Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Z Krakowa przez Lourdes na Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-20 23:12:36

Witam drogich przyszłych i obecnych pielgrzymów!

Ponieważ sam za około miesiąc wybieram się na Camino korzystając z nowego połączonia samolotowego z Krakowa do Lourdes, chciałbym się podzielić moimi spostrzeżeniami, a być może nawet zachęcić do korzystania z tego połączenia (bynajmniej nie współpracuję z Ryanairem).

Wydaje mi się, że dla Caminowiczów z Polski południowej, jest to obecnie najwygodniejsza, a na dzień dzisiejszy chyba też najtańsza forma dotarcia na początek Camino Frances (Saint-Jean-Pied-de-Port), Camino Aragońskiego (Somport), a nawet Camino del Norte (Irun).

Dla zobrazowania, podam że w linii prostej z Lourdes do Somport jest ok. 50 km, do SJPP - 100 km, a do Irun - 140 km (podkreślam - w linii prostej!)

Otóż od 1 kwietnia do 26 października mamy dwa połączenia w tygodniu z Krakowa do Lourdes:

1. w niedziele rano odlot z KRK 7:40 przylot LDE 10:25
  2. w czwartki po południu Z KRK 17:20 przylot LDE 20:05

Ceny na dzień dzisiejszy w wiele dni wynoszą 100 - 150 zł za przelot. Oto cennik:
    https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty/krakow-do-lourdes?out-from-date=2017-06-20&out-to-date=2017-10-27

Z lotniska autobus lokalny (2 euro) przewiezie nas do Lourdes (na dworzec).
Na lotnisku dostępne też są taksówki, jeśli jest nas kilka osób aby podzielić koszty, to znacznie szybciej dotrzemy do miasta.

Co do noclegów w Lourdes jeszcze nie zbadałem jak wygląda sytuacja ze scroniskami, ale na mój wyjazd zarezerwowałem sobie chyba najtańszy w Lourdes 1-osobowy pokój w Hôtel du Viscos za 20 euro (pokój dwuosobowy 25 euro). Gdyby ktoś chciał zobaczyć ten hotelik to wystarczy wejść na http://booking.com i wpisać: Lourdes Viscos i powinien on wyskoczyć na pierwszym miejscu. Ten hotelik jest tuż obok samego dworca, i ok. 15 minut pieszo do Sanktuarium.

W kolejnym poście napiszę jak dotrzeć z Lourdes do konkretnych punktów startowych Camino. 

cdn.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-20 23:24:58

Kontynuuje temat Jak dotrzeć z Lourdes do:

Do Saint-Jean-Pied-de Port. (Camino Frances)

Pociągiem. z Lourdes do Bayonne (półtorej godziny), następnie z Bayonne do SJPP (1 godzina). Cały przejazd będzie nas kosztować od ok. 18 euro w godz. południowych do ok. 30 euro w godzinach porannych. Uwaga: taniej wychodzi kupić jeden bilet na całą trasę. Strona internetowa: http://www.sncf.com/en/trains/tgv  - Kupując w przedsprzedaży może być nieco taniej, ale myślę że można też kupić bilet na stacji w Lourdes po przyjeździe.

Do Irun (Camino del Norte)

Z Lourdes przez Bayonne do Hendaye. Uwaga: Hendaye (Francja) i Irun (Hiszpania) to bliźniacze miasta po dwóch stronach rzeki, można przejść pieszo przez most albo podjechać dwa przystanki wąskotorówką (Euskotren 1.80 euro). Do Hendaye znajdziemy więcej połączeń niż do Irun. Czas przejazdu i koszty przejazdu podobne jak do SJPP (17-30 euro w zależności od pory dnia). Podobnie, taniej jest kupić jeden bilet na pociąg na całą trasę Lourdes - Hendaye. Strona internetowa: http://www.sncf.com/en/trains/tgv lub na miejscu w Lourdes (choć kupując z wyprzedzeniem przez internet może być o kilka euro taniej).

Do Somport (Camino Aragones)

Dla osób które nie słyszały o tej drodze, powiem że zaczyna się ona na przekroczeniu Pirenejów przez przełęcz Somport 1632 m na granicy francusko - hiszpańskiej, następnie przez ok. tydzień prowadzi przez Aragonię i łączy się ze szlakiem francuskim w pobliżu Pampelony (dokładnie tuż za kościółkiem w Eunate przed Puente de la Reina, Eunate leży dokładnie na szlaku Camino Aragones).

Z Lourdes można dojść na przełęcz Somport pieszo idąc przez Francję (wg moich informacji 6 etapów, napiszę o nich więcej w późniejszym czasie). Można też dojechać z Lourdes do przełęczy Somport - kupujemy bilet na pociąg z Lourdes do Somport - tu przykładowy link - z tym że na samą przełęcz nie dojedziemy pociągiem, poproszą nas abyśmy po drodze przesiedli się do autobusu. Cały przejazd koszt ok. 20 euro. Myślę że taki bilet lepiej kupić na miejscu w Lourdes, cena będzie taka sama jak przez internet. Można też kupić bilet np. tylko do Urdos (800 m npm.) i wyjść ostatni fragment na przełęcz o własnych siłach (13 km, mapka

To na razie tyle informacji, dalej będę zgłębiał temat bo sam jestem nim bardzo zainteresowany, jako że dla mieszkańca Krakowa ten bezpośredni przelot z Lourdes spadł mi jak z nieba, a po ścieżkach Jakubowych w Hiszpanii chadzam często.

