misiąc...Ale jednak zobowiązania i odpowiedzialności..Zauważyłam,że zaproszeń dużo, odpowiedzi kilka, a i tak traktowane dosyć selektywnie.NIby "pójdę z każdym , kto chce, ale..." Rozumiem,co chcial powiedzieć Andrzej.Moja znajoma  4. raz wybiera się na Camino. Idzie za każdym razem prawie 2 miesiące i za każdym razem sama. Nie udaje jej się nikogo namowić, choć ogłasza sie na forach. Wiem, wiem co powiecie,że na Camino co chwilę się kogoś poznaje,nie jest się samotnym itd.itp. Zgoda.To też wiem. Ale skoro tylu przyjaciół, nowych, serdecznych, to dlaczego nie idziecie razem za rok?  Tylko każdy ponownie szuka ...by   w końcu i tak iść samotnie. Myślę,że trochę pogubieni,nie do końca lubią siebie,stąd te poszukiwania . Nie do konca też  odnajdują się w relacjach z innymi ...i stąd te poszukiwania:)

Pozdrawiam. Buen Camino!

Jak widać gaduła jestem, więc samotne Camino w moim wypadku odpada, pielgrzym to nie męczennik:)

NOWY! Autor: Natka | Dodano: 2016-04-07 22:00:28

@Niezapominajka

Chyba słabo czytasz to Forum, bo właśnie tutaj ludzie piszą dlaczego nie chcą iśc sami:
Boją się/ obawiają/ nie znają języka/ pragną razem podróżowac samolotem lub autostopem/ mają kłopoty zdrowotne/ lubią miec "pod ręką" ogoś mówiącego po polsku itd.
Własne środowisko nie znaczy, że musi w nim byc ktoś lubiący dużo chodzic, wierzący albo na tyle zamożny aby wyruszyc "z Tobą".
Skoro wątek szukania towarzysza pojawia się od kilku lat, jest to chyba sprawdzona forma pielgrzymowania.
Życzę Ci abyś kiedyś mogła wyruszyc i poznac Camino własnym Życiem ;)

NOWY! Autor: Niezapominajka | Dodano: 2016-04-08 09:59:42

@Natka

Dziękuję Ci:)Pewnie niebawem wyruszymy z moimi przyjaciółmimi do św. Jakuba w Santiago de Compostella, ale póki co  pielgrzymujemy tutaj.Natko, jak wspomniałam czytam uważnie, zwłaszcza  blogi, relacje, ale zagladam i tu, na forum. Nie angażuję się  w dyskusje, a skoro tym razem  napisałam, to widać poczułam,że muszę się jakoś odnieść. Zwłaszcza,że co najmniej dwie osoby tu "poszukujące towarzystwa" znam osobiście, wiem jak bardzo są wyalienowane w życiu,zdarzyło też nam się podążać  tym samym szlakiem...Myślę,że  będą szukać całe życie. Jeśli ktos poczuł się dotknięty,przepraszam, nie miałam takiego zamiaru. Pozdrawiam i  znikam z tego wątku, bo póki co,  ja nie poszukuję towarzystwa na Camino:)

NOWY! Autor: Patryk J | Dodano: 2016-04-08 14:43:21

No cóż, Nizapominajka ma rację. Nic dodać, nic ująć.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-09 18:13:34

Niezapominajka tak od niechcenia,prawie lekceważąco wyraziła się o osobach poszukujących towarzystwa na Camino i jest prawie pewna,że niektóre będą szukać "całe życie“.Tak to już jest ,że życie to poszukiwanie.Każdy z nas szuka sposobów na przezwyciężenie wielu problemów i przez to poszukuje bratniej duszy aby było łatwiej.Czy to się udaje?
No to widać jak na dłoni np. w naszych związkach rodzinnych a Camino to jakby zwierciadło dnia powszedniego i stąd całkiem normalne wołanie (a czasem krzyk) o pomoc.Szukanie towarzystwa w wydarzeniu niecodziennym sprawi,że pokonanie trudności lub dzielenie się swoim doświadczeniem zaowocuje innym spojrzeniem na życie.Każdy poszukujący ma szansę zweryfikować swoje poddejście do drugiego człowieka-współpielgrzyma podczas wędrówki i ocenić,czy szukanie miało sens.A potem być może stwierdzić,że życie(Camino) to ciągłe poszukiwanie.
Albo  loteria,gdzie pojawia się ryzyko" trafienia“ na kogoś nieodpowiedzialnego.
Na  innym forum(obcojęz.) wątek dotyczący pielgrzymowania „Kto,kiedy,skąd i jak?“ ma też sporo wpisów, a więc potrzeba „dogadywania się“ przed podróżą życia jest jak najb.uzasadniona.
Trafionych spotkań na Camino
Jago

NOWY! Autor: Niezapominajka | Dodano: 2016-04-09 21:40:33

@Jago

Byłam pewna,że niektórzy potraktują moją wypowiedź jak przysłowiowy kij w mrowisko (dlatego tu ponownie jestem). Nie będę już przepraszać, nie wrzuciłam też nic "od niechcenia"...Nie twierdzę,że każdy kto poszukuje towrzystwa na Camino jest pogubiony i ma problem ze sobą i relacjami (rozumiem,że powodow może być wiele, także czysto orgnaizacyjnych).Poproszę o wypowiedzi tych,którzy poszukiwali, znależli, doszli razem i znów chętnie pójdą:) Mówiąc,że "niektórzy będą poszukiwać całe życe" podałam konkretne przykłady, a nie adresowałam tego do wszystkich. I nie ma w tym nic obraźliwego. Każdy ma prawo żyć, chodzić, pielgrzymować, ale i wypowiadać się tak jak uważa,Jago.

Pozdrawiam i życze wiecej dystansu i uśmiechu:)

NOWY! Autor: Natka | Dodano: 2016-04-09 23:11:14

@Niezapominajka

To mówię ja, doświadczony caminowicz; korzytający praktycznie z tego forum.
Moi znajomi popukali się w głowę jak uslyszeli, że chcę iśc tyle km w upale i życzyli mi powodzenia :D
Kompanię znalazłam na forum, przeszłam z nią miesiąc Camino i nie żałuję.
Nie czuję się zagubionym i stroniącym od ludzi człowiekiem- wręcz przeciwnie, a Camino, to chwila oddechu ale i przygoda ;)
Poleacm ale wiem, że ludzie są różni i różnie trafic można ;)

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2016-04-09 23:15:22

Kiedys chyba napisalem, ze Camino jest wspaniala okazja, by zrobic w zyciu cos dla siebie, cos wyjatkowego. Przelamac sie, odnowic, wzmocnic wiare w siebie.

Tak chyba wielu to rowniez czuje. Wiec musza i powinni zrobic to sami, bo obojetnie jak wyjdzie i tak bedzie wtedy dobrze.

Wracajac, stwierdza to, co pisza wszyscy, ktorzy wyszli i przeszli droge sami, ze ludzie poznani w drodze to jedno z intesywniejszych aspektow pielgrzymki szlakami Jakubowymi.

Dolaczam do „Patryka J”  i  tez uwazam, ze Niezapominajka ma racje. W sumie opisla to, co sam o tym mysle. Na poczatku bylem troche zirytowany tymi poszukiwaniami i tak naprawde nawet nie otwieram ( czytam) tematu kiedy pojawi sie nowy wpis. Otwarlem przypadkowo, bo nudno zrobilo sie ostatnio, a tu taki madry wpis.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Niezapominajka | Dodano: 2016-04-10 09:54:47

@Staszek@Natka

Staszku, bardzo Ci dziękuję:) Natko, cieszę się,że masz tak bogate,warte pamięci doświadczenia caminowe. Być może kiedyś gdzieś na szlaku beędzie  dane  nam wszystkim się spotkać:)

Nie mam problemów z kontaktami z ludźmi, jestem otwarta na rozmowy, ale też szanuję prawo  do milczenia każdej napotkanej  osoby. Sama uwielbiam  pielgrzymowanie w ciszy, bo tak naprawdę wtedy wsłuchujemy się w siebie, ale i wyraźniej tafiają do nas słowa innych, nawet wypowiadziane przed laty,które teraz słyszymy jakby wyraźniej...

Tęskontoa za Camino jest we mnie, ale wlaśnie z powdu związania z innymi, którzy mojej obecności wymagają tu i teraz, pragnienie to  jest  w planach...

Pamiętajcie więc w drodze także o takich osobach.

Jutro jest wolne od błędów:)

Pozdrawiam i życzę pięknego pielgrzymowania i pięknych spotkań:)

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2016-04-10 11:39:27

Chcialbym dodac, ze zupelnie rozumie tych obawiajacych sie. Dla wielu to cos tak nowego, ze wyobraznia widzi tylko problemy, napedzajace strach. Bo jezyk, bo lotnisko, bo moge sie zgubic itd itp.

