Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Ingles

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-05-31 19:09:55

Poszukuję rzetelnej informacji odnośnie długości etapów i miejscowości przystankowych (noclegowych) na Camino Ingles. Na stronach internetowych znajduję bardzo rozbieżne informacje; np. informator w jęz. angielskim ( Camino de Santiago. The Pilgrimage Routes to Santiago de Compostela. Camino Ingles) inaczej dzieli trasę i inne podaje km etapów  (w moim odczuciu  bardziej przyjazne dla pielgrzyma) w porównaniu z przewodnikiem polskim i komentarzami tam zamieszczonymi. Będę rada, jeśli ktoś życzliwy podzieli się aktualną wiedzą w tym zakresie.

Z pielgrzymim pozdrowieniem: Buen camino !

NOWY! Autor: Andrzej F. | Dodano: 2016-05-31 21:31:22

Witam. 

Ferrol - Albergue  Neda - 14.9 km
Albergue Neda - Albergue  Pontedeume - 15.9 km
Albergue  Pontedeume - Albergue  Miño - 10.5 km
Albergue de Miño - Albergue Betanzos  - 10.4 km
Albergue Betanzos  - Albergue  Presedo - 12,3 km
Albergue Presedo - Albergue Bruma - 15.8 km
Albergue Bruma - Albergue Sigüeiro - 24.4 km
Albergue Sigüeiro – Santiago – 17,4 km
Razem Ferrol – Santiago – 121.6 km
Odległości między albergami z GPS-a idąc szlakiem Camino Ingles.

Pozdrawiam Andrzej

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-01 09:13:57

Do Andrzeja F.

Bardzo serdecznie dziękuję za informację. Taka konkretna informacja to cenna pomoc.

Z pielgrzymim pozdrowieniem  - Zofia

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2016-06-01 14:08:52

Byłam na camino ingles w maju. Trasa jest oznakowana wystarczająco, jeśli przyjmie się zasadę, że jeśli nie ma strzałek należy iść prosto. Według hiszpańskiej broszurki, którą można dostać choćby w biurze informacji turystycznej długość trasy wynosi 118 km więc praktycznie zgadza się z GPS-em, są tam też rozrysowane wysokości. Pusto było tylko w alberge w Neda, gdzie było nas dwie i trzeba było dzwonić w sprawie klucza i otwarcia alberge. Ale na otwarcie czekałyśmy  z 10 min. Tam jest kuchnia, w pobliżu jest sklep (Dia), warunki ok.

Nasza trasa wyglądała w ten sposób:

1 dzień - pojechałyśmy bodajże o 12.15 z Santiago do Ferrol autobusem za 10 euro z groszami. Autobus jedzie 1,5 godziny. Następnie udałyśmy się do informacji turystycznej (kilkaset metrów od dworca- ale od 14. jest tam przerwa), podbiłyśmy credenciale i wraz otrzymanymi mapkami miasta i zaznaczonym tam początkiem trasy camino oraz z listą schronisk ruszyłyśmy w drogę. Credenciale kupiłyśmy w Santiago w oficjalnym biurze pielgrzyma (ono jest od tego roku przeniesione) za 1,5 euro. Dobrze zrobiłyśmy, bo pani w informacji w Ferrol nas poinformowała, że na miejscu credencial możemy dostać w czasie wieczornej mszy w kościele chyba św. Franciszka (ale pewna nie jestem). W sumie 14 km, raczej płasko, alberge bezpośrednio przy trasie, nad wodą.

2 dzień –Betanzos. Chcąc się wyrobić w 5 dni, drugiego dnia zrobiłyśmy około 36 km, raczej teren pagórkowaty, trudne i męczące podejście pod Pontedeume. Alberge bardzo fajne, hospitalero miły, w kuchni brak raczej naczyń (była mikrofalówka), ale to w samym centrum miasta, są sklepy.

3 dzień - Bruma. Teren też pagórkowaty, ale przyjemny, kilometrów wyszło chyba 28. Ze dwa bary po drodze, na szczęście w Brumie jakieś 50 metrów od alberge można zjeść menu peregrino chyba za 9 euro, bo do sklepu coś ponad 1 km.

