Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! pierwsze Camino- od Aviles do Santiago - Camino del Norte - odpowiedzi na pytania- porady?

NOWY! Autor: ona24 | Dodano: 2016-06-28 22:35:04


Witajcie,

pod koniec lipca zaczynam swoje pierwsze samotne Camino (dokładnie od Aviles do Santiago de Compostela , Camino del Norte). Mam kilka pytań na których nie udało mi się znaleźć jeszcze odpowiedzi, może Wy mi pomożecie i szepniecie parę pomocnych słówek. Na przejście szlaku mam 14 dni.

1. Czy z lotniska Oviedo Asturias mogę kupić bilet u kierowcy w autokarze do Aviles?

2. Gdzie w Aviles zdobyć paszport pielgrzyma? w punkcie informacji turystycznej? w katedrze?

3. Czy w centrum miasta (Aviles) są już oznaczenia szlaku? Czy gdzieś na obrzeżach?

4. Najbardziej interesuje mnie kwestia schronisk (albergue). Jak wygląda dokładnie zameldowanie w nich? Mógłby mi ktoś wytłumaczyć po kolei? Jak wyglądają zasady w nich panujące?

a) o której mam się optymalnie pojawić, by uzyskać wolne miejsce

b) gdy się 'zamelduję', opłacę nocleg i będę chciała wyjść pozwiedzać okolicę czy zrobić zakupy bez plecaka, to co wtedy, są jakieś specjalne miejsca gdzie się ten plecak zostawia? czy wtedy już na pewno łóżko mam zarezerwowane?

5. Jakieś miejsca szczególnie atrakcyjne, które możecie polecić na szlaku od Aviles do Santiago? albo dla których należy zboczyć choć na chwilę ze szlaku?

6. Języki: z komunikatywnym angielskim i zaawansowanym niemieckim, na spokojnie się dogadam?

7. Gdzie się zdaje w Santiago paszport pielgrzyma  i o której godzinie, żeby zdążyć na mszę o 12?

8. Powrót: z dworca Santiago de Compostela na lotnisko do Santiago, bilet kupię u kierowcy? bez problemu się można dostać na lotnisko? czy lepiej jakoś rezerwować bilety żeby zdążyć na lot?

9. Pogoda: lipiec/sierpień? na co mam się nastawić? bo patrząc na temperatury na stronie yr.no to początek lipca cały czas zachmurzenie i maximum 20 stopni

10. Sklepy: godziny otwarcia sklepów w miejscowościach uwzględniające sjestę? kiedy lepiej kupować jedzeniena następny dzień podróży? bary: godziny otwarcia?

Na co zwrócić uwagę dodatkowo przy planowaniu trasy?

Proszę Was o pomoc.

Pozdrawiam serdecznie :) !

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-06-29 01:39:59


Witaj!

Bardzo mi się podoba ta lista pytań, widać że od konkretnej i zorganizowanej osoby. 
Jeśli Twój niemiecki jest zaawansowany, to polecałbym zakupić jeden ze świetnych przewodników niemieckich i znajdziesz tam masę porad, odpowiedzi na wiele Twoich wątpliwości i pewnie najdokładniejsze mapy Camino jakie istnieją :-)
Oto jest "biblia" - link - jaką w kieszeni niesie ze sobą chyba każdy Niemiec na Camino del Norte.
 

Na pewno wiele osób odpowie na Twoje pytania, ja z kolei chciałbym zapytać, o jakiej porze wylądujesz na lotnisku Asturias? Otóż Camino del Norte przebiega ok 1 km od lotniska, można po prostu wyjść z lotniska, przejść kawałeczek - może z 10 minut - drogą N-643 i już są strzałki i muszle Camino. Ja własnie tak kiedyś zrobiłem, pierwszą pieczątkę otrzymałem w informacji na lotnisku Asturias i pierwszy etap zakończyłem w Soto de Luiña. Ale w takim wypadku w paszport pielgrzyma (=credencial) trzeba zaopatrzyć się wcześniej, ja mogę polecić sklep wysyłkowy z Santiago -  link
 