Tylko ze to nie jest to pierwsze wyzwanie w zyciu. Kazdy z nas kiedys zawiazal  sznurowki u buta, sam bez pomocy. Kazdy kiedys sam poszedl na strych, czy do piwnicy i przelamal sie. Gdyby wtedy tego nie zrobil, bylby do dzis zdany na pomoc innych.

Nie wiem, jak byloby u mnie, gdyby wtedy, kiedy poszedlem po raz pierwszy byl ktos, kto chcialby byl isc ze mna?
Nie bylo i dobrze. To ja chcialem isc, a reszta byla tak bardzo nieistotna, ze nikogo nie pytalem i nie szukalem, choc obawy mialem jak kazdy.

Dzis w mym kregu jest wiele osob, ktore zarazilem Camino i ciagle mam propozycje wspolnego wyjscia. Odmawiam, stwierdzeniem, ze jesli znow bede mial ochote, to pojde, ale tylko sam, bo Camino to cos dla mnie bardzo intymnego. Podkreslam : dla mnie.

Kazdemu mowie wtedy, ze jesli naprawde jest to potrzeba ducha, ktorej oprzec sie nie umiesz, to koniecznie idz sam. Jesli natomiast poszedlbys z czystej ciekawosc, mody, bo ja bylem, bo pieknie o tym opowiadam, to zorganizuj sobie grupe sobie podobnych i sprawdz, jak to jest. Nic nie stoi na przeszkodzie. Tego wcale nie okreslam jako gorszej formy pielgrzymki. To napewno inna forma.

Pozdrawiam serdecznie

NOWY! Autor: Niezapominajka | Dodano: 2016-04-11 11:29:11

Wątek ten odwiedziło ponad 9 .tys. osób, zostawiło swój ślad  w formie wpisu zaledwie stokilkadziesiąt. To też mnie natchnęło, by napisać. Nie mam 20 lat i euforycznie nie rzucam się "ku przygodzie", choć młodzieńczy entyzjazm mnie nie opuszcza. Chcialam zwrócic  uwagę mlodym osobomtu poszukującym,czy odpowiadającym na  zaproszenie,żeby miały świadomosć,że mozna różnie trafić. Dla mnie Camino to coś tak bardzo osobistego,że jedynie z kimś bliskim, z kim się rozumiemy "jak łyse konie" mogę podążać. Na drogę w pojedynkę nie zdecydowalabym się z wielu powodów.Podziwiam i szanuję decyzje wszystkich. Jak mówię, to rodzaj bardzo osobistej wędrówki i wewnętrznego "drenażu" duszy, sumienia i wlasnego ja.W takiej chwili dobrze mieć obok kogoś kogo lubimy i kto lubi nas... Jeśli lubimy siebie, to dobrze nam z samym sobą:) Często jednak bywa inaczej i takie osoby niepogodzone ze sobą i światem, gdzieś tam kluczące po zawiłościach swojego "ja",nawet jeśli  zorganizują sobie towarzystwo poprzez forum, czy inne zaproszenie do drogi, nie znajdują radości we wspólnym podążaniu,nie asymilują się w żaden sposób,czy wręcz alienują się. Bywa,że demonstrując swoją samotność, pozostawiają innych w poczuciu winy że ci nie sprostali i nie sprawdzili się jako kompan. A ta droga nie ma byc karą dla nikogo. Bywa,że to długo planowana wyprawa, z którą wiążemy oczekiwania i nadzieje. Jeśli o tym piszę, to wypowiedź moja poprata jest doświadczeniem. Nie chcę nikogo straszyć, ani też bagatelizowac czyichś problemów,ale jeśli w żadnej realcji się nie odnaleźliśmy, to problem jest chyba w nas samych i zważmy,czy nie robimy krzywdy kolejnym osobom, oferując im siebie na ten,bywa długi ważny czas.

Mam nadzieję,że przeczytają to nie tylko ci, którzy chcą odpowiedziec na zaproszenie, ale i może ci, którzy robią to po raz któryś, z dającym się przewidzieć-skutkiem.

Pielgrzymując po rodzimych szlakach,cenię sobie wszystkie spotkania i nowe relacje:) Bywa,że choć zaczynamy drogę w dwie, trzy osoby...nigdy nie zdarzyło nam się jej zakończyć w pojedynkę, a na ogół  jest nas więcej niż na początku drogi:)

Pozdrawiam więc i życzę rozsądnych i przemyślanych wyborów i dobrej drogi!

NOWY! Autor: glauk15 | Dodano: 2016-04-17 15:21:42

Pisać każdy może - niestety bez względu czy jest zainteresowany czy nie.

Przecież jestem inteligentny, przewidujący, znam zycie to sobie i innym udzielę rad ....i i....   i cos napisze  - żenada .

Jeszcze raz do zainteresowanych 

1..Jako , że "trochę" z żona podróżowaliśmy a teraz dopada nas emerytura mamy "troche czasu" aby zrealizować to co było tylko marzeniem . Nasi przyjaciele jeszcze, jeszcze troszkę popracuja i trasy powyżej 2 tygodni niestety nie wchodzą w grę.

2.W samochodzie dwa miejsca wolne. 

3.Bez sensu jest dzwiganie wszystkiego na plecach jak ktoś wymyślił samochód. 

4.W cztery osoby jest taniej, bezpieczniej a zmiennik za kółkiem rzecz bezcenna.

Kontakt  j.w.( w miare możliwości proszę tylko zainteresowanych )

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-04-17 15:42:07

@glauk

Jakbyś tę "żenadę"zostawił na boku i nie ufał tak naszej inteligencji,to swoim wpisem mógłbyś komuś pomóc ( jak widać to Ty tej pomocy również potrzebujesz).Więc trochę ciszej a kogoś znajdziesz.

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: Burlador | Dodano: 2016-04-17 16:31:03

@glauk , samochód wymyślono jednak nie ze względu na camino :) Właśnie tu dźwiganie ( w rozsądnych granicach) ma sens głębszy, dlatego ci którzy mogą sami taszczą swoje plecaki. Pozdrawiam,Burlador.

NOWY! Autor: Jotka | Dodano: 2016-04-18 12:34:43

...i o tym wlaśnie mówiła  Niezapominajka!:)

Nie jestesmy tu po to, by się obrażać, ale myślę,że te dwa miejsca w samochodzie długo pozostaną "wolne". Mnie taka postawa, w każdym razie,  nie zachęca do wspolnej "wyprawy".

Życzę powodzenia!

(55+ i na emeryturze, to chyba nauczyciele?:)

NOWY! Autor: Patryk J. | Dodano: 2016-04-19 14:13:07

Ci Panstwo nie szukają towarzystwa na camino, tylko ludzi , którzy zmniejszą koszty wyjazdu i ew. kierowców, do wożenia bagażu, kiedy wsiądą na rowery. Jak zrozu miałem, jedna osoba będzie kierowć ," reszta caminować?"

A wogóle podzielam pogląd Niezapominajki, jak na taką wyprawę szukać obcego towarzystwa?

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2016-04-19 14:49:10

Witam Wszystkich Caminowiczów ! ;)

Poszukuję szczerej, sympatycznej osoby, ktora mogłaby mi towarzyszyć w tym roku na Camino Portuguese.To już moja druga wyprawa szlakiem św. Jakuba. Ostatnio zdecydowałam się na bardzo niskobudżetową podróż i w tym roku nie mam innego wyjścia jak zrobić tak samo.

Samą podróż do Portugalii chciałabym pokonać autostopem, nocleg pod chmurką/ namiot lub albuerge

Każdy ma inne oczekiwania względem tej drogi dlatego można by było się rozdzielić też na jakimś etapie.

Wstępny termin: 18.07, zakładam że sama wędrówka nie będzie trwać dłużej niż miesiąc, jeśli starczy czasu i sił można jeszcze zobaczyć Fisterre lub postopować po Hiszpanii :)

Zapraszam do wspólnego wojażowania i czekam na odpowiedzi !

xaprikolax@gmail.com

NOWY! Autor: Bet | Dodano: 2016-04-19 15:58:43

Może ktoś na kilka dni na Camino w Polsce. Od 9-10 maja. Droga Kłodzka albo droga od Zgorzelca do Pragi. 9-10 dni na spokojnie

bulatka@onet.pl

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2016-04-20 00:20:16

Hej, poszukuję jedenj osoby która miałaby czas na podróż od 8 sierpnia autostopem do Porto i dalej pieszo do Santiago? Powrót do Polski już samolotem +/- 24 sierpnia. Ja mam 24 lata, mieszkam w Łodzi dlatego mile widziane wiadomości od osób z tego miasta coby łatwiej było się spotkać, przedyskutować:-) Mam już grupę 4 znajomych z którymi chciałabym razem wyruszyć, jednak dobrze podzielić się parami przy podróży autostopowej ;) proszę pisać na maila :  olazareba1991@gmail.com

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2016-04-29 23:00:43

Cześć :)

Od jakiegoś czasu marzy mi się przejście Camino, chciałabym spróbować jeszcze w tym roku, ale na razie szukam kogoś do towarzystwa :)

Czy ktoś z Was planuje lub chciałby wybrać się w drugiej połowie sierpnia? Akurat wtedy mam urlop. Szczegóły do uzgodnienia.