Buen Camino!

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-06-21 20:42:23

Dzięki za bardzo praktyczne informacje.

Czy bilet kupiony na pociąg z Lourdes do hendaye jest przysyłany na maila?

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-21 22:27:20

Przy zakupie biletu na stronie kolei francuskich jak dotąd dostawaliśmy wybór: odbiór biletu na stacji w automacie biletowym (trzeba mieć ze sobą tę kartę płatniczą, którą się płaciło przez internet) albo bezpłatną wysyłkę biletu (papierowego) do domu, również do Polski. Jak dotąd wybierałem zawsze wysyłkę do domu, i bilet przychodził w ciągu 3-5 dni roboczych.

Wciąż na stronie kolei francuskich nie widzę opcji dostarczenia biletu przez email tak jak to się dzieje obecnie przy kupnie biletów na koleje hiszpańskie Renfe. Jeśli ktoś ma jakieś nowe informację to bardzo proszę napisać.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-21 23:06:34

Dowiedziałem się coś więcej. Więc na pociągi delekobieżne typu Intercity, TGV, Thalys można bilet wydrukować w domu albo ściągnąć sobie aplikację do smartfona i po prostu pokazać konduktorowi bilet na ekranie smartfona. Natomiast jesli korzystamy z pociągów lokalnych TER to niestety ale trzeba dalej korzystać z tych metod wymienionych powyżej: odbiór z automatu na stacji, albo wysyłka do domu.

Więc jeśli akurat będziemy mieć połączenie tymi szybkimi pociągami to pokaże nam się przy zakupie opcja e-ticket (czyli do samodzielnego wydruku).
Przy okazji, tak jak pisałem, połączeń do Hendaye jest o wiele więcej niż do Irun, ale przed zakupem biletu nie zaszkodzi sprawdzić czy pociąg którym mamy jechać przypadkiem nie jedzie do Irun. To się tyczy nie tylko dojazdu do Irun z Lourdes, ale także tych jadących do Irun pociągiem z Paryża czy np. z Biarritz. Warto sprawdzić pociągi jadące tak do Irun, jak i Hendaye.

http://www.sncf.com/en/trains/tgv

Pozdrawiam 

NOWY! Autor: Marcin | Dodano: 2017-06-22 07:26:40

Wielkie dzięki za informacje

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-06-26 20:54:29

W Lourdes jest wspaniałe albergue przy Rue de Pau prowadzone przez Francuskie Stowarzyszenie Dróg Jakubowych (czy coś takiego). 3 lata temu było donativo (ze wspólnymi kolacjami i śniadaniami). Teraz podobno jest ustalona opłata - tak czytałem, ale nie mogę potwierdzić.

Tomasz

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2017-06-26 23:01:30

Na forum angielskim jest wpis z marca 2016 roku, że nocleg w tym albergue kosztuje 15 euro z wliczonym śniadaniem, natomiast koszt wieczornego wspólnego posiłku jest w formie donativo. Dzięki za polecenie tego miejsca!
adres: ACCUEIL JACQUAIRE "LA RUCHE"
21 A rue de Pau
65100 LOURDES 

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2017-06-30 10:03:42

Czy w albergue w Lourdes przy Rue de Pau trzeba rezerwować nocleg tak jak w innych miejscach we Francji dochodząc do szlaków: Camino Aragońskie, Francuskie i Północne?

NOWY! Autor: Bo60+/70 | Dodano: 2017-06-30 12:57:50

@ Anna

Tak, bezwarunkowo, szczegolnie latem.

NOWY! Autor: Bo60+/70 | Dodano: 2017-06-30 13:07:09

@ Anna i inni

dla tych ktorzy maja problemy z francuskim jest w Lourdes polski dom pielgrzyma. Ta strona jest w jezyku polskim.

http://pmklourdes.blogspot.de/

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-01-13 00:00:29

Witam! Chciałbym podać aktualny link do łatwego znalezienia samolotu do Lourdes, bo widzę że ten z zeszłego roku jest już nieaktualny. W 2018 roku samolot z Krakowa do Lourdes, tak jak w ubiegłym roku, będzie latać w niedzielę rano o 7:40 i w czwartki popołudniu o 17:20, w okresie od 25 marca do 25 października. Ceny są trochę wyższe niż w zeszłym roku ale jeśli planujemy z dużym wyprzedzeniem to warto sprawdzać ceny codziennie i czekać, bo zmieniają się one z dnia na dzień, raz idą w górę, a za parę dni w dół. Mając na tyle czasu i cierpliwości doczekamy się wreszcie niskiej ceny, myślę że poza sezonem w granicach 150 zł, a w lecie do 200 zł. 

Link do wyszukiwania połączenia:

https://www.ryanair.com/pl/pl/tanie-loty/krakow-do-lourdes

po kliknięciu żółtego przycisku "Kontynuuj" u góry ekranu trafiamy na stronę rezerwacji (poniżej przykład)

https://www.ryanair.com/pl/pl/booking/home/KRK/LDE/2018-03-25

Korzystałem z tego połączenia w zeszłym roku, więc mogę je ze spokojem polecić. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Arti | Dodano: 2018-01-15 12:39:55

hej
co do noclegów w Lourdes bardzo blisko sanktuarium jest tez coś takiego jak "village des jeunes" miasteczko młodych. nie wiem jak tam jest z pokojami/łóżkami pod dachem bo my spaliśmy w namiotach ale jest bardzo tanie :)
Pozdrawiam