Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Schroniska na del Norte

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2015-07-02 21:29:56

Wybieramy się na przełomie, sierpień/wrzesień z Oviedo, del Norte. Patrząc na statustyki za czerwiec (dzięki Alex), wypada około 60 osób dziennie na szlaku.A według przewodnika jest w schroniskach od 15-40 miejsc. Mam pytanie do osób które w ostatnim czasie szły del Norte. Jak jest z noclegami na trasie? Robert

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-07-03 00:19:22

To jest teraz tak,że wiele osób wybiera Camino jako formę spędzenia urlopu (niekoniecznie taniego) i stąd tłumy na miejscach noclegowych- Albergach,tych dla pielgrzymów z Credencialem.Przyznam,że  można mnie zaliczyć do tej grupy.Zawsze w zanadrzu mam ten dowód pielgrzyma  i  nim się posługuję.Bo Camino opanowało moje zmysły  i plany urlopowe i mam ciągle niezaspokojoną ciekawość poznawania nowych dróg.

Są jeszcze prywatne hostele i ........noclegi pod wasnym dachem,czyli namiotem.W tym roku pod koniec maja wyruszałem popołudniową porą z Santander i pierwszy nocleg wybrałem w Boo de Pielagos ,w prywatnym Albergue Piedad(12€) 16 miejsc w trzech salach + dwójka (nie wiem za ile). W cenie : pościel,ręczniki,pralka,śniadanie.Za dodatkową opłatą (10€) kolacja.Jest kuchnia.Obiekt zasługuje na przyznanie gwiazdki.Te 14 km to dobry rozbieg na całościowe przedsięwzięcie ,które zawiera przecież etapy ponad 30 km .

Następny nocleg to Santillana de Mar w prywatnym(bo to przy muzeum-miejskie było już completo) na Plaza de Gandaya.Koszt 10€ w 5-cio osobowym pokoju (można wynająć dwójkę).

Śniadanie do wykupienia za  4 €.Brak kuchni.

Po 36km marszu osiąga się San Vicente de la Barquera,ale po drodze możl. zjedzenia obiadu i krótkiej sjesty w Camillas.Odwiedziny w schronisku miejskim dostarczyły mi dodatkowych emocji.W funkcji  hospitalery z ramienia urz. miejskiego uroczym zjawiskiem okazała się " prawie" rodaczka z okolic Lublina,która od 13 lat mieszka w tej pięknej mieścinie.

Z  San Vicente(nocleg w Albergue El Galeon za 10€ ze śniadaniem, to już kołchoz z 22 osobami w sali) szedłem już bardzo zamaszystym zygzakiem do Oviedo,wstępując do Santo Toribio i gubiąc czas w Picos de Europa .Finisz tej wędrówki to Camino san Salvador(czyli Oviedo).Było to kolejne spotkanie z gościnną Hiszpanią.

Na ten letni wakacyjny czas trzeba być przygotowanym na fakt,że możliwości noclegowe w oficjalnych schroniskach dla pielgrzymów mogą być wyczerpane,wtedy pozostają noclegi prywatne albo autobus do nast. miejscowości po drodze.

Zawsze coś się znajdzie.

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Peter Alex | Dodano: 2015-07-03 09:46:05

@Robert

Statystyki pokazują liczbę osób, które dotarły do Santiago de Compostela i otrzymały compostelkę lub certyfikat przejścia szlaku. Nie oddaja rzeczywistego obłożenia schronisk na całej trasie. W tym roku można spodziewać się większej liczby pielgrzymu w lipcu niż w analogicznym okresie w 2010 lub 2014 roku. Po prostu przybywa pielgrzymów.

• 2010 - 3205
  • 2011 - 2983
  • 2012 - 2859
  • 2013 - 2661
  • 2014 - 3289

Co do schronisk - > stąd możesz pobrać aktualną (na początek stycznia 2015 roku) listę http://www.angelpilger.net/camino.html#albergues.

Pax
Peter Alex

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2015-07-03 16:37:44

Dzięki Jago za dodanie otuchy, a Peterowi za informacje. Robert

NOWY! Autor: es | Dodano: 2015-07-04 13:42:02

@J

czy możesz  napsać o swoim zagubieniu  w Picos?

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-07-05 23:27:36

Ależ naturalnie.

