Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! SZUKAM TOWARZYSZA NA 2017

NOWY! Autor: Krysia Gawin | Dodano: 2016-10-02 12:15:29

Witaam wszystkich!

Szukam towarzysza podróży, który jest na tyle odważny żeby pojechać autostopem do hiszpani, spać na dziko pod namiotem całą pielgrzymkę oraz patrzec jak próbuje przeżyć wydając tylko na jedzenie jak na prawie studentke przystało. Zamierzam wyjechać pod koniec maja zaraz po maturze i wrócić na początku lipca. Myślę, że jestem osobą komunikatywną, niekonfliktową i naprawde spokojną. Nigdy nie panikuję i mój rekord w trasie do Santiago to 35km. Na camino byłam tylko raz, z rodzicami, w wieku 15 lat idąc trasą z Porto. Trasa do ustalenia, byleby zdążyć przejść ją w miesiąc. W trasie zwykle po prostu zakładałam słuchawki i szłam w dość szybkim tępie więc możesz być spokojny, że nie zamęcze cie ciągłym gadaniem :D Mam 18 lat i autostopem będzie to moja pierwsza podróż jako rozgrzewka przed eurotripem który planuje na sierpień-wrzesień. Może to troche szalony pomysł ale na pewno będzie to niesamowita przygoda! 

Najlepiej byłoby, żeby osoba która chciałaby pojechać ze mną nie była o 20 lat ode mnie starsza. Więc proponuje ograniczenie wiekowe : 18-25 lat. 

Pozdrawiam cieplutko! :)

NOWY! Autor: krzycha | Dodano: 2016-10-08 08:40:53

A towarzyszka może być, czy koniecznie towarzysz?

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2016-11-11 10:02:48

W przyszlym roku(bardzo czesna wiosna)  planuje przejscie Camino Primitivo z Leon do Santiago i dalej do Finisterre. Na caly wyjazd chcialbym poswiecic ok. 3 tygodni. Mam 51 lat, jestem z Katowic. Gdyby ktos wybieral sie w tym okresie to prosze o kontakt.  

pozdrawiam

Grzegorz 

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2016-11-11 11:43:04

do Grzegorza.\,

Camino Primitivo (po prostu cudne!) to szlak z Oviedo do Santiago. Jego dlugość jest porównywalna ze szlakiem z Leon, który jest częścią Camino Frances.

Mam nadzieję, że wiesz o tym i tylko troszeczkę się pomyliłeś.

Przeszłam obydwa te odcinki. Chętnie do nich wrócę, ale raczej nie w przyszłym roku. Tym razem czas na Norte.

A Tobie życzę dobrej drogi i sukcesów w znalezieniu przyjaznej duszy na tym forum. Mnie sie nie udało, ale innym chyba tak.

Powodzenia!

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2016-11-11 17:47:06

Do Grzegorza. Z Leon do Oviedo trzeba przejść Camino San Salvador (ok.4-5dnia szczególnie piękna trasa przez góry między La Roblą a Pajeros no) i dalej już C.Primitivo. W Oviedo w alberge możesz otrzymać certyfikat przejścia C,San Salvador tzw."salvatoriankę". Sprawdź jakie są warunki w górach (chcesz iść wczesną wiosną). Buen Camino Aldona i Mundek

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2016-11-13 18:19:19

San Salvador+Primitivo mam nadzieję przejść w przyszłym roku ale niestety nie wczesną wiosną - ruszam pod koniec maja i kończę ok. 18 czerwca. Jesli przesuną Ci się plany daj znać. Pozdrawiam i dobrej drogi!

NOWY! Autor: Henryk | Dodano: 2016-11-17 22:35:03

Ja też szukam....

Trasa francuzka. Najprawdopodobniej początek maja - do połowy czerwca 2017. Planuję przejście standardowo w 32 dni wg opisów. I mała rezerwa na ew. dojście do wielkiej wody...

Muszę rozczarować swoją osobą. Nie jestem atrakcyjnym studentem ale 77 letnim emerytem          w nienajgorszej formie fizycznej. A motywacja? Jak mówił Papież Franciszek do młodych: nie bądźcie młodymi emerytami i zamieńcie kanapę na buty...Co do części pierwszej wypowiedzi to interpretuję to jako wezwanie do bycia młodym emerytem.

Ale nie jest warunkiem pielgrzymki znalezienie osoby towarzyszącej. Tylko niespodziewana choroba może mnie powstrzymać. Ale jak ktoś chciałby ....

Pozdrawiam wszystkich

NOWY! Autor: emeryt 79 | Dodano: 2016-11-18 00:25:43

Podoba mi się Twoja decyzja na przejście C.F i tu moja skromna uwaga:

1.Nie szukaj , bo już w pierwszym dniu pielgrzymki  a jak nie to drugiego dnia poznasz na szlaku sporo osób z którymi przejdziesz  swoim tempem  kilka km by wieczorem spotkać  się w alb.

2.Jeśli masz możliwość to zaplanuj od połowy maja /maj  na tym szlaku bywa deszczowy/ale nie zawsze.

Ja również wybieram się samotnie- tym razem w czerwcu z Genewy do Pampeluny szlakiem GR65 Tak by w Pampelunie być 6 lipca i zauczestniczyć w San Fermi.A potem już w innym kierunku i towarzystwie rowerowym.

Udanej Drogi .Buen Camino 

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2016-11-18 07:28:58

Jak widzę trochę nas emerytów tu jest :). Ja swoje pierwsze Camino przeszedłem mając 71, a teraz zbieram kasę na nastepne. : Czy warto szukać towarzysza? Ja zwyczajI chodzę sam, ale chętnie poszedłbym razem z jakimś poliglotą. W czasach mojej mlodosci uczyłem sie w podstawówce rosyjskiego, a pózniej - w ogólniaku -  dodatkowo łaciny ( planowałem zostać księdzem ) - języki na Camino mało przydatne...

Co do terminu wyruszenia. Ja zakończyłem swoje Camino w polowie maja (Fisterra). Ani razu nie bylo konieczne zakładanie przeciwdeszczowego poncho. Pogoda najwyrazniej zalezy od szczęścia :)

NOWY! Autor: emeryt 79 | Dodano: 2016-11-18 17:27:33

Na Levante warto poszukać towarzysza,bo to dziesiątki .....km. samotnej wędrówki każdego dnia..Szlak mało odwiedzany przez pielgrzymów, przynajmniej do Avilli . Nie przypominam sobie czy spotkałem tam idących ,dwóch ,trzech na rowerze tak, tak samo jak ja, ale  dopiero przed Toledo.Tak było w 2012 r. Być może teaz jest inaczej . Camino Levante ma swoj urok i pozostanie w moich spomnieniach bardzo miło.  Andrzej K

Pozdrawiam.Buen Camino

NOWY! Autor: Jagoda R | Dodano: 2016-11-18 21:20:01

Henryku! Też wybieram się w tym terminie tą trasą. Idę pierwszy raz i przydałoby mi się towarzystwo przynajmniej na początku trasy. Jeżeli  jesteś zainteresowany proszę o maila jadrom@poczta.fm

NOWY! Autor: ARS | Dodano: 2016-11-18 22:14:16

zastanawiam sie ile razy te poszukiwania towarszysza zakonczyly sie sukcesem. ktos ma jakies rzetelne informacje na ten temat? osobiscie polecam wyprawe na Camino w wersji indywidulanej. raz, ze na Camino (nawet na tych mniej popularnych trasach) jest masa ludzi, z ktorymi mozna wedrowac. dwa, idac solo nie trzeba dopasowywac sie do tempa innych wedrowcow, a to jest szczegolnie nieocenione, gdy planujemy kilkutygodniowa wyprawe.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2016-11-19 09:20:03

@ARS

wbrew pozorom dość często

Na moje pierwsze Camino dzięki temu forum do naszej 6-osobowej grupki z księdzem dołączyło małżeństwo z Niemiec i samotna kobieta ze Śląska

Drugie Camino przeszliśmy całe ze Ślązakiem poznanym na tym forum

Trzecie Camino szliśmy niezależnie z młodym Krakusem. Był to jednak backup na mało uczęszczanym C. Sanabres. Szliśmy samotnie, swoim tempem. Spotykaliśmy się w albergue i często razem szliśmy na obiad. Gdy raz musiałem odwiedzić lekarza, mój towarzysz poszedł ze mną w roli tłumacza

Kolejne Camino - zabrała się ze mną kobieta z Opolszczyzny. Ona tylko potrzebowała pomocy na start. Razem spędziliśmy noc na lotnisku Hahn (co bardzo ułatwiało życie, bo nie trzeba było wszędzie ciągać ze sobą bagażu). Potem nasze drogi się rozeszły, bo ona szła szlakiem głównym, a ja postanowiłem zobaczyć sanktuarium Covadonga i góry Picos de Europa. Później spotkaliśmy się 2 razy - miała swoje towarzystwo i świetnie sobie radziła. W trakcie tej drogi w grupie 7 Polaków spotkaliśmy się na i po odpuście w Oviedo. Też skrzyknęliśmy się na to spotkanie za pośrednictwem tego forum. Potem jedni poszli na C. Primitivo inni na C.Norte. Niektórzy spotkali się potem ponownie w SdC,

Wnioski

1. Czasem ktoś potrzebuje pomocy "na start",

2. Najlepiej startować samotnie. Ale to wiedzą ci, którzy już byli.Dotyczy to najbardziej znanych szlaków. Na dzikich i mało uczęszczanych drogach dobrze mieć świadomość, że w sytuacji losowej będzie do kogo zadzwonić. Albo od czasu do czasu w samotnej wędrówce - "mieć do kogo gębę otworzyć"

3. Łatwiej spedzić noc na lotnisku przesiadkowym we dwoje, troje niż samotnie.

4. Warto przed wylotem umówić się na niezobowiązujące towarzystwo, by nie czuć się zobowiązanym do dotrzymywania kroku dzień w dzień. 

5. Weźcie też pod uwagę, że często rodzina uzależnia zgodę by starsza, czy chora osoba szła z kimś a nie sama. I tu forum jest wielką pomocą.

NOWY! Autor: Marianna | Dodano: 2016-11-29 08:44:27

Szukam kogoś na pielgrzymkę Fatima - Santiago. Lipiec od połowy już jestem wolna. Mam 54 lata, szłam sama z Leon do Santiago w 2015 r. 

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2016-11-30 08:42:06

Witam mam na imię Ewa mam 51 lat chcę się wybrac na piesza pielgrzymkę Szlakiem Świętego Jakuba znam jezyk włoski dobrze trochę niemiecki szukam kogoś kto pomoże mie się przygotować do takiej pielgrzymki chcę wyruszyc na przełomie czerwca / lipca mże być połowa maja zresztą mogę się dostosowac ...mój numer to 537 749 010 proszę o powazne telefony i żetelną pomoc ....

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2016-11-30 08:50:11

Witam wszystkich mam na imię Ewa mam 51 lat mieszkam w Jarosławiu i stąd chciałabym wyruszyć na pieszą bądż rowerową pielgrzymke Szlakiem Świękego Jakuba . Pomysł na tą pielgrzymke zrodził się już jakiś czas temu .Na moją trase chciałabym wyruszyć na przełomie maja /czerwca / lipca .  Szukam kogoś kto pomoże mi mądrze przygotować się do tej trasy ... moj numer to 537 749 010 . Proszę o poważną pomoc .

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2016-11-30 08:50:33

Witam wszystkich mam na imię Ewa mam 51 lat mieszkam w Jarosławiu i stąd chciałabym wyruszyć na pieszą bądż rowerową pielgrzymke Szlakiem Świękego Jakuba . Pomysł na tą pielgrzymke zrodził się już jakiś czas temu .Na moją trase chciałabym wyruszyć na przełomie maja /czerwca / lipca .  Szukam kogoś kto pomoże mi mądrze przygotować się do tej trasy ... moj numer to 537 749 010 . Proszę o poważną pomoc .

NOWY! Autor: rowerem | Dodano: 2016-11-30 12:08:08

@Ewa

Poważną pomoc i mądre przygotowanie się do pieszej,lub rowerowej pielgrzymki da Ci właśnie ta strona forum, gdzie wspołnymi siłami każdy podzieli się swoimi doświadczeniami .

Warunek:

1. Przeczytać wszystkie interesujące Cię wątki  /kopalnia wiedzy/

2.Przestudiować przewodniki  i mapki ze strony głownej.

3.Zdecydowaś się na konkretny szlak /pierwszy polecam C.F./

4.Zaplanować wolny czas i odpowiednie środki na drogę.

I na końcu pytać na forum  o szczególy które być może umknęły  a dla Ciebie są ważne.

Udanego planiwania Buen Camino

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2016-12-09 15:47:16

Czesc mam na imię Grzegorz chetnie tez wybiorę sie na trasę mysle na tym projektem juz od dawna dosłownie jezeli dalej podtrzymujesz propozycje wspólnego przejścia bardzo chetnie tak czy siak tam pójdę z kimś czy sam chciałbym pójść z Francji .Mam 37 lat troche to więcej ale zawsze to jest ktos do towarzystwa pozdrawiam i czekam na info

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2016-12-09 20:45:49

do Ewy i Grzeska,jaka trasa planujecie isc?ja wyruszam 11.6 z Irun-dorota

NOWY! Autor: Jacek z Leżajska | Dodano: 2016-12-10 17:51:12

Ewo, jak już się zdecydujesz, że jedziesz rowerem, to mógłbym Ci trochę pomóc. Ja jechałem z Leżajska do Santiago rowerem w 2014 roku, a w 2015 byłem rowerem w Rzymie. Jestem w Twoim wieku, rocznik 1965, dojechanie do Santiago zajęło mi 39 dni. Jak chcesz to zrobić na piechotę, to musisz na mieć 3-4 miesiące czasu. Gdy już będziesz pewna co do sposobu pielgrzymowania, daj znać, przygotuj listę pytań, a najlepiej wpadnij kiedyś do Leżajska to opowiem Ci jak wyglądało moje pielgrzymowanie. Jeśli  mieszkasz w tym Jarosławiu na Podkarpaciu, to masz do Leżajska 35 km. pozdrawiam. Jacek.

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2016-12-11 01:25:24

Hej,Szukam chętnych do przejścia z Porto na początku sierpnia 2017 r. Proszę o kontakt sanostol@wp.pl. Dzięki

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2016-12-11 11:52:02

@Jacek z Leżajska

Wysłałem do Pana e-mail. Proszę o kontakt.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2016-12-12 10:00:01

Czesc Ewa moim zamyslem jest przejście trasy od południowej Francji to jest okolo 800 km do zrobienia w 4 tygodnie dam rade w razie pytan jestem do dyspozycji pozdrawiam

NOWY! Autor: mieczyslaw | Dodano: 2016-12-14 11:30:04

szukam osoby na pielgrzymke  trasa sw jakuba caminodesantjago lipiec lub sierpien tel 883206606

NOWY! Autor: J | Dodano: 2016-12-15 00:05:43

Tutaj jest lista wyruszających na Drogi Jakubowe,lista caly czas jest uzupełniana.

Kto-kiedy -dokąd na   Pilgerforum.de

Może ktoś skorzysta

Powodzenia

Jago

NOWY! Autor: Henryk A. | Dodano: 2016-12-15 16:00:56

Witam

Do Grzegorza. Z Leon do Oviedo trzeba przejść Camino San Salvador w 5 dni. W 4 dni jest to raczej niemożliwe. Kapitalne są odcinki 2 i 3. Uwaga: w czerwcu było tam b.dużo kleszczy. No i niech nie pada bo będzie bolało. Pozdrawiam Henryk A.

NOWY! Autor: Marlena | Dodano: 2016-12-17 12:02:35

Cześć,

też się wybieram, myślę od tym od dawna i czas coś zrobić dla siebie.Ja planuję wyruszyć w kwietniu ew maj 2017 z Francji. Może ktoś też jest chętny na ten termin.

fb marlena lewicka (zdjecie z nurkiem)

NOWY! Autor: Mateusz | Dodano: 2016-12-25 10:22:56

Witam!

Czynie przymiarki do wybrania sie na santiago rowerem z Polski, szukam kogoś kto już kiedyś zdecydował się na podobną awanture w celu zasięgnięcia rad odnośnie tego co powinieniem wziąć ze soba, jaki sposób jest najlepszy by wrócić z powrotem (samolot, pociąg, autobus) itd. Jeśli ktoś byłby w stanie poświęcić troche czasu na odpowiadanie mi byłbym bardzo wdzięczny. Moi mail fanir33@gmail.com

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2016-12-25 22:00:03

Do Mateusza.

Jak nie na wszystkie pytania to 90% odpowiedzi masz  na tym Forum. Wpisz tylko  rower w okienku SZUKAJ / w prawym dolnym rogu zdjęcia/ 

Pomyślnego planowania  .Buen Camino

NOWY! Autor: Patrycja | Dodano: 2016-12-29 17:29:01

Do Krysia Gawin. Znalazłaś już towarzysza lub towarzyszkę? Jeśli nie, too ja bym bardzo chętnie dołączyła. Mam 20 lat, w przyszłym roku 21. 

