Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Primitivo

NOWY! Autor: Joanna | Dodano: 2018-06-04 19:49:57

Witam, wybieram się na camino Primitivo, jeżeli ktoś z Was był ostatnio, proszę o wszelkie wskazówki. Dziękuję 

NOWY! Autor: Grzesiek | Dodano: 2018-06-04 22:31:46

Hej, 

Kilka dni temu wróciłem z mojego camino i miedzy innymi przeszedłem szlak primitivo. Wczesniej byłem już rozgrzany po dwutygodniowym del Norte więc była to kontynuacja. Korzystałem z przewodników z tego forum, które zawierały wystarczająco wiele informacji. Pogoda była zmienna, ale przeważały dni  słonecznie choć nie zawsze od rana. Temp. max 22-24 stopnie. Nie wiem jak Twoja kondycja, ale ja nie miałem problemu z przemierzeniem ok 30 km dziennie. Pierwsze dwa dni, to wędrówka od wioski do wioski. Są sklepy, bary, krany z wodą nie trzeba się o nic martwić. Dopiero po Tineo zaczynają się dłuższe fragmenty bez sklepów czy barów. Po trzecim dniu osiągasz przyczółek przed szlakiem starych szpitali - Campiello lub Bores (polecam tę pierwszą miejscowośc) Polecam ten szlak - według mnie jest on bardziej komfortowy do przejścia niż ten teoretycznie łatwiejszy. Spokojne podejście na wys. ok 1240 m.n.p.m. i wędrowanie grzbietem szeroką drogą. Widoki pięknie - coś jak bieszczadzkie połoniny. Potem zejście do pierwszego miasteczka. Kolejne odcinki mają skepy, bary max co 10 km, więc nie ma się co martwić (no może  jeszcze przed Lugo jest trochę dłuzszy odcinek bez możliwosci zakupowych)

Szlak bardzo dobrze oznakowany, dużo więcej alberg niż w przewodnikach - oczywiście prywatnych (12 eur) ale czystych i na dobrym poziomie. Ludzi sporo więcej niż na del Norte, ale bez przesady.

Po drodze żadnych niebezpieczeństw, kradzieży, napadów. Ludzie miejscowi bardzo uprzejmi w stosunku do pielgrzymów. 

Poniższe informacje dotyczą odcinka do Melide, gdzie łączymy się ze szlakiem fancuskim, który jest już wędrówką w tłumie, a droga jest pełna udogonień dla pielgrzymów z niezliczoną ilością miejsc noclegowych czy żywieniowych :)

Życzę udanej wędrówki.

BC

NOWY! Autor: Maria Teresa | Dodano: 2018-06-05 22:28:03

@Grzesiek

Dziekuję za opis szlaku. Czy byłaby szansa szczegółówego opisu trasy, albergi (ceny), jakieś sprawozdanie, dojazd z Polski i powrót. Planuję też e trasę więc będę wdzięczna za wszystkie ceene sugestie. Może na priv.? Pozdrawiam

NOWY! Autor: Cezary | Dodano: 2018-06-05 23:16:04

Szczegółowy opis szlaku,

http://www.caminodesantiago.pl/przewodnik/camino-primitivo

NOWY! Autor: Grzesiek | Dodano: 2018-06-06 21:39:44

@Maria Teresa

Wystarczający opis trasy jest na tym forum w zakładkach "przewodniki", lub na aplikacji mobilnej.

Oczywiście mogę szczegółowo opisać poszczególne etapy, fragmenty, charakterystyczne punkty, ale to już może na piriv (grzes.mino@op.pl)

Jeśli chodzi o połączenia z Oviedo, to z naszego kraju nie lata tam nic bezpośrednio, więc musisz dolecieć gdzieś do Hiszpanii/Portugalii/Francji i dalej pociągiem/autobusem, lub szukać lotu z przesiadką w mieście, z którym Oviedo ma połączenie (np. Londyn). Samoloty są dużo tańsze niż pociągi / autobusy.

Cenowo na camino przedstawia się  następująco:

Albergue municypialny - 6 eur (wystarczający standard)

Albergue prywatny - 10-12 eur (trochę lepiej niż w municypialu)

Obiado-kolacja w restauracji-barze tzw. menu pelegrino lub menu del dia 8-10 eur

Śniadanie - czyli kawa z rogalem 2,5-3,5 eur w zależności od standardu baru

Drugie śniadanie - bocadilo (czyli bagietka z nadzieniem) + piwo/wino 4-5 eur.

Nie bawiłem się w pichcenie, ponieważ dla jednej osoby to bez sensu. Wolałem popróbować miejscowych sepcjałów, tym bardziej, że była okazja podyskutować i podsumować dzień z innymi pielgrzymami przy kolacji.

Tak więc budżet jaki trzeba liczyć na dzień, to min 30 eur. Po drodze kupuje się jeszcze owoce, napoje. Oczywiście jak ktoś się uprze to może zejść poniżej tej kwoty, albo znacznie ją przekroczyć.

I jedna ciekawostka na koniec. Na forum jest bardzo dużo obaw dotyczących higieny w schroniskach, pisze się wiele o insektach, pluskwach itp. Napiszę krótko. Pielgrzymi nocujący w schroniskach to ludzie na poziomie, dbający o higienę osobistą, sprzątający po sobie - po prostu czyści. Ponieważ musiałem mieć jeden dzień przerwy ze względu na opuchniętą nogę i spędziłem go w alberdze w Campiello widziałem jak dokładnie jest sprzątana i dezynfekowana po poprzedniej nocy. Jednorazowe poszewki i własny śpiwór są gwarantem, że nic wam się nie przytrafi. W wielu prywatnych albergach była standardowa posciel - zawsze świeża i pachnąca. Nigdzie nie spotkałem się z muchami, komarami czy innymi uprzykrzaczami życia, których jest mnóstwo w całej Polsce. Życzyłbym sobie aby "zapachy" jakie czujemy rano w 30 osobowym pokoju, po całej nocy były wyczuwalne  w naszych środkach komunikacji zbiorowej. Daleka do tego droga.

Jeszcze raz życzę każdemu dobrej drogi.

g

NOWY! Autor: Krzysztof | Dodano: 2019-01-05 22:12:15

cześć,

wybieram się na Camino Primitivo od 6.04 do 19.04.szedł ktoś w tym terminie? Jak wyglada w yum czasie dostepnosć z albergami? Jak pogoda w tym czasie?

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2019-02-28 11:40:44

@Krzysztof, skąd wyruszasz w Polsce i jak planujesz dotrzeć do Oviedo? Ja wstępnie też planuję CP czerwiec/lipiec, do końca jeszcze nie umiem określić konkretnej daty. Pozdrawiam. I również przeczytam o pogodzie i dostępności miejsc w alb w czerwcu na primitivo.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2019-02-28 17:31:57

Witaj @R

We wrześniu 2018 na Camino Primitivo leciałem z Katowic do Barcelony (Wizzair) następnie z Barelony do Oviedo (Vueling).

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: R. | Dodano: 2019-03-01 10:07:41

@Rico, dziękuję za podpowiedź :) Pozdrawiam .

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2019-03-13 11:30:28

Potwierdzam powyższą opcję. Mój wybór to Warszawa-Barcelona (Ryanair) + Barcelona-Oviedo (Vueling). Powrót z Santiago. Z tego co obserwuję ceny to lepiej kupować z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.