Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! oznakowanie camino del norte

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2017-09-13 16:37:37

Witam,

wybieram sie z Santander  i ma pytanie; co ile metrów są oznakowania na szlaku tj,muszle ,strzałki .

NOWY! Autor: Grazyna | Dodano: 2017-09-13 18:31:25

idziesz dotąd aż napotkasz zasada prosta jesli nie ma znaku idziesz prosto

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2017-09-13 19:54:46

Nie ma żadnych reguł. Zwykle na skrzyżowaniach i tak jak napisała Grażyna brak strzałki idź prosto. Strzałki, muszle w postaci naklejek są umieszczane w zależności od fantazji znakujących. Jedne są nisko na asfalcie lub na krawężniku ulicy, wyżej na słupkach znaków drogowych, słupach oświetleniowych na wysokości wzroku, na pniach drzew i murach budynków. Trzeba iść i śledzić. Zdarzało mi się zamyślić i minąć znak. Jeśli przez 20-30 min nie napotkasz oznakowania a droga nie prowadzi jednostajnie bez odchodzących ścieżek w bok lub skrzyżowań to lepiej wrócić do ostatnio widzianej strzałki. Zdarzyło mi się właśnie na Norte tylko już dalej zabłądzić przez zwykłe zagapienie się (we mgle szedłem ścieżką przecinającą szosę i uznałem, szlak naturalnie prowadzi dalej prosto ścieżką, a on skręcał w prawo na szosę). Zwykle na skrzyżowaniach, drogi lub ścieżki, którymi nie należy iść są znakowane znakiem "X"  też żółtym kolorem. Najtrudniej jest zwykle w miejscowościach które mijamy po drodze, a także w miejscowościach, w których nocujemy. Zwykle po południu robię rekonesas trasy od albergue do wyjścia z miasta, następnego dnia jest dużo łatwiej.

Życzę wspaniałego wędrowania!

Pozdrawiam! Buen camino! 

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-09-13 22:01:25

Dobrze jest się podeprzeć np Mapa.me. Jeśli wpiszesz drogę z punktu A do B to nawet jak byś przeoczył strzałki czy muszle nie zgubisz się. Za Vilaviciosa jest rozwidlenie na Gijon Oviedo i Covadonga. Z Cobreces też są dwie opcje.Polecam drogę przy oceanie.Buen Camino 

NOWY! Autor: ewa | Dodano: 2017-09-13 22:15:18

dzieki wszystkim za info.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2017-09-14 00:14:59

Całe del Norte jest oznaczone na OpenStreetMap, więc możesz sobie ściągnąć tą mapę na telefon i nie ma wtedy szans zeby się zgubić. Pod androida jest np. aplikacja OSMAnd która potrafi tą trasę wyświetlać (jeśli ściągniesz mapę hiszpanii i włączysz pokazywanie tras pieszych) razem z twoją pozycją z GPSu.

Poza tym oznaczenia są raczej dobre, chociaż trzeba uważać bo Norte ma całą masę alternatywnych dróg, które co prawda prowadzą do tego samego miejsca, ale mogą się różnić o kilka kilometrów.

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2017-09-14 00:45:33

Jeszcze dodam, że spotkasz napisy BICI tzn dla rowerów  czasami jak jest mokro warto skorzystać. Nie raz jest dłuższa ale można przejść  suchą nogą Buen Camino 

NOWY! Autor: Robert | Dodano: 2017-09-18 15:28:01

Ja  korzystałem  z  aplikacji NORTE jest  całkiem  niezła  ale  przyznam  ,że  sam  zgubiłem  szlak  kilka  razy przez  własna  nieuwagę  . Szczerze  mówiąc  po  pierwszym  dniu  marszu  będziesz  doskonale  orientował  się  co  do  sposobu  i  miejsca  umieszczania  oznaczeń 

NOWY! Autor: Michał | Dodano: 2018-01-16 17:41:24

Witam. Mam pytanie. Czy symbol muszli umieszczany na szlakach sugeruje kierunek marszu? Np. jeśli muszla jest skierowana w lewą stronę to czy to oznacza że mam iść w lewo? 

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-01-16 20:26:12

Na CAMINO POLACO muszle malowałem tak że "palce" znaku to jest kierunek "do tyłu", natomiast ta część symbolicznej muszli, gdzie schodzą się poszczególne kreski to kierunek w którym należy wędrować.Tak samo oznakowane są w większości znaki muszki w Niemczech.We Francji nie widziałem muszli a jedynie strzalki lub oznakowanie szlakow długodystansowych GR to jest bialy i czerwony pasek.W Hiszpanii (konkretnie w GALICJI) muszelki są wyrzeźbione,namalowane odwrotnie niż np na CAMINO POLACO.W innych regionach Hiszpanii (np. RIOJA) muszelki są tak jak na szlakach w NIEMCZECH. 

NOWY! Autor: libero | Dodano: 2018-01-17 11:42:06

Podstawa orientacji na szlaku sa jednak zolte strzalki. Sa tez niebieskie, ale najczesciej oznaczaja kierunek przeciwny (od Santiago). Muszle tez oznaczaja szlak, ale sa czesto wykorzystywane rowniez jako symbole roznych kafejek, biznesow, na znakach drogowych - sam raz tak sie zmylilem, bo poszedlem wzdluz szosy oznaczonej muszlami, ale nie byl to szlak. Szczegolnie w miastach mozna sie zmylic, kierujac sie tylko muszlami. Strzalka wskazuje kierunek, muszla - powiedzmy z grubsza szlak, ale nie zawsze kierunek.

NOWY! Autor: Alicja | Dodano: 2018-01-19 20:04:03

Od znajomych, którzy dwa lata temu przeszli część szlaku Norte (z Irun do Sebrayo), dowiedziałam się, że w porównaniu z Frances, jest on znacznie słabiej oznakowany. Najgorzej jest podobno w dużych miastach, bez aplikacji w telefonie...ani rusz. Planowałam w tym roku przejść podobną odległość co znajomi - z Irun do Oviedo, żeby za rok, może dwa, "dokończyć" wędrówkę szlakiem Primitivo, ale troszkę się "ostudziłam". Z wszelkimi aplikacjami u mnie nieco "na bakier" i nawet do końca nie wiem co to słowo w dzisiejszych czasach znaczy, a telefon mam tak przestarzały, że pewnie nikt by nie uwierzył. W 2015 roku przewędrowałam z Leon do Santiago i nigdy nie zmyliłam drogi, strzałki prowadziły mnie przez całą trasę. Macie dla mnie jakąś radę, swoje spostrzeżenia z Norte? Za życzliwe wskazówki dziękuje pani w starszym wieku, właścicielka "niesmiertelnej" Noki 3510.