NOWY! Autor: Stan | Dodano: 2017-01-01 21:01:37

Trzy bilety :

-11.04.2017 Kraków - London Stansted

-11.04.2017 London Stansted - Biarritz

-15.05.2017 Porto - Kraków

Znam początek i koniec i może jeszcze 13 maja w Fatimie a wszystko między tymi datami cudownie nieznane , to oczekiwanie jest fascynujące , daje radość .

Decyzja zapadła w 2011 , to był długi czas.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-01-02 10:31:47

Do: Stan

Gratulacje :)

U mnie dwa z czterech potrzebnych biletów - na razie te najdroższe :

25.05 - Warszawa - Madryt i powrotny

17.06 Madryt - Warszawa

Brakuje mi jeszcze Alsy z Madrytu do Leon i z Santiago do Madrytu ,ale akurat ten kupię dosłownie za chwilę...Treningi znów rozpoczęte, plecak już ściągnięty z górnej półki w szafie.

Wszystkim Caminowiczom - Dobrych dróg i możliwości ich bezpiecznego przejścia!

Trzymajcie kciuki za moją pogruchotaną stopę, mam szczera nadzieję, że tym razem wytrzyma.

m.

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-01-02 19:42:55

Melduję, że ja rownież mam kupione bilety:-)

Kraków-Barcelona

Barcelona-Santander

ALSA: Leon-Madryt

Madryt-Kraków

Nie ma na co czekać, kupować bilety i szykować formę duchową i fizyczną

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2017-01-02 20:35:02

Na forum w 2016, chyba pażdziernik była informacja o bezpośrednim połączeniu.

Camino del Norte - WizzAir - Warszawa - Santander.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-01-07 12:23:12

Do:Pielgrzym,

Jeśli to nie tajemnica Pielgrzymie : jak kupowaleś bilety na ALSĘ? Bezpośrednio, czy przez Busbud? Nie będąc pewnym ile zajmie mi transport z lotniska na dworzec autobusowy ostatecznie postanowiłem kupic u kierowcy, ale może jest lepszy sposób..Za sugestie z góry dziękuję..

pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-01-07 12:34:44

Do Hlin:

Bilety zostały kupione bezpośrednio na stronie ALSA, poszło bezproblemowo. Płatność przez paypal ( jedna z opcji) bilet w formie elektronicznej przychodzi na maila.

Pozdrawiam serdecznie

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2017-01-07 19:07:49

Czy ktoś rusza z Faro na początku lipca?

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-01-08 19:37:55

Do: Pielgrzym

Serdecznie dziękuję! Spróbuję!

Pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2017-01-08 21:12:26

Beata, ja mam w planach, ale dziś na 100% nie potrafię powiedzieć. Napisz proszę sa-dni@o2.pl

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-01-09 14:28:37

Hmm Pielgrzymie drobne pytanie : system nie przyjmuje naszego formatu serii i numeru dowodu osobistego (foreigner ID card). Zaznaczałes opcję Paszport?

Pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-01-09 14:41:10

OK, udało się - sprawdziłem w archiwach forumowych.

Dzięki za radę!

Pozdrawiam

M.

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-01-09 17:08:03

Do Hlin: Cieszę się, że się udało:-) ja zaznaczałem paszport a wpisywałem dane z dowodu. Nie ma z tym problemu. Z ciekawości: jaki kierunek pielgrzymki wybrałeś na ten rok?

NOWY! Autor: do Jacek @ Leżajska | Dodano: 2017-01-09 19:33:47

Jak się można z panem skątaktować .mój meil.   ewa.mieleck@gmail.com lub tel.537 749 010. Bardzo chętnie sie spotkam proszę o kontakt .

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-01-10 08:43:02

@ Pielgrzym

Oj, miło że pytasz! W tym roku niestety krótsze Camino : zaczynam z Leon Camino San Salvador, potem chcę przejść Primitivo do Santiago. Powrót mam 17 czerwca, co daje 22 dni wędrówki. Jeżeli uda mi się zaoszczędzić jakiś dzień - pójdę jeszcze raz na Finisterrę, tym razem bez Muxii, choć poprzednio akurat niektóre etapy tej trasy wydała mi się trochę...hm - nudne? ale może to po prostu zmęczenie było. Jeżeli pogoda nie dopisze, lub coś mi się przytrafi, spędzę dodatkowy dzień w Santiago, bo poprzednio dosłownie mignęło mi przed oczami :) Za to przydarzył mi się niezasłużony prezent w postaci pokazu fajerwerków na św. Jana i wielka fiesta na ulicach - jak kiedyś napisałem to było camino od Jana do Jana :)

Pozdrawiam serdecznie i życzęsamych prostych szlaków!

m.

NOWY! Autor: Silver | Dodano: 2017-01-10 12:10:46

Hi, ktos z was robił Camino Francuskie w maju? Chodzi mi o warunki pogodowe;dzieki za podpowiedz

NOWY! Autor: Tadeusz | Dodano: 2017-01-10 21:16:04

Witam!

W tym roku mam zamiar udać sie rowerem  do Santiago. Będzie to moja pierwsza wyprawa. Mam zamiar pokonać 600-800 km w okresie lipiec-czerwiec 2017.  Proszę o informacje-porady:

- jaką wybrać trasę?

- gdzie wystartować?

- jaki okres będzie najbardziej sprzyjający? ( myślę o poczatku lipca)

Jestem w dobrej kondcji fizycznej (biegam półmaratony).  Na miejsce startu mam zamiar udać się samochodem.

NOWY! Autor: szumi | Dodano: 2017-01-11 08:05:29

A może z nimi? To ekipa, która regularnie organizuje różne wyjazdy rowerowe:
http://www.80rowerow.pl/wyprawy/camino-portugues/

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-01-12 09:05:22

Wybieram się na część Camino Sanabres w maju/czerwcu 2017 - termin mam jeszcze nie ustalony. Planuję zobaczyć Salamankę, Zamorę i ruszyć z A Gudina do Santiago. 

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-01-12 11:20:41

@Aneta, taka wskazówka ode mnie, żebyś się nie dała wyrolować. W A Gudina przy rozwidleniu dróg na wersje przez Verin i Laza w tym roku nadal wisiała tablica informująca, że ze względu na roboty drogowe na drodze w strone Laza, szlak jest zamknięty. Sugerowane obejście wymaga wybrania wariantu trasy przez Verin, a następnie odbicia z niego po 6km (jest to odpowiednio oznaczone także na szlaku). Ta wersja wygląda tak:

https://www.endomondo.com/users/5698229/workouts/728665751

Myk polega tutaj jednak na tym, że tablica sobie wisi chyba tylko dlatego że jest ładna i nie chcieli zdejmować ;) W rzeczywistości bez problemu można iść szlakiem do Laza bezpośrednio z A Gudina, oszczędzając przy tym jakieś 8km dodatkowego marszu. Niemniej  jednak ten wariant prowadzi przez dość ładne górki od momentu odbicia ze szlaku do Verin do momentu połączenia ze szlakiem do Laza, więc nie jest to też taki zł wybór.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-01-12 14:28:24

DZiękuję za info i przede wszystkim za link. Tym bardziej, że planowałam nocleg w Campobecerros.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-01-12 14:34:36

Myśłałam ze szlak idzie myląco kieruje przez Verin, ale widzę ze wracałeś na trasę do Laza. 51 km - to osiąnięcie! ja dokładnie ten etap mam planowny na 2 dni :A Gudina- Campobecerros- Albergueria.:-)

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-01-12 17:44:20

@Aneta szlak myląco kieruje na obejście które początkowo idzie zgodnie z wariantem Verin, ale wariantem w strone Verin idzie się tylko przez te pierwsze 6km, potem jest odbicie, które zawraca na szlak przez Laza. Niemniej kosztuje to te dodatkowe 8km więc warto być tego świadomym :) Ale jeśli chcesz to dzielić na 2 dni to może dla ciebie byłaby to nawet lepsza opcja, bo wtedy wychodzą z tego 2 prawie równe 25km odcinki.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-14 20:35:06

@Aneta

Gratuluje wyboru szlaku

Nie przegap okazji otrzymania lakowej pieczęci od rzeźbiarza, odwiedź i pozdrów Cezara, a gdybyś wśród muszli wypatrzyła Tomasza z Łosic (Camino 2012) - przyślij mi zdjęcie.

Tomasz

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-01-16 11:39:05

Dziękuję :-) A gdzie tego Cezara wypatrywać?

NOWY! Autor: Patrycja | Dodano: 2017-01-17 12:57:27

Szukam towarzyszki/sza na wypad w kwietniu.

Jacyś chętni? peppermint.patty@o2.pl

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2017-01-18 13:58:54

Nawiazując do mojego wczesniejszego ogłoszenia szukam chetnych na Camino San Salvador i Camino Primitivo. Przewidydany termin wyjazdu to przelom marca i kwietnia. Mój email:

grzegorzjd@o2.pl

pozdrawiam

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2017-01-26 20:45:57

hej, 

marzę o Camino od jakiś pięciu lat, ale boję się iść sama, a nie znam nikogo, kto miałby podobne marzenie ;) Czy jest tu ktoś kto ma podobne odczucia i chciałby się odważyć w te wakacje? Jestem nauczycielką i wakacje to jedyny możliwy dla mnie termin. Mam dość dobrą kondycję i chyba nikogo nie będę spowalniać ;) jak coś to mój mail: 1987nemo@wp.pl

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-26 22:17:56

@ Aneta

Między Ourence a Cea - tak przynajmniej wynika z pieczątek na ktorej mam dane: Casa Cesar O Reguengo. 2 dni drogi po barze z muszlami w Albergueira

Tomek

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-01-27 08:33:14

Od konca maja Camino Primitivo z Oviedo. Może ktoś dołączy.

NOWY! Autor: Agnieszka | Dodano: 2017-01-27 18:51:00

Witam:) 

A może ktoś chętny na dolnośląską drogę św. Jakuba? Lipiec bądź wrzesień 2017? 

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2017-01-27 23:03:52

@Agnieszka

Hej,

w 2015r. też pisałaś że chcesz iść - no masz zdrowie dziewczyno ! Toż to można uschnąć od niezrealizowanych marzeń :-)

Sezon wakacyjny jest bardzo popularny na zachodzie a do tego w Hiszpanii panują wysokie temperatury.  Najlepszym rozwiązaniem chyba rozpoczęcie wędrówki w drugiej połowie czerwca ...

Pozdrawiam

Krzysztof

NOWY! Autor: Patrycja | Dodano: 2017-01-28 22:24:22

Hej ;) Nie znalazłam, jak jesteś zainteresowana to napisz mi na maila krista0013@gmail.com :)

Zmieniam tylko date z maja na sierpień 

NOWY! Autor: Krysia Gawin | Dodano: 2017-01-28 22:41:40

Miałam napisać że nie autor Patrycja tylko DO: Patrycja haha 

Patrycja, pisz na maila powyżej :D

NOWY! Autor: Aniela | Dodano: 2017-01-29 15:44:08

Moi Drodzy, napiszcie czy mam szansę przejść ok 120 km Camino tzn. tyle, żebym dostała Compostelkę /chyba tak to się nazywa/. Mam 66  lat, dobrą kondycję, trochę Europy widziałam, ale zawsze były to wyjazdy zorganizowane, więc chodziłam gdzie kazali. Nie znam  języka obcego, chociaż przeczytam coś w angielskim. Nie mam też w swoim gronie chętnych na taką wyprawę. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: BC | Dodano: 2017-01-29 16:45:02

Do Anieli.                                                                                                                                                           W 2014 roku miałam ten same dylematy -wiek, języki,brak towarzystwa wątpliwości rodziny. Pomimo to wybrałam się na wędrówkę z SJPdP do Santiago(800 km).No i od tamtej pory w 2015 przeszłam od Gijon szlak północny a w 2016 primitivo.Więc Anielo-ruszaj bez obaw.Buen Camino.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2017-01-29 18:23:17

@ANIELA

Każda osoba przed taką WYPRAWĄ,kiedy to jest pierwszy raz,ma takie obawy=strach przed nieznanym.Idź,a jeszcze lepiej SAMA .Jeśli coś pójdzie nie tak,to zawsze możesz wycofać się i wrócić.Mówi się,że tylko idioci, nie boją się.Natomiast,jeśli TOBIE powiedzie się,to będziesz podwójnie zadawolona z osiągnięcia,udowodnisz,że TWOJE ŻYCIE zależy w dużej mierze od CIEBIE.Koniecznie przestudiuj wspisy na tym forum,tu znajdziesz odpowiedź na przwie wszystkie TWOJE wątpliwości i pytania.Buen Camino

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-29 18:26:13

@Aniela

Kiedyś w SdC zaczepił mnie w języku polskim starszy pan - jak się okazało 80-letni Kazimierz. Szukał noclegu, ale nie potrafił dogadac się (znał niemiecki, nie znał angielskiego). Usłyszał, że przez telefon rozmawiam po polsku.

Przeszedł sam jeden szlak portugalski, choć miał problemy z kolanem...

Odwagi. Polacy są wszędzie i pomogą :)

Tomasz

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2017-01-29 18:41:47

Szukam towarzystwa na przejscie drogi do Santiago De Compostela .Planuje wyruszyc z Saint-Jean-Pied-de-Port okŁO 20 KWIETNIA 2017R.ZAINTERESOWNI PROSZE O TELEFON 608515796 POZDRAWIAW JOLA

NOWY! Autor: Ssrafin Kasia | Dodano: 2017-01-31 23:21:22

Wybieram się z koleżankami na camino z Porto (20.06-12.07) chcemy jeszcze po Santiago dotrzeć do Finisterry, jednak niesamowicie by było pielgrzymować w obecności osoby duchownej

NOWY! Autor: Serafin Kasia | Dodano: 2017-01-31 23:30:16

Wybieram się z koleżankami na camino z Porto (20.06-12.07) chcemy jeszcze po Santiago dotrzeć do Finisterry, jednak niesamowicie by było pielgrzymować w obecności osoby duchownej

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-02-01 09:46:53

Aniela;

Wyruszam 24 kwietnia z Porto, pierwszy dzień wybrzeżem Atlantyku, dalej wracam na drogę centralną. Idę wolno, mam zaplanowane na tę trasę 2 tygodnie. Jak chcesz możesz dołączyć. Mam 65 lat. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Aniela | Dodano: 2017-02-03 15:36:18

Anno, ja nawet nie wiem jak kupić bilet na samolot, żeby byly to tanie linie lotnicze, ale to mi dzieci pomogą. Czasu mam dużo, bo przecież jestem na emeryturze. Jeżeli się zgodzisz, to podam Ci mój numer telefonu:  502481427. Bardzo chciałabym zabrać się z Tobą, bo ja jestem  mało rozgarnięta. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Aniela | Dodano: 2017-02-04 14:19:53

Dziękuję Wam za wsparcie w podjęciu decyzji. Ruszam na Camino 15 maja 2017r. Wszystkich pozdrawiam.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-02-04 18:32:11

@Anielo

wędruj z Panem Bogiem

a gdybyś szukała pomocy w znalezieniu połączeń, rezerwacji biletów - pisz na bulatka@onet.pl

Dobrej Drogi

Tomasz

NOWY! Autor: Czesław | Dodano: 2017-02-04 20:10:27

Do Adama. Podaj mi swoje plany, szukam pielgrzyma (pielgrzymów), by sie dołączyć. mój e-miail: czeslawczesla@wp.pl. A może ktoś inny odpowie?

NOWY! Autor: Czesław | Dodano: 2017-02-04 22:10:54

Do Adama. bład w adresie, adres poprawny: czeslawczeslaw@wp.pl

NOWY! Autor: Czesław | Dodano: 2017-02-04 22:10:55

Do Adama. bład w adresie, adres poprawny: czeslawczeslaw@wp.pl

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-02-05 09:31:16

Anielo, cieszę się, że podjęłaś decyzję. Buen Camino.

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 11:18:30

Witam wędrowców.

Właśnie się przełamuję. Planuję wyprawę (około 2 tygodni) na przełowmie maja i czerwca - mam nadzieję, że to odpowiednia pora (z uwagi na pogodę). Z uwagi na brak czasu chciałem zacząć od miejscowości Sarria - Santaigo - Fisterra.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-02-05 11:59:19

@Łukasz: pogoda powinna być ok, ale 2 tygodnie na ten odcinek to strasznie dużo. Odcinek Santiago-Fisterra większość ludzi dzieli na 3 dni i ze względu na małą liczbę albergue raczej trudno o podział na jeszcze mniejsze odcinki. Analogicznie ponad tydzień na trasę Sarria-Santiago też wydaje się dość długim czasem. Nie wiem jak u ciebie z możliwościami fizycznymi ale jeśli masz 2 tygodnie to może warto wystartować trochę wcześniej. Szczególnie że ten ostatni odcinek Sarria-Santiago jest średnio fajny ze względu na niesamowity tłok,

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 12:05:35

Przesadziłem tochę z tymi dwoma tygodniami.