Obecnie mieszkam w Krakowie, wcześniej tutaj studiowałam, a obecnie pracuję. No i lubię dużo chodzić :)

Mój mail: gosiaklb1@wp.pl

NOWY! Autor: Dawid | Dodano: 2016-05-06 23:33:05

A ja wyruszam 29 lipca z Saint Jean Pied de Port z samego rana! Mam nadzieję nocować z albergue Municipal :) Bóg wie, z kim przyjdzie mi iść :)

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2016-05-07 15:55:47

Ktoś chętny na camino inglese z Ferrol na początku czerwca?

NOWY! Autor: Christinee | Dodano: 2016-05-09 14:58:47

Witam, planuję rozpocząć Camino del Norte 29.05 z Irun, polecę z Krakowa 28.05. czy ktoś planuje w tym samym czasie? Będzie to moje drugie camino, w 2015 przeszłam Camino Frances z SJPdP. 

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2016-05-11 00:16:07

Ja wyruszam 16 sierpnia z St Jean Pied de Porte. Mam 20 lat i mieszkam w Krakowie. Z racji, że to moje pierwsze camino, nie chcaiałabym iść sama, więc zapraszam do towarzystwa.
mail: annadolna96@gmail.com

NOWY! Autor: Mała | Dodano: 2016-05-11 14:27:00

Witam, wybiera sie ktos na Camino Frances z Leon po 20 maja? planuje wyruszyc na Camino i szukam towarzysza, towarzyszki

NOWY! Autor: Sara | Dodano: 2016-05-16 15:09:07

Cześć, czy ktoś wybiera się na francuską trasę Camino, zaczynając w okolicach Burgos? Jestem studentką i poszukuję sympatycznej osoby do wspólnej wędrówki, najlepiej w lipcu lub sierpniu. Jestem zdeterminowana, ale poszukuję towarzysza, bo razem łatwiej się motywować w drodze i pokonywać jej trudy. Szczegóły omówimy mailowo: sarastano@op.pl

NOWY! Autor: karol89 | Dodano: 2016-05-17 17:13:33

Hej, wybieram się 20 maja do Santander i w zależności od kilku czynników idę szlakiem północnym, albo wersję skróconą z Leon. Ktoś będzie w tym czasie na trasie? @Mała terminy sie chyba pokrywają? karol.w.04@gmail.com

NOWY! Autor: wariatka | Dodano: 2016-05-19 12:52:38

poszukuje szalonej duszy autostopem do Polski: ( Fisterra)- Santiago de Compostella- Polska, około 30 czerwca kończe swoje camino. 

NOWY! Autor: walerka | Dodano: 2016-05-19 14:00:55

Hej, wybieram się na camino, wybieracie się?

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-05-20 18:01:38

@walerka walerwybieram sie

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-05-20 18:01:44

@walerka walerwybieram sie

NOWY! Autor: hanabi | Dodano: 2016-05-21 10:44:54

szukam towarzyszki na polskie szlaki

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2016-05-21 12:22:11

A jaki szlak i kiedy? Ja mam wolne po 7 lipca i myślę o szlaku od Ogrodnik do Olsztyna.

NOWY! Autor: hanabi | Dodano: 2016-05-22 13:42:25

Gosiu,

masz jakiegoś mejla do pogadania/

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2016-05-22 16:41:09

Kontakt do mnie: sa-dni@o2.pl.

NOWY! Autor: symmpatyczka | Dodano: 2016-05-22 20:02:43

Szukam Towarzysza pielgrzymki; Szlak Portugalski, najprawdopodobnie z Lizbony( ale to możemy dogadac).
Czas max. 15.06-15.07(+/-2 dni).
Myślę, że najlepiej samolotem, chociaż jestem otwarta na autostop do miejsca startu.
Ja: 25- letnia, "wychodzona" pątniczka :P
Fajnie jakby Towarzysz był w podobnym wieku, !zdecydowany! wyruszyc, coby kupowac już bilety.

Namiar na mnie: symmpatyczka@gmail.com

NOWY! Autor: Mała | Dodano: 2016-05-22 20:04:51

Wybieram sie na Camino na przełomie czerwiec / lipiec , szlakiem Camino Frances, wybiera sie ktos wtedy? 

NOWY! Autor: Passiflora | Dodano: 2016-05-26 23:19:49

Witam :) Chciałbym ruszyć na Camino Portugalskie/Nadbrzeżne we wrześniu 2016 (początek w  Porto). Szukam osoby, która chciałaby dołączyć. Mam 24 lata i obecnie studiuję w Krakowie. Mój mail martacyl@op.pl
Pozdrawiam, Marta

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-05-27 14:09:21

@mała

ja sie wybieram 3 czerwca ruszam

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2016-05-27 20:11:25

Ponawiam ogłoszenie 

Poszukuję sympatycznej osoby, ktora mogłaby mi towarzyszyć w tym roku na Camino Portuguese lub Via de la plata .To już moja druga wyprawa szlakiem św. Jakuba. Samą podróż do Portugalii chciałabym pokonać autostopem, nocleg pod chmurką/ namiot. Wstępny termin: 15.07, zakładam że sama wędrówka nie będzie trwać dłużej niż miesiąc, jeśli starczy czasu i sił można jeszcze zobaczyć Fisterre lub postopować po Hiszpanii :)

Zapraszam do wspólnego wojażowania i czekam na odpowiedzi !

xaprikolax@gmail.com 

NOWY! Autor: walerka | Dodano: 2016-05-30 08:11:59

Ja się wybieram, kto idzie?

NOWY! Autor: JarQo | Dodano: 2016-05-30 20:27:02

Wyruszam 13 sierpnia z Porto do Santiago. Zapraszam! Mam 23 lata z Warszawy, e-mail: jarek@czujduch.pl

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2016-05-31 08:18:52

Witajcie:) Planuję Camino we wrześniu, start z Burgos. Będzie to moje trzecie Camino. Jeśli ktoś byłby zainteresowany wspólnym przemierzaniem szlaku może smiało pisac: banasiak_dorota@wp.pl

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2016-05-31 09:30:24

Hola!

Wyruszam na Camino Via de la Plata z Sewilli 27 sierpnia 2016 r. do SdC, planuję również dojście na Fistrre i do Mxii. Wracam do Polski 3 października. To jest moje drugie Camino (2012- Pompeluna-SdC). Zapraszam chętnych do pielgrzymowania. Kontakt: katarzyna_piela@wp.pl

Buen Camino!

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2016-06-04 19:01:57

Poszukuje współtowarzysza/współtowarzyszki na camino portugalskie we wrześniu 2016. ania_camino@onet.pl

NOWY! Autor: Paidhrigin | Dodano: 2016-06-06 02:22:15

Ide z Oviedo trasa Camino Primitivo 30 czerwca - 14 lipca. W założeniu pierwotnym wędrówka miała byc samotna, ale ostatnio zaczelam sie troche bac i dla bezpieczenstwa chcialabym sie zbratac z kims jeszcze. Mam 27 lat, jestem ugodowa i cierpliwa, lubie pogadac, ale czasami tez pomilczec.

NOWY! Autor: Paidhrigin | Dodano: 2016-06-06 02:24:30

zapomnialam o mailu - vilemmmo@gmail.com. 

NOWY! Autor: Adrian | Dodano: 2016-06-08 14:59:25

Cześć wszystkim. Wyruszam na Camino Francuskie 19-20 czerwca z Burgos. Będzie ktoś z Was na szlaku w tym czasie? Pozdrawiam :)

NOWY! Autor: Kamil | Dodano: 2016-06-10 10:43:45

Witam. Mam 24 lata, poszukuję towarzysza/towarzyszki, planuję przejść szlakiem Norte. Czas wyjazdu z Polski 17.08 - stopem do hiszpanii. Spanie w namiocie, czasem w schroniskach. Zapraszam :) paluchkamil@gazeta.pl

NOWY! Autor: rambonetka | Dodano: 2016-06-10 10:59:36

Ho,ho idę na camino, na poczatku września, kto idzie?

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2016-06-10 13:20:28

witam . z Polski lecę do Barcelony i później do Irun. Z Irun wyruszam rano 23 czerwca br.

Czy jest ktoś chętny na ten ternin?

