Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Lizbona - Fatima - Porto - Santiago

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-04 22:57:57

Chciałabym Was trochę pomęczyć na biezaco swoimi przezyciami z camino portugalskiego z Lizbony.

Większość zaczyna w Porto i  jest dosyc malo informacji o odcinku Lizbona -Porto. 

Postaram się pisać tylko to, co istotne i przydatne. Pisze z komorki więc czesto nie będzie polskich liter.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-04 23:14:29

Lizbona.

Najszybciej chyba z Modlina, bo bezpośrednio lata stamtąd Ryanair. Bilety kupiłam 6 miesiecy wcześniej za niecałe 400zł. Powrót bedzie z Madrytu tez do Modlina wiec zostawilam tam samochod na jednym z okolicznych parkingow. Taka przyjemnosc kosztuje ok 170-180zl za miesiac z kawalkiem. Za to parkingi oferuja darmowy transfer na i z lotniska.

Poruszanie się po Lizbonie jest proste. Z kartą Viva Viagem poruszamy sie tu swobodnie metrem, autobusami i tramwajami.

Lizbona jest dosc droga jam na pielgrzymi budzet, ale mozna tez tanio zyc. Noclegi w hostelach samym centrum zaczynaja sie od 12€. Tak wlasnie place za nocleg ze sniadaniem  w "5 sins Chiado Hostel". 

Co waro zobaczyc? Kosciol sw. Antoniego z miejscem jego narodzin. Sintre, piekne miasteczko, a szczegolnie zespol ogrodowy o nazwie ktorej nie pamietam.

Warto sie troche powloczyc i nawet troche zgubic, szczegolnie wieczorami. Jak ktos lubi takie rzeczy, to polecam oceanarium. Troche drogo, ale spedzilam tam milo dwie godziny.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-04 23:22:04

Jutro zaczynam camino. Wiele osob odradza rozpoczecie z Lizbony i pominiecie etapow do Santarem. Ja pojde, ale bez szalenstw, zeby leniwe cialo sie powoli rozkrecalo. Na trasie Lizbona-Santarem kursuje pociag i mozna troche stopniowac trudnosci na trasie. Mysle, ze 15, 20, 30km na pierwsze trzy dni bedzie OK. 

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-04 23:35:36

Buen camino Asiu. Planuję w przyszłym roku ruszyć taką samą trasą. Podziel się proszę wrażeniami po powrocie. Szczególnie z odcinka Lizbona-Fatima.

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2015-07-05 01:13:42

Buen Camino Asiu i powodzenia napisz jak Ci przeszy te pierwsze dni? i jaka pogoda, ? Da się wytrzymać?

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-05 15:31:41

Jak wroce, to pewnie zrobie stronkę ze zdjęciami. Teraz tylko ogolne rzeczy.

Lizbona- Vila Franca de Xira

Ten etap jest zabojczy a ja nie jestem masochistka. Dlatego tez wyjechalam z Lizbony Oriente pociagiem do Povoa. Stamtąd jest około 15km z czego jakies 2/3 trasy biegnie po wzdluz rzeki po miejskich ściezkach zdrowia. Dzis jest niedziela wiec spory ruch na trasie. Goraco az tak bardzo nie bylo, ale wlasciwie caly czas idzie sie w słońcu. 

Spory kawalek idzie sie po szosie wsrod pedzacych samochodow, czesto bez pobocza. Nocleg w Hostelu DP za 15€. Vila Franca - ciekawe niewielkie miasteczko. Akurat trafilam na biegające po ulicy byki... Wieczorem jest corrida, ale nie pojde, bo nie podoba mi sie taka zabawa kosztem zwierzat.

Jutro 20km do Azambuja. Tam powinno być albergue. Pewnie bez Wi-Fi. Ceny za Lizboną są duzo znosniejsze dla Polaka. Male piwo 0.6€. 

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2015-07-05 20:14:06

A ja zacząłem na południu Portugalii na Cabo de Sao Vicente :)

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2015-07-05 22:23:52

@ Grześ

A kiedy planujesz dotrzec do Lizbony?

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2015-07-06 15:08:06

Przeszedłem tę trasę w tamtym roku. Cabo de Sao Vicente- Cercal. Potem autobusem do Lizbony. I z Lizbony przez Fatime - Coimbre - Porto - Brage do Santiago de Compostela :) Warto zwiedzić południowe wybrzeże Portugalii z niesamowitymi klifami, nadnorskimi miasteczkami turystycznymi i lasami dębów korkowych w głębi lądu.

NOWY! Autor: Adalbert | Dodano: 2015-07-06 18:02:52

Asiu,

w środę 15-07-2015 podążymy z żoną Twoim śladem na rowerach więc jest szansa, że spotkamy się w okolicach Porto. To będzie nasza pierwsza pielgrzymka do Santiago więc będziemy na bieżąco śledzić Twoje wpisy. Buen camino !

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-07 23:07:27

Vila Franca de Xira - Azambuja - ok 19km

Cały dzień po asfalcie. Nic ciekawego do zobaczenia.

Należy trzymać się strzałek, bo przewodniki mówią o przechodzeniu przez miasteczko Lidl. Ostatnie 6 km idzie się po drodze krajowej N3. Bardzo ruchliwa, ale nie jest źle, bo idzie się po bardzo szerokim poboczu. Za to może tu być problem z wodą, no i totalny brak cienia przez cały dzień.

W Azambuja idziemy cały czas główną drogą aż do kościoła. Przy kościele jest albergue. 12 miejsc, donativo. Nie jest jakieś takie super, ale wystarcza. W kuchni tylko mikrofala i lodówka. Pierwszy dzień, kiedy można spotkać razem pielgrzymów. W albergue było nas 10 osób. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-07 23:26:50

Azambuja - Santarèm - 32 km

Etap dla miłośników sporów ekstremalnych. Santarem jest portugalskim biegunem ciepła. Temperatury są o jakieś 10 stopni wyższe niż w Porto. 

Ostatni cień jaki widziałam na trasie zniknął koło godz. 9.00. Później cały czas w słońcu. Polowa trasy po asfalcie, reszta po szutrowej drodze. Ostatnie 10km bez wody. Kran z wodą jest przy stacji BP. Najpierw idziemy przy kanałach wodnych w towarzystwie miliona latających potworów wchodzących we wszystkie dziury, później kilka wiosek przy wale ppowodziowym. można iść wałem. Lepsze widoki i bardziej bezpiecznie bo bez aut.

Za wioskami już tylko pola, pola, pola, pola. Na koniec ostre podejście do miasta. Noclegów jest kilka do wyboru. Chyba jest albergue, ale ja i większość znajomych pielgrzymów nocujemy w Santarém Hostel. 15€ za łóżko, 40€ za pokój 2 osobowy. Dużo przestrzeni, miły i pomocny gospodarz. Podobno, tak jak na Primitivo warto nocować w Bodenaya, tak na portugalskim w Santarem Hostel. 

Warto obejrzeć miasto. Wąskie uliczki. Wspaniały widok na dolinę rzeki z Porta do Sol. Jak ktoś idzie do Santiago to prawie po drodze, ci co przez Fatimę to raczej na spacerek po południu. Obiad jadłam w galerii handlowej (podobnie jak w Azambuja). Zazwyczaj można dostać pelen talerz jedxenia za 5-6 euro. 

Jak ktoś nocuje w Santarem Hostel otrzymuje na wejściu mapę miasta, a Mario zaznscza wszelkie ciekawe i ważne miejsca. Otzymuje się też ulotkę z wszystkimi miejscowościami na CP z zaznaczonymi miejscami gdzie można znaleźć schroniska.

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-08 15:25:15

A może wybiera się ktoś na trasę z Porto najlepiej przez Fatimę na pocz.sierpnia?;-) Zastanawiam się czy dobrym pomysłęm jest pójść samej, nie znając trasy i pierwszy raz, pokładając jednak zaufanie w Opatrzności;-)

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-08 15:40:12

Nie znasz trasy , pierwszy raz  , proponuję  i polecam  Camino da Costa  .

Buen Camino

M i Sz

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-08 16:59:49

Z Porto nie da się iść przez Fatimę. Poza tym nikt nie zna trasy. Po to są strzałki. Z trasa portugalska z Porto jest idealna na pierwszy raz. Sa krótkie etapy i dosyć płasko.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-08 17:11:41

Santarèm - Minde czyli w dtronę Fatimy.

Z Santarèm do Fatimy jest ok 55km. Chyba dobrym pomysłem jest rozłożenie tego na 3 dni: 25, 15, 15km. Tak zrobiła część pielgrzymów. Mnie czas trochę goni i podjechałam auyobusem kawałek, bo do Minde jest 40km. 

Trasa jest słabo oznaczona, zeby nie powiedzieć - tragicznie. Dopiero w Minde jakieś 300m przed noclegiem pojawila sie cala masa strzałek. Na każdym słupie. Śpie w "Casal dos 5" - prywatny pensjonat z kilkoma pokojami za 30€, w ktorych mogą nocować po 2 osoby. Na wejściu pani mi zrobila swieży sok z pomarańczy i przyniosła ciasto. Jest tu też mały basen, a co!

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-08 22:55:20

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi;-) Rozważyłam szczegółowo i z Porto ciagle wydaje mi się najlatwiej z uwagi na bezpośrednio lot z Warszawy,wysiadam i mogę iść na szlak-mniej więcej?;-)Nie chcę zaginąć gdzieś zanim dotrę do szlaku;-)

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-10 00:41:16

Kilka zdań o portugalskich bankomatach i pieniądzach.

Wzięłam ze sobą tylko 150€ i resztę na koncie walutowym. Myślę, ze to dobre rozwiązanie. Jeśli zabraknie kasy na koncie, to mam jeszcze złotówki i przez kantor online mogę dokonać wymiany. Ale nie o tym chciałam.

W Portugalii kod PIN ma sześć cyfr. Trochę się zdziwiłam kiedy wpisałam swoje cztery i nie mogłam przejść dalej. Doczytałam później, że w takim wypadku na początku należy wpisać dwa zera. 

Na drugi dzień, w innym mieście, wpisałam 6 cyfr i mi wyskoczyło, ze zły numer PIN. Trochę mnie to przestraszyło, ale tym razem 4 cyfry wystarczyły. 

Reasumując - próbować 4 cyfry, jak nie "wejdzie" to pisać dwa zera z przodu.

NOWY! Autor: Damian | Dodano: 2015-07-10 11:11:10

Mozna powiedzieć ze jestem na świeżo z trasą o której pisze Asia bo własnie ukończyłem Camino z Lizbony iiii ..... gdy czytam komentarze do poszczególnych etapow mam wrazenie ze autorka w świetny sposób moze zniechęcić każdego do wyjścia z Lizbony. Jak to jets gorąco, pod górke.... Jezeli juz czytam ze trasa do Fatimy jest źle oznaczona to zastanawiam sie co bedzie gdy wyjdziesz z Tomar gdzie trzeba iśc przez lasy eukaliptusowe które ciagle są wycinane i znalezienie fleches graniczy z cudem. Dla mnie osobiście ten etap Lizbona-Fatima-Porto był najlepszym odcinkiem na gtrasie do Santiago, na którym kazy moze spotkać sie z samym sobą nie ma przesutu komercią  i nie traktuje sie pielgrzyma tylko przez pryzmat jego portfela. Polecam kazdemu tą trase  ! ! !

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-10 15:01:26

Ponieważ wybieram się tą trasą w przyszłym roku, to z uwagą slędzę Twoje Asiu wpisy. Za każdym razem czytam je z dużym wzruszeniem i myślami jestem z Tobą. Wydaje się, że etap z Lizbony do Fatimy jest najtrudniejszy np. z powodu braku albreque.

Damian, widzę, że twoje doświadczenie jest inne. Czy znajdziesz czas, by się nim podzielić? To będzie niezwykle cenne nie tylko dla mnie, mam nadzieję.

Buen camino

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-10 19:17:39

@Damian, nie chcę nikogo zniechęcać, piszę co widzę, zupełnie subiektywnie. Trzeba mieć świadomość, że jeszcze przez kilka lat to będzie trochę inne camino niż np. te na północy Hiszpanii. Dużo czytałam o tej trasie i nie jestem rozczarowana. Masz prawo mieć inne wrażenia. Ja piszę w miarę na bieżaco, pewnie jak będę w domu też podsumuję w kilku zdaniach, że warto. 

Dużym plusem jest mała ilość pielgrzymów, minusem to, że tak naprawdę mieliśmy tylko jeden wspólny nocleg w Azambuja. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-10 19:49:39

Minde - Fatima ok. 16km

Myślałam, że szybko "pyknę" te 16km, ale nie było tak dobrze. Wyszłam dosyć późno i szybko zrobiło się gorąco. Muszę cofnąć wpis o złym oznakowaniu szlaku. Ten etap jest oznakowany wręcz wzorcowo. Strzałki są na każdym słupie, słupku czy nawet na kamieniach pod nogami. Są strzałki niebieskie i żółte, napisy Fatima i Santiago, muszelki, i wreszcie małe rysunki pielgrzyma czy też literki "F".

Teren Fatimy jest gorzysty, już od wyjścia z Minde serducho mi trochę weselej zabiło, bo zrobiło się w końcu takie camino jakie lubię: wąska ścieżka, pnąca się po kamieniach w górę. Troche jak moje kochane primitivo. Do tego 2-3 wioski po drodze. 

