Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! CAMINO LITUANO

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2017-07-22 08:43:06


Wczoraj, 21 lipca, w miejscowości PUNIA - inaugugracja CAMINO na Litwie.

Litewscy PIELGRZYMI,którzy byli wcześniej na szlakach św.Jakuba w Europie (Hiszpania,Francja,Polska...), zjechali się do miejscowści Punia aby dziś rozpocząć wędrówkę nowo oznakowanym szlakiem.Jakubowe muszelki i strzałki są już na 5 etapowych odcinkach.Wydany już jest PILIGRIMO PASAS=PILGRIM PASSPORT (w języku litewskim/angielskim) - PIELGRZYMI otrzymują go bezpłatnie.W najbliższym czasie (plan jest na wrzesień) zostanie szlak opisany w przewodniku przygotowywanym do druku. Litewskie Bractwo Jakubowe planuje wydanie mapy z zaznaczonym CAMINO LITUANO. Dziś chętni do wędrówki tą DROGĄ, mogą otrzymać mapy w formie papierowej,na kartkach formatu A4 a także informację o możliwościach noclegowych na mecie każdego etapu. W w/w miejscowości PUNIA jest ALBERGE (8 miejsc noclegowych,kabina prysznicowa,miesce na spożycie posiłku,przygotowywana jest kuchnia). W innej miescowości etapowej, nocleg (20+20 miejsc), jest w pobliżu kościoła=dom parafialny.Etapy są dość długie,około 30 km, w niewielkich miescowościach po drodze,niewiele sklepów,są nieliczne restauracje.W miarę pozyskiwanych nowych informacji od opiekunów DROGI, będę informował na forum.   

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2017-07-23 18:09:07


Wspaniala wiadomosc. Poniewaz zamaierzam w przyszlym roku powtorzyc cudowne Camino Polako wiec dodam odcinek litewski. Zglosze sie do Ciebie Bogdan w przyszlym roku o dokladne dane. A zreszta moze dasz sie namowic na pielgrzymowanie w maju w starym skladzie. Pozdrawiam ´Teresa

www.teresa-on-tour.de

NOWY! Autor: Ruda | Dodano: 2017-07-24 08:01:13


Super, dzięki za informacje. Czy szcegóły  trasy są/będą dostępne gdzieś w necie tzn jakieś strona, itp? Może możesz podlinkować, podpowiedzieć?

Ruda

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2017-07-24 15:12:10


We wrześniu może będzie więcej informacji.Litwini chcą do tego czasu oznakować DROGĘ od Kowna i potem napiszą przewodnik.Same mapy przebiegu od miejscowości PUNIA do granicy LT/PL) szlaku już mam,jeden etap i "pół" innego (przed samą granicą z PL) widziałem,byłem. jest to jednak zbyt mało informacjI (noclegi,sklepy,restauracje,bary...).Dobrze oznakowano.

NOWY! Autor: Ruda | Dodano: 2017-07-25 11:59:36


Dzięki.

Ciekawi mnie ta trasa.

Ruda

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-04-13 11:08:39


CAMINO LITUANO  jest już oznakowane muszelkami i strzałkami od KOWNA (a dokladnie POZAJŚCIA=PAŻAJSLIS,to w granicach administracyjnych KOWNA, można dojechać autobusem miejskim) do granicy litewsko-polskiej,to dokladnie 201 km, osiem etapów do SEJN  już na CAMINO POLACO.Na stronie internetowej www.caminolituano.com, po litewsku i po angielsku informacje o noclegach,mapy etapów, o zabytkach, długość etapów itp. Bardzo dobrze zrobiona strona.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2018-04-14 00:57:04


@Bogdan

Dzięki za informację.To bardzo miła wiadomość!

Być może jeszcze w tym roku,przy okazji zaliczenia trasy Green Velo wpadnę do Kowna i  przejadę Camino Lituano ,oraz Camino Polaco/pieszo już nie mam siły/  Zachęcam  wszystkich w te piękne rejony Litwy i Polski.

Pozdrawiam.Andrzej

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-04-15 22:02:57


@ANDRZEJ

 po wędrówce napiszę do CIEBIE i opwiem jak było.

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2018-04-15 22:50:53


@Bogdan

Dziękuję bardzo i czekam na wieści .Dobrej Drogi.

