Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Porównanie camino: portugalskiego i primitivo

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-01-07 17:56:31

Witajcie

W czerwcu 2017 przeszedłem camino portugalskie z Porto.

W czerwcu 2018 mam zamiar iść primitivo z Santander.

Jeśli ktoś znalazłby odrobinę czasu na porównanie (a szczególnie na znalezieniu różnic) obu to byłbym wdzięczny.

Buen camino.

Krzysztof

NOWY! Autor: dadziap | Dodano: 2018-01-07 18:04:26

Przeszłam oba  wieć mam porównanie. Przede wszystkim długosc trasy. Samo Primitovo z Oviedo ma 340 km a z Santander to dodatkowa  ładna trasa :) Ponadto Primitivo mozna by nazwac trasą lekko górską od Porto raczej płasko ...no moze z jednym/ dwoma dniami wsród pagórków :)

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2018-01-07 18:25:59

Zgoda z Porto raczej płasko. A porównanie cen i Alberge?

NOWY! Autor: dadziap | Dodano: 2018-01-07 18:39:59

W Portugalii taniej i ale troche biedniej, mimo to prawie zawsze były dodatkowe koce ( byłam luty/marzec). Co do warunków... nigdzie pluskiew nie spotkałam, ludzie wszedzie raczej mili. Byc moze jestem mało wymagająca ale tylko dwie albergi wspominam źle... w jednej sama hospitalera była gburowata a w drugiej ( ale to była tasa do Muxii) smierdziało od nas samych bo ciasno, wilgotno i buty razem z nami ... oj to była noc :P

NOWY! Autor: Szymek Krusz | Dodano: 2018-01-08 15:04:43

@Krzysztof 

Z Santander to będzie Camino del Norte 

NOWY! Autor: dadziap | Dodano: 2018-01-08 16:59:42

to tylko kwestia nomenklatury:)  Mozna przejsc z Santander łącznikiem do Oviedo i dalej juz Primitivo.  Ja w tym roku chce przejść sam łącznik tyle ze z Santander do Leon :)

NOWY! Autor: Avi | Dodano: 2018-01-12 08:14:49

Przeszedłem oba, najpierw portugalskie. Primitivo bardziej wymagające. Ale bez przesady, to przyjemne wędrowanie po górkach przypominajacych Beskidy. Na Primitivo jest mniej asfaltu, więcej urozmaicenia (górki, doliny).

Obie trasy przyjemne. Każda na swój sposób.

Co do aspektu ekonomicznego, to mam wrażenie, że na Primitivo jest mniej okazji do wydawania pieniędzy.

W momencie gdy szlak łączy się z Camino Frances można się dziwnie poczuć, nagle masa ludzi doodkoła. Droga pierwotna jest spokojniejsza. Schroniska są mniejsze, bo i pielgrzymów mniej.

NOWY! Autor: Maria | Dodano: 2018-01-21 21:47:52

@Avi

Dysponujesz opisem swojego Camino Primitivo? Jeśli byłaby sznasa podzielenia się realacjami byłabym wdzięczna.