Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Portugalskie nadbrzezne najciekawsze odcinki?

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2017-08-13 23:48:52


Rozpoczynamy Camino Portugalskie 1. wrzesnia. Planowalysmy przejsc szlakiem nadbrzeznym, czesc Camino Costa, ale mamy tylko 12 dni i wyszlo nam, ze odcinki beda musialy miec po ok 30 km dziennie przez 8 dni, krotsze dopiero od Redondeli. Z doswiadczenia na Norte wiemy, ze idealne dla nas sa dni po ok 20 km i co drugi, trzeci dzien 30 km. Dlatego musimy czesc trasy podjechac pociagiem lub autobusem.

Tutaj bardzo prosze o pomoc osoby, ktore szlak przeszly i moga nam podpowiedziec, ktore odcinki moznaby przejechac, a ktorych na pewno nie (ze wzgledu na ciekawe miejsca/koscioly/piekne widoki/etc). Z Porto planujemy wyjechac metrem, ale moze lepiej podjechac do Marinhas lub innego miasteczka po drodze. Wszelkie sugestie mile widziane.

Dziekujemy! Buen Camino!

 

 

 

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-14 02:36:13


@Iwona Portugues to nie jest Norte i fizycznie jest ZNACZNIE mniej wymagające, więc zalecam zastanowić się nad tą długością odcinków.

Jeśli chodzi o fragment który można ominąć to jedyne co przychodzi mi do głowy to przejscie przez Porto i przejście przez Vigo. Oba są słabo oznaczone, w zasadzie w Vigo w ogóle nie ma oznaczeń a w Porto wyjście na drogę Costa jest też praktycznie bez oznaczeń i w sumie nie ma tam nic ciekawego, ot maszerowanie przez miasto. Więc jeśli brakuje wam czasu to z czystym sumieniem możecie sobie to odpuścić. 

Jeśli macie presje czasu to zalecam dobrze się ustawić w Caminha z promami! Tzn sprawdzić kiedy kursują konkretnie, bo w niektóre dni promu w ogóle nie ma a w inne np. nie kursuje pomiędzy 11 i 15, więc można się tam trochę naciąć i zmarnować sporo czasu (szczególnie że po drugiej stronie wody jest już inna strefa czasowa i kolejna godzina w plecy).

 

NOWY! Autor: A. | Dodano: 2017-08-14 13:47:02


Właśnie wróciła z Camino. Najpiękniejsze odcinki da Costy, są między Porto a Pavoa de Varzim, Marinhas i do Vila do Conde. Niestety z Caminha musieliśmy iść do Valenca ze względów czasowych, ale warto faktycznie tam sprawdzić promy, bo kursują dość kiepsko.

 

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2017-08-14 17:42:53


@Iwona

Osiem dni to troszkę mało. Jazda autobusem w środku trasy to też trochę obciach. Jak spojrzycie na compostellę z wiedzą że nie przeszliście tak naprawdę tego co jest tam wpisane ?

Camino nabrzeżne jest pokonywane śrdnio przez 12 dni i wydaje mi się że to i tak szybko, ale na osiem dni proponuję Camino Inglese i jeszcze wam na Finisterrę wystarczy.

Nie pędźcie tak - to nie Tour de Camino.

Pozdrawiam

Krzysztof

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2017-08-15 01:29:52


Dziekuje.

@S. i A. swietne podpowiedzi! Sprawdzimy na pewno prom, zeby ewentualnie przyspieszyc i nie przegapic.

@Krzychu mamy 12 dni na calosc. Dla nas przejazd autobusem czy pociagiem to absolutnie nie jest obciach :-) Kazdy idzie swoje camino, a ostatnich 100 km na pewno przejdziemy na piechote.  