Duża część trasy wiedzie wśród urokliwych zakątków. Ziemia jest rdzawa, często idzie sie między kamiennymi murkami i przez lasy eukaliptusowe. 

Trzeba uważać na wode, a właściwie jej brak. Nie ma barów po drodze (może gdzieś poza szlakiem). Wlaściwie to był jeden 50m za trasą, ale był zamknięty. 

W Fatimie tuż przy Sanktuarium (po lewej stronie) jest albergue dla pielgrzymów pieszych. Ja śpię w Hostelu Fatima za 14€. Nie wiem czy mogę polecić, bo dostałam pokój prywatny, więc jestem w siódmym niebie. Jak ktoś chce spać w hostelu, to ten mój jest na głownej poprzecznej drodze na poczatku Fatimy (w lewo). Natomiast idąc w prawo tą drogą jest Hostel Pereiro, gdzie noclegi są po 13€ a dla pielgrzymów po 10€.

Waro podejśc do informacji w Sanktuarium (niedaleko kaplicy) i zapytać o msze sw. po polsku. Są plakaty z rozpiską, ale są też msze prywatne, ktorych nie ma wywieszonych.

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-11 20:30:45

Mam bilet na 03.08 do Lizbony,pożniej autobusem do Porto,dalej szlakiem nabrzeżnym jeśli uważacie,ze jednak jest dobrze oznakowany i wędrówka w pojedynkę bezpieczna,np w lesie nie atakują niedzwiedzie to idę?;-) Co do powrotu planuję w okolicach 16.08,liczę,że uda mi się przejść caly szlak,jesli ktos ma ochotę dolączyć,to też zapraszam,bo mogę iść z towarzyszem też;-)

NOWY! Autor: eMKa | Dodano: 2015-07-12 10:14:00

Aga! Mimo, że będziesz szła w pojedynkę to nigdy nie będziesz szła samotnie o czym się wkrótce przekonasz i będziesz to sobie po powrocie bardzo cenić. "You will never walk alone".

Po powrocie podziel się impresjami z drogi. Buen camino.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-12 11:27:46

@aga

My szliśmy z samego centrum  Porto , potem  do Se  Katedra po pieczątkę w Paszporcie i zaczynamy CAMINO. O 10 -tej była msza w Katedrze  , to była sobota . Nasz pierwszy nocleg był w  Angeiras na Kempingu za 6 euro od łebka. Jak chcesz więcej informacji  to pisz , chętnie pomożemy .

M i Sz

Buen Camino

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-12 23:35:00

Autobusem pojechałam do Tomar. Koszt: niecałe 4 euro. Co 4 lata odbywa się tu wielka fiesta, znana na całym świecie: "Festa dos tabuleiros". Do miasta zjeżdża wtedy ok. 500tys. ludzi. Nie ma co marzyć o noclegu w hostelu czy u bombeiros. 

Jak to bywa na camino, sw. Jakub znalazł mi nocleg. Byłam zafascynowana tym, co dzieje się w mieście w tym czasie. Ulice przepiękne, ludzie wystrojeni, uśmiechnięci... Zmieniłam trochę plany i zostałam dziś na główną procesję i na kolejny nocleg podjechałam autem. Myślę, że niewielu Polaków widziało to co ja dziś. 

Nocuję dziś w Alvaiăzere w Albergaria Pinheiro's - 10€ za pokój prywatny. Pieczątka taka prawdziwa - z lanego wosku. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-13 20:44:24

Alvaiaziere-Alvorge ok. 24km

Etap fajny, dużo chodzenia po górach i lesie. Jednocześnie trochę męczący. Mialam dojść do Rabaçal, ale to było ponad moje siły. Jutro będę musiała pewnie podjechać, żeby nadrobić trochę kilometrów, bo do Coimbry jest stąd jakieś 40km. Nie do zrobienia przy mojej kondycji i ukształtowaniu terenu. 

W sumie, nie są to góry takie jak na primitivo, jednak na te 400m trzeba sie z plecakiem wdrapać. Nie mogę się doczekać Porto. Stamtąd trasa nad oceanem, dużo chlodniej i krótkie etapy.

Alvorge to mila wioska. Albergue wygląda na nowe. Jest czyste i mało używane. Piękna łazienka, kuchnia, kilka (6?) łóżek pietrowych oddzielonych od siebie ściankami. Donativo

Tłumów nie ma. Dziś jestem sama w albergue. Wczoraj była nas trójka, po drodze był jeszcze Hiszpan śpiący po opuszczonych domach.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-13 20:49:26

Asiu, dziękuję za codzienne wpisy. Są dla mnie bardzo budujące i wzruszajace

buen camino

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-14 17:49:33

Dziś Coimbra - dawna stolica Portugalii. Góry powoli chyba się kończą. Najwyższe wzniesiesienie dziś to 215m. Coimbra to miasto położobe ma zboczu góry, z ogromnym uniwersytetem.

Nocleg w albergue dla pielgrzymów w Santa Clara-a-Nova. Jest 8 miejsc po 8€. Jest wszystko, co potrzebuje pielgrzym a do tego lód w lodówce i wi-fi. Jest 6 osób. Dziś po drodze spotkałam Francuzów, których poznałam w Azambuja. Miłe spotkanie po kilku dniach rozłąki. Pewnie parę etapów przejdziemy razem, bo nie ma za dużego wyboru co do noclegów. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-15 19:12:52

Coimbra-Mealhada ok. 25km.

Od kilku dni (od Tomaru) zrobiła się pewna prawidłowość. Rano jest chłodno i mgliście, koło 10-11 pojawia się słonko i robi się upalnie. Trzeba do tego czasu przejść jak najwięcej. Albergue w Coimbrze było OK, ale okazało się, że mało kto spał, bo byliśmy osaczeni przez komary...

Etap dzisiejszy był taki w sam raz. Dwa małe podejścia, trochę małych wiosek, godzinny spacerek po lesie. Niestety sporo asfaltu. Jutro ma być jeszcze więcej.

Dziś nocleg w prywatnym alberge za 10€, kilkanaście miejsc, a pielgrzymów chyba ośmiu

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-16 18:17:47

Mealhada-Agueda - ok. 25km.

Dziś przyszedł kryzys. To już połowa drogi. Zarówno Mealhada jak i Agueda są słynne z produkowanego tutaj wina. Zapewne też duża część portugalskich win stąd pochodzi.

Dzisiejszy etap prawie w całości wyznaczony jest asfaltem. Caly dzień to trzy rodzaje trasy: winnice, miasteczka lub strefy przemysłowe.

Trasa dosyc płaska, choć na horyzoncie piętrzą sie góry. Kilka kranów z wodą po drodze. W Agueda jest prywatne albergue, jedno z tych, których nie ma w niektórych przewodnikach. Mieści się przy rezydencji Celeste. Cena 12€, małe pokoje po 2-4 osoby. Miejsc kilkanaście. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-18 17:54:11

Agueda - Albergaria a Velha ok.  20km. 

Wlaściwie to krótki i dość prosty etap z małą dokładką. Prawie cały czas idzie się po asfalcie. W Albergaria jest albergue, ale ponieważ było tylko 16 km trasy, postanowiliśmy skrócić sobie kolejny dzień (31km.) i pójść do domu diecezjalnego. Ok. 4km dalej (200m za trasą). Dzień wcześniej kobieta z albergue tam dzwoniła i nas zaanonsowała. Zamówiła nam też obiady. Nocleg w ogromnym domu. Miejsc chyba 24, była nas czworka. Dostaliśmy suty obiad. Wszystko za donativo.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-18 18:02:09

Albergaria-Sao Joao de Madeira ok 27km.

Etap dosyć trudny. Dobrze, że krótszy o te 4km. 

Cały dzień to wchodzenie na wzgórza i schodzenie. Wszystko po asfalcie. Wejścia takie dosyć długie i strome. Na szczęście mało dziś słońca było.

Nocleg w Santa Casa de Misericordia, w domu opieki na materacach. Donativo

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-20 20:27:06

Jestem już drugi dzień w Porto. Koniec pewnego etapu wędrówki. Czas na małe podsumowanie.

Portugalia jest śliczna a ludzie bardzo mili. Jednak jest to camino inne niż te hiszpańskie. Zapewne za kilka lat bedzie inaczej, już teraz wszystko się dynamicznie zmienia, jednak trzeba pamiętać, że tu camino dopiero raczkuje. Na danym etapie jest tylko kilku pielgrzymów. Przez kilkanaście dni tylko kilka razy spałam w prawdziwym, miejskim czy parafialnym albergue. Czasem znajdziemy w miejscowościach prywatne schroniska dla pielgrzymów lub hostele w cenie 10-15€. Dlatego też trzeba liczyć się z tym, że koszt camino na tym odcinku to zazwyczaj 20-25€ dziennie.

Trasa chyba idealna dla rowerzystów - myślę, że ok. 80% drogi to asfalt, tudzież chodniki. Czasem bywa męczące. Najtrudniejsze były pierwsze dni do Santarem, tam nabawiłam się pęcherzy. dalej było lepiej. Gdybym planowała jeszcze raz tą trasę, to raczej bym dodała jakieś 3-4 dni wędrówki, bo niektóre etapy dla mnie były nie do przejścia. 

Warto korzystać z uroków pięknych miast, które się mija. Warto rzucić okiem na Lizbonę, Santarem, Fatimę, Tomar, Coimbrę czy Porto. 

Jutro ruszam dalej trasą nadbrzeżna/da costa. Powinno być taniej na noclegach. Pewnie też więcej ludzi. 

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-20 21:08:01

@Asia

My z Porto doszliśmy do Angeiras , jest tam Kemping Orbitur. Za domek bez łązienki zapłacilismy 12 euro (dwie osoby)(  Byliśmy tam 23 maja to już prawie 2 miesiące , czas szybko leci)

Buen Camino

M i Sz

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-20 21:17:35

Asiu, ja po swoim ubiegłorocznym del norte zaplanowałam właśnie takie odpoczynki i cała trasa Lizbona-Fatima-Porto-Santiago wyszła 36 dniowa. Ciekawa jestem ile dni Ty zaplanowałaś i już się cieszę na Twoją dłuższą relację. Mam nadzieję z niej skorzystać za rok.

Buen camino

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-21 18:05:28

Ja mam tylko 33 dni i chyba właśnie o 3 dni za mało. Teraz powinno być już dobrze. 

Porto Mercado - Vila do Conde ok. 22km.

Najpierw wyjazd metrem za miasto, później zaraz przez most i w drogę. Po dniu odpoczynku miałam sporo siły. Tak, jakbym dopiero zaczynała camino. Myślałam, że dobrym wyborem jest "Camino da costa" czyli camino co jakiś czas stykające się z nabrzeżem. Dziś zaczęłam iść nad samym brzegiem oceanu czyli trasą "camino nadbrzeżnego" i było wspaniale. 

Cała trasa wiodła przez drewniane pomosty. Szybko się idzie, nie trzeba uważać pod nogi, przepiękne widoki. Aż do 11.00 była mgła i szło się wśród kropelek wody, jakby w deszczu. Niestety w pewnym momencie poszłam (zamiast na pomost) za żółtą strzałką i weszłam na "da costa" i szłam tą trasą ostatnie kilometry. Nie polecam. Jutro będę się trzymać brzegu. Ostatnie kilometry biegły po kocich łbach. Ciężko się szło, sporo samochodów.

W Vila do Conde nie ma albergue. Nocleg w pensjonacie Erva Doce Guest House - 15€ w pokoju  3-osobowym z dużą łazienką. Jutro ma być albergue, ale coś mi się wydaje, że sporo pielgrzymów idzie.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-21 20:37:16

@Asia

Asia  w Vila da Conde  spaliśmy w Hostelu "Bellamar"  Nie wiem jak dalej pójdziesz  ale o następnę  noclegi możwesz zapytać na kempingach Orbitura najbliższy masz tu:
Adres: EN 13 - Km 13, Lugar do Rio Alto, 4570-275 Povoa de Varzim, Portugalia
Telefon:+351 252 615 699

Potem w Marinhas  jest duża Alberga  "donatiwo"  i znowu  kenpingi Orbitur  w Viana do Castelo i potem w Caminha  . Nocleg w Orbitur dla pereglinios kosztował  10 euro /osoba

Czytając Twoją relację czuję sie jak bym znowy tam był , a jutro minie  dwa miesiące jak ny zaczynaliśmy z Porto

Buen Camino

M i Sz

NOWY! Autor: Ola:) | Dodano: 2015-07-21 21:21:33

w marinhas jest spore (jak na warunki portugalskie albergue) chyba 16 miejsc. Donativo.

w Viana do Castelo polecam albergue w klasztorze karmelitów (6E) zaraz za mostem po prawej stronie. Brama otwierana około 6 rano.

w Caminha albergue w przedszkolu (info w informacji turystycznej) donativo. Miejsc ponad 20.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-21 22:26:51

W Marinhas jest duża alberga  ,  dwie sale do spania + sala  koputerowa + kuchnia .Myślę ,że ponad 30 osób się zmieści, My byliśmy pierwsi ,odebraliśmy klucz w "tamtejszym ośrodku zdrowia"

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-22 21:25:23

Ola, mam wszystko spisane z Twojego bloga. Dziś Marinhas. Jakieś 30km, bo gdzieś tam się zapodziałam. Spory kawałek camino nadbrzeżnego, później da costa. Podobnie jak wczoraj - brzegiem idzie się świetnie, ale kiedy camina się łączą trudno jest wrócić na nabrzeże. Noe wiem co ci portugalczycy widzą w tej kostce brukowej? Narzekałam na asfalt, no to mam... 