Andrzej

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-05-01 21:01:23


Przed godziną dowiedzialem się,że na ulicach KOWNA , w powierzni chodników, zamontowano już kilka mosiężnych muszli św. Jakuba.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-05-19 06:29:58


CAMINO LITUANO oznakowana DOSKONALE. Dośc długie etapy,ale nie przekraczające 30 km.

Drogi, po których przebiega szlak w dużym procencie szutrowe lub żwirowe.Noclegi w cenie 8-11 Euro, w czystych pomieszczeniach (hotele,albergue,kwatera prywatna,dom opieki). W niektórych miejscach noclegowych nie podają posiłków. Sklepy spożywcze na szlaku, zaopatrzone bardzo dobrze.Porozumieć się można:ze starszymi osobami - po rosyjsku,z młodymi po angielsku.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-05-21 20:17:02


KTO CHCIAŁBY IŚĆ NA CAMINO LITUANO TO NA ICH STRONIE INTERNETOWEJ JEST INFORMACJA (PO ANGIELSKU),ŻE OD 27 MAJ PRZEZ SIEDEM DNI PÓJDZIE NIEWIELKA GRUPKA OD KOWNA (KAUNAS) DO ŁOŹDZIEI(LAZDIJAI).www.caminolituano.com.BYLIŚMY,WIDZIELIŚMY, PRZESZLIŚMY. jESTY SUPER.

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2018-07-14 21:18:00


Witam, czy możecie podać jakieś dokładniejsze informacje o Camino Lituano, interesuje mnie droga z Ogrodnik do Wilna. Na oficjalnej stronie litewskiej nie mogę się doszukac rozpiski etapów i informacji o noclegach. Jesli ktoś, cos wie, to bardzo proszę o pomoc. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę. Pozdrowienia dla wszystkich pielgrzymow!

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2018-07-14 22:08:57


Z tego co ja widzę na mapie Waymarked Trails-Hiking  to szlak  obecnie jest wytyczony tylko z Dusznicy  do Altytus czyli mniej wiecej w połowie drogi do Wlina

https://hiking.waymarkedtrails.org/#?map=12!54.2091!23.4866

 

 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-07-15 10:54:13


CAMINO LITUANO JEST OZNAKOWANE Z KOWNA PRZEZ ALYTUS DO SEJN, DALEJ CAMINO POLACO (TU SŁUŻE SZCZEGÓŁOWYMI INFORMACJAMI O ODCINKU OD GRANICY DO GIETRZWAŁDU). NIE MA JESZCZE OZNAKOWANIA MUSZELKAM I STRZAŁKAMI OD WILNA, MIEJSCA NOCLEGOWE SĄ W PRZYGOTOWANIU. NATOMIAST IDĄC Z WILNA MOŻNA , MNIEJ WIĘCEJ W POŁOWIE DROGI DO GRANICY Z POLSKĄ, CZYLI W ALYTUSIE, SKORZYSTAĆ Z INFORMACJI O DRODZE O NOCLEGACH ZE STRONY:www.caminolituano.com   ,GDZIE PODANE  SĄ ETAPY NA ODCINKU OKOŁO 100 KM. WIEM, ŻE LITWINI PRACUJĄ DALEJ NAD CAMINO W STRONĘ GRANICY Z ŁOTWĄ A DROGA OD WILNA JEST DALSZYCH PLANACH.ANALIZOWALEM MOŻLIWOŚCI NOCLEGOWE OD STRONY WILNA, TO NP. PIERWSZY ETAP DO TROK (TU KWATER PRYWATNYCH DOSTATEK).DALEJ NIE SPRAWDZONE PROPOZYCJE:WYSOKI DWÓR (AUKSTODVARAS) TU BARZO  DOBRE KWATERY PRYWATNE.DALEJ BUTRYMAŃCE (TU KOŚCIÓL) MOŻE SKONTAKTUJ SIĘ TU Z PROBOSZCZEM???W SPRAWIE NOCLEGU. NASTĘPNIE PUNIA - TU JUŻ JEST PRAWDZIWE ALBERGUE (BYŁEM , ZNAM DOBRZE URZĄDZONE DLA PIELGRZYMÓW). TO JUŻ MIEJSCOWOŚĆ ETAPOWA TEJ CAMINO LITUANO IDĄCEJ Z KOWNA.SZCZEGÓŁY PYTAJ NA MÓJ ADRES EMAILOWY:boguskrowa@op.pl. JEŚLI NAPISZESZ DO MNIE TO PODAM NUMER TELEFONU KOMÓRKOWEGO.

