Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Ingles

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-05-31 19:09:55


Poszukuję rzetelnej informacji odnośnie długości etapów i miejscowości przystankowych (noclegowych) na Camino Ingles. Na stronach internetowych znajduję bardzo rozbieżne informacje; np. informator w jęz. angielskim ( Camino de Santiago. The Pilgrimage Routes to Santiago de Compostela. Camino Ingles) inaczej dzieli trasę i inne podaje km etapów  (w moim odczuciu  bardziej przyjazne dla pielgrzyma) w porównaniu z przewodnikiem polskim i komentarzami tam zamieszczonymi. Będę rada, jeśli ktoś życzliwy podzieli się aktualną wiedzą w tym zakresie.

Z pielgrzymim pozdrowieniem: Buen camino !

 

NOWY! Autor: Andrzej F. | Dodano: 2016-05-31 21:31:22


Witam. 

Ferrol - Albergue  Neda - 14.9 km
Albergue Neda - Albergue  Pontedeume - 15.9 km
Albergue  Pontedeume - Albergue  Miño - 10.5 km
Albergue de Miño - Albergue Betanzos  - 10.4 km
Albergue Betanzos  - Albergue  Presedo - 12,3 km
Albergue Presedo - Albergue Bruma - 15.8 km
Albergue Bruma - Albergue Sigüeiro - 24.4 km
Albergue Sigüeiro – Santiago – 17,4 km
Razem Ferrol – Santiago – 121.6 km
Odległości między albergami z GPS-a idąc szlakiem Camino Ingles.

Pozdrawiam Andrzej

 

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-01 09:13:57


Do Andrzeja F.

Bardzo serdecznie dziękuję za informację. Taka konkretna informacja to cenna pomoc.

Z pielgrzymim pozdrowieniem  - Zofia

 

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2016-06-01 14:08:52


Byłam na camino ingles w maju. Trasa jest oznakowana wystarczająco, jeśli przyjmie się zasadę, że jeśli nie ma strzałek należy iść prosto. Według hiszpańskiej broszurki, którą można dostać choćby w biurze informacji turystycznej długość trasy wynosi 118 km więc praktycznie zgadza się z GPS-em, są tam też rozrysowane wysokości. Pusto było tylko w alberge w Neda, gdzie było nas dwie i trzeba było dzwonić w sprawie klucza i otwarcia alberge. Ale na otwarcie czekałyśmy  z 10 min. Tam jest kuchnia, w pobliżu jest sklep (Dia), warunki ok.

Nasza trasa wyglądała w ten sposób:

1 dzień - pojechałyśmy bodajże o 12.15 z Santiago do Ferrol autobusem za 10 euro z groszami. Autobus jedzie 1,5 godziny. Następnie udałyśmy się do informacji turystycznej (kilkaset metrów od dworca- ale od 14. jest tam przerwa), podbiłyśmy credenciale i wraz otrzymanymi mapkami miasta i zaznaczonym tam początkiem trasy camino oraz z listą schronisk ruszyłyśmy w drogę. Credenciale kupiłyśmy w Santiago w oficjalnym biurze pielgrzyma (ono jest od tego roku przeniesione) za 1,5 euro. Dobrze zrobiłyśmy, bo pani w informacji w Ferrol nas poinformowała, że na miejscu credencial możemy dostać w czasie wieczornej mszy w kościele chyba św. Franciszka (ale pewna nie jestem). W sumie 14 km, raczej płasko, alberge bezpośrednio przy trasie, nad wodą.

2 dzień –Betanzos. Chcąc się wyrobić w 5 dni, drugiego dnia zrobiłyśmy około 36 km, raczej teren pagórkowaty, trudne i męczące podejście pod Pontedeume. Alberge bardzo fajne, hospitalero miły, w kuchni brak raczej naczyń (była mikrofalówka), ale to w samym centrum miasta, są sklepy.

3 dzień - Bruma. Teren też pagórkowaty, ale przyjemny, kilometrów wyszło chyba 28. Ze dwa bary po drodze, na szczęście w Brumie jakieś 50 metrów od alberge można zjeść menu peregrino chyba za 9 euro, bo do sklepu coś ponad 1 km.