NOWY! Autor: Marta M | Dodano: 2016-06-10 18:53:07

@Paidhrigin - nie ma się czego bać, jacyś fajni ludzie po drodze zawsze się znajdą :) W zeszym roku szłam Primitivo sama, w kwietnio-maju, i to była chyba jedna z lepszych decyzji mojego życia - jednak ruszając samemu inaczej się idzie, niż z kimś. Buen Camino! :)

NOWY! Autor: BRYGIDA:) | Dodano: 2016-06-13 21:41:15

Witam wybieram sie do Santiago około 25-27 lipca 2016r.Autokarem dojechać do Madrytu, później autobusem do Leon i wyruszyć pieszo    może ktoś rusza w tym czasie i chciałby sie dołączyć. Mój email mbrygida@yahoo.com. 

NOWY! Autor: Juliusz | Dodano: 2016-06-15 07:47:23

Wybieram się na Camino 20 czerwca z Porto, szlakiem Portugalskim, centralnym. Przypuszczalny czas wędrówki to dwa tygodnie.

NOWY! Autor: Franciszek | Dodano: 2016-06-15 08:45:19

A ja też wybieram się tego lata. Zatem co?

NOWY! Autor: Towarzyszka | Dodano: 2016-06-15 09:24:14

Darowalibyście już sobie te kąśliwe uwagi...

Parafrazując prawo- " nieznajomośc zasad szkodzi" ;)

Buen Camino Samotnikom i Towarzyszom ;)

P.s.
Posty niektórych w doskonały sposób ukazują stopień analfabetyzmu społeczeństwa, który nie przyswoił sobie umiejetności z poziomu klasy I SP, gdzie mówiło się kiedys o podstawowych elementach ogłoszenia.

NOWY! Autor: kowalskaj | Dodano: 2016-06-17 16:43:32

Hej, Planuje odbyc swoje pierwsze Camino we wrzesniu zaczynajac od Oviedo, dysponuje ok.14-17 dniami urlopu. Nie chcialabym jednak isc sama, bo wiadomo ze razem zawsze jakos razniej. Jestem osoba otwarta i bezkonfliktowa, lubie pogadac, ale tez nie krepuje mnie gdy zapada cisza. Wszystkich ktorzy maja podobne do moich przemyslenia zapraszam do odzewu: kowalskajustyna1989@gmail.com

NOWY! Autor: totylkoja | Dodano: 2016-06-18 01:22:29

A może wyrusza ktoś z Polski pod koniec lipca br.? Czy tylko ja?

NOWY! Autor: lukasz | Dodano: 2016-06-18 17:57:55

ja wyruszam camino del norte pod koniec lipca :) 

NOWY! Autor: lukasz | Dodano: 2016-06-18 18:08:47

bury1810@gmail.com :)

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2016-06-19 18:25:33

Ruszamy na "małe"/tygodniowe/ Camino. Z Lugo do Santiago. Lecimy z Warszawy do Madrytu (12.07) , wracamy do Warszawy 20.07. Pogoda będzie dobra.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-06-19 19:24:57

Życzę Wam dobrej pogody i dobrej Drogi,a w Lugo możecie zanocować w schronisku Lug2.Są tam pokoiki dwuosobowe przedzielone wspólną łazienką.Spałem tam za 13 €  sam w takim pokoju.Przyszły wspomnienia atmosfery starych akademików lat PRL-u.

Tak tam traficie idąc od Katedry.

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: S | Dodano: 2016-06-20 14:12:34

s

NOWY! Autor: Szymon | Dodano: 2016-06-20 14:17:33

Witam! Wiem, że jest już dosyć późno, ale dopiero od kilku dni zacząłem się intensywnie zastanawiać nad pielgrzymką. Mam możliwość pielgrzymowania od około 10 lipca do końca sierpnia. Trasa nie ma dla mnie większego znaczenia. Myślałem nad dłuższymi trasami, około miesiąca. Gdyby ktoś potrzebował towarzysza, to proszę o kontakt na szymon.boettcher@gmail.com

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2016-06-21 20:33:11

Czesc, 

wyruszam na camino nadmorskie w lipcu. Mam urlop od 09.07 do 27.07. Jesli ktos chcialby dolaczyc prosze o wiadomosc. Moj mail: grzegorzjd@o2.pl

pozdrawiam 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-06-21 23:48:29

@Grzegorz

Camino nadmorskie to może być Camino del Norte ale też i Camino Portugalskie...?

NOWY! Autor: kiz | Dodano: 2016-06-23 09:56:29

Wyruszam z SJPdP 9-09-2016,czy mogłabym do Kogoś dołączyć, chociaż na pierwsze górzyste

odcinki.

NOWY! Autor: pielgrzymkacamino | Dodano: 2016-06-24 08:32:54

Szukam Kompana ;)

Chciałabym wyruszyc na Camino ( gł. myślę o Portugalskim) w terminie 15.08- 08.09.16 [do negocjacji],  jednak wcześnejszy nie wchodzi w grę;  moge ewentualnie później wrócic.
W związku z ograniczeniami czasowymi, pod uwagę biorę transport samolotowy (jeśli się teraz dogadamy, bilety są w znośnych cenach).
Studiuję, więc dobrze by było, gdyby Kompan był w podobnym wieku. Jestem wytrwałą wędrowniczką więc dobrze żebyś nie marudził w drodze :D
pielgrzymkacamino@gmail.com

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2016-06-24 11:58:28

iIdz sama i  nie stawiaj innym warunkow, wiem co pisze bo dopiero wrocilam ,oczywiscie szlam

sama i to  bylo najpiekniejsze przezycie bo sama decydowalam o wszystkim, co jem ,gdzie spie,

jak szybko ide , ile odpoczywam.

NOWY! Autor: bryłka | Dodano: 2016-06-24 14:48:56

@portalcamino

to nie portal towarzysko-marymonialny

NOWY! Autor: Bakluk | Dodano: 2016-06-26 22:28:45

Przykazanie nr 1 - Każdy ma swoje Camino. Na Camino spotkałem wiele ciekawych osób idących samotnie - w tym również sporo kobiet (młodszych i starszych). W albergue większość się integruje ze sobą. Czasem też tworzą się grupki osób, które zaczęły samotnie, a potem zaczęły iść w grupie. Na naszym Camino Primitivo stworzyła się taka grupka: Niemiec, Włoch, Francuz i Litwinka - do końca Camino trzymali się razem. Przed dojściem spotkałem też 2 Polki, które się umówiły z internetu, że pójdą razem ale ostatecznie każda miała inne tempo i ostatecznie szły osobno, a spotkały się dopiero przed Santiago. Wniosek: nie ma sensu szukać towarzysza na siłę. Spotkasz dużo lepszego na szlaku.

NOWY! Autor: Natka | Dodano: 2016-06-27 10:42:32

To po co zakladacie taki wątek skoro wszyscy wszystkim rekomendują samotną wyprawę?

Z własnego doświadczenia wiem, że dobrze jest z kimś"swoim", gdyż można nie znac języka, byc mniej otwartym na obcojęzyczne znajomości , ale przede wszystkim by po prostu miec oparcie w kimś pewnym, gdy przyjdzie trudniejszy moment.
Dododam (też z własnego doświadczenia), że z osobą poznaną w internecie można spokojnie pojechac, przejśc szlak i nawet wrócic! ;)

Caminowicze, bez względu na pobudki, jakie Wami kierują (byle były one dobre), polecam szukac "Bratniej duszy" na Drogę ;)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-06-27 17:11:53

Popieram Natkę:)

Ten wątek jest założony właśnie po to by nawiązać kontakt z kimś kto też nie chce iść samemu. Jeśli ktoś szuka towarzysza/ towarzyszki do pielgrzymki to jest to dobre miejsce i proszę śmiało wpisywać to co kto uważa za właściwe, nie ma w tym nic niestosownego. A jeśli ktoś chce przekonywać innych o wyższości pielgrzymowania samemu nad pielgrzymowaniem z kimś poznanym na forum, to przecież można założyć do tego osobny wątek, forum jest pojemne, pomieści wszystko... Nie zniechęcajmy nikogo do Camino.

Pozdrawiam i Buen Camino!

NOWY! Autor: Małgorzata | Dodano: 2016-06-28 15:57:38

Moja towarzyszka na tegoroczne camino/moje pierwsze i bardzo wyczekane/rozchorowała się i nie wiemy czy będzie w stanie ruszyć w drogę. Czy ktoś może idzie do SdC od połowy lipca i mogłabym w razie czego do niego/niej dołączyć?Bardzo mi na tym zależy i byłabym dozgonnie wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam! gonia.ko@interia.pl

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-01 20:04:03

Witam, moze ktoś się wybiera na Camino czy to rowerem bądx pieszo w okresie od 15.07- do i przyjazd 31 sierpień  2016. 

meil:

andrzejbartnowski@gmail.com

NOWY! Autor: iza | Dodano: 2016-07-06 19:31:24

Hej

Wybieram się na Camino del Norte od początku sierpnia, z tym, że nie startuję z Irun tylko już bliżej Santiago, myślę o Santander. Gdyby ktoś chciał dołączyć, to zapraszam do kontaktu - ikolyszko@gmail.com :)

NOWY! Autor: hb | Dodano: 2016-07-06 19:59:23

Witam,

leci ktoś na Camino 13.07 (za tydzień) z Londynu do Biarritz?

