Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Noclegi dla 7 osób

NOWY! Autor: torero | Dodano: 2017-07-16 18:29:23

Witam wszystkich,

wybieramy się niedługo na pierwsze Camino z przyjaciółmi w 7 osób, wliczając w to dzieci i młodzież. O "przebieg" nie martwię się [w ostateczności weźmie się młodzież na barana, mam wprawę], bardziej chodzi mi o noclegi; co innego chyba nocleg dla jednego dorosłego czy studenta, co innego jednocześnie dla siedmiu osób. Co radzicie jako weterani: brać namiot na wszelki wypadek, czy nastawiać się na spanie pod gołym niebem w śpiworach i Opatrzność?

NOWY! Autor: reto | Dodano: 2017-07-16 20:49:06

nie napisałes zadnych szczegółów waszej drogi. Camino to droga raczej dla indywidualnych pielgrzymów, Dla nich przeznaczone są tanie schroniska. Idą też grupy wieloosobowe ale załatwiaja sobie noclegi w innych miejscach. pozdrawiam

NOWY! Autor: Mina | Dodano: 2017-07-16 23:21:51

Witam serdecznie,

nie powinno być problemu z noclegami dla 7 osób w schroniskach na "popularnych" trasach (francuska, północna), a nomiot to zbędny ciężar. Noclegów nie trzeba rezerwować. Na trasie północnej w związku z uboższym zapleczem "schroniskowym" pojawia się niestety "wyścig" do niektórych atrakcyjnych lokalizacyjnie (morze!) albarge, ale dotyczy on zarówno samotnych wędrowców, jak i kilkuosobowych grup. Jeżeli nawet dla 1 czy 2 osób z grupy zabraknie łóżka, najwyżej położy się ona na podłodze na karimacie. Z obserwacji mogę stwierdzić, że grupy liczące 4 - 5 osób na Drodze to norma, a i liczniejsze po caminowych szlakach chodzą.

Znajomi szli dziewięcioosobową grupą z Lizbony (szlak portugalski), gdzie do Porto naprawdę jest mało schronisk i mimo to na całej trasie z namiotów skorzystali 1 lub 2 razy, a jak twierdzili i bez namiotów daliby sobie radę. Brak namiotów wymusiłby dłuższe odcinki, ale za to rekompensowane przez lżejsze plecaki.

Odradzam też dźwiganie garnków, palników i innego "biwakowego" zaplecza - schroniska zazwyczaj są wyposażone w podstawowe sprzęty, a jeżeli raz czy dwa rozpoczniemy dzień bez porannej kawy to tragedii nie będzie. Polecam jednak mieć własny nóż, łyżeczkę i kubeczek.

Pozdarwiam serdecznie

NOWY! Autor: Aneta | Dodano: 2017-07-17 09:23:50

Bezpiecznie jest zakończyć wedrówkę około godz. 14-15 aby się ustawić w kolejce do albergi i dostać miejsce noclegowe. Im później przyjdziecie tym miejsc wolnych bedzie mniej. Może się zdażyć ze bedą tylko 2 3 albo 4 miejsca wolne.TA 14-15 to wcale nie jest zły pomysł. Warto wyjść wcześniej, aby po przyjściu mieć czas na higienę, odpoczynek i zwiedzenie okolicy :-)

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2017-07-17 15:51:09

Jeżeli niedługo i jeżeli na CF to moze być kłopot z noclegami w szczęsliwa siódemke..

Zycze otwartch Albergów.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Zenobiusz | Dodano: 2017-07-18 00:54:15

W czasie wakacyjnym nie ryzykowałbym spokojnego przejścia Camino w siedem osób bez problemów z noclegiem. Mozna spróbować. Ale jeżeli ma byc komfort, ja wziąłbym namiot. Chyba, ze idziecie tylko przez tydzień, to dacie rade. Ale jesli zamierzacie isc od granicy francuskiej, to znaczy przynajmniej miesiac, ja osobiście wolałbym byc niezależny. Poza wakacjami dalibyście rade bez namiotu. Mi osobiście nie podoba sie idea siedmiu osób. Nie róbmy z Camino Jasnej Góry. No ale jak pewien nick "trzezwy" napisał: camino jest dla wszystkich:) 

NOWY! Autor: torero | Dodano: 2017-07-20 09:37:30

W zasadzie nie wiem nawet, czy wypada mi szumnie pisać o Camino... planujemy pięć dni Camino Sanabres z Ourense, więc formalnie 100+ będzie. Ktoś tamtędy szedł i może powiedzieć coś o "obłożeniu" tej trasy?

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2017-07-20 18:40:09

Szedłem dwa lata temu na przełomie lipca i sierpnia (te ostatnie 5 dni wypadłu na początku sierpnia). Z tego co pamiętam, w każdym schronisku były wolne miejsca. To nie jest lekka trasa i generalnie choć schroniska mniejsze niż gdzie indziej, zdecydowanie mało ludzi. Po Ourense spaliśmy u cystersów - na jakieś na oko 20-30 łóżek 7-8 było zajętych. Potem w pozostałych było więcej ludzi, ale też więcej miejsc. Na mój gust, nie powinno być problemu. Więcej osób może być w schronisku w Ourense, bo tam nocuje też sporo rowerzystów, ale jak się nie za późno przyjdzie, to też miejsc nie zabraknie. Nie przypominam sobie, żeby wszystkie były zajęte.

Powodzenia!