Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! camino lebaniego - rok święty

NOWY! Autor: iza | Dodano: 2017-01-14 08:17:07

w Monasterio de Santo Toribio na Camino Lebaniego aktualnie trwa rok święty, główne uroczystości w połowie kwietnia doczytałam tutaj: http://caminodelavida.pl/2017/01/13/ano-santo-jubilar-camino-lebaniego-2017/

iza

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-01-14 14:38:13

Będę tam w maju i już się nie mogę doczekać

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-08 15:49:43

Witam,

Wybieramy sie na na"TO" Camino w sierpniu tego roku - w 5 osób  - z Santander do Santo Toribio.

Posiadamy już specjalne credenciale Lebaniego - wydane z okazji Roku Świętego, z Katedry z Santander. Pielgrzymować więc będziemy z radością do najwiekszych relikwii Krzyża Świętego na świecie. Planujemy też aby naszą pierwszą pieczątką w paszporcie była pieczatka z naszego Sanktuarium na Śiętym Krzyżu.

Buen camino.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-08 16:24:39

Wędrowałam po Camino Lebaniego i Ruta Vadiniense z San Vincente de La Barquerra do Mansilla de las Mulas i potem do Leon w terminie 23 maj- 2 czerwiec tego roku.

26 maja uczestniczyłam we mszy św. dla pielgrzymów w Santo Torribio i odebrałam "Lebanę".

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania:-)

Buen Camino

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-06-08 18:34:18

Szedłem w dniach 24-27.04.2017 i było bardzo ciekawie. Zawieja śnieżna zasypała znaki i była zerowa widoczność, a w alberghe w Cades o północy przyszła Hiszpanka się wykąpać, natomiastw Lafuente jest wolontariusz z Polski.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-08 21:34:21

c.d naszego Camino Lebaniego:

Po przybyciu - jak Bóg pozwoli - do Santo Toribio planujemy dalej przejechać - nie przejść - brak czasu niestety - do Sanktuarium Maryjnego w Covadonga (polecam obejrzeć choćby w necie). Tu w VIII wieku powstańcy z Asturii pokonali w bitwie Maurów - jakże to wymowne w dzisiejszej dobie wojny religijnej i cywilizacyjnej w Europie. Tu ginęli bohaterowie za nasza wiarę - chcemy uczcić ich i pomodlić się za nich w tym miejscu. Tu również modlił się NASZ Św. Jan Paweł II. W Covadonga miało miejsce objawienie Maryi - w grocie, w której  do dzisiaj stoi figura Maryi - patronki Asturii.

Z Covadonga to "parę kroków" do Oviedo...

Jedyny kłopot? -  poszukiwaliśmy jakiegoś połączenia komunikacyjnego (autobusy? Alsa? regionalne?) z Santo Toribio (bądź innego okolicznego miasteczka) do Covadonga (lub miasta w pobliżu) i nie znaleźliśmy nic. Ale pewnie jakoś się uda...

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-06-11 12:47:02

Z Santo Toribo( Z Potes-2km od Santo Toribo) są 3 autobusy do Santander przez Unquerę, dwa rano i trzeci o 16.15. Z Cavadongi jest wiele autobusów w kieruku Oviedo. Z Cades jest tylko 18km do Garabandal, a stamtąd 23km do Lafuente.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-11 23:09:32

Wiesław - dzięki za podpowiedzi.

Najlepiej by było jadąc z Potes w kierunku Santander - wysiąść w Panes i  złapać "coś" do Cangas de Onis -  tu już są liczne busy do Sanktuarium w Covadonga i powrót. I właśnie mamy problem z tym "coś". W rozkładach jazdy autobusów nie znaleźlismy żadnego choćby przelotowego połączenia (autobusu) Panes-Cangas de Onis.

Rzeczywiście z Oviedo do Covadonga (i powrót) są częste połaczenia.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-11 23:36:13

Krakowsk-a Caminowiczko: Wg posiadanych informacji Msza Św. w Santo Toribio dla pielgrzymów jest każdego dnia o godzinie 12.00. Relikwie Krzyża Świętego podobno są "wystawiane" dla pielgrzymów tylko dwa razy w roku. Czy z okazji Roku Jubileuszowego wprowadzono jakieś zmiany? Czy możliwe jest np.adorowanie czy ucałowanie relikwii?

Czy przy Sanktuarium jest albegue? Jakieś miejsce na dobry posiłek?

