Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! camino lebaniego - rok święty

NOWY! Autor: iza | Dodano: 2017-01-14 08:17:07

w Monasterio de Santo Toribio na Camino Lebaniego aktualnie trwa rok święty, główne uroczystości w połowie kwietnia doczytałam tutaj: http://caminodelavida.pl/2017/01/13/ano-santo-jubilar-camino-lebaniego-2017/

iza

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-01-14 14:38:13

Będę tam w maju i już się nie mogę doczekać

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-08 15:49:43

Witam,

Wybieramy sie na na"TO" Camino w sierpniu tego roku - w 5 osób  - z Santander do Santo Toribio.

Posiadamy już specjalne credenciale Lebaniego - wydane z okazji Roku Świętego, z Katedry z Santander. Pielgrzymować więc będziemy z radością do najwiekszych relikwii Krzyża Świętego na świecie. Planujemy też aby naszą pierwszą pieczątką w paszporcie była pieczatka z naszego Sanktuarium na Śiętym Krzyżu.

Buen camino.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-08 16:24:39

Wędrowałam po Camino Lebaniego i Ruta Vadiniense z San Vincente de La Barquerra do Mansilla de las Mulas i potem do Leon w terminie 23 maj- 2 czerwiec tego roku.

26 maja uczestniczyłam we mszy św. dla pielgrzymów w Santo Torribio i odebrałam "Lebanę".

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania:-)

Buen Camino

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-06-08 18:34:18

Szedłem w dniach 24-27.04.2017 i było bardzo ciekawie. Zawieja śnieżna zasypała znaki i była zerowa widoczność, a w alberghe w Cades o północy przyszła Hiszpanka się wykąpać, natomiastw Lafuente jest wolontariusz z Polski.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-08 21:34:21

c.d naszego Camino Lebaniego:

Po przybyciu - jak Bóg pozwoli - do Santo Toribio planujemy dalej przejechać - nie przejść - brak czasu niestety - do Sanktuarium Maryjnego w Covadonga (polecam obejrzeć choćby w necie). Tu w VIII wieku powstańcy z Asturii pokonali w bitwie Maurów - jakże to wymowne w dzisiejszej dobie wojny religijnej i cywilizacyjnej w Europie. Tu ginęli bohaterowie za nasza wiarę - chcemy uczcić ich i pomodlić się za nich w tym miejscu. Tu również modlił się NASZ Św. Jan Paweł II. W Covadonga miało miejsce objawienie Maryi - w grocie, w której  do dzisiaj stoi figura Maryi - patronki Asturii.

Z Covadonga to "parę kroków" do Oviedo...

Jedyny kłopot? -  poszukiwaliśmy jakiegoś połączenia komunikacyjnego (autobusy? Alsa? regionalne?) z Santo Toribio (bądź innego okolicznego miasteczka) do Covadonga (lub miasta w pobliżu) i nie znaleźliśmy nic. Ale pewnie jakoś się uda...

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-06-11 12:47:02

Z Santo Toribo( Z Potes-2km od Santo Toribo) są 3 autobusy do Santander przez Unquerę, dwa rano i trzeci o 16.15. Z Cavadongi jest wiele autobusów w kieruku Oviedo. Z Cades jest tylko 18km do Garabandal, a stamtąd 23km do Lafuente.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-11 23:09:32

Wiesław - dzięki za podpowiedzi.

Najlepiej by było jadąc z Potes w kierunku Santander - wysiąść w Panes i  złapać "coś" do Cangas de Onis -  tu już są liczne busy do Sanktuarium w Covadonga i powrót. I właśnie mamy problem z tym "coś". W rozkładach jazdy autobusów nie znaleźlismy żadnego choćby przelotowego połączenia (autobusu) Panes-Cangas de Onis.

Rzeczywiście z Oviedo do Covadonga (i powrót) są częste połaczenia.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-11 23:36:13

Krakowsk-a Caminowiczko: Wg posiadanych informacji Msza Św. w Santo Toribio dla pielgrzymów jest każdego dnia o godzinie 12.00. Relikwie Krzyża Świętego podobno są "wystawiane" dla pielgrzymów tylko dwa razy w roku. Czy z okazji Roku Jubileuszowego wprowadzono jakieś zmiany? Czy możliwe jest np.adorowanie czy ucałowanie relikwii?

