Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Bezpośrednie loty z Krakowa do Lourdes i Porto

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-03-28 16:50:30

W sąsiednim wątku Teb wspomniał o możliwości dotarcia do Saint-Jean-Pied-De-Port (czyli początku Camino Francuskiego) przez Lourdes. Pomyślałem, że warto o tym napisać w osobnym wątku, bo jest to coś nowego, a zarazem bardzo atrakcyjnego dla mieszkańców Krakowa i południowej Polski.

Już pojutrze Ryanair otwiera dwa nowe bezpośrednie połączenia z Krakowa:
1. do Porto w Portugalii, wylot w poniedziałki i piątki ok godz.12, przylot do Porto ok. 14:30

2. do Lourdes we Francji, wylot w niedziele rano o 7:40 przylot do Lourdes 10:25
                      oraz        wylot w czwartki o 17:20 przylot do Lourdes 20:05

Lourdes, poza tym że jest celem pielgrzymkowym samym w sobie, staje się najbliżej położonym lotniskiem do Saint-Jean-Pied-de-Port, do którego można dolecieć bezpośrednim lotem z Polski (jeszcze bliżej jest Biarritz, ale na dzisiaj nie ma bezpośrednich przelotów, trzeba się przesiadać)

Z Lourdes do SJPP dojedziemy pociągiem z przesiadką w Bayonne: z Lourdes do Bayonne 1 godz. 40 minut (5 pociągów dziennie), z Bayonne do SJPP 1 godz. 20 min. (4 pociągi dziennie).

Z Lourdes można też dojechać autobusami w pobliże przełęczy Somport na początek szlaku aragońskiego, który łączy się w Puente de la Reina ze szlakiem francuskim. Z Lourdes można też dojść pieszo (tak słyszałem) i do Somport i do SJPP, są znakowane szlaki.

Jeśli jest nas kilka (4-8) osób i szybko chcemy się dostać z Lourdes do SJPP, możemy zamówić z SJPP tzw. "osiołka" (express bourricot), który jak podejrzewam w mniej niż dwie godziny zawiezie nas do SJPP (cena 33-43 euro w zależności od liczby osób).

Jeśli ktoś już leciał do Lourdes tym nowym lotem i ma jakieś spostrzeżenia, uwagi, a także dodatkowe informacje na temat noclegu w Lourdes, możliwości nabycia paszportu pielgrzyma, szlaków pieszych do Somport i SJPP, pociągów, autobusów, itp. zachęcam do wpisywania do tego wątku. 

Pozdrawiam Artur

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-03-28 18:32:32

Pierwsza sprawa to noclegi w Lourdes. Jest wspaniałe albergue La Ruche prowadzone przez Francuskie Stowarzyszenie Jakubowe. Donativo ze wspólnymi posiłkami. Spędziłem tam 2 noce we wrześniu 2014 roku i wspominam bardzo miło. Z ogrodu przy albergue mamy wspaniały widok z góry na całe sanktuarium.

2. Lotnisko - dojazd nie stanowi problemu - kursuje lokalny autobus - koszt to chyba 2 euro, ale dziś głowy nie dam.

3, Dojście do przełęczy Somport - szlak oznakowany (niestety jednokierunkowo - ja szedłem od Pampeluny do Lourdes, więc często gubiłem drogę), Noclegi pielgrzymie też są po drodze - koszt 10-12 euro. Największym problemem były sklepiki lokalne - otwarte np. tylko rano albo zamknięte we wrześniu, bo właściciel po sezonie pojechał na urlop. Trzeba było ponad miarę korzystać z restauracji - menu bardziej ciężkie niż hiszpańskie a za wino trzeba płacić oddzielnie - zwykle drugie tyle co za obiad.

4. Szlak aragoński - niesamowite wrażenia. Przeszedłem odcinek z SJPdP do Pampeluny i z Pampeluny do Lourdes. Gdybym dziś miał wybrać jeden z nich - wybrałbym aragoński. Idzie się wzdłuż Pirenejów, stare wioski na małych wzgórzach obronnych. Miejscami krajobrazy księżycowe, bo na łupkach nic nie rośnie...

5. Gdyby ktoś szedł we wrześniu... 12 września dotarłem na nocleg do Sanguesy. To był przypadek. Trwała tygodniowa fiesta. Zgodnie z plakatami - 13 września miały być gonitwy byków. Warto było zobaczyć. Zapewne - gdyby ktoś planował - warto poszukać w internecie który to będzie w danym roku dzień - i przyjść do albergue wyjątkowo wcześnie.

