Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! canino del norte/lebaniego

NOWY! Autor: jerzyimonika | Dodano: 2017-10-06 17:56:31

Witam, w przyszłym roku chcielibysmy wrócic na szlak północny ale kusi nas by odbić do San Toribio i wrócić znów na del norte. W przewodnikach znalazłem tylko opis szlaku do San Toribio, nie chciałbym wracać tś samą drogą. Póki co nie interesuje mnie również przejście na inny szlak. Ma ktoś wiedzę jak z San Toribio wrócić na północny?  Chcemy przejśc z Santander do  Castro Urdiales, wtedy będziemy mieli cały szlak zaliczony i zaczniemy następne. Pogoda za oknem do bani i coraz bardziej wracaja chęć dreptania. Pozdr.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2017-10-06 19:04:03

Jest taka możliwość, z Potes (tu macie świetne schronisko i można się zatrzymać nawet na 2 dni) iść szlakiem Ruta Vadiniense do Espinama (tu polecam albergue prywatne Briz) a dalej szlakiem Ruta Reconquista przez góry Picos de Europa do Covadonga (przepiękna trasa, wspaniałe widoki, ale to są już góry i szlak nie należy do łatwych, baza noclegowa w Sotres i Poncebos - hostale od 30 euro za dwójkę, w sezonie letnim trzeba wcześniej rezerwować, a w Lagos de Covadonga tylko schronisko górskie przyjmuje od 18-tej 30 euro ze śniadaniem i kolacją. Stąd już z górki do Covadonga (jeżdżą też autobosy) warte odwiedzenia bardzo znane sankturium maryjne i miejsce święte w Asturii. Nocleg w hostalach, pension i prywatnych schroniskach w cenie od 15 euro za osobę. Stąd można wrócić na Norte szosą (sprawdzając na mapie Google). Ta trasa zajmie Wam minimum 6 dni licząc od Potes. Ja w tym roku w lipcu szedłem z León do Oviedo trasą Camino del Salvador, potem do Covadonga szlakiem camino Covadonga, dalej Rutą Reconquista i kawałkiem Camino Lebaniego do Santo Toribio i wróciłem do León szlakiem Ruta Vadiniense. Jeśli będziecie zdecydowani to mogę podać więcej informacji.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-10-08 20:27:19

Witaj Macieju

Po 3 latach przygotowań ruszam (a dokładniej ruszamy we czterech) w kwietniu 2018 na szlak Santander-Santo Toribio- Covadonga-Oviedo.

Czy możesz napisać więcej? A może jest już coś jak przewodnik? Jeśli nie na forum, to napisz na priv bulatka@onet.pl

Pozdrawiam

Tomek

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2017-10-13 11:03:54

Cześć Teb!

Oczywiście mam przewodniki, które przygotowałem na moją wędrówkę. Powinienem je zaktualizować o doświadczenia z wędrówki ale jakoś mam coraz mniej serca do ich publikowania. Teraz każdy ma tyle możliwości szukać w necie informacji o szlakach, a przewodniki napisane kilka lat temu zestarzały się i ludzie mają pretensje, że w rzeczywistości jest inaczej. Na każdym jest data ich napisania lub aktualizacji i trzeba brać to pod uwagę.

Wracając do Twojego pomysłu to mam pewne obawy jak będzie wyglądało przejście przez Picos de Europa. W wielu miejscach będzie pewnie leżał śnieg i będzie ślisko. Oznakowanie jest wg mnie słabe i we mgle, która występuje tam często może stanowić to problem. Dobrze, że jest Was czwórka. Zainstaluj sobie w smartfonie aplikację Navigator z darmowymi mapami Open Street, na których są szlaki turystyczne, będzie łatwiej. Tu masz nr do Guillermo właściciela schroniska przy Lagos de Covadonga - Casa de Pastores +34 630451475 preferuje kontakt przez WhatsApp, zna angielski. Jest doskonale zorientowany i może Ci powiedzieć jak to wygląda w kwietniu. Za schronisko z kolacją i śniadaniem trzeba zapłacić 30 euro. Z Covadonga możesz dojść do Oviedo szlakiem Camino Covadonga z Gijon ( brak albergue po drodze ale da się przejść w jeden dzień z Cangas de Onis te  ponad 40km) aż do Amandi gdzie szlak spotyka się z Camino del Norte ( tu polecam albergue La Ferreira - hospitalero Sergio wspaniały gość i przyjaciel pielgrzymów oferuje kolację i śniadanie oraz nocleg za donativo kontakt alberguelaferreria@hotmail.com). Dalej odnogą szlaku Norte do Oviedo około 50km i dwa albergues po drodze (przeszedłem w jeden dzień). Z Covadonga można wrócić szosą do szlaku Norte bez oznakowania wg mapy.

Jeśli nie opublikuję przewodników to prześlę Ci na podany adres.

Pozdrawiam serdecznie! Buen camino!

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2017-10-14 08:50:03

Macieju

Ja mam ten sam problem z przewodnikiem o CAMINO POLACO. Ale jeśli ktoś do mnie zwraca się o przesłanie mojego przewodnika,to w nim odręcznie poprawiam=aktualizuję np. numery telefonów.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2017-10-14 19:08:35

Szedłem w tym roku do Santo Toribio. Trasa malownicza. Byłem również w Garabandal, to to blisko. Opis i zdjęcia:    www.caminoutrea.blogspot.com          

Pozdrawiam.

NOWY! Autor: Teb | Dodano: 2017-10-14 20:03:48

Macieju

Z utęsknieniem czekam na e-mail od Ciebie, bulatka@onet.pl

A pogoda będzie taka jaką da Pan Bóg, W necie oglądałem filmiki z zimowych wędrówek i nie było tak tragicznie :)

Tomasz

PS jak byłem nieco młodzy (ponad 30 lat temu) wędrowałem zimą po Bieszczadach bez smartfona tylko z busolą kupioną w NRD i mapą, Było wspaniale