Z przelotem Modlin-Stansted-Santiago-Stansted-Modlin to będzie 11 dni.

Zdaję sobie sprawę, że jest dość tłoczno - w końcu to najpopularniejsza trasa. Możliwości fizyczne mam :)

Ale nie chcę tylko iśc. Zabieram ze sobą aparat i chcę porobić zdjęć, nawet jakbym miał 1 dzień spędzić na koniec w Santiago albo Fisterra.

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 12:11:15

Aha... No i czas wylotu i powrotu uzależniony jest od kursów samolotów. Stąd te 11 dni

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-05 14:31:00

Anno, Łukaszu ! Mam 49 lat. Chętnie pójdę z Tobą. Wolę wolne tempo marszu. Nic nie wiem o szlakach, zdaję się na towarzyszkę? towarysza? Termin mi odpowiada, do 12 czerwca 2017 mam wolne. Nic nie wiem o szlakach. Dzisaj w kościele wpadła mi taka myśl, że na 50 urodziny mogłabym zrobić " Coś" tak ekstremalnego. Co wy na to? 

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-05 14:34:24

Anna, Łukasz lub ktokolwiek inny. Dodaję, że nie mam nic zaplanowane, ale liczę na kontakt. peraneta@interia.pl lub 692713615. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 16:09:33

@Aneta
Ja też robię sobie urodzinowy prezent :) Z tym, że jak pisałem oprócz wędrówki chcę fotografować. Zatem tempo będzie różne, bliżej nie określone

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-05 17:05:11

Łukasz.

Nie jestem wytrawnym piechurem, nawet wolałabym wolniejsze tempo. Czy masz termin i  załatwiony dojazd. Jak tam się dostaniesz?

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 17:17:08

Tak mam ustalony termin - zaplanowałem wylot 29 maja, powrót 9 czerwca.

Samolot z Modlina przez Stansted do Santiago, z Santiago autobusem do Sarria, nie wiem czy dałoby się dotrzeć gdzieś wcześniej (czyli dalej od Santiago). Planowana dzienna odległość to około 30km. Chcę dojść do Santiago i dalej do Fisterra. Po dotarciu powrót autobusem do Santiago i na lotnisko.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-05 17:38:38

Łukasz.

Super termin i warunki trasy, ale nie ma już takiego lotu, jaki przewożnik?

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 17:46:14

A pewnie, że nie ma. Przepraszam za pomyłkę - wylot 30 maja. Ryanair

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 18:51:13

Z Santiago jest autobus ALSA do Piedrafita do Cebreiro. To jest około 2,5 km do szlaku do O Cebreiro

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-05 19:02:31

Sprawdziłam, do Santiago z Modlina nie leci samolot. Może spróbuje w innym terminie? Znalazłam do Porto, Może wybiorę tę trasę? Tylko sama nie wiem czy sobie poradzę. Zbyt dużo nie wiem na temat tras, teraz widzę, że to nie takie proste. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 19:10:34

30 maja jest lot z Modlina - linie Ryanair

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-05 19:11:23

Ale nie bezpośredni. Nie ma chyba takich lotów. Przesiadka w Londynie - Stansted

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-06 11:40:43

Łukasz, dzięki jest taki przelot. Jaka jest cała długość trasy? Jak na nowicjuszkę proszę o pomoc. Jaką trasę powinnam wybrać? Nie mocno forującą  między 15 a 30 maja 2017. Dzięki

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-06 13:04:28

Ta co ja planuję: od O Cebreiro do Santiago 152 km, od Santoago do Fisterra 76,1 km.

Ale cały czas dumam, skąd od kiedy... Ale skłaniam się ku temu. Na całość (z przelotem) planuję jakieś 2 tygodnie

NOWY! Autor: Tomek | Dodano: 2017-02-06 21:57:58

Hej!

Rocznik 1981 z tej strony! Szukam współtowarzysza/-szki (choćby na jakieś fragmenty trasy) swojego Camino, które chcę rozpocząć około 20 kwietnia z Poznania. Mój mail: tomekvdch@gmail.com

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-07 00:13:04

U mnie klamka zapadła - 29 maja wylot, bilety kupione

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-07 11:19:04

Do Łukasza.

Super! Ja jeszcze szukam. Myślałam o trasie z Porto lub Camino Primitivo. Termin około 20 maja. Lot do Porto lub Madrytu. Pozdrawiam Buen Camino.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-02-07 13:14:53

@Aneta

Jak Primitivo to popatrz jeszcze bezpośrednie loty Wizzaira do Santander. Z Santander do Oviedo 2 x dziennie jeździ pociąg

Dobrej Drogi

Tomek

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-02-07 13:19:38

Proszę napiszcie kiedy napewno można zobaczyć Botafumeiro w maju 2017r. Dziękuję

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-02-07 13:54:42

do Aneta@

A może Camino Primitivo z Oviedo od 27-28 maja do 13-14 czerwca. Lot do i z Madrytu, pociąg  lub autobys z Madrytu do Oviedo i z Santiago do Madrytu.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-07 17:33:51

Chłopaki. Ja się pogubiłam. Poradzcie mi, która trasa jest w miarę prosta(mało górek), długość do 120 km. żebym zmieściła się w 10- 11 dniach( może być krócej). Nigdy nie szłam z pełnym obciążeniem, nie wiem jakie będę miała tempo. Chciałam rozpocząć od Lugo,( znalazłam tę trasę na caminodelavida.pl), ale może zaproponujcie co innego. Już mi się "mózg gotuje", nie wiem co robić??? Wylot do Santander jest możliwa, sprawdziłam 19-29 maj. Ale co dalej??? Proszę o pomoc.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-02-07 20:08:51

Aneto

Moje pierwsze Camino zamknęło się w 10 dniach łącznie z przelotami. Po dotarciu samolotem do Porto wieczornym autobusem dotarliśmy do Ponte de Lima i stąd w 7 dni do SdC. Skoro masz 10-11 dni - możesz spokojnie wystartować z Porto. Szlak łagodny, bez problemu pokonują 80-latkowie. 

Primitivo wymaga większego wysiłku fizycznego - bo to góry. W razie pytań pisz na bulatka@onet.pl - może coś doradzę.

Pozdr

Tomasz

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-02-07 20:14:36

Aneta!

Spokojnie jest mozliwe przejscie w tym czasie Camino Portugues z Porto do Santiago, mysle o drodze centralnej, ktora jest naprawde piekna, jedynie odcinek z Ponte  de Lima- Rubiaes przez

Cruz dos Franceses  400 m.n.p.m jest troche uciazliwy. Ja przeszlam ta droge w zeszlym roku,

cudowne widoki, bardzo sympatyczni Portugalczycy i spokoj- plaster na zmeczona dusze.

Moj plecak wazyl z jedzeniem i piciem 11 kg no i jestem troche starsza niz Ty.

Smialo i nie bac sie , a Jacob  bedzie sie Toba opiekowal.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-08 01:27:56

Teb i L:::

Mam w Was wsparcie. Czuję,że będzie to Porto." Morze to wolność" i jest tam dużo miejsc dotyczących św. Jakuba. Czy ktoś z WAS pokonał tą trasę. Proszę o wskazówki. Nadmieniam, że mam problem z językami europejskimi( podstawy ok), ale konwersacja słaba.Hiszpański bbb, słabo. Caly czas myślę, czy nie porwała się z" motyką na księżyc". (Północ minęła) Idę spać. Myślę, że jutro podejmę decyzję i wszystkim tego życzę. Dobranoc camino.

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-08 08:34:22

Aneta do Anety :-)

Wybieram się czwarty raz na camino - na camino Sanabres. Z perspektywy czasu polecam ci na pierwszy raz camino frances, najbardziej komercyjne, ale z najczęściej rozmieszczonymi albergue, największą ilością żródełek i innych  miejsc caminowych. 

NOWY! Autor: :) | Dodano: 2017-02-08 10:44:11

Na miejscu  Anety, która napisała  " Nigdy nie szłam z pełnym obciążeniem, nie wiem jakie będę miała tempo."  przed wyjazdem i podjęciem decyzji   przynajmniej raz w tygodniu  byłby 15-20 km trening.

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-08 10:47:01

@Aneta

To może spróbuj jednak trasę francuską?

Ja też idę pierwszy raz i właśnie dlatego, że jest bardziej dostępna (bardziej cywilizowana) wybrałem właśnie ją. Jak przyjdzie mi dane iść po raz kolejny to pewnie będzie już inna trasa.

Jakbyś chciała, to mogę pomóc w dotarciu na miejsce - w sensie, że po prostu będziemy podróżować na miejsce razem. Tam już narzucisz własne tempo. Z miejsca, z którego startuję jest około 155km do Santiago. Możesz na tym zakończyć albo iść dalej do Fisterra (kolejne około 80 km, powrót do Santiago busem). Nawet połączenie autobusowe już znalazłem, dzięki któremu dotrę tuż przy szlaku (Piedrafita do Cebreiro) - cena biletu ok 22 euro. Dalej na szlaku po prostu będziemy szli własnym tempem, niekoniecznie razem (aczkolwiek nic nie wiadomo).

Lot jak już pisałem wyżej - liniami Ryanair (przesiadka w Londynie). Wylecieć możesz ze mną (29 maja), wrócić też albo już na własną rękę. W tej kwestii polcem się i służe pomocą.

NOWY! Autor: Ania1717 | Dodano: 2017-02-08 11:18:49

Wyruszam 26 marca 2017. Trasa Lizbona - Fatima. Chetnie bede dzielic z kims ta droge :)

To moja pierwsze Caminho i na pewno bedzie wyjatkowe. Pozdrawiam wszystkich!

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-02-08 12:17:25

@Aneta

Jeśli wybierzesz szlak porugalski... W swoich planach uwzględnij noc w Porto. Widziałem wiele miast europejskich (i nie tylko) i Porto stawiam w pierwszej piątce. Ale trzeba je zobaczyć nocą. Koniecznie.

Szczerze mówiąc - nie porównam portugalskiego z francuskim - bo po pięciu Camino - francuski jeszcze przede mną. Może na emeryturze - całość???

Szlak portugalski tradycyjny jest łatwy i  naprawdę fajny na pierwszy raz. Ja też byłem na nim pierwszy raz (w maju) i miałem taki niedosyt, że już w październiku w tym samym roku byłem na Prinmitivo :)

A co do języka - na Camino obowiązuje "dar języków". Znam parę podstawowych słów po angielsku - i wystarczy. Pielgrzym idąc obok drugiego pielgrzyma ma czas i jedno zdanie można budować pół godziny. Nikomu się nie spieszy, a uśmiech zastąpi 50 najpiękniej zbudowanych zdań.

Alleluja i do przodu!

Tomasz

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-08 23:16:45

Łukasz: Dzięki za wskazówki. Na początku zainspirowałam się twoją trasą i wszystko byłoby dobrze, start z kimś znajomym ,a potem to Jacob się zaopiekuje. Ale trasa trochę za długa i 29 maj to dla mnie za póżno ( 18 czerwca mam ważną uroczystość)  muszę się do niej przygotować, więc mogę nie zdążyć. Fajnie, że zaproponawałeś pomoc, prawie wszystko masz załatwione, dla mnie byłoby super, ale nie dam rady. Najlepsza opcja jaką widzę dla siebie to Porto. Muszę poczytać więcej na temat trasy, szczegóły. Życzę Ci jak najlepiej. Zaglądaj jeszcze na forum, bo może będę potrzebować twojej pomocy. Pozdrawiam 

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-08 23:22:22

Ja 9 czerwca mam lot powrotny. Oczywiście wybrać musisz sama

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-08 23:29:05

No i oczywiście również życzę wszystkiego dobrego. Oby nam się udało dotrzeć do celu

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-08 23:44:17

@ Teb

Dzięki, bardzo było mi to potrzebne, że potwierdziłeś mój wybór o trasie z Potro. Mam wybrany samolot (w obie strony, dobrze zrobiłam???). Gdzie znależć transport do Tui, tam mam zamiar wyruszyć na trasę. Czy masz dokładny plan trasy, albo gdzie go znależć? Jak dojdę do Santiago i będzie czas i siła mam zamiar udać się " na koniec świata" obejrzeć zachód słońca nad oceanem.

Najbardziej boję się, że pobłądzę w miastach Porto, Valenci, Tui

Gdzie kupić przewodniki tych miast po polsku? Może są jakieś strony, z mapami ?

Tak, Porto ma zamiar zwiedzać, tylko nie wiem jeszcze, czy przed trasą, czy po?

Dzięki za namiary, pewnie będę pisać. Proszę zaglądaj na forum, pewnie to nie koniec naszych rozmów.

Co do bagażu to dobra rada: jak zrobi się trochę cieplej wyruszam z plecakiem na trasę, muszę zobaczyć czy będę w stanie iść z takim obciążeniem. Dzięki, dzięki, dzięki. Dobranoc Camino.

NOWY! Autor: E. | Dodano: 2017-02-08 23:58:27

Na głównej  stronie Forum masz przewodniki po Polsku. Dla ułatwienia  dodatkowo link:

http://www.caminodesantiago.pl/przewodnik/pdf

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-02-09 00:54:51

Witajcie,

Wybieram się na C.F. na przełomie kwietnia (27) i maja. Swoją podróż zaczynać bedę w Lourdes. Stamtąd chcę dostać się do SJP i tutaj rozpocząć swoje pierwsze Camino. Z uwagi na zaplanowaną podróż w Santiago powinnam znaleźć się 19/20 maja. Będę musiała zapewne popełnić jakieś niedozwolone na Camino wykroczenie i jakiś odcinek trasy pokonać transportem kołowym. Widzę, że Henryk młody emeryt i Grzegorz wybierają się w podobnym terminie :)

Może będziemy mieć okazję spotkać się na szlaku?

Na chwilę obecną wybieram się sama. Myślę jednak, że warto byłoby mieć jakiegoś towarzysza lub towarzyszkę podróży - choćby od czasu do czasu lub na początek podróży.

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2017-02-09 01:09:31

Wiatm wszystkich , mam zamiar dotrzeć w tym roku w to cudowne miejsce wybrałem trasę 800 km na początek myśle że to i tak nieźle mam 24 lata , jakieś wskazówki dla nowicjusza ? :) chciałbym się uwinąć do 2 miesięcy może jeszcze zachaczyłbym o Fatime i powrót do Polski , liczę na jakieś opinie , pozdrawiam ;)

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-09 14:03:34

@Łukasz

Byłoby super, ale moje tempo marszu, pewnie będzie wojniejsze, ja mam 50tkę na karku. Mogę nie zdążyć na samolot powrotny. To raptem 10 dni z przelotem, a 200 km do przejścia. Jeszcze nie zdecydowała, masz jakiś plan trasy , podaj na adres peraneta@interia.pl Buen Cmino

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-09 14:22:25

do Aneta :-)

Planuję w maju na 12 dni camino Sanabres. Zapraszam mak_art@onet.eu. Jestem w twoim wieku :-)

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-09 14:45:45

@Aneta - odbierz pocztę :)

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-02-09 19:37:10

@Łukasz

Nic nie dostałam na pocztę. Czekam

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-09 19:56:50

@Aneta

Nic??? Adres właściwy? Skopiowałem i wkleiłem

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-09 20:31:48

@Aneta - Wysłałem jeszcze raz

NOWY! Autor: >>> | Dodano: 2017-02-09 21:00:20

I co dalej ... doszło ?

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-09 21:18:29

Dalej musi zdecydować sama :)

NOWY! Autor: karol | Dodano: 2017-02-09 22:59:49

Emeryt przed 70 -ką.

Szukam towarzysza/kę na pielgrzymkę rowerową jesienią 2017 lub wiosną 2018; pewnie trasą francuską. Hiszpanię znam jedynie z wycieczki autokarowej a problemy pielgrzymkowe z kilku książek i filmów. Pozdrawiam wszystkich caminowiczów!

NOWY! Autor: starszy emeryt | Dodano: 2017-02-10 01:30:55

W czerwcu z Genewy jadę sam ,więc miło  by było  spotkać rodaka  na szlaku Camina Via Gebennensis do Le Puy-en-Velay.Dalej pociągiem do Figerac i ponownie przy GR65 do Cachor i szlakiem rowerowym rzeki Lot w kierunku Irun-Bilbao.

