Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! ROTA VICENTINA

NOWY! Autor: Ada | Dodano: 2017-11-12 21:41:00


Poszukuję wiadomości o szlaku ROTA VICENTINA.

Chciałabym pójść wzdłuż wybrzeża portugalskiego od Cabo VICENTINA do Lizbony.

Proszę o informację jak wygląda baza noclegowa na szlaku ROTA VICENTINA.

Czy są tanie schroniska, czy tylko hotele, w jakiej cenie, czy może być problem z noclegami.

Proszę także o informację, czy otrzymuje się jakiś dokument i zbiera pieczątki

Będę wdzięczna za każdą podpowiedź

Ada

NOWY! Autor: Karola | Dodano: 2017-11-13 08:29:05


Hej Ada

Polecam stronę http://en.rotavicentina.com/  tam znajdziesz absolutnie wszystkie niezbędne informacje, a i na forum znajdziesz kilka informacji, wystarczy dobrze przeszukać. Pozdrawiam i Buen Camino

NOWY! Autor: Ada | Dodano: 2017-11-13 22:07:56


Dziękuję za informację

Niemniej, chciałabym, aby ktoś z własnych doświadczeń, przekazał mi informację.

Najbardziej interesuje mnie baza noclegowa i ceny

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2017-11-13 23:08:50


Pamiętam, że 3 lata temu pisał o swoim przejściu tej trasy chłopak i zostawiał linka do bloga.

Korzystał wtedy aż do Lizbony z noclegów wyszukanych na airbnb, bo o ile mnie pamięć nie myli nie było żadnych alberg/

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2017-11-13 23:16:00


To chyba był ten blog

http://www.dookola.eu/2012/09/28/dzien-5-godz-2149/

 

NOWY! Autor: Ada | Dodano: 2017-11-14 08:13:07


Dziękuję, dziękuję bardzo

Każdą podpowiedź jest dla mnie cenna

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-11-14 11:47:54


W 2014 szedłem do Santiago de Compostela z Cabo de Sao Vicente. Tam są dwa szlaki. Jeden czerowono biały wzdłuż wybrzeża, drugi, którym ja szedłem niebiesko zielony bardziej w głębi lądu. Szlak jest bardzo kręty. Niektóre odcinki skracałem idąc drogą. Typowych albergów nie ma, ale nie ma też problemu z noclegami. Są tanie pensjonaty (10-15euro). Na nocleg przyjmują też Bombeiros czyli Straż Pożarna. Poza tym miałem mały namiot, z którego korzystałem trzy razy. Droga spokojna. Pielgrzymów mało. Szlak kończy się, a właściwie zaczyna w Santiago de Cecem. Korzystałem też z tego linku powyżej "dookoła" i sugestii jego autora Pawła. Szlak jak najbardziej polecam. Świetna sprawa.

gbrodziak@interia.pl

NOWY! Autor: grzegorz | Dodano: 2017-11-14 12:21:45


1 dzień: Cabo de Sao Vicente - Vila do Bispo (20km) i nocleg w lesie > w namiocie 4km za miastem >

2 dzień: Vila do Bispo - Carrapatiera i nocleg prywatnie (pension Maria, > chyba przy rua de boavista, zdaje się 15 euro), fajne małe miasteczko > blisko wybrzeża >

3 dzień: Carrapatiera - Aljezur (23km) w mieście jest prywatny alberg, > ale nie było miejsc, przyjmują też Bombeiros, my poszliśmy 3km dalej na > pole namiotowe CAMPISMO DO SERRĂO przy szlaku >

4 dzień Aljezur - San Teotonio (28km) przy kościele parafialnym sala, ale > mieli akurat festyn i nie przyjęli, więc poszliśmy do pensionatu > Residencial Paisagem (chyba 15 euro) >

5 dzień San Teotonio - Odemira (14km) nocleg u Bombeiros za darmo >

6 dzień Odemira - Cercal (28km) Residencial Ramos (też chyba 15 euro za > osobę, a więc 30 za 2-os pokój, raczej nie braliśmy nic droższego) > Z Cercal autobusem do Lizbony, a w Lizbonie polecam nocleg w Norte Guest > House przy rua dos Douradores 159, w samym centrum, za dwójke 30euro >