Pozdrawiam

 

 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-08-15 12:24:12


Schodząc od Se Catedral do rzeki Douro idziemy z jej biegiem do oceanu.Potem zawsze ocean po lewej .Nie sposób zabłądzić.W Caminha pytajcie o Rybaka

Mario ,"przemyca" motorówką do Hiszpanii  nas w 2015 przewiózł za  5 euro .Potem szliśmy do albrgi w Mougas.Potem z Mougas przez Bayone do ARamalosa..Tu bym wam radził złapać autobus do Vigo i jesteście jeden dzień do przodu.Buen Camino

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-15 18:56:06


Potwierdzam z przemytem przez wodę w Caminha ;) Jeśli promu nie ma to można w informacji turystycznej dostać telefon do hiszpana z motorówką który za 5e przepłynie z wami na drugą stronę. Plus tego rozwiazania jest taki, że lądujemy w innym miejscu niż po przeprawie promem i można przejść do A Guarda ładna drogą nad brzegiem morza.

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2017-08-15 21:14:46


@ Iwona

Droga z Porto bulwarami jest bardzo ładna. Nad brzegiem oceanu są zbudowane pomosty drewniane aż prawie do Vila da Conde. Idzie się bardzo szybko , a ocean z lewej jest wspaniały. Tak jak napisał Szymek Krusz oznakowanie trasy jest zbyteczne bo prowadzi ocean. W Vila da Conde zbaczasz do mostu bo musisz przeprawić się na drugi brzeg i dalej brzegiem lub da Costa. Tak możesz doiść do Viana de Castelo i tu masz możliwości podjazdu koleją która prowadzona jest wzdłuż oceanu do Caminha a dalej wzdłuż rzeki Minho aż do Valency de Minho. W kasie na dworcu podbijasz paszport i idziesz do Tui lub dalej do O Porrino lub Rodondeli gdzie szlaki się łączą. Masz zaliczoną część nadbrzeżną i dodatkowo przynajmniej 100 km wymagane. Pomyśl jak zaplanować początek trasy , a jest ona piękna. Część hiszpańską możesz zrobić w 5 lub 6 dni bez nadmiernego wysiłku.

Ryszard

NOWY! Autor: Iwona | Dodano: 2017-08-16 00:08:23


@Szymek, @S i @Ryszard - bardzo dziekuje, to dokladnie takie wskazowki o jakie nam chodzilo. Na pewno skorzystamy z opcji motorowki. Teraz zabieramy sie za dokladniejsze planowanie i powoli za pakowanie :-) Pozdrawiam

 

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2017-08-16 18:38:12


Hej, jestem aktualnie w Esponsede. Jako ze na trasie są dosłownie tłumy chcialbym zapytac czy jest i gdzie jakas alternatywa do Albergue w Viana do Castelo Sao Joao da Cruz? Pytam bo na stronie pisza ze jest tylko 12 miejsc

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-16 19:46:55


@Rafał w tym kościelnym albergue na 100% jest więcej miejsc niż 12, na moje oko to ze 20. Poza tym jest tam też albergue młodzieżowe z tego co pamiętam, a samo miasteczko jest spore więc są też hotele/hostele.

NOWY! Autor: Marcin&Ola | Dodano: 2017-08-17 21:24:58


@Rafał - rzeczywicie takie tłumy na drodze? Ruszamy 3.09 z Porto i trochę nas nastraszyłes:)

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-08-19 20:26:11


Korzystajcie z albergue przed duzymi miejscowosciami :) na trasie sa widoczne. Warto zatrzymac sie 2-4km wczesniej. W tym roku jest jakas makabra (wrocilismy 14.08). Wychodzilismy o 5.00 (tracac przepiekne widoki). W nastepnym roku wybieramy francuska - chcemy sie delektowac a nie gonic. W razie pytan podam albergue alternatywne. W Pontaverde jest w niewielkiej oddleglosci od Lidla super miejsce na nocleg.

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2017-08-20 11:23:11


@Edyta

Tak chyba wygląda sezon wakacyjny. W zeszłym roku szedłem nabrzeżne i dopiero w Redondella pojawiły się tłumy. Były momenty że w alberdze byłem sam albo we dwójkę/trójkę. Jeśli jest możliwość trzeba wybierać terminy poza sezonem.

