Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Francuskie

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-14 14:25:08



Witajcie Bracia Pielgrzymi! 
W czwartek startuje z Saint Jean, ale niestety wyszło tak, że mam tyko 21 dni na Drogę, więc będę musiał kawałek przejechać (myślę, że jakieś 200 km). I tu pytanie do Was? Jaki odcinek najlepiej przyjechać busem? Pampeluna - Burgos? Burgos - Leon? Jakiś inny? Chciałbym ominąć jak najwięcej asfaltu i nie stracić zbyt wielu szczegolnie ciekawych miejsc.
Wielkie dzięki za pomoc!
 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-14 15:59:29


Witaj Wiktorze,

W Twojej sytuacji zrezygnowałbym z odcinka Fromista - Astorga.
Większość osób pewnie pominęłoby obszar między Burgos a Leon, ale moim zdaniem dwa pierwsze etapy po mesecie z Burgos przez Castrojeriz do Fromisty są piękne i pozwalają zasmakować czym jest meseta, a od Fromisty już nie jest tak ładnie.

Z kolei wejście i wyjście z Leon dla mnie było udręką, a jeśli do tego za Leon wybierzemy "klasyczne" Camino do Astorgi przez San Martin wzdłuż drogi krajowej N-120 to głównie nałykamy się spalin i posłuchamy huku przejeżdżających obok ciężarówek. Kiedy za Leon mamy do wyboru "tradycyjne" camino przez San Martin i "alternatywne" przez Vilar de Mazarife, bez zawahania polecam to alternatywne.

Z Fromisty do Astorgi można dojechać pociągiem
https://www.trainline.pl/search/fromista/astorga/2018-07-25-08:00

Buen Camino!

 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-14 16:20:52


Jeszcze lepsza opcja:

Nie pomijaj niczego, dokąd dojdziesz, tam się zatrzymaj. Wróć do domu. Na ostatnie 160-200 km wybierz się kiedy będziesz mieć znów 7-10 dni urlopu, np. na początku przyszłego roku. W sierpniu ostatnie etapy, tak mniej więcej od O'Cebreiro są tak masywnie przeludnione że w zasadzie przestajesz być indywidualnym pielgrzymem a stajesz się dość bezwolnym elementem tłumu. O wiele lepiej te ostatnie etapy odbyć o innej porze roku. Bilety lotnicze do i z Hiszpanii poza sezonem nie są wcale takie drogie. Pozdrawiam!

 

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-14 21:39:45


"dwa pierwsze etapy po mesecie z Burgos przez Castrojeriz do Fromisty są piękne i pozwalają zasmakować czym jest meseta"

I to jest konkretne info.Będę więc smakował :) Dzieki Artur.

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-16 22:39:57


Nieco zmodyfikowałem podpowiedź z forum i podjadę busem, bo ten pociag strasznie się wlecze, duzo kosztuje i omija Leon, a tam jest, zdaje się, godna uwagi katedra.  

Raz dzinnie o 11:51 jedzie bus z Carrion do los Condes do Leon i z niego skorzystam, a z Leon do Astrogi to juz jest sporo busów.

Jeszcze raz dziekuję i proszę o kolejną rade. 

W czwartek o 20 ląduję w Lourdes, jedyne połaczenie jakie udało mi sie znaleść do Saint Jean jest przez Bayonne i najwczesniej będę na miejscu w piątek o 13:19.

1) Może znacie jakieś inne połaczenie, tak żebym był na miesjcu nieco wczesniej?

2) Jakieś tanie noclegi w Lourdes? Jakieś albergue?

3) Ile sie idzie z Saint Jean do Roncesvalles? Wychodząc o 13:30 mam szanse zdażyć na Mszę o 20? 

NOWY! Autor: Wojtek | Dodano: 2018-07-17 04:55:17


Wyjeżdżałem z Bayonne 19 maja 2018 autobusem z dworca kolejowego bo pociągi nie chodziły o godz 12:00. Koszt 10 euro. Po około 90 min. jestes w SJPDP. Na przejscie do Roncesvalles masz około 7 godzin ciągle pod górę. Czy się wyrobisz na mszę to zależy od twojej formy. Lekko na pewno nie będzie.

Polecam przewodniki Szymona Pilarza oraz Iwańskiego i  Kołaczkowskiego/Bochenka. Ja korzystałem z obu.

Buen Camino

Wojtek

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-17 10:36:35


Wojtku, masz możliwość dotarcia do Saint Jean następnego dnia na 9 rano.