7 dzień Lizbona - Alverca (35km) pytaliśmy u Bombeiros, ale nie > przyjęli, taksówką podjechaliśmy jakieś 2 km do pensjonatu Alojamentos > Particulares przy Estrada da Alfarrobeira 10 >

8 dzień Alverca - Azambuja (34km) Bombeiros nie przyjęli więc do > Residencial Flor Primavera przy Rua Conselheiro Frederico Arouca >

9 dzień Azambuja - Santarem (37km) tutaj Residencial Vitoria Rua Segundo > Visconde de SantarĂŠm 21 > Z Santarem autobusem do Fatimy, bo chcieliśmy zdążyć na obchody > fatimskie z 12 na 13. W Fatimie jest alberg dla pielgrzymów za bazyliką > jakieś 300m. My spaliśmy w namiotach w ogrodzie zaraz za bazyliką. > Całymi rodzinami rozbijali tam namioty. Z Fatimy pojechaliśmy do Tomar i > nocleg u Bombeiros gartis na sali. >

10 dzień Tomar - Alvaiazere (30km)nocleg w albergu prywatnym przy kościele i małym ryneczku (chyba 12euro)

11 dzień Alvaiazere - Rabacal (36km) jest alberg przy Centro Promacao Turistica

12 dzień Rabacal - Coimbra (31km) piękne miasto, przed przejściem rzeki jest miasto Santa Clara i Convento Santa Clara i tam alberg, myśmy poszli do cenrum miasta i nocleg w hotelu (chyba 30euro za dwójke)

13 dzień Coimbra - Mealhada(Sernadelo) (28km) nowy alberg prywatny przy restauracji > Hilario (chyba 10euro)

14 dzień Mealhada - Aguda (29km) nowy alberg prywatny przy Residencial Celeste, troche za miastem

15 dzień Agueda - Oliveira de Azemeis (45km) wszystko potwierdzało że jest alberg u Combonianów, niestety mieli remont i nie przyjęli, skierowali do Bombeiros, w końcu spaliśmy w pensjonacie

16 dzień Olveira de Azemeis - Lourosa (23km) nocleg u Bombeiros na sali sportowej (5euro)

17 dzień Lourosa - Porto (28km) nocleg w Residencial Portuguesa > (chyba 15 euro za osobę) Z Porto są 3 możliwości, albo wybrzeżem (nie szedłem) albo centralnie (pierwszy etap do Rates) albo przez Bragę (proponuje zwiedzić Bragę). Od Porto już są albergi miejskie (najczęsciej 5-6 euro

NOWY! Autor: Ada | Dodano: 2017-11-14 20:47:21


Jesteście cudowni

Grzegorz, dziękuję bardzo za bezcenne wiadomości

Takie były mi potrzebne

Na pewno skorzystam, z tych informacji.

Dziękuję bardzo

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-11-16 23:52:31


Najnowsze,bo z przełomu pażdź/listopad tego roku wiadomości z przejścia szlaku Rota Vicentina

https://rotavicentinablog.wordpress.com/page/3/

i film, startuje po - Click hier

  https://rotavicentinablog.wordpress.com/2017/11/13/our-rota-video/

Szlak b. dobrze oznakowany w obu kierunkach,tutaj blog młodej austriaczki,która szła z plecakiem  z północy na południe w kier.  Cabo de san Vicente.Piękne zdjęcia z wędrówki nad oceanem,czyli trasą Dos Pescadores.

Pozdr. Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-11-16 23:58:29


Tu video

albo  https://vimeo.com/242502964

NOWY! Autor: J | Dodano: 2017-11-19 15:04:40


Zaczyna mnie owa Rota Vicentina mocno interesować,doczytuję tutaj http://en.rotavicentina.com/route-porto-covo-vila-nova-de-milfontes-72.html 

dużo ciekawych informacji .