Z Bilbao już inne camino, to wyprawa  rowerowa zorganizowana..  po drodze 29 czerwca w festiwal San Pedro w Lekeitiozez a w Pampelunie 6 lipca w San Fermin i dalej przez Andorę do Barcelony ...Dla zaintereswanych - szczegóły http://www.bicycle.pl/aktualnosci/zaproszenia-na-nasze-wyprawy/ Aktualności 

Andrzej/row

NOWY! Autor: Ewa Jo | Dodano: 2017-02-10 11:59:43

Witajcie, Szukam towarzysza na Camino z Burgas - początek około 4-5 czerwca. Idę pierwszy raz i wolałabym z kimś żeby czuć się pewniej :-)

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-02-10 12:17:12

@ Łukasz, O Cebreiro(z kościółkiem- miejscem cudu eucharystycznego) to piękne miejsce na początek pielgrzymki. Też tu rozpoczynaliśmy przed trzema laty we wrześniu. Drogę podzieliliśmy na etapy inaczej niż w przewodnikach,( czasem całkiem spontanicznie kiedy np w dużym deszczu mieliśmy dość wędrowania).To pozwoliło unikać miejsc mocniej zatłoczonych, a takie bywają juz bliżej Santiago. Po wyjściu z autobusu w Piedrafita cofasz się kawałeczek do krzyżówki i w górę w prawo. Są znaki z napisami (tu przydała się latarka bo było jeszcze ciemno). Kierowca autobusu też pokaże. Ludzie tu b. życzliwi. Dobrej Drogi. Pozdrawiam , Basia.

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-10 12:43:02

@Basia. Dziękuję bardzo za słowa otuchy :)

O Cebreiro wybrałem za drugim podejściem przy planowaniu. Chciałem zacząć od Sarria (aczkolwiek chciałem przejść też trochę więcej), ale zapomniałem gdzie znalazłem autobus i natknąłem się na ALSA i właśnie Piedrafita (skąd do szlaku blisko).

Czy do Piedrafita też udawaliście się autobusem z Santiago (ALSA?)? No i bilet - na miejscu czy wcześniej online? Do Santiago przylatuję późno i jestem zmuszony przeczekać w Santiago do dnia następnego (najwcześniejszy autobus o 8:00).

Mam nadzieję, że dobrze podzielę i zdążę zajść do Santiago i Fisterra. pogoda dla piechura rzecz ważna. Nieststy nie da się jej wybrać, zobaczymy na miejscu.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-02-10 13:17:05

@ Łukasz, Lecieliśmy do Madrytu, stąd nocnym autobusem, 6 godz. jazdy do Piedrafita. Bilety kupione wcześniej online (i dobrze bo autobus pełniutki). Ze względu na wiek i zdrowie będąc pełni obaw wybraliśmy taką niedługą drogę. Już wiemy, że dobre pasy biodrowe plecaka działają jak pasy ortopedyczne :) więc szło się dobrze. Ostatnie trzy dni w prawie ciągłym deszczu (peleryna musi być!).kiedy przestawał wychodziła tęcza. W tym roku wracamy na inną część CF :) Basia

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-02-10 14:50:20

Basiu droga, gdzieś już chyba czytałam o Twojej dzrodze, ale napisz ile to jest km z Piedrafita do Santiago, bo piszesz, że to niedługa droga, a ja też pytam ze względu na wiek. Pozdrawiam

NOWY! Autor: Łukasz | Dodano: 2017-02-10 15:03:40

@Ewa - Od Piedrafito do Santiago to około 155km

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-02-10 16:17:01

Łukasz dziękuję bardzo.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-02-10 18:22:39

@ Ewa, Tak, dzieliłam się na forum radością po przebytej drodze w 2014r. W ubiegłym roku myśl o powrocie dojrzała, nawet bilety już były zabukowane.Życie plany zweryfikowało :(  bilety przepadły.

Mam nadzieję, że w tym roku sie uda...od Burgos  :) Pozdrawiam Basia    

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-02-10 21:18:40

Basiu życzę Ci z całego serca powodzenia w Twoich zamiarach i sobie też.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-02-10 21:31:30

:)

NOWY! Autor: Irena | Dodano: 2017-02-14 15:18:22

Do Agnieszki

Planuję camino w Polsce (trasa jeszcze do wyboru). Jeżeli szukasz kontaktu to proszę o adres.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2017-02-14 16:29:41

IRENO

Gdybyś zdecydowala,że ta DROGA w Polsce to ma być CAMINO POLACO,skontaktuj się ze mną w sprawie przewodnika,map itp. materiałów.

Buen Camino

NOWY! Autor: Irena | Dodano: 2017-02-15 12:45:27

Do Bogdana

Bardzo dziękuję za propozycję: irosor@poczta.fm

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2017-02-15 18:35:49

Bogdan: jestem również zainteresowana Camino Polaco północno-wschodnim. Czy mogę zwrócić się do Ciebie o materiały? adres: jokozak17@gmail.com. Dziękuję z góry.

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2017-02-15 18:53:36

@Joanna.

Wysłałem do Ciebie e-mail. Jeżeli możesz to proszę odpisz.

Dziękuję 

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Roman | Dodano: 2017-02-23 21:00:31

Do Karola przed 70 - ja jestem emerytem przed 60 , byłbym zainteresowany wyprawą rowerową, ale termin to raczej wiosna 2018. Mieszkam w okolicach Myszkowa i mam podobne doświadczenie jak Twoje.

NOWY! Autor: | Dodano: 2017-02-24 00:04:23

Emeryt przed 60-tką, to jest dopiero polskie kuriozum.

NOWY! Autor: A | Dodano: 2017-02-24 00:11:14

:))

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2017-02-24 12:17:54

Wyruszam z Porto 9 czerwca, planuję dotrzeć do Santiago 21 lub 22 czerwca.

NOWY! Autor: Roman | Dodano: 2017-02-24 18:35:43

Do A - trzeba było iść fedrować do kopalni - po 35 latach pracy na dole szukałbyś własnego kręgosłupa

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-02-24 18:45:21

Chyba nie bylo tak zle w kopalni, ze szukajac wlasnego kregoslupa ma sie jeszcze sile na rowerowa pielgrzymke . Tak  jest tylko w Polsce-zalosne!

NOWY! Autor: albert | Dodano: 2017-02-24 21:33:49

do L , dlaczego u ciebie tyle jadu , czyżby  to forum opanował kod

NOWY! Autor: marek | Dodano: 2017-02-25 10:58:52

wstyd, znależli się ludzie na naszym forum nieżyczliwi, chyba musicie poszukać innego forum

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-02-25 11:08:28

do trolla bez imienia i do L

rozumiem emeryturę po 30 latach pracy niezależnie czy to górnik czy nauczyciel

Ale III RP zna lepsze przypadki:

http://niezalezna.pl/92918-taka-pozyje-byla-sedzia-kosi-niezla-emeryture-i-ma-37-lat

Znam też takich co po podstawówce poszli do szkoły chorążych aby po kolejnych 15 latach (czyli w wieku 30 lat) otrzymać połowę emerytury z prawem do zatrudnienia bez limitu wynagrodzenia.

Albo zomowców, którzy w wieku trzydziestu lat otrzymali sowitą rentę za nadwyrężone prawe ramię od pałowania nieprawomyślnych manifestantów w stanie wojennym.

I nie dziwię się rządowi, że chce z tym skończyć

Tomek

NOWY! Autor: zechar | Dodano: 2017-02-25 11:13:58

mail. zechar@poczta.fm

Zenon

Pozdrawiam

Ponieważ to mój pierwszy raz zapraszam kogoś do towarzystwa.

Zaplanowałem wylot samolotem z Wrocławia do  Lizbony  6  lub 10 czerwca 2017  powrót 23 lub 26  czerwca 2017  z Porto do Krakowa.

Chce pokonać trasę rowerem odwiedzając Lizbonę, Fatimę , Porto, Bragę itd .

Witam wszystkich !    Zaplanowałem swoją pierwszą pielgrzymke do Santiago trasa portugalską.

NOWY! Autor: Krystyna | Dodano: 2017-02-25 11:52:31

Albert, Teb, L. i wszyscy inni, którzy zamierzacie swoje frustracje poliryczne i życiowe zawody wprowadzic na to forum. Zostańcie proszę przy jednym wątku, nie zaśmiecajcie każdego poruszanego tu tematu.

NOWY! Autor: Jerzy | Dodano: 2017-02-25 14:23:57

Dokładnie, przez długi czas udawało się unikać tematów politycznych na forum i słusznie bo to jest forum o Camino. W wątku o sakrum znudzeni intelektualiści Staszek, Bicigrino, Jago i paru innych rozkręciło ten temat (nie wiem co polityka ma do sakrum) psując dobrą tradycję i teraz już mamy efekt kuli śniegowej. Jak postowanie o Camino was znudziło to przejdźcie na forum o polityce. Na Camino chodzą ludzie o różnych poglądach politycznych, więc nie jest to temat jakoś ważny, a na pewno jest dzielący.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-02-25 16:12:16

Ci racja to racja

Tomek

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-02-25 23:01:51

@JERZY

Jak moja żona zajarzy, żem intelektualista,to ona mnie jutro śniadnia nie poda.A wróciliśmy właśnie z karnawałowego eventu i jutro jawi mi się w odległej czasoprzestrzeni.

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: Karol | Dodano: 2017-02-27 21:21:23

Witam w tym roku, jestem zdecydowany na Faro na poczatku lipca.

Pozdrawiam 

karolj89@o2.pl

NOWY! Autor: Tarnawita | Dodano: 2017-03-01 12:47:56

U mnie tez klamka zapadla... :-) tylko, ze ruszam z Brukseli 11 maja - camino francés - powrót 30 maja (z braku czasu biore autobus z Pamplony do Burgos). Pytanko: jak ze Mszami Sw po drodze? Czy mozna liczyc na kaplice (monasterio, capilla, ermita,... Dzieki za slówko. Buen camino.

NOWY! Autor: Ewelina | Dodano: 2017-03-03 17:03:50

Witam wszystkich, 

marzę o camino od pół roku i trochę się już przygotowałam na planowane przejście trasy z Saint Jean Pied de Port. Niestety koleżanka, z którą  miałam wyruszyć w drogę zrezygnowała i szukam towarzysza/towarzyszki bądź zorganizowanej pieszej wyprawy. Boję się wyruszyć sama, bo słabo u mnie z językiem i orientacją w terenie ;) (innych trudności nie sprawiam). Chetnie dołączę się do kogoś, kto zamierza pokonać jakikolwiek  (choćby tylko część) szlak camino - nie upieram się przy camino frances. Byle tylko droga nie zajęła więcej czasu niż 3-4 tygodnie, najlepiej na przełomie:  koniec marca/kwiecień/początek maja (13-14 maja muszę być w Polsce). Mam 27 lat, ale ani wiek, ani płeć towarzysza nie gra roli - myślę, że na szlaku dogadamy się niezależnie od różnic ;)

kontakt: ewelina.cebrat@gmail.com

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-03-03 20:00:30

@Ewelina: sugeruje nie robić z tego wielkiego problemu że nie ugadasz sie z kims przed wyjazdem. Na Frances ludzi jest dużo i jak tylko będziesz chciała to będziesz miała towarzystwo do maszerowania. W zasadzie to trudniej zrobić odwrotnie. Ja generalnie wolę maszerować smotnie a mimo to na każdym dotychczasowym Camino przynajmniej kilka dni maszerowałem w towarzystwie innych pielgrzymów, mimo że broniłem się rękami i nogami ;)

Już nawet nie wspominam o tym że jako młoda dziewczyna to juz w ogóle na brak potencjalnego towarzystwa to nie masz co liczyć.

NOWY! Autor: M. | Dodano: 2017-03-06 15:30:22

Witajcie!

Wybieram się na camino portugalskie z Porto 19/20 czerwca. Gdyby ktoś chciał dołączyć to zapraszam:) Kontakt: camino2017@onet.pl

Pozdrawiam serdecznie!

M.

NOWY! Autor: Marek,Adam,Jarek | Dodano: 2017-03-06 19:11:38

Witam wszystkich .

Idziemy 5-16/04/17 z Porto camino costa.

Do zobaczenia na trasie.

NOWY! Autor: karolka | Dodano: 2017-03-06 19:57:44

Witam wszystkich, wyruszam na swoje pierwsze Camino, wybrałam Camino Primitivo. 6 maja wylatuję do Madrytu. Gdyby ktoś chciał dołączyć byłoby mi bardzo miło. Wybieram się sama, mam 28 lat. (karolkafreier@gmail.com)

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Stokrotka | Dodano: 2017-03-08 10:42:26

Witajcie!

wybieram się na Camino de la Plata z Sewilli. Już bilet do Malagi na 22 kwietnia kupiony (potem autobusem do Sewilli). Planuję 2-3 tyg marsz. Jeszcze się doprecyzowuje kiedy powrót. Resztę trasy pokonam następnym (nastepnymi razami). Gdyby ktoś się wybierał/miał dobre rady z tej trasy to proszę piszcie do mnie na anna.li.02.2016@gmail.com :)

Buen camino dla wszystkich Bożych szaleńców co wysiedzieć już nie mogą i odliczają dni do bąbli, otarć i tego co Pan nam przygotował :D !

ania

NOWY! Autor: Stokrotka | Dodano: 2017-03-08 11:00:22

z tej całej radości "zmianiłam" emiala. Właściwy to li.anna.02.2016@gmail.com :)

ah te blondynki!!! ;-)

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2017-03-09 10:06:58

Witam, wybieram się na camino, droga Francuska. Wyjście w drugim tygodniu lipca. Start z Saint-Jean-Pied-de-Port. Raczej zakładam szybsze tempo. Szukam towarzysza na całość lub część super jak byłby to kapłan, ale po prostu jakąś osobę. Pozdrawiam. Jak ktoś byłby chętny lub zainteresowany to pisz na marek.szafraniec@gmail.com tam już więcej szczegółów mozna dogadać

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-03-10 09:58:18

Witam :) chciałabym w tym roku dotrzeć do Camino, najchętniej trasą Camino del Norte przez Oviedo. Jestem studentką, doświadoczoną w podróżach, ale niekoniecznie w samotnych wędrówkach, dlatego szkam osób, które będą chciały w umiarkowanym, rozsądnym tempie, zakładając cieszenie się drogą i światem oraz w ramach jak najniższych kosztów (wchodzi w to spanie pod namiotem itp.) przejść tę lub inną trasę w terminach od końca czerwca do końca lipca. Jak widać, nie orientuję się dokładnie, ile czasu zajmuje taka trasa ani jak najlepiej ją rozpocząć (dojeżdzając, dolatując, a może autostopem?) i dlatego właśnie piszę - czy może jakiś doświadczony pielgrzym zdecyduje się ze mną pójść, przygarnąc do swojej ekipy? Jestem z województwa Śląskiego, a termin taki wybrałem ze względu na obronę dyplomu, która przypada na czerwiec oraz egzaminy na kolejny etap studiów.

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-03-10 10:00:38

Oczywiście zapomniałam o najważniejszym :) Gdyby ktoś chciałby się do mnie odezwać, to czekam na wiadomość: evitako@onet.pl

NOWY! Autor: pawel korn | Dodano: 2017-03-17 23:43:37

Czesc, planuje Camino z Santander od 5 maja (Wizzair) do 23 maja (Ryanair przez Londyn). Inspiruje się https://www.endomondo.com/users/5698229/workouts/532339773 i chyba podobnie chciałbym iść, ale od czasu do czasu krótszymi etapami. Chcialbym wyłączyć notoryczny bieg myśli i wielozadaniowość przez ten czas i czerpać z uroków turystycznych regionów Hiszpanii. Aspekt religijny również dla mnie jest ważny wiec od dobrej książki i modlitwy nie będę uciekał. Wszystko w granicach rozsądku i umiaru. Jeżeli jesteś zainteresowana/-y i terminy pasują chętnie przynajmniej na dzień, dwa, trzy … a może i dłużej. Mam +35at, pracuje FMCG, studiuje SWPS, znam angielski i skrzepki niemieckiego. Napisz bylem juz w listopadzie na Camino Portugese i wciaga ... kontakt miesso@outlook.com

NOWY! Autor: Juras KSA | Dodano: 2017-03-21 13:44:44

Jak masz ochotę pisz tutaj , http://www.anabolikatabletten.de .  Odezwe sie po 17

NOWY! Autor: kacha | Dodano: 2017-03-21 13:45:28

Ma moze ktos ochote spotkac sie w poznaniu/?

NOWY! Autor: WOjtek | Dodano: 2017-04-09 13:28:32

Witam:pielgrzym,

wybieram się pokonać szlak św Jakuba po raz pierwszy i szukam towarzysza podróży.

Planuje szlak rowerowy.Termin czerwiec-lipiec.

e-mail wojtekptys@wp.pl

NOWY! Autor: Jacek | Dodano: 2017-04-09 23:18:17

Witam, idę z Porto do SdC w drugiej połowie maja. Poszukuję grupy z księdzem ( możliwość codziennego uczestnictwa w mszy św.)

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Edwardo | Dodano: 2017-04-13 17:03:45

Hej,

wybieram sie w maju na camino  szlakiem  z Porto (camino Interior). Czy moze ktos tez wybiera sie w maju?  Moj mail: edwardo321@o2.pl

pozdrawiam   

NOWY! Autor: Dominika, Ala, 2xOla, Eugenia, Kasia | Dodano: 2017-04-13 17:46:50

Hej :)

MY będziemy wędrować szlakiem nadbrzeżnym i de costa z Porto do SdC w dniach 17-30 maja... Do Porto przylatujemy 16 maja wieczorem. Wylatujemy 31 maja...