Wybrane odpowiedzi:
2. W Aviles na pewno możesz zakupić credencial w albergue municypalnym, nawet jeśli tam nie będziesz spać, mieści się kilka kroków od historycznego centrum - link
3. Tak, oznaczenia Camino są już w centrum na głównym placu, nie da się ich przeoczyć
4b. Plecaki się zostawia po prostu przy łóżkach, dokumenty i pieniadze zabierasz ze sobą. Po rozłożeniu śpiwora na łóżku, masz "rezerwację", nikt ci go nie zajmie.
6. Spokojnie się dogadasz (z pielgrzymami...)
7. na przełomie lipca i sierpnia w Biurze Pielgrzyma: http://peregrinossantiago.es/eng/ są duże kolejki warto ustawić się z samego rana albo wieczorem poprzedniego dnia.
8. bilety na lotnisko kupuje się w autobusie (3 euro), nie trzeba i nawet się nie da się ich rezerwować . Zdążysz!
9. Pogoda: zważywszy na to że idziesz wzdłuż wybrzeża, zawsze należy się liczyć z deszczem - zazwyczaj jest to mżawka nie przeszkadzająca w marszu.

Na pewno wiele osób odpowie na pozostałe pytania, pozdrawiam - Artur

NOWY! Autor: Natka | Dodano: 2016-06-29 14:00:58


4a) Pod koniec lipca, a już szczególnie w sierpniu, Hiszpanie mają falę urlopów i na Szlaku jest wyjątkowo dużo pielgrzymów. Polecam byc jak najwcześniej czyli jak najbliżej godziny otwarcia Alberga  (najczęściej otwierane sa o 13).
Nie ma reguły, że natychmiast zostaną zajęte wszystkie miejsca ale czasami bywa tak, że kolejka przed otwarciem schroniska jest liczniejsza niż miejsca noclego w nim.
Pocieszające jest to, że w wielu miejscach, w okresie wakacyjnym, otwierane są sale gimnastyczne szkół, gdzie pielgrzymi moga zyskac nocleg ale nie polecam na to liczyc "z gory".

10) Sklepy, nawet w wioskach, mają sjestę.
Polecam kierowac się przewodnikami z tego forum, bo licznie uwzględniają miejscowości "ze sklepem", co ułatwia zaplanowanie zakupów na dzień nastepny.
Wychodząc rano nie znajdziesz raczej otwartych sklepów (tylko bary) więc ewentualne śniadanie warto miec już kupione ;)

Buen Camino

NOWY! Autor: mews | Dodano: 2016-06-29 14:53:52


@ona24

ad.10. 
uwaga! większość sklepów jest też pozamykanych w sobotnie popołudnia oraz w niedzielę.
Jedynie w większych miastach "supermarkeciki" były otwarte również w soboty do 21.00. Trafiłam raz w sobotę ok.14.00 do miasteczka Grandas de Salime (Camino Primitivo) i naprawdę można było skorzystać już tylko z barów i restauracji (taki stan miał trwac do poniedziałkowego poranka). Na szczęście bary/kafejki otwierane są wcześnie, na poranną kawę :) - od 7.00, od 8.00. Wieczorem bary, resturacje - różnie; raczej są otwarte do 24.

ad.4.
Szłam Primitivo i nie mialam żadnych lęków pt. "zostawiać swój plecak, czy nie zostawiać?" (gdy wychodziłam pod prysznic/do kuchni/przed schronisko/w miasto). Zawsze czułam się bezpiecznie. Nigdy nic mi nie zginęło.
Może to specyfika akurat tej trasy? Jest tam w miarę mało ludzi, znasz ich co najmniej z widzenia 

@ Arturze,
Święta racja: najbardziej aktualne, konkretne są przewodniki niemieckie (wydawnictwo czy seria Outdoor). Niemców i Austriaków na mojej trasie było dużo, więc zawsze mogłam coś sprawdzić.

małgorzata

 

NOWY! Autor: mews | Dodano: 2016-06-29 14:53:52


@ona24

ad.10. 
uwaga! większość sklepów jest też pozamykanych w sobotnie popołudnia oraz w niedzielę.
Jedynie w większych miastach "supermarkeciki" były otwarte również w soboty do 21.00. Trafiłam raz w sobotę ok.14.00 do miasteczka Grandas de Salime (Camino Primitivo) i naprawdę można było skorzystać już tylko z barów i restauracji (taki stan miał trwac do poniedziałkowego poranka). Na szczęście bary/kafejki otwierane są wcześnie, na poranną kawę :) - od 7.00, od 8.00. Wieczorem bary, resturacje - różnie; raczej są otwarte do 24.