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-06 20:50:06

witam, czy ktoś jedzie autem 13/ 14 lipca do Saint -Jean_Pied de Port ..to z chęcią bym sie zabrał,,zeby pójsc na Camino. , meil : andrzejbartnowski@gmail.com

NOWY! Autor: hb | Dodano: 2016-07-07 14:34:03

@andrew

Ja mam w sumie bilety lotnicze do Biarritz, bo ktoś nagle odmowił Camino (wystarczyłoby przebukować imię).

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2016-07-07 21:09:12

witam ja do Hp,,, to na jaki dzień masz lot?

NOWY! Autor: tarot | Dodano: 2016-07-08 03:09:55

@Iza

3 sierpnia ruszam z Santander. Z samego rana planuje zajść do schroniska, by kupić paszport pielgrzyma. A zaraz po tym ruszam w drogę...

NOWY! Autor: tarot | Dodano: 2016-07-08 03:10:02

@Iza

3 sierpnia ruszam z Santander. Z samego rana planuje zajść do schroniska, by kupić paszport pielgrzyma. A zaraz po tym ruszam w drogę...

NOWY! Autor: tarot | Dodano: 2016-07-08 03:10:02

@Iza

NOWY! Autor: tarot | Dodano: 2016-07-08 03:10:07

@Iza

NOWY! Autor: tarot | Dodano: 2016-07-08 03:10:08

@Iza

NOWY! Autor: Jolka | Dodano: 2016-07-08 12:47:08

Iza na pewno zrozumiała za pierwszym razem, nie musisz powtarzać 5 razy

NOWY! Autor: nie Iza | Dodano: 2016-07-08 16:30:23

Jolka weź się już spakuj i idź na camino, bo Twoja obecność na forum tylko irytuje.

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2016-07-08 16:33:14

Jolka to nie Jola

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2016-07-08 22:41:30

Poszukuję towarzystwa na wrześniowe Camino : trasa na 2 tygodnie z Leon do Santiago od 26.08 do 11.09.2016. Może ktoś się dołączy? :-) Mój e-mail:aleksandra030677@gmail.com.

NOWY! Autor: ALICJA | Dodano: 2016-07-09 10:33:59

Napisz o sobie coś więcej, Olu.

Np. wiek (chociaż to podobno bywa kobiecą tajemnicą), stopień przygotowań do pielgrzymki (czy masz już bilety na transport do Hiszpanii), no i oczywiście o swoich oczekiwaniach w stosunku do towarzysza wędrówki.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-09 10:34:47

Witam, moze ktos się wybiera 13-14 lipca to z chęcia bym się zabrał . 

mój meiL; andrzejbartnowski@gmail.com teL; 506356000

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2016-07-09 21:21:40

Odnośnie pytania Alicji:mam 39 lat,to będzie moje pierwsze camino.Do Madrytu chcę się dostać samolotem, potem autokarem do Leon,dalej już pieszo. Powrót 10/11.09.samolotem. Biletów jeszcze nie mam ale chciałabym je zarezerwować w tym tygodniu. Wydaje mi się, że w towarzystwie byłoby raźniej i bezpieczniej ale nie mam jakichś określonych wymagań:-) Nic na siłę.

NOWY! Autor: MARTA | Dodano: 2016-07-09 22:22:27

WITAM WSZYSTKICH !!!! Na poczatku WRZESNIA 2016 ruszam na Camino  z St.Jean-Pied-du-Port. To moje pierwsze Camino i to dosc spontaniczny wypad wiec przygotowuje sie pelna para .  ktos rusza w tym terminie ? - mysle ze bylo by razniej chociaz na poczatku isc w towarzystwie :) obecnie szukam polaczenia z Dortmundu 

NOWY! Autor: MARTA | Dodano: 2016-07-09 22:26:31

moje dane kontaktowe ; martha.heider@gmx.net  / Facebook : Los Ami  

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2016-07-10 14:57:59

może ktos jedzie do blablacarem 16 lipca z Wrocławia i koszt 230 zł  z San Sebastian  a później pociagiem do Pampeluny 

NOWY! Autor: aneta | Dodano: 2016-07-10 18:16:39

Witajcie! Wybieram się na Camino w drugiej połowie września tj od 14.09 z Oviedo. Czy ktoś w tych stronach będzie, chce się dołączyć?? Mój mail: ambs@vp.pl. Pozdrawiam serdecznie!

NOWY! Autor: ALICJA | Dodano: 2016-07-10 20:09:35

Do Oli,

Zgrabnie odpowiedziałaś na moje zapytania Olu, dziekuję.

Jestem czytelnikiem FORUM już od kilku lat. Zaobserwowałam, ze mimo różnych przeciwności, ludzie tutaj "dogadują " sie czasem i wedrują razem. Często nawiązują się nawet przyjaźnie...

Mam nadzieję, że Ty również "spotkasz" tu kogoś, z kim odbędziesz swoją pielgrzymkę.

Niestety obawiam się że moja osoba nie bardzo do tego pasuje. Jestem osobą starszą (60+), chodzę dość wolno (jestem emerytką więc mam sporo wolnego czasu), tzwn. zagranica to obcy dla mnie świat, którego nieco się obawiam. Ponadto, jeśli nie opuści mnie determinacja i odwaga ( usilnie nad tym pracuję), to chyba wyruszę po 10-tym września.

Życzę ci powodzenia i dobrej drogi. Buen Camino!

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2016-07-11 09:24:59

Dzięki, Alicjo :-) Tobie również  życzę buen camino. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Arek | Dodano: 2016-07-11 21:49:27

Hej, 

Nie szukam nikogo na Camino ale tylko daje znać. Prawdopodobnie 15 lub 16 zacznę zwoje camino w Pampleunie ;) Może przez przypadek na kogos trafię ;) 

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-11 22:04:00

do Arka , ja bee chyba w Pampelunie  lub Santo Domingo de la Calzada. ..jak mozesz to napisz. 

NOWY! Autor: celinka kwasek | Dodano: 2016-07-12 11:35:37

Ja nie szukam nikogo na Camino, ani nawet nie wybieram się, ale , ot tak, daję o tym znać, żeby

wszyscy wiedzieli

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2016-07-12 12:33:07

Celinka nie kryguj sie tylko kiecka w gore i ruszaj na Camino. Czuje w kosciach, ze po serii porazek tym razem kogos spotkasz i serduszka znow zagra piko-pako

NOWY! Autor: celinka | Dodano: 2016-07-12 14:51:39

Też bym chciała, ale tam większość to stare dziadki na emeryturze... polatam dookoła Sukiennic

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-12 17:25:56

do celinki

...jedź na camino ...pzr andrzej. , warto

biurobart@tlen.pl

młodość to stan ducha 

NOWY! Autor: adam | Dodano: 2016-07-16 18:31:23

czy ktoś idzie 19 lipca z Legrono badź Santo Domingo de la Calzada ?

NOWY! Autor: Dawid | Dodano: 2016-07-21 23:43:18

Hej! A ja ruszam 29 lipca z SJPdP! W razie pytań: abramowicz.dawid@wp.pl

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2016-07-22 15:03:52

Cześć,

Wybieram się w sierpniu na camino portugalskie, może chciałby ktoś dołączyć ? 

Jakiś czas temu wstawiłam podobne ogłoszenie, znalazłam wspaniałą towarzyszkę ale ze względu na nieplanowany pobyt w szpitalu musiałam zrezygnować. Teraz jestem zmobilizowana i gotowa do działania.

Zakładam podróż niskobudżetową, przejazd autostopem i spanie pod chmurką lub w albuerge. 

Termin: jak najszybciej, np.8.08 ? 

xaprikolax@gmail.com

Pozdrawiam ! ;)

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2016-07-24 18:55:07

Ja wyruszam na Camino del Norte 8 sierpnia z Irun (dzień wczesniej lecę samolotem z Gdańska do Barcelony, potem autobusem do Irun).  Czas na wędrówkę mam do 7 września (zarezerwowany lot powrotny i koniec urlopu). To moje pierwsze Camino i wybieram się na nie sama. Gdyby jednak ktoś w podobnym czasie planował przejście tej trasy, chętnie nawiążę kontakt: annajozwiak.gdynia@gmail.com

NOWY! Autor: Aldi | Dodano: 2016-07-25 09:55:26

Witam, cieszę się bardzo, że trafiłam na tę stronę. Bardzo chciałabym wybrac się na szlak Św. Jakuba, co jest moim marzeniem od lat, ale zawsze brakowało mi odwagi, ponieważ nie znam języków obcych. Gdybym mogła dołączyc do kogoś, byłam szczęśliwa. Jednak najbardziej odpowiadałby mi termin od drugiej połowy kwietnia - do połowy czerwca w przyszłym roku. W tym roku nie dostanę już urlopu. Pozdrawiam serdecznie wszystkich pielgrzymów.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2016-07-25 19:03:25

@Aldi

Hej!