NOWY! Autor: Edwardo | Dodano: 2017-04-13 22:24:09

do:
 Dominika, Ala, 2xOla, Eugenia, Kasia

Hej, 

bede w  Porto od 15 maja, powrot 29 maja. Moze zdecyduje sie na trase camino nadbrzeznym.Razem zawsze razniej.

pozdrawiam

NOWY! Autor: O. Mariusz Słowik | Dodano: 2017-04-14 14:27:02

PIELGRZYMKA autobusem i PIESZO DROGĄ ŚW. JAKUBA DO SANTIAGO DE COMPOSTELA - 16 dni

9 - 24.09.2017

PROGRAM (16 dni - bez nocnej jazdy autokarem)

Dzień I: sobota  9.09.  Rzeszów - Łódź – Wrocław  - Speyer

Wyjazd autokaru i przejazd do Speyer według rozkładu jazdy.

Speyer: nocleg w hotelu.

Dzień II: niedziela  10.09.  Speyer – Tours (Francja)

Msza św. w Bazylice NMP i św. Szczepana. Śniadanie. Przejazd przez Francję do Tours.

Tours: kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień III: poniedziałek  11.09.  Tours – Roncesvalles (Hiszpania)

Śniadanie, zwiedzanie Tours. Przejazd przez Francję zachodnią: Saint Jean Pied de Port, Col de Ibaneta (1030 m), Roncesvalles – msza św. dla pielgrzymów w kolegiacie.

Roncesvalles: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień IV: wtorek  12.09.  Roncesvalles – Burgos – Leon

Śniadanie, wyjazd w kierunku Burgos. Zwiedzanie: Puenta de la Reina, Santo Domingo de Calzada – msza św. Burgos. Przejazd do Leon. Kolacja. Wieczorny spacer po mieście.

Leon: nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień V: środa 13.09. Leon – Sarria

Śniadanie. Msza św. w bazylice San Isidorio w Leon. Zwiedzanie: La Virgen del Camino, Cruz de Ferro, Villafranca del Bierzo i O Cebreiro. 

Sarria: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień VI: czwartek  14.09.  Sarria – Portomarin, odległość do Santiago 117 km

Śniadanie. Rozpoczynamy piesze pielgrzymowanie, które prowadzi przez Galicję. Większość trasy przebiega ścieżkami i bocznymi drogami, wśród niewielkich wiosek i miasteczek. Przejście trasy pieszej jest podstawą do uzyskania certyfikatu odbycia pielgrzymki do grobu św. Jakuba. 

Przejście piesze z Sarri do Portomarin – 22 km. Msza św. w Iglesia de San Nicolas (Portomarin).

Portomarin: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień VII: piątek  15.09.  Portomarin – Palas de Rei, odległość do Santiago 95 km

Śniadanie, przejście piesze do Palas de Rei – 25 km. Msza św. w Iglesia de San Tirso (Palas de Rei).

Palas de Rei: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień VIII: sobota  16.09.  Palas de Rei – Arzua, odległość do Santiago 70 km

Śniadanie, przejście piesze do Arzua – 28 km. Msza św. w kościele parafialnym de Santiago (Arzua).

Arzua: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień IX: niedziela  17.09.  Arzua – O Pedrouzo, odległość do Santiago 42 km

Śniadanie, przejście piesze do O Pedrouzo – 19 km. Msza św. w Iglesia de Santa Eulalia de Arka (O Pedrouzo).

O Pedrouzo: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień X: poniedziałek 18.09.  O Pedrouzo – Santiago de Compostela, odległość do Santiago 23 km

Śniadanie, przejście piesze do Santiago de Compostela – 23 km.

Msza św. w katedrze. Rejestracja przybycia w Oficina de Acogida de Peregrino i odebranie dyplomu pielgrzyma. 

Po południu odpoczynek, czas wolny.

Santiago de Compostela: kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień XI: wtorek 19.09.  Santiago de Compostela – Muxia – Finisterre

Śniadanie, przed południem zwiedzanie historycznego centrum Santiago de Compostela.

Godz. 12:00 – msza św. dla pielgrzymów w katedrze. Wyjazd przez Muxię na „koniec świata” – przylądek Finisterre. Kolacja, zachód słońca nad Atlantykiem.

Finisterre: nocleg w hotelu. 

Dzień XII: środa  20.09.  Finisterre – Zaragoza

Śniadanie, wyjazd w kierunku Zaragozy. Zwiedzanie: Ponferrada – msza św. w Bazylice de Nuestra Senora dela Encina; Castillo de los Templarios. Wieczorny przyjazd do Zaragozy, kolacja w hotelu. Nocny spacer po miejskiej starówce. 

Zaragoza: nocleg w hotelu.    

Dzień XIII: czwartek 21.09.  Zaragoza – Albi (Francja)

Śniadanie. Zwiedzanie Zaragozy. Msza św. w Bazylice Nuestra Señora del Pilar. Wyjazd w kierunku Albi – przejazd przez przełęcz Somport.

Albi: kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień XIV: piątek  22.09.  Albi – Le Puy en Velay – Chateau-Gaillard

Śniadanie, zwiedzanie Albi. Wyjazd przez Masyw Centralny: Le Puy en Velay – msza św. w katedrze du Puy en Velay. Kolacja na trasie.

Chateau-Gaillard: nocleg w hotelu.

Dzień XV: sobota  23.09.  Chateau-Gaillard – Einsiedeln (Szwajcaria) – Wigratzbad (Niemcy)

Śniadanie, przejazd do Szwajcarii. Zwiedzanie: Einsiedeln – msza św. w kaplicy Czarnej Madonny.

Wigratzbad: Kolacja i nocleg w domu pielgrzyma.

Dzień XVI: niedziela 24.09  Wigratzbad – Wrocław - Łódź  i inne miasta 

Śniadanie, wyjazd w drogę powrotną. Przejazd do Polski w godzinach wieczornych.

ŁÓDŹ, Parafia  -  ŚW. Maksymiliana

Skwer św. Maksymiliana M. Kolbego 1

93-279 ŁÓDŹ

(42) 648 95 61 (kancelaria parafialna)  10.00 -12.00, 16.00-18.00

 lodzdabrowa@franciszkanie.pl

CENA 4350 zł zawiera:

•     przejazd komfortowym autokarem klasy VIP,

•     9 noclegów w domach pielgrzyma (własne śpiwory),

•     9 śniadań i 9 kolacji w domach pielgrzyma lub restauracjach,

•     6 noclegów, 6 śniadań, 5 kolacji w hotelach,

•     zwiedzanie na trasie z pilotem pielgrzymki,

•     ubezpieczenie SIGNAL IDUNA KL, NNW, CP,

•     opieka przedstawiciela BT WESKA,

•     pilot – opiekun grupy,

•     paszport i muszla pielgrzyma, 

•     modlitewnik codzienny,

•     opieka duchowa księdza,

•     przewóz bagażu podczas pieszego pielgrzymowania,

•     wstępy do zwiedzanych obiektów.

NOWY! Autor: Dominika, Ala, 2xOla, Eugenia, Kasia | Dodano: 2017-04-14 14:58:22

@Edwardo

my przylatujemy do Porto 16 maja wieczorem. Nocleg rozważamy tu http://www.seminariodevilar.pt.vu/ lub tu http://pousadasjuventude.pt/pt/pousadas/porto/ Nic innegoi jeszcze nie znalazłyśmy... Zamierzamy iść szlakiem nadmorskim, trochę go sobie modyfikować, jeśli nam przyjdzie na to ochota i wędrować około 30 km dziennie +/- ;)

czyli... może do zobaczenia :)

NOWY! Autor: wrzesnik | Dodano: 2017-04-14 15:04:51

wybieram się z Madrytu w maju br, czy są chętni!

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-04-14 18:13:09

Hey dziewczyny,

Wklejam mój  tekst z tego forum z wątku o C.P.

Nowe albergue = prywatne:
Albergue Privado de Peregrinos do Caminho Português de Santiago
R. do Barão de Forrester, 954 Porto
+351 912 591 321

Można w Porto nocować w schronisku młodzieżowym (daleko od centrum,ale niedaleko szlaku) -

tutaj wszystkie schr. młodzieżowe na trasie CP .

Najtańsza opcja noclegu to istniejące od ub.roku schronisko dla pielgrzymów (parafialne?) o którym piszę w innym wątku,

"Schronisko dla pielgrzymów w Porto w b. dobrym stanie,choć wygląd zewnętrzny przypomina raczej barak.W środku trzy sypialnie po 4 łóżka w każdej,kuchnia",to schr. przy Casa Diocesana.

Aby być wpuszczonym na teren,gdzie na zboczu w zaułku stoi to schronisko,należy wcześniej zameldować się w Casa Diocesana ( dysponuje też miejscami hotelowymi do spania za odpow. kasę) tuż przy kościele na rogu Rua de Vilar i Rua Arcediago i uiścić 5€ za pobyt.To tutaj

droga od Katedry do Casa Diocesana

Ja szedłem trochę "bokami".Idąc od Katedry, kierowalem się na dół w stronę rzeki Douro i nadbrzeżną promenadą (wersja Camino da Costa) w stronę oceanu ,a przy ostatnim widocznym moscie przez rzekę Douro - dokł. przed muzeum Museo de Caro elektrico w górę w Rua de Dom Pedro V aż do skrzyżowania i w prawo w Rua de Vilar. Na tej mapie po powiekszeniu widać to b. dokładnie.http://www.gpsies.com/map.do?fileId=akljumetesqzqxks

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Jola | Dodano: 2017-04-16 17:02:22

Cześć

Czy ktoś się wybiera na camino primitivo lub del norte na przełomie maja/czerwca 2017?

Jeśli tak to zapraszam do wspólnej wędrówki :)

jola.kaminska@o2.pl

NOWY! Autor: Agnieszka Poznań | Dodano: 2017-04-17 17:34:02

Wybieram się na Camino drogą francuską koniec kwietnia-maj.

Moja znajomość języka nie jest najlepsza dlatego szukam towarzyszki/a.

Proszę o kontakt e-mailowy:agnieszkapoznancamino@wp.pl

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2017-04-24 11:44:45

Cześć.

Z uwagi na ograniczenia urlopowe panuję wyruszyć 22 maja z Warszawy do Santander. Powrót 12 czerwca. Myślę o drodze z Leon. Mam wiele wątpliwości, przede wszystkim czy samotna wędrówka jest bezpieczna. Moja rodzina byłaby spokojniejsza gdybym znalazła kogoś kto zechciałby mi towarzyszyć. Jeśli ktoś w tym okresie bedzię w Leon i nie sprawi mu problemu towarzystwo nieznajomej, to chętnie dołączę. To moje pierwsze Camino.(tg26@wp.pl)

NOWY! Autor: EWa | Dodano: 2017-04-24 12:31:53

Teresa,

Ja i moja koleżanka bedziemy na trasie z Sarria od 27 maja do 06 czerwca. Może spotkamy się .

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2017-04-24 12:45:15

Ewa.

Będzie mi bardzo miło.

NOWY! Autor: Magds | Dodano: 2017-04-24 16:12:00

ja wybieram sie 9 maja zWroclawia do Madrytu. A potem ? No właśnie nie podjęłam decyzji skąd wyruszę na swoje pierwsze Camino. Myślałam o Leon ale nie wiem czy to dobry pomysł zaczynać od połowy francuskie Camino. Czy ktoś moze tez w tym czasie wyrusza na szlak. Chetnie zaczęłabym wspólnie wędrówkę a potem to juz wiadomo, każdy ma swoje tempo. Mam 49 lat i mam dosyć szybkie tempo. 

NOWY! Autor: Jan777 | Dodano: 2017-04-25 23:03:51

Wyruszam również z Wrocławia 9 maja do Madrytu. Dalej ALSą do Astorgi.Szybkiego tempa ze względu na wiek nie preferuję.

NOWY! Autor: Magds | Dodano: 2017-04-26 09:46:26

Jan Czy to Twoja pierwsza pielgrzymka? Dlaczego właśnie Astroga ? 

NOWY! Autor: Paulina | Dodano: 2017-04-26 12:57:52

Kochani, szukam chętnych do wspólnego pielgrzymowania trasą portugalską (nadbrzeżną). Chciałabym wyruszyć do Portugalii pod koniec lipca, wylot z Warszawy. Planuję odwiedzić też Fatimę. paulina.anna.jakubik@gmail.com

NOWY! Autor: Jan777 | Dodano: 2017-04-26 23:40:23

Mags.W ubiegłym roku z powodu kontuzji stopy musiałem zrezygnować z pielgrzymki.Wybieraliśmy się z grupą przyjaciół właśnie z Astorgi.Teraz chcę to zrobić samotnie.Tak, to jest moja pierwsza pierwsza piesza pielgrzrzymka  do SdC. Nieobce jest mi natomiast pielgrzymowanie po polskich fragmentach Dróg św. Jakuba. W ubiegłym roku doszedłem z WPP do Częstochowy, o kilku pielgrzymkach do Trzebnicy nie wspominając.Od kilku lat camino jest moją pasją i muszę zrealizować swoje marzenie

NOWY! Autor: robertcb | Dodano: 2017-04-28 19:36:16

Znalazł by się współtowarzysz pielgrzymki trasą Via Regia z Polski do Santiago de Compostela?, Całość rowerami trekkingowymi z sakwami, noclegi na plebaniach, na terenie parafii, w namiotach itp.

Start byłby gdzieś w połowie maja - last minute ;)

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2017-04-28 23:27:10

Cześć! Planuję wyruszyć z Santander 24 czerwca na Camino del Norte. Zamierzam przmierzać ok. 25-30 km dziennie aż dojdę do Santiago :) (możliwe przerwy na zwiedzanie). Nigdy nie byłam sama na takiej wyprawie więc miło byłoby się do kgoś przyłączyć chociaż na jakiś czas. Ktoś chętny potowarzyszyć? 

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2017-04-29 16:04:46

Do Marii,

Napisz coś wiecej o sobie (wiek, kondycja, znajomość językówi realiów) oraz o tym, jakiego towarzysza poszukujesz.

NOWY! Autor: Piotrek | Dodano: 2017-04-29 20:07:28

Do Robert, jak wyżej, w jakim jestes wieku i w jakim tempie zamiarzasz przemierzyć szlak pozdrawiam

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-04-29 20:25:15

Camino de la Plata kto chce iśc? czeriwec /lipiec

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-04-29 20:25:19

Camino de la Plata kto chce iśc? czeriwec /lipiec

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2017-04-30 15:43:13

Do Miśki: uzupełniam info mam 21 lat, kondycja raczej przeciętna byłam dwa razy na pielgrzymce tarnowskiej i  dawałam radę :) , angielski znam bardzo dobrze hiszpański podstawy, kilka razy byłam już w Hiszpanii i na dalszych wycieczkach które sama sobie ze znajomymi organizowałam Jeśli chodzi o znajomość realiów to zdaję sobie sprawę z tego że taka pielgrzymka to duże wyzwanie . Szukam towarzysza z którym będę mogła wspólnie pokonywać trudności drogi :) raczej osoby w podobnym wieku, która chodzi umiarkowanym tempem i nie wyklucza przerw na zwiedzanie. 

NOWY! Autor: Wero | Dodano: 2017-04-30 23:02:25

Hej Caminowcy,

12 Maja lecę do Santander, stamtąd busem do Burgos, z którego wyruszam na Camino (Camino Frances). Idę po raz pierwszy. Mam jeszcze troche czasu na poczytanie i przygotowanie się, ale nurtuje mnie jedna rzecz:

Co, jeśli nie dostanę noclegu w albergue? Jakie są alternatywy - parafie, osoby prywatne, hostele, czy pod chmurkę?

Będe ogromnie wdzięczna za info - wyprawa będzie niskobudżetowa, więc wolę wiedziec jakie sa mozliwości:)

Wero

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-05-01 00:53:08

Na Frances co prawda są wyścigi o Albergue, ale jednocześnie możliwości jest dużo. Są albergue prywatne, są hostele, różne prywatne kwatery itp. Nie liczyłbym za bardzo na jakąś "gościnność" na tej trasie, bo jest po prostu zbyt ruchliwa i skomercjalizowana.

Do albergue prywatnych można zadzwonić wcześniej i zarezerwować sobie miejsce.

Ja osobiście zalecam nie nocować w miejscach które sugeruje przewodnik (szczególnie tych sugerowanych przez mapki Gronze). Większość ludzi idzie zgodnie z mapkami i przewodnikami i potem jest bitwa o łóżko w miejscowości X, mimo że niewiele bliżej/dalej są wolne miejsca, często jest też taniej i ładniej.

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2017-05-01 09:57:21

Dokładnie! Idziesz jeszcze w miarę w "niskim" sezonie. Do Galicji praktycznie nie powinno być w ogóle problemów z noclegami o tej porze. Pamiętam, jak kiedyś byłem z większą grupą na camino i w skutek różnych zawirowań mogliśmy dojechać do Leon dopiero koło 19tej i nawet wtedy znalazły się miejsca.