Czy przy Sanktuarium jest albegue? Jakieś miejsce na dobry posiłek?

Będę (-dziemy) wdzięczny za info. Pozdrawiam.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-06-12 16:21:30

27.04(czwartek). relikwie były wystawione i każdy mógł je ucałować. Z Unquera można kolejką dojechać do Arriondas, a stąd tylko 7km do Cangas de Onis.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-12 19:34:05

Rozpoczęcie mszy dla Pielgrzymów o 12 poprzedza modlitwa przed kościołem ( są wymieniane narodowości pielgrzymów, podobnie jak w Santiago ) oraz przejście przez Bramę Przebaczenia.      ( La Puerta del Perdon).

Zaraz po mszy św. jest błogosławieństwo relikwią krzyża św, a później każdy może podejść i go ucałować. W biurze pielgrzyma w klasztorze można otrzymać  certyfikat, coś jakby kompostelkę, która nazywa się Lebana, oczywiście po okazaniu credencialu. Przy klasztorze działa sklepik z dewocjonaliami, są też bezpłatne toalety.

Tuż obok klasztoru jest albergue dla pielgrzymów, kosztuje 6 euro. Nie wiem jakie są warunki bo wolałam wrócić te 2-3 km do albergue w Potes (5euro) ze względu na super lokalizację na Plaza Mayor, pełna infrastruktura, sklepy, bary, przychodnia itd. Warunki bardzo dobre, kuchnia. W Potes można spać drugą noc, jesli pokaże się stempel z klasztoru Santo Toribio. Klucze i pieczątkę dostaje się w biurze obsługi turystycznej. Albergue w Santo Toribio ma kuchnię, ale wszystkie zakupy trzeba przynieść ze sobą, przy klasztorze nie ma sklepu, baru itd.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-12 19:37:22

Zdecydowanie bardziej polecam albergue w Potes.

Niedaleko są supermarkety Dia i Lupa, a na placyku działa kilka fajnych restauracji ( menu del dia 12 euro). W jednej z nich (Casa Guelo) czy jakoś tak, wifi ma taki zasięg, że można korzystać z internetu leżąc w łóżku w albergue.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-13 14:47:26

Krakowski Caminowicz - dziękuję (-my)  za bardzo bardzo przydatne i dobre informacje :-).

Wiesław - dzięki za pomoc.

I tak właśnie drogi się prostują a "problemy" znikają :-)

Pozdrawiam w imieniu naszej grupy.

Buen camino.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-17 13:41:12

Wiesław - piszesz, że są autobusy z Santander do Potes. Czy możesz podać jaka firma obsługuje tę trasę, nie mogę znaleźć tej trasy na stronie Alsy. Będę w Santander na początku września i chciałabym podjechać do Potes, dalej dość do Santo Toribo i wziąć udział we mszy o 12:00.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-17 15:53:47

Firma przewozowa nazywa się Palomera

PALOMERA Santander Potes 10:15 12:40 LMXJV laborables 18-sep-2016 30-jun-2017 8,3 [Santander - Potes] [Mapa]
PALOMERA Santander Potes 11:00 13:25 Sabados Laborables 18-sep-2016 30-jun-2017 8,3 [Santander - Potes] [Mapa]
PALOMERA Santander Potes 15:15 17:40 SD y Festivos 18-sep-2016 30-jun-2017 8,3 [Santander - Potes] [Mapa]
PALOMERA Santander Potes 17:00 19:25

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-19 13:04:18

Krakowski Caminowicz - dziękuję. Dzięki Wam powinnam być w Santo Toribio 4 września. Pozdrawiam i Buen Camino.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-19 21:26:25

A my ( ja i moja żona) startujemy 18/07 z Santander. Planujemy to od listopada tamtego roku. W Santo Toribio będziemy chyba 22 lub 23/07 i dalej Ruta Reconquista do Covadonga, potem Oviedo i C. del Norte. Inna opcja to z Potes Camino Vadiniense do Leon, potem Camino San Salvador (ale szliśmy  już) i z Oviedo do Covadonga. Czas pokaże i Droga.

Pozdrawiamy Dobrej Drogi.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-20 17:03:14

Mirek - życzę (-my) Wam szczęśliwej drogi.

MY startujemy z Santander 17.08. Nistety nie mamy zbyt dużu czasu więc po dojściu do Santo Toribio planujemy przejechać do Covadonga.