Haha akurat języki nie są taką przeszkodą, o którą musiałabyś się martwić na camino! Ale powaznie - polecam duolingo - ja po roku całkiem swobodnie dogadywałem się z Hiszpanami włączając to mieszkańców Andaluzji i Basków, których wspominam najmilej! Minus to fakt, że hiszpańskiego trzeba się uczyc po angielsku - ale masz sporo czasu. Będę szedł na przełomie maja i czerwca, ale niestety nie trasa francuską - tym razem z Leon do Oviedo i dalej Primitivo. Jak starczy czasu, znów skoczę na Finisterrę albo do Muxii.

W razie czego pisz.

pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2016-07-25 19:42:00

@hlin z tymi językami to bym uważał ;) O ile na Frances jest masa ludzi i znając słabo jakikolwiek język można sie jakoś dogadać, a jest nawet szansa spotkać kogoś z polski, o tyle na Norte czy Na Via de la Plata pielgrzymów na drodze niewielu a w albergue mało kto mówi w innym języku niż hiszpański. Więc warto jednak ogarnąć sobie podstawowe zwroty i słowa.

NOWY! Autor: Aldi | Dodano: 2016-07-26 10:30:01

@hlin

Witaj, ile wynosi ta trasa w km, bądź ile czasu potrzeba, aby ją przejść (czas ograniczony urlopem). Nie byłam nigdy na tej pieszej pielgrzymce, więc droga jakakolwiek będzie dla mnie pierwsza. Byłam tylko na pielgrzymce autokarowej La Salette, Lourdes, Fatima, Santiago de Compostela.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2016-07-26 22:48:32

@ S.

Może się mylę  -nie wykluczam, ale nie wydaje mi się , żebym gdziekolwiek w moim wpisie sugerował nonszalancję i huraoptymizm. Napisałem, że jest sporo czasu do wyprawy i każdy - przy odrobinie dobrych chęci może wykorzystać go więcej niż wydajnie. Aldi - sądząc z jej wpisu - szuka towarzysza, bo brak znajomości języka ją wstrzymuje z decyzją o wyruszeniu -  więc o ile takiego znajdzie, dadzą sobie radę.  Masz absolutną rację pisząc o specyfice La Plata czy Del Norte, ale Aldi nie określiła jeszcze szlaku. Ze swojego podwórka powiem tylko że najlepiej szło się nam z Hiszpanami, a idąc w swojej Caminowej rodzince  i tak gadaliśmy po hiszpańsku (Kanadyjka, Amerykanin, Włoch i ja-Polak) bo każdy z nas na tym korzystał, a zreszta doszliśmy do wniosku, że do cholery w hiszpanii można pogadać w lokalnym języku a nie w kółko po angielsku. Jeszcze  przed Molinasecą poznaliśmy trzy Baskijki - i  w luźnym szyku, ale zawsze w zasięgu wzroku doszliśmy do Santiago - jedną będę błogosławił do śmierci, bo okazała się fizjoterapeutką, a po angielsku nie mówiła ani w ząb ;) Pozdrawiam Cię serdecznie, prosze nie chowaj urazy, jeśli coś w mmojej odpowiedzi dotknęlo Cię osobiście.

@Aldi

Trasa którą planuję dzieli się na trzy etapy : pierwszy ma około 123 km, drugi ok 310, trzeci (opcjonalny) ok. 90; Dwa pierwsze etapy są bardziej górskie. Bardzo bardziej. Na całość przeznaczam 3 pełne tygodnie, celuję tak, by zahaczyć o Boże Ciało (tak tak, ja tez licze dni urlopu). Jeżeli nie byłaś na ŻADNEJ pieszej pielgrzymce/wycieczce/wyprawie trwającej dłużej niż trzy dni - to rozsądniej będzie celowac w droge francuską. Infrastruktura jest tam baaaardzo rozwinięta, ludzi sporo, nawet poza sezonem, brak języków stanowi mniejszy problem. Z drugiej strony - górskie szlaki sa hmmm dziksze - koniecznośc komunikacji mniejsza, ale jak wystąpi to stawiamy na hiszpański. Wybór należy do Ciebie. Głowa do góry, szedłem z Węrami, którzy znali tylko swój język i całe szczęście, że mam sporo znajomych łuczników z Węgier ;)

pozdrawiam Cię serdecznie

m.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2016-07-26 22:51:11

@S.

jednak masz rację - mój post mógł tak zabrzmieć ;)

Pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: Wojtek Z. | Dodano: 2016-07-27 14:22:51

Witam wszystkich Caminowiczów,

Moim marzeniem jest wyruszyć na szlak św. Jakuba w drugiej połowie września (prowdopodobnie Camino Primitivo). Mam na to zarezerwowane 2 tygodnie. Jest to moje pierwsze Camino i byłoby wspaniale, gdyby ktoś chciałby mi towarzyszyć. Mam 27 lat i obecnie mieszkam w Krakowie. W razie czego proszę o kontakt: wojciech.zaklikiewicz@gmail.com

NOWY! Autor: Aldi | Dodano: 2016-07-27 15:03:37

@hlin

@S

Witajcie Caminowicze

Przepraszam, jesli moim postem wzbudziłam w Was takie emocje. Nie było to moja intencją.  Szlak sw. Jakuba, o czym pisałam wczesniej, jest moim marzeniem od lat. Moim wpisem chciałam tylko zapytac, czy ktos wybiera się w tym samym czasie co ja planuję. Czytałam wiele książek, dzienników osób, które przeszły ten szlak. Nie boje się, że nie poradze sobie, ale bardzo chciałabym uczestniczyć np. przy wspólnej kolacji z pielgrzymami innej narodowości, podzielić sie wrażeniami, podac komus plaster - jesli miałby taka potrzebe, zmówic chociaż wspolnie Aniele Bozy, wypic szklanke wina i zrozumiec, co inni mówią, badź o co mnie pytaja. Podczas wedrówki chciałabym być sama, bo uwielbiam ciszę i spokój, ale przy kolacji chciałbym móc zrozumiec wrażenia i opowiesci innych. Nie chce mi się już uczyć języków, chciałam tylko zapytac, czy będzie ktoś z kim mogłabym ruszyc do przodu. Nie chce, abyscie zarzucali sobie cokolwiek. Z Waszych wpisów mniemam, że macie praktyczne rozeznanie i moge tylko pozazdrościc i trzymać kciuki za siebie, abym chociaz raz w zyciu mogła tego doświadczyc.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: A | Dodano: 2016-07-27 16:15:50

@aldi  a kiedy chcesz jechac bo już dwie osoby chyba 10 września z Oviedo..

mój mei; aniol7373@wp.pl

NOWY! Autor: rena | Dodano: 2016-07-27 18:23:13

!Hola!
Ruszam 16 wrzesnia z Berlina do Madrytu (samlot) i dalej do Leon (jeszcze nie wiem bus lub pociag). Musze dojsc do 29 wrzesnia do Santiago. Wracam 3 pazdziernika. Ktos ma podobne plany? Milo by bylo, !Buen camino! 

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2016-07-27 22:40:55

@Aldi

hej, Aldi  - spokojnie - akurat w tych wpisach niepokojących emocji nie było wcale ;) mówię przynajmniej za siebie, ale myślę, że S. potwierdzi (lub nie). podtrzymuję to co powiedziałem i nie dlatego, że komukolwiek cokolwiek zarzucam, lub czuję że coś zarzuca się mnie. Tak konkretnie opisane przez ciebie marzenia mają niemal 100% możliwośc na realizację juz pierwszego dnia na szlaku. Na trasie francuskiej w większości pielgrzymi jedzą razem kolację, a jeśli wypadnie nocować ci w Granon to co prawda jest szansa że złapiesz pluskwę, ale ta kolacja jest tego warta - wspólne zmywanie też. plaster też podasz nie raz - mówię jako ktoś, kto skończył naprawiać ludziom stopy dokładnie 90 km od Santiago - po prostu zabrakło mi pieniędzy na środki opatrunkowe, a własne dawno się skończyły.Właśnie ta dzielona w każdym aspekcie wspólnota drogi większość z nas tam ciągnie i to ona sprawia, że mówimy pewnym wspólnym językiem : mieszanką wszelkich języków, gestów i ogromną porcją woli by się porozumieć. Doświadczysz tego na miejscu, więc w drogę!

Pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: Marzanna | Dodano: 2016-07-31 01:34:38

Witam wszystkich zainteresowanych. Chcę wyruszyć na Camino we wrześniu 2016, szukam towarzyszy. Może jest już jakaś grupka stworzona :)

NOWY! Autor: Andrze | Dodano: 2016-07-31 08:24:29

@marzanna

jedziemy 14/15 września i idziemy z Oviedo. , 2-3 os.

