Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino nadbrzeżne 2016 - Porto - Santiago

NOWY! Autor: Joanna Gn | Dodano: 2017-07-24 17:44:42


Dłuuugo zbierałam się, żeby napisać relację z ubiegłorocznej pielgrzymki z Porto do Santiago, trasą nadbrzeżną.

Zostałam zmotywowana przez znajomych, którzy wybierają się w przyszłym tygodniu tą sama trasą. Postanowiłam krótko opisać naszą trasę i zebrać różne wskazówki, które nam pomogły w drodze. Przygotowując się do wyprawy korzystałam z zasobów internetu. Sporo dowiedziałam się z tego forum i różnych przewodników napisanych w języku polskim i angielskim.

Wiele praktycznych wskazówek odnośnie zawartości plecaka wyczytałam w internecie, ale też dostałam od znajomych, którzy na Camino już byli.

Nasza wyprawa rozpoczęła się 25.07.2017 w Warszawie. Lecieliśmy do Lisobony w której spędziliśmy kilka godzin. Następnie autobusem do Fatimy gdzie udaliśmy się na nocleg do albergi za bazyliką ACOLHIMENTO S.BENTO LABRE. Wymagają paszport pielgrzyma ale my nie mieliśmy ich jeszcze. Wyjaśniliśmy, że ruszamy z Porto i tam kupimy credenciale. Nie było problemu, żeby skorzystać z noclegu. Schronisko było prawie puste.

Acolhimento S. Bento Labre, tel.: 249539683; 916263489. Mieści się ono tuż za parkiem, po drugiej stronie ulicy - wychodząc z Bazyliki w stronę zachodnią. Zaledwie 5 minut drogi.

Kobiety śpią w osobnej sali, mężczyźni w osobnej. Kuchnia bez palnika, kuchenka mikrofalowa, lodówka, naczynia. Możliwość ręcznego wyprania ubrań. W pokoju koce, ręczniki, świeża pościel – prześcieradło. Zamykają o 23.00 więc do tego czasu trzeba być jeśli wcześniej chcemy przespacerować się po Fatimie.

Koszt dojazdu z Lizbony do Fatimy wyniósł nas 10,20 Euro za osobę – bilet studencki, o taki poprosiliśmy przy kasie.

Koszt dojazdu z Fatimy do Porto – 14,90 euro – studencki.

Na drugi dzień około południa udaliśmy się autobusem do Porto.

Tam od razu do albergi w której nocowaliśmy. Świetne miejsce, jak na Porto – tanie.

Albergue de peregrinos Porto. Nocleg kosztował 10euro. Jest to alberga prywatna, bardzo dobre warunki, kuchnia w pełni wyposażona, toalety i prysznice w

bardzo czysto utrzymane. Alberga jest na trasie do Camino wychodząc z Katedry w Porto i idąc za strzałkami na pewno na nią traficie.

Adres: R. do Barão de Forrester 954, 4050-350 Porto, Portugalia

Telefon: +351 22 014 0515

Na miejscu w allberdze kupiliśmy nasze credenciale i hospitalero zarejestrował nas w „systemie” pielgrzymów.

W Porto Biuro informacji Turystycznej na Rua Clube dos Fenianos 25 obok ratusza. Tam można dostać dobrą mapę ze szlakami do Santiago.

28.07.2016

Porto – Labruge (ok. 20km)

Udaliśmy się do Katedry na godzinę 11.00 aby rozpocząć naszą pielgrzymkę Eucharystią. Stamtąd rozpoczęliśmy nasze wędrowanie.

Przy wyjściu z miasta można trochę się pogubić. Gdy szliśmy były remonty dróg i oznakowania szlaku miejscami „znikały”.

W pewnym momencie szlaku z Porto jest rozwidlenie na Camino Centrale i Camino da costa (czyli szlak wybrzeżny). Po skręcie w prawo jest Camino da Costa. Żeby nie zgubić szlaku warto iść Rua de Santiago (po lewej jest bar) i skręcamy w prawo w tą ulicę.

Nie jestem pewna jak teraz tam jest z oznakowaniem szlaku. My chwilę tam kluczyliśmy.