Pozdrawiam

Krzysztof

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-08-20 13:03:17


Można się zaklikać http://www.caminador.es/?page_id=117

np. na tę mapę http://www.caminador.es/wp-content/uploads/2009/06/RELIEVE-PORTO-REDONDELA-Impr.pdf

Miłej niedzieli

Jago

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-20 13:43:13


@Edyta nie wiem czy dobrze cię czytam, ale sugerujesz że na Frances można sie delektować a nie gonić do albergue? To sie chyba mocno zdziwisz... Z moich obserwacji wynika że na Frances gonitwa jest nieporównywalnie większa niz na Portugues. Zresztą akurat trasa portugalska jest zupełnie pusta na odcinku Lizbona - Porto, dopiero od Porto pojawia sie więcej osób, a potem dopiero od połączenia szlaków jest tłok. W przypadku Frances jest tłoczno od samego początku, a ostatnie 100-200km to już autostrada.

Jeśli chcesz faktycznie móc sie delektować trasą i w ogóle nie myśleć o tym że nie będzie miejsca do spania to zalecam jednak Norte albo Via de La Plata.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-20 13:43:16


@Edyta nie wiem czy dobrze cię czytam, ale sugerujesz że na Frances można sie delektować a nie gonić do albergue? To sie chyba mocno zdziwisz... Z moich obserwacji wynika że na Frances gonitwa jest nieporównywalnie większa niz na Portugues. Zresztą akurat trasa portugalska jest zupełnie pusta na odcinku Lizbona - Porto, dopiero od Porto pojawia sie więcej osób, a potem dopiero od połączenia szlaków jest tłok. W przypadku Frances jest tłoczno od samego początku, a ostatnie 100-200km to już autostrada.

Jeśli chcesz faktycznie móc sie delektować trasą i w ogóle nie myśleć o tym że nie będzie miejsca do spania to zalecam jednak Norte albo Via de La Plata.

NOWY! Autor: rk | Dodano: 2017-08-20 14:07:39


Warto Camino doświadczyć nie jak tradycyjnego turystycznego szlaku do przewędrowania lub przejechania, ale jako drogi - podróży - samej w sobie - z otwarciem na nieoczekiwane, nieznane, wygodne, niewygodne. Im więcej nie-uprzedmiatawiania drogi, tym większy flow doświadczenia i możliwość bycia-rzeczywiście-w-drodze, a nie pokonywania jej. Ta droga wewnętrznie to raczej właśnie zostawianie, a nie gromadzenie, odpuszczanie sobie bardziej niż challengowanie. Camino stwarzać może przestrzeń na osobistą wewnętrzną podróż, o ile zielone światło na nią, lub choćby mrugające żółte z zielonym - damy sobie sami. I na siebie samych też w tej drodze znajdzie się właściwe miejsce :)

NOWY! Autor: Edyta | Dodano: 2017-08-20 17:20:17


@S, wlasnie chyba tak zrobie :) juz zaczynam plany na 2018

NOWY! Autor: adam | Dodano: 2017-08-20 18:10:46


A jeżeli chodzi o liczbę pielgrzymów, to więcej jest na Camino Costa, czy jednak na Centralnym Portugalskim szlaku? Widokowa która trasa jest ciekawsza?  Zaczynam swoje Camino 19 września i  cały czas się waham którą trasę wybrać. Zależy mi głównie na tym, aby ten czas spędzić z samym sobą i Panem Bogiem, ale także spotykając Go w napotkanym pielgrzymach.