Historia z Picos nie jest jeszcze zakończona,tam muszę jaszcze wrócić ,bo tym razem przemknąłem przez nie jakby mnie porwał przeciąg,który się odczuwa (zimny tak ,że trzeba do kijków trekingowych zakładać rękawiczki) maszerując z Sotres do Bulnes.Takie były założenia czasowe na ten rok i nie dało się więcej.
Poznałem 3 miasta,które mogą być dobrym punktem startu w Picos.Są to: Potes ,Arenas de Cabrales i Canga de Onis.
Jeśli ktoś chce przejść Picos szlakiem Ruta Reconquista to wybiera Canga de Onis i dojazd autob.do Cavadonga    albo (w odwr. stronę) Potes choć przewodniki mówią,że a Cosgaya.Wyruszając z Potes do miejsca przechowywania najśw. relikwi krzyża na którym umarł Jezus,czyli do klasztoru Santo Toribio trafiamy na szlak PR-7 przy pobliskiej eremii san Miguel.Potem pojawiają się żólte strzałki i tabliczki z kier. na S. Pelayo- Redo-Mogrovejo.Gdzieś dalej info,że jest się na (lub podąża się w kierunku)  szlaku GR-202,który to pokrywa się z Ruta Reconquista.   
W Potes jest możliwość zaopatrzenia się w potrzebne mapy i przewodniki ,są sklepy z art. do uprawiania turystyki,hotele i schronisko-albergue de Peregrino za 5€ .
A więc z Potes przez Santo Toribio do Mogrovejo a właściwie 1km niżej -do Los Llanos,bo pod koniec maja nie każde refugium jest już otwarte. Nocleg w prywatnym Casa Rural  i tylko dzięki sympatii właścicieli do pielgrzymów za 15€.
Następnego dnia etap do Sotres,czyli pod górkę do Mogroviejo a dalej PR-22 z mocnym podejściem na przełęcz Pena Oviedo i dalej na Puerto de  Aliva aż do wejścia na szlak (biało-czerw.) GR-202,który doprowadzi nas do Sotres.
Tutaj już czuje się przedsmak wdrówki  przez Picos,na lewo i prawo dumne dwutysięczniki a droga prowadzi doliną,częściowo nad bystrym górskim strumykiem.Strome podejście do Sotres i nocleg ze śniadaniem w schr. turystycznym(strzałki pokazują Albergue) za 18,50€.
Przejście Sotres- Poncebos to kwintesencja uroków tych gór.Strome podejścia i uciążliwe( po dużych  kamieniach)
zejścia wymagają kondycji i pewności kroku.Nareszcie na tym etapie do Bulnes i dalej Poncebos pojawia się widok tej niezwykłej góry-Picu Uriellu.Dysponując czasem możnaby wybrać wariant wędrówki z Sotres w kier. Picu Uriellu(Narajjo de Bullnes) do  górskiego schroniska.Urokliwe i niebezpieczne zejście szlakiem górskim z Bulnes  do Poncebos(nie ma połączenia drogoweogo między tymi miejscami,od 2004r kursuje kolejka w tunelu ) i zahaczenie o wąwóz rzeki Caro dopełniły uroków wędrówki tego dnia.Potem było "odejście na drugi krąg“,czyli asfaltem do Arena de Cabrales i o 19:00 autobus do Cangas de Onis.Opuściłem więc ostatnie etapy wędrówki przez Picos : z Poncebos do Lagos de Cavadonga i do Cavadonga.
 Po dotarciu do Cangas i noclegu w hotelu nast. dnia dojechałem autobusem do Cavadonga,by zobaczyć słynną grotę i bazylikę.To hałaśliwe miejsce pełne turystów wydatnie kontrastowało ze spokojem poprzednich dni w górach.Miałem na to jednak moje lekarstwo: dojazd autobusem przez Oviedo do Leon i przejście b. ciekawego szlaku Camino san Salvador.
Pozdr. Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-02-14 20:35:13

Alberge  https://www.gronze.com/cantabria/san-vicente-barquera/albergue-galeon#

w San Vicente de la Barquera jest od jesieni 2017 nieczynne.(Provisionalmente cerrado).

Można sobie poradzić idąc za Camillas tzw. starą drogą do La Revilla,gdzie są 2 schr. turystyczne po przystępnej cenie za nocleg.Tutaj mapa

Dobrej Drogi

Jago