Oczywiście tłok może się pojawić w Galicji, szczególnie na ostatnich 100 km. Ale idąc z dnia na dzień, będziesz miała rozeznanie, o której zapełniają się albergi i do której godziny trzeba dojść. Poza tym masz duże szanse, że  jeśli akurat nie będzi padać, to będzie nieźle prażyło słońce, więc po pewnej godzinie i tak nie będziesz miała siły ani ochoty iść dalej. No i, last but not least, im bliżej celu, tym więcej i gęściej miejsc do spania.

A zatem wystarczy iść w drogę i wyciągać wnioski z poprzednich etapów. Powodzenia!

NOWY! Autor: Wero | Dodano: 2017-05-01 11:57:28

Dzięki wielkie za wskazówki! 

Pomyślności!

Wero

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-05-01 13:44:54

@Wero

Pewnie przylecisz późno do Santander,więc pytanie: nocleg w Albergu i z rana wyjazd do Burgos czy prosto z lotniska o 22:00 autobus do Burgos i tam czekanie na świt ,by ruszyć w drogę.

Z lotniska w Santander kursują autobusy (co pół godziny) do miasta,czyli do końca na dw. autob.(Estacion de Autobuses).Do godz.22:00 masz czas by zakwaterować się w jednym z Alberg ,a Albergue de peregrinos Santos Mártires ,przy  C/ Ruamayor 9 (za 8€ nocka ) jest b. blisko dworca. Tam kupisz też Paszport Pielgrzyma-Credencial.

Powodzenia w planowaniu

Jago

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2017-05-01 16:07:08

Do Marii,

napisalaś TYLE o sobie, że aż mi się zrobiło wstyd.

Jesteś świetną dziewczyną i prawdopodobnie wspaniałym towarzyszem "pielgrzymki" do Santiago. Ja byłam juz trzykrotnie na Camino. "Zaliczyłam Frances, Primitivo i Ingles ( z A Corunii). Poważnie myślę o Norte. Na w/wym pielgrzymkach wędrowalam z Kimś, niestety teraz to niemożliwe. Z Toba wybrałabym się bardzo chętnie, ale ....mogłabym być chyba twoja babcią, ha-ha. Wszystko inne pasuje...

Powodzenia Mario, życzę Buen Camino.

NOWY! Autor: Lena | Dodano: 2017-05-03 02:10:15

Wyruszam 9 maja z Leon czy ktoś chciałby moze dołączyć? Ide raczej powoli, nigdzie sie nie spiesząc. Mam 52 lata. Znam komunikatywnie angielski. I Mam Pytanie do kogoś z doświadczeniem: czy kupię bilet  u kierowcy  w autobusie Alsy czy musze mieć rezerwacje online? 

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2017-05-03 03:10:18

Przyjeżdżam o świcie do Leon. Mam pytanie czy mam szanse o 5 nad ranem na albergue. Ja wyruszam z Leon 11 lub 12 maja. Moze ktoś miał by ochotę sie przyłączyć. Idę pierwszy raz. Tez mi stuknęła 50 i mam lekkiego delikatnie ujmując piertra. Tymbardziej, ze jakos tak specjalnie sie do tej wyprawy nie przygotowywałam. Ale bilet na samolot kupiłam. Tyle .., resztę spontan. każda uwaga czy moze porada jest nie wspominając o towarzystwie jest dla mnie bardzo cenna 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2017-05-03 08:08:48

@LENA

Ja zawsze kupowalem bilety ALSY w kasie, przed wyjazdem,w dniu wyjazdu i nigdy nie miałem problemow.Jeśli znasz język hiszpański,to może kupisz u kierowcy.Może sprzedają w autobusie,ale nie zauważyłem aby mieli kasę do drukowania biletow w autobusie????

NOWY! Autor: Lena | Dodano: 2017-05-03 08:36:51

Bogdan:) dzięki za info. Ja bede jechała z lotniska do Leon w nocy około 1 h. i nie wiem czy tam są kasy? 

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2017-05-03 09:38:21

Ja zawsze kupowałem z wyprzedzeniem przez internet. W ten sposób udało mi się załapać na promocje (tak jak w Polskim Busie, wypuszczają bilety o rosnących cenach). Na miesiąc przed te promocyjne mogły już zejść, choć może ze względu na porę coś jednak jeszcze zostało. Druga sprawa to, że na tej trasie jakoś nie są skorzy do przeceniania biletów. Ale pozostaje argument, że bilet będzie już w kieszeni i nie trzeba się oń martwić zaraz po wylądowaniu.

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2017-05-03 10:18:27

Dobrze jest mieć bilet autobusowy w kieszeni przed wyjazdem, oczywiście. Opcja inernetowa jest więc chyba najlepsza. Niestety czasami zdarzaja sie nieprzewidziane utrudnienia, jak w moim przypadku - zagubiony bagaż, więc pozostaje kupno w kasie lub u kierowcy. Podróżując Alsą, najpierw do Astorgi, póżniej na Finisterę, Muxię, do Santiago, zawsze kupowalam bilet u kierowcy. Bez problemu, może mialam szczęście... Nie znalam języka, więc najpierw ze słowniczkiem "zmajstrowałam" sobie zapytanie na kartce z notesu, a potem ...wciskałam ją kierowcy. Skutkowało.

Magdo, raniutko, w Leon raczej nie szukaj noclegu. Spróbuj przejść parę kilometrów. Wiekszość albergue przyjmuje pielgrzymów od 13-tej, 14-tej. Często nawet te prywatne są zamknięte do południa. Możesz oczywiście "pokręcić" sie po mieście i o określonej porze udać sie do schroniska. Warto zwiedzić Leon, zostać nawet na dwa dni.

Będzie dobrze, zobaczysz. Czytaj sobie przewodniki, tam w komentarzach jest wiele cennych uwag i wskazówek od pielgrzymów. Na pewno spotkasz kogoś z Polski, coraz wiecej rodaków maszeruje Jakubowym Szlakiem. Ja spotkalam, wbrew powszechnej opinii, tylko sympatycznych i życzliwych. Wystarczy na początek miły uśmiech, potem wszystko samo sie potoczy.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2017-05-03 10:43:08

Przyjeżdżam o świcie do Leon. Mam pytanie czy mam szanse o 5 nad ranem na albergue. Ja wyruszam z Leon 11 lub 12 maja. Moze ktoś miał by ochotę sie przyłączyć. Idę pierwszy raz. Tez mi stuknęła 50 i mam lekkiego delikatnie ujmując piertra. Tymbardziej, ze jakos tak specjalnie sie do tej wyprawy nie przygotowywałam. Ale bilet na samolot kupiłam. Tyle .., resztę spontan. każda uwaga czy moze porada, nie wspominając o towarzystwie jest dla mnie bardzo cenna :)

NOWY! Autor: magda | Dodano: 2017-05-03 10:49:38

@Miśka :)  Wielkie dzięki za słowa otuchy. Rzucam sie na glebie kompletnie nie przygotowana ale czuje, ze tak jest dobrze. Właściwie chyba nawet bez specjalnych leków No moze jednak z małymi przed pluskwami o jakich ktoś tam gdzieś był uprzelmy straszyć

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2017-05-03 10:53:34

@Miśka...... ach zapomniałam ; moją babcią chyba byś nie mogła być. Moze jakiś początek Camino razem? mogłybyśmy? 

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2017-05-03 21:19:26

Miśka! Jeśli tylko zdecydujesz się iść to chętnie z Tobą pójdę :)

NOWY! Autor: KRIS | Dodano: 2017-05-03 21:36:10

DO ROBERTCB

SKĄD WYRUSZASZ "VIA REGIA"

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2017-05-04 08:31:42

Mario, Madgo,

dziękuję Wam pięknie za zaproszenie do wspólnej wędrówki. Należę do tej grupy "forumowiczów", która uważa, że towarzysz (zwłaszcza dobry towarzysz) na szlaku baredzo sie przydaje.

Przed swoim drugim camino usiłowałam znaleźć kogoś takiego na tym forum, nie udało się. Na szczęście osoba na którą nie liczyłam, pozazdrościła mi determinacji, poszliśmy razem. W schronisku na Monte de Gozo spotkałam trzy dziewczyny ("starsze"), które poznały się przez internet, przeszły razem szlak (chyba z Leon), mocno się zaprzyjaźniły i pozostaną pewnie koleżankami na długo, długo (przynajmniej takie były deklaracje).

Camino zazwyczaj "przyciąga". Kto poszedł raz, chcialby jak najprędzej wrócić.

Ten rok jest dla mnie raczej "stracony".

Nie jest to żadna kurtuazja z mojej strony, ani "puste bleblanie" (jak mówi mój wnuczek), z całego serca życzę Wam dobrej drogi.

Jak wrócicie, napiszcie parę zdań o swoich przeżyciach, pozostali uzytkownicy forum na pewno chętnie przeczytają.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-05-04 09:49:32

@Lena

Kasy o tej porze zamknięte , u kierowcy na dłuższych trasach raczej się nie da,ale bez problemu kupisz bilet w automacie.Biletomaty stoją przy stanowiskach autobusowych,obsługa prosta ,a gdyby sprawiała kłopot ,to zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże.

NOWY! Autor: Janina | Dodano: 2017-05-04 13:02:37

Do Magdy.

Wczoraj tj. 3.05. wróciłam z Camino. Jestem generacją 60+. Przeszłam sama drogę z Leon do Santiago w 12 dni. Pierwotnie zaplanowałam dodatkowo przejście piesze "na koniec świata" i miałam wystarczającą rezerwę czasową na zrealizowanie planu. Jednakże w 11 i 12 dniu pielgrzymki opuchła mi lewa stopa i tak modląc się i prosząc o wsparcie Św. Jakuba dotarłam do alberge w Melide, a następnego dnia do Santiago de Compostela. Po uzyskaniu compostelki, bieg do katedry na godzinę 12 (Msza Św. dla pielgrzymów) i oczywiście ogromne kadzidło, które mogłam podziwiać przez kolejne 5 dni. Do Fisterry wybrałam się na 1 dzień autobusem, bilet można kupić w autobusie lub w kasie opcja Ida y Vuelta (tam i z powrotem) 23.60Euro. W naszym wspaniałym polskim alberge na Monte do Gozo ( 5 km od Katedry) mieszkałam do czasu wylotu do Polski. Do Monte do Gozo jezdzi z Santiago autobus nr 6 kierunek San Marcos, bilet kupujemy u kierowcy, koszt 1 Euro. Można tam dojechać też autobusem jadącym na lotnisko (koszt j/w).

Magdo, nie bój się, na szlaku francuskim pielgrzymuje cały świat. Już w pierwszym dniu poznasz wielu sympatycznych ludzi (wiek pielgrzymów w kwietniu od 30 do ok. 80 lat). W Leon spałam w alberge prywatnym Santo Tomas de Canterbury (10 Euro noc), ale nie polecam tego alberge ze względu na odległość do wyjścia z miasta w kierunku Trabajo del Camino- ponad 3-4 km. Ja zarezerwowałam sobie miejsce w alberge w Leon, byłam tam przed Świętami Wielkanocnymi, kiedy to do miasta przybywają tysiące turystów i bałam się, że nie znajdę noclegu.

W Santiago kupiłam sobie nowy paszport pielgrzyma za 1,50Euro i po wykurowaniu nogi znów udam się w drogę!

Magdo, jeśli masz pytania, to napisz proszę do mnie: janfil1@o2.pl

Buen Camino Janina

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-05-04 14:53:53

ja ruszam ok 14-15 sierpnia z Porto wzdłóż oceanu. Plan jest na 10 dni. Jak ktoś idzie w podobnym terminie to piszcie!

NOWY! Autor: B. C. | Dodano: 2017-05-04 16:15:59

Do Miski,  masz racje Camino przyciaga, ja podobnie jak Ty planuje del Norte, moze wspolnie cos postanowimy ? , co Ty na to ? . 

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2017-05-04 17:38:24

Jeżeli będę już w fazie PRAWDZIWEGO planowania węrówki, na pewno ponownie się odezwę do grupy "forumowiczów".  Prawdopodobnie znowu spróbuję poszukać tu jakiejś bratniej duszy. Wstępnie planuję Norte, raczej w przyszłym roku, z Irun do Oviedo, a jak czas i kondycja pozwoli to może dalej. Odcinek z Oviedo do Santiago, szlakiem Primitivo mam już "zaliczony", ale był on tak cudny, ze chętnie bym go jeszcze raz "pokonała". Zresztą, wszystkie inne, nieznane - też. Przydałoby sie pożyć jeszcze z kilkadziesiąt lat na spełnienie tych "zachcianek".

Tak więc droga młodzieży...wyruszajcie, szlak czeka. A z wszystkimi chetnymi do wspólnej wędrówki na pewno będę w kontakcie, bo czytam to forum namiętnie i nałogowo, (tylko od czasu do czasu zdobywam się na odwagę, żeby coś skomentować..).

Buen Camino wszystkim.

NOWY! Autor: B.C. | Dodano: 2017-05-04 20:58:57

do Miski,  ja tez czytam wpisy bo sa pomocne w planowaniu nastepnego Camino, ale tym razem planowalam del Norte od polowy Drogi, lub na dwa razy, tez w przyszlym roku, mozliwe ze los nas gdzies tam na tej drodze zlaczy... 

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2017-05-05 02:14:27

Witam,

jadę w następnym tygodniu z Polski do Hiszpanii autostopem, żeby potem iść do Santiago de Compostela. I jest super! Pozdrawiam wszystkich caminowiczów. 

NOWY! Autor: Miśka | Dodano: 2017-05-05 08:47:08

B.C. (jestem "otwarta" na wspólne planowanie w przyszłym roku!) i inni wytrwali caminowicze,

pozostańmy aktywni w poszukiwaniu porad i przyjaciół na tym forum.

No i spotkajmy się w drodze, nawet jeśli nie wyruszamy razem...

NOWY! Autor: B.C. | Dodano: 2017-05-05 10:48:07

do Miski, ciesze sie ze nasze plany moga sie zrealizowac, jak juz wspomnialam chcialabym ta dluga , malownicza Droge 

NOWY! Autor: B.C. | Dodano: 2017-05-05 10:48:12

do Miski, ciesze sie ze nasze plany moga sie zrealizowac, jak juz wspomnialam chcialabym ta dluga , malownicza Droge 

NOWY! Autor: B.C. | Dodano: 2017-05-05 10:56:43

C.d. Do Miski,  podzielic na 2 Etapy po ok. 400 km, ( 1- z Irun do Ribadesela) i ( 2 - dalej wzdluz Oceanu do Ribadeo, Villalba,Sobrado, i Santiago de C.) , to tylko do Twojej informacji, poczekam jak wspomnialas na Twoja reakcje, narazie zbieram wszelkie informacje, i mozliwe ze do zobaczenia... 

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2017-05-06 21:25:14

Witam Serdecznie!

Planuję wędrówkę Cammino di Assisi, szukam towarzystwa oraz informacji o tej drodze, czy Ktoś może przeszedł camino lub planuje przejść i może podzielić się cennymi informacjami o tej drodze? Zapraszam kontakt 886634374 marek735@autograf.pl

NOWY! Autor: basia | Dodano: 2017-05-08 00:26:12

szukam kogoś an drogę. chcęwyjść moniec maja poczętek czerwca i wrócić ok 20 czerwca

NOWY! Autor: Elzbieta K | Dodano: 2017-05-08 23:08:12

Mam pytanie jak najszybciej dojechac z Porto do Fatimy.Pozdrawiam wszystkich ktorzy wybieraja sie na camino ja nie moge sie juz doczekac.

NOWY! Autor: Viola Zając rscj | Dodano: 2017-05-09 19:13:36

Idę na Camino, drogę francuską 1-28 lipca 2017. Mogę wziąć 2 osoby. Idziemy 3 kobiety + 1 kobieta z Burgos. Zaczynamy z Logrono. Zapraszam. Viola
 Mój mail: violarscj@gmail.com, tel.694739921  

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-05-09 20:32:52

@Elżbieta

Najlepiej autobusem RedeExpres. Dworzec jest na Rua de Hercules,  blisko centrum. W Fatimie  też jest dworzec nie daleko sanktuarium. Buen Camino 

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2017-05-09 21:05:46

Nie zgadzam się z @Szymek Krusz

Najszybciej z Porto do Fatimy można dojechać taxi.

NOWY! Autor: Joanna D. | Dodano: 2017-05-09 22:01:21

Hej, Z poczatkiem czerwca 2017 wybieram sie pieszo z POLSKI do CAMINO. Czy jest moze ktos kto w tym samym czasie planuje wyjscie ? Calej trasy jeszcze nie rozplanowalam ale wstepnie przypuszczam ze zajmie mi to okolo 4 miesiecy.

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-05-09 22:25:59

@Joanna D

Wybacz złośliwość Joasiu, bo życzę Ci naprawdę jak najlepiej, ale 4 miesiące to dość by ogarnąć, że nie da się iść do Camino, za to można się na nie wybrać. Z pewnością doprowadzi Cię ono natomiast do Santiago de Compostella, czego serdecznie Ci życzę.