Dobrej Drogi

Tomasz

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-03-28 20:29:12

Dzięki Tomasz!

Swoim opisem jeszcze bardziej mnie zachęciłeś do drogi z Lourdes przez Somport do Pamplony, już to planuję od bardzo dawna a teraz ten samolot do Lourdes z Krakowa spada jak z nieba. Co więcej na tą chwilę ceny przelotu są bardzo niskie, nawet poniżej 100 zł, domyślam się że te ceny z czasem pójdą w górę, bo inaczej trasa generowałaby same straty. Na razie znalazłem jeden drobny problem, ten jedyny autobus z lotniska za 2 euro o którym piszesz kursuje tylko do 18:40 a samolot z Krakowa w czwartki przylatuje na godz. 20. (w niedzielę samolot przylatuje na 10:25 rano więc problemu nie ma). Przyznam się, że dzisiaj po obejrzeniu rozkładu nawet napisałem do tej linii autobusowej w Lourdes i do Ryanaira, żeby coś na to poradzili, bo pielgrzymów nie stać na taksówki i albo będą spać na lotnisku albo pójdą pieszo 15 km po drodze szybkiego ruchu do Lourdes... i będzie wstyd dla Ryanaira!

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-03-28 20:42:16

Może spróbuj 

https://www.suntransfers.com/pl/port-lotniczy-lourdes#?passengers=2&direction=1&legs=2&gateway=13520

Ja nie testowałem, ale 6,58 jest do łyknięcia

tu masz namiar na albergue

http://www.lourdes-infotourisme.com/web/IT/1261-alloggi-collettivi.php?item=HCOLLMIP065V500AI4

- w tym roku cena 15 euro. Jeśli z posiłkami - to ja tyle dałem w ramach donativo.

Tomek

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2017-04-22 09:37:52

Do @ Artura

Planuję w tym roku przejść około 350 km z Lourdes w kierunku Santiago. Widzę, że Ty też planujesz taką trasę. Chciałem sie Tobą w tej sprawie skontaktować @. Miałem Twój adres, ale moja poczta do Ciebie nie dochodzi. Może skontaktujemy się w jakiś sposób ?.

Szczęść Boże i pozdrawiam. 

NOWY! Autor: Bo 70 | Dodano: 2017-04-22 18:07:32

@ Teb

@ Artur

W schronisku La Ruche w Lourdes, donativo "kosztuje" obecnie nocleg z sniadaniem 15,00 euro, a posilek (obiadokolacja) ca 10 - 12,00 euro. Obiadokolacja sklada sie najczesciej z 3 - 5 dan, plus woda i wino, czyli jak na Francje to bardzo tanio!! Tak sie placilo w u.r.

Bon chemin

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-04-22 18:17:04

Teb:

Przylatuję 17 sierpnia Ryanair do Lourdes/Tarbes i mam problem, żeby dostać się do Lourdes. Weszłam na adres, który podałeś i koszt wyszedł ponad 50 Euro. Podałeś koszt ok 7 Euro. Z czego może wynikac taka różnica? Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-04-22 18:41:05

Z lotniska do Lourdes jest autobus z przystanku tuż przy parkingu lotniska. Koszt biletu 2 euro. 

link:
http://www.tlp.aeroport.fr/gp/Parking-and-transport/93

a to link do rozkładu jazdy

http://www.sla-airport.com/Fichiers/documents/61_HorairesMalignedesGaves-version2016.pdf

Szedłem z Lourdes do Logrońo w lipcu 2015. Jeśli masz jakieś pytania w miarę możliwości odpowiem. 

Mirek

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-04-23 01:07:20

@ Mirek
Popatrz na ten rozkład jazdy do którego sam podałes link. Ostatni autobus z lotniska odjeżdża o 18:41, a samolot z Krakowa przylatuje w czwartki dopiero na godz.20:05. A ten link który podał Teb niestety daje cenę dla jednej osoby ponad 50 euro za przejazd (15 km) więc to wychodzi więcej niż za samolot z Krakowa do Lourdes... Mam nadzieję że Ryanair w końcu zorganizuje jakiś transport (napisałem do nich maila, nie wiem czy to pomoże, ale zawsze warto było spróbować). W końcu tym samolotem w szczycie sezonu może przylatywać nawet 200 osób, powinien być zorganizowany jakiś transport, nie wszystkich stać na taksówki, a przy takiej liczbie chętnych to może ich nawet zabraknąć.