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-09-06 12:16:39


Litwini zapraszaja na wspolna wedrowke w dniach 5-9 pazdziernika 2018 CAMINO LITUANO - na nowo oznakowanych etapach od PABERZE do KAUNAS ca.90 km (15-30 km/dzien).Szczegolowe dane na stronie www.caminolituano.com

 

 

 

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2019-03-04 19:56:14


CAMINO LITUANO  jest już oznakowane muszelkami i strzałkami od miejscowości PEBERŻE przez KOWNO ,ALITUS do granicy z POLSKĄ.Obecnie trwają prace znakowania szlaku od granicy z Łotwą, od miejscowości ŻAGORY w kierunku miejscowości SZAKINÓW (tu nocleg), dalej do GATAUCIAI (tu nocleg w budynkudawnej poczty, na terenie kempingu SUNNY NIGHTS),następnie GÓRA KRZYŻY (na pólnoc od SZAWLI, gdzie był papież JAN PAWEŁ II),dalej w kierunku Peberże i już od tej miejscowości są muszelki i strzałki i miejsca noclegowe.Miałem przyjemność przejść wczoraj 10-kilometrowy odcinek CAMINO LATVIA (ŻAGORY-AUGSTKALNE) gdzie poznałem CAMINOWICZÓW nowoorganizującej się społeczności caminowej na ŁOTWIE.Super trasa, w lesie, cisza, spokój droga początkowo przebiegała wzdłuż granicy LT/LV,Szliśmy niejako "pod prąd" CAMINO LATVIA, było to pierwsze,międzynarodowe, rozpoznawcze przejście tego nowego camino.Łotysze będą znakować wiosną i latem swój szlak. Kto chciałby wybrać się około 12 maja na CAMINO LITUANO - zapraszam.W maju ubiegłego roku przeszliśmy (GERTI, BRUNO i ja) od Kowna przez Alitus do Sejn.Jeśli będą pytania dotyczące tej DROGI piszcie na mój adres emailowy- odpowiem we miarę swojej wiedzy w temacie.

NOWY! Autor: boguskrowa@op.pl | Dodano: 2019-03-16 18:48:27


LITWINI, ŁOTYSZE I ESTOŃCZYCY chcą utworzyć wspólną DROGĘ  JAKUBOWĄ = VIA BALTICUM. Prace na Litwie dobiegają końca (w maju będzie oficjalne otwarcie całej CAMINO LITUANO od granicy z Łotwą do gnranicy z Polską. Estończycy mają już wytyczone trasy, ale oznakowanie będą robić w maju i czerwcu. Natomiast Łotysze robią rozeznanie w terenie.

Byliśmy w 2018 roku na CAMINO LITUANO, Super noclegi ( średnio 10 Euro), drogi w przeważającej mierze to żwirow-szutrowe, mało asfaltu, wyżywienia troche droższe niż w Polsce.Cisza, spokój i ta ....PRZYRODA. 

NOWY! Autor: BOGDAN | Dodano: 2019-04-16 05:51:46


13 maja ruszamy na CAMINO LITUANO. Do przejścia 7-8 etapów. i ponad 200 km.Buen Camino

 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2019-05-15 17:51:47


WRÓCIŁEM Z TYGODNIOWEJ WĘDROWKI NA CAMINO LITUANO. BYLO SUPER MIMO POGODY W KRATKĘ. WĘDRUJĄ TAM CIEKAWI LUDZIE (ZE MNĄ SZEDŁ POETA Z PRETORII=RPA). ON WEDRUJE AŻ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA m.in. NA CAMINO POLACO TEŻ. dZIŚ RANO WYSZLIŚMY Z KIEJDAN....ON DALEJ PIESZO KOLEJNY ETAP CAMINO LITUANO.... DO GRANICY LITEWSKO POLSKIEJ DOTRZE OKOŁO 26 MAJA ....JA NATOMIAST DO DWORCA AUTOBUSOWEGO I POWROT DO DOMU.