Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! oznakowanie camino del norte

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2017-09-13 16:37:37

Witam,

wybieram sie z Santander  i ma pytanie; co ile metrów są oznakowania na szlaku tj,muszle ,strzałki .

NOWY! Autor: Grazyna | Dodano: 2017-09-13 18:31:25

idziesz dotąd aż napotkasz zasada prosta jesli nie ma znaku idziesz prosto

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2017-09-13 19:54:46

Nie ma żadnych reguł. Zwykle na skrzyżowaniach i tak jak napisała Grażyna brak strzałki idź prosto. Strzałki, muszle w postaci naklejek są umieszczane w zależności od fantazji znakujących. Jedne są nisko na asfalcie lub na krawężniku ulicy, wyżej na słupkach znaków drogowych, słupach oświetleniowych na wysokości wzroku, na pniach drzew i murach budynków. Trzeba iść i śledzić. Zdarzało mi się zamyślić i minąć znak. Jeśli przez 20-30 min nie napotkasz oznakowania a droga nie prowadzi jednostajnie bez odchodzących ścieżek w bok lub skrzyżowań to lepiej wrócić do ostatnio widzianej strzałki. Zdarzyło mi się właśnie na Norte tylko już dalej zabłądzić przez zwykłe zagapienie się (we mgle szedłem ścieżką przecinającą szosę i uznałem, szlak naturalnie prowadzi dalej prosto ścieżką, a on skręcał w prawo na szosę). Zwykle na skrzyżowaniach, drogi lub ścieżki, którymi nie należy iść są znakowane znakiem "X"  też żółtym kolorem. Najtrudniej jest zwykle w miejscowościach które mijamy po drodze, a także w miejscowościach, w których nocujemy. Zwykle po południu robię rekonesas trasy od albergue do wyjścia z miasta, następnego dnia jest dużo łatwiej.

Życzę wspaniałego wędrowania!

Pozdrawiam! Buen camino! 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-09-13 22:01:25

Dobrze jest się podeprzeć np Mapa.me. Jeśli wpiszesz drogę z punktu A do B to nawet jak byś przeoczył strzałki czy muszle nie zgubisz się. Za Vilaviciosa jest rozwidlenie na Gijon Oviedo i Covadonga. Z Cobreces też są dwie opcje.Polecam drogę przy oceanie.Buen Camino 

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2017-09-13 22:15:18

dzieki wszystkim za info.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-09-14 00:14:59

Całe del Norte jest oznaczone na OpenStreetMap, więc możesz sobie ściągnąć tą mapę na telefon i nie ma wtedy szans zeby się zgubić. Pod androida jest np. aplikacja OSMAnd która potrafi tą trasę wyświetlać (jeśli ściągniesz mapę hiszpanii i włączysz pokazywanie tras pieszych) razem z twoją pozycją z GPSu.

Poza tym oznaczenia są raczej dobre, chociaż trzeba uważać bo Norte ma całą masę alternatywnych dróg, które co prawda prowadzą do tego samego miejsca, ale mogą się różnić o kilka kilometrów.

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-09-14 00:45:33

Jeszcze dodam, że spotkasz napisy BICI tzn dla rowerów  czasami jak jest mokro warto skorzystać. Nie raz jest dłuższa ale można przejść  suchą nogą Buen Camino 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-18 15:28:01

Ja  korzystałem  z  aplikacji NORTE jest  całkiem  niezła  ale  przyznam  ,że  sam  zgubiłem  szlak  kilka  razy przez  własna  nieuwagę  . Szczerze  mówiąc  po  pierwszym  dniu  marszu  będziesz  doskonale  orientował  się  co  do  sposobu  i  miejsca  umieszczania  oznaczeń