Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Oszczędny wyjazd - czym płacić?

NOWY! Autor: barberry | Dodano: 2018-01-19 19:00:17

Cześć wszystkim! Pytanie do wszystkich, którzy Camino mają juz za sobą. Przeczytałam już trochę porad dotyczących podróży, ale nie znalazłam informacji o płatnościach. Jak radzicie sobie z tym podczas podróży? Czym płacicie, żeby wyszło w miarę oszczędnie?

NOWY! Autor: Wojtek Kierpcuś-Kłodecka | Dodano: 2018-01-19 19:19:16

Cześć. Ja zabieram trochę gotówki, oprócz tego mam kartę do konta złotówkowego a ostatnio założyłem dwa konta walutowe w euro, w dwóch różnych bankach. W jednym nie płacę za kartę a w drugim mogę bezpłatnie wpłacać walutę w oddziałach banku. Koszt przelewu europejskiego między kontami to 5zł, niezależnie od przelewanej kwoty. Darmowe płatności kartą, wypłata euro w bankomacie za granicą to również 5zł. 
Buen Camino ;)

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2018-01-19 21:56:50

@Barberry

Ja brałem ze sobą gotówkę. Kupiłem w kantorze po dobrym kursie trochę wcześniej. Dzieki temu miałem co pilnować, ale również byłem spokojny  że brak bankomatu czy kursy przeliczeniowe nie zrujnują mi humoru.

Pozdrawiam

Krzysztof

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-01-19 22:05:10

Ja miałem gotówke rozłozoną na kilka części i schowane te "kawałki" wrożnych miejscach, kieszeniach spodni, plecaku itd. Oczywiście nieprzewidziany zakup butów na dalsza wedrówkę (chińskie rozlecialy sie po 500 km) i trzeba było ruszyc w bankomacie złotówkowe konto. Taka "operacja kartowa" nie jest opłacalna jeśli ma się tylko konto złotówkowe.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2018-01-19 22:25:20

A ja polecam mbank. Konto eurowe za darmo, karta do wszystkich bankomatow w Europie za darmo, wyplaty w nich za darmo. Do tego korzystam z internetowykantor.pl do szybkiej wymiany walut i w zasadzie nie ponosze zadnych oplat. Można to szybko w razie potrzeby zrobić w telefonie. Przetestowane na camino dwa razy. Działa! W kieszeni niose gotowkę max na 3-4 dni.

Ps. Nie mam zadnego powiazania z mbankiem ;) po prostu z niego korzystam i polecam...

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-01-20 07:40:06

Ja też nie mam konta w mbanku, ale te ich usługi, z taką prowizją (zero zł) to jest super sprawa za granicą.

NOWY! Autor: Wojtek Kierpcuś-Kłodecka | Dodano: 2018-01-20 10:04:04

Patrząc na taryfę opłat i prowizji mBanku wcale nie jest tak kolorowo. Opłata za wydanie karty- 30zł, roczna opłata za kartę- 30zł, wpłata gotówki w oddziale 9zł.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2018-01-20 10:48:43

Zabieram gotówkę i kartę w euro. Kartą nie zapłacisz w albergue z wyjątkiem części prywatnych, w małych sklepikach, barach więc gotówka jest niezbędna. Raczej nie wypłacam gotówki w bankomacie, bo problemem są niezrozumiałe dla mnie komunikaty, zresztą ten sam problem miał mój przyjaciel z Włoch. Wypłacał 50 euro, coś tam, coś tam naciskał przy kolejnych komunikatach i już odszedł od bankomatu, a ja zobaczyłem, że bankomat "wypluł" 50 euro. Mając kartę w euro zasilam konto kupując euro w kantorze internetowym przy dobrym kursie, a płacąc kartą złotową ponosimy dodatkowe koszty. Na 10 lat wędrowania może jeden raz spotkałem się z kradzieżą ale tylko ze słyszenia. Oczywiście trzeba pilnować pieniędzy i lepiej mieć je rozłożone w 2, 3 miejscach. 

