Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Sposób na pluskwy: permetryna 0,5%

NOWY! Autor: Mart | Dodano: 2017-05-06 01:01:48

Witam, 

Jako ofiara pluskiew na Camino Francese ( pogryzły mnie w Albergue de peregrinos de Mansilla de las Mulas, lipiec 2015) szukam skutecznego sposobu na te owady i wydaje mi się, że znalazłem :)

Permetryna (do zabezpieczenia ubrań, śpiwora, plecaka itp. zaleca się sporządzenie 0,5% roztworu), działa w tym rozcieńczeniu do 40 dni, lub 6 prań. Nie stosujemy bezpośrednio na skórę. W Polsce dostępne są preparaty z permetryną (np Asparmet). Sposób aplikacji środka pokazany jest na youtube ("Sawyer Products Premium Insect Repellent for Clothing and Gear") - spryskujemy dokładnie ubranie, plecak, spiwór itp. z 2 stron, i suszymy 2 godziny. Ten sposób stosowany jest w armi amerykańskiej od 30 lat, czytałem też na polskim forum myśliwskim, że opryski ubrań permetryną są stosowane z dobrym skutkiem. Planuję potraktować tym roztworem cały mój ekwipunek i wszyskie ubrania, szczególnie śpiwór typu mumia, lekką piżamę (obcisła termoaktywna bielizna - długi rękaw i długie nogwaki) i cienkie skarpety do spania - mam nadzieję, że pluskwy zrezygnują z obiadu w takim "opakowaniu" . Test w tym roku w lipcu :))) 

Buen camino!

NOWY! Autor: B.C. | Dodano: 2017-05-06 11:04:02

do zainteresowanych,  juz wczesniej bylo polecane przescieradlo przeciw insektom, tym bardziej ze nie wszystkie Albergi dysponuja jednorazowymi przescieradlami mozna sobie kupic np. ( od Lifesystems- BEDSHEET- impregnated bed bug barrier, - Anti Mosquito) jednoosobowe wazy bez woreczka 156 gram, koszt okolo 40-45 zl. ( 10 Euro), warto zabrac ze soba bez wzgledu czy bedzie sie go uzywac. 

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-05-06 12:38:30

Witam,

właśnie jestem na etapie impregnacji namiotu i ubrań permetryną.

Kupiłem w internecie proszek do rozpuszczenia w wodzie.

Działa rownież i przede wszystkim na kleszcze.

pozdrawiam

NOWY! Autor: Mart | Dodano: 2017-05-07 00:10:56

Super :) Trzeba pamiętać aby przy spryskiwaniu nie wdychać aerozolu. Można też namaczać - rękawice gumowe warto wtedy miećna rękach. Wyschnięta permetryna jest nietoksyczna.

NOWY! Autor: Ryjek | Dodano: 2017-05-30 12:33:27

Mam takie prześcieradło przeciwpluskwowe już dobrych parę lat. Zakładam, że zastosowany w nim środek już dawno wywietrzał. Czy trzeba je nasączyć jakimś preparatem? Jesli tak to jak często trzeba to robić?

NOWY! Autor: Mart | Dodano: 2017-06-22 23:13:01

Teoretycznie permetryna na materiale jest skuteczna przez kilka tygodni używania, myśliwi mówią o 2-3 tygodniach. Kilka lat to już za dużo. W zamkniętym worku preścieradło może podobno leżeć i nie tracić właściwości kilka miesięcy. Trzeba ponownie potraktować :) Szczegóły - link powyżej i na youtube :)

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-06-24 12:33:17

Witam,

właśnie wróciłem z Camino del norte i primitivo i pomimo impregnacji śpiwora permetryną zostałem pogryziony przez pluskwy. Męczyłem się z nimi tydzień aż kupiłem w aptece środek GOIBI (10euro). Rewelacja. Spryskałem wszystko i od tego moemntu zawsze kilka razy pryskałem na materac. Raz po takim zabiegu znalazłem martwą pluskę na materacu. Teraz zawsze będę mieć w plecaku ten specyfik.

Buen Camino

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-06-26 11:45:53

@ Molokok

Czy mógłbyś sprecyzowac co to był za środek. Znalazłem dwa XTREME GOIBI ANTIMOSQUITOS TROPICAL REPELLENT LOTION 75 ML, czy może GOIBI Repellent 18% LOCION 100 ml Spray. Planuję iść kilka dni C del Norte i znalazłem informację że w Comillas w 2016 byli zainfekowani przez Chinches (pluskwy) :(

NOWY! Autor: Wiesław 60+ | Dodano: 2017-06-26 12:53:57

http://permetryna.pl/pl/permetryna-25-w-plynie-do-pryskania-oraz-impregnacji-odziezy-i-moskitier  tu link do preparatu

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-06-26 20:43:11

Mnie na Norte pluskwy pogryzły w alberge młodzieżowym w Ribadeselli i w albergue w Avilles

Tomek

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-06-27 19:24:00

@Mirek

XTREME GOIBI ANTIMOSQUITOS TROPICAL REPELLENT LOTION 75 ML

to byl ten specyfik

Mnie pogryzły albo w Colombres albo w La Espina w Llanes. Ciężko stwierdzić.

NOWY! Autor: ana | Dodano: 2017-06-28 00:52:01

potwierdzam GOIBI jest sprawdzone i skuteczne, sama po przylocie do Hiszpani skierowałam kroki do apteki i zakupiłam ten środek, w zeszłym roku na Camino Sanabres się przydał, pryskałam wszystko od łóżka, plecaka, śpiwora, po prześcieradło i nic na szczęście mnie nie dopadło :) Buen camino :)

NOWY! Autor: stc | Dodano: 2017-06-29 19:17:13

Witam!

Ja w ubiegłym roku na camino używałem spray BROS na komary i kleszcze i nie miałem żadnych problemów ,a cena ok.10 zł i skład ten sam.Zresztą W.Cejrowski podobno go używa na swoje wyprawy.W tym roku też go biorę na camino primitivo.

Pozdrawiam!

Buen camino!

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2017-06-29 22:15:16

Ja przez te spay miałam zaburzenia oddychania http://infoscan.pl/ troche mi to popmoglo ale bez rewelacji

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-29 23:29:20

Ten polski spray BROS za 10 zł i hiszpański GOIBI za 10 euro mają tę samą czynną substancję owadobójczą DEET czyli ich działanie tak de facto jest prawie takie samo. DEET to jest substancja wynaleziona i używana przez armię amerykańską, więc pewnie bardzo skuteczna, ale z tego co mi wiadomo może być też szkodliwa dla ludzi (pewnie gdy zbyt często się ją stosuje) 

Jeśli zakupimy spray w Polsce to trzeba pamiętać że nie zabierzemy go do samolotu jako bagaż podręczny, bo spraye w kabinie są zabronione, nawet te poniżej 100 ml.

NOWY! Autor: Ruda | Dodano: 2017-06-30 07:31:11

Artur, a może jest taki sam Bros w płynie, bo płyny już przejdą przez odprawę?

Btw dobrze wiedzieć o takim środku.

Ruda

NOWY! Autor: Mirek | Dodano: 2017-07-01 17:55:48

@Molokok

Dzięki za informację. 

Buen Camino.

NOWY! Autor: Krasul | Dodano: 2017-10-17 17:40:16

Fajnie że pomogłem . Pozdrawiam

notariusz szczecin

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-10-20 11:47:48

Z tego co wyczytałem to Goibi zawiera 45% deet, Bros 30% (chyba, że jest jeszcze inny)

Nie wiem na ile różnica 15% ma znaczenie.

Faktem jest, że pomógł.