Pozdrawiam :-) 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-08-20 18:37:45


@adam

Nie ma na to reguły. W wakacje pewnie ruch jest większy.My szliśmy maj/czerwiec to ciasno robiło się od Redondeli

 

NOWY! Autor: Justyna i Wojtek | Dodano: 2017-08-20 23:15:12


Czesc Caminowicze :) jestesmy "świezakami"ktorzy planuja przejscie trasa nadbrzezna jako podroz poslubna w miesiacu pazdzierniku. Czy ktoś z Was szedł ta trasa w tym m-cu? Czy to nie jest ryzykowne jezeli bedziemy szli pierwszy raz, nie znajac trasy gdzie robi sie juz ciemo i zimno? :) pozdrawiamy

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-21 01:39:51


@adam: myślałem że trasa Costa będzie mocniej oblegana od Centralnej, bo przynajmniej są tam ładne widoku a nie maszerowanie drogą przez wioski, ale paradoksalnie nie jest to prawda. Dużo więcej osób wybierało trasę Centralną i sporo z pytanych przeze mnie osób za jeden z powodów podawało... to że jest zwyczajnie krócej o kilkadziesiąt kilometrów.

@Justyna i Wojtek: nie wiem jak to wygląda w październiku, bo to już dość późno, musicie sprawdzić sobie jak wyglądają temperatury, opady i wschód/zachód słońca, ale to jest mimo wszystko bardzo prosta trasa (przy założeniu że chcecie iść odcinek od Porto!) i nie ma sie co specjalnie martwić. Niemniej to dotyczy odcinka od Porto na północ, bo gdybyście chcieli zacząć wcześniej, to sytuacja wygląda zupełnie inaczej -> noclegów jest mało a odcinki są długie.

NOWY! Autor: adam | Dodano: 2017-08-21 21:08:40


Dzięki za odpowiedź. Skłaniam się bardziej do Camino Centralnego, ale coś czuje, że do dnia rozpoczęcia wędrówki będę się wahał :-)

NOWY! Autor: piotrs | Dodano: 2017-09-20 16:46:19


Witam! Opracowuję trasę Camino, którą chcę przejść w przyszłym roku z żoną. Mamy zamiar zacząć w Porto i iść trasą Camino Nadbrzeżne do miejscowości Vila do Conde. Tam,  planujemy skręcić na trasę Camino Central w kierunku Rates. Poszukuję informacji (lub map), o tym, czy z Vila do Conde, do Rates jest wyznakowany szlak ? Dziękuję za wszelkie informację. Pozdrawiam 

NOWY! Autor: Magda | Dodano: 2017-10-05 11:12:23


Właśnie wróciłam z camino nadbrzeżnego, niesamowite wrażenia i widoki :) ludzi nie było dużo, ponoć znacznie więcej osób wybiera szlak centralny. Dopiero tłumy zaczęły się od Redondeli. Promem w Caminha przeprowailiśmy się popołudniu do A Gurda (kursował co godzinę i nie było żadnego problemu), ale nie kursował już rano i przedpołudniem, więc warto sprawdzać. Na odcinku od A Gurda przepięknie ale infrastkutura gorsza, mniej albergów, sklepów spożywczych itp. Jeśli ktoś szuka ciszy to idealnie, a towarszystwa też nie brakuje, ale nie są to tłumy, nie ma też dużych grup. Odradzam natomiast pobyt w Vigo, miasto bardzo zatłoczone, imprezy, deptaki niczym skumulowane Krópówki i warszawski Nowy Świat razem wzięte ;) ponoć najwązniejsze miasto regionu, ale niekoniecznie najpiękniejsze. Od Nigran szlak się rozdziela, nadbrzeżny prowadzi do Vigo (ocean widzimy już tylko przez jakiś czas, potem zaczyna się zatoka i port, które już nie są takie ładne), drugi natomiast prowadzi do alberga w innej miejscowości.

Na odcinku Porto-Caminha nie było problemów z miejscami w albergach miejskich (koszt około 5-6 Euro). (wrzesień/październik 2017).

