Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! UWAGA! Oszust na Camino Frances!

NOWY! Autor: Pelegrino | Dodano: 2017-08-21 14:54:49

Słynny polski oszust Zdzisław Fałszywy Hrabia upatrzył sobie Camino, gdzie wyłapuje swoje ofiary przedstawia się jako Zdzisław Wajda muzyk, dźwiękowiec pracujący przy nadłynniejsxych produkcjach filmowych, miliarder. Mówi, że jest chory na białaczkę i jeszcze w tym roku umrze. Oczywiście ma problemy z kartą i zablokowane konts, a potrzebuje drogich leków, itd.

Ostatnio widziano go w Albergue A Santiago w Belorado. Idzie w kierunku przeciwnym. W Polsce zbany jako Zdzisław Hrsbia Muszyński, okolog ginrkolog, który leczy seksem kobiety (serio sprawdzie w necie). Mały, bardzo chudy, z siwym wąsem. Krótko istrxyżonu ok 60 lat. Wbudza zaufanie. Oddiedział 5 lat za gesłt i oszustwa.

Uważajcie na niego.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-08-21 20:39:22

Mam nadzieje że nie poddałaś/poddałeś się leczeniu! ;)

NOWY! Autor: Nessy | Dodano: 2017-08-22 12:18:25

To nie fake, spotkałam tego oszusta pod koniec lipca w okolicach Rabanal, szedł w przeciwną stronę. Rozmowę zaczyna od historii z blokadą konta. To chory psychicznie człowiek, tak lawiruje w swoich kłamstwach, tak płynnie wszystko opowiada, bez najmniejszego zająknięcia. Kiedy go spotkałam był w barze, zaczął opowieść o swoim braku pieniędzy, wtedy mój wzrok padł na papierosy, które trzymał, zauważył to i nawet bez mojego pytania rzucił, że miał szczęście, że Guardia Civil dała mu paczkę (jasne, bo nie mają nic innego do roboty), od razu wytłumaczył się też z picia piwa - z powodu białaczki nie może pić wody nieprzegotowanej. Powiedział też, że szlakiem idzie w intencji chorych dzieci, bo dla niego już za późno i zareklamował swoją stronę na fb, więc można sobie obejrzeć jak ten Pan wygląda https://www.facebook.com/wdrodzedosantiago/ 

NOWY! Autor: J. i M. | Dodano: 2017-08-22 15:36:35

My mielismy (nie)przyjemnosc spotkac tego czlowieka dokladnie 13 czerwca 2017 w Boente. Tego dnia strasznie lalo, wszyscy w albergue mieli brudne i przemokniete buty i suszyli peleryny. Zdzislaw wszedl w czysciutenkich sandalach i bialych spodniach, wygladalo to tak jakby dopiero co wysiadl z samochodu. W schronisku bylismy jedynymi Polakami i Zdzislaw dolaczyl do naszego towarzystwa. Przez szesc godzin opowiadal nam o swojej chorobie (białaczce), o zyciu w luksusie, o celebrytach z ktorymi sie przyjazni i ze zona nie zyje, a corka w Australii. Ze jest dzwiekowcem i ze pracowal ze Spilbergiem przy "Liscie Schinlera" i Polanskim przy "Pianiscie" i z roznymi innymi znanymi rezyserami i ze jest bardzo zamozna osoba, ale nieoczekiwanie znalazl sie w trudnej sytuacji, bo zablokowal sobie karte razem z kontem i jest bez grosza, a lekarstwa sie koncza. Na rece miał zegarek (jak twierdzi) za 15tys€ i obraczke z brylantami. Opowiadał, ze kupil te cuda za nominacje do oscara za dzwiek do "Listy Shindlera". Jest w tym wszystkim niesamowicie przekonujacy... Po kilku dniach spotkalismy go jeszcze w polskim albergue na Monte do Gozo... Podobno oszukal sporo osob, a jedna kobiete okradł z wszystkich pieniedzy i dokumentow. Kobieta nie miala jak wrocic do domu. Sprawe oczywiscie zglosila na policje, wiec Zdzislaw od kilku miesiecy jest poszukiwany... UWAZAJCIE NA NIEGO i piszcie jak sprawy sie dalej tocza... Buen Camino

NOWY! Autor: Nessy | Dodano: 2017-08-22 16:19:41

Tak jak tu osoby wspomniały, ten człowiek naprawdę budzi zaufanie w rozmowie, jest niesamowicie przekonujący w tym wszystkim, co jest trochę psychopatyczne. Gdy go spotkałam robił też straszną antyreklamę polskiemu schronisku na Monte do Gozo, każdej napotkanej osobie opowiadał jak to prowadzący je ksiądz go oszukał, źle potraktował, jak całe albergue popada w ruinę a wolontariusze chcą okraść każdego pielgrzyma.

NOWY! Autor: ilona | Dodano: 2017-08-22 18:11:55

To chyba o tym kimś jest tutaj też mowa: 

https://www.facebook.com/groups/CaminoDeSantiagoPolska/permalink/1389603027797268/

NOWY! Autor: J. | Dodano: 2017-08-22 19:54:05

To jest dokładnie ten człowiek. Jak widać znany celebryta :) http://www.pudelek.pl/artykul/106547/polski_hrabia-onkolog_leczy_kobiety_seksem_przedstawial_sie_jako_lekarz_tesc_antonio_banderasa_lub_ksiaze/

NOWY! Autor: Naiwna | Dodano: 2017-08-23 08:55:58

Też spotkałam tego człowieka na swojej drodze. I bylo tak jak piszą poprzednicy. Wzbudza współczucie, a swoje historyjki opowiada bardzo przekonywujaco. Tak mnie zbajerował, ze nie umialam rozsądnie ocenić sytuacji i dałam mu 10€. Pozniej sie dowiedzialam, ze byli tacy co dawali 50€ i nawet wiecej. Zdzislaw, to stary oszust i naciągacz, ktory nieźle sobie żyje na Camino. A dla policji, to mała szkodliwość czynu.

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-08-23 10:44:51

Witam,

czegoś tu nie rozumiem.

Jeżeli facet mówi, że był dźwiękowcem przy filmach Spielberga to wyjmuję komórkę i sprawdzam w internecie. Na bank by mnie korciło. Zresztą z ciekawości sprawdziłem kto był dźwiekowcem ww. filmach :) To są informacje do sprawdzenia !!!

Buen Camino

NOWY! Autor: Nessy | Dodano: 2017-08-23 11:44:49

molokok, bardzo ciężko to wytłumaczyć, musiałbyś spotkać tego człowieka, nie posiadając tych wszystkich informacji, czyli pewnego zaplecza krytycyzmu, które sprawia, że jesteś czujny w rozmowie; żeby zrozumieć jak łatwo można dać mu się omamić. W jakiś sposób ten człowiek jest niesamowity (nie umiem znaleźć innego słowa) ponieważ potrafi tak zręcznie lawirować w danym temacie, że nawet gdy wątpisz w jego informacje to aż ci się głupio w środku robi, że jesteś niedowiarkiem. On "uwodzi" rozmówcę, nie zaczyna od najcięższego działa typu Oscar za dźwięk, zaczyna od zwykłej rozmowy, mówi o swojej chorobie, o córce. Nie mam pojęcia, czy on wcześniej zgłębił temat branży, czy potrafi tak zmyślać ale w rozmowie odnosi się wrażenie, że jest to ktoś kto zna się na rzeczy, mówi z takimi szczegółami i sypie takimi nazwami i nazwiskami, czasem szczegółami z życia prywatnego jakichś osób, że ma się mętlik w głowie i dopiero kiedy się go przestanie słuchać tj. odejdzie od niego to włącza się krytyczne myślenie; dopóki on mówi to człowiek jest jakby "zahipnotyzowany", a on mówi cały czas. Poza tym, nie wiem czy on "dobiera się" do większych grup, gdy go spotkałam, rozmawialiśmy sami, nie było nikogo w okolicy, w barze, nikogo na kogo mogłabym spojrzeć i skontrolować, czy ta osoba mu wierzy czy też ma wątpliwości; nie mogłam też przez to sprawdzić informacji na komórce, niestety jestem tak wychowana, że nie umiem w rozmowie z kimś nagle wyciągnąć telefonu i sobie czegoś przeglądać. Uwierzyłam temu człowiekowi w problem z kartą, uwierzyłam w chorobę, śmierć żony, jego troskę o córkę, potem gdy zaczął mówić o pracy (co mu wyszło naturalnie, nie było to nagle przechwalanie się, po prostu powiedział że pracował wiele lat niedaleko mojego miejsca zamieszkania i spytałam grzecznie gdzie) dopóki mówił o szczegółach pracy dźwiękowca uwierzyłam we wszystko, uwierzyłam, że pracował przy dźwięku do znanych produkcji, przestałam wierzyć w momencie gdy się rozkręcił i zaczął nadawać o Oscarach, nominacjach i milionach na koncie - do tego momentu wszystko co mówił wydawało się prawdopodobne, bo niby czemu nie.

