Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino portugalskie - nowości z trasy

NOWY! Autor: Jasio | Dodano: 2016-06-09 20:12:16

Witam,

Parę dni temu wróciłem z Camino de Porto (głównie Camino da Costa, trochę Senda Litoral, Camino Espiritual, trochę własna radosna twórczość) i chciałbym się podzielić kilkoma nowinkami, uwagami i uzupełnieniami do przewodnika Maćka Ratajczaka.

1. Odejście Camino da Costa od Camino Interior paręset metrów przed Lidlem w Porto rzeczywiście nie jest oznakowane. Strzałek nie ma przez znaczną część pierwszego etapu, ale pojawiają się nieśmiało gdzieś w połowie długości lotniska przy przejściu bodaj nad torami, potem coraz częściej, a potem szlak jest normalnie oznakowany. Informacje z przewodnika, jakoby na odcinku do Vila do Conde brak było strzałek są więc w dużej części nieaktualne.
  2. W paru momentach Maciek pisze o maszerowaniu wzdłuż autostrady; nie wiem, co dokładnie miał na myśli; znaki prowadzą drogą gruntową z grubsza równoległą do autostrady, ale odległą od niej o jakieś 100 m.
  3. Nie ma potrzeby iść do stacji metra w Vilar de Pinheiro - strzałki prowadzą drogą prosto przez las, wychodzi się na następną wioskę.
  4. O nowym schronisku w Vila do Conde (paręset metrów za mostem przy Rua 5 de Outubro 221, jest już nawet zaznaczone na google mapie) i w związku z tym brakiem możliwości noclegu u strażaków już ktoś pisał na forum, ale dla porządku wspominam.
  5. Przeprawa promowa z A Caminha do A Guarda rzeczywiście raz działa, a raz nie. Wybrzeże Atlantyku, w tym ujśce Rio Minho (a także Douro - w Porto można obejrzeć ślady na brzegach rzeki), to wody pływowe. A że byłem tam krótko po pełni (25 maja), na moich oczach poziom wody w rzece opadł o dobre 20-30 cm w ciągu trochę ponad pół godziny. Wg informacji na serwisie rybackim tego dnia różnica pomiędzy poziomem wody podczas odpływu (ok. godz. 13) a przypływu (ok. 6 i ok. 18) przekraczała 2 m! A że rano trochę czasu zmarnowałem, na prom o 10 się nie załapałem, więc potem zamiast czekać na następny o 14 (żaden wcześniejszy już nie chodził), poszedłem piechotą wzdłuż rzeki. Nota bene, bardzo przyjemna droga.
  6. Galicyjskie stowarzyszenie przyjaciół camino otworzyło obejście strefy przemysłowej pod O Porriño - lasem i po pagórkach. Raczej nie da się tego nie zauważyć, bo informacje są w alberguach i informacji turystycznej jeszcze po portugalskiej stronie, a w pobliżu - także na słupach i przystankach. Trzeba jednak uważać, bo wytyczając skrót chyba się narazili miejscowej ludności, która niszczy znaki na początku i na końcu odgałęzienia.
  7. Za Pontevedra wytyczono wariant Camino Espiritual przez Combarro (widoki obłędne!), Armenteira (skąd idzie się bardzo piękną Ruta da Pedra e da Auga, czyli drogą kamieni i wody) i Vilanova de Arousa. Stamtąd można popłynąć motorówką do Pontecessures przed Padron na trasie portugalskiej (€19, jeśli dobrze pamiętam) - albo piechotą wzdłuż rzeki tamże. Nie udało mi się uzyskać urzędowej odpowiedzi, czy przepłynięcie łódką narusza formalny wymóg przejścia ostatnich 100 km piechotą.

To chyba tyle z aktualności.

Bom Caminho!

NOWY! Autor: KrzyKor | Dodano: 2016-06-09 20:53:25

NOWY! Autor: KrzyKor | Dodano: 2016-06-09 20:56:25

Dzięki za uwagi.

W przyszłym roku, jezeli pójdę, to pójdę variantem Espirytual.

Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-06-09 21:37:41

Dorzucę też info o przebiegu trasy wariantu Espiritual .

Przy odpowiednim powiększeniu mapy Porto mamy dodatkowo info o położeniu scroniska dla pielgrzymów,niedawno oddanego do użytku i jeszcze pewnie dlatego w b. dobrym stanie,choć wygląd zewnętrzny przypomina raczej barak.W środku trzy sypialnie po 4 łóżka w każdej,kuchnia.