Będę (-dziemy) wdzięczny za info. Pozdrawiam.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-06-12 16:21:30

27.04(czwartek). relikwie były wystawione i każdy mógł je ucałować. Z Unquera można kolejką dojechać do Arriondas, a stąd tylko 7km do Cangas de Onis.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-12 19:34:05

Rozpoczęcie mszy dla Pielgrzymów o 12 poprzedza modlitwa przed kościołem ( są wymieniane narodowości pielgrzymów, podobnie jak w Santiago ) oraz przejście przez Bramę Przebaczenia.      ( La Puerta del Perdon).

Zaraz po mszy św. jest błogosławieństwo relikwią krzyża św, a później każdy może podejść i go ucałować. W biurze pielgrzyma w klasztorze można otrzymać  certyfikat, coś jakby kompostelkę, która nazywa się Lebana, oczywiście po okazaniu credencialu. Przy klasztorze działa sklepik z dewocjonaliami, są też bezpłatne toalety.

Tuż obok klasztoru jest albergue dla pielgrzymów, kosztuje 6 euro. Nie wiem jakie są warunki bo wolałam wrócić te 2-3 km do albergue w Potes (5euro) ze względu na super lokalizację na Plaza Mayor, pełna infrastruktura, sklepy, bary, przychodnia itd. Warunki bardzo dobre, kuchnia. W Potes można spać drugą noc, jesli pokaże się stempel z klasztoru Santo Toribio. Klucze i pieczątkę dostaje się w biurze obsługi turystycznej. Albergue w Santo Toribio ma kuchnię, ale wszystkie zakupy trzeba przynieść ze sobą, przy klasztorze nie ma sklepu, baru itd.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-12 19:37:22

Zdecydowanie bardziej polecam albergue w Potes.

Niedaleko są supermarkety Dia i Lupa, a na placyku działa kilka fajnych restauracji ( menu del dia 12 euro). W jednej z nich (Casa Guelo) czy jakoś tak, wifi ma taki zasięg, że można korzystać z internetu leżąc w łóżku w albergue.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-13 14:47:26

Krakowski Caminowicz - dziękuję (-my)  za bardzo bardzo przydatne i dobre informacje :-).

Wiesław - dzięki za pomoc.

I tak właśnie drogi się prostują a "problemy" znikają :-)

Pozdrawiam w imieniu naszej grupy.

Buen camino.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-17 13:41:12

Wiesław - piszesz, że są autobusy z Santander do Potes. Czy możesz podać jaka firma obsługuje tę trasę, nie mogę znaleźć tej trasy na stronie Alsy. Będę w Santander na początku września i chciałabym podjechać do Potes, dalej dość do Santo Toribo i wziąć udział we mszy o 12:00.

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

NOWY! Autor: Krakowski Caminowicz | Dodano: 2017-06-17 15:53:47

Firma przewozowa nazywa się Palomera

PALOMERA Santander Potes 10:15 12:40 LMXJV laborables 18-sep-2016 30-jun-2017 8,3 [Santander - Potes] [Mapa]
PALOMERA Santander Potes 11:00 13:25 Sabados Laborables 18-sep-2016 30-jun-2017 8,3 [Santander - Potes] [Mapa]
PALOMERA Santander Potes 15:15 17:40 SD y Festivos 18-sep-2016 30-jun-2017 8,3 [Santander - Potes] [Mapa]
PALOMERA Santander Potes 17:00 19:25

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-19 13:04:18

Krakowski Caminowicz - dziękuję. Dzięki Wam powinnam być w Santo Toribio 4 września. Pozdrawiam i Buen Camino.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-19 21:26:25

A my ( ja i moja żona) startujemy 18/07 z Santander. Planujemy to od listopada tamtego roku. W Santo Toribio będziemy chyba 22 lub 23/07 i dalej Ruta Reconquista do Covadonga, potem Oviedo i C. del Norte. Inna opcja to z Potes Camino Vadiniense do Leon, potem Camino San Salvador (ale szliśmy  już) i z Oviedo do Covadonga. Czas pokaże i Droga.

Pozdrawiamy Dobrej Drogi.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-06-20 17:03:14

Mirek - życzę (-my) Wam szczęśliwej drogi.

MY startujemy z Santander 17.08. Nistety nie mamy zbyt dużu czasu więc po dojściu do Santo Toribio planujemy przejechać do Covadonga.