NOWY! Autor: Marzanna | Dodano: 2016-07-31 14:43:49

@Andrze, kiedy planujecie powrót?

NOWY! Autor: Camino wrzesień | Dodano: 2016-07-31 14:45:25

Mam urlop od 5 września, 3 tygodnie, może ktoś w tym samym terminie chce iść na Camino?

NOWY! Autor: andrze | Dodano: 2016-07-31 15:02:13

@Marzanna 

tak 1213 dni do Santiago plus Firraestera 2-3  trzeba zgarć sie , chyba powrót 29/30 września

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-31 15:07:18

@marzanna 

oczywiscie miało byc 12/13 dni

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-07-31 15:17:23

@Marzanny, kontakt do mnie 780080034

NOWY! Autor: kawka | Dodano: 2016-08-01 09:58:30

@Marzanna... uwałażałabym. Andrzej (andrzej?) usilnie i dość aktywnie oferuje namiary na siebie od dłuższego czasu

NOWY! Autor: andrzej | Dodano: 2016-08-01 13:31:04

@kawka 

troche obrażasz moja osobe , jeśłi nie znasz sytuacji to nie osjkarżaj, juz jedziemy 9 września i Bogu dzięki, że bez Ciebie,,, I przemyśl, co piszesz bądx poznaj sytuację ja Mam Andrzej i nie podzywam sie pod pseudonimem Kawka ...idź do Spowiedzi i na forum mnie zwyczajnie przeproś a ja Ci wybaczę , 

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2016-08-01 13:48:51

@Kawka 

to dla Ciebie podarek.

https://www.youtube.com/watch?v=a-ILH-mfUx8

i niech Twa postawa bedzie Biblijna,,,jesłi coś masz zarzut to powiec w cztery oczy a jak , etc...

Az żal, ze jesteśmy w Jednym Kościele i jeszcze dodatkowo te piękne rekolekcje w ŚDM ....chyba, ze traktujesz forum Camino jak folklor krajobrazowo-obrazanie ludzi, to pomyłaś forum. Nie wiem co Cię skłania Twoja toksyczność ale warto pomodlić sie bo zapewne masz złe zamiary co do drugiej osoby

NOWY! Autor: Kawka | Dodano: 2016-08-01 14:04:33

Pozostaje życzyć Buen Camino... choć do 9 września jest jeszcze trochę. Może uda się tym razem,  zapowiadane wyjazdy na początek czerwca, w połowie lipca nie wyszły.

A ŚDM, cóż, skończyły się  i... każdy wróci na "upatrzone pozycje. Wzorem Pana Prezydenta, który w duchu ekumenizmu i pojednania, w środku papieskiej wizyty, dawaj ustawy kontrowersyjne katał podpisywać... Ot, życie 

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2016-08-01 14:40:20

@kawak..

...czyzbyś monitorowała moje życie prywatne a nie lepiej patrzeć na Swoje zycie ,,,jak z przypowieścią w belką w oku...może warto dostrzec coś u siebie ...taka malą rada, ale dzieki za kontole . :) 

normą ludzka jest planowanie, wiecej radości i ufności życzę w ludziach, może zamiast Kawka ..wyłoni sie imię.., chrześcijanin to Duma a nie ujma . 

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2016-08-01 18:21:21

mam pytanie i cieszę sie z szybkiej odpowiedzi 

zapytam ile można isć dni z Oviedo do Santiago oraz ile z Santiago do Firrestery . dzieki bardzo 

NOWY! Autor: Peregrinus | Dodano: 2016-08-01 19:35:22

Troche z mojej beczki. Jak w 2014 szedlem na moje pierwsze camino ( del norte) też szukałem towarzysza. A bo to samemu to strach, a to we dwie osoby razniej. Ale oczywiście nikt "przy zdrowych zmysłach" nie pojedzie do Hiszpanii dreptać 800km. Wiec pojechałem sam. I wiecie co, to była dobra decyzja. Tylko idąc samemu można to camino naprawdę przeżyć, poczuć, czasami nawet dotknąć. A kto byl na del norte dobrze wie,ze tak naprawde "you never walk alone"

NOWY! Autor: ziu | Dodano: 2016-08-01 19:36:30

@Adam

Można iść tyle, ile ma się czasu :)

Jeśli chodzi o przejście z Oviedo -> SdC szlakiem Primitivo, to przewodnikowo zajmuje to około 13 dni, można zejść do 11-12 dni.

SdC -> Fisterra - 3-4 dni.

Tak na początek trasy - w Grado jest nowe, niedawno otwarte schronisko (ok 24 km z Oviedo), następnie warto zachaczyć o schronisko w Bodenaya (ok 28km z Grado).

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2016-08-01 23:36:20

@Adam wszystko zależy od twoich możliwości. Z Oviedo masz jakieś 310km idąc Primitivo i 350km idąc del Norte. Średnio można realistycznie maszerować max po ~40km, więc 8-9 dni to jest absolutne minimum i to już zakładając że masz dobrą pogodę i jesteś zaprawionym piechurem. Większość pielgrzymów na pokonanie takich odcinków potrzebuje 13-15 dni.

Trasa do Fisterry ma ~90km i przez większość osób jest dzielona na 3 etapy, niemniej znów teoretycznie przy dobrej pogodzie zaprawiony piechur mógłby ją pokonać w ciągu 2 dni.

Jak widzisz plan "minimum" to 10-11 dni marszu, a plan "przewodnikowy" to 16-18 dni marszu, a twój własny najpewniej będzie gdzieś pomiędzy.

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2016-08-02 00:20:32

@ziu i @ S. dzięki za serdeczność :)

NOWY! Autor: Jurek | Dodano: 2016-08-05 10:56:57

Czesc wyruszam na camino 29/30 .08.2016 czy ktos planuje wtedy rowniez  szlak francuski.pozdrawiam.  jborsukiewicz@gmail.com

NOWY! Autor: Jurek | Dodano: 2016-08-05 10:57:17

Czesc wyruszam na camino 29/30 .08.2016 czy ktos planuje wtedy rowniez  szlak francuski.pozdrawiam.  jborsukiewicz@gmail.com

NOWY! Autor: Michal | Dodano: 2016-08-08 08:51:58

Witam. Ruszam na Camino 11 sierpnia z Irun, szlakiem północnym. Będzie ktoś może szedł w podobnym terminie? michal.kalka89@gmail.com Pozdrawiam Michał :)

NOWY! Autor: karolinka maciupa | Dodano: 2016-08-08 10:23:03

Cześć, startuję niebawem, do zobaczenia na trasie

NOWY! Autor: Zbyszek | Dodano: 2016-08-11 08:45:38

witam wszystkich serdecznie, postanowiłem napisać w tym miejscu kilka słów ponieważ wyruszam w moje pierwsze Camino i jak to zwykle bywa w głowie tysiące myśli, radość połączona z obawą co będzie, jak zacznie się i skończy wędrówka, piewszy raz w moim życiu chcę zrobić coś dla siebie bo od dawna czuję taką potrzebę .... gdyby ktoś całkiem przypadkiem zaczynał swoją drogę 22.08.2016 w Saint Jean Pied de Port to chętnie przeszedłbym te pierwsze kilometry razem ... mój e-mail z.boron@interia.pl

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2016-08-11 10:11:16

witam Ja 22.08. wyjeżdżam z domu z intrecarsem i z SJPdP będę ruszał 24.08.2016.Może spotkamy się na trasie.

Buen camino

NOWY! Autor: kiz | Dodano: 2016-08-15 12:11:34

Witam,czy Ktoś wyrusza 9 września 2016 z SJPdP  - szukam wsparcia obecnością  choćby tylko na pierwszy etap do Roncesvalles. Postanowiłam iść sama ,ale zaczynam cykorzyć.

krystyna.zugajewicz@op.pl

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2016-08-15 12:43:19

Dasz radę Krysiu,

ja wyruszam na moje pierwsze Camino 22 / 23.09 (to tak "na przełamanie", bo kilka dni wcześniej stuknie mi pięćdziesiątka, a przeciez wbrew temu co mówią - życie zaczyna się po pięćdziesiątce)

Buen Camino

Iwona (jak mawiają moi sąsiedzi i koledzy Ajłona)

NOWY! Autor: piotruś | Dodano: 2016-08-15 22:42:44

Krysiu Iwonka ma rację dasz rade. Ja też 2 lata temu szedłem NORTE nie znając żadnego języka i dałem radę Teraz we wrześniu wybieram się na francuską jeszcze nie wiem czy z Burgos a może jak Ty z SJPdPort Mam zamiar sam jechać autem te 3 tys km bo załoga mi się wykruszyła i też się boję 

jeśli ktoś to czyta i byłby chętny dołączyć się zapraszam - wychodzi taniej niż samolot 

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2016-08-16 13:44:18

Pozdrawiam Caminowiczów

Piotruś ,też wybieram się we wrześniu, około 15-20 na swoje Camino . Dla mnie to pierwsze więc i emocje są znaczne.Planuję startować w SJPdP. Od miesiąca rozglądam się za środkiem transportu, aż tu pojawia się Twój wpis! Samolot raczej w moim przypadku  odpada. Jeśli będziesz , jak piszesz, jechał swoim samochodem , chętnie dołączę się. Oprócz udziału w kosztach podróży, mogę też prowadzić.Nie pisałeś o dokładnym terminie wyjazdu, więc nie wiem czy nam się zgrają.Może też której z dziewczyn będzie po drodze. 