ad.4.
Szłam Primitivo i nie mialam żadnych lęków pt. "zostawiać swój plecak, czy nie zostawiać?" (gdy wychodziłam pod prysznic/do kuchni/przed schronisko/w miasto). Zawsze czułam się bezpiecznie. Nigdy nic mi nie zginęło.
Może to specyfika akurat tej trasy? Jest tam w miarę mało ludzi, znasz ich co najmniej z widzenia 

@ Arturze,
Święta racja: najbardziej aktualne, konkretne są przewodniki niemieckie (wydawnictwo czy seria Outdoor). Niemców i Austriaków na mojej trasie było dużo, więc zawsze mogłam coś sprawdzić.

małgorzata

 

NOWY! Autor: mews | Dodano: 2016-06-29 14:59:04


@ona24

aha! i jeszcze 
ad7. credecialu nie zdajesz w Biurze Pielgrzyma w Santiago. Ty go pokazujesz, a potem zabierasz ze sobą. piękna pamiątka :)
m.

NOWY! Autor: B.i M. | Dodano: 2016-06-29 20:11:33


@ ona 24, wychodząc plecak zostawiasz, jednak dokumenty , pieniądze i telefon zawsze miej przy sobie. Nawet kiedy idziesz do łazienki czy pod prysznic. Buen Camino, Basia.

NOWY! Autor: Mosolka | Dodano: 2016-06-29 21:00:52


W zeszłym roku byłam na del Norte właśnie w lipcu, zdażyło się, że kolega przyszedł po 20 do albergue w Soto i było dla niego miejsce, a np, przed 13:00.. nie było już w ogóle miejsc w Ribadeo, bo 10 młodych Hiszpanów... postanowiło sobie urządzić wakacje i potrafili wstać przed 5... i zająć najlepsze alberuge, jeśli masz czas to polecam w Codavedo iść i zwiedzić kaplicę Covadongi... mi się niestety nie udało, ale kiedyś na pewno tam wrócę!!! i jeśli masz czas to też polecam, Playa de las Catedrales w Ribadeo trzeba podjechac autobusem i sprawdzić wcześniej przypływy i odpływy, niestety tylko słyszałam i widziałam w internecie, ale myślę, że jak ma się możliwość to warto. Ja z ang dogadałam się bez problemu, co prawda Hiszpanie mówią głównie po hiszpańsku, ale zdaży się jeden na 100, co zna angielski, ale nawet Ci bez ang, wskaża drogę i będę tłumaczyć, co i jak... nawet na trasie jeden, niewidomy wskazał nam drogę i to dobrze!!!!!!  do del norte będę miała zawsze sentyment... gdyż było to moje pierwsze Camino! Buen Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2016-06-29 21:35:15


Ja też polecam odwiedzić kapliczkę w Cadavedo, bo jest to piękny punkt widokowy, prowadzą do niego drogowskazy z napisem "Regalina", bo tak nazywa się ta kapliczka.

         Fotografia

W Cadavedo oprócz albergue pielgrzymi mogą też spać na campingu w przygotowanych namiotach (kosztowało to o ile pamiętam 10 euro). Camping też się nazywa Regalina, jest niedaleko i od punktu widokowego i od plaży.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2016-07-08 18:30:33


1. Jak już ktoś wspomniał, dużo wygodniej po prostu dołączyć od razu do szlaku del Norte, bo idzie zaraz obok lotniska

2. W albergue municipal największa szansa że dostaniesz

3. Camino przechodzi przez Aviles więc więc na trasie będą oznaczenia. Na pewno będą też oznaczonie idące od miejskiego albergue. Niemniej kiedy rok temu szedłem del Norte udało mi się w Aviles zgubić szlak, bo w mieście o to nie trudno. Warto sprawdzić w przewodniku którymi ulicami należy iść / którymi wychodzimy z miasta i potem kierować sie w tym kierunku.