Planowaliśmy dojść do Vila do Conde, ale wystartowaliśmy Mszą Świętą w Katedrze o 11.00, która skończyła się w okolicach 12.00 więc doszlibyśmy do Vila do Conde bardzo późno. Był to nasz pierwszy dzień wędrówki więc postanowiliśmy zejść bliżej do Labruge. Na trasie droga do albergi jest bardzo dobrze oznakowana. Idzie się trochę długimi, brukowymi ulicami.

Alberga S. Tiago w Labruge jest umiejscowiona na terenie szkoły podstawowej. Znajduje się jakieś 1,5 km od plaży. Kuchnia wyposażona, dwa palniki elektryczne, łazienka. Sale zbiorowe jedna na parterze, druga na piętrze. Nocleg donativo.

My spotkaliśmy sympatyczną opiekunkę albergi, fryzjerka pracująca naprzeciw albergi, gdy szukaliśmy wejścia na ogrodzony teren szkoły od razu nas zauważyła, zaprowadziła do środka i wszystko pokazała. Niedaleko albergi sklep.

29.07.2016

Labruge – Marinhas/Esposende (ok. 35km)

Dotarliśmy do Marinhas, ale alberga jest w Esposende (jakieś 3,5 km od Marinhas taka jakby dzielnica Marinhas). ulicy Avenida S. Sebastião tel 253 964 720/ 967 611 200.

Albergue prowadzone przez portugalski Czerwony Krzyż. Jest pralnia z pralką, łazienki z prysznicami, kuchnia i duży „salon”. Darmowe wifi, niedaleko mały market. Alberga była wówczas donativo.

 

30.07.2016

Marinhas/Esposende – Viana Do Castelo (ok 21km)

Pod koniec tego odcinka dochodzimy do mostu drogowego Puente Eiffel na N13. Po drugiej stronie rzeki jest już Viana do Castelo.

Na prawo od mostu Pousada de Juventude.

Przy przejściu mostem drogowym na trasie N 13: albergue Sao Joao da Cruz mamy tuż po zejściu z mostu. Kierujemy się do widocznego po prawej, za drogą kościoła oo. Karmelitów Bosych(Igreja do Carmo)

Uwaga trzeba zejść z mostu po schodach, które są po lewej stronie mostu przejść pod mostem i skręcić w lewo i po chwili jesteśmy na miejscu. Idąc dalej mostem zostaniemy oddzieleni od kościoła linią kolejową, która biegnie pod mostem drogowym. Alberga prowadzona przez Karmelitów. „S. Joao da dos Caminhos”. Otwierana o 15.00. Wejście do recepcji jest od strony głównej ulicy, tuż przy kościele Karmelitów, po rejestracji opiekun zaprowadził nas w boczną uliczkę i tam przez boisko weszliśmy do budynku schroniska. Hospitalreo rozdał nam czyste pościele i koce oraz poduszki, pokazał co gdzie jest. Bardzo miły i uprzejmy człowiek. Jest kuchnia z kuchenką mikrofalową, oraz mała „jadalnia” która w szafie skrywa różne talerze, miski i sztućce. Sklep jest po drugiej stronie ulicy. Cena za nocleg w pokoju zbiorowym 5 euro. Podobno jest możliwość noclegu w jednoosobowym z łazienką za 12 euro.

 

31.07.2016

Viana Do Castelo – Guarda (Guarda jest już w Hiszpanii, granice przekrczaliśmy promem, koszt ok 2 euro, UWAGA prom kursuje co godzinę z przerwą o 13.00 do 18.00 podobno w lipcu i sierpniu kursuje do 21.00. Nie kursuje w poniedziałki! (ok 35km) Uwaga na różnicę czasową między Hiszpanią a Portugalią.

Spaliśmy w alberdze miejskiej, schronisko miejskie ul. San Bernardo ale wejście od Puerto Rico, dobrze oznaczone do niej dojście na szlaku. Koszt 6 euro, łazienki, kuchnia, łóżka czyste zadbane, sporo miejsca. Przyjmował nas Antonio, hiszpan, który z zmaiłowania uczy się POLSKIEGO! To było spore zaskoczenie.