@Krystian
Mój obecny mail na potrzeby Camino to norte@interia.pl
Na razie nie mam konkretnych planów co do przejścia Camino Aragones, ale zbieram wszystkie informacje. Myślę o drugiej połowie lub końcu września. W tej chwili ceny lotów z Krakowa do Lourdes są bardzo atrakcyjne, bo jest to nowe połączenie, ciekawe czy się utrzymają na tym poziomie do jesieni.

Pozdrawiam Artur

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-04-23 01:35:26

@Artur

Prawdopodobnie rozwiną przed Tobą czerwony dywan. Jeśli nie, pozostaje Tobie przenocować na lotnisku , co jest częsta opcją wykorzystywaną na wielu dużych lotniskach, lub poszukać coś w Tabres, co te może kosztować. Pierwszy autobus do Lourdes znajdziesz w rozkładzie . Pozdrawiam.

Bon chemin and Adios.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-04-23 12:33:03

Mirku, ja nie mam problemu z zapłaceniem za taksówkę, ani ze spaniem w hotelu gdy zabraknie miejsc w albergach. Ale wędrując od lat po Camino zawsze staram się myśleć o innych, właśnie o tych, którym życie nie rozwinęło czerwonego dywanu. Dobrej Drogi.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-04-23 18:32:59

Na stronie, którą podałem firma reklamuje usługi transportowe z lotniska do miasta. Grupa 8 osobowa miniwanem to koszt ok 7euro za os., 6-osobowa - ok. 9 euro, 4-osobowa taksówka - 12 euro za osobę. 

Nie ma tu jednak opcji zbierania grupy. Zatem jedyne, czego bym spróbował to skrzyknięcie 4,6,8 osobowej grupy już na lotnisku w Krakowie.I rezerwacja tuż przed wylotem. Jak się nie uda - to bezpłatny nocleg na lotnisku i pierwszy poranny autobus.

W La Ruche spędziłem 2 noce we wrześniu 2014 roku. Wtedy było donativo, ze wspólnymi śniadaniami i kolacjami. Zważywszy ceny na szlaku aragońskim po stronie francuskiej (szedłem "pod prąd" od Pampeluny do Lourdes) 15-20 euro za dobę to było bardzo tanio. A warunki i towarzystwo - wspaniałe. 

Tendencja zastępowania "donativo" minimalną opłatą jest obserwowana od wielu lat. Może wynika to z błędnego tłumaczenia, że "donativo" to "za darmo". 

Dobrej Drogi

Tomasz

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-04-23 19:38:05

Mirek;

Jaką miałeś pogodę w lipcu? W sierpniu temperatura powinna być trochę niższa. Co możesz powiedzieć o noclegach po stronie francuskiej? Czy droga jest dobrze oznakowana i jakim kolorem?

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-04-23 23:00:47

@Anna

Było bardzo gorąco. Myślę, że w sierpniu jest podobnie. Co do noclegów, bukowałem je wcześniej telefonicznie lub emailem. Jeśli mówisz po francusku to nie ma problemu. Ja je miałem. Dzwoniłem do biur informacji turystycznej, tam uzyskałem trochę informacji.

W Lourdes spędziliśmy 3 dni w jakimś hoteliku z booking.com. Następne noclegi:

w Asson w czymś w rodzaju świetlicy z aneksem kuchennym i dwoma łóżkami plus dwa w pokoiku na poddaszu zarządzanymi przez miejscowego księdza.

w Arudy w byłej plebani, alberge donativo, ze wspólną kolacją i śniadaniem.

w Oloron-Ste- Marie alberge w centrum miasta.

w L'Hopital-Saint-Blaise w małym alberge ok 10 miejsc.

w Mauleon-Licharre w alberge w centrum miasta.

w Saint-Just- Ibarre w alberge prowadzonym przez baskijską rolniczą rodzinę.

w SJPDP w kwaterze prywatnej niedaleko alberge.

Szlak w miarę dobrze oznaczony, droga pokrywa się ze szlakiem GR 78 oznaczonym biało-czerwonymi paskami, czasami pojawiają się muszle. Problemem była sjesta popołudniowa i związane z tym problemy z zakupem czegokolwiek do jedzenia i picia w tym czasie. 