4 dzień – Sigueiro. Koniecznie trzeba rezerwować przez telefon dzień wcześniej nocleg, my dostałyśmy 3 namiary na prywatne albergi od hospitalero w Brumie. Sigueiro to duże miasto, jest możliwość zjedzenia menu peregrino chyba za 8 euro (bardzo duże porcje) trasa około 24 kmoznakowana ok. Dużo idzie się lasem.

5 dzień – Santiago, według naszej rozpiski zostało nam niewiele, bo 16 km, te zrobiłyśmy bez problemu i o 12. byłyśmy na mszy.

Tych schronisk jest znacznie więcej, ale brak jest na samej końcówce. Np.w informacji było, ze od Brumy do Monte de Gozo jest 40 km, gdzie jest najbliższa alberga, ale koło niej się bezpośrednio nie przechodzi. Albergi po 6 euro, ta prywatna była za 16, ale ze śniadaniem i spało się w pościeli.

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-01 21:43:26


Dorotko, bardzo Ci dziękuję, że podzieliłaś się opisem swojej drogi na camino ingles, bo nabieram coraz większej chęci na pójście tamtędy, prawdopodobnie we wrześniu br. Wprawdzie przeszłam już trzykrotnie camina hiszpańskie (c.frances, c. portugues z Lizbony i c.norte), to jednak przed kolejną wyprawą mam tysiące obaw, czy się uda. Poproszę Cię jeszcze o informację, czy autobusy z Santiago do Ferrol startują z dworca autobus., czy z lotniska i jak często ? I czy do Santiago leciałaś przez Londyn, czy inną drogą ?

Z pielgrzymim pozdrowieniem Zofia.

 

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2016-06-01 22:39:04


Oj, nie mam kartki z rozpiską ile było tych autobusów, ale chyba koło 6 codziennie. Rozpiskę dostałam w informacji turystycznej. Najwcześniejszy był gdzieś chyba po godzinie 9.00. Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego, bilet bez wyprzedzenia kupiłyśmy w kasie.

Leciałam tym razem przez Londyn z Krakowa bo Ryaniarem.

Dla kogoś, kto chce przejść camino mimo wszystko bez takiego tłoku jak ostatnie 100 kilometrów na frances, to dobra alternatywa. tyle, że czasami cały dzień nie spotykałyśmy nikogo z pielgrzymów, dopiero w albergach. W ogóle spora część trasy jest poprowadzona przez tereny mało zamieszkałe. Nie codziennie, ale były dwa dni, że po drodze było po dwa czy trzy bary. Dla mnie to nie tyle potrzeba co wyznacznik do porównań, np. z każdym innym camino i infrastrukturą turystyczną.

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-02 09:24:21


Dorota, dzięki !  Z.

NOWY! Autor: Grzegorz Cognosce te Ipsum | Dodano: 2016-06-05 16:38:56


Witam.

Camino Ingles, kilka informacji z mojego pierwszego Camino.

1. Poleciałem ,,Lotem” do Madrytu Barajas (bilet kupiony 31.01.2016) lot 02.05.16

-na którymkolwiek terminalu wylądujesz, nie martw się, między terminalami kursują zielone autobusy, które gratis przewożą Cię do właściwego . Dla mnie właściwym był T4, gdzie znajdują się przystanki m.in. Alsy

2.Wyjeżdżałem o godz.23.59. do Ferrol gdzie byłem o godz. 8

-choć na samym terminalu jest stanowisko Alsy , a nawet automat do sprzedaży biletów na peronie , dla mnie lepiej było kupić bilet Alsy (około 50Euro ) wcześniej przez internet (płacąc np. Master Card) , wybrać miejsce i spokojnie wsiąść do autobusu mając wydrukowany do okazania  bilet (widziałem pasażerów pokazujących bilet w smartfonach i wsiadających , ale nie wiem czy jest to zasada , czy też dobra wola Kierowcy.) Chłopak z Chin , który chciał kupić bilet u Kierowcy , został odesłany z kwitkiem, komunikacja w języku angielskim nie pomogła.

- autobus odjeżdżający z T4 dojeżdża do przystanku: Madrid Estacion Sur i tu następuje przesiadka do właściwego autobusu. Komunikat oczywiście tylko w języku hiszpańskim. Za to sama przesiadka błyskawiczna. W drodze powrotnej z Santiago de Compostella do Madrytu sytuacja w Madrid Estacion Sur się powtórzyła.