NOWY! Autor: Pielgrzym | Dodano: 2017-08-23 12:44:25

@ do wszystkich

Na drodze sw. Jakuba spotyka sie roznych ludzi od narkomanow zaczawszy a na zlodziejach i oszustach skonczywszy. Wszyscy Ci opowiadaja historie o chorobach, strasznych bolach, smiertelnej chorobie itp. czyli program z rozmachem. Ten Pan o ktorym nowa siedzial ponad 5 lat w "pudle"czyli mial czas sie podszkolic, bo na pewno w wiezieniu byla biblioteka. A zablokowane konto to stara historia, na chorobe i litosc ludzie daja sie nabrac. A przeciez w Hiszpanii sa i lekarze i szpitale. W Polsce byl taki co kolumne Zygmunta sprzedal. Trzeba pamietac, ze na drogach sw. Jakuba jest wiecej tego typu ludzi, co zeruja na latwowiernosci innych bo inaczej nie bylo by Guardii Civil. Po cos ona jest.

NOWY! Autor: J. i M. | Dodano: 2017-08-23 14:55:27

Na Camino idziemy z otwartym sercem. Spotykamy różnych ludzi i zazwyczaj jesteśmy do nich przyjaźnie nastawieni. Wiele razy widzieliśmy jak ludzie dzielą się z innymi tym co mają i pożyczają sobie rzeczy na wieczne nieoddanie. Może się tak zdarzyć, że też znajdziemy się w trudnej sytuacji i będziemy potrzebować pomocy… Na gorąco trudno ocenić, czy ktoś jest oszustem i złodziejem, wątpliwości przychodzą dopiero później… Ten wątek powstał tu po to, żeby się ostrzec i być czujnym, a nie po to żeby się wyśmiewać z naiwności innych.

PS. Czasem lepiej dać oszustowi parę groszy żeby się odczepił, niż żeby nas okradł z portfela w którym oprócz pieniędzy jest dowód osobisty i credecial.

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-08-23 18:18:50

miesiac temu znajomi też go spotkali! myślę, że jest mu łatwiej bo większość pielgrzymów jest bardzo pozytywnie nastawiona i nie mieści im się w głowie, że można tak kłamać. Dlatego właśnie oszust ma nad nami przewagę! bardzo dobrze że powstał ten post! dzięki 

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-08-23 19:40:14

Musze przyznac, ze mam mieszane uczucia czytajac ten temat. Nie pochwalam oszustow, ale z drugiej strony jesli ktos dal mu dobrowolnie pieniadze, to nie powinien robic sobie wyrzutow z tego powodu. Chyba, ze nie potrafi zaakceptowac faktu, ze dal sie naciagnac.

Do @ Nessy, @ Naiwna,

- mysle, ze zrobilysce to, co w danym momencie uznalyscie za odpowiednie i sluszne, wiec nie widze powodu, by sie teraz zloscic i robic sobie wyrzuty. Poza tym, jesli daje komus proszacemu o pomoc, to tyle ile moge i nie rujnuje sie swiadomie. Nikt chyba nie wzial kredytu na procent. Wyznaje zasade, ze wszystko, co robimy z dobrego serca i tak wroci stokrotnie. W waszym przypadku chyba tak wlasnie bylo.

Co do goscia, to musi byc inteligentny czlowiek i wyczul, ze wlasnie na Camino najlatwiej znajdzie ofiare, bo ta sama osoba w Warszawie czy Kielcach raczej by mu nic nie dala. To znajomosc psychologii, ale wlasnie oszusci ja doskonale opanowali.

Pozdrawiam -  Buen Camino

NOWY! Autor: Naiwna | Dodano: 2017-08-24 07:52:53

Staszku!

Nie napisałam tego, żeby się użalać nad sobą, ale żeby ostrzec innych. Wakacje się kończą, na Camino będzie co raz mniej ludzi, a Polaków tylko garstka. W związku z czym potencjalnych naiwnych ofiar jakby mniej. Może się tak zdarzyć, że ze zwykłego oszusta-naciagacza stanie się złodziejem o bardziej wyrafinowanych metodach, bo przecież będzie musiał z czegoś żyć.

NOWY! Autor: Barbara | Dodano: 2017-08-24 08:49:45

...... nie spotkalam tej osoby na Camino , ale Wasze recenzje o nim wzruszaja do lez, tak bym to nazwala, nie jestem surowa w ocenie czyjejs bujnej osobowosci, ja nazwalabym ten przypadek " metoda na wnuczka "  poniewaz na Camino spotykamy naprawde roznorodne " osobowosci " i tylko z naszego glebokiego serca dzielimy sie czym mozemy- sa to z regoly drobiazgi lub prowiant czy woda z pielgrzymami spotykanymi w drodze bo z jakiejs przyczyny nie zdazyli sie wczesniej zaopatrzyc. Mamy wlasna orientacje i ocene sytuacji i niejednokrotnie prawie kazdy z nas mogl cos podobnego przezyc. Nie sadze aby rozdawanie pieniedzy bylo uczace, ale tak mozna sie cale zycie przebujac!!! Pomoc pielgrzymow miedzy soba jest na Camino jak najbardziej chwalebna, ale nie zapominajmy ze idziemy glownie z pobudek duchowych, i moze ta osoba wlasnie potrzebuje takiego wsparcia . 

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-08-24 10:32:27

.....Moze to troche przewrotne, co napisze, ale mysle, ze gdyby ten pan po otrzymaniu pieniedzy powiedzial wam - pomodle sie za ciebie, nikt by sie nie skarzyl i nie ostrzegal przed oszustem, bo to w naszym kregu kulturowym jest oszustwem z licencja.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-08-24 19:08:04

a tak na marginesie , jest mało prawdopodobne aby osoba chora na białaczkę  bedąca w stanie terminalnym , była zdolna do poruszania się na jakimkolwiek szlaku z uwagi na wycieńczenie organizmu  , czyli w tym omencie osobom słuchających tych bajek powinna w głowie zapalić się czerwona lampka , że facet ma zbyt wybujałą wyobrażnię ,

NOWY! Autor: Boni | Dodano: 2017-08-24 19:39:33

Fajnie się mówi jak się ma czas na przeanalizowanie sytuacji. inaczej wygląda to na gorąco, jak rozmówca-oszust zasypuje Cię informacjami. Coś o tym wiem, bo tez go spotkałem. Jak tu wcześniej napisano ten temat nie jest tu po to żeby sie wymądrzać i udawadniać naiwność innych, ale po to zeby zasygnalizować, że nawet na Camino są rodacy-oszuści.

