Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino de Santiago - trasa portugalska

NOWY! Autor: Biagio | Dodano: 2015-07-29 00:58:49

Witam wszystkich!

Cześć. Od kilku lat gdzieś w głowie tli się pomysł, aby zdecydować i przejśc w końcu Camino de Santiago. Ze względu na brak możliwości długie urlopu, rozważam przejście szlaku portugalskiego i niestety w dość późnym terminie końcówka października - połowa listopada. Czy ten termin nie jest zbyt późny, ze względu na pogodę tam panującą w tym terminie? Co sądzicie?

Czy ktoś szedł tą trasą tą późną porą roku?

Pozdrawiam,

NOWY! Autor: Marcin82 | Dodano: 2015-10-08 19:01:08

Witam,

chciałbym ponowić pytanie poprzednika. Podobnie jak przedmówca chcemy przejść jakiś odcinek z Porto do Santiago w dniach 7-11 listopada. Mógłby ktoś poradzić jak pogoda w tym czasie, noclegi, oraz czy jest to w ogóle wykonalne? Z góry dziękuję

NOWY! Autor: psz | Dodano: 2015-10-09 12:41:39

Wykonalne jak najbardziej! Co do pogody, no cóż , temperatury w ciągu dnia w zakresie 10-20 stopni, zależy jak się trafi, no i  prawdopodobieństwo opadów. ale nieco mniejsze niż we wrzesniu i pazdzierniku. 5 dni to akurat tyle,aby przejsc z TUI (granica z Portugalią) do Santiago (ok. 118 km, ), i dostac compostelkę. Niemniej odcinek wymagający kondycji. Ja proponuję taki rozkład:

I  etap:Tui- Porrino -18 km (ale lepiej 3 km dalej do m.Santa Ana-Albergue -10 Euro.

(Można rozpocząć z Valenca da Minho, po stronie portugalskiej ( 2 km wczesniej).

II  Porrino(Santa Ana)-Arcade - 21 km, Albergue prywatne- 10Euro

III  Arcade- Barro - 23 km, Albergue- 7 Euro

IV  Barro-Padron - 31 km(niestety) . Albergue komunalne-10 Euro. Można tez przenocować w zupelnie przyzwoitym hotelu w dwójkch po 15 E od osoby.

V Padron -Santiago - 25 Euro

Sprawdzone i zweryfikowane. Ten układ omija noclegi w wiekszych miastach, ale przynajmniej sale mniejsze i przytulniej. Wszedzie kuchnie , albo tanie (naprawdę) bary przy schroniskach. Np. w Santa Ana sniadanie za ...2 EURO.  W Arcade super bar 100 m od schroniska z poranna kawką i swieżym pieczywem.

Uwaga: kilometraż, który podałem jest najbardziej aktualny, w tym roku na tym odcinku zmieniono trasy. Oznaczenie tras b dobre, mapy i przewodniki , akurat tu nieprzydatne, w schroniskach są aktualne.

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2015-10-09 13:30:10

Jak na kilka dni, to proponuję Camino Ingles albo de Fisterra

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2015-10-14 18:07:25

mam pytanie dot. albergi w Santa Ana, czy masz namiary na tę albergę,wpisujac nazwę wyskakuje mi tylko hotel 3 gw. dość drogi.Na trasie Camino nie ma jej tez. zaznaczonej? 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2015-10-14 19:21:50

No to zobacz tu http://caminodesantiago.consumer.es/mobile/albergue-de-peregrinos-santa-ana-de-veigadana

Pzdr. Jago

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2015-10-14 20:05:30

Bardzo dziękuję i pozdrawiam

NOWY! Autor: pa | Dodano: 2015-10-15 13:44:40

Santa Ana to małe przutulne Albergue 3 km za Porrino i bez tłoku z tanim i fajnym barkiem w budynku (piwko 0,9 E, kawka, soczek, grzanki na sniadanko za 2E. Cena za nocleg 7 E. Włascicele

skarżyli się, ze celewo sieci schronisk komunalnych i stowarzyszeń Jakubowych i  nie  podają ich w pzrewodnikach .Konkurencja. Jak juz wszędzie na trasach camino. Polecam też albergue w Barro. Cena też 7 E , za dodatkowe kilka Euro klasyczna kolacja caminowa z kilku dań i wina, w międzynarodowym towarzystwie i  co nieco na sniadanie.