3. Ferrol

Pierwsze kroki oczywiście skierowałem do portu, do Informacji Turystycznej (znajduje się też tam początek Camino Ingles) gdzie planowałem nabyć Credencial. I tu niespodzianka, punkt otwarty jest tylko w Niedziele i Święta w określonych godzinach. Informacja o głównym Biurze Turystycznym kieruje nas do Plaza Espana , w  moim przypadku miał  być otwarty od 10.30 .I był , ale niestety dzień wcześniej zabrakło Credencial del Peregrino. Wyposażony w mapkę zostałem skierowany do Konkatedry San Julian. Tam też szczęśliwie Credencial nabyłem.

4. Alberque  Neda – bardzo czysto i schludnie , automat z jedzeniem , kuchnia i pralka obecne.

- przed samą Nedą szlak prowadzi lekkim objazdem z uwagi na roboty budowlane, ale super oznakowanie nie sprawia kłopotu.

5. Alberque Mińo.

- nie nocowałem w Pontedeume , ale wg współpielgrzymów standard bardzo się poprawił, poszedłem dalej do Mińo.

Samo przejście przez Pontedeume dostarcza miłych wrażeń , szlak wiedze przez miasto pod dość sporym kątem, po drodze trafiłem na mały market , gdzie mogłem zrobić podstawowe zakupy.

- przy wejściu do Mińo , w pewnym momencie pojawia się na murze żółta strzałka z napisem Alberque ,jeśli chcesz tam nocować to lepiej potraktuj ją poważnie, bo idąc dalej szlakiem oddalasz się od noclegu. W razie zboczenia z drogi , warto pytać o szkołę , w jej pobliżu znajduje się alberque, Można też trafić na znaki kierujące do schroniska.

Alberque super , choć brak naczyń w kuchni. Po wejściu , informacja , abyśmy zgłosili swoją obecność telefonicznie.

6. Alberque Betanzos

Bardzo dobre warunki z pralką i suszarką na monety.

7.Alberque Presedo.

Bardzo dobre warunki ,  informację gdzie znajduje się klucz , uzyskujemy telefonicznie.

8. Alberque de Bruma.

W związku z tym , że do pielgrzymów z Ferrol dołączają także Ci , którzy wyruszyli z A Coruny jest już Nas więcej , kiedy ja nocowałem były zajęte wszystkie miejsca. Około godz. 18 podjechał ,,sklep na kółkach” o którym wcześniej informował hospitalero. Zjeść można w pobliskim barze, +- 300m, jest także automat.

9. Alberque Siqueiro

Idąc w niedzielę rano z Brumy do Siqueiro wszystkie napotykane bary zastawałem zamknięte. Na szczęście , w około połowie drogi znajduje się automat z napojami i słodyczami. Stoi w prywatnej stodole i naprawdę sprawia wiele radości.

Nocowałem w prywatnej Alberque Delia , dzięki kontaktom uzyskanym w Brumie. Drugim kontaktem była Alberque ,,O fogar da Chisca” kiedy okazało się ,że braknie miejsca dla mnie w tym schronisku Pani sama zadzwoniła do Delii i zarezerwowała mi miejsce. W Deli, tego dnia też był komplet.

10. Santiago de Compostella.

-w nowym Biurze Obsługi Pielgrzymów z uwagi na względy bezpieczeństwa sprawdzane są plecaki przy bramie wejściowej. Swoją Compostellę odbierałem około godz.19. Choć jest tam kilka stanowisk trzeba uzbroić się w cierpliwość, pierwszą próbę podjąłem około godz.13, ale kolejka przekonała mnie do ponownej próby w póżniejszej godzinie. W biurze można też zakupić nowy Credencial.

Bilet Alsy do Madrytu kupowałem w automacie na dworcu autobusowym.

Pozdrawiam. Buen Camino

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2016-06-05 19:20:15


Grzegorz,

jesteś bezcennym skarbem... Wspaniala relacja !

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-08 09:52:08


Grzegorz, dzięki ! To dla mnie dodatkowe, ważne !!!  informacje. Serdecznie pozdrawiam Zofia

 

NOWY! Autor: Halka | Dodano: 2016-06-27 10:18:07


Wróciłam z Camino Ingles. Informacje dla tych co się wybierają, w schonisku w Hospital de Bruma nie było już miejsc o 14.00, pielgrzymi są kierowani do innych miejsc (niestety już nie za 6 Euro). Nocleg w kolejnej miejscowości Sigüeiro pomagają rezerować hospitalierzy, oprócz już wymienionych na tym forum dwóch schronisk są do dyspozycji apartamenty (ceny od 13 euro/osoba).