4. Przychodzisz, dostajesz pieczątkę, płacisz, zajmujesz łóżko.

a) na Norte otwierane są zwykle dość późno, 14-15 (w porównaniu do 12-13 na Frances), wcześniej nie bardzo jest sens sie pojawiać

b) Łóżko już wtedy masz ;) Plecaki zwykle ludzie zostawiają bo i co takiego cennego masz tam mieć? Skarpety i koszulkę? Niemniej czasem w albergue są zamykane na kluczyk szafki

5. Moim zdaniem zbaczać specjalnie nie trzeba, bo szlak jest ładny tak czy siak :)

6. Zalecałbym nauczyc się kilku podstawowych słow po hiszpańsku -> łóżko, jedzenie, picie, ile, gdzie ;)

7. Teraz biuro pielgrzyma zostało przeniesione, ale nadal jest ~5 minut od katedry. Niemniej kolejka po compostele jest zwykle na minimum godzinę. Poza tym do katedry nie wolno iść z plecakiem. Zalecam zrobić tak: zostawić na ostatni dzień krótki odcinek z O Pedruzo (20km), wyjść wcześnie rano tak żeby na ~10-10:30 być w Santiago. Po wejściu znaleźć sobie albergue, zameldować sie i wziąć prysznic. Następnie spokojnie iść na Msze na 12 a dopiero potem po compostele.

8. Tak, bilet do kupienia u kierowcy, z dojazdem nie ma problemu

9. Północ hiszpanii to nie południe, więc nie powinno być jakiejś masakry.

10. Sklepy zamknięte w weekendy i w czasie sjesty (~12-16). Jedzenie lepiej kupic dzień wcześniej. Kolacja w barach serwowana dopiero koło 19-19:30

Jeśli chodzi o planowanie to tutaj: https://www.endomondo.com/users/5698229/workouts/527425074 masz mój zapis z GPSu na Norte, możesz sobie popatrzeć jakie dokładnie są odległości i nachylenie terenu. Zdobądź też aktualną listę albergue na trasie bo na Norte bywają daleko od siebie.

NOWY! Autor: Viola rscj | Dodano: 2017-04-29 16:12:43


Wyruszam na Camino 1 lipca.W Madrycie jestem o 17.10. Potem prosto z lotniska terminal 4 jadę do Logrono i idziemy 3 tygodnie do Santiago de Compostella.-3 osoby, 1 -dołącza w Burgos. ! tydzień - rekolekcje Kobiety w Biblii -droga w ciszy. W Santiago jesteśmy 28 lipca. Mogę wziąć jeszcze 2 osoby. Viola rscj

 

 

NOWY! Autor: Sam | Dodano: 2017-04-29 17:19:33


@siostro Violo

cyt : "tydzień - rekolekcje Kobiety w Biblii -droga w ciszy".

Znaczyłoby,że ten luksus czasu w nadmiarze na Camino zostanie spożyty w szczytnym celu: kontemplacja ciszy i rozważań na temat roli kobiety w życiu.Mnie zwykłemu śmiertelnikowi wydaje się,że kobieta jest uzupełnieniem procesu prokreacji w którym ma do spełnienia ważną jeśli nie główną rolę i jeśli się od tego wzbrania, jest mało pożyteczna a raczej szkodliwa, pozostając w ciszy.Nie udziela się biologicznie.Waszym zadaniem jako wspólnoty kobiet  służących jakiemuś sercu, musi być zatem służba człowiekowi,bo samo wyimaginowane poświęcenie się czemuś co nie służy ludziom jest pustym gestem.Poświęcać się dla drugiego człowieka nie jest w dzisiejszych czasach  proste.Każdy chce mieć życie  łatwe i bogate ,beztroskie i...... bez sensu.

 Chętnie bym do Was dołączył w ciszy na te rekolekcje,ale storpedowałbym pewnie temat moim krytycyzmem(krytykanctwem?).Vaya con dios

Życzę buen Camino i vaya con dios

samiec

 

NOWY! Autor: Bo 60+/70 | Dodano: 2017-04-29 19:35:53


Jeszcze jeden godny polecenia przewodnik dla osob znajacych j.niemiecki. To wydawnictwo ma najlepsze opracowania drog Jakubowych.

Buon camino

 

https://www.amazon.de/Jakobsweg-Camino-del-Norte-Wanderf%C3%BChrer/dp/376334392X/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1493487138&sr=8-1&keywords=camino+del+norte+wanderf%C3%BChrer