Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Darque- Ponte de Lima

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-03-07 12:50:25

Witam. Z racji prawdopodobnie ograniczonego czasu chciałbym ruszyć szlakiem centralnym z Ponte de Lima. Pociąg z Porto jedzie przez miejscowość Darque. I tutaj moje pytanie. Jak dostanę się z Darque do miejscowości Ponte de Lima? Są jakieś autobusy czy coś?

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-03-07 22:27:38

Ja na twoim miejscu startowałbym z Tamel. W Porto kupuję paszport np. w katedrze SE i wsiadam w kolejkę kierunek Viana do Castelo i wysiadam w Tamel , u zawiadowcy podbijam paszport i prosto ze stacji ok 150 m w lewo mam szlak  do Ponte de Lima - ok. 20km prze tobą.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-03-07 23:46:46

Nie wiem czy to jest jeszcze aktualne ale Ania zostawiła na forum wpis o tym, że dla osób zaczynających Camino w Ponte de Lima cena schroniska jest 4x wyższa niż dla tych którzy idą pieszo z Porto. Piszę, aby nie być niemiło zaskoczonym po przyjeździe do albergi pociągiem...
http://www.caminodesantiago.pl/forum/716

Ja natomiast polecam opcję wzdłuż oceanu Viana do Castelo - Caminha - Valença, i dalej centralnym. Warto choć kawałek przejść wzdłuż Atlantyku. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-03-09 16:41:59

Zmieniłem zdanie i ruszam z Barcelos. Dogodny dojazd z Porto, przesiadka w Nine bilet 4,20 euro.

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-03-09 17:50:53

Witaj.

To będziesz miał 10 km pod górkę do  Tamel , a do Ponte de Lima 34 km - chyba , że nocujesz w   Tamel i następnego dnia  23 - 24km do Ponte de Lima takimi fajnymi pagórkami. Powodzenia 

Bone Camino.

NOWY! Autor: Rafał | Dodano: 2018-03-10 12:26:08

@ Ryszard
​Na stronie caminodelavida.pl znalazłem rozpiskę etapów którymi będę chciał się sugerować. Wygląda to następująco:
Barcelos – Vitorino de Piaes, 20 km
Vitorino de Piaes – Ponte Lima, 15 km
Ponte Lima – Rubiaes, 17 km
Rubiaes – Valenca, 16 km

Valenca – Porrino, 17 km
Porrino – Redondela, 16 km
Redondela – Pontevedra, 20 km
Pondevedra – Caldas Reis, 21 km
Caldas Reis – Padron, 18 km
Padron – Santiago de Compostela, 25 km

​Jak wygląda etap o którym wspomniałeś Ryszardzie "pod górkę"? Czy dla "zastałego" piechura nie będzie problemów z pokonaniem tego etapu, jak i całej trasy? 

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-03-11 14:51:12

@Rafał.

Witaj.

Jeżeli mogę w tym temacie.

Podałem Ci możliwość skorzystania z opcji aby do Ponte de Lima wystartować z tzw. marszu z Tamel.  Jest to rozwiązanie korzystne jeżeli masz czas ograniczony i szkoda tracić dzień na przemieszczanie pociągiem i autobusem - tak masz tylko pociąg z rana , a reszta "perpedes" bo szlak biegnie tuż obok stacji i się nie błądzi, a schronisko w Ponte de Lima otwierają o 16 - 17. Droga z Barcelos do Tamel biegnie asfaltem i trochę laskami. Ten odcinek "pod górkę" może lekko zmęczyć , a ruch po drodze z brakiem poboczy i kręto może sprawić trochę kłopotów tym bardziej , że jeżdżą osobówki dość ostro ścinając łuki. Towarzystwo miało trochę pierwszych pęcheży i mokre plecy.  Ja szedłem "Drogą" z noclegami : Porto, Angeiras, Rates,Tamel,Ponte de Lima, Rubianes,Tui, Porrino,Pontevedra,Caldas de Reis,Padron,Santiago ( Monte do Gozo). Najtrudniejszy odcinek to Ponte de Lima do Rubianes choć krótki bo 19 km ale dał w kość bo strome podejście i strome zejście - tak że następny odcinek był kryzysowy. Nie wypowiadam się , o kondycji bo to sprawa osobista i wieku.   Młodzi inaczej się regenerują, a emeryci inaczej, a ja zaliczam się do tych drugich -  co do odległości poszczególnych odcinków to traktuj je jako oriętacyjne, przeważnie są ździebko dłuższe.

Bone Camino