A może jakaś "na gorąco" relacja (w miarę możliwości) z Waszej drogi?

Kiedyś z żoną rozmawialiśmy o Camino San Salvador. Może to będzie nasze kolejne Camino?

Czy możesz pare słów w tym temacie napisać?

Pozdrawiamy.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-20 22:13:55

@Leon

Nie żeby nie chciało mi się pisać ale to było już ładnych parę lat temu.  Pewnie co nieco się zmieniło. 

Ten temat rozwijany był tutaj , i jeszcze tu. A o drogach w Picos de Europa tutaj

Pozdrawiam

Buen Camino

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-20 22:40:18

Przedsmak drogi.

6 minutowy film z Camino Lebaniego. Nie mój 

Buen Camino

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-20 23:27:58

Rok święty można obchodzić i tak :)

Koncert Jean Michel Jarre w Santo Toribio de Liebana (2 godziny).

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-27 08:01:31

Czy autobusy firmy PALOMERA w Santander odchodzą z tego samego dworca co autobusy firmy ALSA? Będę miała niecałe 2 godziny na przesiadkę z jednego na drugiego.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-28 00:01:51

W Santander jest jeden główny dworzec autobusowy, a ze strony internetowej Palomera wynika że właśnie chodzi o ten dworzec. Jedyne o czym trzeba wiedzieć, to że autobusy z lotniska nie wjeżdżają do podziemnej części dworca, tylko zatrzymują sie na ulicy tuż obok (przynajmniej tak było w zeszłym roku), więc trzeba tylko odnaleźć wejście i zejść do głównej hali dworca, ale to zajmie najwyżej kilka minut.

NOWY! Autor: Kama | Dodano: 2017-07-08 23:28:10

Szukam towarzystwa na Camino del Norte z Santander do Oviedo z wizytą w Santa Toribio w terminie np. od 10 .09.br, czas przejścia do 17 dni. Jestem emerytką i będzie to moje szóste Camino.Dotychczas wędrowałam samotnie ale tym razem chętnie dołączę do kogoś.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-08-08 11:10:54

Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić jak kupić bilety w firmie PALOMERA na trasę Santander - Potes w internecie. Na ich stronie naciskając 'buscar billetes' otwiera mi się strona Movilia.es, gdzie nie otrzymuję danych do zakupu. Pozdrawiam.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-08-12 18:10:46

Być może dlatego,że jest to autobus sezonowy,ale nie ma co się martwić bilety będzie można kupić w okienku(lub automacie) na dworcu w Santander.

A tutaj fotka fasady schroniska w Potes z dużymi łukowatymi oknami.Kiedy tam byłem śmiałem się,że przyszło mi spać pod mostem a nade mną są dwa bary.Przez ten most trzeba przejść do informacji turystycznej po klucz do schroniska.

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-08-14 18:57:59

Jago, dzięki za wspaniałe widoki Potes i drogi do Monasterio de Santo Toribio. Zastanawiam się tylko czy w kasie dostanę bilety na autobus na 1,5 godziny przed odjazdem autobusu w niedzielę.

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Leon | Dodano: 2017-09-05 17:41:40

Wróciliśmy z Camino Lebaniego (z Santander do Santo Toribio). Cantabria dała nam to co ma najpiekniejsze (góry, krajobrazy...) a duchowe przeżycia potęgowały wrażenia i uruchamiały wszystkie zmysły. Radość dotarcia do relikwii Krzyża Świętego, przejście przez Drzwi Przebaczenia (otwierane tylko w roku jubileuszowym), Msza Św. dla pielgrzymów oraz możliwość modlitwy, adoracji i ucałowania DRZEWA KRZYŻA zwieńczyły tą piękną drogę.

A później Covadonga i Oviedo...

Wieeeelka radość, którą się dzielę.