Wszystkim planującym odwiedziny tego jak dotad jeszcze nie zadeptanego skrawka Świata już teraz : Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-06-09 08:21:55


Nareszcie.Rota Vicentina pod moimi stopami a szum oceanu w uszach.Ocean będzie mi towarzyszył przez następne 80 km po trasie rybackiej czyli Fischermen’s Trail.Potem Odeceixe do Sagres  to część tzw drogi historycznej.

Dobrej drogi wszystkim

Jago

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2018-06-09 09:57:16


Buen Camino Jago !

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-06-09 15:25:33


Pozdrawiam serdecznie! Buen camino Jago! Bardzo jestem ciekaw Twoich wrażeń.

NOWY! Autor: J na | Dodano: 2018-06-11 22:32:55


Z Zambuchera do Marnogami@Staszek,Maciej,

i cóż ja mam pisać.Jest pięknie.Gadam sobie z oceanem s raczej słucham jego szumnego tonu.Wdycham morskie smaki i pachnącą woń kwitnącej flory.Tablice informacyjne o żyjącej tu faunie to coś dla botaników.Ja oprócz oktopusa zarejestrowałem występowanie tutaj kobry do dł 2m i całkiem niegroźnej dla człowieka,co mnie mocno uspokoiło.Miejsca noclegowe zamawiałem przez booking.com .Nie jest to typowy szlak pielgrzymkowy,więc pojęcie albergue para peregrino nie ma tu zastosowania i koszty tej wędrówki są wyższe.Na trasie  o podłożu piaszczystym trzeba się trochę napracować kiedy wpada siè weń po kostki.A trasa rybacka  w 80 procentach jest piaszczysta. Na szlaku do Zambuchera do Mar jest dużo pomostów z drewna ale resztę piasku trzeba wymieszać własnymi nogami.Widok linii brzegowej to kilkanaście metrów wyskie klipy na których sprytne bociany mają gniazda i z których miejscowi wędkarze szukają swojego szczęścia.

Szlak mało jeszcze uczęszczany.Spotyka się najwyżej kilka osób dziennie idących w obu kierunkach dobrze oznakowanego sxlaku.Odległości dzienne wyznaczają  usytuowane siedliska ludzkie stąd trzeba mieć w plecaku coś na przekąskę a niedzownym jest zapas wody.Ze wzgl. na klimat tutaj przewodniki turyst. I zdrowy rozsądek polecają tę trasę w mies. od września do czerwca.

 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-06-11 22:35:18


piszę z telefonu i trochę pomieszał mi tekst.

Pozdr.Jago

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2018-06-11 23:34:56


@Jago

Szczęśliwej  Udanej Drogi.

Buen Camino

Andrzej

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-06-12 08:10:01


Dzięki Andrzej.

Poprawiam pisownię miasteczka do kttórego doterłem wczoraj:Zambujera do Mar nocleg w hostalu Hakuna Matata w pok.6-cio osobowym z pościelą ,ręcznikami ,kuchnią na medal i wzorową opieką  to rarytas za 18Euro

Jago

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-06-13 10:12:26


@Jago!

Cżyta z przyjemnością i już kiełkuje myśl o kolejnych wędrówkach. Przecieraj szlak, choć Twoje ślady zasypie wiatr lub zmyje fala.

Pozdrawiam! Buen camino! 

NOWY! Autor: zieliny staw | Dodano: 2018-06-13 12:04:13


@ Jago , ale Ci zaadroszczę tej pogawędki z oceanem , ale w tym przypadku jest to pozytywne , a jak już się już nachapiesz tego piękną  na to może wspomnij tak nimochodem oceanowi aby  i mnie tam ściągnąl swoimi pomrukami ,  też chętnie z nim pogadam, a jest o czym Życzę  dlugiej , pieknej i niekończącej się wedrówki.

zielony staw

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-06-13 19:14:41


Życzę Wam byście tu kiedyś zawitali i pomieszali w tym piachu na wydmach.Dzisiaj dotarłem do Aljezur.W miejscach noclegowych widać wielu turystów ,którzy przylecieli do Faro lub Lizbony i w wypożyczonych samochodach objeżdżają wybrzeże i odkrywają piękno i spokój dzikich plaż.Pewien ojciec z Torunia (nie ten który Wam właśnie na myśl przychodzi) z córką przylecieli do Malagi,wypożyczyli motocykl i objechali kawałek Portugalii.Spotykam tu rodaków ale jedynym z plecakiem był z Katowic i szedł z Sagres na północ.