NOWY! Autor: Peregrino2 | Dodano: 2017-08-24 22:45:15

Spotkałem tego faceta. Dałem mu pieniądze z własnej woli. O nic nie prosił. Sam to zrobiłem. On jest Genialny w tym co robi. Czytając później w necie o nim zrozumiałem, że ten kto go nie spotkał łatwo wyśmiewa takich naiwniaków jak ja, czy inni, którzy stanęli na jego drodze. Też bym tak robił. Zdzisław Myszk to fenomen! A ja dałem kasę nie z dobrego serca, będąc na Camino otrzymałem swoją lekcję. To była lekcja z chciwości, która drzemała głęboko we mnie. Którą wypierałem przez lata. Dalem kasę licząc na Nagrodę, nie w czystej intencji. Potrafię to przyznać. Mam dwa fakultety, nacodzień zarządzam sporą firmą. A jednak spawacz z Kaszub potrafił mi pokazać mistrzostwo psychologii użytecznej. Mistrzostwo w manipulacji ludźmi. Chylę czoła przed tym Demonem z Camino. Lekcja, którą odebrałem będzie jedną z najważniejszych w moim życiu. Bardzo mi się przyda, by stać się lepszym człowiekiem.   PS. Ale wpierdol mu się należy tak, czy inaczej... (to kolejna lekcja: poskromienie Ego :/) )

NOWY! Autor: Kora | Dodano: 2017-08-25 09:27:56

Pewnie trudno bedzie to zrozumiec osoba, ktore go nie spotkaly, ale.... Ten facet, to mistrz w swoim fachu. On nie prosi o pieniadze, on swoja rozmowa przenosi swojego sluchacza w inny swiat. To cos w stylu hipnozy przez rozmowe. Bardzo dobrze przygotowany do swojej roli i mimo ze ma wyksztalcenie spawacza, jest bardzo inteligentny. Manipuluje nami w mistrzowski sposob, co w rezultacie skutkuje tym, ze otwiera sie nie tylko nasze serce, ale i nasz portfel. On do niczego nas nie zmusza. A tak na marginesie, to oskar za role pierwszoplanowa mu sie nalezy, bo jest aktorem pierwszorzednym.

NOWY! Autor: marta | Dodano: 2017-08-25 15:46:29

Pewnie gromy spadną na mnie, ale wydaje mi się ,że istota problemu polega na tym ,że nie potrafimy uważnie słuchac i wyciągać wniosków z tego co do nas mówi obca osoba. Ni e mam zamiaru nikogo oceniać, albowiem każdy z nas kiedyś był ł lub będzie  ofiarą oszusta. Facet sam  poprzez rozmowę wysyła wyraźny  przekaz  ,że jest oszustem albowiem kto w stanie terminalnym wybiera się na wędrówkę , mam kłopoty z kartą, to idę do banku wyjaśnić sprawę a nie jadę do obcego kraju snuć opowieści o swym złym losie, jestem chora to nie palę papiersów ani tanich ani drogich, zarówno własnych jak i od kolegi, kończą się leki to muszę udać się do lekarza prowadzącego , nikt w obcym kraju bez dokumentacji medycznej nie wystawi jakiejkolwiek recepty, jestem chora a mam kosztowności to nie obnoszę się z nimi w obcym kraju lecz je spieniężam i pokrywam koszty leczenia,  ich wartość sentymentalna w obliczu choroby nie ma jakiejkolwiek znaczenia , Przykre jest , że to rodak  który niedano wyszedł z więzienia potrafi tak postępować  Naleęży jedynie mieć nadzieję ,że obecni oraz  przyszli   caminowicze  bardziej  sceptycznie podchodzić będą do  historii z nie z tej ziemi  

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-08-26 22:07:38

Już myślałem,że chodzi o azylantów a tu proszę ,rodak z wybrzeża,Już za samo pochodzenie należą mu się granty,może jeszcze jakiś doktorat h.c.

Pozdrawiam weekendowo

Jago

NOWY! Autor: damian | Dodano: 2017-08-27 16:31:57

Bł. Karol de Foucauld

O miłości bliźniego i nadstawianiu policzka

https://www.deon.pl/161/art,75,o-milosci-blizniego-i-nadstawianiu-policzka.html

NOWY! Autor: Jan bartel | Dodano: 2017-08-27 19:55:46

Dla czego piszecie bzdury?!to troszkę inaczej jest i było ja Jestem Zdzisław Myszk, i nikogo nie oszukuję a camino dawno skończyłem i to w maju,dziennikarze szukajà kolejnej sensacji bo muszą mi zapłaciç odszkodowanie za bzdury które skończyły się moim więzieniem,a Paciorek który udostępnił posta zginà w Aushwitz,i był księdzem faktycznie ktoś się podszywa po demnie i operuje skradzionym mi paszportem i to nieaktualny mi jest trochè podobny kontakt do mnie +34 681372240 tu mieszkam w Maladze na stałe Zdzisław Myszk

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-08-28 07:37:38

@ do Zdzisława

Jesli tu już zagladasz, to jest okazja żebyś nam wytłumaczył jak jest naprawdę. I dlaczego w internecie na wielu stronach pod twoim  wizerunkiem są podpisy: Fałszywy Hrabia Myszkowski, podajacy się: za onkologa-ginekologa, który leczył sexem, właściciela kliniki w Genewie, spadkobierce Malty, a teraz pątnika na Camino, który ma kłopot z karta bankomatową.

Wszystkie fotki pasują do tego samego człowieka, czyli do ciebie Zdzisiu.

Skoro Camino skończyłeś w maju, to jakim cudem spotkałam cie w czerwcu, a moi znajomi w lipcu, a jeszcze inni w sierpniu???

Usunąłeś profil z faceboka (w drodze do santiago de compostela by ratowac dzieci chore na bialaczke)  i myślisz, że nikt nie zrobił zrzutu ekranu, zeby rozpowszechnić twój wizerunek, zeby caminowicze uwazali na ciebie?

Poznałam cie osobiście i rozpoznam nawet jak zapuścisz brodę.

NOWY! Autor: J.bartel | Dodano: 2017-08-28 15:32:31

Zapraszam do mnie do Malagi,czy to aby mnie spotkaliście?pokarzę dokumentację,o tym ile spędziłem niewinnie lat w więzieniu(i to będąc impotentem) na to wszystko mam dokumenty i to jak mnie uniewinniono w internecie jest wszystko co każdy napisze, dwoje dziennikarzy ma mi zapłacić odszkodowanie pi 3000000zlp akimś cudem te ostatnie osoby najpierw kontaktowały się ze skierniewickimi dziennikarzami itp.a to pisze że moja Bodega jest w Polsce zadłużona itpto na co wpadli stworzyć pozory ... Itp .ponoć dzialałem w polsce(mam podtwierdzone alibi że w tym czasie byłem gdzie indziej jeszcze jedno te bajeczki..itp ale po co się tłumaczę ja na Camino posługiwałem się dowodem osobistym a nie skradzionym mi paszportem już wynająłem agencję ded.która zrobi z nim porządek .a te bzdury historyjki itp są identyczne jak te które opowiadała Ewa durzyńska Matka Darii(wtedy pozbawiona praw rodzicielskich)itp po mimo dokumentacji medycznej  sad slazal mnie na więzienie(tak jak tego chłopaka z Gdańska który  aż 12 lat niewinnie siedział itp  a dziennikarze zasłaniają się immunitetami itp  o sobowtórów dowiedziałem się od przypadkowej osoby zwrućcoe uwagę że niby j

NOWY! Autor: jarek kaczor | Dodano: 2017-08-28 15:48:51

chyba Was wszystkich popierdoliło.Tyle i az tyle.

NOWY! Autor: P | Dodano: 2017-08-28 16:24:19

Troszkę Jarku przesadziłeś!!!