Wyglądałoby to następująco:
W czwartek autobus z lotniska przywiezie Cię na 21:05 na do Lourdes (wysiadasz przy dworcu kolejowym, nie jedziesz do miasta)
O 21:47 jedziesz pociągiem lokalnym do Pau, przyjeżdżasz na 22:16
O 23:55 masz autobus Flixbus z Pau do Bayonne, gdzie dotrzesz na 1:15
O 7:42 masz "pociąg" z Bayonne do SJPP, przyjazd o 9:00. Piszę "pociąg" w cudzysłowie bo obecnie zamiast pociągu podstawiany jest autobus na dworcu kolejowym (chyba remontują tory)

Ja już dwukrotnie korzystałem z Flixbusa jadąc z Lourdes przez Pau na Camino Norte i Frances, jest to tani transport (bilet z Pau do Bayonne może kosztować 5 euro a za pociąg płaci się ok 20 euro), tyle że na Flixbusa bilet musisz kupić wcześniej przez internet (tak jak na Ryanaira). Najwygodniej ściągnąć sobie appkę Flixbusa na telefon i pokazać bilet kierowcy na ekranie, tak samo jak w Ryanairze, no albo wydrukować w domu. U kierowcy NIE kupimy biletu, nie ma też kas. Inną sprawą jest to że Flixbus ma przystanki w dziwnych miejscach, w Pau zatrzymuje się 2 km od dworca kolejowego, a w Bayonne 1 km od dworca kolejowego. Ale gdybyś był tym zainteresowany, to mogę Ci wytłumaczyć gdzie i jak dojść. Czasu masz bardzo dużo.

Na pociągi lokalne z Lourdes do Pau i z Bayonne do SJPP bilety można kupić na miejscu w kasie, cena jest stała - 8,30 i 10,10 euro. Natomiast na Flixbusa polecałbym kupić bilet od razu, bo te autobusy ze względu na canę często mają komplet miejsc.

Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-17 10:37:38


Przepraszam, miałem napisać Wiktor a napisało mi się Wojtek.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-17 11:05:56


Jak się okazuje bilet na Flixbusa we Francji można kupić na polskiej stronie za złotówki. Nie wiedziałem, a przy okazji się dowiedziałem. Link - flixbus.pl

 

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-19 10:11:53



Wielkie Dzięki Artur!
Widzę, że nieźle ogarniasz temat. 
Zdecydowałem, że jednak noc spędzę w Lourdes, bo głupio być tam i nie zajść do Sanktuarium, zwłaszcza na początku pielgrzymki, a tez nie chcialem spedzac nocy na dworcu Bayonne. Buknalem tani nocleg w Wiosce Mlodych i pojade rano, ale dzieki Twojej podpowiedzi zaoszczedzilem jakies 15E, ,bo pojade do Pau pociagiem o 7:20 za 4.3E, potem Flixbus za 6E, "pociąg" do Saint Jean za 10 i strzała do Roncesvalles:)

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-19 11:15:19


@Wiktor

A to jeszcze mógłbyś dodatko zaoszczędzić jadąc z Lourdes do Pau nie pociągiem, ale autobusem 805 za 2 euro (sprzed dworca kolejowego) - ale to się już mija z celem bo autobus jedzie 2 razy dłużej niż pociąg (rozkład). Ja będę podążał Twoim śladem za parę dni, z tą różnicą że z Lourdes jadę pociągiem do Bayonne za 13 euro, a z Bayonne OuiBusem do San Sebastian (5 euro) na El Norte.

Jak będziesz miał aktualne informacje na temat Wioski Młodych to możesz podzielić się tym z innymi na forum, ja byłem 3 razy w Lourdes i za każdym razem nocowałem w hoteliku (20-22 euro). Wiem że jest ta albergue dla pielgrzymów La Ruche za 15 euro ale po pierwsze jest ona dla osób które idą pieszo z Lourdes do SJPP, a nie do pociągu:-) a poza tym będąc tam "wypada" wziąć udział we wspólnej kolacji za 12 euro, więc w sumie wychodziło 27 euro i ...wybierałem prywatny pokój w hotelu. Może ta Wioska Młodych jest rozwiązaniem, choć nie jestem pewien czy się do młodzieży zaliczam :-)

Rozumiem, że trafisz spod dworca w Pau na przystanek Flixbusa - jest dokładnie przed Carrefourem, można nawet w nim coś dokupić na szlak bo w SJPP raczej drogo i nie będziesz mieć czasu.
(mapka z dworca Pau na przystanek Flixbusa)

Pozdrawiam i Buen Camino!

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-19 12:04:54


I jeszcze druga mapka - Bayonne:

z przystanku Flixbusa na pl. Basków na dworzec kolejowy.

Zastępczy autobus do Saint-Jean będzie miał tabliczkę SNCF, jeśli staniesz przed wejściem do dworca kolejowego w Bayonne, autobus powinien być na parkingu po prawej ręce. Nawet nie warto wchodzić na dworzec kolejowy, zwłaszcza gdy mamy mało czasu. Pozdrawiam!