Zobaczymy co przyniesie jutro.

Pozdrawiam Jago

 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-06-13 19:14:44


Życzę Wam byście tu kiedyś zawitali i pomieszali w tym piachu na wydmach.Dzisiaj dotarłem do Aljezur.W miejscach noclegowych widać wielu turystów ,którzy przylecieli do Faro lub Lizbony i w wypożyczonych samochodach objeżdżają wybrzeże i odkrywają piękno i spokój dzikich plaż.Pewien ojciec z Torunia (nie ten który Wam właśnie na myśl przychodzi) z córką przylecieli do Malagi,wypożyczyli motocykl i objechali kawałek Portugalii.Spotykam tu rodaków ale jedynym z plecakiem był z Katowic i szedł z Sagres na północ.

Zobaczymy co przyniesie jutro.

Pozdrawiam Jago

 

NOWY! Autor: zielony staw | Dodano: 2018-06-13 19:41:48


@ Jago , jutro będzie jeszcze piękniejsze , bo   bogatsze o dziś ,

zs

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-06-13 21:18:37


No prawda :)

Pozdrawiam Jago

NOWY! Autor: karol | Dodano: 2018-06-15 22:45:45


Dużo opisów i dobrze udokumentowana jest właściwa Droga św.Wincentego. Tymczasem jak przejść dalej na północ odcinek od Santiago do Cacem do półwyspu Troia i dalej przez Setubal do Lizbony ze świecą szukać. Czy ktoś przeszedł ten odcinek? /może samą plażą do Troia/.
Buen Camino. 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-01 12:38:47


Witam.

Pora zostawić tu jakiś ślad z przejścia odnogi Vicentiny zwanej rybacką (Trilho dos pescadores) i być może zmobilizować zainteresowanych do planowania kolejnego urlopu.

Wszystkie informacje o przebiegu trasy i infrastrukturze znalazłem w internecie pod podanymi w powyższych wpisach linkami.Dojazd na początek trasy wybrałem kierując się cenami biletów lotniczych z miejsc ,w pobliże których mogła mnie podrzucić rodzina.Sam początek ,czyli start w Porto Covo lub -w odwr. kierunku-nieopodal przylądka św. Vincentego (np.w Sagres )   nie miał znaczenia,bo trasa jest doskonale oznakowana w obu kierunkach.

Wyszło,że najkorzystniej będzie dolecieć do Lizbony a nast. dnia z dworca autobusowego Rede Expressos,który jest w sąsiedztwie dw. kolejowego Sete Rios autobusem do Porto Covo

Jako pomoc w planowaniu dziennych etapów posłużył mi folder firmy transportującej bagaże na trasie https://www.vicentinatransfers.pt/.

A wyglądały one tak:

1.Porto Covo - Vila Nova de Milfontes  20km  7h  etap określony w trzystopniowej skali trudności jako trudny 

2.Vilanova - Almograve                         15km   5h  średniotrudny

3.Almograve - Zambujeira do Mar         22km   7h  średniotrudny

4.Zambujeira - Odeceixe                       18km    7h  średniotrudny

5.Odeceixe - Aljezur                               18km   6h  łatwy

6.Aljezur - Arrifana                                 12km    4h  łatwy

7.Arrifana - Carrapateira                         24km   7h  ciężki

8.Carrapateira - Vila do Bispo                 22km   6h  łatwy

9.Vila do Bispo - Cabo Sao Vicente        14km   4h  średniotrudny

Z przylądka do Lagos zabrać się można autostopem zagadując wszechobecnych polskich zmotoryzowanych turystów.Kiedy się przedstawiłem pewnej rodzinie,ta z ochotą, jako piątego pasażera w samochodzie podrzuciła mnie do Lagos.

