Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino san Salvador,czyli z dala od hałaśliwego tłumu

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-06-14 21:28:32

Leon-stolica prowincji Kastylia i Leon ,gotycka katedra ,bazylika św. Izydora,budowla Antka Gaudiego i mokra dzielnica,w którą można wsiąknąć zauroczonym pierwszym cervesa z tapas ,aż do granic wyznaczonych spokojnym żywotem mieszkających tu artystów i reżimem budzącego się poranka.A z rana rozstanie z poznanymi dnia poprzedniego pielgrzymami i od Parador Nacional de San Marcos de León w drogę liczącą ok. 122 km do katedry w Oviedo.Trzeci już raz u sióstr benedyktynek ( Carbajalas) z radosnymi spotkaniami rodaków,krakowian i tych,których los rzucił gdzieś w świat,tam gdzie przyszło lepsze jutro;znajdujemy wspólnych znajomych i gorący temat wędrówki Marka Kamińskiego do Santiago. "Miej odwagę posłużyć się własnym rozumem".To Immanuel Kant dodaje mi odwagi myśleć inaczej,być może na przekór intencjom tej Drogi,ale piąty już raz łażenia po Hiszpanii musi skłonić do zapytania: po co?,jaki jest sens tej Drogi.Uchylając się,a właściwie zbaczając z tematu poszedłem od Parador Nacional w prawo,kier. Oviedo. 

W ten sposób podjąłem drogę podporządkowaną gł. świętemu Hiszpanii,odnogę,która też prowadzi do Santiago ale przez Oviedo,Camino san Salvador.

Przeurocza droga przez góry we wczesnej wiosennej scenerii daje tyle przeżyć i skojarzeń z procesem przemijania i budzenia się do ponownego życia jak  żadna inna.I spokój i czas na przemyślenia.Aż do pierwszego noclegu,do La Robla.

Jago

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2015-06-14 22:04:22

Musi być cudownie tam, a ja tęsknie za takimi urokami... pozdrawiam Buen Camino...

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2015-06-15 09:03:36

My wybieramy się na Camino San Salvador i dalej Camno Primitivo w drugiej połowie lipca. Proszę o info które schroniska (inne miejsca noclegu) polecacie, a które niekoniecznie należy odwiedzić.

Wszystkim wędrującym  Buen Camino!

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-06-17 12:50:44

Pierwszy nocleg w  La Robla a towarzystwo tworzą Hiszpanie: Toni z okolic Zamory i starsze małżeństwo z Alicante.
Na wiadomość ,że jestem Polakiem starszy towarzysz wędrówki  zareagował bardzo entuzjastycznie chwaląc się znajomością polskiego .
„Na zdrowie“-tego go nauczyli  słowiańscy penetranci rynków pracy w Hiszpanii .To dobrze,że nie przyswoił sobie innego tak wszechobecnego w polskiej kulturze współczesnej słowa ,bo tego  prawdę mówiąc się spodziewałem.
Tak pozdrowiony z rana 30 maja  ruszyłem do nast. miejscowości noclegowej.
Wyposażony w specjalny na  Ruta de Salvador Credencial ,który za 2€  otrzymałem w Albergue de Las Carbajalas w Leon, i podbudowany fizycznie na wędrówce z Santander w Picos szlak  z  Leon do Oviedo ,choć wymagający, nie sprawił mi większych problemów.
Ten  specjalny na  Camino san Salvador kredencjał ma ciekawą zawartość,jest jakby mini przewodnikiem,bo są tam dane o miejscowościach(schroniska,bary,apteki,banki),profil trasy(),odległości itp.Na jego podstawie można w Oviedo (nie sprawdzałem) otrzymać specj. dyplom z potw. przejście Drogi św. Salvatora.
Wcześniej poszperałem trochę w internecie i zdecydowyłem się za http://www.gronze.com/camino-de-santiago/caminos/guia-del-camino-del-salvador dotrzeć do Oviedo w pięć dni.
Bardzo dobry opis tej trasy podaje Maciej Ratajczak w swoim przewodniku dostępnym tutaj
Schroniska po drodze są w  dobrym stanie,raczej małe (oprócz Pola de Lena-tam 36 miejsc,ale b. porządne) bo tłoku nie ma.Na ostatnich trzech noclegach było nas tylko dwóch, ja i Toni,który szedł potem z Oviedo C.Primitivo .
Do schronisk łatwo trafić, bo są usytuowane zaraz przy szlaku.Były zwykle zamknięte,ale na drzwiach wejściowych jest info,że należy zadzwonić pod podany nr telefonu. Na kuchnię i pichcenie w albergu nie zwracałem uwagi,raczej możliwości tych nie widziałem.Zawsze należy nosić ze sobą dużo wody.
Buen Camino
Jago

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2015-06-17 15:07:49

Jago! Dzięki serdeczne za informacje. Mam jeszcze pytanie, czy od La Robla do Pola de Lena nie można zrobić zakupów(nie ma sklepów)? Buen Camino.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-06-17 23:15:28

Prawdę mówiąc,to nie bardzo zwracałem uwagi  na sklepy ,ale w/g przewodników supermarcado albo tienda są w La Pola de Gordon,Campomanes i Pola de Lena a dalej w Ujo , Mieres del Camino i Olloniego.Drobne "doraźne zakupy" można robić w barach.