Nocleg rzeczywiście donativo. Jest chyba 11 pielgrzymów.

Jutro tylko 20km... 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-23 19:04:34

Viana do Castelo ok. 20km.

Etap całkiem przyjemny. Tym razem w wersji da costa. Pierwsza godzina przez miasteczka i kocie łby. Później trochę polnej drogi. W połowie drogi most, na który weszłam po drodze krajowej. Nie było dużo samochodów i było w miarę bezpiecznie. Camino robi w tym miejscu spore kółeczko. Kilkaset metrów za mostem, po lewej stronie widać wejście na camino. Wbrew mapce z przewodnika, camino nie wchodzi na drogę krajową, tylko sie z nią styka. Od tego punktu droga spory kawałek wiedzie przez las. Kilka podejść.

Na koniec 2-3 miasteczka. Nie ma się co spieszyć, bo etap krótki, a albergue w Viana jest otwierane o 15.00. Najpierw trzeba dzwonić do karmelitów, albergue jest z tylu kościola. Koszt 6€, sporo miejsc, mało ludzi. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-25 18:35:13

Na granicy portugalsko-hiszpańskiej szlak się rozgałęzia. Można w Caminha skręcić w stronę szlaku cantralnego, lub iść dalej nabrzeżem. Ja wybrałam tę drugą opcję i chyba był to trafny wybór. 

Wczoraj nocowałam w A Guarda, już po hiszpańskiej stronie rzeki. To jest ok 3-4km więcej, ale przynajmniej nie trzeba rano czekać na pierwszy prom. W A Guarda jest miłe schronisko (5€) z kuchnią. Hospitaliero słucha polskich piosenek i zna sporo polskich słówek.

Dziś Mougas. Trasa dziś chyba najpiękniejsza z wszystkich poprzednich. 20km wzdłuż oceanu. Takie widoki tylko tu. Ocean i góry. Trochę zimno, bo taki mikroklimat tu jest, a słonko zza gór pokazuje się późno. Nocleg w prywatnym albergue (10€). Najbliższy sklep 1.5km, obok restauracja. Do oceanu 50m. W końcu zobaczę zachód słońca...

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-25 22:20:25

Dziś albergue w Mougas opanowane przez Polaków. 16 osób z Łodzi i ja... 

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-07-25 22:33:03

@Asia

Gdzie następny przystanek?

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2015-07-25 23:01:55

@ Asia 

Powodzenia. Świetnie sprawozdajesz.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-26 18:14:11

A Ramallosa. Ok 17km.

Dobrze, że najbliższe dni to etapy poniżej 20km, bo jestem już zmęczona trochę. Dziś fajne 17km. Pobudka jednak o 5 rano, bo jest niedziela, a polska grupa ma Msze św. o 5.30. Poźniej się kładę na godzinkę, bo nie chcę chodzić po ciemku i być o 10.00 na noclegu. 

Najpierw trasa wzdłuż drogi asfaltowej - ścieżką rowerową. Po kilku kilometrach wejście na wzgórze, by "skrócić" drogę i ściąć półwysep. Zapewne jednak czasowo wychodzi podobnie, bo trzeba wspiąć się dosyć wysoko, by później zejść do Baiony. Podejście jednak nie jest ciężkie, a odpoczynek na górze - bezcenny. 

Baiona to turystyczne miasteczko z plażami, portem, jakimś zamkiem. Do noclegu godzinka drogi więc można coś tam zobaczyć. Dziś jest niedziela, pełno ludzi, poszłam na nocleg w schronisku zakonnym. Jest na camino, 10€ za pokój pojedynczy. Łazienki ogromne z prysznicami, wanną, co kto lubi. W okolicy sklepy i restauracje. 

Jutro Vigo, trochę szkoda, że nie mam jeszcze jednego dnia wolnego, bo podobno na tutejszych wyspach są najpiękniejsze plaże na świecie...

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-27 20:49:45

Vigo ok. 20km

Niby krótki etap, ale jakoś mi się dłużył. Cały czas były małe podejścia i zejścia. Dosyć męczące, ale niektóre ścieżki w lesie przepiękne. Wydaje mi się, że było dziś więcej niż 20km., sporo było kluczenia w uliczkach i na ścieżkach. Jednak miły dzień, czasem z widokiem na słynne plaże. 

W Vigo nie ma albergue, jest sporo hoteli i hosteli.

Jutro Redonela czyli trasa centralna. Mam nadzieję, że nie będzie tłoczno. Dziś widziałam 5 pielgrzymów. Tak sobie myśle, ze może będę nocować "pośrodku" normalnych etapów? Tam też są schroniska i pewnie mniej tłoku...

NOWY! Autor: Pawel | Dodano: 2015-07-27 22:21:26

Co radzicie totalnemu nowicjuszowi na tej trasie: zaczac od Lizbony czy lepiej od Porto i przejscie do Santiago? Bedzie to, jesli sie uda, moj pierwszy raz samotnie i chcialbym jednak nie zrazic sie ciezkim terenem czy nadmierna dlugoscia.

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-27 22:31:10

@Asia

Widze że idziesz Da Costa,ja chciałabym nabrzeżnym-powiedz porsze,czy idac po strzałkach nie zginę? Przewodnik na nabrzeżny jest tylko do połowy drogi. Powiedz tez,jak pogoda-czy dni deszczowe są? buty na zmianę konieczne,czy dałas rade w jednych? ja mam sandałki i za kilka dni wyruszam;-) Jakieś psy po drodze atakują,czy bezpiecznie?;-)Czy latarka potrzebna?

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-27 22:33:38

@Paweł

Ja tez idę sama i też pierwszy raz,jak będzie ciężko samemu to możemy się złapać;-) Idziesz nabrzeznym czy da costa? ja zaczynam od 04.08 z Lizbony do Porto autobusem i dalej juz pieszo. 

NOWY! Autor: Pawel | Dodano: 2015-07-27 22:35:08

Ja jesli juz, to przelom wrzesnia/pazdziernika dopiero, moze wczesniej ale na pewno nie sierpien, fajnie ze sie zlapalismy, trzymajmy kontakt. Chcce przejsc chyba troche tym i troche tym, zeby bylo kolorowo :).

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-27 22:37:23

a wg pogody cały czas slonce, czy cienka kurteczka z kapturem się przyda,czy bez sensu?Niech ktoś doradzi proszę;-)

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-27 23:00:28

@Pawel,

OK,jestesmy w kontakcie, tutaj odzywac będe sie na pewno;-)Ciągle mam jakies pytania, ale po powrocie będe mogla sama cos poradzić moze-)

NOWY! Autor: Pawel | Dodano: 2015-07-27 23:13:25

:)

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-28 17:47:46

@Aga, ja szłam takim mieszańcem nadbrzeżnego i da costa. Wieczorem analizowalam obie trasy i wybierałam. Czasem schodziłam z nadbrzeżnego na da costa - na to trzeba uważać. Pogoda jest dobra, chociaż dwa razy na chwilę wyciągałam pelerynę. Często bywa też mgła i jest dość zimno. 

Mam latarkę, ale jeszcze jej nie używałam. W Portugalii wschód słońca jest o 6 rano. W Hiszpanii o 7-ej, ale za to etapy krótkie to nie ma co się zrywać.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-28 17:55:00

@aga, idąc po strzałkach nie zginiesz, ale camino nadbrzeżne łączy sie często z da costa i idąc po strzałkach po prostu zejdziesz z nadbrzeżnego. Co do butów, to ide w sandałach Keen drugi rok, bez żadnych problemów, ale mam też drugie, lekkie sandały na popołudnia.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-28 18:29:35

Vigo-Redonela ok 17km.

Ostatni etap camino da costa. Z rana próbowałam znaleźć katedrę, gdzie powinnam zacząć camino, ale nie dane mi to było. Nie szukałam jej za bardzo,  ale nie było jej na tej ulicy, co mi się wydawało, że powinna być. Szłam więc wg wskazówej z przewodnika Maćka i z pewnością jest to dobry kierunek, ale raczej noe jest to camino. Nie ma żadnych strzałek. Jednak podążając za opisem w końcu pojawią się strzałki i wtedy już droga łatwa. 

W Vigo jest albergue! Kiedy szłam dziś rano zobaczyłam dzwonek z napisem "albergue". W głebi był duży budynek z krzyżem i napis "HERMANOS MISIONEROS DE LOS ENFERMOS POBR...." Zrobiłam zdjęcie o końcówkę ucieło. Moze ktoś znajdzie

Kilka kilometrów za Vigo wchodzi się na zbocze góry i wtedy aż do Redoneli idzie się szeroką ścieżką z widokiem na port i rzekę. Przepiękne! 

Na miejscu byłam o 12.30 i grzecznie stanęłam do kolejki czekając na otwarcie albergue. Nie dostałam łóżka... Nocleg znalazłam w A casa da Herba, 50m dalej. Prywatne albergue, warunki bardzo dobre. Jest kuchnia, inyernet, czysto i miło. Cena 12€. 

Szkoda, że ostatnich kilkudziesięciu kilometrów nie mogę przejść wspak, w stronę Porto. Nie lubię takich tłumów i gonitwy...

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-29 18:42:39

Pontevedra ok. 18km.

Cieszę się, że etapy ostatnio są krótkie, bo już czuję zmęczenie. Dziś było znowu niewiele kilometrów, ale za to dwa spore (jak na to camino) podejścia. Trasa jednak  całkiem miła, gdyby nie te tłumy na szlaku. Najgorsze są takie dość spore zorganizowane  grupy młodzieży, która idzie dość szybko i dość hałaśliwie. 

Dziś mi się udało dostać do albergi tuż przed takimi dwiema grupami. Dzięki temu dziś nocleg w miejskim albergue za 6€. Warunki całkiem dobre. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-29 20:51:13

Nawet nie wiem czy ktoś czyta te moje wypociny, ale mam dwa pytania:

1. Czy ktoś nocował z Was jakoś ostatnio (od zmian) w Hebronie koło Padròn? Coś czytałam o jakiejś kolacji i śniadaniu. Tak się nastawić czy raczej kupić coś wcześniej w sklepie?

2. Chciałabym nocować na Monte do Gozo, ale zastanawiam sie, jak to zrobić, bo to nie po drodze, a w Santiago bede pewnie koło 14.00. Najpierw na Monte, później wrócić do miasta czy łazić z plecakiem i wieczorem do albergue? Jak robiliście?

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-29 20:59:12

@Asia

bardzo Ci dziękuję za odp i relacje,widze,ze idziesz sama i nie ma obawy co do bezpieczenstwa i zagubienia ewentualnego;-) Lasów niepokojących po drodze nie było?;-) schronisko zawsze jakies się znajduje?;-) Nie planowalas kazdego odcinka i samo wyszlo?;-) od Caminha przewodnika nie mam,dam radę te część bez niczego dalej tylko po strzałkach?

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-29 21:08:50

Asia, ja czytam, a nawet czekam na kolejne Twoje wpisy. Bardzo za nie dziękuję. Ruszam za Tobą za kilka dni.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-29 21:38:50

@aga, nic się nie martw. Będzie OK. Jest bezpiecznie, lasów w których grasują zbóje nie było, aż do Redoneli nie było problemów z noclegiem. Zawsze można rezerwować przez telefon. Co do przewodników, to wszystko masz na tej stronie. Najpierw przewodnik camino nadbrzeżnego, później da costa i w końcu camino portugalskie cz II (chyba taki tytuł). A od Porto do Caminha to raczej mieć przed nosem obydwa pierwsze, bo się pogubisz. Szlaki się krzyżują i dobrze wiedzieć gdzie. Dobrze jest mieć przed nosem wydrukowaną mapkę z przewodmików, gdzie zaznaczone są oba szlaki. 

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-07-29 21:58:49

Asia dziękuję, Gosia kiedy ruszasz?Czy tez z Porto?;-)

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-07-29 22:03:09

5 będę w Porto. kontakt do mnie: sa-dni@o2.pl

NOWY! Autor: Anna z Lublina | Dodano: 2015-07-29 22:05:43

@Asia

Byłam z mężem w 2010r. Albergue w Hebron jest naprawdę godne polecenia, było donativo, wspaniała atmosfera , wspólna kolacja i śniadanie z franciszkanami i hospitaliero, możliwość uczestniczenia we Mszy św., cisza, spokój ...Przed Padron trzeba zejśc z głównego szlaku jakoś na prawo, dokładnie nie pamiętam i podejść ze 3km. Bardzo zachęcam, warto...

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-07-29 23:16:51

Asia! Z przyjemnością czytam Twoje wpisy i śledzę Twoją drogę. Jeśli masz jakieś istotne uwagi i informacje, które powinny znaleźć się w przewodnikach to je zamieść tu na forum, a ja zaktualizuję przewodniki. Pojawiły się nowe albergi na trasie od Lizbony, w których spałaś, przydałby się opis do nich. Pozdrawiam serdecznie! Bom Caminho!

NOWY! Autor: Stanisław | Dodano: 2015-07-29 23:32:56

@Asia

Z Padron dojdziesz na 13 -stą, z Hebron można wejść bocznymi drogami

na szlak pomijając cofanie się do Padron -pytaj na miejscu.