Buen Camino

m.

NOWY! Autor: Joanna D. | Dodano: 2017-05-09 22:35:33

@ hlin, dziekuje za sprostowanie, niestey nie widze opcji poprawienia wpisu :-(

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-05-10 12:12:15

@ Joanna D

To forum ma swoje ograniczenia niestety, a może i stety :) To nic, ne przejmuj się wcale - na pocieszenie powiem Ci że nie byłaś pierwsza - kilkoro z nas też próbowało dotrzec do camino.

Pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: greg | Dodano: 2017-05-12 23:52:58

Hej, 22 sierpnia startuję z Bordeaux - Saint Jean Pied de Port i dalej droga francuska + finestera w sumie 40 dni / 1144 km. idę pierwszy raz ( kondycja przeciętna na 30 km dziennie). jeśli ktoś chętny do podłączenia się to zapraszam. wiek / płeć bez znaczenia. 

@Joanna D - ja startuję 1-go czerwca z Krakowa, ale dopiero za rok trasą via regia - więc jesli zaczekasz to chętnie dołączę

NOWY! Autor: Joanna D. | Dodano: 2017-05-15 23:23:20

@ greg

Hej, niestety poczekac nie moge, mysle ze jestem na takim etapie swojego zycia w ktorym wszystkie zdarzenia, mysli i odczucia mowia ze teraz jest ten czas :-)

Ale jak uda mi sie przejsc cala trase i wroce cala i zdrowa to chetnie podziele sie doswiadczenim !

NOWY! Autor: greg | Dodano: 2017-05-16 00:16:35

@Joanna D. - jeśli faktycznie wyjdziesz 1-go czerwca i ten ostatni odcinek pójdziesz trasą francuską, to się spotkamy :-)  na forum jest potencjalny pielgrzym, który poszukuje kogoś, kto tak jak Ty wyrusza z Polski do SdC - poszukaj tylko dobrze.

Dodatkowo polecam blog goscia, który przeszedł trasę W-wa - SdC w 2013 roku - link poniżej. jest tam wiele cennych wskazówek.

http://www.lukaszsupergan.com/jak-przejsc-z-polski-do-santiago-de-compostela-podsumowanie/#comment-97563 

Życzę powodzenia!

NOWY! Autor: Joanna D. | Dodano: 2017-05-19 22:32:25

@ Greg, dziekuje za info, na chwile obecna plan sie nie zmienil wiec mozliwe ze sie gdzies bedziemy mijac po drodze :-)

NOWY! Autor: Joanna D. | Dodano: 2017-05-19 22:32:29

@ Greg, dziekuje za info, na chwile obecna plan sie nie zmienil wiec mozliwe ze sie gdzies bedziemy mijac po drodze :-)

NOWY! Autor: Andrè | Dodano: 2017-05-20 05:48:22

Witam serdecznie,nie chciał bym wyjść na panikarza ale wybieram się na moje Camino dopiero pod koniec maja 2018 .Mam sporo do ogarnięcia praca ,mieszkanie,kot itd.Chcę się dobrze przygotować ,w sumie już zacząłem .Szukam kogoś kto również ma podobne plany .Serdecznie pozdrawiam André 

NOWY! Autor: Trasa francuska | Dodano: 2017-05-20 12:11:01

Hej! Planuje pielgrzymkę lipiec - wrzesień trasę trancuska rowerem lub pieszo jeszcze nie zdecydowałam do końca. Szuka towarzysza/towarzyszki:) 

Zainteresowanych tym samym terminem proszę o mail. p.r.wisniewska@hotmail.com

NOWY! Autor: Trasa francuska | Dodano: 2017-05-20 15:52:35

Idę od 1 lipca od Logrono do Santiago. może ktoś dołączy Mój mail: violarscj@gmail.com, tel 694-739-921 Viola

NOWY! Autor: Marcin33 | Dodano: 2017-05-21 14:31:15

Witam wszystkich !

Planuje swoją pielgrzymkę  przejść szlakiem francuskim i chciałbym wyruszyć ok.14 lipca z polski. Mam do dyspozycji ok. 20-22 dni na całą wyprawę(mam juz klepnięty urlop). Fajnie byłoby w tym czasie zobaczyc też "koniec świata". 

To będzie moje pierwsze Camino więc chciałbym znaleźć towarzysza/szkę ;) lub też chętnie przyłącze się do jakiejsć grupy.

Mam na swoim koncie kilka  pielgrzymek pieszych więc wiem co to znaczy maszerowac(także w pocie czoła). Jestem raczej osoba bezkonfiktową :). Ewentualnie fajnie byłoby zaczepic sie z kims chociaż na sam start. Jeśli ktos wyrusza w zbliżonym terminie do mojego i jest zainteresowany moją osobą to zapraszam do kontaktu marcin.21@op.pl 505-261-088

NOWY! Autor: hlin | Dodano: 2017-05-21 21:54:04

@Marcin

Marcinie, rozwiej watpliwości i uściślij - skąd chcesz ruszyć? mając 22 dni przejście całej trasy francuskiej to spore wyzwanie, zwłaszcza, jeśli planujesz Finisterrę..

Pozdrawiam

m.

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-05-21 22:24:40

Cześć. Wyruszam 5 czerwca z Irun. 4 już będę na miejscu. Planuję przejść całą trasę. Będzie ktoś w tym samym czasie szedł? Ktoś może zechce się przyłączyć? :)

NOWY! Autor: Marcin33 | Dodano: 2017-05-21 23:15:30

Całej trasy nie przejde. Myślałem, żeby zrobic jakieś 600 km do Santiago później Fisterra autobusem. Początek trasy gdzies ok. Santo Domingo de La Calzada. 

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-05-21 23:36:57

Marcin33 idę drogą północną a z tego co widzę Santo Domingo de la Calzada leży chyba na szlaku francuskim? Ja mam już kupione bilety na samolot i autobus więc nie ma szans u mnie na zmianę trasy. 

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2017-05-23 22:15:44

witam ,ja wylatuje 10.6 a 11.6 chcialabym wyruszys z Irun,raczej sie nie spotkamy ale zycze Buen Camino

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-05-24 21:43:25

Dorota a jak dostajesz się do Irun? Będę 6 dni w drodze, ale jak będziesz miała dobre tempo to mnie dogonisz :) Tobie również Buen Camino!

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2017-05-24 22:39:02

kobi,to raczej nie realne ,planuje co prawda przejsc dziennie ok.30 km. ale wiem z mojego poprzedniego camino ze nie zawsze idzie sie tyle co sie zaplanowalo,do Irun chce dojechac autobusem z lotniska w biarritz

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-05-25 10:05:20

Lecę do Tuluzy i stamtąd autobusem do Hendaye. Początkowo będę chciał robić dziennie podobny dystans do Twojego, a później jak się rozchodzę to może zwiększe. Buen Camino 

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2017-05-25 20:52:24

to troche inaczej niz ja,zycze wspanialych wrazen,moze napiszesz cos na tej stronie z drogi?nasz jakis przewodnik ?

NOWY! Autor: martinus | Dodano: 2017-05-25 21:39:21

Drodzy Caminowicze szukam towarzysza wyprawy Camino de la Plata 24.06.15.07.2017 odcinek do ustalenia skad dokładnie. Trasa troszke wymagajaca ale warta zapewne pilegrzymiego doswiadczenia.

NOWY! Autor: Wojtekptys@wp.pl | Dodano: 2017-05-25 23:02:22

Hi Iwona,Jesli chcesz to wybierzemy się rowerami lub pieszo,wybor pozostawiam Tobie

Czy mozesz przeslać mi Twojego e-maila.Pozdrawiam,Wojtek

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-05-26 00:23:35

Jeżeli będę miał możliwość to odezwę się podczas drogi. Mam zamiar korzystać z przewodników, które znajdują się na tej stronie, myślę że w zupełności wystarczą. 

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2017-05-26 12:49:27

kobi mysle ze masz racje,jeszcze raz Buen Camino ,bede zagladala na to strone w czasie pielgrzymowania,pa

NOWY! Autor: kupno biletów przez Alsa | Dodano: 2017-05-26 22:58:51

Mam problem z kupnem biletów na autobus Madryt - Logrono przez Alsa. Jedna osoba ma paszport, 2 osoby mają tylko dowody osobiste. System odrzuca numery dowodów osobistych. Może ktoś był w takiej sytuacji i może mi pomóc?  Viola 

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-05-27 09:38:45

Ja kupowalam bilety ALSA z Bilbao do Pampeluny  na moj paszport - 3 bilety i funkcjonowalo.

NOWY! Autor: robert | Dodano: 2017-05-27 23:25:25

witajcie caminowicze, mam zamiar wylądować w Biarritz 1go czerwca i chciałbym się dostać do Irun, czy ma ktoś pomysł, jak to zrobić? Poze tym nazajutrz chciałbym wyruszyć i szukam towarzystwa.

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2017-05-28 08:25:43

Ja bym podjechał do Biarritz i wsiadł w pociąg do Hendaye (francuska połówka Irun - wystarczy przejść przez most i jesteś w Hiszpanii, a odległość między dworcem w Hendaye i Irun to 1 km). Pociągi odjeżdżają co 1-1,5 godz. Czas jazdy ok. 30 minut. Cena 5-6 euro.

Zobacz np. tutaj : https://www.voyages-sncf.com/proposition?clientId=8cd4c5b1-eda8-4d21-bf9f-0c674133fa20&language=fr&country=FR#!/

NOWY! Autor: jaga | Dodano: 2017-05-28 17:19:30

Wybieram się do Santiago we wrześniu trasą nadmorską z Porto. Przeznaczam na to dwa tygodnie + 1 dzień na miejscu. Kondycja średnia, lat sporo ale chęci wielkie. Zapraszam do wspólnego podróżowania, bo iść każdy będzie sam - tak myślę. Pozdrawiam wszystkich co już są na trasie i tych co będą w 2017 roku. Do zoba! jagama@wp.pl

NOWY! Autor: 730 091 750 | Dodano: 2017-05-29 14:57:11

rowerem z polski do santiago termin czerwiec 2017 wojtek 59 lat szukam towarzysza/szkę 730 091 750 sokołów podlaski

NOWY! Autor: Olek | Dodano: 2017-05-30 00:13:06

Wojtku! Tu Olek, lat 20, z Tarnowa. W czerwcu nie dam rady, ale mogę wyruszyć początkiem Lipca. Chyba jesteś moim wybawieniem, bo właśnie dzisiaj zrezygnował mój dotychczasowy kompan, a samemu wybierać się w taką podróż jakoś nie mam odwagi. Mam nadzieję, że różnica wieku Ci nie przeszkadza. Zostawiam adres e-mail: ak.kipiela@gmail.com

NOWY! Autor: Ryb | Dodano: 2017-05-30 00:47:48

@Kobi: Wraz ze znajomym powinniśmy dojechać do Irun 4-5 czerwca. Więc kto wie może się uda spotkać ;-)

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-05-30 07:43:23

Ryb 4 czerwca będę chciał przenocować w albergue w Irun i 5 wyruszyć. Mam nadzieję, że się zobaczymy na trasie ;) Z którego miejsca w Polsce startujecie?

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-05-30 09:19:04

8 czerwca wybieram sie do Santaigo trasą Camino Frances. Jeśli ktoś rónież myśli o tym w tych dniach i szuka towarzysza, to zaprasam do kontaktu

NOWY! Autor: Wieslawa - Litwa | Dodano: 2017-05-30 14:44:44

Witam serdecznie forumowiczow, 

zbieram sie isc droga portugalska 240km. Druga polowa wrzesnia - 11 dni na droge i kilka na odpoczynek po drodze. W tych kilka dni chcialabym odwiedzic Fatime. Moze ktos chcialby razem?

Mowie po rosyjsku, litewsku i so so po angielsku. Wiec troche internacional :) Mam 30 lat, duze zaangazowanie i poki co male przyszykowanie. Troche czasu mam, wiec nadprawie :)

NOWY! Autor: Wieslawa - Litwa | Dodano: 2017-05-30 14:45:09

bordines@gmail.com sorry, zapomnialam o kontakt

NOWY! Autor: Ewa Jo | Dodano: 2017-05-30 22:12:04

do Ewy - Ewa skąd wyruszasz 8 czerwca ? Ja wychodzę 6.06 z Burgos

NOWY! Autor: robert | Dodano: 2017-05-31 14:04:20

Witajcie. 2 lub 3 czerwca chciałbym wyjść z Irun, Lecę z Wawy do Londynu i potem do Biarritz i jeśli zdążę na pociąg, to jeszcze do Irun tego samego dnia, a jak nie to nazajutrz. Jeśli to dla kogoś istotne, to jestem po 40ce i idę z telefonem 600 210 817. Zapraszam na camino. 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-05-31 19:58:00

Camino del Norte. Szukam towarzysza. proponuje jakies 650 km. Termin 24 czerwca do 15 lipca. Pozdrawiam i zapraszam. 35 km na dzien to spokojne pielgrzymowanie

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-05-31 21:31:38

Witajcie,

Ostatnio udało mi się znaleźć świetnego towarzysza podróży przez to forum dlatego w tym roku odświeżam ogłoszenie i oczywiście zapraszam do kontaktu i wspólnej wędrówki ! ;)

Szukam osoby, która byłaby zainteresowana niskobudżetową podróżą w tym również autostopem. W tym roku chciałabym pokonać Camino Frances. 

Kontakt. xaprikolax@gmail.com

Pozdrawiam

NOWY! Autor: 730 091 750 | Dodano: 2017-06-02 09:52:35

proszę o poradę jak wrócić z Santiago z rowerem do Polski samolotem lub autobusem . Wojtek

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2017-06-03 00:09:11

Marcin, a skąd startujesz???

NOWY! Autor: 730 091 750 | Dodano: 2017-06-03 22:12:25

Olku z Tarnowa witaj . Różnica wieku mi nie przeszkadza. jest na twoją korzyść. Jak Twoja znajomość języka angielskiego lub innych?  W takiej wyprawie liczy się wielka determinacja . Wojtek

NOWY! Autor: 730 091 750 | Dodano: 2017-06-03 22:18:51

Pozdrawiam Andrzeja  . Termin w sierpniu jest dla mnie do akceptacji .Mam dobre odczucia  .Wojtek

NOWY! Autor: Piotrek97 | Dodano: 2017-06-04 20:07:01

Marcin, jestem zainteresowany Twoją propozycją

NOWY! Autor: Piotrek97 | Dodano: 2017-06-04 20:08:14

E-mail: ppiotrm97@gmail.com

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2017-06-05 15:56:15

Witam

Planuje całą trasę Camino del Norte na przełomie lipca i sierpnia. Na chwile obecną idę sam.

Założenia :

Start z Irun 14.07.2017 rano 

Długość odcinków około 35 km (czyli sprawnie ale realnie)

planowany czas przejścia 26 - 27 dni

Jeżeli chodzi o noclego chcę nie wydawać zbędnych pieniędzy, więc częściowo albergue częściowo namiot.

Jeżeli ktos idzie w tym czasie to może tez sie odezwać, zawsze gdzies na trasie można pogadać. 

Jak najbardziej może być kapłan, nawet byłoby super, w każdym razie zapraszam. Jestem z okolic Bielska Białej

NOWY! Autor: Marek | Dodano: 2017-06-05 16:00:01

Cos o mnie.

Mam 32 lata (stary dziad ze mnie :)), jestem doświadczonym piechurem a idę z pobódek religijnych i dla higieny psychicznej :) (cisz tez jest ważna w życiu). Czynnie działam w SECiM (co to? mozna sobie wyguglać :)) www.secim.pl

Jakby ktos chciał sie skontaktować w sprawie towarzyszenia lub po prostu może potrzebuje porad odnośnie camino to służę:

szafraniecmarek@wp.pl

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2017-06-05 17:18:39

Witam, ja wylatuję 2 lipca do Lourdes, Camino planuję zacząć 4 lipca w Irun :)

NOWY! Autor: Franek | Dodano: 2017-06-07 09:47:54

Basiu a kiedy chcesz ruszyć ? Bo ja planuję na początku lipca wyruszyć z Polski

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-06-07 14:24:00

do Ewa Jo  Wyruszam 9 czerwca z Burgos

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2017-06-07 14:25:18

Erratum: Wyruszam 10 czerwca z Burgos

NOWY! Autor: Annaa | Dodano: 2017-06-07 17:53:00

Witam, planuję rozpocząć trasę Camino del Norte ( mniej zatłoczoną) na przełomie czerwca i lipca. Mam 26 lat i szukam kogoś w podobnym wieku do towarzyszenia ;)

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-06-07 20:54:35

Piotr odezwij sie wysłałem wiadomosc na poczte do Ciebie

NOWY! Autor: PIOTR76 | Dodano: 2017-06-07 23:06:16

Witam.

Szukam towarzyszki,lub towarzysza do wspólnej wędrówki pieszej,lub rowerowej do Camino trasą hiszpańska ,camino del norte . Urlop mam od około 20-22 lipca do około 20 sierpnia i w tych widełkach chcę się wybrać ,czas,który chcę przeznaczyć na wędrówkę  to  około 2 tyg, start z Santander. 