Z Lagos jest dobre połączenie komunikacyjne z lotniskami w Lizbonie i Faro.

Dobrych dróg

Jago

NOWY! Autor: karol | Dodano: 2018-07-01 23:11:28


Dzięki Jago za wskazówki. Czy podzieliłbyś się też poradami gdzie zanocować?

Pozdrawiam serdecznie

Karol

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-07 12:46:17


@Karol

noclegi rezerwowałem z ok. miesięcznym wyprzedzeniem przez booking.com.

Nocowałem w hostalach i raz w schr. młodzieżowym( Pousada de Juventude w Almograve).

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-07 13:04:40


Aha,w Arrifana booking.com znalazł mi b. ciekawy obiekt tuż przy szlaku ale.......parę kilometrów poza Arrifaną w kierunku Carrapateira .Jest to Surf Camp Vale Figueiras w regionie Monte Novo.

 

NOWY! Autor: paszka | Dodano: 2018-07-11 20:20:01


W ostatnich kilku latach odwiedzam regularnie rota vicentina - właściwie zawsze poza głównym sezonem - jeśli chodzi o noclegi to jest możliwy nocleg bez uprzedniej rezerwacji  - ok 20 euro za noc, zawsze pytałem w kawiaraniach, restauracjach o wolne miejsca. Dobrej Drogi!

NOWY! Autor: karol | Dodano: 2018-07-13 21:03:51


Wielkie Dzięki za ostatnie wpisy. Pomagają się przygotować. Będziemy pielgrzymować więc noclegi skromne ale pewne są potrzebne. Na booking.com na sierpień nie wygląda dobrze pod względem cenowym :(  Liczymy, że może Bombeiros, jesli będą w tych miejscowościach, przyjmą. Chociaż na północ od Lizbony już w wielu miejscowościach nie przyjmują a jeszcze 4 lata temu w nich spaliśmy :( No i ta rada żeby pytać np. w barach i reastauracjach jest OK. Generalnie mam wrażenie, że po ostatnim europejskim certyfikacie dla tego szlaku chyba będzie deko drożej :(  Jesteśmy dobrej myśli. Wszystkiego się nie zaplanuje. Zresztą nie o to chodzi w pielgrzymce. Damy radę :) Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-15 21:17:41


Jeśli bierzecie namioty, to zabacz tę listę https://www.vicentinatransfers.pt/single-post/Camping-on-Rota-Vicentina

Powodzenia

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-15 21:21:36


I "hektolitry" wody,bo sierpień to m-c gorący .

Jago

NOWY! Autor: karol | Dodano: 2018-07-17 18:17:40


Wody po lewej stronie będzie opór. Szkoda że nie do picia :(

NOWY! Autor: Franczeska | Dodano: 2018-07-20 20:33:22


Witam pielgrzymi !!!! Wróciłam z Camino Rota Sant Vincent !!! PORTUGUES kocham bardzo i jjeszcze bardziej po tej cudownej ścieżce . Przeszłam camino Fiszerpfad i częściowo camino Historyko. Polecam REWELACJA

NOWY! Autor: karol | Dodano: 2018-07-20 23:12:03


@Franczeska

gratulacje! napisz proszę coś więcej o etapach, pogodzie, ilosci turystów, pilegrzymów na trasie i jak można to również gdzie warto nocować.

NOWY! Autor: paszka | Dodano: 2018-07-21 15:19:49


@Karol  Zawsze byłem tam po sezonie wiele,  miejsc było bez turystów -  w sierpniu jest sezon i bardzo dużo turystów stacjonarnych w tych miesiącach - wiec lepiej mieć rezerwacje airbnb  lub booking.com, poza tym rekomendowane jest  przechodzenie tej trasy poza lipcem i sierpniem - ze względu na upały.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2018-07-22 08:36:31


Franczeska, gratulacje. To moja wymarzona trasa i mam nadzieję, że spełnienie marzenia przede mną