1.08.2016

Guarda – Mougas (ok. 20km)

W Mougas trafiliśmy na prywatną albergę Aguncheiro, nocleg 10euro, spokój, cisza, czyste łazienki i łóżka, jedynie brak kuchni i jakichkolwiek naczyń. Tylko mikrofalówka. Obok jest bar w którym można coś zjeść (ceny turystyczne pewnie dlatego że w okolicy nie ma zupełnie nic!) poza oceanem. Poprosiliśmy właścicielkę o jakieś szklane naczynie, dzięki temu mogliśmy zagotować wodę w mikrofalówce. Najbliższy sklep ok. 3 km na terenie campingu. Ale w ciągu dnia ma przerwę na sjestę ok. 13.00. Otwierany dopiero o 17.30 czynny do 22.00).

Alberga jest tuż nad samym oceanem, od wody dzieli ją wąska droga i kamienista plaża. Jest tu bardzo cicho i spokojnie.

 

2.08.2016

Mougas – A Ramallosa (ok. 18 km)

Alberga tylko prywatna, nocleg 15 euro w pokojach jedno lub dwuosobowch. Brak kuchni(w recepcji powiedziano nam że kuchnia będzie za rok). Bardzo spokojne miejsce. Jest to jakiś ośrodek rekolekcyjny chyba. W okolicy różne bary, restauracje i sklepy.

Z tego co znalazłam w internecie, nazwa tego miejsce to Guesthouse Pazo Pias. Czyli pensjonat. Być może w mieście znajduje się alberga publiczna.

 

3.08.2016

A Ramallosa – Radonela (ok. 30 km) (Tu był problem z miejscami w albergach i dotarliśmy do albergi w Paroquia o Viso jakieś 7 km za Radondela)

Ten odcinek drogi postanowiliśmy przejść za główną drogą samochodową, zbaczając trochę ze szlaku, jednak szlak spotykaliśmy co jakiś czas. Było nam krócej no i sprawnie przeszliśmy przez ogromnie portowe miasto Vigo.

W Redondeli brak miejsc (to schronisko jest legendarne i zazwyczaj są tam wielkie kolejki na długo przed otwarciem) Otwierają o 13.00.

Idziemy dalej z przygodami trafiamy do Parroquia o Viso i w prywatnej alberdze nocujemy za 10euro.

Estrada de Soutoxuste, 45 - O Viso (Concello de Redondela)

telefon: 617 292 598

Zawsze można zadzwonić i zarezerwować miejsce.

 

4.08.2016

Paroquia o Viso – Barro (ok 25km)

Wyruszamy bardzo wcześnie, docieramy do Barro. Albergue da Portela w Barro

 klimatyczna choć śpimy na materacach w mało przyjemnym pomieszczeniu. Właściciel preferuje raczej pielgrzymów hiszpańskich...

W budynku obok są miejsca noclegowe z łóżkami, kuchnia i łazienki. Nocleg ok. 6 euro. Można zjeść zbiorową kolację za 7 euro i co łaska można zostawić w kuchni za produkty śniadaniowe (warzywa, chleb) w pobliżu zupełny brak sklepów i barów.

Lugar a Cancela, 21, 36692, Pontevedra, Hiszpania

Telefon: +34 655 95 28 05

 

5.08.2016

Barro – Valga (ok 21km)

Alberga w Valga bardzo czysta i komfortowa, nocleg 6 euro, kuchnia, pralnia z pralką (płatną 4,5 euro) czysto, spokojnie. Jedynie w łazience brak zasłonek między natryskami więc robią się kolejki JSklep w miejscowym barze (ceny z kosmosu J ) otwierają o 13.00 należy opuścić do 8.00.

 

6.08.2016

Valga – Teo (ok 20km)

Alberga w Teo, 6 euro, kuchnia słabo wyposażona, łazienka bez żadnych zasłonek między natryskami...

