Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Pierwszy Raz na Camino

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2017-01-29 15:42:38

Witam! 
Mam 24 lata i w tym roku razem z koleżanką chciałybyśmy się wybrać na Camino.
Jaką trasę w szczególności moglibyście polecić i tak mniej więcej w jakich miesiącach najlepiej wyruszyć? 

Z góry wielkie dzięki za każdą istotną informację! :) 

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-01-29 16:06:26

@Paula: dużo zależy od tego czego oczekujecie bo każda trasa jest trochę inna. Interesuje was trasa nad morzem, przez góry, wśród zabytków, odludna? 

Poza tym jest to też kwestia ile czasu możecie poświęcić. Można iść 200km a można ponad 1000km.

Niezależnie od wszystkiego odradzałbym lipiec i sierpień. Po pierwsze dlatego że temperatury utrudniają wędrówkę a po drugie dlatego że na wielu trasach będzie dużo ludzi.

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2017-01-29 19:02:02

@S. myślałyśmy o trasie nad Morzem, a sam czas wędrówki to jakieś 3 tygodnie.
Jeszcze takie pytanko, lepiej jest iść pierwszy raz z kimś kto chociaż raz był na Camino? ;)
Jednym słowem wrzesień byłby optymalnym terminem.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-29 20:57:22

Jeśli chcecie nad morzem to proponuję 2 opcje:

1. Lot do Porto i 10 -dniowy szlak Camino portugalskie nadbrzeżne. Koszty nieco wyższe bo noclegi w pensjonatach. Potem można ruszyć z SdC na Finisterrę i Muxię - 1 tydzień

2. Lot z Warszawy do Santander (Wizzair) a stąd do SdC macie 3 tygodnie C. Norte, z czego ok. 2 tygodnie wzdłuz oceanu i 7-8 dni wyżynami

Tomek

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-01-29 21:26:54

@Paula: "nad morzem" zostawia 2 opcje -> camino portugalskie lub camino del norte. To drugie jest fizycznie bardziej wymagające, bo na trasie jest bardzo dużo chodzenia góra-dół, czasem po ~1000 metrów dziennie. 

Jeśli chodzi o maszerowanie z kimś kto był na camino to nie wiem czy to jakaś wielka różnica. Taka osoba może na pewno pomóc się odpowiednieo spakować i wyekwipować, ale już w samej trasie wątpie żeby to wiele zmieniało.

Wrzesień lub maj/czerwiec to są dobre opcje, bo nie jest już/jeszcze deszczowo i jest w miare ciepło, ale jednocześnie da się maszerować o dowolnej porze (a nie trzeba się chować w południe). 

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2017-01-30 12:58:32

@Teb. dzięki bardzo za informację! Chyba skusimy się jak na pierwszy raz zacząć od Porto właśnie. Koło 300km spokojnie będzie? 
@S. @Teb. W jaki plecak najlepiej się zaopatrzeć? 32, 40l? I tak najlepiej ile żeby bagaż nie przekroczył ilu kilogramów? 

NOWY! Autor: stc | Dodano: 2017-01-30 13:37:33

Z krakowa są od kwietnia do Porto.A plecak 30-40l waga do 10 kg.

NOWY! Autor: Sławek z Gdańska | Dodano: 2017-01-30 17:50:52

Weź połowę :)

mniej bierzesz mniej dźwigasz

ps wszsytko po 100 km waży x 3 :D

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2017-01-30 20:16:27

Dzięki bardzo! A jeszcze jedno, jak jest z muszelką i credenial? Gdzie mogę zakupić i jaki jest mniej więcej koszt?

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-01-30 20:36:24

@Paula

Paszport kupisz w Se Catedral w Porto. Muszę gdzieś po  drodze, albo dopiero w Santiago :) 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-01-30 20:38:38

Paszport 1-2 euro, muszla też  Buen Camino 

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-30 22:01:18

@Paula

Mój plecak ma 35 litrów. W Ryanairze jest bezpłatny. I w zasadzie wszystko się mieści. I komplet bielizny nz sobie, drugi w plecaku, 1 bluza z długim rękawem, długie spodnie na sobie, krótkie w plecaku, polar... Rano prawie wszystko na mnie a potem powoli zdejmuję... Poncho, śpiwór możliwie najmniejszy i najlżejszy. Buty na nogach, sandały w plecaku. Choć na C. Portugalskie sandały wystarczają. Gdyby - nie daj Boże buty się rozpadły - to pójdę do sklepu, a nie dźwigam zapasowych. 

Przydatne jest kilka opasek zaciskowych różnej długości - takich jak używają elektrycy.

Tyle tak z pamięci....

Tomasz

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-30 22:12:04

Jeśli chodzi o paszport pielgrzyma - kilkakrotnie sam drukowałem ze strony:

http://santiago.defi.pl/index.php?i=paszport

Był wystarczający i nikt go nie kwestionował

Tomasz

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-01-30 23:03:31

@Paula: im mniejszy i lżejszy plecak tym lepiej. Serio. Jeśli chcesz coś spakować bo "może się przydać" to nie pakuj. Koniecznie weź co najwyżej pelerynę i kapelusz :)

Za wagę przyjmuje się ok 10% masy ciała, wszystko ponaddto zacznie ciążyć a 32l dla kobiety powinny w zupełności wystarczyć.