Pozdrawiam

Jago

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2015-06-18 09:26:46

Dzięki za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam. Buen Camino.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2015-06-19 01:22:05

@Aldona

Nie wiem jak teraz, ale 5 lat temu w Pola de Gordon był sklep gdzie mogliśmy zrobić zakupy. Nie mieli chleba w tym momencie, poprosili abyśmy poczekali, zadzwonili do piekarni i przywieziono kilka bagietek. Później naprawdę nie ma sklepów na trasie. Mija się jakieś bary po drodze ale wszystko było zamknięte. Powiedziano nam że są otwarte zimą kiedy jest sezon narciarski.  W Buiza znaleźliśmy coś jak bar, świetlica wiejska ale  powiedziano że nie mają nic na sprzedaż i jest to miejsce prywatne. W Poladura de la Tercia gdzie nocowaliśmy tuż koło albergue było coś jak agroturystyka, mały hotelik. Mieli na sprzedaż tylko kilka paczek gotowców do mikrofali. Podobno można było u nich zamówić z wyprzedzeniem posiłki ale razem z noclegiem. W Pajares, w albergue, Maria za opłatą dodatkowych 5 euro przygotowała dla wszystkich gorącą obiadokolację. Na czwarty dzień udało się nam przypadkowo zrobić zakupy w obwoźnym sklepie (van), tuż przed Campomanes. Od Pola de Lena jest już dużo lepiej.

Wracając do sklepu , sprawdziłem na mapsgoogle sklep chyba jest gdzie był. Nazywa sie Supermercado Coviran. Po wejściu do Pola de Gordon, przejściu przez most i dojściu do Calle la Constitucion (3 przecznica od mostu) należy skręcić w prawo. Obok też jest bank.

Dobrej Drogi

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2015-06-19 08:50:03

@Mirek

Bardzo serdecznie dziękuję za informacje, jednak na tej drodze warto coś mieć w plecaku do zjedzenia ("małe co nieco") i wodę. Pozdrawiam i buen camino Aldona

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-06-19 12:04:44

Nie polecam absolutnie albergi w Poladura  de la Tercia,to było moje jedyne odstępstwo od podziału etapów podanego w przewodnikach(powinienem zanocować w Buiza) i to był błąd!!!!

W tym w budynku szkolnym urządzonym schronisku wszystko jest tak zasyfione,że strach zrobić nast. krok.Gdyby nie to gospodarstwo turystyczne z barkiem dobrze zaopatrzonym (nocleg 42€) i towarzystwo Toniego,który wskazując na swój plecak powiedział "a tutaj mam jeszcze zapasy,gdyby nam brakło forsy", nie bardzo wiedziałbym co zrobić.Na Camino jednak życie układa się jakby.........samo.Obudziłem się nast. dnia rano w tym schronisku i pierwszy ruszyłem raźnie do Pajares(Payares),do fajnego schroniska,nad którym pieczę sprawuje Marisa.Widokowo był to najpiękniejszy etap tej wędrwki,ale też dający w kość,do pokonania są dwie przełęcze(Collado del Canto 1568m n.p.m. i Puerto de Pajares 1378 m).Zamówioną wcześniej(przed 17:00)  w barze powyżej kościoła kolację można zjeść  chyba ok.19:30.

Pzdr Jago

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2015-06-19 16:49:34

@Jago

Bardzo dziękuję za temat oraz Twoje spostrzeżenia i uawgi. Serdecznie pozdrawiam i buen caminno Aldona

NOWY! Autor: Luk | Dodano: 2015-10-29 22:08:28

Spałem w albergue w Poladura - nie nowe, ale było czysto i bardzo gościnny hospitalero, można gotować. A samo miejsce jest zdecydowanie warte zatrzymania się! ten płaskowyż to bijące serce gór :)

NOWY! Autor: Luk | Dodano: 2015-10-29 22:08:33

Spałem w albergue w Poladura - nie nowe, ale było czysto i bardzo gościnny hospitalero, można gotować. A samo miejsce jest zdecydowanie warte zatrzymania się! ten płaskowyż to bijące serce gór :)