Vilares de Calo, s/n, 15866 Rúa de Francos, La Coruña, Hiszpania

Telefon: +34 606 98 48 35

 

7.08.2016

Teo – Santaigo de Compostela (ok. 11km)

Warto wyuszyć bardzo wcześnie. Teo nie jest dalego od Santiago i warto, naprawdę warto do Satiago wejść z samego rana. Brak tłumów umożliwia sprawne odebranie composteli w biurze pielgrzyma. Tam tez można zostawić bagaż w przechowali (2euro) i udać się od razu na grób św Jakuba i do samej bazyliki. Jeśli jest to niedziela, warto wcześniej (1,5h) zająć sobie siedzące miejsce i przeżyć Eucharystię dla pielgrzymów (o godzinie 12.00).

 

Dzień wcześniej zarezerwowaliśmy nocleg w alberdze Fin de Camino

15707 Santiago de Compostela, Prowincja A Coruña, Hiszpania

Telefon: +34 981 58 73 24

Koszt 9 euro za noc, można nocować więcej nocy. Ok. 20 min piechotą od centrum Santiago.

Na obrzeżach Santiago jest też polska alberga Monte do Gozo.

Polska msza w katedrze od pn do pt o 9.30  w bocznej kaplicy(jest podpisane).

 

8.08.2016

Wyruszamy autobusem (ok. 2,5h w jedną stronę) na Finisterrę. Warto było :)

 

Jeśli macie jakieś pytania - śmiało piszcie, ile będę mogła pomóc - chętnie pomogę.

Buen Camino!

 

 

 

 

 

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-07-24 20:48:42


1. Też nocowałem w S.BENTO LABRE w Fatimie i polecam. Pokierowali mnie tam do restauracji gdzie było bardzo tanie i duże menu dla pielgrzymów!

2. Jeśli chodzi o oznakowanie trasy w Porto po rozwidleniu na drogę centralną oraz costa, to zwyczajnie oznakowania nie ma :) Jest raptem może z 5 slupków na odcinku >10 km i to by było na tyle. Trasa na tym odcinku prezentuje sie tak:

https://www.endomondo.com/users/5698229/workouts/932831495

3. Pan Antonio w Guarda chwalił mi się nawet że jako dzwonek na telefonie ma "My Pierwsza Brygada" ;)

4. W Ramallosa nie ma innego schroniska niż Pazo Pias, ale jest schronisko jakieś 2-3km dalej, bo tam zostali odesłani pielgrzymi dla których brakło miejsca.

5. W Vigo nie bardzo można zboczyć ze szlaku, bo go tam zwyczajnie nie ma. Szlak urywa się krótko po wejściu do miasta i pojawia się ponownie dopiero kiedy z niego wychodzimy. Warto sprawdzić sobie na mapie gdzie należy iść.

6. W Teo faktycznie może i za dużo w kuchni nie ma, ale też nie ma tam blisko sklepu (jest jakieś 2-3km przed Teo, warto pamiętać jeśli ktoś chce gotować). Jest za to bar kilka minut od Albergue.

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2017-07-24 22:45:27


Super informacje, dzięki wielkie :-)

A nie wiecie, czy jest wcześniejsza Msza Święta w dzień powszedni w katedrze w Porto niż o godz. 11? 

NOWY! Autor: Irena | Dodano: 2018-03-05 13:19:24


Do Joanny

Wielkie dzięki za opis trasy camino. W maju idziemy tym samym szlakiem i bardzo nam się przyda. Mam pytanie - szłaś 11 dni. Czy to było wyczerpujące tempo dla Ciebie i o której mniej więcej dochodzilaś do noclegów?

Zmierzam do pytania czy można przyspieszyć tak (oczywiście w granicach rozsądku) aby zaoszczędzić jeden dzień na dojazd z SDC do Fatimy? 

 

NOWY! Autor: Irena | Dodano: 2018-03-05 13:23:33


Czy może ktoś wie jak dojechać z SDC do Porto OPO (lotnisko) tak aby zdążyć na ok 14 godzinę bo mamy odlot o 16 godz w sobotę.