Buen Camino.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-09-06 15:41:35

Inny temat ale powiązany. Kantabria dba o promocję roku świętego i Santo Toribio.  Vuelta Hiszpania. Jutro, to jest 07/09, jest okazja dla tych co chcą zobaczyć Santo Toribio, mają możliwość zobaczyć transmisję lub skróty (jak ja) z etapu z metą w Santo Toribio. Trasa prowadzi między innymi przez Santillanę del Mar, Comillas, San Vincente de Barquera, Cicerę,  La Hermida, Potez i Santo Toribio. Wspaniałe wspomnienia, widoki i krajobrazy Picos de Europa.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Dorota | Dodano: 2017-10-29 10:51:21

W październiku byłam na Camino Lebaniego. Warto. Naprawdę. Kilka uwag dla Tych, którzy chcieliby jeszcze w roku świętym przejść tę trasę. Ulotki i mapki można dostać w Oficina de turismo, ale raczej tylko po hiszpańsku. Trasa liczy około 72 kilometrów. Hiszpanie, którzy stanowią większość pielgrzymów, dzielą ją na od 3 do 5 odcinków. Raczej dobrze oznakowana, nie muszlą a czerwonym znakiem krzyża i czerwonymi strzałkami. Trasa przypomina, jak dla mnie, Camino Primitivo (krajobraz, stopień trudności, infrastruktura). Dobrze mieć kijki. Zaczyna się w San Vincente de la Barquera, gdzie jest jedno albergue (10 euro, w ramach opłaty jest śniadanie). Kolejne albergue jest w Serdio, jeszcze na trasie Camino Norte. Ten kawałek jest po asfalcie, dużo podejść - 8,9 km. My z koleżanką poszłyśmy z San Vincente do Cades. We wsi nie ma sklepu, w albergue jest kuchnia, ale nie ma naczyń. W piekarniku hospitalero upiekł kasztany. Nocleg kosztował 8 euro wraz ze śniadaniem, można było też zamówić kolację za 5 euro w domu obok (ryż polany sosem pomidorowym, 1 jajko sadzone i dwa plasterki bekonu). Trasa liczyła tego dnia 28,5 km. Odcinek z Serdio najpierw drogi przez las i pola, potem długi odcinek wzdłuż rzeki, „Senda fluvial del Nansa” (można sobie wyguglować), sporo po lesie, po pomostach, trochę pod górę, ogólnie przyjemnie, choć kilka miejsc po deszczu nie było fajnych, bo śliskich.
Kolejny dzień – do Cabanes, 31,3 km. Pierwszy fragment, bez większych przewyższeń, po asfalcie do La fuente, tam również jest albergue i podobno hospitalero jest tam Polak. To 10 km. Dalej trochę kamienistą drogą pod górę do Barrio, gdzie obszczekiwały nas luźno biegające po wsi psy. Kolejne albergue - Cicera (było południe, więc poszłyśmy dalej). Za wsią wysoko pod górę, wchodzi się raczej dłuuuugo, i schodząc z góry trzeba uważać, bo idzie się szeroką drogą i trzeba zauważyć dyskretnie leżący na ziemi po prawej stronie kamień ze strzałką kierujący na pastwisko pod górę (my go przeoczyłyśmy), skąd bardzo długo schodzi się do Lebeny, choć cały ten kawałek to raptem 10 km. Za Lebena na koniec dnia też męczące podejście z Allende do Cabanes. Albergue w Cabanes – prywatne, 10 euro ze śniadaniem, drugie tyle kolacja, ale już typowa. Też tam sklepu i kuchni nie ma. Na kolejny dzień zostawało 12,1 km. Stamtąd są dwie trasy jedna po pastwiskach, druga szosą – tę wybrałyśmy. Niby mały odcinek, ale w październiku rozwidnia się dopiero po 8.00 rano, no i nam się spieszyło na Mszę Świętą o 12.00 w Santo Toribio de Liebana, ponieważ jest z błogosławieństwem dla pielgrzymów (podobno jest też o 16.00). Było też wcześniej przejście przez drzwi przebaczenia i możliwość po mszy ucałowania relikwii. Można było otrzymać na pamiątkę rodzaj compostelki (koszt 1 euro, tyle samo tuba). Jest tam duże albergue, ale nie ma sklepu. Zresztą, jak my tam byłyśmy, jeden Hiszpan chciał tam zostać, ale mu powiedziała hospitalera, że dla jednego to szkoda sprzątać i wysłała go do Potes (przynajmniej tak zrozumiałam). Duże albergue jest też w Potes (3 km przed klasztorem), dookoła dużo sklepów i barów. Jest w samym centrum, blisko wieży, przy moście, od strony rzeki. Klucz bierze się w Oficina de Turismo, blisko, kilkaset metrów od schroniska. Koszt 5 euro. Jest kuchnia i bardzo mało naczyń. Wszystkie albergi, poza San Vincente, są czynne cały rok.