Dojście do katedry w SDC od strony  Camino Porto

dość pokrętne. 

NOWY! Autor: Damian | Dodano: 2015-07-30 10:39:39

W Monasterze u Franciszkanów w Herbon (nie Hebron) mozna liczyć na wspólną kolację i sniadanie jest tam okolo 16 miejsc na łóżkach, donativo, cisza i spokoj miejsce jak dla mnie godne polecenia. Otwierane jest okolo 16, ze mna nocowała tam ejszcze jedna osoba. Wieczorem hospitalero oprowadza pielgrzymów po niezwykłym zabytkowym monasterze a następnie mozna uczestniczyć w mszy świętej, po której spozywa sie wspólną kolację. Wychodząc z Herbon w kierunku Padron najlepiej skręcić za torami w Padron w pierwsza uliczkę w prawo i iśc wzdłuż torów aż przy końcu drogi zobaczymy żółtą strzałkę kierującą nas w prawo Osobiście wychodząc wcześnie rano z Herbonu zdązyłem do Santiago na mszę dla pielgrzymów o godzinie 11:00 poźniej kursuje autobus numer 6 (o ile dobrze pamietam) z Praza de Galicia , którym za cene  ok 1euro mozna dojechac w pobliże Monte do Gozo (nie pamietam jak nazywa sie przystanek ale po przejechaniu autobusem nad autostradą należy wysiaść na pierwszym przystanku który jest w poblizu Hotelu Apostol) Bedziemy po prawej stronie widzieć Tablicę z napisem Monte do Gozo i należy iśc tą drogą cały czas do góry.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-07-30 22:26:19

Caldas de Reis ok. 24km.

Pobudka dosyć wczesna, bo pierwsze budziki na dużej sali zaczęły dzwonić o 5.45. Poleżałam chwilę i wstałam. Pierwsza godzina zeszła mi na wychodzeniu z miasta. Trochę się pogubiłam. Część strzałek jest malowana na chodniku i są wytarte. Już dawno nie szłam ponad 20km, ale w miarę łatwy etap. Było jakieś wzniesienie, ale nawet nie zauważyłam. W ogóle widoki jak u nas w Beskidach. Na szczęście nie chodzi się po szczytach.

Dziś było trochę asfaltu, trochę kamuenistych ścieżek. Jakby ktoś miał pęcherze i cienką podeszwę, to by dziś cierpiał. Po drodze sporo barów, fuentes i automat z kawą. Po wejściu do Caldas po lewej stronie miejsce do wyparzenia nóg w wodach termalnych. Niestety zbyt gorąca woda, by wymoczyć je dłużej.

Nocleg w prywatnym albergue "O Cruceiro" 300m od camino. Jest to hotel, w którym część pokoi zamieniono na abergue. Pokoje sa 6-osobowe z łazienką. W kuchni tylko mikrofala i 3 widelce. Jedt pralka i suszarka, na dole restauracja. W kościele codxiennie msza o 20. Nie wiem jak w niedziele.

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-08-01 18:31:30

Klasztor Herbòn ok. 19km. 

Końcówka dla mnie dosyć trudna, bo jestem już ogólnie zmęczona. Na szczęście nie jest daleko, pobieważ chcę iść do monasteru, to zupełnie mi się nie spieszy, bo tam otwierają dopiero o 16.00. Jest tylko jedno podejście, a później dosyć długie zejście kamienistą leśną ścieżką. 

Ok. 2km przed Padron ścieżka się rozwidla i do monasteru prowadzi droga dosyć dobrze oznaczona czerwonymi strzałkami. Wybór noclegu był strzałem w dziesiątkę. Nocleg prawie idealny. W schronisku prawie zawsze są miejsca. W sumie było nas 12 osób. 2 prysznice, o 19.00 zwiedzanie klasztoru, o 20.00 Msza św. a po niej wspólna kolacja. Miło, czysto, przestronnie. Duży park obok, gdzie można poczekać, jeśli dojdzie się szybciej. Rano, o godz. 7.00 śniadanie. Ja dostałam jeszcze na drogę jabłko i babeczkę. Wszystko donativo. 

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-08-01 18:48:46

Santiago de Compostela 

Trasa to ok. 27km., ale nie wiem,  ile dziś przeszłam, bo trochę sobie skróciłam i poszłam do pewnego momentu drogą nr 550. Nie jest to wymarzony koniec camino, ale na pewno skraca się trochę końcowy etap. To jest przydatne szczególnie dla osób, które tak jak ja na końcowych kilometrach szurają butami po asfalcie. 

Wyjście z monasteru oznaczone jest żółtymi strzałkami. Prowadzą one do Padron. Nie trzeba jednak tam wracać. Po przejściu przez tory kolejowe skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż torów kolejowych aż do kościoła w Iria. Tam są już żółte strzałki. Myślę, że to jakieś 2km więcej od drogi z Padron.

Ostatnie 30% drigu to już camino. 5 km przed Santiago ostatnie podejście i widok na katedrę. W Santiago trzeba chyba iść za innymi. Strzałki jakoś się urwały, muszelek też nie widziałam.

Tyle. Koniec. Kropka. Pojutrze wracam do domu.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-08-01 18:56:57

Asiu, gratulacje, Dziekuję za Twoje wisy, codziennie czytałam je z dużym wzruszeniem. Szłam niejako z Tobą,bo ta trasa to moje marzenie.

NOWY! Autor: wujek sam | Dodano: 2015-08-01 19:11:25

Czy warto w tym okresie brac na camino kurtke przeciwdeszczowa?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-08-01 23:22:38

Gratuluję Asiu! Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: aga | Dodano: 2015-08-02 11:10:22

Asiua,

Gratulacje!;-) I dzk za wpisy,szczęsliwej podróży powrotnej;-)

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2015-08-03 14:03:05

@wujek sam, kurtkę przeciwdeszczową trzeba mieć zawsze. Albo coś na deszcz. W tym roku rano bywało zimno i była mokra mgła. Deszcz padał tylko kilka minut. Jednak nie ma żadnej gwarancji, że nie będzie deszczu. 

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 09:11:16

Witam 

Proszę o info jak przedostać się z Caminha do a Guarda jeśli nie będzie kursował prom .

Czy jest jakieś przejście na nabrzeznym camino.

Buen Camino

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2015-08-05 10:35:55

@Ania M

ASIA napisala (w tym watku) w dniu 25.07,ze jakos to obeszla i nie musiala czekac na ten prom.

Dodal,ze to jakies 3-4 km dluzej ale dostala sie do alberge ,ktore chwalila.Moze ta jej informacja TOBIE pomoze.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 12:44:09

Czytałam ten wpis. nie ma jednak na mapie połączenia poza promem bądz mostem w Wila Nowa de Cerveira  ato dodatkowe 11 km.plus powrót do A Guarda.

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-08-05 12:47:39

@Ania M

Pogadaj z rybakami , my płynelismy z jednym z nich w piątka za  5euro od łebka  i potem szliśmy do prywatnej albergi w Mougas

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-08-05 13:10:26

@AniaM

Miałem na mysli rybaków w Caminha , możesz ich spotkać udając się w kierunku kempingu Orbitur, Tam przy brzegu "parkują" swoje motorówki . Przeprawa na drugi brzeg trwa 15 minut  i potem możesz iść do A Guarda

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:26

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:26

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:27

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:30

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:30

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:31

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: Ania M | Dodano: 2015-08-05 17:21:31

Dzięki za informacje.

Buen Camino

NOWY! Autor: mina04 | Dodano: 2015-08-07 11:28:06

Dzień dobry,

chciałabym w przyszłoroczne wakacje przejść camino portugalskie z Lizbony przez Fatimę do SdC, ale po przejrzeniu I części przewodnika Macieja Ratajczaka jestem trochę przerażona długościami odcinków (prawie wszystkie około 30 km i więcej, a jeden prawie 40!) i brakiem możliwości ich rozsądnego skrócenia  (do około 25 km) w związku z brakiem miejsc noclegowych w mijanych miejscowościach. Wobec powyższego oraz w związku z warunkami pogodowymi w tej części Europy (spodziewam się upałów oraz silnego wiatru – bliskość oceanu) nie wydaje mi się możliwe pokonanie takich odległości zwłaszcza, że ostatnio moja kondycja fizyczna znacznie słabnie. Czy ktoś przeszedł tą trasę planując etapy inaczej niż według propozycji zamieszczonych we wspomnianym już przewodniku oraz bez korzystania z możliwości przejechania części trasy? Jeżeli tak to bardzo proszę o informacje dotyczące długości odcinków, stopnia trudności (góry?) oraz miejsc noclegowych. Przejżałam wątek, lecz niestety nie dysponuję tak długim urlopem jak opisująca swoje camino Asia (idąc po 15 km nie dojdę do Santiago w ok. 28 dni, chociaz dzięki tak krótkim etapom zapewne można zobaczyć wiele iekawych miejsc i poznac mnustwo osób), więc jeżeli ktoś dysponuje doświadczeniem przejścia camiono portugalskiego w "uśrednionym" tempie (dziennie mniej niz 30 km, ale wiecej niż 15 km) będę baaadrdzo wdzięczna za radę i pomoc. Pozdrawiam serdecznie.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-08-07 12:03:26

Można czasem skrócić etapy ale wiąże sie to z noclegiem w hostalach. Ja szedłem we wrześniu i pierwsze dni były jeszcze bardzo gorące, a etap do Santarem dał mi mocno w kość, chyba się odwodniłem i prawie dosłownie ostanie kilometry były makabryczne. Coś takiego zdarzyło mi się tylko raz na kilkaset spędzonych na trasach camino. Myślę, że w Twoim przypadku, przy ograniczenu ilości dni, najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie trasy camino na odcinek Lizbona -Porto w jednym roku i Porto Santiago w następnym, albo wyruszyć z Fatimy, dokąd dojedziesz autobusem z Lizbony. Znajdź też towarzysza/kę to noclegi w hostalach będą tańsze. Zwróć uwagę, że Asia nocowała w kilku schroniskach, których jeszcze nie było w 2011 r i nie są opisane w przewodniku. Wykorzystaj te informacje. Przed wyruszeniem zadbaj o lepszą kondycję choćby przez codzienne spacery, wydłużając je co jakiś czas. To na prawdę pomaga w trasie.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2015-08-07 13:29:07

@mina

polecam Tobie noclegi na kempingach Orbitur, tam nocleg nas kosztował 20 euro za dwie osoby w domku "ful-wypas" Tak jak pisze Maciej  jeśli uważasz ,że nocleg w hostelu  nie "ubliża" caminowiczom  to możesz zaplanować swoją trasę , tyle kilometrów  dziennie ile uważasz . Wszystkie hostele , hotele znajdziesz np. na http://www.booking.com , Możesz rezerwować zdia nadzień, bez opłat . Taniej wychodzi gdy pokój dzielisz na dwóch, dwie, lub dwoje  około 22 euro na łebka , często jest wliczone śniadanie.

Nie znam Orbiturów  między Lizboną a Porto ale między Porto a Caminha mogę polecić.

pozdrawiamy

M i Sz

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2015-08-09 15:34:28

Ola !

Idziemy z Lisbony od Se przez Fatimę właśnie takimi etapami nie przekraczającymi 30 km .

Nie ma problemów z noclegami,przynajmniej jak dotychczas-piszę z Albergue w o Feixe niedaleko Vigo (donativo).Przez całą trasę nic nie rezerwowaliśmy,spaliśmy u bombeiros,casa de misericordia,cruz de vermejo,albergue,lub camping.Więcej szczegółów podam z Santiago,teraz tylko chciałem zasygnalizować,że to jest jak najbardziej możliwe :) 

Buen camino!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-08-09 18:56:30

Paweł!!! Jesteś pierwszy, który na forum pisze, że nocował w albergue w O Freixo. Napisz coś więcej o tym albergue. To cenne informacje, które mógłbym zamieścić w przewodniku. Jeśli podzielisz się aktualnymi informacjami o trasie z Lizbony wykorzystam je do aktualizacji przewodnika. To jedyne sprawdzone źródła informacji, które nie wymagają żmudnego sprawdzania i przeczesywania Internetu. 

Pozdrawiam serdecznie! Bom caminho!

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2015-08-09 20:37:58

O albergue w Freixo dowiedziałem się w IT w Baiona-Centro Cultural o Freixo,refugio de pelegrino;Jakieś 10 km za Ramollosa szlak rozdziela się na żółty (10 km Vigo) i  zielony (5km albergue w Freixo.)Te 5 km okazało się dość wyczerpujące- po płaskich etapach sporo górek i dolin,ale za to w cieniu ;-) w sumie uzbierało sięj jakieś 17,5 km.

Samo albergue to sala z 6 łóżkami i salka gimnastyczna obok z materacami położona na piętrze ponad barem.Toalety obok, natomiast łazienka z prysznicem na dole po drugiej stronie baru.Czysto i sympatycznie.

Bardzo miły barman hospitalero Jesus,zaproponował że coś dla nas ugotuje(jest niedziela sklep zamknięty, restauracja kilka km w Vigo) potem częstował nas galicyjskimi likierami...Jest tu mapa z lokalnymi szlakami- można zejść do Vigo centrum lub kontynuując zielonym szlakiem wrócić na żółte Camino Costa za Tiso.