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2015-10-15 16:43:47

Bardzo dziękuję za informację, są dla mnie bardzo cenne z uwagi na termin urlopu - sierpień 2016r. Mam już kupione bilety na samotot W-wa-Porto-W-wa Lufhansa. W naszej grupie 6 os są nauczyciele więc taki termin. Albergi zwłaszcza po stronie hiszpańskej wiem, że są oblegane i może być problem dlatego chętnie skorzystam z przyjaznych poleceń. Gdybyś miał jeszcze jakieś namiary na niestandardowe albergi będę zobowiązana.   

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2015-10-15 20:38:33

@pa

Czy możesz podać dokładniejsze namiary na te albergi?

czy one są przy szlaku blisko,jak do nich trafić,czy są oznakowane?

Bo ,że konkurencja to wiadomo,ale jak jest pełno w tych municypalnych(?) to wowczas takie prywatne miejsce jest bardo OK.

Buen Camino

NOWY! Autor: pa | Dodano: 2015-10-19 13:51:03

@Maria

Albergue Santa Ana -  3 km za Porrino. Przy trasie, trudno nie trafić. Barro- 500 m w bok od trasy, zancznie polepszyło sie w stosunku do opinii z przewodnika na tej stronie. Wrazenia ze wspolnej kolacji z pielgrzymami z róznych krajów super. W Arcade polecam prywatne, nowe schronisko za 10 Euro. Kuchnia, patio. 200 m przed municypalnym.

NOWY! Autor: ANIA | Dodano: 2017-03-02 21:16:22

@psz

Nowa Alberga w Arcade - masz namiary?. O La Pepe to stara prywatna alberga - cała masa pluskiew. Znajomi zostali w tej alberdze bardzo podryzieni. Chcielibyśmy w tym roku zatrzymać się w Arcade na Camino. 

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2017-03-02 21:31:08

https://www.gronze.com/galicia/pontevedra/arcade/albergue-lameirinas

Byliśmy i polecamy!!! Bardzo komfortowe łóżka, czysto, przestronnie...

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2017-03-02 23:51:36

W Arkade, w tym prywatnym jest mało miejsc, trzeba albo dojść dość wcześnie albo zrobić rezerwację (w sezonie na pewno, poza nie wiem...). poza kuchnia, super łazienki i hospitalero wstawia pranie. Obok hotel i restauracja.

NOWY! Autor: ANIA | Dodano: 2017-03-13 22:49:57

@Paweł

Jest taki klimatyczna tawerna Pousada przed albergą w Barro. Bardzo smaczne i tanie posiłki dla pilegrzymów. Nie da sie go ominąć bo jest przy trasie. Czy masz wiedzę czy tam tez mozna przenocować? Po dojściu do albergi w Barro zwykle jest kpl.  

NOWY! Autor: Wiolka | Dodano: 2017-03-15 07:59:18

W tym roku wybieramy się mężem do Santiago trasą portugalską.Bilety już mamy kupione. Kraków- Porto Ryanair. Wyruszamy 15.09,powrót 2 pazdziernika. Czasu mamy myślę sporo. I teraz pytanie. Jakiej pogody możemy się spodziewać? Którą trasą najlepiej iść, chcieliśmy wzdłuż oceanu, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Będę wdzięczna za wszystkie informacje. 

NOWY! Autor: ttt | Dodano: 2017-03-16 13:54:40

@Wiolka - pytanie o to jaka będzie pogoda za pół roku wymaga sporych umiętności. Nie wiem, czy wróżbita Maciej będzie Ci mógł w jakikolwiek sposób pomóc. Może zapytaj Kreta, tylko nie tego od czyszczenia rur ani drążącego korytarze w ziemi, tylko tego od pogody. Może Ci coś podpowie.

NOWY! Autor: ANIA | Dodano: 2017-03-16 17:04:32

@Wiola

pogoda we wrześniu jest ok. Jest badzo ciepło ale już nie tak gorąco jak w sierpniu. Pranie szybko schnie i nie ma potrzeby zabierać duzo rzeczy. Należy się spodziewać, że deszcz też będzie popadywał.Więc pelerynę p.deszcz koniecznie trzba mieć.Konieczna czołówka, po przekroczeniu granicy, w Hiszpanii szybciej się robi ciemno i rano też później robi się jasno. Oznakowanie szklaku bardzo dobre. Radzę w Santiago zarezerwować nocleg. Plecak - waga 10% wagi Twojego ciała, nie więcej!!!!!!!!. Jesli coś będzieszchciała jeszcze zapytać, śmiało, odpowiem.