Tyle pamiętam. Jeśli chcesz szczegółowych informacji, daj znać, muszę trochę pogrzebać w zapiskach i w internecie. 

Pozdrawiam

Dobrej Drogi

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-04-24 19:18:42

@Mirek;

Planuję iść drogą aragońską więc interesują mnie adresy do Oloron Ste Marie. Nie znam francuskiego i ciężko mi szukać tych danych w internecie. Znam angielski, czy w tym języku mogę rezerwować noclegi?  Jak jest z zaopatrzeniem, z zakupami w sklepikach?

@Teb;

Odnośnie transportu z lotniska do Lourdes, pozostaje mi skrzyknięcie grupy już na lotnisku w Krakowie, ale dlaczego sugerujesz rezerwację taksówki jeszcze z Krakowa, przed odlotem? Jak nie to zobaczę na miejscu. Już raz nocowałam na lotnisku w Madrycie. Jak daleko jest lotnisko od Tarbes?

Pozdrawiam.  Buen Camino.

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-04-24 23:30:55

@Anna

Na początek kilka linków do pdf z adresami, telefonami i cenami, wszystko po francusku. Telefony czasami nieaktualne.

http://www.xacobeo.fr/ZE1.11.Aqu.Pie_heb.htm

http://www.xacobeo.fr/ZE1.11.Pie.Lou-Som.V-10.pdf

Link do blogu z drogi do Somport ze zdjęciami, są też jakieś informacje.

http://caminosantiago2.blogspot.co.uk/2012/05/day-1-lourdes-to-asson.html

Link do forum anglojęzycznego z działem drogi we Francji. Możesz tam trochę pokopać. Choć głównie narzekają że wszystkie materiały są po francusku.

https://www.caminodesantiago.me/community/#routes-in-france.5

Link do strony z oberżami dla pielgrzymów na Drodze Piemonckiej.

http://verscompostelle.be/cohepie.htm

Pozdrawiam 

Bon chemin.

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-04-25 07:57:46

@Mirek

Dzięki. Mam jeszcze trochę czasu. Przestudiuję to wszystko. Bon chemin.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-04-25 09:55:08

Anno,czytaj w wątku camino aragońskie.       

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-04-28 21:26:17

Nocleg na lotnisku wydaje się najprostszym rozwiązaniem.

Jednak - jeśli miałbym skrzyknąć grupę już w Krakowie - rezerwowałbym jeszcze w Polsce z dwóch powodów:

- koszty internetu w Polsce przktycznie równe 0;

- firma, która ma wysłać samochód musi wiedzieć wcześniej a nie po wylądowaniu.

Lotnisko leży mniej więcej w połowie drogi między Lourdes a Tarbes - czyli ok 10 km w każdą stronę

Dobrej Drogi

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2017-05-07 19:43:51

Czy ktoś chce dołączyć do taksówki w loudres 1.06.2017 na lotnisku po wieczornym locie Kraków Lourdes? 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-06-11 14:25:25

Chciałbym tym którzy szukają taniego przelotu do Lourdes (przypominam skąd można dojechać komunikacją lokalną do Saint-Jean-Pied-de-Port (C. Frances), Irun (C. del Norte), Somport (C. Aragones) polecić jak mi się wydaje chyba jakąś promocję którą na lipiec ma w tym momencie Ryanair, bo w momencie kiedy piszę ten post, ceny na przelot z Krakowa do Lourdes wyglądają następująco:
5 i 12 lipca - 72 zł, 8 lipca - 85 zł, na 15, 19, 26, 29 lipca - 113 złotych.

Dzielę się tą wiadomością bo sam od razu zakupiłem dla siebie bilet. Dokupiłem sobie do tego miejsce przy oknie za 10 złotych, bez pierwszeństwa wejścia, bagaż jak zawsze podręczny. Takie ceny się pojawiają i szybciutko znikają więc jeśli jesteśmy zdecydowani jechać, nie warto zwlekać bo za parę dni te same bilety mogą być dwa, trzy razy droższe. Np. na 1 lipca bilet taki sam bilet kosztuje dziś 550 zł. Pozdrawiam

https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty/krakow-do-lourdes?out-from-date=2018-07-02&out-to-date=2019-06-11