Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Via francigena

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-07-26 22:17:06


Witam serdecznie wszystkich caminowiczów szukam osobę lub osoby chętne do przejścia szlaku Via Francigena w przyszłym roku z Angli do Rzymu planuje ruszyć pod koniec maja i wrócić pod koniec lipca, spanie w namiocie, praktycznie zero wygód. Takie prawdziwe pielgrzymowanie . Jeżeli ktoś byłby chętny to proszę o info. 

NOWY! Autor: Mietek | Dodano: 2017-07-26 22:19:36


Super pomysł! Życzę z całego serca powodzenia.

Buen camino!

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2017-08-02 21:56:11


Wróciłam z La Plata / wycisk miałam spory w te upały/ i właśnie z napotkanymi pielgrzymami rozmawiałam o tej drodze...

NOWY! Autor: Lidia | Dodano: 2018-05-16 14:14:30


Ja wyruszam ze Sieny do Rzymu 24 maja 2018. Jeżeli ktoś będzie na tej trasie w tym okresie proszę o kontakt.

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2018-06-02 14:12:40


Witajcie, 

czy ktoś z Was ma doświadczenie z tą drogą? Chodzi mi o oznaczenie trasy i miejsca noclegowe? Czy wygląda to podobnie jak na drodze do Santiago, że są albuerge? Chciałbym na przełomie IX/X odbyć taką drogę.

Dzięki za odpowiedź,

Adam

NOWY! Autor: Dominik | Dodano: 2018-06-02 23:11:09


To zależy, z którą drogą do Santiago porównać. Szlak jest wyznaczony, na wielu etapach pokrywa się ze szlakami turystycznymi. Stosunkowo dobrze oznaczony, choć kilka razy rzeczywiście szczególnie przy przecinaniu autostrady zgubiliśmy szlak i straciliśmy sporo czasu. Problemem jest też to, że na dobrą sprawę w tym kierunku idzie kilka szlaków, które się zbiegają i rozchodzą po drodze, mają różne warianty, więc koniec końców wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale warto zaopatrzyć się w przewodnik/mapę, żeby wiedzieć, którą drogą chce się iść i ile to kilometrów będzie, bo warianty nieraz mocno nadrabiają trasy.

Co do noclegów, to przeszedłem odcinek od San Gimignano, więc o wcześniejszych etapach się nie wypowiadam, choć wnioskując z opowieści napotkanych pielgrzymów, jest tam podobnie. Na pewno nie ma co spodziewać się tłumów (poprawka: te 4 lata temu, kiedy szedłem tłumów nie było - nie wiem, jak teraz). Jest o wiele bardziej kameralnie i rodzinnie. Zasadniczo są 3 główne rodzaje albergów: przy parafiach/klasztorach - często donativo, standard znany z camino, często jakiś posiłek, propozycja wspólnej modlitwy itp.; prowadzone przez bractwa jakubowe - najlepsze, co może Cię spotkać - pielgrzymi przyjmują pielgrzymów - po królewsku - najlepsze doświadczenie z różnych pielgrzymek; prywatne schroniska, pensjonaty - duża różnica w cenie, znacznie bardziej odczuwalna niż w Hiszpanii. Nie pamiętam schronisk miejskich.

W większości są to małe miejsca, co zapewnia integrację z innymi pielgrzymami. Przez kilka dni szliśmy osobno, a nocowaliśmy razem czterema parami. Poznaliśmy się na szlaku i spontanicznie razem gotowaliśmy, organizowaliśmy przestrzeń (często schroniska były otwarte bez żadnego gospodarza i trzeba było samemu ogarnąć miejsce).

Dla mnie to było jedno z lepszych doświadczeń pielgrzymkowych: proste, spontaniczne, gościnne - z dala od profesjonalizacji (takie camino 20 lat temu mniej więcej).

NOWY! Autor: Adam | Dodano: 2018-06-03 14:49:51


Super, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź Dominik. Dwukrotnie przebyłem Camino do Santiago (drogą z Porto i Oviedo), ale teraz chcę odbyć bardziej indywidualną drogę - dlatego m.in.wybór Via Francigeny, jako tej mniej obleganej.

Planuję rozpocząć w Sienie. A możesz polecić jakis przewodnik? Trudno jest jakikolwiek znaleźć, nawet anglojęzyczny. Na oficjalnej stronie internetowej jest sporo informacji, ale jak masz na papierze, to jednak jest inaczej - lepiej ;-)

 

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2018-06-03 15:30:56


Jest wiele dobrych przewodnikow i stron internetowych: podaje niezla strone, ktora jest tez po angielsku, niemiecku, francusku, wlosku i hiszpansku http://www.viefrancigene.org/de/piedi/ . 

Ta strona podaje wszystko co potrzeba, noclegi, mapy z GPS. Z niej korzystalismy i ponizszego przewodnika w jezyku niemieckim.

 To bardzo dobry przewodnik z mapami "Via Francigena" - Wydawnictwo Rother. I jeszcze jeden przewodnik po niemiecku: Via Francigena von Lausanne nach Rom (Der Weg ist das Ziel) von Ingrid Retterath tz. Outdoor. Znajdziesz obie ksiazki w Amazon. Austryjackie wydawnictwo TYROLIA wydalo sporo tlumaczen z wloskiego.