4 dzień – Sigueiro. Koniecznie trzeba rezerwować przez telefon dzień wcześniej nocleg, my dostałyśmy 3 namiary na prywatne albergi od hospitalero w Brumie. Sigueiro to duże miasto, jest możliwość zjedzenia menu peregrino chyba za 8 euro (bardzo duże porcje) trasa około 24 kmoznakowana ok. Dużo idzie się lasem.

5 dzień – Santiago, według naszej rozpiski zostało nam niewiele, bo 16 km, te zrobiłyśmy bez problemu i o 12. byłyśmy na mszy.

Tych schronisk jest znacznie więcej, ale brak jest na samej końcówce. Np.w informacji było, ze od Brumy do Monte de Gozo jest 40 km, gdzie jest najbliższa alberga, ale koło niej się bezpośrednio nie przechodzi. Albergi po 6 euro, ta prywatna była za 16, ale ze śniadaniem i spało się w pościeli.

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-01 21:43:26

Dorotko, bardzo Ci dziękuję, że podzieliłaś się opisem swojej drogi na camino ingles, bo nabieram coraz większej chęci na pójście tamtędy, prawdopodobnie we wrześniu br. Wprawdzie przeszłam już trzykrotnie camina hiszpańskie (c.frances, c. portugues z Lizbony i c.norte), to jednak przed kolejną wyprawą mam tysiące obaw, czy się uda. Poproszę Cię jeszcze o informację, czy autobusy z Santiago do Ferrol startują z dworca autobus., czy z lotniska i jak często ? I czy do Santiago leciałaś przez Londyn, czy inną drogą ?

Z pielgrzymim pozdrowieniem Zofia.

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2016-06-01 22:39:04

Oj, nie mam kartki z rozpiską ile było tych autobusów, ale chyba koło 6 codziennie. Rozpiskę dostałam w informacji turystycznej. Najwcześniejszy był gdzieś chyba po godzinie 9.00. Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego, bilet bez wyprzedzenia kupiłyśmy w kasie.

Leciałam tym razem przez Londyn z Krakowa bo Ryaniarem.

Dla kogoś, kto chce przejść camino mimo wszystko bez takiego tłoku jak ostatnie 100 kilometrów na frances, to dobra alternatywa. tyle, że czasami cały dzień nie spotykałyśmy nikogo z pielgrzymów, dopiero w albergach. W ogóle spora część trasy jest poprowadzona przez tereny mało zamieszkałe. Nie codziennie, ale były dwa dni, że po drodze było po dwa czy trzy bary. Dla mnie to nie tyle potrzeba co wyznacznik do porównań, np. z każdym innym camino i infrastrukturą turystyczną.

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-02 09:24:21

Dorota, dzięki !  Z.

NOWY! Autor: Grzegorz Cognosce te Ipsum | Dodano: 2016-06-05 16:38:56

Witam.

Camino Ingles, kilka informacji z mojego pierwszego Camino.

1. Poleciałem ,,Lotem” do Madrytu Barajas (bilet kupiony 31.01.2016) lot 02.05.16

-na którymkolwiek terminalu wylądujesz, nie martw się, między terminalami kursują zielone autobusy, które gratis przewożą Cię do właściwego . Dla mnie właściwym był T4, gdzie znajdują się przystanki m.in. Alsy

2.Wyjeżdżałem o godz.23.59. do Ferrol gdzie byłem o godz. 8

-choć na samym terminalu jest stanowisko Alsy , a nawet automat do sprzedaży biletów na peronie , dla mnie lepiej było kupić bilet Alsy (około 50Euro ) wcześniej przez internet (płacąc np. Master Card) , wybrać miejsce i spokojnie wsiąść do autobusu mając wydrukowany do okazania  bilet (widziałem pasażerów pokazujących bilet w smartfonach i wsiadających , ale nie wiem czy jest to zasada , czy też dobra wola Kierowcy.) Chłopak z Chin , który chciał kupić bilet u Kierowcy , został odesłany z kwitkiem, komunikacja w języku angielskim nie pomogła.

- autobus odjeżdżający z T4 dojeżdża do przystanku: Madrid Estacion Sur i tu następuje przesiadka do właściwego autobusu. Komunikat oczywiście tylko w języku hiszpańskim. Za to sama przesiadka błyskawiczna. W drodze powrotnej z Santiago de Compostella do Madrytu sytuacja w Madrid Estacion Sur się powtórzyła.