NOWY! Autor: Marta | Dodano: 2018-03-05 14:12:22


Jeśli masz na tą podróż tylko 1 dzień to chyba najszybciej samolotem z przesiadką w Madrycie. Iberia ma bilety za ok 360 zł.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2018-03-05 20:51:39


Z Santiago do Porto kursują autobusy Alsy. Bilet w kwietniu kosztuje 20 euro. Buen camino

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-05 22:09:20


@ Irena

 

Z Santiago do Porto najpraktyczniej jest jechać autobusem hiszpańskim do Vigo i portugalskim z Vigo do Porto (można wysiąść od razu na lotnisku). Wtedy całość przejazdu wychodzi ok 20 euro i jest wiele połączeń. Bezpośredni autobus ALSA Santiago - Porto kursuje tylko raz dziennie (wyjazd z Santiago w południe, przyjazd na lotnisko w Porto o 14:50). Mając samolot o 16:00 - troszkę ryzykowne...


Trasę Santiago - Vigo obsługują autobusy MONBUS (8 euro), odjazdy prawie co godzinęhttp://www.monbus.es/en/routes-points-of-sale/153/travel-santiago-de-compostela-vigo


Natomiast Vigo - Porto (z przystankiem na lotnisku) AUTNA (12 euro)


http://www.autna.com/wp-content/uploads/2018/03/horarios-2018.pdf

W dni powszednie jest 5 kursów dziennie, w soboty i niedziele dwa, a od 24 marca trzy (o godz. 9, 12 i 19).

Chcąc dojechać spokojnie w sobotę na lotnisko na samolot o 16, można wyjechać z Santiago autobusem Monbus o 9.10 rano do Vigo, tam będzie ponad godzinę na przesiadkę na autobus Autna odjeżdżający o 12:00 i o 12:45 przyjazd na lotnisko w Porto.

Na obie części przejazdu bilety można kupić na dworcu albo u kierowcy. Nie ma potrzeby rezerwacji.
Należy pamiętać że w Portugalii czas jest przesunięty o godzinę.
Pozdrawiam!

 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-05 23:07:05


Taka porada praktyczna: jeśli zamierzamy iść szlakiem przybrzeżnym, zamiast kluczyć przez Porto, gdzie łatwo zgubić oznakowanie, prościej jest z Katedry zejść na brzeg rzeki Duero i iść wzdłuż brzegu do ujścia tej rzeki a potem wzdłuż oceanu aż do Matosinhos. Być może dodamy kilometr lub dwa w stosunku do przejścia przez środek miasta, ale na pewno jest to trasa spokojniejsza, z ładnymi widokami, nie da się zgubić, a do samego Matosinhos mamy jakieś alejki i promenady najpierw wzdłuż brzegu rzeki, a potem wzdłuż oceanu. W Matosinhos trzeba przejść przez most na rzece (chyba jedyny most) i na tym moście są już żółte strzałki.
W Matosinhos niedaleko plaży i portu jest informacja turystyczna oznaczona muszlą św. Jakuba gdzie można dostać pieczątkę i jakieś informację na temat Camino.  https://goo.gl/maps/W9eb7VbMxco

Idąc tą trasą w Porto mamy po drodze schronisko młodzieżowe
https://goo.gl/maps/e1DAwcvq9182
Niektórzy pielgrzymi je polecali, ja tam nie spałem, można rezerwować na bookingu:
https://www.booking.com/hotel/pt/pousada-de-juventude-de-porto.html

Nie jestem pewny czy w tym schronisku mają paszporty pielgrzyma, więc lepiej zaopatrzyć się w nie w biurze informacji (codziennie 9-19 w wieży) przy Katedrze w Porto.


Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-05 23:37:38


Z katedry w Porto do Matosinhos przez miasto jest 9,2 km
Z katedry do Matosinhos wzdłuż rzeki i oceanu jest 10,0 km
Czyli idąc wzdłuż oceanu zajmie nam to raptem 10 minut dłużej. Warto!
Mapka: https://goo.gl/maps/8hpXpyz9HRB2


Buen Caminho!

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2018-03-06 20:24:56


Hej. Prosze o informacje, która trasa portugalska jest lepsza? 

 

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-03-06 20:46:49


Masz rację Artur! Iść wzdłuż Duoro do samego oceanu. Schronisko młodzieżowe jest bardzo miłe, spałem tam w 2011roku. Credencial tylko w katedrze, w schronisku nie mają. Spanie w schronisku ostatniej nocy gdy ma się zamiar iść wzdłuż oceanu bardzo wygodne.

Pozdrawiam! Buen camino!