NOWY! Autor: molokok | Dodano: 2017-08-28 22:30:20

Do wszystkich wybierających się na Camino

Po prostu jak spotkacie kolesia po 50-tce z Polski, sprzedającego bajki powiadomcie od razu Civil Guardia i oni to sprawdzą. Tyle.

Buen Camino 

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2017-08-29 16:00:12

Jarek Kaczor ma rację. Na 100%.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: D.Carlone | Dodano: 2017-08-29 17:51:31

Nie zgadzam się z @molokok .

Jest wolność słowa i każdy może opowiadać bajki jak Zdzichu /kryształ rżnięty/

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-08-29 19:05:00

Caly czas zastanawialem sie w tym watku, czy tylko ja to tak widze, czy moze sa jeszcze rozsadni forumowicze . Nie zawiodlem sie. Sa.

Po pierwsze, jak wynika z opisow, to ten pan nikogo nie oszukal. Przeciez nie prosi o pieniadze, tylko opowiada byc moze zmyslona historie, po wysluchaniu ktorej co nie ktorzy daja mu cos. Gdyby tu nie pojawil sie watek p.t uwaga na oszusta na Camino, nikt z darczyncow raczej nie wpadl by na to. Dowiedzieli sie na forum i uwazaja, ze zostali  wrecz brutalnie oszukani i czuja sie zobowiazani ostrzegac innych.

Gosc opowiada historyjke tak, jak ktos na przyklad gra na skrzypcach na rynku. Jedni mu cos rzuca, inni nie i tak to funkcjonuje. Ktos taki znalazl swoj sposob na zycie. Ale zeby od razu wolac Gwardia Cywil!!!!!  Po co, co oni  mieliby zrobic? Opowiadac on ma prawo, a ty wierzyc nie musisz. Jesli wierzysz i cos dajesz, to tylko twoja decyzja. On przeciez bezposrednio o pieniadze nie prosi. Gdyby nawet prosil, a ty mu dajesz, to nie krzycz – OSZUST, bo to juz jest obludne.

Byc moze nie jest to czlowiek wyksztalcony tak, jak darczyncy, ale jest na tyle inteligentny, ze wie na pewno, ze na Camino spotka cala mase ludzi wierzacych na slowo bez dowodow.

To, ze znalazl kiedys kobiety, ktore byly gotowe zaplacic za sex terapie, swiadczy raczej niedobrze o kobiecie, a nie koniecznie o nim.

Zwalanie odpowiedzialnosci za wlasna glupote na innych robi sie w narodzie coraz popularniejsze. Ja nie znam kraju w ktorym ktos z lakomstwa daje sie naciagnac na watpliwe 10 – 15 % zysku rocznie i inwestuje czesto pozyczone pieniadze z lakomstwa. Kiedy okazuje sie, ze to lipa i oszustwo, to skarzy panstwo polskie, by mu strate oddalo. Czyli caly narod powinien sie zrzucic, bo pan klient inwestor z nadzieja stracil. A politycy kierowani populizmem obiecuja pomoc !!!!!!!!!  Paranoja!!

NOWY! Autor: D.Carlone | Dodano: 2017-08-29 20:27:06

Podobnie tak widzę jak opisał  Stanisław.

A na bajeczki ,czy wprost proszę daj mi bo.... to i owo ...  być może nie u każdego  zapali się w światełko wątpliwej prawdy ,ale  jak daję to potem nie narzekam i nie żałuję. 

Przykład,na dworcu starsza Pani niemal z płaczem  mówi do mnie proszę pana zabrakło mi 5 zł na wykupienie recepty, a lekarstwo muszę zażyc natychmiast ,jestem cięzko chora.

To ja pójde z Panią do apteki i zapłacę resztę co bakuje ,a ta pani w nogi nie...nie...potrzeba.

Pozdrawiam Andrzej

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2017-08-30 14:43:16

Stanisław, poszedłem sobie z forum rok temu, bo i czasu nie mam i już zresztą miałem poczucie, że to co chciałem ludziom przekazać, przekazałem, są kolejni pielgrzymi którzy przynoszą świeższe informacje i ciekawsze hstorie, nie ma co się pchać. Ale zajrzałem ostatnio, poczytałem tą dyskusję i zobaczyłem, że u ciebie bez zmian, ten sam relatywizm podstawowych pojęć co dawniej.

Bronisz gościa, który na wymyślone historyjki gra na ludzkiej wrażliwości i wyciąga od nich pieniądze, jedyna wina jest po stronie tych co dali. Hmmm...ciekawe. A kłamstwo w twoim słowniku pojęć istnieje jako wartość negatywna, czy zależy od sytuacji i kto kłamie?

Dla mnie ten gościu jest dupkiem niszczącym to co bardzo cenne na Camino - szczerość relacji ze spotkanymi pielgrzymami. Bardzo wrażliwy towar, bez którego niestety ta wedrówka traci to co bardzo cenne i budujące. Chociaż na szczęście żaden dupek nie jest w stanie zmącić tego co Bóg ma ci tam do przekazania, Bóg nie kręci i nie kłamie. Oczywiście, danych komuś pieniędzy nie powinno się wielce analizować i rozpamiętywać, ale dla mnie te wpisy mają raczej na celu ostrzec ludzi przed kimś, kto nie gra fair i tyle, nie wyczuwam, żeby ktoś sobie rwał włosy z powodu pieniędzy. Mogę sobie wyobrazić tylko, że przynajmniej część z nich kiedy spotka następnym razem człowieka w realnej potrzebie materialnej, z realnym problemem, nie da mu nic, bo na Camino spotkała tego klauna i będzie przesadnie podejżliwa. I to już jest największa szkoda, którą wyrządzają jego łzawe bajeczki, bo dzielić się z ludźmi w potrzebie i na Camino i w realu warto pomimo takich klaunów. Ja bym może policji od razu nie powiadamiał, przycisnął bym go do muru i powiedział mu parę słów prawdy w twarz.

I jeszcze dwie mniejsze uwagi. Ktoś kto nazywa oszusta oszustem to nie jest obłudnik. Po prostu mówi prawdę. Obłuda polega na tropieniu u innych wad, które są również naszymi wadami, ale u siebie nie widzimy z nimi problemu, jedynie u innych. Dokonaj korekty w swoim słowniczku pojęć.

Analogia z muzykiem to kolejne pudło. Muzyk gra na ulicy, a ludzie rzucają mu pieniądze (z własnej woli) za to co na tacy dostają od niego - muzykę. Jest to przejrzyste i uczciwe. On im daje chwilę refleksji, trochę radochy, oni w ramach podziękowania mu rzucą parę groszy na przeżycie i rozwój talentu.

I do D.Corleone - o jakim ty światełku prawdy bredzisz człowieku, skoro w tym samym wpisie bronisz kłamcy i atakujesz jego ofiary?

I już na koniec - z forum odszedłem odsedłem również z dugiego powodu - zmęczony relatywizowaniem wszystkiego co mnie na Camino PRAWDZIWEGO spotkało, między innymi wpisami twojego Stanisław autorstwa. To jest źródło największej PARANOII na tym forum, że użyję słowa z twojego wpisu. Zauważyłem, że często to co miałem poczucie ta droga we mnie wyryła jednoznacznie i jasno, przy zbyt dużej ilości twoich "mądrości" pokrywa się rdzą i rozmywa. Zbyt ważne dla mnie to były rzeczy, a już od pierwszych tygodni po powrocie z Camino miałem silne poczucie, że paru zdarzeniom i spotkaniom muszę pozostać wierny w realu. Inaczej ta wędrówka nie miała żadnego sensu. Idę dalej w realu, tym co szukają swoich szans na Camino - Dobrej Drogi. Pzdr

NOWY! Autor: Mietek | Dodano: 2017-08-30 21:18:12

Tak trzymać Libero! Dobrej drogi.

