Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Rowerem-co zabrać?

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2018-02-21 19:44:00


Witajcie,
Mam na imię Piotr, mam 18 lat i w tym roku po maturze chciałbym wyruszyć w drogę do Santiago rowerem (planuje trasę na 14dni).. O transport się nie martwię. Bardziej martwię się tym co zabrać jeżeli wybieram się rowerem. Najbardziej mnie nurtuje to czy lepiej wyłożyć pieniądze i spać z innymi pielgrzymami czy raczej w namiocie? Za wszystkie rady, pomysły czy coś co może przydać mi się na trasie będę wdzięczny

NOWY! Autor: Piotr | Dodano: 2018-02-21 19:45:11


możecie też podesłać linki do stron w których te informacje już są. Dzięki wielkie, pozdrawiam

NOWY! Autor: Andrzej K | Dodano: 2018-02-21 23:25:33


Tak ogólnie w skrócie na wyprawę rowerową zabieramy:)


 Rower dobrze przygotowany (wyposażony w sakwy, bagażnik, dobre hamulce, oświetlenie i odblaski, wygodne  siodełko) Hiszpania kask obowiązkowy.

 Podstawowe lekarstwa,


  Podstawowy zestaw jedna dędka,ładki i narzędzi serwisowych do roweru 
  Ważny paszport albo dowód osobisty;


   UBEZPIECZENIE MEDYCZNE.


    Sprzęt biwakowy (namiot, śpiwór, materac, kuchenka, latarka itp.);


    Odzież na różne warunki pogodowe, także kremy z filtrem na skórę i okulary  

    przeciw słoneczne

      
    Pieniądze na własne wydatki, np. naprawę roweru, jedzenie itd......
    Telefon komórkowy, zalecane jest posiadanie nawigacji GPS albo mapy off-line w komórce.

 

 Trudno odpowiedzieć dokładnie na Twoje pytanie co zabieramy ze sobą, to żależy gdzie       jedziemy i jak na długo.

 

Tak się składa,że ja lubię jezdzić na rowerze i to bardzo daleko ,a do Hiszpanii szczególnie więc znam   szlaki Camina i inne piękne drogi wzdłuż i wszerz tego kraju.

Z mojego doświadczenia na  14-16 dni na Szlak Camina rowerem jadę bez namiotu z jedną sakwą + mały        rowerowy plecaczek na plecach.Spiwór obowiazkowo,bielizna po dwie sztuki ,któtkie i długie spodenki ,


 kurteczka od deszczu i coś cieplejczego na chłodne poranki.Wszystkie ciuchy z lekkiego materiału-szybko     schnącego.Jest jeszcze tyle rożnych drobiazgów indywidualnych bez których trudno zrezygnować,ale zasada ogólna jak najmniej kg.
   

    Pozdrower    Buen Camino

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2018-02-24 11:02:22


Drogi Piotrze. Warto zainwestować w dobre wodoodporne sakwy rowerowe, bo niezbyt przyjemną sprawą byłoby rozbicie noclegu, kiedy wyjmujesz z toreb wszystko jest mokre. Namiot, jak najlżejszy, pamiętaj o dobrze wyposażonej apteczce. Warto też dokonać kilka zmian w rowerze, typu zastosowanie standardowych śrób. Tak abyś mógł dwoma kluczami i jednym śrubokrętem rozebrać i złożyć swój rower. Dużo porad jak się spakować i co zabrać znajdziesz na youtube, niekoniecznie z wypraw na Camino.

Pozdrawiam Paweł

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-02-24 16:52:32


Interesowałem się zabraniem roweru na Camino, jednak się rozmyśliłem. Jeśli ktoś planuje wypad na tydzień, dwa, to uważam że branie roweru jest bez sensu. Koszt torby transportowej- 200 zł (z którą niewiadomo co robić po przelocie), koszt transportu- 150zł, sakwy- 150zł. Składanie roweru, rozkładanie to też dodatkowa irytacja. Części zapasowe, bagażnik, klucze, namiot, akcesoria, itp. Nie wspominając o tym, jak zabezpieczyć rower jeśli nocuje się w przygodnym miejscu pod namiotem. Aha. Jeszcze jedno. Trudność trasy. Szlak może przebiegać przez trudny teren.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2018-02-26 17:54:00


Drogi Rafale, jak wspomniałeś wszystko związane z wyjazdem i zabranie roweru ze sobą jest skomplikowane i kosztuje. Czas, pieniądze, poświęcenie. Zapewne znalazłbyś jeszcze wiele powodów, dla krórych nie warto zabierać roweru ze sobą, czy jak sobie poradzić w terenie. Można by zliczać w nieskończoność. Ale czy potrafisz znaleźć jeden powód, dla którego warto to wszystko poświęcić? 

Ja wyruszam z rowerem i mam zamiar dotrzeć do Fatimy zaliczając Santiago. NIe liczę się z przeszkodami, ąni trudnościami, wręcz przeciwnie. Mam nadzięję, że bedzie ich jak najwięcej i moje Camino dostarczy mi niezapomnianych wrażeń, przygód i przeżyć.