Opłata donativo 5€ .Jesteśmy tu sami- 3 osoby, większość idzie przez Vigo.Bar jest zamykany po południu,otwierają ok17.Jeśli planuje się dojść w tym czasie trzeba zadzwonić lub poczekać.No i jest internet:-)

To tyle na razie,Dobranoc!

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2015-08-09 23:49:40

Poprawka : za Teis nie "Tiso" - z tego co widzę,to fragment  Camiño N.Senora do Norte...

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2015-08-10 12:12:02

Dzięki Paweł! Do tej porynie wiedziałem na 100% czy to refugio istnieje. Jeśli będziesz miał więcej konkretnych informacji będę wdzięczny za ich opublikowanie. Informacje pochodzące bezpośrednio od pielgrzymów są najcenniejsze.

Pozdrawiam serdecznie! Buen camino!

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2015-08-11 18:06:59

Napiszę więcej po powrocie z kompa z klawiaturą:-)-zwłaszcza z odcinka Santarem  -Fatima- Ansiao ;Z ostatnich etapów   :

Redondela-po zapełnieniu miejskiego albergue,można spać w sali gimnastycznej za komendą policji- 3€ donativo ;-),ale trzeba mieć karimatę i śpiwór.Otwierają salę po16,jeśli jesteście pierwsi to trzeba zgłosić się w urzędzie miejskim- za nas negocjował znajomy hiszpan- otwierają dla grup, z oporami, wiadomo- Galicja, trzeba dać najpierw zarobić prywatnym albergue.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2015-09-01 19:23:35

Chcę dodać dwa noclegi na trasie nadbrzeżnej, może się komuś przyda.

Jeden na trasie Viana do Castelo-Caminha w miejscowości Vila Praia de Ancora. Na samym końcu miejscowości po prawej stronie ulicy ok 100 m za supermarketem  znajduje się bar CAFE CRUZ VELHA. Na dole bar, u góry kilka pokoi, chyba 5, do dyspozycji 2 łazienki, bez kuchni. Za 3 osobowy pokój z widokiem na ocean płaciłyśmy 25 euro. Supermaket czynny również w niedzielę, na miejscu kawiarnia z daniami śniadaniowymi i nie tylko. W miejscowości widziałm strzałkę  "Albergeria", ale nic więcej nie wiem.

W samym Vigo nocowałyśmy w  RESIDENCIA LA FLORIDA,  12 euro od osoby za nocleg w pokoju 3 osobowym z łazienkę. Pościel i ręcznik dodatkowo płatne.

http://residencialaflorida.com

Aha, w Vigo nie ma alberge. To, o którym pisze Asia, to przytułek dla bezdomnych. Pielgrzymów nie przyjmują.

NOWY! Autor: Janek | Dodano: 2016-07-08 14:37:25

Ja ostatnio jak leciałem do Madety potrzebowałem szybko wymienić EURo koleżanka z którą leciałem poleciła mi kantor internetowy Rkantor.com w sumie super sprawa nawet nie musiałem mieć przy sobie kasy wymieniłem a następnie zapłaciłem dokładnie tyle. No i ten spred wyszło że zaoszczędziłem 193,23 zł :) Polecam

NOWY! Autor: MARIA727 | Dodano: 2017-02-06 01:50:15

MAM PYTANIE GŁOWNYM CELEM NASZEJ PODRÓZY JEST FATIMA ,Z KTÓREGO LOTNISKA NAJLEPIEJ TAM DOJECHAC?Z GÓRY B DZIEKUJE 

NOWY! Autor: MARIA727 | Dodano: 2017-02-06 01:50:19

MAM PYTANIE GŁOWNYM CELEM NASZEJ PODRÓZY JEST FATIMA ,Z KTÓREGO LOTNISKA NAJLEPIEJ TAM DOJECHAC?Z GÓRY B DZIEKUJE 

NOWY! Autor: Szymek Krusz z | Dodano: 2017-02-06 19:43:05

Z lotniska w Porto na dworzec autobusowy i potem autobusem 

NOWY! Autor: Tomasz | Dodano: 2017-02-06 19:51:24

Z Lizboną podobnie, z dworca autobusowego do Fatimy kursują autobusy

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-02-07 00:11:36

@Maria,
Najbliższym lotniskiem  jest Lizbona(Lisboa),skąd autobusem do Fatimy tylko 1,5 godz jazdy. Średnio co pół godziny odjeżdża ze stacji Jardin Zoologico autobus firmy Rede-Expressos.

Z lotniska linią czerwoną metra należy dojechać do stacji Sao Sebastiao i przesiąść się do linii niebieskiej w kier.Amadora Este.Druga stacja tej linii to ogród Zoo (Jardin Zoologico).Tutaj plan komunikacyjny Lizbony,po lewej mapa metra.Po kliknięciu na plan otrzymasz powiększenie.
Tutaj dokładne położenie stacji autobusów Rede-Expressos na mapie.
Powodzenia
Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-02-10 00:03:34

Dogodne połączenia lotnicze z Polski( loty  bezpośrednie ) do Portugalii umożliwia Ryanair.Są to loty z Modlina i Krakowa do Porto,skąd do Fatimy podobnie jak z Lizbony kursują regularnie autobusy http://www.rede-expressos.pt/

Szczeg. dogodny ze wzgl. na porę dnia jest lot z Krakowa (2x w tyg.)

Z lotniska w Porto  metrem do stacji Trinidade i przesiadka na linię D(żółta) do stacji Sao Bento

http://mapa-metro.com/mapas/Oporto/mapa-metro-oporto.jpg

dalej 15min pieszo do stacji autobusowej(Rua de Alexandre Herculano) skąd odj. autobusy do Fatimy.

NOWY! Autor: migotka | Dodano: 2017-02-13 12:16:52

Witam, ja równiez wybieram się w tym roku w tym kierunku. Zastanawaim się co zrobić z wymiana walut. Znajomy powiedział mi o kantorach internetowych, sam korzysta z tego: https://ekantor.pl/. Myslicie, że to dobry pomysł? Napewno wygodny ale czy bezpieczny?

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2017-02-15 10:38:52

Ja od kilku lat regularnie korzystam z https://internetowykantor.pl/ Potwierdzam, że jest bezpiecznie, szybko, taniej niż w normalnym kantorze, że o banku nie wspomnę. Za ten mogę poręczyć. Jest zdaje się pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Tego z wpisu nie znam. Natomiast sam sposób działania jak najbardziej praktyczny.

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2017-02-15 10:38:58

Ja od kilku lat regularnie korzystam z https://internetowykantor.pl/ Potwierdzam, że jest bezpiecznie, szybko, taniej niż w normalnym kantorze, że o banku nie wspomnę. Za ten mogę poręczyć. Jest zdaje się pierwszą taką inicjatywą w Polsce. Tego z wpisu nie znam. Natomiast sam sposób działania jak najbardziej praktyczny.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2017-02-15 12:00:24

Potwierdzam słowa Dominika, też korzystam. Musisz posiadać konto walutowe w banku. Najlepiej sprawdzić w jakich bankach ma konta kantor. Wtedy operacja jest bezkosztowa i błyskawiczna. Ja preferuję również posiadanie karty debetowej do konta walutowego np. w euro. Wtedy nie muszę posiadać tak wiele gotówki przy sobie i płacę kartą, oczywiście na camino nie zapłacisz kartą za albergue dla pielgrzymów. Kartą płacę za bilety na autobus czy pociąg, czy za hostale zamawiane przez Internet. Polecam!

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Kalbar | Dodano: 2017-02-21 14:14:21

Kilka moich prawd o kantorach online:

1) oszczędności na spreadzie w stosunku do kantorów stacjonarnych są niewielkie (ale proporcjonalne do wymienianej kwoty)

2) żeby korzystać z kantoru online warto mieć i opłacać konto walutowe w swoim banku

3) pozwalają uniknąć złodziejskich spreadów, które płacimy, kiedy w trakcie podróży braknie nam waluty

4) są bezpeiczne (chyba że ktoś korzysta z hotelowego wifi, czego nie radzę)

5) pieniądze są na koncie, nie w naszej kieszeni.

6) warto korzystać z kantorów internetowych kiedy podróżujemy często - to znacznie ułatwia przygotowania do podróży.

:) 

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2017-03-05 18:05:39

Witam Pielgrzymów! W maju tego roku wybieram się na Camino. Tym razem chciałbym aby celem mojej wypawy była Fatima. Planuję trasę z Lizbony to fatimy. Nie mogę znaleść zadnych przewodników z mapami i schroniskami. Czy mógłby ktoś pomóc, lub podzielić się swoimi doświadczeniami?

byłabym bardzo wdzieczna. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2017-03-05 20:36:12

Zerknij do działu przewodniki. Pewnie nie jest aktualny pod kątem możliwości noclegu, ale wszystko teraz można wyszukać w Internecie. Do Santarem idziesz szlakiem Camino Portugalskiego z Lizbony, a dalej też opisałem parę lat temu. Pewnie znajdziesz tu na forum informacje o tym kawałku z Santarem. Wpisz w okienko szukaj Fatima.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-03-05 21:44:29

W Azambuja nie ma Albergi, strażacy też już nie chętnie nocując. Jest hostel koło fryzjera (kwiecień 2016) 

NOWY! Autor: Przemek2805 | Dodano: 2017-03-05 23:40:01

Polecam https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/category/camino-de-santiago/ oraz przewodnik Ratajczaka dstępny na tej stronie. Planuję Camino w czerwcu i  opierałem sie na tych źródłach. Mam zamiar z Lizbony pojechać autobusem do Santarem ale dalej pieszo. Da się zrobić wszystko w 30 dni przy założeniu że do Santarem jedzie się autobusem. Od Santarem da się nocować tanio u Bombrieros lub w schroniskach.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2017-03-20 12:46:37

Najbardziej się obawiam, że na trasie z Lizbony do Fatimy nie schronisk jak na drodze do Santiago. Zastanawia mnie w tym wypadku czy ta droga nie jest zbyt ryzykowna w pojedynke. Chcialabym usłyszeć opinie kogoś kto faktycznie przeszedł tą trasę.

NOWY! Autor: Jola S. | Dodano: 2017-03-28 08:22:53

~~Witam,

Szukamy polskiego księdza, który 15 maja bedzie w Fatimie i który udzieliłby nam ślubu. Może to być ksiądz pielgrzymujący pieszo lub z pielgrzymką autokarem.

Z narzeczonym poznaliśmy się idąc pieszo z Polski do Rzymu na kanonizację JP II i w tym roku idziemy na Camino portugalskie i po drodze w Fatimie chcemy wziąć ślub. Sanktuarium nie ma polskiego księdza i sami musimy szukać.Czas goni więc pilnie będę szukała na tym forum, będę wdzięczna za jakieś informacje.

Byłam już na Camino via de la plata.

Buen camino !

Jola S., e-mail: jola-r1@tlen.pl

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-04-19 13:03:55

Witajcie! Ja również chciałabym wyruszyć w tym roku w maju drogą św. Jakuba rozpoczynając Camino z Lizbony przez Fatimę. Rzeczywiście niewiele jest informacji na ten temat w opracowaniach, więc jeśli ktoś ma jakies doświadczenie z tą trasą to prosiłabym o podzielenie się :) Kasiu, może początkowo połączymy siły? Jeśli byłabyś zainteresowana, to proszę o kontakt mailowy: k.kem13@wp.pl

NOWY! Autor: Irmi | Dodano: 2017-04-21 23:00:06

Witajcie, 

Szukam na forum aktualnych informacji dotyczących szlaku portugalskiego centralnego z Porto. Wybieram sie z przyjaciółka i siostra na przełomie czerwca i lipca tego roku. Bilety na lot juz kupione. Teraz pozostaje skompletowanie plecaka i ustalenie trasy. Czy ktoś z Was szedł ta trasa bez planu noclegów? Jakie buty beda na tej trasie najodpowiedniejsze? zastanawiam sie czy kupować buty typowo trekingowe czy pójść w butach do biegania. Ile dni powinna nam ta trasa zając? Bardzo mi zależy na odwiedzeniu tez Muxii albo Finisterre. Wylatujemy 25 czerwca i późną nocą będziemy w Porto. Czy juz w Porto trzeba zdobyć pieczątkę? I gdzie ja mozna dostać? Jak sie dostać z lotniska do miasta i czy ktoś z Was zna jakiś tani i sensowny hostel gdzie przyjmują gości po 24.00? Bardzo prosze o kontakt najlepiej emailowy: irmina.posnik@gmail.com

Dzięki i wszystko pielgrzymowiczom Buen Camino!

NOWY! Autor: Szukaj>>> | Dodano: 2017-04-22 21:45:18

http://www.caminodesantiago.pl/forum/2484

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-04-25 12:53:45

Bylam trasą z Porto - Santiago w lipcu 2016r. (w tym roku z Lizbony). Przy katedrze w Porto można kupić paszport i dostać pieczątkę. W jednym z noclegów zrobilam zdjęcie wszystkich albergów po drodze (duże ulatwienie). Mogę wyslać na maila. 

NOWY! Autor: blanka | Dodano: 2017-04-25 14:37:12

Edytko, bardzo bym prosiła o zdjęcie lunka.d@wp.pl

będę bardzo wdzięczna!