NOWY! Autor: kris | Dodano: 2016-07-16 11:33:29


@Halka, jakie wrażenia po inglese? co warto po drodze zobaczyć? planuje iść we wrześniu. dolecieć do La Coruna i dostać się do Ferrol

NOWY! Autor: Anka K. | Dodano: 2016-10-21 20:12:43


Praktycznie przez przypadek przeszłam w październiku Camino Ingles. I z całą odpowiedzialnością za to co piszę polecam tą drogę. Jest naprawdę b. ładna, urozmaicona i wcale nie taka łatwa (prawie cały czas podejścia i zejścia - nie wykańczające ale są).. Oznakowanie nie najgorsze. Schroniska są w takiej odległości że bez problemu można iść. W październiku z noclegami nie było problemów. Jak mnie poinformowano w Informacji Turystycznej w Ferrol, credenciale są do nabycia tylko w katedrze. Jeśli nie da rady  (ja byłam w Ferrol popołudniu i chciałam dojść do Nedy) to hospitaliero w Nedzie też je ma z pieczątką katedry i w Santiago nie robilli żadnego problemu. W Informacji za to dają mapkę z etapami i profilami, wykazem schronisk (nie jest uwzględnione schronisko w Presedo). Natomiast żeby  w Santiago odebrać Compostelę należy uzbroić się w b. dużą dawkę cierpliwości.(12 października stałam ponad 1.5 godz).  Ale to chyba jest spowodowane coraz większą ilością pielgrzymów.

Pozdrowienia i Buen Camino

 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2016-10-22 08:11:22


Ja  28 września stałem/siedziałem na schodach, na dole,aż za patio z fontanną.Chociaż stanowisk w biurze jest 14, to pielgrzymów obsługiwało tylko 7 osób.

Jednak musimy wiedzieć,że to są WOLONTARIUSZE (wielkie uznanie dla ICH NIEODPŁATNEJ PRACY).

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-10-02 11:48:33


Czy ktoś szedł Camino Ingles styczeń/luty? Jak to wtedy wygląda?

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-10-05 10:50:13


@ Grzegorz.

Camino Ingles nie poleca sie od konca listopada do konca marca, nie z uwagi na zime, ale na ulewne deszcze i niewielka ilosc mozliwosci noclegowi. Czeste ulewne descsze powoduja, ze szlak ktory przechodzi przez laki i brzegiem pol, jest  nie do przejscia bo jest pod woda i to nie kaluze, ale cale bajora. Noclegow jest mniej bo albergi sa czesciowo pozamykane, jak hotele i hostele. Trudno jest zima przejsc ok. 35 km na dzien bo sa krotkie dni, czyli trzeba by bylo isc ok 7 km/h bez odpoczynku, a jak juz ktos wspominal droga, az tak latwa nie jest. Camino Ingles zima to cos dla desperadow.

Utreia et suseia

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-10-11 13:55:17


Dziękuję "Pielgrzym" za informacje. Mimo wszystko coś ciągnie. Przecież nie to na camino jest najważniejsze czy wygodnie

pozdrawiam

NOWY! Autor: ilona | Dodano: 2017-10-11 16:51:14


demonizujecie szlak Camino Ingles zimą. Tutaj jest napisane jak to wygląda:

http://caminodelavida.pl/trasa-camino-ingles/

 

 

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-10-14 12:42:06


Dzięki Ilona. A sama szłaś w tym czasie tym camino?

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-10-14 14:09:32


 

@ dla zainteresowanych pare linkow o camino Inglés. Nawet jesli ktos hiszpanskiego nie zna, po przejrzeniu stron, bedzie mial rozeznanie

http://caminodesantiago.consumer.es/

http://www.caminodesantiago.gal/es/planifica/las-rutas/camino-ingles

http://www.caminosantiago.org/cpperegrino/caminos/caminover.asp?CaminoId=6

NOWY! Autor: ilona | Dodano: 2017-10-15 09:53:02


tak i jest dokładnie tak, jak opisano to na wymienionej stronie, albo ciepło i deszczowo albo zimno i słonecznie

NOWY! Autor: Sam Davies | Dodano: 2017-12-14 13:35:38


Angielska droga to krótka droga Camino de Santiago w Galicji, od Ferrola do Santiago de Compostela, używana głównie przez pielgrzymów z północnej Europy, którzy przybywali statkiem.