 

NOWY! Autor: Adamis | Dodano: 2018-07-19 14:13:10


@Wiktor . Ja będę podążał tą samą trasą w pażdzierniku . Idę pierwszy raz i liczę na garść informacji po Twoim powrocie z Santiago . Ja lecę do Lourdes 4 pażdziernika , chcę rozpocząć pielgrzymowanie modlitwą w Santuarium i 5 pażdziernika rano ruszam do SJPdP a stamtąd do Santiago chciałbym dotrzeć na 1 listopada . Czekam na garść informacji i wrażeń .

Buen camino

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-19 16:45:07


Test

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-19 16:53:23


Artur, dzięki za szczegółowe info. Myślę, że jakoś sobie poradzę, a jak nie to zawsze jest GPS.

Ta Wioska Młodych wygląda na całkiem tanią, chyba 8€. Mam cennik na mailu jak podasz jakiś adres to mogę Ci przesłać.

Adamis, chętnie się podzielę wrażeniami i świeżymi informacjami jak wrócę.

btw. nie wiem czy Wy też tak macie, ale ja nie mogę dodawać postów z telefonu na Operze i Chromie. Dopiero na Firefoxie się udało, ale pisanie po raz trzeci tego samego mocno przetestowało moją cierpliwość :)

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-19 18:02:30


Jest jeszcze opcja dojazdu z Lourdes do Bayone(i dalej SJPdP i San Sebastian) przez Tarbes.

Tarbes jest po stronie północnej lotniska (oba miasta mają w nim udziały) i ma dobre poł. autobusowe i kolejowe z Lourdes.

W Tarbes sporo kursów  przy pomocy miejscowej firmy OUIBUS oferuje hiszpańska Alsa.

Bilety kupuje się przez jej stronę internetową i tak np. na 20 lipca są 3 kursy

Z Lourdes pociąg o 08:04 do Tarbes

z dworca Gare Tarbes kawałek do przejścia (42min) na miejsce odjazdu autobusów  Ouibus do Bayone/San Sebastian ( pierwszy o 09:30 ).Autobusy  w Bayone dojeżdżają pod dworzec kolejowy.

Powodzenia

Jago

 

NOWY! Autor: Wojtek | Dodano: 2018-07-20 01:55:39


Koledzy/koleżanki pielgrzymi, uważajcie na te pociągi we Francji, tam ciągle jest strajk.

U mnie też wszystko pasowało fajnie (chodzi o rozkład jazdy SNCF) przez Internet a w maju utknąłem w Bordeaux bo jechał tylko jeden pociąg do Bayonne i do tego był już pełny. Biletu nie dostałem i musiałem jechać Ouibusem do Bayonne.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-07-20 12:51:25


Flixbus / Ouibus

Ja również w tym roku (9 kwietnia) utknąłem w Lourdes z powodu strajku kolei, ale dzięki temu odkryłem właśnie te tanie linie autobusowe - Flixbus i Ouibus. Obie linie przejeżdżają przez Tarbes i przez Pau, dokąd z Lourdes można dojechać za 2 euro lokalnym autobusem. Ouibusem dojedziemy do Bayonne, Hendaya i San Sebastian, a Flixbusem do Bayonne, San Sebastian i Bilbao.


Bilety trzeba kupić wcześniej przez internet i wydrukować albo ściągnąć sobie aplikację na telefon i pokazać bilet na ekranie kierowcy (czyli zasada podobna jak w Ryanairze). Kierowca nie sprzedaje biletów, chyba nie ma też automatów ani kas biletowych.
Na stronie przewoźnika trzeba koniecznie sprawdzić gdzie zatrzymuje się autobus - np. w Pau przystanek jest w okolicy kampusu uniwersyteckiego (bo tymi liniami podróżuje dużo studentów), a np. w Bayonne przy placu Basków, skąd do dworca kolejowego jeszcze półtora kilometra pieszo.

Mimo to polecam te linie! 
Autobusy Flixbusa są zielone, Ouibusa są różowo-niebieskie.

Strony internetowe:

 

 

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-07-20 16:22:57


Autobusy z Tarbes  nie dojeżdżają pod dworzec kolejowy w Bayonne jak podałem wyżej.

Przystanek autobusowy przy Placu Basków jest oddalony o ok. 15min. marszu.

Przepraszam,że tak nieprawdziwie mi się poprzednio skojarzyło

Dobrego weekendu

Jago

 

 

 

NOWY! Autor: Mateusz | Dodano: 2018-07-22 13:58:25


Ja mam pytanie z innej beczki. Planuję swoje Camino zacząć w okolicach 22.08 w Burgos. Jak już zdążyłem poczytać, wolne łóżka na trasie w tym okresie są na wagę złota. Moje pytanie brzmi: O której godzinie najlepiej kończyć swoją dzienną wędrówkę, aby jednak jakieś miejsce się znalazło?