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-04-25 14:45:06

Wyslalam :) pozdrawiam

NOWY! Autor: Przemek2805 | Dodano: 2017-04-25 21:03:24

Noclegi :)

http://www.caminhosantiagoviana.pt/caminhocosta.html

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-04-26 12:51:01

Przemek2805, może taką piękną trase znalazłeś z Lizbony? Bo ja właśnie zrobiłam zdjęcie w Caminha i od Porto mam. W tym roku idę z Lizbony i juz takich aktualnych danych nie mam.

NOWY! Autor: Przemek2805 | Dodano: 2017-04-26 15:05:08

Niestety sam kombinuje i tez wybieram się z Lzbony przez Fatimę. Durzą pomocą jest :https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/category/camino-de-santiago/ oraz przewodnik p. Macieja Ratajczaka. Zajżyj również : http://www.vialusitana.org/caminho-portugues/albergues/. Na podstawie tego zaplanowałem tegoroczne Camino włącznie z Fatimą. Ale ide trochę na wariata i mam zamiar jak tylko się da gdzieś wykąpać spać w hotelu miliona gwiazd.

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-04-26 15:32:29

Wlasnie ja sobie wymyslilam ze chce isc jak najdluzej wzdluz wybrzeza. Tak przeszlam w tamtym roku z Porto, nogi moczac w oceanie i przechodzac gdy byl odplyw przez fragment trasy ;). 

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2017-04-27 09:49:25

Do 'Edyta' proszę również o zdjęcie, idę z Porto od 9 czerwca, pozdrawiam Krzysztof.

krzysztof.karolek@plusnet.pl

NOWY! Autor: Przemek2805 | Dodano: 2017-04-27 11:36:07

Wejdź na link który podałem dwa podty wyżej tam jest to czego szukasz

NOWY! Autor: Przemek2805 | Dodano: 2017-04-27 11:38:08

Dokładnie ten: http://www.caminhosantiagoviana.pt/caminhocosta.html

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-04-27 16:14:21

@Krzysztof wejdz na ten link podany przez Przemka. To jest to samo zdjecie tylko ze strony Caminho. Ja wlasnie w tym albergu zrobilam fotke :)

NOWY! Autor: Aleksander | Dodano: 2017-04-27 20:15:14

Przeszedem Trase Lizbona-Fatima-Porto-Santiago.

Start 30 Marca 2017 koniec 16 Kwietnia.

Odcinek Lizbony do  Santarem malo atrakcyjny. Fabryki, tory kolejowe i  tp.

Trasa   super oznaczona ,

Powstao kilka nowych albergue.

Z  Santarem do Fatimy nie  spotkalem nikogo.

Jesli ktos ma  jakies pytania podaje adres  alexbanana73@interia.pl

Buen Camino

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-04-28 06:06:43

Do Azambuja  już bociany odleciał? 

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2017-04-28 07:02:21

Do Edyta i Przemek 2805: dzięki,

Krzysztof

NOWY! Autor: Michał i Ania | Dodano: 2017-05-04 14:35:08

Bardzo nam miło, że relacja na blogu z naszego camino, już zaczeła Wam pomagać w planowaniu własnego Camino. W związku z dużym pozytywnym odzewem postanowiliśmy, że napiszemy jeszcze wpis podsumowujący całą wyprawę i dodatkowe wskazówki dla Was byści mogli jeszcze lepiej przygotować się do drogi:) Oprócz tego cały czas chętnie odpowiadamy na wasze pytania poprzez formularz kontaktowy na blogu: https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/about/kontakt/

lub przez nowozałożony profil na FB: https://www.facebook.com/zyciejakwyprawa/

Nowy, obiecany wpis podsumowujący już niedługo pojawi się na blogu i na fb.

Pozdrawiamy, Michał i Ania:)

NOWY! Autor: Monika | Dodano: 2017-05-06 20:46:32

Cześć! Planuję przebyć drogę z Lizbony przez Porto do Santiago rowerem :) Czy polecacie może jakieśstrony internetowe, blogi itp., na któych pielgrzymi opisywali tę trasę? Najlepiej szlakiem nadmorskim :) Z góry dziękuję za pomoc :)

NOWY! Autor: egro@poczta.onet.pl | Dodano: 2017-07-19 15:03:30

Witam Wszystkich !

Wybieram sie we wrzesniu na objazdówke Hiszapnia - Portugalia.

Jednym z punktów wycieczki jest Fatima.Mam pytanie , czy wejście do santktuarium kosztuje ?

Będę wdzięczna za odpowiedz.

Edyta

NOWY! Autor: Barbara | Dodano: 2017-07-19 15:32:49

Sanktuarium jest dla wszystkich wolne od oplat, najpiekniejsze sa wieczorne o 21.00 nabozenstwa  i rozaniec z regoly w pieciu jezykach z procesja swiatla, tzn. Swiece i ochronke nabywasz z boku Sanktuarium, mozesz rowniez przebyc na kolanach droge pokutna i wokolo oltarza, ale to juz bardzo osobista i indywidualna ofiara. Zycze mocnego i niezapomnianego przezywania w wyjatkowym nastroju. 

NOWY! Autor: Natka | Dodano: 2017-07-26 15:00:56

AUTOBUS   Porto - Fatima

Chciałabym zaktualizowac informację nt. miejsca odjazdu autobusów z Porto do Fatimy.

Od dnia 27 kwietnia 2017r. Rede Expresso ma JEDYNY przystanek w Porto na dworcu autobusowym:
Stacja metra: Campo 24 Agosto
- podziemia dużego przeszklonego budynku (widocznego po wyjściu z metra)
- bezpośredni dojazd z Lotniska (Linia E)
- odjazdy niemal co 30 minut

Buen Camino :)

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-08-27 12:04:57

Szczęść Boże,

mam prośbę, czy ktoś na forum mógłny mi podać informacje

- gdzie najtaniej można przenocować w październiku Fatimie lub okolicach?

- tak samo, gdzie mozna tanio przenocować i zjeść w Porto? (najlepiej gdzieś w pobliżu lotniska

lub metra, co jezie na lotnisko).

Preferuję domy pielgrzyma lub gdzieś przy zakonach.

Poza tym co mozna zwiedzić w Porto?

NOWY! Autor: szymek krusz | Dodano: 2017-08-27 14:46:51

@Robert

Co znaczy najtaniej (ile euro za noc?)

Pytasz o jedną osobę , czy więcej?

Co można zobaczyć ? Zależy ile czasu chcesz poświęcić na Porto

Se Catedra, Dworzec Sao Bento, Ponte Luis (most) .....oraz inne mosty ..

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-08-27 16:25:22

@szymek krusz

Dzięki za odpowiedź.

Najtaniej oczywiście chodzi ile euro za noc dla 3-4 osób na 3 noce. W Porto w drodze powrotnej chciałbym spedzić ok 2 dni i dwie noce. 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-08-27 19:48:13

@Robert 

Pytałem ile dla Ciebie jest drogo. Można znaleźć hostel pokój dwuosobowy w centrum za 25 euro za noc podobnie może być w Fatimie  wszystko zależy od terminu. Sprawdź na boocingu 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-08-27 22:46:25

@ Szymek Krusz

20 euro za noc dla dwóch osób łącznie może być. Rozumiem, że chodzi o Porto. Choć zawsze 

jakby się dało znaleźć coś taniej byłoby fajnie. Z kolei w fatimie myslałem, że jest trochę taniej.

A co to jest boocing? 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-08-27 23:02:36

@ Natka

Pozwól, że zapytam:

Ile kosztuje Rede Expresso z Porto do Fatimy i z powrotem?

Gdzie można kupic bilet, tj. u kierowcy, w kasie czy w internecie?

Ile kosztuje bilet na metro i kupujemy go w kasie, automacie?

czy w Porto mają jakieś bilety sieciowe, np. 1 lub 2 dniowe?

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-08-29 10:32:15

Czy ktoś na forum ma jakiś pomysł jak zanleźć nocleg w Fatimie od 12 -15 października?

Kontaktowałem się z hotelem prowadzonym przez OO. Werbistów oraz Mrianów i wszystko zajęte.

Jakie tam są temperatury w tym czasie? Czyli pod chmurką?

NOWY! Autor: kinga | Dodano: 2017-08-29 15:58:51

witaj  autobus rede eksp.z porto do fatimy i z powrotem w maju placilam 28 euro kupowalam w kasie jezdza czesto autobusy super wygodne pozdrawiam  kinga

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-08-29 21:16:41

witaj  Kinga

bardzo dziękuję za informacje o autobusach. A czy coś wiesz o noclegach w Fatimie?

Pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-08-30 15:47:13

witaj robercie

przepraszam ze pisze malymi literami .w fatimie za bazylika rozancowa jest schronisko dla pielgrzymow my bylysmy 2 noce w fatimie przed camino nocleg zalatwilysmy przez tzw,booking sa rozne hotele ceny a spalysmy w poblizu sanktuarium maly hotel fatima guesthouse pokoj 2 osobowy z lazienka samodzielna po 15 euro od osoby. warto pamietac kupowac zawsze bilety w 2strony to wychodzi troszke taniej jak np wyjazd na fisstere. a santiago spalysmy na monte goza  nocleg co laska i mozna byc kilka nocy .pozdrawiam dobrej drogi  kinga

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-09 00:01:59

Witaj Kingo,

bardzo DZIĘKUJĘ za te informacje, a zrazem przepraszam, za opóźnienie, ale od końca sierpnia

nie zaglądałem na Camino. Zobaczę jak będzie z tymi noclegami, bo ostatnio tam dzwoniliśmy

(tj. do domu pielgrzyma gdzie zwykle nocują Polacy prowadzonym przez portugalskich Werbistów) to okazało się że wszystkie noclegi zajęte. Dali telefon do innych i to samo.

Ale się nie martwię, bo będziemy się modlić w nocy i spać na placu lub gdzie Pan Bóg pozwoli.

Oczywiście zajrzymy tam gdzie mówiłaś.

A przy okazji od której rano i do której w nocy kursują te autobusy Rede Expressos?

I podobno z lotniska w Porto metrem jest niedealeko do przystanku tego autobusu jadącego do Fatimy?

Poza tym, czy powrotny bilet można kupić od razu u kierowcy na dany dzień bo jeszcze nie wiem o której bym wracał?

Jeśli coś to proszę daj znać.

pozdrawiam. Z Panem Bogiem

Robert 

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-09 13:32:04

Witaj Robercie-my jechalysmy o godz. *8 rano bilety kupowalysmy w kasie i na wyznaczony dzien bo mozna kupic wczesniej u kierowcy na Fatime nikt nie kupowal. wiem ze autobusow jest duzo do Fatimy.ale chyba ok 19 ostatni sprobuj wejsc na strone  autob. ja starsza pani to mi trudniej ale bez jezyka ang.iport. na camino sobie poradzilysmy i Chwala Panu jestem przesczesliwa ze doszlam do Santiago pozdrawiam Kinga

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-09 16:42:15

https://www.rede-expressos.pt/

w okienko Origem z listy podpowiedzi wybierz Porto ,w Destino podaj Fatima(też lista), w okno Ida wybierz datę (Outubro- to miesiąc pazdź.)-najdalej miesiąc do przodu i kliknij na OK. Wyskoczą godz. odjazdu autobusów.

Ostatnie kursy są późnym wieczorem.

Udanych poszukiwań

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-10 12:52:42

Od maja tego roku stacja autobusowa rede expressos znajd. się na Campo 24 de Agosto.

Dojazd z lotniska metrem-linia E(jedyna z lotniska) do stacji 24 de Agosto i kilka minut pieszo zajmie ok. 40min.

Tutaj o nowej stacji i kilka zdjęć.

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-12 14:39:49

Witaj Kingo,

właściwie trzeba by było zwrócić się Pani Kingo :-).

Bardzo dziękuję za informację i słowa.otuchy, że z Łaską Bożą sobie jakoś poradzimy

Udało mi się już sprawdzić, na stronie o której odjeżdżają autobusy. 

Wszystkiego dobrego.

Z Panem Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-12 14:47:29

Witaj Jago

bardzo dziękuję za informacje o nawigacji, kursach i lokalizacji https://www.rede-expressos.pt/

Ze swej strony dodam, że udało mi się sprawdzić godz. odjazdów.

Okazało się, że jeśli zazwyczaj mozna kupić bilet u kierowcy, to boję się o powrót, bo chcę wracać ostatnim 13 października. Przypuszczam że wtedy będzie dużo ludzi jechać, dlatego

chciałbym wykupić bilet w internecie, ale nie mam konta w euro. 

Co byś w tej sytuacji radził? 

Czy jest możliwe jakieś przewalutowanie na e-stronach banku?

Pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-12 16:08:59

@Robert,

w sprawach walutowych nie doradzę ,ale kupno biletu na miejscu (na dworcu autobusowym) przerabiałem.

Jeśli odjazd autobusu jest wieczorem lub dnia następnego masz prawie 100% szans na zakup biletu w Fatimie albo jeszcze będąc na dworcu 24 de Agosto w Porto możesz kupić bilet na przejazd Fatima-Porto na określony dzień podając pani w okienku kartkę z nazwami miast,datą i godziną.