3. Ferrol

Pierwsze kroki oczywiście skierowałem do portu, do Informacji Turystycznej (znajduje się też tam początek Camino Ingles) gdzie planowałem nabyć Credencial. I tu niespodzianka, punkt otwarty jest tylko w Niedziele i Święta w określonych godzinach. Informacja o głównym Biurze Turystycznym kieruje nas do Plaza Espana , w  moim przypadku miał  być otwarty od 10.30 .I był , ale niestety dzień wcześniej zabrakło Credencial del Peregrino. Wyposażony w mapkę zostałem skierowany do Konkatedry San Julian. Tam też szczęśliwie Credencial nabyłem.

4. Alberque  Neda – bardzo czysto i schludnie , automat z jedzeniem , kuchnia i pralka obecne.

- przed samą Nedą szlak prowadzi lekkim objazdem z uwagi na roboty budowlane, ale super oznakowanie nie sprawia kłopotu.

5. Alberque Mińo.

- nie nocowałem w Pontedeume , ale wg współpielgrzymów standard bardzo się poprawił, poszedłem dalej do Mińo.

Samo przejście przez Pontedeume dostarcza miłych wrażeń , szlak wiedze przez miasto pod dość sporym kątem, po drodze trafiłem na mały market , gdzie mogłem zrobić podstawowe zakupy.

- przy wejściu do Mińo , w pewnym momencie pojawia się na murze żółta strzałka z napisem Alberque ,jeśli chcesz tam nocować to lepiej potraktuj ją poważnie, bo idąc dalej szlakiem oddalasz się od noclegu. W razie zboczenia z drogi , warto pytać o szkołę , w jej pobliżu znajduje się alberque, Można też trafić na znaki kierujące do schroniska.

Alberque super , choć brak naczyń w kuchni. Po wejściu , informacja , abyśmy zgłosili swoją obecność telefonicznie.

6. Alberque Betanzos

Bardzo dobre warunki z pralką i suszarką na monety.

7.Alberque Presedo.

Bardzo dobre warunki ,  informację gdzie znajduje się klucz , uzyskujemy telefonicznie.

8. Alberque de Bruma.

W związku z tym , że do pielgrzymów z Ferrol dołączają także Ci , którzy wyruszyli z A Coruny jest już Nas więcej , kiedy ja nocowałem były zajęte wszystkie miejsca. Około godz. 18 podjechał ,,sklep na kółkach” o którym wcześniej informował hospitalero. Zjeść można w pobliskim barze, +- 300m, jest także automat.

9. Alberque Siqueiro

Idąc w niedzielę rano z Brumy do Siqueiro wszystkie napotykane bary zastawałem zamknięte. Na szczęście , w około połowie drogi znajduje się automat z napojami i słodyczami. Stoi w prywatnej stodole i naprawdę sprawia wiele radości.

Nocowałem w prywatnej Alberque Delia , dzięki kontaktom uzyskanym w Brumie. Drugim kontaktem była Alberque ,,O fogar da Chisca” kiedy okazało się ,że braknie miejsca dla mnie w tym schronisku Pani sama zadzwoniła do Delii i zarezerwowała mi miejsce. W Deli, tego dnia też był komplet.

10. Santiago de Compostella.

-w nowym Biurze Obsługi Pielgrzymów z uwagi na względy bezpieczeństwa sprawdzane są plecaki przy bramie wejściowej. Swoją Compostellę odbierałem około godz.19. Choć jest tam kilka stanowisk trzeba uzbroić się w cierpliwość, pierwszą próbę podjąłem około godz.13, ale kolejka przekonała mnie do ponownej próby w póżniejszej godzinie. W biurze można też zakupić nowy Credencial.

Bilet Alsy do Madrytu kupowałem w automacie na dworcu autobusowym.

Pozdrawiam. Buen Camino

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2016-06-05 19:20:15

Grzegorz,

jesteś bezcennym skarbem... Wspaniala relacja !

NOWY! Autor: Zofia | Dodano: 2016-06-08 09:52:08

Grzegorz, dzięki ! To dla mnie dodatkowe, ważne !!!  informacje. Serdecznie pozdrawiam Zofia

NOWY! Autor: Halka | Dodano: 2016-06-27 10:18:07

Wróciłam z Camino Ingles. Informacje dla tych co się wybierają, w schonisku w Hospital de Bruma nie było już miejsc o 14.00, pielgrzymi są kierowani do innych miejsc (niestety już nie za 6 Euro). Nocleg w kolejnej miejscowości Sigüeiro pomagają rezerować hospitalierzy, oprócz już wymienionych na tym forum dwóch schronisk są do dyspozycji apartamenty (ceny od 13 euro/osoba).