Jedna z najkrótszych tras do uzyskania certyfikatu.
Różnorodność widoków, od niebieskiego wybrzeża po zielone góry.
Krótka, pokojowa alternatywa dla doświadczenia pielgrzymów.
Główne miasta i gminy - Hiszpania: Ferrol, A Coruña, Bruma, Sigüeiro, Santiago de Compostela
Całkowita odległość: 119 km

Pogoda

  • Lato - temperatura (od 20 ° do 25 ° czerwiec-sierpień)
  • Spadek - chłodny (od 14 ° do 22 ° wrz-lis)
  • Zima - zimna (od 5 ° do 13 °)
  • Wiosna - cieplej (średnio 12 ° do 15 ° marca-maja)

ETAPY DROGI ANGIELSKIEJ
Scena 1
Ferrol - Neda 15km
Etap 1B
A Coruña - Bruma 33,6km
Etap 2
Neda - Pontedeume 16km
Etap 3
Pontedeume - Betanzos 20,2km
Etap 4
Betanzos - Bruma 27,8km
Etap 5
Bruma - Sigüeiro 24km
Etap 6
Sigüeiro - Santiago de Compostela 16,7 km

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2017-12-19 20:55:05


Planuję odbyć w 2018 roku drogę z Ferrol do Santiago de Compostela. Chciałabym Wizzair dolecieć do Santander; potem autobusem Alsy do A Coruna, ale nie wiem jak mogę się dostać z A Coruna do Ferrol. Czy może mi ktos pomóc? Pozdrawiam wszystkich.

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-12-20 12:57:03


Jeśli zależy Ci na Composteli to nie musisz "cofać" się do Ferrol. Ta trasa stanowi wyjątek i compostelę otrzymasz pomimo tego iż jest krótsza niż 100km. Radzę jednak upewnić się czy tak jest ponieważ to informacja z internetu, nie potwierdzona przeze mnie w rzeczywistości. 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-12-20 13:57:58


@Asia 

Z Acoruny do Ferol dojedziesz autobusem. 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-12-20 13:58:07


@Asia 

Z Acoruny do Ferol dojedziesz autobusem. 

NOWY! Autor: Griszka | Dodano: 2017-12-20 18:45:57


Można też pociagiem, ja tak zrobiłem a wbijając w google pokaże Ci nawet rozkład jazdy..buen camino

NOWY! Autor: Asia | Dodano: 2017-12-21 10:23:55


Dziękuję Wam. Dalej sobie już poradzę. Buen Camino.

NOWY! Autor: Jadwiga | Dodano: 2018-03-26 23:05:13


Wybieram się- koniec maja z Acoruni

Czy ktoś tak szedł? proszę o wskazówki.

 

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2018-04-23 16:57:55


Ja również chciałabym z Acoruna do Santiago, ale wczesniej jeszcze o Fatimę zahaczam, czy jest z Fatimy połączenie autobusowe do ACoruna?Dzięki serdeczne z góry za info, ocś znalazłam ale nie mam pewności;-)

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2018-04-24 11:53:16


Do Dorota

ja również ide w maju, pytanie, czy mogę iść w snadałach sportowych, czy jeszcze za zimno?

Dzięki i Pozdr;-)

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2018-04-25 12:42:38


W maju jak najbardziej można iść w sandałach, ja osobiście preferuję trekkingi (i to za kostkę), ale to sprawa indywidualna. Problemem mogą być deszcze, bo idzie się sporo lasem i takimi polnymi drogami, ale spokojnie - dasz radę - w każdych butach.

NOWY! Autor: Tom | Dodano: 2018-04-26 22:13:26


@Aga

Można z Fatimy do Porto , ż Porto do Acoruna

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2018-05-08 15:37:39


Dzięki serdeczne, czy znacie noclegi które możecie polecić na ACoruna?

Pozdrawiam,

aga

 

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2018-05-09 13:05:08


@Aga - chodzi Ci o całą prowincję A Coruna czy o samo miasto?