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2017-09-12 16:50:42

@Robert

Teraz już chyba każdą kartą zapłacisz przez internet. Jak karta obsługuje konto złotówkowe, a tranzakcja jest w euro, to po prostu przeliczy ci to automatycznie na złotówki po aktualnym kursie banku. Zaleta konta euro jest taka, że dokonując tranzakcji w euro dokladnie wiesz ile ci potrącą, przy złotówkowym - nie bardzo, bo kurs wymiany jest dynamiczny. Poza tym banki mają przeważnie mniej korzystne kursy niż np. kantory i mając konto euro możesz złotówki wymieniać w kantorze i na konto przelewać euro. Przy złotówkowym akceptujesz kurs banku. Tyle, że każde konto wiąże się z jakimiś opłatami. Jeżeli mówisz tu o jednej, dwóch tranzakcjach i to na niewielkie kwoty, nie opłaca ci się specjalnie zakładać konta euro. Skorzystaj ze złotówkowego. Pzdr

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-12 21:34:47

@Jago

wielkie dzięki za informacje o kupnie biletu. Myślę,  że właśnie tak postąpię jak napisałeś, czyli kupię powrotny na dworcu. Najprościej i najrozsądniej. Nigdy przecież nie jest wiadome na 100% czy przylot do Porto nie będzie opóźniony. 

Jeszcze raz dziekuję i niech Bóg Błogosławi...

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-12 21:43:55

@libero

bardzo dziękuję za dokładne informacje transakcyjno-finansowe przydatne w podróży.

Święta prawda, że banki ściągają harcz na kursach wymiany i nie tylko...

Dlatego pomyślę o założeniu konta w euro. Tymczasem (jak napisałem do Jago) kupię raczej bilet na miejscu, bo nie mam teraz zbytnio czasu, by chodzić po bankach. 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za dokładne i cenne wskazówki.

Z Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-14 23:01:38

Czy ktoś coś wie o tanich noclegach w Porto?

Od razu wyjasniam, że w granicach 10, 15 - 25 (max) euro.

Będę wdzięczny za jakieś sugestie.

Z Bogiem

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-15 08:55:19

Witaj Robercie

szukaj w internecie jest w Porto nowe schronisko prywatne dla pielgrzymown za 10 euro  pozdrawiam

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-15 09:04:39

Witaj Robercie

podaje namiary na schronisko w Porto Albergue Privado de Peregrinos do Caminho Portuges de Santiago R..do Barao de Forrester 954 Porto nocleg 10 euro 26 lozek tel.+351 912 591 321 pozdrawiam K

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-15 17:49:33

Tanie schronisko dla pielgrzymów w Porto(5€) jest w małym budynku należącym do Vilar Seminar przy   Rua Arcediago Vanzeller 50.Tutaj należy się zameldować(recepcja ) i przedstawić jako pielgrzym.Pracownik tego obiektu,dysponującego też pokojami hotelowymi zaprowadzi do Albergue para Peregrino. Z lotniska metrem do stacji Casa da Musica a stąd pieszo do Vilar Seminar jest 18 min.

Następnego dnia przechadzka godzinna do dworca autobusowego Rede Expressos przy 24 de Agosto i podróż do Fatimy. Tutaj trasa.

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-15 17:55:13

Cała trasa z Casa da Musica przez Vilar Seminar zajeła by ok. godziny,natomiast od schroniska do stacji autob. to tylko 40min.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-15 18:37:12

ALLELUJA!!! 

niech będzie Bóg uwielbiony w Swoich Dziełach i w Swoich Dzieciach.

Kingo, Jago jesteście WSPANIALI.

Daliście mi taki prezent i to jeszcze w dniu Matki Bożej Bolesnej. Niesamowite.

Kingo na pewno zadzwonię do Barao de Forrester 954, ale pewnie skieruję się

do Vilar Seminar o czym napisał Jago. I taiej i co ważne blisko piechotą i do Rede Expressos

i jeszcze ważniejsze do lotniska.

Jago naprawdę jestem Ci za to niezmiernie WDZIĘCZNY. 

Przy okazji zapytam czy masz nr tel do Vilar Seminar?

Jeśli nie to sam poszukam. Najważniejsze, że podałeś mi dokladne mapki jak tam trafić i jak wygląda budynek. A to jest naprawdę ważne , jak się wie czego się szuka. 

Jeśli chodzi o ścisłość to będzie tak jak mówiłeś tylko w odwrotnej kolejności. Czyli pierwsze do Fatimy, a jadąc z powrotem z Fatimy będziemy nocować w Porto. 

Tak na koniec tej wiadomości jeszcze zapytam czy nie wiecie coś o biletach sieciowych na miejską komunikację (metro lub metro + autobusy) w Porto. Chodzi o to, że bilet jednoprzejazdowy metrem kosztuje 1,95 euro. A jak bym chciał na kilka przejazdów,

to czy jest taka mozliwość? Może by było taniej?

Kinga, Jago jeszcze raz WIELKIE BÓG ZAPŁAĆ i wszystkiego dobrego.

Z pamięcią w modlitwie

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-16 18:28:59

witaj Robercie

udanego Camino pozdrawiam napewno na trasie tez znajdziesz zyczliwych ludzi bo takie jest to pielgrzymowanie

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-16 20:28:41

Strona w internecie  Casa Diocesana -Seminario de Vilar

http://seminariodevilar.pt/index.php/albergue/  Tel.+351 226 056 000

Rezerwować można tylko w schroniskach prywatnych,w miejskich,kościelnych lub podlegających Towarzystwom Dróg św. Jakuba o miejscu do spania decyduje kolejność dojścia do schroniska.

Należy przy tym posiadac paszport pielgrzyma -tzw. Credencial. W Porto można taki nabyć  na stoisku usługowym w katedrze.

W prywatnym albergue de Peregrinos przy Rua  do Barão de Forrester 954, 4050-350 Porto, tel. +351 22 014 0515 można zatem  rezerwować.

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-16 23:30:16

@ Kinga

Witaj Kinga

wielkie dzieki. Polecam sie modlitwom, by wszystko dobrze poszło. Ja też o was będe pamiętał.

Niech Bóg Błogosławi...

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-16 23:37:00

@ Jago

Wielkie dzięki Jago. 

Naprawdę dajesz mo super pomoc.  

Zatem podzwonię do Vilar, ale jak mówisz u nich nie mozna rezerwować , bo są kościelną

instytucją. A czy paszporty pielgrzyma w katedrze można dostać o jakiejś określonej godzinie, czy jest ktoś cały dzień? I czy to jest daleko od lotniska lub rede expressos?

Dodatkowo, pozwól że jeszcze raz spytam czy wiesz coś o rodzajach biletów wieloprzejazdowych na miejską komunikację w Porto?

Jeszcze raz DZIĘKUJE  za pomoc i życzę dobrej niedzieli.

Z Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-17 11:36:42

Witaj Robercie

Z tego co pamietam Katedra jest otwarta prawie caly dzien ludzie ja zwiedzaja i jest maly sklepik i tam kupisz paszport pielgrzyma dzieki za modlitwe bede duchowa szla z Toba bo to wielkie przezycie pozdrawiam i szczesc Boze  Kinga

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-17 12:25:58

@ Robert

Położenie  ważnych dla Ciebie miejsc w Porto

Nie mam wiedzy nt. biletów w środkach komunikacyjnych w Porto,sam przemieszczałem się przeważnie pieszo.Skorzystałem natomiast z propozycji objazdu autobusem ciekawych miejsc w Porto ,tzw. city sigtseeing  https://city-sightseeing.com/de/79/porto/109/hop-onhop-off-bustour-porto

Miłej niedzieli

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-17 20:41:00

Jeszcze dołożę jedną stronę internetową z rozpiską schronisk i miejsc do spania na trasie Camino Portugues z ich stronami w internecie i n-rami tel.

Lista  jest tworzona i uzupełniana  przez uczestników tego forum.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-17 21:01:52

@ Kinga

Szczęść Boże Kingo,

bardzo dziękuję za info o katedrze. Cieszę się, że się przyłączasz z nami duchowo. 

Zawsze to będzie raźniej... :-)

Pozdrawiam i życzę dobrego tygodnia.

Z Panem Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-17 21:18:48

@ Jago

Jago nie wiem jak mam Ci DZIĘKOWAĆ !!!

Wobec czego, zabieram Cię na nosze modlitwy i będę przywoływał Aniołów Bożych,

by Cię prowadzili na wszystkich Twych drogach.

Oczywiście bardzo, bardzo dziękuję za listę miejsc noclegowych i wszelkie dotychczasowe info. Na listę forum jakoś na razie nie udało mi się wejść. Z autobusu city sigtseeing  na razie nie skorzystam, bo będziemy musieli szybko przemieszczać się z lotniska, rede expressos, miejsca noclegu i myślę katedry.

Przy okazji zapytam,  czy katedra jest daleko od lotniska lub rede expressos?

Jeśli by to nie było trudnością, to może byś mi pokazał na google maps gdzie to dokładnie jest?

To pewnie tyle. Życząc dobrego tygodnia jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam

Z Bogiem

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-18 10:05:58

@ Jago

Witaj Jago

jeszcze raz dziękuję za Twą pomoc, która wyprzedza moje myślenie.

Otóż we wczorajszej wiadomości podałeś mi na mapie położenie miejsc o które pytałem,

a ja jeszcze raz wczoraj o to zapytałem. Dlatego przepraszam za to natręctwo i proszę to zadanie "Przy okazji zapytam,  czy katedra jest daleko od lotniska lub rede expressos?

Jeśli by to nie było trudnością, to może byś mi pokazał na google maps gdzie to dokładnie jest?" - traktuj jako niebyłe.

Zatem jeszcze raz za wszystko DZIĘKUJĘ  i przepraszam za zamieszanie. Chyba się tym wszystkim za bardzo przjmuję :-)

Sredecznie pozdrawiam i dobrego dnia.

Z Bogiem

Robert.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-18 21:47:09

@ Jago

Witaj Jago,

udało mi się dzisiaj dodzwonić do Vilar Seminar oraz do prywatnego  albergue de Peregrinos przy Rua  do Barão de Forrester 954. Okazało się, że w tym ostatnim nocleg jest za 10 euro, a Vilar Seminar za 13 euro. Chyba, że potraktowali nas jako gości a nie pielgrzymów. Może by warto było jeszcze raz zadzwonić i to wyjaśnić, a może ceny się zmieniły?

Przy okazji dodam, że nr tel tel. +351 22 014 0515 do prywatnego albergue de Peregrinos jest niewłaściwy. Natomiast dobry nr to +351 912 591 321, co nam podała Kinga. Jeśli się tam zadzwoni to i tak proszą byś na e-maila lub face'a przesłał swoje dane. Można tam się dogadać i po angielsku i po francusku. Z kolei w Vilar tylko po angielsku. No chyba, że ktoś zna portugalski, a może hiszpański to pewnie by coś "wskórał" ;-)

Jeszcze raz za wszystko dziękuję i dam znać,co załatwiłem.

Z Bogiem

Robert

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-19 11:35:42

Robert,

w tym Seminario de Vilar /Casa Diocesana są miejsca do spania o wyższym standarcie.Byłem tam w maju ub. r.  aby zlokalizować w Porto Albergue do Peregrino.Zaszedłem tam na recepcję i poprosiłem o pokazanie mi tego schroniska.Jest to oddzielny budynek,niewidoczny z ulicy, osiągalny po przejściu przez zamkniętą na klucz bramę.Klucz znajd. się w recepcji Seminario.

Tutaj  http://seminariodevilar.pt/   podają nazwę tego schroniska  Albergue do Peregrino – Nossa Senhora do Rosário de Vilar .

Poczytaj ten wątek tego forum.

Co do problemów z otwarciem podanego przeze mnie wcześniej linka:

Należy najpierw wejść na stronę forum  a następnie kliknąć  na drugi wymieniony w teście link

https://docs.google.com/spreadsheets/d/15YjQVotp9btlbTUx6YDMgFpHcm3__9msYMJ_nHKOe2E/edit#gid=0

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-19 15:49:13

Jago

jeszcze raz wielkie dzieki. Na podstawie tego wątku rozmów jaki mi podałeś

wnioskuję, że w Vilar Seminar jest lepszy standard i że można nocować za 5 euro,

jeśli posiadamy kartę pielgrzyma, którą można nabyć w katedrze ( a dokładnie Casa Diecesia) za 6 euro.

Czy dobrze zrozumiałem ten wątek?

Co prawda wstępną rezerwację zrobiliśmy i nawet z tego prywatnego albergue jest do metra bliżej,

ale wolałbym pewnie w vilar bo tam z tego co pokzałeś na Twych wpisach jest również kościółek? kaplica? , a to by mi bardzo pasowało. 

Czy tam można sprawdzić o której mają ranne Msze Św.?

Jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-20 00:47:54

Robert,

Casa Diosesana- to Dom Diecezjalny,w którym mieści się( lub mieściło sie) seminarium ,stąd Seminario de Vilar.I taki napis widnieje nad wejściem do budynku.W tym Seminario są możliwości noclegowe na zasadach hostalu (np. ze śniadaniem,bo jest tam restauracja).Proponują też sale konferencyjne.Zresztą zobacz to sam klikając na znaczek odtwarzania tam .

Proponując noclegi dla pielgrzymów,podają swoją ofertę jako  Albergue do Peregrino Nossa  Senhora do Rosario de Vilar za odpowiednią cenę.

Gronze.com (portal dla pielgrzymów) podaje to Albergue (za 5€),jako ten mały budynek ,który oglądałem za bramą po lewej  - na rogu   Arcediago Van Zeller, 50.
 Popytaj pod podanymi w linkach telefonami. Paszport pielgrzyma kupisz w katedrze-Se Katedral  i jako pielgrzym masz prawo do tańszych  noclegów w schroniskach dla pielgrzymów( Albergue do Peregrino).