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2017-08-31 08:56:31

Dzięki Libero za Twój wpis rozsądny, spokojny i mądry. Proszę zaglądaj i pisz choćby czasem na tym forum. Serdecznie pozdrawiam, buen camino

NOWY! Autor: Zosia | Dodano: 2017-08-31 10:18:33

Dziękuję Libero; czuć bylo na tym forum, że odszedłeś.

NOWY! Autor: s | Dodano: 2017-08-31 17:25:56

@ Libero

Witam ponownie na forum, choc ataku z Twej strony raczej nie oczekiwalem.

Gdybys przeczytal te dyskusje cala, doczytalbys sie, ze ja wcale nie popieram cwaniaka i dalem temu wyraz chyba dosyc dokladnie. Nie doczytales. Nie osadzam negatywnie rowniez tych rzekomo oszukanych. Raczej prowokuje ich do zastanowienia sie dlaczego zostali oszukani.
Moge skomentowac to tylko tak:
gdybys napisal nie lubie Staszka, byloby krocej, ale przynajmniej szczerze. Atakujesz mnie ad personam i wlasnie tego sie nie spodziewalem.

Fakty sa takie, ze zdecydowalem sie napisac komentarz, bo poprostu zaczeto tu dmuchac balonik pod tytulem „ Oszust na Camino” zupelnie niepotrzebnie. Gdyby nie pojawil sie ten temat na forum, wiedzialoby o tym pare osob, ze cwaniak szuka naiwnych i znalazl juz kilkoro. Tak wiedza ci co juz byli, ci co sie wybieraja i cala masa czytajaca forum.
Co jest Twoim zdaniem, biorac pod uwage dobro, jakim jest nasze Camino bardziej szkodliwe? Moj wpis, czy dmuchany balonik?

Czy uwazasz, ze ostrzezeniami pogonisz oszusta? Naprawde? On znajdzie nastepnych, byc moze gdzie indziej, bo to jego sposob na zycie. Ty ostrzezeniami tego nie jestes w stanie zmienic. To dlatego porownalem go do ( byc moze troche niefortunnie) grajka, ktory tez znalazl sposob na zycie. To to samo. Tu znow powinienes napisac och jak ja nie lubie Staszka, wystarczyloby. To nie jest kolejne pudlo, tylko niezrozumienie wynikajace z Twego nastawienia do mnie. Jesli chcesz to zrozumiec, to wroc prosze do swego zupelnie pierwszego wpisu tu na forum i mego komentarza do tego wpisu.. Zrozumiesz. Twa niechec do mnie trawa juz od poczatku.

Ja przeszedlem kilkakrotnie Camino i potrafie okreslic to „Cos” co Camino mi dalo i ciagle, dalej daje, w przeciwienstwie do Ciebie, ktory pisze z przezyl cos, co koniecznie chcialby zachowac, ale co to jest to Twoje „cos” do tej pory nie doczytalem.

Doczytalem, ze to „cos Prawdziwego” co przezyles na skutek moich wpisow rdzewieje i rozmywa sie. Tez moglbym Tobie tak napisac, znalazlbym wystarczajaco powodow, tylko mysle, ze bym Ciebie chyba obrazil.

Oszust, to wredna profesja, ja jednak wiem ze istnieja i istniec beda tak dlugo, jak beda naiwni. I tu lezy problem.

Powstaje pytanie, dlaczego ja ( jak i wielu, wielu innych) spotykam na Camino i w codziennym zyciu tylko oszukanych, a nie trafiam na oszustow? Bo oszust widzi na odleglosc, ze naiwny to ja napewno nie jestem i nawet nie probuje. Ja pomagam i daje czesto, ale naprawde potrzebujacym. Wzial bym goscia za kolnierz i poszedl z nim do apteki, by mu potrzebny lek kupic, albo najpierw poprosil go, by pokazal recepte. To jest moje relatywizowanie, ktore tak bardzo Tobie przeszkadza.

Nie bylem wolnym od naiwnosci, ale nauczylem sie czegos, co bardzo sobie cenie. Poznalem i uwierzylem w zasade, ze nic nie jest przypadkiem. Wszystko jest tylko konsekwencja czegos. To prawo natury, albo prawo Boga.Ja na miejscu oszukanych zadawalem sobie pytanie, dlaczego wlasnie mnie to sie zdarzylo, dlaczego ja. Wystarczy zadac sobie to pytanie tylko raz, potem to juz rutyna, az nie zrozumiemy, ze to my sami sprowokowalismy nieszczescie.

Czlowiek myslacy tak postepuje, ze stara sie rozwijac i rozumiec siebie, czlowiek otlumaniony mowi „Bog tak chcial” i poslal mi na droge zlego czlowieka. Camino jest idealne do takich przemyslen i cwiczen. Nie jest mym zamiarem obrazanie „ oszukanych”, ale czasem musi zabolec, by zaczac cos w nas zmieniac.

Libero, jesli w ten sposob zaczniesz myslec, to zrozumiesz, ze nasz kontakt, jakikolwiek on nie jest, tez nie jest przypadkiem. Zaakceptuj to prosze.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-08-31 17:27:04

Ten powyzej to moj wpis. Skasowalem zaprogramowane hasla , no i tak wyszlo

NOWY! Autor: Jacek i Martyna | Dodano: 2017-08-31 22:44:57

Jak byśmy nie patrzyli na działania tego pana, to jednak jest przestepstwo:

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2017-09-01 12:07:53

"Witam ponownie na forum, choc ataku z Twej strony raczej nie oczekiwalem" - witam rownież i dziękuję Stanisław za komplement - zaskoczenie to podstawa każdej taktyki. Swoją drogą sądzę, że masz zbyt udramatyzowane podejście do dyskusji na forum. To nie jest starcie jakiś frakcji, ale dyskusja o sprawach Camino i okołocaminowych. A ty robisz ze mnie Brutusa, jakbyśmy wcześniej jakiś pakt zawarli. Przecież ja cię znam tylko z wypowiedzi na tym forum, nigdy nie spotkaliśmy się w realu. I właśnie dlatego, że mam takie podejście jakie mam nie napisałem że cię nie lubię, tylko bardziej szczegółowo skomentowałem fragmenty twojej wypowiedzi. Krytycznie. Sprawy oszusta już nie będę ciągnął, nie mam nic więcej do dodania.

Jak twoje camino rdzewieje pod wpływem moich wypowiedzi - to ok, przyjmuję do wiadomości. Umówmy się, że 1-1.

I kończąc. Fascynuje mnie świat, w którym się Stanisław wychowałeś. Wygląda niczym z broszurek Świadków Jehowych - antylopa śpi z lwem, w tle szkraby baraszkują niewinnie z wężem Boa. Naprawdę nigdy nie spotkałeś w życiu oszusta??? 16 late temu przyszło mi nieoczekiwanie spędzić nockę na dworcu w Bukareszcie z 3 znajomch. Tylko między 1 a 5 rano ok. 10 kieszonkowców próbowało nam coś zwędzić z plecaków, jeden cygan pokazał, że mi poderżnie gardło. Za paczkę papierosów udało się nam przekupić ochroniarza na naszą stronę i jakoś dociągnęliśmy do 5 kiedy otwierali MacDonalda. Przyznaję, że tego kalibru nocka nigdy mi się już więcej nie powtórzyła, ale chyba urodziliśmy się na innych planetach, bo ja spotkałem oszustówi to nie raz. Mieszkasz w Niemczech, domyślam się więc, że na drzwiach twojego domu wisi już karteczka z informacją po arabsku - "Drogi uchodźco, klucz znajdziesz pod wycieraczką". Pozdrawiam

P.S. Mietek, Aldona, Zosia - pozdrawiam i Ultreia.