NOWY! Autor: Wiesław60+ | Dodano: 2016-05-09 18:51:26

Właśnie skończyliśmy z koleżanką to Camino. Było super 90% deszcz, błota po kostki, śnieg mgła chmury. To droga dla wytrawnych piechurów I tylko w grupie przynajmniej na odcinkach górskich. Bardzo łatwo o wypadek. A na trasie w ciągu dnia 2-4 osoby. Ja zaliczyłem kilka upadków w błocie kolezanka upadek w górskim strumieniu i kilka w błocie i na skałach. Na szczęścieskończyło się na stłuczeniach. Wszystkim tym którzyuczestniczyli z nami w tym camino osobiście i w modlitwie serdecznie dziękujemy. Dzisiaj ruszyliśmyna Primitivo

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2016-05-09 21:54:21

jak wygląda sprawa z Mszami świętymi na Camino de Salvador?

NOWY! Autor: Wiesław60+ | Dodano: 2016-05-10 16:04:47

W Leon o 18 na start w ciągu tygodnia bez szans 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2016-05-11 10:19:36

Dzięki

A w niedzielę?

A czy kościoły są otwarte w tygodniu?

Może pójdzie z nami ksiądz.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2016-05-15 13:09:52

@Jago

Jago czy mogę znów poprosić Cię o kontakt? Wybierałem się tylko na Primitivo w przyszłym roku, ale postanowiłem dołączyć do niego San Salvador. Na pewno będę miał masę pytań - jak zwykle :)

Mój mail : hlin@op.pl

pozdrawiam!

Maciek

NOWY! Autor: Zosia | Dodano: 2016-06-19 20:51:27

Wczoraj wróciliśmy z camino San Salwador - pogoda cudowna w czasie wędrówki, po jej zakończeniu - deszcz i zimno. Zgadzam się z przedmówcami - camino dość wymagające ale rzeczywiście fantastyczne, zwłaszcza odcinki górskie. Nocowaliśmy w Poladura, nie w Buiza i sądzę, że to był dobry wybór - myślę, że trudno jest przejść odcinek Buiza - Pajares.                    Z wyżywieniem rzeczywiście jest problem.

NOWY! Autor: Heniek | Dodano: 2016-06-19 21:45:39

Zosiu, jak wygląda sprawa z Mszą Świętą na Camino del Salvador?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2016-06-19 23:13:10

Gratuluję Jago! Ja mam nadzieję wreszcie w przyszłym roku też iść tą  trasą. Czy przewodnik jest jeszcze aktualny? Chętnie naniosę poprawki.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Wiesław 60+ | Dodano: 2016-06-20 06:07:00

Maćku opierałem się na Twoim przewodniku i w zupełności wystarczył. Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-06-20 19:36:16

@Maciek  , @ Maciej,

najświeższe informacje to teraz mogą nam przekazać tegoroczni szczęściarze,którzy zmierzyli się z san Salvador.Moim odgrzewanym  wspomnieniom, jako że tyczą się roku ubiegłego,brak już tej wyrazistości.Przygotowując się do tej drogi "odpytałem" internet no i oczywiście poczytałem Twój przewodnik Macieju.Camino san Salvador nie jest szlakiem zbyt dynamicznym,tzn. ze wzgl. na małą liczbę pielgrzymów nie zmienia się rozkład schronisk ani punktów info po drodze.Na moich licznych "łazęgach" po Drogach Jakubowych w Hiszpanii wypróbowałem niezawodną metodę prowokowania "świadczenia pomocy" w potrzebie od  policji (albo Guardia civil).Oni mają w hierarchii swoich obowiązków bardzo wysoko zapisaną pomoc pielgrzymom i wywiązują się z tego wzorowo.Nie odstąpią aż do momentu,kiedy pielgrzym otrzyma o co poprosił.Doświadczałem tego parokrotnie.

Połączenie Camino san Salvador z Primitivo jest super pomysłem.Jak na razie zrealizowałem ten pomysł w dwóch etapach: Leon-Oviedo w 2015 i w maju tego roku część Primitivo (Oviedo-Lugo).

Pozdrawiam

Jago

NOWY! Autor: Zosia | Dodano: 2016-06-22 20:47:24

Heniek - jak wcześniej napisał Wiesław60+ w Leon, w bazylice św. Izydora o 19 jest Msza św. dla pielgrzymów, później nie ma takiej możliwości; w Pajares jest kościół, był otwarty, ale po południu, kiedy tam dotarliśmy, nie było Mszy mimo, że była niedziela. W Owiedo natomiast uczestniczyliśmy we Mszy Św. o 19.00, po której był koncert chóru. Pozdrawiam :)

NOWY! Autor: Heniek | Dodano: 2016-06-23 08:16:04

Dzieki