A może jakaś "na gorąco" relacja (w miarę możliwości) z Waszej drogi?

Kiedyś z żoną rozmawialiśmy o Camino San Salvador. Może to będzie nasze kolejne Camino?

Czy możesz pare słów w tym temacie napisać?

Pozdrawiamy.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-20 22:13:55

@Leon

Nie żeby nie chciało mi się pisać ale to było już ładnych parę lat temu.  Pewnie co nieco się zmieniło. 

Ten temat rozwijany był tutaj , i jeszcze tu. A o drogach w Picos de Europa tutaj

Pozdrawiam

Buen Camino

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-20 22:40:18

Przedsmak drogi.

6 minutowy film z Camino Lebaniego. Nie mój 

Buen Camino

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-20 23:27:58

Rok święty można obchodzić i tak :)

Koncert Jean Michel Jarre w Santo Toribio de Liebana (2 godziny).

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-27 08:01:31

Czy autobusy firmy PALOMERA w Santander odchodzą z tego samego dworca co autobusy firmy ALSA? Będę miała niecałe 2 godziny na przesiadkę z jednego na drugiego.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-28 00:01:51

W Santander jest jeden główny dworzec autobusowy, a ze strony internetowej Palomera wynika że właśnie chodzi o ten dworzec. Jedyne o czym trzeba wiedzieć, to że autobusy z lotniska nie wjeżdżają do podziemnej części dworca, tylko zatrzymują sie na ulicy tuż obok (przynajmniej tak było w zeszłym roku), więc trzeba tylko odnaleźć wejście i zejść do głównej hali dworca, ale to zajmie najwyżej kilka minut.

NOWY! Autor: Kama | Dodano: 2017-07-08 23:28:10

Szukam towarzystwa na Camino del Norte z Santander do Oviedo z wizytą w Santa Toribio w terminie np. od 10 .09.br, czas przejścia do 17 dni. Jestem emerytką i będzie to moje szóste Camino.Dotychczas wędrowałam samotnie ale tym razem chętnie dołączę do kogoś.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-08-08 11:10:54

Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić jak kupić bilety w firmie PALOMERA na trasę Santander - Potes w internecie. Na ich stronie naciskając 'buscar billetes' otwiera mi się strona Movilia.es, gdzie nie otrzymuję danych do zakupu. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-08-12 18:10:46

Być może dlatego,że jest to autobus sezonowy,ale nie ma co się martwić bilety będzie można kupić w okienku(lub automacie) na dworcu w Santander.

A tutaj fotka fasady schroniska w Potes z dużymi łukowatymi oknami.Kiedy tam byłem śmiałem się,że przyszło mi spać pod mostem a nade mną są dwa bary.Przez ten most trzeba przejść do informacji turystycznej po klucz do schroniska.

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-08-14 18:57:59

Jago, dzięki za wspaniałe widoki Potes i drogi do Monasterio de Santo Toribio. Zastanawiam się tylko czy w kasie dostanę bilety na autobus na 1,5 godziny przed odjazdem autobusu w niedzielę.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-09-05 17:41:40

Wróciliśmy z Camino Lebaniego (z Santander do Santo Toribio). Cantabria dała nam to co ma najpiekniejsze (góry, krajobrazy...) a duchowe przeżycia potęgowały wrażenia i uruchamiały wszystkie zmysły. Radość dotarcia do relikwii Krzyża Świętego, przejście przez Drzwi Przebaczenia (otwierane tylko w roku jubileuszowym), Msza Św. dla pielgrzymów oraz możliwość modlitwy, adoracji i ucałowania DRZEWA KRZYŻA zwieńczyły tą piękną drogę.

A później Covadonga i Oviedo...

Wieeeelka radość, którą się dzielę.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-09-06 15:41:35

Inny temat ale powiązany. Kantabria dba o promocję roku świętego i Santo Toribio.  Vuelta Hiszpania. Jutro, to jest 07/09, jest okazja dla tych co chcą zobaczyć Santo Toribio, mają możliwość zobaczyć transmisję lub skróty (jak ja) z etapu z metą w Santo Toribio. Trasa prowadzi między innymi przez Santillanę del Mar, Comillas, San Vincente de Barquera, Cicerę,  La Hermida, Potez i Santo Toribio. Wspaniałe wspomnienia, widoki i krajobrazy Picos de Europa.

Pozdrawiam