NOWY! Autor: kiz | Dodano: 2016-08-16 19:34:50

Dzięki Wam Iwono i Piotrze nie stchórzę i wyjdę tego 9 września. Będę musiała dać radę.

Wam też życzę realizacji Caminowych zamierzeń.Pozdrawiam

NOWY! Autor: piotruś | Dodano: 2016-08-19 07:10:07

Darku chcę ruszać koło 5 09 maks do 10 września póżniej już odpada bo październik mam zajęty Może Ty dasz radę wcześniej?

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-08-22 11:40:58

Nie szukam towarzyszki/towarzysza ale jestem ciekawa czy spotkam kogoś z Polski w dniu 21 września w Oviedo. Jestem rano w środę w Oviedo, chcę tutaj się zaopatrzyć w paszport, zwiedzić katedrę i miasto, i ruszyć tego samego dnia do Escamplero.

NOWY! Autor: mieczyk | Dodano: 2016-08-22 15:20:12

21 września, Oviedo, miałem plan być tam wtedy, nie uda się :( liczyłem, że o 12.30 będę na Mszy w katedrze, ma zostać wtedy publicznie pokazany Sudarion. Bądź tam, błogosławieństwo Sudarionem jest wyjątkową sprawą...

NOWY! Autor: Łukasz Dziezyc | Dodano: 2016-08-23 08:02:55

Witam,

Szukam zainteresownych na przyszły rok dokładnie maj 2017 na przejscie szlaku z Fatimy do SdC. Nn  13 maja chciałbym byc w Fatimie (setna rocznica objaiwen Fatimiskich) a póżniej szlakiem portukalskim do SdC? Pozdrawiam .

NOWY! Autor: kapusta | Dodano: 2016-08-23 13:08:17

ja ide wtedy tez ta droga ale sam i nie potrzebne mi towarzystwo - dlatego nie zglaszam akcesu do takiej randki

NOWY! Autor: Darek | Dodano: 2016-08-24 12:13:43

@piotruś

Próbowałem, ale niestety nie wyszło przełożenie  terminu wyjazdu z 20.09 na wcześniejszy, więc nici ze wspólnej podróży,wszystkiego dobrego i Buen Camino

NOWY! Autor: Tamara | Dodano: 2016-08-25 18:52:04

do ASI

Asiu, jeżeli św. Jakub nie zrobi mi żadnej niespodzianki :) to 21 września będę w Oviedo. Będę na Mszy w Katedrze - w tym dniu wystawiany jest Sudarion. Camino Primitivo to bedzie mije drugie Camino. Podobnie jak Ty planuję samotne Camino, ale z wielką radością spotkam się z Tobą w Oviedo i być kmoże gdzieś dalej na szlaku. BUEN CAMINO

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2016-08-26 12:56:36

Tamaro, bardzo się cieszę, że się spotkamy. Czytałam Twoje notatki z pielgrzymki i jestem nimi zauroczona, Twoją wrażliwością i umiejętnością przekazywania. To będzie również moje drugie camino. Wybrałam 21 września ze względu na wystawienie na widok publiczny Sudarium. (W mojej informacji z internetu jest nazwa Sudarium a nie Sudarion).

Dziękuję Mieczykowi za informację o Mszy w katedrze, bo o tym nie wiedziałam.

Ja jestem w Oviedo ok 8-9 rano. Przyjeżdżam Alsą. Prawdopodobnie jesteśmy w podobnym wieku a podróżować chcę sama bo każdy ma różne tempo, organizację dnia. Samotność daje poza tym tyle niezapomnianych wrażeń.

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2016-08-27 14:58:07

Razem z dziewczyną wyruszamy z Irun trasą północną 30'ego sierpnia (jutro mamy samolot do Barcelony z Warszawy-Modlin). Czy ktoś będzie też ruszał w tym czasie? :) 

Buen Camino! 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-08-27 17:59:03

I jak tu nie nie zazdrościć "peregrynkom",które podrepczą pierwszą z dróg do Santiago-Primitivo,która to  powraca w najświeższych wspomnieniach.Pod koniec maja było tam ciasno,tak że na dwóch etapach musiałem iść dalej niż zakładały dzienne plany.Nie stało się to jakąś udręką-wszystko kończyło się miłym akcentem a raz przyszło mi nocować w prywatnej sypialni u Hiszpanów w La Mesa (w  Berducedo był komplet a nowe schronisko otwierali nazajutrz, dlatego szliśmy w trójkę do La Mesa ).

Życzę Wam ciekawych przeżyć i podam na wsz. wyp. plan Oviedo z zazanaczoną trasą do Escamplero i dalej do Grado .Też pierwszy dzień potraktowałem jako zaprawę (uwerturę do....) i zakończyłem go w Escamplero,tylko wyjściem z Oviedo zawróciłem głowę paru napotkanym mieszczuchom,bo jak zwykle nie dojrzałem znaków Camino-muszelek na chodniku i strzałek na słupach.Lepiej popatrzeć wcześniej https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1xHpLB7tmAtkRV-MeL_xWt_S4L6w&hl=en_US

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2016-08-27 20:38:40

Witam,

planuję tę podróż od dłuższego czasu i tak z dnia na dzień się przesuwało...Na początku września wyruszam i póki co Madryt- Leon i szlak... Czy jest ktoś kto wybiera się w tym terminie? 

Pozdrawiam, Karolina

NOWY! Autor: mieczyk | Dodano: 2016-08-27 23:20:51

do Asi,

Asiu, 21 września Msza w katedrze z błogosławieństwem Sudarionem jednak o 12.00!

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2016-11-28 13:10:27

W 2017 roku planuję 10 dniową wędrtówkę Szlakiem Św. Jakuba w Hiszpani. Jestem mężczyzną w sile wieku. Poszukuje towarzxysza do wspólnego pielgrzymowania.

NOWY! Autor: Gosia Werr | Dodano: 2016-12-10 16:18:13

Witam, W maju chce wyruszyć z Astorga do Santiago de Compostela,zajmie to 14/ 16 dni, mam 34 lata, wyruszam z Warszawy samolotem do Madrytu , pociagiem do Astorga. Moze ktoś ma ochote sie przyłączyć?

NOWY! Autor: Zuzanna | Dodano: 2017-01-10 20:52:13

Czy znalazł by się ktoś w wieku 20-25 lat, kto chciałby przebyć tą drogę w te wakacje? Myślałam nad portugalskim szlakiem, ale nie jestem w pełni zdecydowana, także mogę dać się przekonać na inną trasę :-)

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-01-11 09:25:12

do Tadeusza

o może Camino Primitivo od końca maja maksymalnie na 17-18 dni. Szukam osoby, która jedzie w tym terminie chciałabym z kimś dotrzeć do początku trasy i zacząć pieszą wędrówkę.

Pozdrawiam wszystkich realizujących swoje marzenia!

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-05 16:30:36

Do Tadeusza.

Mam 49 lat, byłabym zainteresowana. Nadmieniam, że to by była pierwsza moja wyprawa szlakiem św. Jakuba. Odpowiada mi długość pobytu. W jakim terminie? kontakt peraneta@interia.pl

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2017-03-14 20:16:23

Camino Primitivo start z początkiem września. Będzie to moje pierwsze Camino. Być może ktoś też wybiera się w tym terminie? Nie szukam towarzysza koniecznie na całą trasę, kogoś z kim będę szła krok w krok. Zdecydowanie szanuje tempo i preferencje innych. 
 Po prostu, tak sobie myślę, że raźniej byłoby zacząć drogę z Oviedo z kimś kto również będzie pokonywać tą trasę:) 

NOWY! Autor: Violetta | Dodano: 2017-07-09 12:37:28

witam , planuje jesienia 2017 roku wedrowke z Porto do Santiago di Compostella. Ma ktos tez taki zamiar ? Mam 60 lat , nie mam problemu z pokonywaniem duzych dystansow . Razem jest przyjemniej , Ale nie jest obowiazkiem . Zainteresowanych prosze o Kontakt ; reise@at 

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-08-10 14:23:26

Planuje wyprawę na Camino 2017 we wrześniu rowerem, czy ktoś mam podobne plany?