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-01-20 13:51:38

Pieniądze zabierałem nawet pod prysznic.Wkładasz saszetkę z dokumentami i gotówka do zwykłej reklamowki foliowej i nic nie zamoknie, a masz na oku.

NOWY! Autor: Wiesiek Trójmiasto | Dodano: 2018-01-20 23:52:53

@Bogdan.

Robiłem tak samo. Najwięcej obaw miałem w nocy. Na Monte Gozo spotkałem Pana którego okradli w Barze na odcinku Muxia - Fisterra, było to we wrzesniu 2016. Stracił również paszport. Ale tak jak napisales, zawsze wszystkie dokumenty i kasa idzie ze mną.

Pozdrawiam Wiesiek

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-01-20 23:55:02

Ja też korzystam z mbanku i jestem dość zadowolony z niego.
W mbanku konto walutowe w euro jest bezpłatne, a za kartę płaci się raz na rok 30 zł. Z karty można po wyjeździe zrezygnować, jeśli nie planujemy wyjeżdżać do strefy euro, ani np. kupować biletów lotniczych u Ryanaira (te na powrót do Polski są w euro).

mbank ma poza tym swój własny kantor, wystarczy go raz aktywować, i pojawia się nowa zakładka na stronie naszego konta. Jest to o wiele wygodniejsze niż korzystanie z zewnętrznych kantorów internetowych, np Walutomatu, gdzie trzeba wysyłać pieniądze tam i z powrotem, co zajmuje czas i za co jest opłata, na stronie mbanku trwa to ułamek sekundy. Zdarzało mi się np. jeszcze przed wyjazdem kupować bilet na pociąg w Hiszpanii, kiedy wiedziałem już że kosztuje załóżmy 24.50 euro, to w trakcie zakupu biletu na stronie Renfe, w drugim okienku na ekranie otwierałem sobie kantor mbanku i kupowałem tylko 24.50 bo tyle mi było potrzebne. Tak samo z Ryanairem, powiedzmy że zacząłem kupować bilet z Madrytu do Krakowa, jak mi się już pokazała końcowa cena, np. 47.99 euro to w drugim okienku kupowałem w kantorze 47.99 i od razu płaciłem kartą w Euro. Nie trzeba trzymać pieniędzy na koncie walutowym, jeśli się nie chce. Bardzo wygodne, polecam.

No i co dla mnie ważne nie ma żadnych opłat za wypłacanie z bankomatów za granicą w euro. Czasami wypłacałem nawet i po 20 euro, bez znaczenia, 20, 50 czy 200, w dowolnym bankomacie, nie ma żadnych opłat. Doszedłem do tego że najlepiej wyciągać jednorazowo 130 euro bo wtedy się dostaje dużo banknotów po 20 euro:-)
Oczywiście kupując już w Hiszpanii bilety w automatach kartą w euro też nie ma żadnych opłat.
W albergach, barach i małych sklepikach wszędzie trzeba mieć gotówkę. Wydaje mi się że w dziedzinie płacenia kartami Hiszpania wciąż jest mocno do tyłu za Polską.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Wojtek Kierpcuś-Kłodecka | Dodano: 2018-01-21 12:38:21

Lekka korekta. Wypłata euro za granicą również jest za 0zł, koszt wydania karty to 10zł. Banki o których pisałem to T-mobile usługi bankowe oraz Alior Bank. 

NOWY! Autor: karolotek | Dodano: 2018-02-13 13:57:11

My ze znajomymi byliśmy w zeszłym roku. Płaciliśmy gotówką, ale to było niewygodne i w tym roku też myślimy, żeby rozwiązać to inaczej. Znalazłem taki artykuł https://infokonsument.pl/srodek-platniczy-granica-infokonsument/. Teraz myślę, że trzeba będzie poczytać więcej o koncie walutowym bo to faktycznie może byc spore ułatwienie.