NOWY! Autor: M | Dodano: 2017-01-30 23:13:43

Paszport pielgrzyma (oficjalny i uznawany przez władze kościelne) kupisz w katedrze w Porto za 2 Eu. Cena 2 Eu umieszcona na paszporcie (credencial). Muszlę za 1 Eu kupisz w biurze pielgrzyma w Santiago de Compostela, jak będziesz odbierać compostelkę tzn. zaświadczenie o pielgrzymce.

Buen Camino

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-01-31 07:54:09

Muszle wypadaloby kupic na poczatku pielgrzymki i przymocowac do plecaka w widocznym miejscu

bo jest ona znakiem pielgrzyma, co do plecaka to ,mezczyzni pakuja sie  po spartansku, a kobiety

maja inne potrzeby  i pewnie ciezko bedzie zabrac  potrzebne rzeczy do plecaka o pojemnosci 32 l.

Ja osobiscie zabieram na moje wyprawy 50 L , a do najmlodszych nie naleze.

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-01-31 07:59:10

Paula, jak chcesz to prześlij mi twój adres, a ja wyślę Tobie 2 credenciale zakupione w Santiago.

admrev@wp.pl

NOWY! Autor: Paula | Dodano: 2017-01-31 11:27:42

Super! Dzięki za wszystkie mega przydatne informacje!
A z pogodą jak jest? Ogólnie ranki i wieczory są jakoś mega chłodne?
Najlepiej wyruszać z samego rana gdy jeszcze jakoś bardzo słońce nie grzeje?
Wybaczcie, że zadaję mnóstwo pytań, ale zwyczajnie jestem ciekawa i wolę wiedzieć :)

NOWY! Autor: gabi | Dodano: 2017-01-31 16:07:35

http://mypielgrzymi.com/porady/naszywka-camino-de-santiago-polska/ tu możesz kupić naszywki, a rok temu kupiłam oryginalny hiszpański paszport u Kuby Pigóry też pod tym adresem. Radzę wychodzić na szlak między 5 a 6 godz. Wtedy jest przyjemnie chłodno, ciemno, idealnie na przeżywanie camino.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-01-31 18:44:45

Ja wychodziłem 7.30 i było pierońsko zimno. Dopiero jak ok 9 wylazło słońce - robiło się ciepło, bardzo ciepło.

Wszystko zależy od pory roku, Polska i Hiszpania są w tej samej strefie czasowej (mają tą samą godzinę), Ale słońce w Polsce wschodzi o ok. 2 godziny wcześniej i wcześniej zachodzi. Bywało, że rozmawiałem z żoną i ona dziwiła się, ze idę po ciemku. Ale to w Polcse było już ciemno a w Hiszpanii zimno.

Pierwsze zdanie dotyczyło wędrówki w październiku, gdy w Hiszpanii słońce wschodzi 8,30-9.00

Pozdrawiam

Tomasz

NOWY! Autor: M | Dodano: 2017-01-31 20:23:36

Muszlę możesz zabrać z Polski. Poproś zbieracza muszli o jedną dorodną sztukę, tata lub brat przewierci w niej otwór i przywiesisz do plecaka. Piękną muszlę z namalowanym krzyżem kupisz w biurze pielgrzyma prz katedrze SdC. Informacja powyżej, w 2016 r. kosztowała 1 Eu. Zakup przy odbiorze compostelku.

Wyjście ze schroniska na kolejny etap to indywidualna sprawa. Jak zrobisz sama śniadanie to wyruszysz wcześniej, jak będziesz zmuszona zjeść posiłek w barze to wyjdziesz później.

Buen Camino

Mirek

NOWY! Autor: Diana | Dodano: 2017-01-31 20:33:29

Muszlę i hiszpański paszport można kupić w Polsce: 
http://www.camino.net.pl/muszla-sw-jakuba/

http://www.camino.net.pl/credencial/

Nie wiem na ile muszle są takie jak w samym Santiago... ale znajomy Caminowicz kupował i były ok.

NOWY! Autor: niezdecydowany | Dodano: 2017-08-10 17:39:32

Mam do wyboru dwa plecaki deuter furura o pojemności 26 i 32 litry , jeden muszę oddać , czy ktoś szedł z plecakiem o pojemności 26 litrów , czy może lepszy będzie 32 litrowy,

Pozdrawiam,

NOWY! Autor: Barbara | Dodano: 2017-08-10 18:58:43

Jezeli planujesz Camino na co najmniej 2 tygodnie, polecam plecak o pojemnosci 32 l , zmiescisz w nim spiwor i osobiste rzeczy, nie bedziesz musial do niego na zewnatrz przywiazywac lub przypinac rzeczy ktore sie do wewnatrz nie zmieszcza, pamietaj o pogodzie, bo moze byc deszcz, mgla, tez byloby dobrze abys mial pokrowiec na plecak, lub Poncho, bo to twoj dobytek ochroni. Powodzenia. 

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-10 20:16:17

32 powinny być ok, sam mam trochę większy ale zwykle mam w nim za dużo wolnego miejsca. W 26 byłoby ciężko się jednak zmieścić, chyba że planujesz nie brać śpiwora czy coś w tym stylu.

NOWY! Autor: Izabela | Dodano: 2017-08-13 22:49:32

Diano, Twoje linki nie dzialaja:( Pokazuje sie komunikat, ze blad.