NOWY! Autor: Marek,Adam,Jarek | Dodano: 2017-03-17 18:20:10

Czesc Marek dot.droga nadmorska , pranie ,pogoda itd.

Byłem z rodzina 2 lata temu poczatek wrzesnia  polecam idzie sie tylko czesciowo nad morzem , znaczna czesc trasy przebiega w pewnej odległosci 1-1,5km ściezkami pagórkami morze widzimy w oddali ,trasa jest przepiekna.

Pogoda - deszcz potrafi zmoczyc , generalnie pranie nie wysycha i wszystko wilgotne-rozwiazanie-  my co 3 dzień znadowalismy pralnie publiczne z suszarkami i wszystko pralismy raz na 3 dni.

10kg /11kg plecak maks - to prawada ale buty najważniejsze.

Pozdrawiam i życze powodzenia .

Na marginesie -  juz 4.04.17 startuje z kolegami z Porto .

NOWY! Autor: Joanna B. | Dodano: 2017-03-18 21:12:10

Ważna informacja dla pielgrzymów wybierających się trasą portugalską: począwszy od tego roku schronisko w Herbón (Albergue de Peregrinos San Antonio de Herbón) będzie otwarte już od 2 kwietnia (dotychczas od 1 czerwca). Magiczne miejsce, na terenie XVII.w. zakonu franciszkanów. Zapraszam serdecznie do Herbón, gdzie będę miała przyjemność działać jako hospitalera od 15 do 30 kwietnia. Warto napawać sie ciszą i atmosferą tego zakątka i naładować akumulatory przed Santiago. Pamiętajcie, aby na rozwidleniu Camino za Pontesecures skręcić na prawo (w lewo Camino prowadzi do Padrón). Poprowadzą was czerwone strzałki.

NOWY! Autor: Ewa 22 | Dodano: 2017-03-21 08:35:20

Witajcie! Ze względu na maraton związany z egzaminami na studia, ja również mam mało czasu - jedynie dwa lub 3 tygodnie na przełomie czerwca i lipca lub we wrześniu. Szukam kogoś, kto może chialby wyruszyć ze mną do Porto, które też chciałabym zwiedzić, a potem z Porto do Santiago i oszczędzać jak na studentkę przystało? :) a może mogłabym dołączyć do kogoś?

NOWY! Autor: Ewa 22 | Dodano: 2017-03-21 08:39:51

Jak zwykle zapomniałam - można się ze mną skontaktować przez maila: evitako@onet,pl

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-03-21 20:15:02

Joanna: dzięki za wspaniałą informację, ale szkoda że się nie spotkamy. Będę tam w pierwszych dniach maja. Pozdrowienia.

NOWY! Autor: joanna Maria | Dodano: 2017-03-21 20:22:43

No szkoda ! Masz telefon daj sygnal jak bedziesz w Fatimie Pozdrawiam Buen Camino

NOWY! Autor: Milena_x | Dodano: 2017-03-21 21:33:01

kiedys na forum przeczytalam o alberdze w okilicy katedry Se w Porto i jesli ktos tam spal i jest zadowolony to bardzo prosze o podanie adresu 

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-03-22 17:49:07

Joanna, jeżeli mnie pytasz o Fatimę, to będę w Fatimie w dniach 19 - 22 kwietnia, tuż po świętach Wielkanocnych i przed świętem Miłosierdzia Bożego. Odnośnie Herbon bardzo ucieszyłam się z tej informacji, że będzie otwarte wcześniej niż 1 czerwca. Bardzo chciałam być tam, no i będę miała okazję. Planuję, że będę ok 6 maja. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Jola S. | Dodano: 2017-03-28 08:19:51

Witam,

Szukamy polskiego księdza, który 15 maja bedzie w Fatimie i który udzieliłby nam ślubu. Może to być ksiądz pielgrzymujący pieszo lub z pielgrzymką autokarem.

Z narzeczonym poznaliśmy się idąc pieszo z Polski do Rzymu na kanonizację JP II i w tym roku idziemy na Camino portugalskie i po drodze w Fatimie chcemy wziąć ślub. Sanktuarium nie ma polskiego księdza i sami musimy szukać.Czas goni więc pilnie będę szukała na tym forum, będę wdzięczna za jakieś informacje.

Byłam już na Camino via de la plata.

Buen camino !

Jola S., e-mail: jola-r1@tlen.pl