Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Portugues;podróż poślubna;start 11.07.2018

NOWY! Autor: Piotrek | Dodano: 2018-06-08 10:49:35

Witajcie Kochani! 

Razem z narzeczoną pomyśleliśmy, że super sprawą, będzie przejście szlakiem do Santiago w ramach naszej podóży poślubnej.
Z  racji ograniczonego czasu zdecydowalismy się na wędrówkę 1 tygodniową. 
Dlatego też plan jest taki, że przylatujemy do Porto o 23:00 10.07.2018. Następnie, by nie podróżować w nocy, chcemy gdzieś się przekimać i rano ruszyć autostopem lub jakimś innym środkiem transportu na północ do miasta Valença. Stamtąd rusza szlak o długości 105km. 
Skoro to szczyt sezonu - rodzi się pytanie - czy będzie dla nas miejsce w albergach? Czy konieczne jest wzięcie (i noszenie) ze sobą małego namiotu? 

Oczywiście po dotarciu do Santiago (jak Bóg pozwoli) chcemy iśc dalej, aż do wybrzeża. 
Jak jest z komunikacją w Hiszpanii? Czy powrót do Porto lepiej organizować na zasadzie komunikacji zbiorowej, czy tylko na stopa? 

Proszę też osoby, które szły tym szlakiem o wszelkie wskazówki, które mogłyby nam pomóc w wędrówce lub ją najzwyczajniej w świecie uatrakcyjnić :) Może jakieś ciekawe miejsca/noclegi do polecenia? Pozdrawiam gorąco:)

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-06-08 21:51:37

Witaj.

Zobacz na : https://www.cp.pt/passageiros/pt  rozkład pociągów z Porto Campaha

Za 2 godz. 10 min i 11,10€ /os jesteś w Valency - pierwszy pociąg jest 6:10, a na miejscu jesteś 8:16 podbijasz paszport pielgrzyma w okienku na stacji i w drogę prosto na most. A z noclegami to loteria i musisz sobie radzić na miejscu ale z reguły nie ma problemu bo jest dużo prywatnych schronisk.

Powodzenia i Bon Camino

NOWY! Autor: Piotrek 35 | Dodano: 2018-06-08 23:10:20

Cześć,
koło lotniska macie bardzo fajny hostel, AirPorto Hotel jakieś 15min pieszo. Moja rada, to rezerwujcie sobie noclegi zawczasu unikniecie przykrych niespodzianek. Jak szedłem trasą nadbrzeżną to nie widziałem wiele miejsc na rozbicie namiatu - chyba że na dziko :)

NOWY! Autor: Piotrek 35 | Dodano: 2018-06-08 23:19:59

Air Porto Hostel miało być :)
a w Santiago "Albergue Seminario Menor" z okna widać katedrę,ogromna i śliczna miejcówka choć trzeba trochę pod górkę się wdrapać, ale dobrze wyposażona na dole sklepik można kupić coś na sniadanie np, jajka i samemu zrobić w kuchni obok jedzenie.
Jeśli będziesz chciał mogę zapytać znajome małżeństwo gdzie spali w Santiago, bo chyba mieli lepsze warunki jak dla pary , bo spali w poj. pokoju i cena była taka sama jak w tej alberge.

NOWY! Autor: ELA | Dodano: 2018-06-09 15:34:48

Z Santiago najlepiej bezpośrednio pojechać autobusem do Porto. Jechałam nim w ubiegłym roku, wyjazd był kolo południa, na lotnisku byłam wieczorem. Autokar jest komfortowy, podczas jazdy kierowca puszczał pasażerom muzykę Mozarta. W trakcie podróży była krótka przerwa na toaletę. Nocowałam we wspomnianym już wcześniej hostelu przy lotnisku, przypomina alberge, z piętrowymi łóżkami. Mają jeden pokój dwuosobowy, reszta to wieloosobowe. zamiast śniadania ( zupełnie obfite ) można dostać  suchy prowiant ( było to istotne, gdyż wcześnie rano miałam samolot powrotny do Polski).

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-06-09 16:20:45

Z autobusem bezpośrednim (ALSA) z Santiago do Vigo jest tak, że jeśli bilet kupujemy z dużym wyprzedzeniem to możemy go kupić za 20 euro. Natomiast jeśli kupujemy w danym dniu albo tylko na kilka dni wcześniej to zapłacimy pełną cenę 34 euro. Dlatego jeśli decydujemy się na jazdę z Santiago do Porto z dnia na dzień, to korzystniej cenowo jest pojechać z przesiadką w Vigo, z Santiago do Vigo autobusem hiszpańskim, a z Vigo do Porto portugalskim. Bilety można kupić u kierowcy, cena się nie zmienia w czasie.

Linki:
Autobus hiszpański Monbus z Santiago do Vigo 6.80 euro
Autobus portugalski Autna z Vigo do Porto 12 euro

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-06-09 16:25:03

Pomyliłem się a nie można edytować postu powyżej. Przepraszam
Autobus bezpośredni ALSA to autobus z Santiago do Porto a nie jak mylnie napisałem z Santiago do Vigo. Autobus z Santiago do Vigo to Monbus a portugalski autobus z Vigo do Porto to Autna.

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-06-09 23:31:52

Witaj.

Podziwiam twój zapał i fascynacje ale podświadomie czuję , że "pracy domowej" nie odrobiłeś.

Droga uczy pokory , pokory , pokory !!!!!!!! 

Droga z Valeca / Tui - Santiago jest  przyjazna , jedna z łatwiejszych ale spotkałem pielgrzymów płaczących z bólu z zatartymi kolanami , czy odparzonymi stopami, którzy musieli zakończyć swoją przygodę - czego wam nie życzę.

Musisz ją dobrze zaplanować i się przygotować kondycyjnie pod waszą wspólną pielgrzymkę bo rezerwy czasowej nie macie.

To forum jest kopalnią wiedzy ale nie oczekuj że na tacy otrzymasz gotowy zestaw - pomoc jaknajbardziej.

Co do noclegów i rezerwacji  - rezerwować można tylko w albergach prywatnych i hostelach.

Podałem link do strony portugalskich koleji bo wydaje mi się , że to najrozsądniejsze czasowo rozwiązanie , a dojechać z lotniska do Porto Campaha metrem najłatwiej.

Bon Camino