Ja 40lat,normalny gość,szukam osoby z która można pogadać o wszystkim i o niczym,a jak trzeba to też pomilczeć,mam  swoje powody dla których chcę iść,ale nie jestem jakimś nawiedzonym człekiem. Proszę o kontakt osoby zdecydowane i konkretne,wszystko możemy dogadać,do Santander chcę lecieć samolotem,oprócz szlaku,chętnie zawitam do Lizbony,lub Porto na 2 dni np.

Pozdrawiam

Piotr

marcof18@onet.eu

732 249 977

NOWY! Autor: martinus | Dodano: 2017-06-09 14:15:43

Nadal szukam chetnego na wyprawe Camino de la Plata lub Camino del Norte odcinek jakies 600 km od Santiago. termin 24.06-15.07

NOWY! Autor: Andrzej K. | Dodano: 2017-06-10 00:46:53

Nie szukam,lecz  zapraszam na wspólne Camino rowerem  20.06  z Le-Puy-en-Velay konkretnie do Irun,lub San-Sebastian  szlakiem GR65, lub drogą blizką tego szlaku .

Start z Kempingu de Bouthezard/okolice Aiquilhe.Następnie popranie paszportu z Katedry Notre-Dame-du-Puy i w drogę.Znak rozpoznawczy Polskie barwy na tylnej sakwie.

Pozdrawiam wszystkich ,pieszych  i tych na rowerze.

Spokojnej Udanej Drogi

NOWY! Autor: Żanienka | Dodano: 2017-06-10 09:49:23

To i ja się dopiszę do listy:

czy znajdzie się ktoś zainteresowany wspólnym powrotem z Santiago do Polski na stopa ok. 25 lipca? Trasa jaką chcesz iść nie jest ważna- możemy spotkać się u celu drogi i razem wrócić- zawsze to raźniej :)

Pozdrawiam!

P.S. Mój mail: zanienka@gmail.com

NOWY! Autor: czahaha | Dodano: 2017-06-12 09:11:26

witajcie,

chcialbym spytac czy ktos jest moze z wojewodztwa lubelskiego i wybiera sie na camino?

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2017-06-13 10:24:20

Czy ktoś planuje Camino  pod koniec czerwca czyli za jakies 2 tygodnie? Chetnie jęsli jest chęc dołaczyłbym się.

NOWY! Autor: pielgrzym | Dodano: 2017-06-13 10:24:25

Czy ktoś planuje Camino  pod koniec czerwca czyli za jakies 2 tygodnie? Chetnie jęsli jest chęc dołaczyłbym się.

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2017-06-13 12:36:48

do Czahaha

jestem z lubelskiego . wybieram się w tym roku, ale raczej na jesieni. Pewnie pójdę na camino lebaniego, choć marzy mi się całe camino norte, z tym , że nie wiem jak będzie z urlopem

NOWY! Autor: Jaga | Dodano: 2017-06-13 14:50:11

Jestem z Zamościa, ide we wrześniu trasą nadbrzeżną z Porto

NOWY! Autor: Sylwia | Dodano: 2017-06-13 23:17:50

Witam

Jestem zainteresowana odbyciem pielgrzymki drogą francuską.  Szukam kogoś kto chętnie się ze mną wybierze, licze tez że uda się stworzyć małą grupkę ;) Planuje wybrać się w przyszłym roku:) Pozdrawiam:)  Kontakt: sylwiagx95@wp.pl 

NOWY! Autor: Ola | Dodano: 2017-06-13 23:43:30

Jaga, a kiedy dokładnie ruszasz z Porto, bo ja też planuje tę trasę w pierwszej połowie września.

NOWY! Autor: Jaga | Dodano: 2017-06-14 08:21:33

do Oli

Lecę do Lizbony 13 września żeby odwiedzić w tym dniu Fatimę. W dniu 14 września rannym autobusem jadę do Porto i stamtąd koło południa ruszam trasą nadbrzeżną. Kontakt do mnie: jagama@wp.pl

NOWY! Autor: Ola z lubelskiego | Dodano: 2017-06-14 18:52:50

Chciałabym się dołączyć do kogoś na camino - to byłby mój pierwszy raz (na około 2 tygodniową pielgrzymkę +/- 3 dni), trasa dowolna, w każdym razie pieszo, dysponuję czasem od 25 czerwca do połowy sierpnia, lat 49; 

NOWY! Autor: PIOTR76 | Dodano: 2017-06-14 23:12:52

Do Oli z lubelskiego.

Ja szukam kogoś kto wybrał by się z mną trasa hiszpańska Camino del Norte,urlop mam od 20 lipca do około 20 sierpnia,chcę przeznaczyć 2 tyg na szlak,plus minus 2-3 dni,może wpaść do Porto ,lub Lizbony na dzień ,dwa,jak starczy czasu.

Start planuję w Santander,najbardziej by mi pasował  termin zaraz po 20 lipca,ale wszystko do dogadania,jeśli byś była zainteresowana to proszę o kontakt na tel,lub email.

732 249 977

marcof18@onet.eu

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-06-15 18:18:22

Camino del Norte odcinek od Santander. Termin 25 czerwca. Mam 20 dni. Ktos chętny do wspolnego pielgrzymowania to zapraszam. To jest 500 km. Info tel. 608063907

NOWY! Autor: Viola | Dodano: 2017-06-15 23:18:22

Olu, Idę z 3 osobami od 1 lipca do 27 lipca. Logrono - Santiago trasa francuska. Możesz też dołączyć od 7 lipca w Burgos.Jedna osoba będzie tam dołączać. viola mój mail: violrscj@gmail.com tel.694739921  

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-06-16 10:21:10

26 czerwca wylatuje z Warszawy. Santander-Santiago wspłone pilegrzymowanie z Mszą św każdego dnia. Kto dołaćzy się.   Wracac chce 16 lipca. Zapraszam. Ks Marcin

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2017-06-16 14:15:32

@Annaa ja też wybieram się na camino norte. 26 czerwca wylatuje z Warszawy. 27 czerwca startuje z Irun. Dopiero dzis bede kupowała bilety. Idziesz?

e-mail: dziewczynka.ooo@wp.pl

NOWY! Autor: Monika83 | Dodano: 2017-06-17 20:52:01

Witam wszystkich:) razem z kuzynem zamierzamy po 20 lipca wyruszyć do Santiago :) w Polsce chcielibyśmy być już 18 sierpnia. Idziemy pierwszy raz i nie mamy pojęcia jak najlepiej zaplanować podróż do celu wymarszu, samą trasę oraz podróż powrotną. Wszelkie rady mile widziane, towarzysze pielgrzymki również :) mój mail: mk.klapczynska@gmail.com

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-06-18 11:10:47

Widzę że barak chetnych na Camino z Santander. 26 wylot z Warszawy. Na szlaku od 27. Ktos idzie lub che sie dołaćzyc? ks. Marcin kontakt  608063907 pozdrawiam

NOWY! Autor: Wojciech | Dodano: 2017-06-18 11:32:05

Witam. Do Santiago wybieram się ale samolot do Santander mam 30 lipca...

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2017-06-20 12:05:32

Hej :) decyzja zapadła - Camino Portugalskie ( Nadbrzeżne) we wrześniu- termin 03-23.09 lub 13-28.09. Czy ktoś się wybiera w tym terminie? Zastanawiam się nad zabraniem małego, lekkiego namiotu, żeby można przenocować zawsze i wszędzie i bezkosztowo:) Wiek - po 30-ce :) kondycja dobra. Planuję lot do Lizbony, stamtąd busem do Fatimy, potem do Porto i już stamtąd pieszo :) Zapraszam do kontaktu. 

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2017-06-20 12:07:40

A kontakt na maila onuti333@gmail.com

NOWY! Autor: Danny | Dodano: 2017-06-20 14:15:06

Hejo. Wyruszę w okolicach 14-ego lipca 2017, czyli tuż tuż. Planuję z SJPdP. W razie "w" i chęci współdzielenia tegoż doświadczenia, zapraszam do mailingu na chmarzynski.daniel@gmail.com. Ultreia et Suseia!

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2017-06-20 19:51:29

@Ania - Dobry wybór. Namiotu nie bierz.

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2017-06-21 23:48:21

@Krzych   Skąd rada, żeby nie brać namiotu? Przeszedłeś Portugalskie Camino? :) Dziękuję :)

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-06-24 18:01:58

Camino del Norte od 11 października? Planuję lot do Santader z Warszawy, a Camino zaczać w Ribasadella 12 października. Powrót do Polski 30.10.

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2017-06-24 22:47:17

Cześć, jestem nowicjuszką i chcę wyruszyć do Santiago pierwszy raz. Dysponuję terminem 9-26.07.2017. Myślałam o podróży rowerem. Nie jestem przekonana do konkretnej trasy, może ktoś poleci odpowiedni szlak na pierwszą taką wyprawę? :) Jeśli ktoś chce współdzielić ze mną podróż, proszę o kontakt.

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2017-06-25 11:01:15

Cześć, z te strony jeszcze raz Marta. Obrałam już trasę - wybieram szlak francuski. Plan mam następujący:

10 lipca - wylot z Krakowa do Madrytu, stamtąd Alsą do Leon i tu zaczynam wędrówkę. 

Do Santiago z tego miejsca jest ok. 300 km, zakładam, że pokonam ten odcinek w czasie 10-12 dni, (ok. 30km dziennie). Powinnam dotrzeć ok. 22 lipca. Daję sobie 3 dni na relaks w Santiago i nad morzem.

25 lipca - powrót z Porto do Warszawy. (Do Porto dojeższam Alsą.) 

Jeśli ktoś chce się przyłączyć, zapraszam. Dla mnie to pierwsza podróż do Santiago. :)

Mój adres e-mail: marta.w.nowak1@gmail.com

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2017-06-25 19:24:24

@Ania

Tak w zeszłym roku, przełom kwietnia i maja. Szedłem wersją nadmorską i jedynie w Vigo musiałem iść do hostelu. Weź śpiwór zamiast namiotu.

Przejrzyj stronę http://www.caminoporlacosta.es/

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2017-06-29 12:21:25

Cześć, 6 lipca lecę z Krakowa do Loudes (nocleg w polskim domu pielgrzyma), stamtąd pieszo do Arrens-Marsous i dalej szlakiem GR10 zamierzam dotrzeć do St-Jean-Pied-de-Port, następnie szlakiem francuskim do Santiago de Compostella. Chciałbym niskobudżetowo przejść cały szlak, pokonując ~30km dziennie, mam niewielki, dwuosobowy namiot. Ktoś chętny, by mi towarzyszyć?

http://www.pyreneanway.com/map-of-the-pyrenean-way-gr10-with-refuges/?lang=en

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-30 09:48:49

Paweł, mógłbyś podać namiary na Polski Dom Pielgrzyma w Lourdes? Piszesz, że będziesz tam nocował. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2017-07-01 11:59:19

http://pmklourdes.blogspot.com/p/kontakt_9318.html

Siostra odpisała na mój email kolejnego dnia rano.

NOWY! Autor: Dasior | Dodano: 2017-07-02 13:43:35

Czy ktoś może doradzić na ile warto sztywno trzymać się odcinków opisanych w przewodnikach, zwłaszcza ich długości. Mam ok 14 dni. Zastanawiałem się czy ma sens trasa z Santander (łatwy przelot) - w przewodniku trasa rozłożona jest na 21 dni. Czy ktoś próbował może łączyć odcinki, przechodzić dziennie więcej niż opisane? Nie jest moim celem traktowanie trasy "sportowo" :-), próbuję zaplanować adekwatnie do swoich potrzeb i ograniczeń

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-07-02 21:58:33

@ Dasior

o 8:30 rano z Santander jedzie autobus do Unquera (1 godz. 20 min, 6 euro), tam płynie rzeka graniczna między Kantabrią i Asturią, i mniej więcej wypada połowa Camino del Norte - fajne miejsce na rozpoczęcie wędrówki. Stamtąd będziesz mieć jeszcze 444 km do Santiago - to i tak średnio wyjdzie ci prawie 32 km dziennie, i to jest naprawdę dużo, zwłaszcza jeśli czasami trzeba iść w deszczu. Szkoda byłoby gdyby zabrakło ci 2-3 dni żeby dotrzeć do Santiago. Pozdrawiam! 

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-07-03 07:57:35

Dzięki Paweł. Okazuje się, że na 2 dni w drugiej połowie sierpnia, które planuję być w Lourdes już wszystkie pokoje u Nazaretanek są porezerwowane. Buen Camino.

NOWY! Autor: Olek | Dodano: 2017-07-06 12:28:39

Szukam towarzysza na rowerową podróż z Polski do Santiago. Jestem z Tarnowa i stąd też planuję wyruszyć początkiem sierpnia. Zapraszam do kontaktu: 692 782 746 lub mailowo ak.kipiela@gmail.com

NOWY! Autor: karola | Dodano: 2017-07-09 22:59:30

Do Oli z lubelskiego lub innych dziewczyn szukających towarzyszki

Szukam towarzyszki do Camino.Mogę sie zdecydować w kazdej chwili bo mam juz urlop (do 2 sierpnia)

NOWY! Autor: karola | Dodano: 2017-07-09 23:00:39

Dołączam adres mail : karola80w@wp.pl

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2017-07-10 16:03:08

Cześć, szukam towarzyszki/sza na trasę portugalską z Porto. Przy okazji chcę odwiedzić Fatimę liczę 1/2 dni. Termin 30.07-15.08. kontakt:magrokicka@wp.pl

NOWY! Autor: dorota | Dodano: 2017-07-11 08:24:52

do Kobi,czesc,jestem juz w domu,szczesliwie doszlam do Santiago,w czasie pielgrzymki nie bylam na tym forum ale widze ze ty tez nic nie pisales,napisz jak bedziesz mogl jak tobie sie szlo del Norte,widoki cudowne ale czasami dostalam w kosc ,nie myslalam ze bedzie tak ciezko,pozdrawiam ,dorota

NOWY! Autor: Natalia | Dodano: 2017-07-13 23:31:21

Cześć! :) Szukam 1 lub 2 osób do przeżycia pięknego czasu na Camino del Norte! Wyruszam z dwoma kolegami autem z Polski do Gyjion ok. 12 sierpnia 2017 r. i stamtąd ruszamy do Santiago. W planach mamy zajrzeć do Fatimy a podczas powrotu autem zajechać na Lazurowe Wybrzeże :) Plan na ok. 3 tygodnie. Jeśli jesteś zainteresowana/ny to więcej szczegółów przez telefon: 509821566.  

NOWY! Autor: Zenobiusz | Dodano: 2017-07-14 01:31:14

Przerabiałem to o czym mówisz, ale to forum dotyczy ludzi, ktorzy nie uzywaja samochodów. My tutaj uzywamy naszych stóp. Mamy super Samochody, ale idziemy pieszo. Tylko i bezwglednie:)

NOWY! Autor: Kobi | Dodano: 2017-07-14 22:19:30

Do Dorota. Podczas drogi chciałem napisać kilka słów ze szlaku, ale mój telefon odmawiał zamieszczania postów na tym forum :P. Masz rację, czasami było bardzo ciężko, jak dla mnie wymagający fizycznie szlak, ale trudy były rekompensowane przez te wspaniałe widoki i tych ludzi spotykanych po drodze. Napisz do mnie na maila to chętnie wymienie się spostrzeżeniami. kobus-dawid@wp.pl

Pozdrawiam :)

NOWY! Autor: Ewelia | Dodano: 2017-07-19 20:36:17

Hej, czytam sobie i czytam o szlakach Camino i wyprawach innych, pomóżcie podpowiedzcie, czy początek pażdziernika to jeszcze dobry termin, żeby udac się szlakiem portugalskim ok. 250 km. czy ktoś wybiera się wtedy, szukam jednocześnie kompana do tej pieszej wędrówki :)

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2017-07-19 22:37:28

Do Eweliny, która się wpisała 19 lipca. Kupiliśmy bilety do Porto na 23 września nocą. 24 wyruszamy. Po raz pierwszy. Więc może dołączysz we wrześniu? Chcemy iść nadmorską mieszaną z Camino da Costa. Już jestem lekko podekscytowana. Mam nadzieję, że damy radę. Z Santiago wracamy do Porto i stamtąd 9 października do domu. podaje maila do kontaktu j.galaj@gmail.com

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2017-07-19 22:37:37

Do Eweliny, która się wpisała 19 lipca. Kupiliśmy bilety do Porto na 23 września nocą. 24 wyruszamy. Po raz pierwszy. Więc może dołączysz we wrześniu? Chcemy iść nadmorską mieszaną z Camino da Costa. Już jestem lekko podekscytowana. Mam nadzieję, że damy radę. Z Santiago wracamy do Porto i stamtąd 9 października do domu. podaje maila do kontaktu j.galaj@gmail.com

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2017-07-19 22:37:42

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2017-07-19 22:37:43

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2017-07-19 22:37:43