NOWY! Autor: Kamilak | Dodano: 2017-10-09 09:40:35


Właśnie wróciła z Camino. Najpiękniejsze odcinki da Costy, są między Porto a Pavoa de Varzim, Marinhas i do Vila do Conde. Niestety z Caminha musieliśmy iść do Valenca ze względów czasowych, ale warto faktycznie tam sprawdzić promy, bo kursują dość kiepsko.

 

 

_________________________

umowa kupna sprzedaży samochodu

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2017-11-27 20:52:12


mija rok o czasu gdy ruszyliśmy na Camino portugalskie drogą nadbrzeżną; było wspaniale! jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia, którą drogę wybrać to pojecam ją na 1000%. Dla wzrokowców na zachętę mogę podzielić się jeszcze zdjęciami z tej trasy i relacją: https://zyciejakwyprawa.wordpress.com/category/camino-de-santiago/

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-15 19:06:46


 Witajcie, wybieram się w czerwcu na Camino, myślę o trasie z Porto. Kilka lat temu szłam Camino Norte, niestety z powodu kontuzji musiałam przerwać drogę po 6 dniach - odcinek asfaltowy mnie dobił. Właśnie tego typu nawierzchni bardzo się obawiam. Stąd też moje pytanie do tych, którzy przebyli drogę z Porto do Composteli. Jak wyglądają poszczególne odcinki, czy większość drogi to polne i leśne dróżki czy raczej pobocza dróg uczęszczanych przez samochody?  Będę wdzięczna za informacje. Pozdrawiam serdecznie. Kasia     

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-15 22:19:21


Kasia do @ Kasia

Ja też wybieram się w czerwcu z Porto - napisz do mnie konkret5552wp.pl

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2018-04-16 01:05:23


@Kasia

Jest wszystko co chcesz :-)

Odcinek portugalski to podesty, drogi polne, ale również szutrowe. Część Galicyjska to odcinki przez lasy, drogi asfaltowe i polne.

Fajnie się idzie odcinek od A Guarda do A Ramallosa - bardzo widokowy i "przewiewny", a do tego droga dla rowerów .  

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-16 13:03:55


Dziękuję.  Postanowione. Trzymajcie kciuki.  

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-16 14:48:50


@Kasia,  napisalam,  ale adres e-mail jest błędny 

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-04-16 22:19:21


Kasia do @ Kasia

Ja też wybieram się w czerwcu z Porto - napisz do mnie konkret555@wp.pl

Kto jeszcze idzie w tym terminie?

NOWY! Autor: ks. Zbyszek | Dodano: 2018-07-23 21:49:47


Pozdrawiam. W tym roku bylem na Camino Invierno z Ponferady. Przepikna trasa, pusta, widokowa najpiekniejsza a przeszedlem juz cztery. Polecam. Z Bogiem.

 

NOWY! Autor: Marcin Walecki | Dodano: 2018-12-23 06:45:10


Witajcie,

pragnienie w sercu do kilku lat, ale ... w przyszłym roku z moją córeczką ;-) obecnie 14 lat chcielibyśmy pójść na Camino i prosimy Was o rady co do wyboru trasy (piszę w dziale Camino portugalskie, ale ... ) , może jakieś inne wskazówki ; wakacje a w zasadzie środek wakacji plus minus (zmiana szkoły, dokumenty itd) , inaczej nie da rady, czas to około 14 dni maksymalnie najlepiej z powrotem do PL ; sprawnościowo Ona dużo lepiej ode mnie, proszę uwzględnijcie dostęp do noclegów, no i u nas ważne również koszty (choroba syna). choć tutaj pewnie dużych możliwości nie będzie, z jednej strony chciałbym, aby nacieszyła oczy pięknem stworzenia (nigdy nie była poza granicami tak naprawdę) z drugiej znam ducha wędrówki wgłąb samego siebie, pozdrawiam świątecznie (z oddziału szpitalnego wraz z synem) i życzę dużo radości i łaski z Bożego Narodzenia i dużo ludzkiej życzliwości na każdy dzień, M.W.