NOWY! Autor: kris | Dodano: 2016-07-16 11:33:29

@Halka, jakie wrażenia po inglese? co warto po drodze zobaczyć? planuje iść we wrześniu. dolecieć do La Coruna i dostać się do Ferrol

NOWY! Autor: Anka K. | Dodano: 2016-10-21 20:12:43

Praktycznie przez przypadek przeszłam w październiku Camino Ingles. I z całą odpowiedzialnością za to co piszę polecam tą drogę. Jest naprawdę b. ładna, urozmaicona i wcale nie taka łatwa (prawie cały czas podejścia i zejścia - nie wykańczające ale są).. Oznakowanie nie najgorsze. Schroniska są w takiej odległości że bez problemu można iść. W październiku z noclegami nie było problemów. Jak mnie poinformowano w Informacji Turystycznej w Ferrol, credenciale są do nabycia tylko w katedrze. Jeśli nie da rady  (ja byłam w Ferrol popołudniu i chciałam dojść do Nedy) to hospitaliero w Nedzie też je ma z pieczątką katedry i w Santiago nie robilli żadnego problemu. W Informacji za to dają mapkę z etapami i profilami, wykazem schronisk (nie jest uwzględnione schronisko w Presedo). Natomiast żeby  w Santiago odebrać Compostelę należy uzbroić się w b. dużą dawkę cierpliwości.(12 października stałam ponad 1.5 godz).  Ale to chyba jest spowodowane coraz większą ilością pielgrzymów.

Pozdrowienia i Buen Camino

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2016-10-22 08:11:22

Ja  28 września stałem/siedziałem na schodach, na dole,aż za patio z fontanną.Chociaż stanowisk w biurze jest 14, to pielgrzymów obsługiwało tylko 7 osób.

Jednak musimy wiedzieć,że to są WOLONTARIUSZE (wielkie uznanie dla ICH NIEODPŁATNEJ PRACY).

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-10-02 11:48:33

Czy ktoś szedł Camino Ingles styczeń/luty? Jak to wtedy wygląda?

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-10-05 10:50:13

@ Grzegorz.

Camino Ingles nie poleca sie od konca listopada do konca marca, nie z uwagi na zime, ale na ulewne deszcze i niewielka ilosc mozliwosci noclegowi. Czeste ulewne descsze powoduja, ze szlak ktory przechodzi przez laki i brzegiem pol, jest  nie do przejscia bo jest pod woda i to nie kaluze, ale cale bajora. Noclegow jest mniej bo albergi sa czesciowo pozamykane, jak hotele i hostele. Trudno jest zima przejsc ok. 35 km na dzien bo sa krotkie dni, czyli trzeba by bylo isc ok 7 km/h bez odpoczynku, a jak juz ktos wspominal droga, az tak latwa nie jest. Camino Ingles zima to cos dla desperadow.

Utreia et suseia

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-10-11 13:55:17

Dziękuję "Pielgrzym" za informacje. Mimo wszystko coś ciągnie. Przecież nie to na camino jest najważniejsze czy wygodnie

pozdrawiam

NOWY! Autor: ilona | Dodano: 2017-10-11 16:51:14

demonizujecie szlak Camino Ingles zimą. Tutaj jest napisane jak to wygląda:

http://caminodelavida.pl/trasa-camino-ingles/

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-10-14 12:42:06

Dzięki Ilona. A sama szłaś w tym czasie tym camino?

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-10-14 14:09:32

@ dla zainteresowanych pare linkow o camino Inglés. Nawet jesli ktos hiszpanskiego nie zna, po przejrzeniu stron, bedzie mial rozeznanie

http://caminodesantiago.consumer.es/

http://www.caminodesantiago.gal/es/planifica/las-rutas/camino-ingles

http://www.caminosantiago.org/cpperegrino/caminos/caminover.asp?CaminoId=6

NOWY! Autor: ilona | Dodano: 2017-10-15 09:53:02

tak i jest dokładnie tak, jak opisano to na wymienionej stronie, albo ciepło i deszczowo albo zimno i słonecznie