Aby być wpuszczonym na teren,gdzie w zaułku stoi to schronisko,należy wcześniej zameldować się w Casa Diocesana ( dysponuje też miejscami do spania za odpow. kasę) tuż przy kościele na rogu Rua de Vilar i Rua Arcediago i uiścić 5€ za pobyt.

Idąc od Katedry,należy kierować się na dół w stronę Douro i nadbrzeżną promenadą (wersja Camino de la Costa) w stronę oceanu ,a przed ostatnim widocznym mostem - dokł. przed muzeum Museo de Caro elektrico w górę w Rua de Dom Pedro V aż do skrzyżowania i w prawo w Rua de Vilar. Na mapie widać to b. dokładnie.

BC Jago

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2016-06-10 09:45:16

@Jasio

Zamierzam w ostatnim tygodniu sierpnia wyruszyć z Porto Camino da Costa. Z tego co napisałeś wynika, że Camina da Costa jest dobrze oznakowane i że nie korzystałeś z metra. Czy wyruszyłeś spod katedry Se?  

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-06-10 09:56:43

W Caminha można poszukać, zapytać o Mario, rybaka, chyba za  10 euro przeprawi nas przez rzekę, i potem można iść do Albergi w Mougas 

NOWY! Autor: piotr s | Dodano: 2016-06-10 11:10:53

Obeście strefy przemysłowe w O Porrino nie est skrótem, ale wydłużeniem szlaku o ok. 3 km, ale trasa ciekawsza

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-06-11 00:44:04

Wszystko jest ciekawie, nawet strefa przemysłowa

NOWY! Autor: Jasio | Dodano: 2016-06-11 20:58:38

@Eliza

Szedłem z centrum, ale nie od samej katedry, bo tego dnia były jakieś wyścigi czy pokazy samochodowe i ulice były zmienione w tor wyścigowy. ;) Zresztą nocleg miałem w takim miejscu, że idąc piechotą praktycznie musiałem tamtędy przejść. Z metra nie korzystałem.

Początkowy odcinek Camino da Costa, od odejścia od Camino Interior (przed Lidlem) do okolic lotniska jest rzeczywiście nieoznakowany i trzeba uważać. Ja sobie rozpisałem drogę na podstawie przewodnika niemal ulica po ulicy. Ale od któregoś momentu jest już ok i można iść normalnie kierując się strzałkami.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-06-12 00:34:08

Myślę też, że osoby które wybierają Camino da Costa, i boją się pogubić idąc przez Porto (a nie chcą jechać metrem), mogłyby się zastanowić nad rozpoczęciem Camino w wersji "Litoral" czyli Camino przybrzeżnego. Na mapce powyżej jest to ta szara linia biegnąca najbardziej z lewej strony. W tym przypadku nie ma możliwości zgubienia się bo idziemy po prostu wzdłuż brzegu rzeki Douro a potem bulwarami wzdłuż oceanu. Camino przybrzeżne i Camino da Costa spotkają się w Vila do Conde.

Jeśli etap z Porto do Vila do Conde jest dla nas za długi, to na Camino przybrzeżnym w miejscowości Labruge - ok. 22 km od początku Camino jest nowe (2015) albergue, co prawda tylko na 8 miejsc (donativo), ale wydaje mi się że niewele osób tam się zatrzymuje.
Albergue S. Tiago w Labruge (link)
W razie potrzeby tuż obok jest camping Orbitur z miejscami dla pielgrzymów, który zresztą poprzez reklamy usiłuje "przechwycić" chętnych na nocleg w albergue.
Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Eliza | Dodano: 2016-06-13 08:05:05

Dziękuję bardzo Jasiowi i Arturowi na pomocne informacje.

NOWY! Autor: Izabela | Dodano: 2016-06-13 15:04:28

Dziękuję Wam bardzo za uaktualnione informacje. Każda wskazówka jest cenna. Idę po raz pierwszy na Camino na początku sierpnia, do tego sama i trochę się boję, że nie ogarnę ;)

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2016-06-13 18:56:00

Nocowaliśmy na Kempingach 

ORBITUR  za Porto w Angeiras, za 12 euro  dwie osoby w maju  2015. Polecam. Pisałem o ORBITUR ach na tym forum, są w cenie  Albergi, ale dają większy komfort i swobodę