Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Metro Porto

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-03-06 14:19:10

Witam forumowiczów. Mam pytanie odnośnie metra w Porto. Czy mogę kupić pojedynczy bilet w automacie, czy jest do tego potrzebna jakaś specjalna karta oraz jak jest z przewożeniem plecaka? Czy obowiązują dodatkowe opłaty za bagaż? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

NOWY! Autor: Damian | Dodano: 2018-03-06 18:07:31

Ja jechałem w listopadzie w dworca kolejowego na lotnisko. Kupiłem bilet za gotówkę w automacie obok stacji metra. Nie potrzebowałem żadnych dodatkowych kart, nie placiłem za bagaż.
Pozdrawiam

NOWY! Autor: Ela | Dodano: 2018-03-14 11:45:51

Byłam w Porto w lipcu 2017. Bilety kupuje się w automacie, ale polecam korzystanie z pomocy z pracowników metra. Znają język angielski, stoją na każdym większym przystanku, pomagają zakupić bilet każdemu, kto się do nich zwróci. Aha, bilety są ładowane na karty. Uwaga na pierwszy przystanek metra jadąc z lotniska. Tam automaty doładowują tylko posiadana już kartę.

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-03-17 13:24:03

Witam. Mam pytanie. Wiem już, że potrzebuję karty ANDANTE którą się doładowywuje, jednak nie wiem w jaki sposób wybrać stację docelową. Czy po skończonej podróży przykładam kartę do czytnika i w ten sposób oplata jest pobierana, czy też odbywa się to w jakiś inny sposób. Dla wyjaśnienia chcę użyć karty dwa razy. Z lotniska do stacji Senhora da Hora oraz ze stacji Senhora da Hora do stacji Triandade.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-17 16:08:43

Pytanie czy to mają być dwa osobne przejazdy? Bo z lotniska do stacji Trinidade dojedziesz bez przesiadki. Wystrczyłby ci jeden bilet (a raczej jedno doładowanie karty Andande - płaci się z góry).

Jeśli dobrze pamiętam to w Porto nie ma bramek wejściowych i wyjściowych. To działa na zasadzie "skasowania" biletu przed wejściem do pojazdu (czyli przyłożenia karty Andande do takiego żółtego "kasownika" na peronie metra). Nie wystarczy mieć bilet trzeba go skasować (validate) przed wejściem do pojazdu. Może być kontrola biletów i wtedy jest problem.

Tutaj jest opis po angielsku który może Ci się przyda:
http://www.localporto.com/travelling-by-metro-in-porto/

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-03-17 16:52:41

Trochę poczytałem w internecie i znalazłem odpowiedź. Przy doładowywaniu karty wybiera się strefę do której ma obowiązywać. W pobliżu stacji Senhora da Hora jest albergue więc miałem na myśli dwa oddzielne przejazdy. W takim wypadku, jeśli jedzie się z lotniska należy kupić bilet  Z3 (do Senhora da Hora), gdyż jedzie się przez trzy strefy. Ze stacji Senhora da Hora do Triandade trzeba mieć bilet na strefę Z2. Można doładować kartę dwa razy, lub doładować raz, na dwa przejazdy do strefy Z3 jednak będzie się stratnym 0,40euro. 

NOWY! Autor: kaemka | Dodano: 2018-03-20 19:13:46

​mi nie cale 2 lata temu w metrze pomógł jeden pielgrzym z Brazylii, dziś jest on moim mężem a ja mieszkam pod równikiem. Wiem że nie za bardzo pomogłam w wątku, ale temat przywołał wspomnienia. Jedno jest pewne camino może sporo w zyciu namieszac... A w metrze sobie poradzisz. Pozdrawiam

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-03-21 11:52:16

@kaemka

Szczęśliwości na wszystkich drogach Waszego Życia.

Bon Camino

Jago

NOWY! Autor: Wiolka | Dodano: 2018-03-21 12:47:21

dzien dobry,

a ja mam takie pytanie:

przylatuję do porto ok polnocy i nocuje w okolicach lotniska.poniewaz nie chcialabym jechac do samego porto(bylam tam w ubieglym roku)tylko mozliwe jak najszybciej i najprosciej dostac sie na szlak jakubowy.czy musze jednak wracac do porto?paszporty pielgrzyma juz posiadam.Bardzo prosze o wskazowki i z gory dziekuje.

NOWY! Autor: Antoni | Dodano: 2018-03-21 14:56:55

@kaemka

O to bardzo interesujace. Jeśli możesz napisz coś więcej.

Najlepsze życzenia i pozdrowienia dla Was.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-21 18:29:53

@ Wiolka

A czy planujesz iść Camino Centralnym czy wzdłuż Atlantyku?
Na Wikilocu ktoś umieścił szlak którym szedł z lotniska w Porto do Santiago i pierwszy etap zakończył w Sao Pedro de Rates (po 25 km). To jest na szlaku Centralnym.
Tu jest ta mapka: WIKILOC

Do szlaku przybżeżnego da Costa z okolic lotniska byłoby się dostać jeszcze łatwiej, albo po prostu kierując się pieszo na zachód w stronę Atlantyku, albo jadąc metrem - tutaj mamy do wyboru: albo na południe, do Matosinhos (linia A), albo na północ, np. do Vila do Conde (linia B).
Opcji jest wiele. Pozdrawiam!