Kościół na rogu przy Seminario ,to Igreja de Vilar - w linku masz nfo  o nabożeństwach.

Powodzenia
Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-20 01:09:31

Mam nadzieję,że wiesz co nieco o zasadach funkcjonowania schronisk dla pielgrzymów w Hiszp. i Portugali.

Przede wszystkim,nie można tam rezerwować nclegów,o skorzystaniu z łóżka decyduje kolejność przybycia do schroniska.Dlatego podejmując próbę rezerwacji w Seminario de Vilar zaproponowali Ci miejsca tzw. prywatne- bardziej luksusowe i nieco droższe od tych w małym budynku.

Dobrej nocy

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-22 16:00:54

Jago

wielce Ci DZIĘKUJĘ, za Twoją opomoc i konkretne wskazania.

Naprawdę, nie wiem co był zrobił bez Twoch wskazówek. Pewnie bym "zginął jak ciotka w Czechach" - :-), jak brzmi przysłowie. To jest naprawdę budujące, że nie jak większość ludzi "odwala" sprawę,

Ty pokazujesz dokładnie jak się sprawy mają, niczym "mówię jak jest...".

Bardzo, bardzo dziękuję.

A co do ostatniej wiadomości to wyjaśniłeś mi, że ta cena była wyższa, bo z rezerwacją o wyższym standardzie. Czyli wypada (krótko mówiąc) nabyć sobie paszport pielgrzyma, a potem z niego korzystać. Może i przyda się w Fatimie?

Choć tam (jak na razie) nie ma nigdzie wolnego miejsca na nocleg. No ale jak Matka Boża zechce to nam coś załatwi, a jak nie to będziemy czuwać. A co do noclegu w Porto, to dlatego na razie sobie zarezerwowałem w tym prywatnym, bo z Fatimy przybędziemy późnym wieczorem lub nocą

i boję się, że w Vilar Seminar może po prostu brakować miejsca. 

Cóż, zobaczymy. Ale na pewno dzięki Twej radzie będziemy próbować. Resztę to już zależy od Pana Boga.

Jago, jeszcze raz Ci serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Z Panem Bogiem

Robert.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-22 20:42:05

Jago

jeszcze mam jedno pytanie.

Co byś poradził. Chce koniecznie dowidzieć się szczegóły o biletach mijeskich w Porto (czyli jaka cena na sieciówki, godzinne, jednoprzejazdowe itp).

Na naszym wpisie  "Lizbona - Fatima - Porto - Santiago" nikt nie odpowiedział.

Może spróbować gdzieś na innych wpisach, postach?

Nie wiem kogo by jeszcze i te detale zapytać?

Właściwie to już wystarczająco wiem, ale te informacje bardziej ułatwiłyby (czasowo) poruszanie się

po Porto.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.

Jeszcze raz wielkie DZIĘKI i pozdrawiam

Robert.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2017-09-22 21:27:38

Sporo inf. na temat komunikacji i biletów w Porto znajdziesz pod n/w adresem.

https://duze-podroze.pl/porto-praktyczne-informacje/  

Buen Camino  

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-22 21:38:28

AK

wielkie dzięki. Na pewno poszukam.

Pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-09-22 21:44:21

W Porto  na lotnisku mozna kupic Ticket 72 godziny gdzies okolo 15€, 24 godziny okolo 7€.

Ticket jest wazny tez w Busie.

Z lotniska jedzie do centrum( Trindade Station ) Metro E kolor fioletowy i kosztuje 1,40€.

Przy automatach kreci sie Ochrona i pomagaja kupic bilet bo sprawa jest troche skomplikowana.

Bilet trzeba uaktywnic , albo przed metrem lub w srodku, jazda bez waznego biletu to 120€

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-22 21:56:22

@ L

Wielkie dzięki L

Dopytam tylko, czy dobowy bilet kosztuje 7 czy 4 euro, bo na stronie co podał (a) AK jest mowa o 4 euro.

https://duze-podroze.pl/porto-praktyczne-informacje/

Ale przypuszczam , że strona może być nieaktualna. W końcu co jak co co, ale ceny zmieniają się najszybciej.

Czy wyjeżdzajac z lotniska muszę kupować inny bilet, a na reszte miasta np. dobowy?

Czy wystarczy, że kupię 24 godz. bilet i mogę czy na lotnisko czy gdziekolwie w Porto jeździć na tym bilecie?

Pytam niby o oczywistą sprawę, ale są takie miasta i kraje, że za dojazd na lotnisko kasują extra, dodatkowo.  

Jak jest tutaj?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Robert.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-22 21:59:44

PYTANIE DO WSZYSTKICH

czy w Porto mają jakieś darmowe mapki z planem komunikacji miejskiej (autobusy, metra)?

albo jakieś inne miejskie mapki? (np. w centrach informacji turystycznej)

I gdzie ewentualnie można je dostać?

Robert

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2017-09-22 22:09:43

@Robert

Wydaje mi się,że podana strona jest aktualna. Przewiń stronę do konca ,gdzie są zapytania i odpowiedzi.

Pozdr.

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-09-22 22:10:46

Na tym 24 godzinnym mozna sie poruszac po calym Porto, tylko do tramwaju zabytkowego

trzeba bylo doplacic 1€. W Porto mozna jezdzic tez metrem ABCDEF.

Nie wiem czy sa mapki, wiem natomiast, ze mozna wydrukowac z internetu , sa nawet kolorowe oznaczenia w jakim kierunku dana linia jedzie. Metro w Porto  to jest super sprawa!

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-23 13:02:03

Witaj Robercie

Ja otrzymalam plan miasta i metra na lotnisku jak wychodzilam wejdz na strone  Porto metro masz wszystkie odcinki metra  pozdrawiam poradzisz sobie powodzenia Kinga

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-23 13:35:24

@ AK

Pytałem o te ceny dlatego, że 4, a 7 euro to duża różnica (prawie dwukrotna

Na pewno doczytam do końca. Dziękuję i pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-23 13:39:06

Wielkie dzięki L

Czyli wiem na czym stoję. A przy okazji skąd pojawiła się kwota 7 euro za dobowy bilet?

Pozdrawiam i wszystkiego dobrego

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-23 13:43:21

Witaj Kingo,

bardzo się cieszę, że znów dałaś znać. Dziękuję za info, że trzeba pytać na lotnisku. 

Z Bożą Pomocą na pewno sobie poradzimy. A mapki na pewno pomagają w poruszaniu się po mieście.

Życząc dobrej niedzieli, seredecznie pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-09-23 20:09:26

Bilet Andante 24 kosztuje 7€ i jest wazny na cale Porto i Bus do Zone 6.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-23 21:41:02

Jeszcze raz DZIĘKUJE L

Cóż, tak jak się spodziwałem Twoja informacja o cenie 7 euro 

za bilet 24 godz. jest bardziej aktualna.

Pozdraawiam i dobrej niedzieli

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-23 22:35:37

Mam pytanie:

jezeli kupie bilet Z4 (podobno w formie karty) to:

- czy dopłacam oprócz 1,95 euro jeszcze 0,60 Euro za karte, czy wszystko jest w cenie 1,95?

- czy moge kupic drugi bilet (karte) na powrotna drogę i wtedy ja kasowac?

- czy moze maja bilety na dwa przejazdy (podobno tak, ale jak je oznczają - czy też Z4 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-26 20:03:18

Pozwólcie, że ponownie zapytam:

- czy jezeli kupie z lotniska bilet Z4 za 1,95 euro (podobno w formie karty) to moge na to jeździć

czy potrzebna jest jakaś dodatkowa karta?

- czy na drogę powrotną można od razu kupić dwuprzejazdowy lub jakiś powrotny?

Pozdrawiam

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-27 10:19:15

Witaj Robercie

Z tego co pamietam bilet ktory kupisz wraz z karta Andante na metro masz wazny na 1,5 godz. jesli przesiadasz sie na inna linie to muszisz przylozyc do zółtego czytnika i wybija ci ile jeszce masz minut. Jezeli musisz kupic nowy bilet to przykladasz karte andante iodpowiednia kwote wybijasz czesto ludzie pomagaja turysta kartae andante mozesz uzywac wielokrotnie ale wazne zeby na wszystkich przesiadkach w metrze zawsze przykladac bilet wazny pozdrawiam Kinga

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-09-27 10:26:39

Robert sproboj wejsc na strone Porto praktyczne informacje tam znajdziesz dokladnie o biletach i kasowaniu powodzenia

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-29 22:43:59

Witaj Kinga,

dopiero teraz mam możliwość skorzystać z netu i odpowiedzieć.

Oczywiście WIELKIE DZIĘKI "Niezwodna Kingo" .... :-)

Zrobię jak napisałaś i dokładnie sprawdzę.

Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Z Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-10-07 22:23:47

Mam jeszcze pytanie w sprawie biletow na metro w Porto.

Potrzebuję bilet na:

- przejazd z lotniska do stacji metra "24 de Augosto" 

- przejazd z "24 de Augosto" do "Carolina Miaelis" 

- przejazd z "Carolina Miaelis" na lotnisko.

Jakie muszę kupić bilety? Chodzi mi za ile na każdy przejazd?

Z góry dziękuję za odzew i pomoc

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-10-08 15:39:54

Witaj Robercie

Widze ze pragniesz jak najdokladniej sie tu dowiedziec nie umiem Tobie pomoc ale gdy przy automacie kupujesz bilet sz wszystkie stacje umieszczone i wtedy widzisz  za ile musisz kupic np. zona 2 ,3.4 nie martw sie uwierz ze poradzicie sobie a inni pomoga ja nie znalam jezyka /68 lat /a szczesliwie wszystko sie udalon pomoc Boza i ludzi. pozdrawiam Kinga dobrej drogi

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-10-09 08:11:31

Szczęść Boże Kingo,

bardzo DZIĘKUJĘ  za Twoje wsparcie. Twe słowa przekonały mnie zupełnie,

że reszta należy już do Opatrzności. Te natrętne pytania wynikały jedynie z tego,

iż w Porto będziemy bardzo krótko i chciałem jak najszybciej dotrzeć do

Rede Expressos a dalej do Fatimy. Powrót będzie natomiast w nocy, kiedy może

się zdarzyć, że nie będzie kogo zapytać.

Jeszcze raz dziękuję za wszystko.

Z pamięcią w modlitwie o którą też i Ciebie proszę. Jedziemy 12 października.

Z Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-10-09 08:45:38

Witaj Robercie

Wierze ze sie Wam wszystko uda modlitwa bede was wspierac bo ja kazdego dnia Bogu dziekuje ze mi sie udalo dla mnie byla to przygoda zycia wsperalo mnie grono przyjaciol finansowo tez sie balam jak wyjdzie nie znajac jezyka a nawet gdy nie bylo juz miejsca w schronisku to przyjeto nas w Portugalii na korytarzu na podlodze chwala panu pozdrawiam szerokiej dobrej drogi Kinga

NOWY! Autor: Aleksandra | Dodano: 2017-10-10 16:28:07

Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy, szybkiego tłumaczenia, polecam:

Tłumacz przysięgły języka portugalskiego

Można online, przez internet, z wysyłką do domu.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-10-11 17:26:30

Czy idąc z Santiago do Fatimy (strzałi niebiesie) otrzymam certyfikat?

Kilkakrotnie szłam drogą św. Jauba do Santiago i tam otrzymałam certyfikat na podstawie paszportu pielgrzyma.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-10-20 21:13:21

Witaj Kinga, Jago oraz AK i L.

w ubiegłą niedzielę 15 października wróciłem 

z Fatimy i Porto. Niesamowite przeżycie i było

znacznie łatwiej dzięki waszej pomocy.

Kinga Ciebie szczególnie nioslem na noszach modlitwy.

Naprawdę warto było być. Już myslę jak i kiedy tam znów zawitać.

Nocowałem w prywatnym Albregue de Peregrinos w Porto a w fatimie na placu

przed bazyliką. 

Jwszcze raz dziękuję wam drodzy i serdecznie pozdrawiam

Z Panem Bogiem

Robert

NOWY! Autor: Kinga | Dodano: 2017-10-30 12:54:02

Robert super ze sie udalo ale jak jest to mozliwe warto noclegi rezerwowac wczesniej pozdrawiam Kinga

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-11-14 22:35:59

Witaj Kinga,

oczywiście, że warto wcześniej rezerwować i udało się

to zrobić w Porto. Natomiast Fatima na ponad miesiąc

wcześniej, może nawet 2 miesiące już nie było miejsc.

Trudno się dziwić, raz Fatima, a dwa 100 lecie objawień.

Jeszcze raz dziekuję za wszystko.

Z pamięciąw modlitwie (polecałem Cię w Fatimie i nie tylko). 

Robert.

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-11-14 22:36:03

Witaj Kinga,

oczywiście, że warto wcześniej rezerwować i udało się

to zrobić w Porto. Natomiast Fatima na ponad miesiąc

wcześniej, może nawet 2 miesiące już nie było miejsc.

Trudno się dziwić, raz Fatima, a dwa 100 lecie objawień.

Jeszcze raz dziekuję za wszystko.

Z pamięciąw modlitwie (polecałem Cię w Fatimie i nie tylko). 

Robert.