NOWY! Autor: Aga | Dodano: 2018-05-15 14:11:35


chodzi mi o coś najbliżej szlaku, w sensie może byc cokolwiek, ale najlepiej żebym nie musiała daleko się oddalać od szlaku;-)

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2018-05-17 10:26:18


@aga

Na tym szlaku nocowałem trzy razy. Albergi w miejscowościach: Neda koło Ferrolu, Pontedeume i Hospital de Bruma. Jeśli interesuje Cię coś o tych noclegach napisz: ko.cio(at)interia.pl
Tę w Pontedeume trzeba wybierać ze świadomością ;)

NOWY! Autor: Sławek | Dodano: 2018-06-11 15:07:44


Krótka relacja z tegorocznego Camino, z praktycznymi informacjami: http://docplayer.pl/79873557-Camino-ingles-po-poznansku.html

NOWY! Autor: Pątniczka | Dodano: 2018-06-11 17:32:17


@ Sławek

super opis, krótko, zwięźle i do rzeczy. Oby takich więcej

NOWY! Autor: magda | Dodano: 2018-08-31 09:49:09


Witam! 23 sierpnia dotarłam do Santiago drogą angielską z Ferrol. Szłam 5 dni, choć pierwotnie zamierzałam przejść trasę w 6 dni, nie robiąc dziennie więcej niż 15-20 km. Wylądowałam w Madrycie, stamtąd autobusem Alsy w nocy (8 h, ok. 50 euro) do Ferrol, gdzie byłam o 8 rano. Credensial (?) dostałam jeszcze w Madrycie w kościele św. Jakuba. W Ferrol katedra zamknięta na cztery spusty, ale czynna informacja turystyczna przy nabrzeżu z uroczą panią wspominającą wycieczkę do Polski. I pierwszy słupek... Nie jest prawdą, że układ muszli na słupku, murku czy chodniku pokazuje kierunek drogi. Patrzcie na strzałki. Droga świetnie oznaczona, po pierwszym dniu poruszałam się właściwie bez mapy. Przez Ferrol trasa biegnie przez tereny przemysłowe, a strzałki prowadzą po krzaczorach, kiedy można przejść po prostu chodnikiem. Pierwsze alberge Neda -ok. Potem do Pontedeume - uważajcie, bo nocleg w alberge trzeba wykupić w informacji turystycznej w wieży, o czym nie informuje żaden napis. Dalej Betanzos (najlepsze na tej trasie alberge). Z tej miejscowości do następnego alberge w Brumie jest tylko 10 km, ale wg przewodnika i mapy, którą dostałam w Ferrol - jest ostro pod górkę, największe wzniesienie na trasie, itp. Otóż to nie prawda. Zmieniono trasę i podejścia wogóle nie odczuwa się, za to tempem spacerowym do Brumy dotarłam w dwie godz. I co tu robić? Poszłąm więc dalej i to był błąd. Na trasie są w odległości ok. 10 km od Brumy dwa hostele przyjmujące pielgrzymów. Mnie nie przyjęli... (nawet w tam, gdzie cena za noc to 65 euro). Musiałam iść dalej. Padłam 9 km przed Sigueiro, gdy przy wejściu w las pojawiła się tabliczka Hotel Santa Cruz 1,6 km. W Sigueiro zresztą tego dnia nie było już miejsc w żadnym alberge (tylko prywatne), do którego miałam nr tel. Następnego dnia dowlokłam się przez Sigueiro do Santiago ok. godz. 16.00, czyli za późno żeby znależć miejsce w alberge... Ludzie przemili, trasa taka sobie - malownicze pagórki, pachnące pinie, ale w większości przemysłowe lasy eukaliptusowe i drogi wzdłuż autostrady. W Santiago trafiłam na mszę dla pielgrzymów w katedrze z tym szalonym kadzidłem, choć nie był to żaden dzień uroczysty. Compostelę dostaje się po odstaniu swego w długiej kolejce i wcale nie sprawdzają wnikliwie twoich pieczątek, tylko proszą o wypełnienie ankiety (skąd jesteś, skąd wyszłaś i w jakim celu szłaś - religijny, duchowy, turystyczny?). Od tego ostatniego zależy rodzaj wystawionej composteli.