B.C.

NOWY! Autor: Pedro | Dodano: 2018-03-07 15:04:22


Witam Piotrze

Posiadamy te same imie i te same zainteresowania.Przebylem rowerem trzy rozne trasy do Santiago / Francuska ,Polnocna i Portugalska/za kazda raza przebywalem w podrozy dwa tygodnie, gdyz tylko tyle posiadalem urlopu.Sluze chetnie rada jezeli chcesz to dzwon tel:+48668742523

Pozdrawiam 

beun Camino

Piotr

 

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2018-03-08 16:18:29


do @Pedro

Przejechaleś trzy trasy - brawo :) czy możesz powiedzieć, czy trasa Camino del Norte rowerem jest trudna jeżeli chodzi o uksztaltowanie terenu? Dużo wzniesień? Trudne wzniesienia? Ja wyjeżdżam we wrzesniu :)

 

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2018-03-08 16:18:34


do @Pedro

Przejechaleś trzy trasy - brawo :) czy możesz powiedzieć, czy trasa Camino del Norte rowerem jest trudna jeżeli chodzi o uksztaltowanie terenu? Dużo wzniesień? Trudne wzniesienia? Ja wyjeżdżam we wrzesniu :)

 

NOWY! Autor: do Eli | Dodano: 2018-03-08 18:08:24


Też przejechałem tam i z powrotem więc powiem,że tasa jest ambitna,wymagająca sporo wysiłku i doświadczenia na ciągłe podjazdy i zjazdy. Na pewnych odcinkach należy wybierać drogi  alternatywne dla roweru w.g przewodnika Camino del Norte. Z pewnością poradzisz sobie  w dogranej grupie, a indywidualnie tym bardziej . W sumie piękna droga do Santiago .

Buen Camino 

A.

NOWY! Autor: Pedro | Dodano: 2018-03-09 22:28:17


Witam 

Trase polnocna rozpoczelismy z Bilbao.Kazda z tych tras/ franzuska ,portugalska czy polnocna /jest w miare trudna ,ale nie znaczy ze nie do pokonania .Jest duzo wzniesien tez 10% zalecam kassete rowerowa 34 zeby .Wszystkie wasze trudy wynagrodza piekne widoki .Wrzesien jest bardzo dobrym miesiacem podrozy  gdyz otrzymacie mily powiew wiatru od Atlantyku.

Jezeli macie wiecej pytan , odpowiem chetnie

Pedro

NOWY! Autor: slowo | Dodano: 2018-03-14 07:28:48


Byłem na Camino trzy razy rowerem (dwa razy Francuskie, raz - północne), dwa razy leciałem samolotem z rowerami, raz samochodem do Pampeluny.

- transport roweru samolotem - najlepiej w kartonie, który można dostać w sklepie. Do demontażu przednie koło, siodełko, kierownica. Bez sensu jest zabierać torbę transportową. W Santiago karton dostaniesz w sklepie rowerowym, np. niedaleko albergi na Monte de Gozo. Jak leciałem to koszt transportu roweru wynosił 50 euro

- sakwy odpowiednio powiązane zabierasz do samolotu jako bagaż podręczny, kask do samolotu, 

- wyposażenie: spodenki kolarskie, dwie koszulki kolarskie, bielizna termoaktywna (majtki dwie pary, skarpety dwie pary, podkoszulek z długim rękawem, długie spodnie), softszel, cienka kurtka przeciwdeszczowa, rękawiczki z krótkimi i długimi palcami (na francuskim wyjeżdżasz na 1500 mnpm, w maju miałem śnieg), chustka pod kask

- kask, okulary, śpiwór w reklamówce,

- do tego dwie koszulki, jedne długie spodnie, jedne krótkie spodnie, kosmetyki,

- dętka rowerowa, zestaw kluczy, zapięcie na rower

I TO WSZYSTKO. Żadnego namiotu, w końcu Camino to m.in. atmosfera w albergach.

Jedno jest pewne. W większości alberg nie przyjmą cię z rowerem o godz. 14.00, piesi mają pierwszeństwo, co jest zrozumiałe.

Ja ruszałem o 8.00 i jechałem do 17.00.

Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz moje wpisy na forum.

Buen Camino

NOWY! Autor: slowo | Dodano: 2018-03-14 07:42:18


Tytułem uzupełnienia.

Warto zabrać małą sakwę na kierownicę, taką w której są dokumenty, paszport, pieniądze. Ja kupiłem taką z mapnikiem, świetnie się z tym jechało. Jak szedłem na obiad rower z sakwami zostawał, a sakwa na "klik" zdejmowana ze mną.

NOWY! Autor: slowo | Dodano: 2018-03-14 07:45:10


Jeszcze tytułem uzupełnienia (sorry).

Pamiętaj, że waga Twojego bagażu jest bardzo istotna. Waga roweru to ok. 14 kg, do tego sakwy ok. 8 - 9 kg. To wszystko musisz pchać np. pod La Faba, czy O'Cebreiro. Ja jechałem w 95% trasą dla pieszych i są odcinki, gdzie jest co pchać.

Koniec.