NOWY! Autor: Kama | Dodano: 2017-09-01 12:15:32

Opisany czyn jest przestępstwem w myśl polskiego kodeksu karnego , a jak taki czyn traktuje hiszpańskie prawo karne? Te zdarzenia miały miejsce na terytorium Hiszpanii. Bardzo ciekawy wątek.Ultrea

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-09-01 22:01:23

@ Libero

Szanuje Ciebie za to, co tu dla forum zrobiles. Szczerze.
Nie pomagasz mi, bym Ciebie mogl cenic, jako dyskutanta. Mozemy miec rozne zdania, mozemy sie sprzeczac, ale na pewnym poziomie. Tego juz nie potrafisz. Zarzuciles mi bezpodstawnie (bo nawet nie odniosles sie do mego wyjasnienia) relatywizm udarzajac w wysokie tony, ze nawet z tego powodu opusciles forum.
Nie ladnie, jesli w nastepnym poscie relatywizujesz tak wyraznie.

Nie wiem ja wpadles na to, ale mylisz chuliganow, bandytow na dworcu w Bukareszcie, ktorzy chcieli was okrasc, z subtelnie dzialajacym oszustem. To byla proba rabunku, czyli rozboju,  i choc skutki  podobne, rozni sie jednak bardzo od oszustwa. Jedno i drugie jest przestepstwem, ale nawet paragraf jest inny. To nie jest to samo. To nawet nie relatywizowanie, to grube mylenie pojec.Nie rozumie tylko po co.

Libero, to jest male piwo, jest jednak cos, co mnie w Twej odpowiedzi zaszokowalo. Czegos takiego moglbym oczekiwac od  jakiegos anonimowego prostaka, ale nie od Ciebie?

Mieszkasz w Niemczech, domyślam się więc, że na drzwiach twojego domu wisi już karteczka z informacją po arabsku - "Drogi uchodźco, klucz znajdziesz pod wycieraczką".

Co chciales przez to powiedziec?  Chciales mi ublizyc albo komus chciales zaimponowac? Tu na forum na pewno znajdziesz wielu, ktorym takie lotne slowa zaimponowac potrafia. Moze to bylo Twoim  tanim celem. Jestem w stanie w te mozliwosc uwierzyc.

Nie martw sie, raczej nie jest to realne. Jesli mialoby byc realne, no to wszyscy mamy wczesniej, czy pozniej ten sam problem.
Ty i wszyscy myslacy, ze to tylko problem zgnilej Europy. To jest szerszy proces, ktorego ani Polska, ani Wegry nie zatrzymaja, bo nie maja szans. Ja nie czuje sie za te sytuacje odpowiedzialny i gdyby to zalezalo odemnie, ten problem raczej bylby mniejszy, albo by nie istnial  w ogole. Nie rozumie wiec, dlaczego probujesz to tematyzowac, jesli wiesz, ze to nie jest moja wina.

A moze ty tak po katolicku lubisz, kiedy innemu czlowiekowi idzie gorzej, albo przynajmniej istnieje realna nadzieja na to, ze bedzie mial gorzej? Czyz nie to wynika z tej wypowiedzi? Widac ze masz  satysfakcje z tego powodu. Przynajmniej chwilowo chcialbys taka  miec.

Otoz rozczaruje  i otworze Tobie oczy.
Kartki wieszac nie musze, ale zdaje sobie sprawe, ze moze ja, albo ktos mi bliski znajdzie sie w miejscu i czasie niewskazanym. Nie koniecznie tu gdzie mieszkam. Jaka masz gwarancje, ze to nie ciebie spotka? Jaka masz gwarancje, ze to nie dotyczy ciebie, ani Tobie bliskich? Nie masz zadnej, ale mnie bys po cichu zyczyl. Jestes pewien, ze nie bedziesz pierwszy plakal? To nie przystoi nikomu, a napewno nie zadeklarowanemu katolikowi.
Czyli to jest ten twoj REAL, o ktorym tyle do tej pory hipokryto napisales.

Jak czesto pouczales innych, jak nalezy sie zachowac na forum, czyli trzymac sie zalozonego tematu. Nigdy ad peronam. Sam z braku argumentow, na zasadzie, a ty jestes garbaty wrzuciles do tematu o oszuscie drazliwy temat uchodzcow, choc sam  jestes, uchodzca ekonomicznym. Jednym zdaniem obnazyles sie, a mnie i tak nie obraziles, choc bardzo bys chcial.

Forum ma to do siebie, ze czyta je masa ludzi, czesto bardzo rozsadnych. Tu nic nie ginie i zawsze mozna poczytac te wielkie deklaracje, jakie czyniles piszac o swym Camino. Powiedz teraz co jest Twoja prawda. To jakim sie tu przedstawiales do tej pory, czy to, co teraz zaserwowales , czyli osobowosc malego, zlosliwego czlowieczka.

NOWY! Autor: A idzcie se pogadac gdzie indziej | Dodano: 2017-09-01 22:42:18

na camino nie ma nic gorszego jak spotkac takich wiejskich filozofow jak tych dwoch tutaj libero i staszek

piszecie te swoje pierdo... wymiencie sie mailami i piszcie sobie do siebie dziadygi dwie niewygadane czemu wszyscy musza to czytac

nikt was w domu ani w pracy nie chce sluchac to znalezliscie se forum i gadacie te swoje bzdury w kolko macieju

juzbym wolal spotkac na camino tego hrabiego co to leczy raka seksem moze by cos chociaz do rzeczy gadal a nie takie pierdo... tamtemu przynajmniej jak dasz 10 euro to se pojdzie w cholere a tych dwoch to bedzie wracac i pieprzyc jak najenci

dobra rada, jak sie ktos taki jak tych dwoch do ciebie przypiep... na camino to lepiej rzucaj plecak i w nogi

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2017-09-02 02:18:08

Do w/w spisu

Bądz spokojny Stanisław i Libero  nie przy....się do ciebie na camino,. bo to są ludzie z klasą Stanisław jest moim autorytetem,bo od lat dzieli się na tym forum swoimi doswiadczeniami/tysące km na róznych szlakach Camina / i nikogo nie obraził .Tak samo Jago i inne osoby,które w swoim uubionym temacie są ekspertami. Libero też ma  spore zasługi na tym forum ,ale pod koniec swojej  pięknej kadencji coś się zmieniło u niego na minus.Pojawiały sie w jego wpisach przytyczki ,kpinki z coraz mniej eleganckim słowami.Być może różnica wieku, ma wpływ na takie czy inne zachowania.

Mnie wychowano inaczej by nikogo nie urazić słowami .

Mnie uczono nie mów "ty  kłamiesz powiedz -raczej ty się mylisz , nie mów co ty bredzisz człowieku  powiedz  opowiadasz bajki itd.......itd  Młodzi tego nie czują, albo czują i celowo wbijają szpileszki ku swojej uciesze.

Nie musisz czytac jak temat cię nie interesuje,forum ma setki czytelników i niejedną osobę zainteresuje duskusja by wyciągać wnioski i zapamiętać bo w każdej dyskusji znajdziemy dla siebie coć mądrego i pozytywnego.

NOWY! Autor: Jacek i Martyna | Dodano: 2017-09-02 09:45:29

To ja może niesmiało zaproponuję, żeby Libero i Staszek p ... oszli razem na jakieś dłuzsze Camino? Pogadali by sobie, wszystko wyjaśnili i pewnie ... polubili ? :)

NOWY! Autor: L. | Dodano: 2017-09-02 10:10:47

Ci dwaj Panowie, jak ktos sledzi to forum to wie, ze lubia sobie tutaj pogadac i pewnie juz dawno sie bardzo polubili, a czy innym to przeszkadza to ich juz dawno nie interesuje!!!

NOWY! Autor: | Dodano: 2017-09-02 10:12:18

Temat podany jako zwykła informacja o pewnym człowieku próbującym się odnaleźć w życiu,no to Camino jest tego pierwszą próbą.

Czy można mu pomóc?

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2017-09-02 17:32:16

@Stanisław

W ostatnim poście chyba ci znowu wystrzeliły bezpieczniki. Ostatni raz kiedy naprawdę wystrzeliły ci wszystkie bezpieczniki to było wtedy jak po zamachu terrorystycznym w Paryżu oskarżyłeś o atak chrześcijan, w tym kilku z forum i widzialeś trupy w lodówce. Pogadamy więc kiedy indziej jak wkręcisz nowe. Pozdrawia Polak mieszkający w Irlandii.

@AK

Nie wiem kiedy dokładnie przechodziłeś edukację, chociaż tak sobie liczę, bo podawałeś kiedyś swój wiek, więc dosyć dawno temu, z mojej zapamiętałem 3 zasady (2 od mojego matematyka, jedną od księdz-katechety): "W życiu nie bądźcie letni. Bądźcie zawsze albo zimni, albo gorący", "Obojętność to najgorsza postawa jaką można przyjąć w życiu" i "Nie ma wiary bez uczynków. Pokaż mi swoje uczynki, powiem ci jaka jest twoja wiara". Różni się mocno od twojej?

Odnośnie twoich zasad językowych. Wątek został założony przez ofiarę oszusta na Camino. Jakim językiem nazwałbyś Ty w takim razie tego gościa? I czy ci pokrzywdzeni przez niego zasługują na etykietkę Obłudnika? Bo o to poszła cała dyskusja między mną a Stanisławem. Pzdr

@L.

Buziak dla Ciebie za przenikliwość

@Jacek i Martyna

Na Camino idzie się z tym kogo postawi nam Droga. Swoje Camino już odbyłem, Stanisława nie spotkałem. Chyba nie da rady się sprawdzić. Pomysł szlachetny ale nierealny. Pzdr

@   [no name]

Nie wiem co ci monitor wyświetla. U mnie tytul wątku brzmi "UWAGA! Oszust na Camino Frances!", a pierwszy wpis jest ostrzeżeniem i kończy się słowami "Uważajcie na niego". Więc nijak nie wiem dlaczego piszesz, że "Temat podany jako zwykła informacja o pewnym człowieku próbującym się odnaleźć w życiu". Adolf Hitler to był w takim razie niespełniony malarz, który wiecznie próbował.

@frustrat, który się nie podpisał

nie komentuję tego typu postów

P.S. Dla informacji wszystkich przywołujących tu liczby - to forum kiedyś czytały setki osób. Już od dwóch lat czyta je kilkadziesiąt dziennie (większość to stała grupa). Pytanie dlaczego? Wziąłbym część winy na siebie, tyle, że mnie tu od roku nie było, wracam a czytelnictwo nie urosło ani trochę. Gdybym zamieścił tu swój pierwszy wpis i został nazwany obłudnikiem też bym już chyba nie wracał. Mi takich decyzji mega szkoda, bo nie ma nic lepszego tutaj niż nowe historie od tych którzy akurat wrócili, ich porady i świeże spojrzenie.

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-09-02 19:50:43

@libero

1. Głodnych nakarmić
2. Spragnionych napoić
3. Nagich przyodziać
4. Podróżnych w dom przyjąć
.
.
powinieneś wiedzieć to z Katechizmu(uczynki miłosierne).
Pogardliwa propozycja wobec Staszka o  kluczu do mieszkania jak by temu przeczyła.
Mieszkasz na Zachodzie,gdzie społeczeństwa są bardzo liberalne w kwestii wierzeń i religii(nawet w kwestii działalności Swiadków takich czy innych) i postawa polskiego katolika w sprawie pomocy uchodźcom jest odbierana tam jako obłuda.Bo ma się  to nijak do tego ,co mówi Katechizm (ale  jest pochodną nauczania kk w Polsce).Przecież każda myśląca istota widzi ten kontrast.
W Niemczech są rodziny ,które przyjęły pod swój dach uchodźców,pewnie ateiści,bo dla nich ważny jest człowiek i jego cierpienie a nie religia.Są też parafie katolickie,które zaoferowały swoje obiekty do zamieszkania.Z jakich pobudek to czynią?
Kieruje nimi chęć czynienia dobra innym,bo to uszlachetnia a Ty libero z tego drwisz.
„W jakim kraju się wychowałes?“

To tyle w kwestii obłudy.

Pozdrawiam

Jago

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-09-02 21:23:44

@ A idzcie sobie pogadac

Sfrustrowany czlowieku anonimowy, nikt nie uciekal dotad, spotykajac mnie na szlaku. Poprostu to ja dobieram sobie towarzystwo na Camino i mam bardzo dobrze wyksztalcone anteny i czuje z kim chcialbym porozmawiac i z kim bedzie owocnie i przyjemnie. Nigdy sie jeszcze nie mylilem.
Unikam natomiast konsekwentnie dla higieny umyslu mrukow, chamow, smutasow bez poczucia humoru i ogolnie ludzi plytkich.
Zle oceniasz swe szanse i na pewno jesli mialbys mnie spotkac, to nic oprocz usmiechu i buen Camino nie uslyszalbys. Nie musialbys rzucac plecaka i uciekac.

Po za tym w czasach, kiedy mamy coraz wiecej magistrow, a coraz mniej ludzi potrafiacych napisac poprawnie, z sensem i bez bledu trzy zdania, nie uwazam, ze powinienem dopasowac sie do reszty i zaczac pisac kciukiem dwa slowa, by traktowac to jako post na forum. Jak wygladalo by to nasze forum, gdyby nie bylo tu takich osob jak Hlin, jak Jago, Bicigrino, Artur, AK Andrzej, Maciej i wielu, wielu innych, ktorzy potrafia cos z sensem napisac, choc byc moze i kontrowersyjnego.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2017-09-02 21:28:57

@Libero

Nie uwazam sie za nieomylnego i juz korygowalem tu swe wypowiedzi. W tym wypadku powodu nie widze. Mozna wyrwac cos z kontestu i robic afere, ktorej nie ma, jak to Ty uczyniles. Nikt z rzekomo oszukanych nie poczul sie urazonym oprocz ciebie. Moj cytat:

„On przeciez bezposrednio o pieniadze nie prosi. Gdyby nawet prosil, a ty mu dajesz, to nie krzycz – OSZUST, bo to juz jest obludne.”

Byc moze slowa po ostatnim przecinku byly nie potrzebne, ale sa prawda.Tak, to ja napisalem,  jeden wpis wczesniej napisalem jednak tez  jeszcze cos :

„- mysle, ze zrobilysce to, co w danym momencie uznalyscie za odpowiednie i sluszne, wiec nie widze powodu, by sie teraz zloscic i robic sobie wyrzuty. Poza tym, jesli daje komus proszacemu o pomoc, to tyle ile moge i nie rujnuje sie swiadomie. Nikt chyba nie wzial kredytu na procent. Wyznaje zasade, ze wszystko, co robimy z dobrego serca i tak wroci stokrotnie. W waszym przypadku chyba tak wlasnie bylo.”

Czy nie zauwazasz, ze  nie kpie z tych osob i nie wysmiewam ich. Na pewno nie ma w tym checi, czy nawet proby obrazy. To tylko ty widzisz juz zjawy, bo chyba nie czytasz z uwaga.

@ Marta napisala ciekawie na ten temat w jednym z postow.

„ale wydaje mi się ,że istota problemu polega na tym ,że nie potrafimy uważnie słuchac i wyciągać wniosków z tego co do nas mówi obca osoba......” na mysli miala oszusta.

Wiec Marta, rowniez ofiara oszusta, przychyla sie do mojej oceny, ze to nie problem oszustow, ktorych jest cala masa i prawie wszedzie, a nasza naiwnosc, ktora im ten proceder umozliwia. Czyz ktos, kto sprzedaje srebrne, pozlacane krzyze papieskie, obiecujac kupujacemu zbawienie wieczne, szczescie, zdrowie i dostatek pieniedzy jest tylko biznesmenem, czy juz oszustem wykorzystujacy naiwnosc wiernych? Tu tez chodzi o wykorzystywanie emocji i za to istnieje zacytowany tu juz paragraf. Czy wpadl ktos na pomysl, by to scigac? Nie ma szans. A to jest przeciez to samo.

Teraz troche grubszy przekret z Twego bogatego repertuaru pomowien. Napisales:

„Ostatni raz kiedy naprawdę wystrzeliły ci wszystkie bezpieczniki to było wtedy jak po zamachu terrorystycznym w Paryżu oskarżyłeś o atak chrześcijan, w tym kilku z forum...”

Przypominam sobie te dyskusje i to, co napisalem. Otoz odnioslem sie do historii religii mahometanskiej i chrzescijanskiej, zwracajac uwage, ze ta pierwsza jest o ponad 700 lat mlodsza od chrzescijanskiej. Zwrocilem tylko uwage, ze 700 lat temu chrzescijanie postepowali zupelnie podobnie jak dzis terrorysci , tylko technika zabijania byla inna. Czyz to nie w tamtym czasie my Polacy, jeszcze jako krnabrni poganie nie przezylismy krzyzakow?

Chcialbym, bys znalazl moj wpis, skopiowal go i udostepnil czytajacym, by mieli pewnosc, ze tak naprawde napisalem. Bo nastepnym razem napiszesz ze na sniadanie zjadam male dzieci. Podaj date wpisu i dyskusje, by mozna bylo caly kontekst zrozumiec. Konkrety, nie pomowienia.

Mysle, ze nie bedzie to dla ciebie wielkim problemem udowodnic mi to. Jesli zaniechasz, to udowodnisz, ze juz zadnych bezpiecznikow nie posiadasz i zrobisz kazda podlosc by ponizyc.

Takie postepowanie niszczy forum, wiec jako jego obronca masz nastepny ruch.

NOWY! Autor: Ojciec spd Sikora | Dodano: 2017-09-05 13:37:42

Czytam i czytam i zastanawiam się co Wy robicie na Camino?Moim zdaniem jesteście zwykłymi turystami,którzy szukają tu wrażeń, spotkałem tego człowieka, i nie życzę Wam tego co Jego w życiu spotkało, miał problem,?!ale na samym początku swojej drogi spotkał osobę,która jak wy zrobiła z Niego przestępcę po przez media nowe na rzędzie szatana, !!!Czy któregoś z Was poprosił dajcie mi pieniàdze ?czy może postępował tak bo na Prawdzie się sparzył, nikt nie napisał źe po kilku latach mèki uniewinniono  Go  od tych czynów !A gdyby to był Pan Nasz Jezus,też byście go tak szkalowali?!?Camino to droga dla wiernych,droga wyznania wiary,a wy i inni turyści szukacie tu wrażeń i to złych!!Zanim został bez niczego to przeszedł aż trzy Camina.!!!On jest człowiekiem wiary!Czy datek dany z własnej intencji jest przsestępstwem?!?Zadajcie sobie pytanie co wy zrobilibyście będąc na miejscy Zdzisława?Odpowiedzcie sobie sami?!?! i zastanówcie się po co udzieliłem Do Santiago De Compostela,na mszę?i czy jesteście katolikami czy tylko zawistnymi ludźmi!!!?

NOWY! Autor: Ojciec spd Sikora | Dodano: 2017-09-05 13:37:44

Czytam i czytam i zastanawiam się co Wy robicie na Camino?Moim zdaniem jesteście zwykłymi turystami,którzy szukają tu wrażeń, spotkałem tego człowieka, i nie życzę Wam tego co Jego w życiu spotkało, miał problem,?!ale na samym początku swojej drogi spotkał osobę,która jak wy zrobiła z Niego przestępcę po przez media nowe na rzędzie szatana, !!!Czy któregoś z Was poprosił dajcie mi pieniàdze ?czy może postępował tak bo na Prawdzie się sparzył, nikt nie napisał źe po kilku latach mèki uniewinniono  Go  od tych czynów !A gdyby to był Pan Nasz Jezus,też byście go tak szkalowali?!?Camino to droga dla wiernych,droga wyznania wiary,a wy i inni turyści szukacie tu wrażeń i to złych!!Zanim został bez niczego to przeszedł aż trzy Camina.!!!On jest człowiekiem wiary!Czy datek dany z własnej intencji jest przsestępstwem?!?Zadajcie sobie pytanie co wy zrobilibyście będąc na miejscy Zdzisława?Odpowiedzcie sobie sami?!?! i zastanówcie się po co udzieliłem Do Santiago De Compostela,na mszę?i czy jesteście katolikami czy tylko zawistnymi ludźmi!!!?

NOWY! Autor: Kora | Dodano: 2017-09-06 07:23:07

http://caminodelavida.pl/2017/08/29/oszusci-naciagacze-i-bezdomni-na-camino-de-santiago/

NOWY! Autor: . | Dodano: 2017-09-06 10:46:12

"Kłamstwo nie jest zaprzeczeniem prawdy. Ono doskonale się w nią przebiera" :)

NOWY! Autor: Natan | Dodano: 2018-05-25 19:28:23

ty ojciec,czy ty przypadkiem zdzisiem myszk nie jstes?  Biedna ta Twoja corka Angelika ze takiego ojczulka posiada,ale to wina Jolki ze dala sie Ci w pociagu zbajerowac

NOWY! Autor: Jonatan | Dodano: 2019-01-10 07:25:28

Moi drodzy, też spotkałem tego pana. Jednak mi wciskał inny bajer i nie było to na Camino. 
Chcę Was ostrzec że jest złodziejem i oszustem, a nie jak niektórzy pisali może się nim stać.
Tutaj kilka informacji na jego temat, potwierdzonych informacji. Uważajcie na siebie. Mnie dzięki Bogu nie przechytrzył, ale moja dziewczyna była nim zachwycona.
https://gazetakrakowska.pl/falszywy-hrabia-znow-leczy-polki-seksem-i-smartfonami/ar/11850151

NOWY! Autor: straszne | Dodano: 2019-01-10 11:50:34

Tak, straszne jak ludzie są naiwni i łatwowierni. Jak można dać się w ten sposób oszukać, bo co? bo idzie trasą Camino to znaczy, że to jest super człowiek? Aż taka naiwnośc jak u dziecka jest u dorosłych ludzi? Opamiętajcie się i nie wierzcie we wszystko co wam ktoś mówi. I pisze, bo w ludzie za bardzo uważają net za swojego bożka i wierzą we wszystkie bzdury.

NOWY! Autor: M | Dodano: 2019-01-17 20:31:33

Byłam przez tego Pana (Zdzisław Myszk) oszukana, okradziona, maltretowana, wielokrotnie gwałcona, wziął moje dokumenty i groził bronią. Do dnia dzisiejszego nikt nie zamknął go na dożywocie, facet odgrywa swoje role i okrada następne osoby. 

NOWY! Autor: Z | Dodano: 2019-01-17 23:46:18

Facet chciał pożyczyć pieniądze i mnie przelecieć .A ja taka głupia byłam jak ten króliczek,który setny raz daje się złapać w te same wnyki...

NOWY! Autor: Jonathan | Dodano: 2019-01-19 18:03:12

Policja spotkała się z tym panem, ale nic mu nie zrobili. Gdyby tylko mi coś ukradł albo cokolwiek zrobił moim najbliższym od razu zgłosiłbym na policję, niech oszust odsiedzi co ma odsiedzieć.

NOWY! Autor: W | Dodano: 2019-03-01 13:50:43

Czy można wiedzieć jak ten człowiek wygląda? Bo też słyszałam o gwałcie na Camino?