NOWY! Autor: Anna | Dodano: 2018-07-26 11:11:39


Właśnie wróciłam z Camino Primitivo, uważajcie na pieniądze w Santiago de Compostela. W nocy z 22-23/07/2018 okradzino nas w Alberdze Azabache, Rua Acibecheria 15. Wszedł ktoś z zewnątrz musiał znać kod do otwarcia drzwi. Przeszukane były plecaki i nie tylko nam, w innch pokojach też. Ja spałam na łóżku piętrowym z pieniędzmi u boku w "nerce" pod nakryciem i też mi wyczyścili portfel, na beszczela widać że to nie pierwszy raz. Nie było czasu na policję, zorientowaliśmy się na przystanku autobusowym w drodze na lotnisko. 

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2018-07-27 10:13:21


@Mateusz

Do godz. 14.00 w zasadzie nie powinno być problemu z miejscem w schronisku. Polecam miejscowości w których jest kilka schronisk, wtedy łatwiej o wolne miejsce. Duży ruch zaczna się od początku września kiedy to pielgrzyuje młodzież, szczególnie na ostatnich 100 kilomertach.

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-07-30 23:31:16


Ola!

Szybki updejt z Drogi, bo coś zasnąć nie mogę.

Idę od 20 lipca i nie spotkałem się z tym żeby gdzieś brakowało miejsc, a zawsze wybieram najtańsze albergue i robię raczej długie odcinki, więc czasem koło 17 przechodziłem. Wydaje mi się, że zwykle zostają jeszcze wolne łóżka. Nie wiem jak będzie dalej, bo jestem dopiero(już!) jakieś 30 km za Leon, w cudnym albergue w Hospital de Orbigo (Karl Leisner Pilgrims Hostel). Must see.

Tak więc na spokojnie, bez nerwów, będzie dobrze :)

Co do mojego pierwszego postu to zrezygnowałem z busa i to była znakomita decyzja. Kupiłem rower w Burgos i w dwa dni dojechałem do Leon. Super jest ta trasa na rower, znakomicie się bawiłem, stopy sobie wypoczęły, a rower oddałem w albergue w Leon. Trochę mnie za wariata wzięli na początku, ale przyjęli takie donativo:)

Co do Wioski Młodych, to było świetnie, dostałem jedynkę za 8€. Klimat tam jest rzeczywiście młodzieżowy, takie trochę ŚDM. Mi to bardzo odpowiadało chociaż już raczej taki stary-młody jestem (35)

Dojazd do Saint Jean też przeszedł płynnie Lourdes-Pau-Bayonnes-Saint Jean, wszystko zgodnie z rozkładem. Warto poświęcić po 2 godziny na spacer po Pau i Bayonne - to piękne miasteczka.

Z Saint Jean ruszyłem o 14 i zdążyłem na Mszę o 20 do Roncesvalles czyli trasa do zrobienia w 5,5h, ale miałem dobrą pogodę do chodzenia, w słońcu byłoby ciężko. Raczej 7 godzin trzeba liczyć.

A potem to już tylko step by step i w 8 dni byłem w Burgos. No i tyle.

Wyjątkowo niechrapiące towarzystwo się dzisiaj w albergue zebrało:)

I ostatnia uwaga. Tu prawie wcale nie ma Polaków! Pakujcie się ludzie i w Drogę, nie ma się co zastanawiać! I nie szukajcie towarzysza na forach, sami idźcie, tu Was towarzystwo znajdzie szybciej niż myślicie :)

Buen Camino!

A gdyby ktoś potrzebował jakichś bieżących info to zapraszam wpwozniak@gmail.com.

 

 

NOWY! Autor: Adamis | Dodano: 2018-08-02 08:49:52


@Wiktor .

Mógłbyś podać jak przebyłeś drogę z Lourdes do SJPdP - autobusem czy pociągiem . I jeśli pamiętasz to mniej więcej rozkład godzinowy . 

Dziękuję , 

Buen Camino

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-08-03 15:49:08


Hej

Mniej więcej tak:

Lourdes - Pau - pociąg o 7:20

Pau - Bayonne Filxbus jakoś koło 10

Bayonne - Saint Jean pociąg, który jest autobusem chyba o 12:05, o 13 30 byłem w St Jean.

Bilety kupowałem przez Internet i pokazywałem w telefonie.

Buen Camino!

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2018-08-19 17:47:54


Do Wiktora.

W jaki sposób zarezerwowałeś nocleg w Lourdes w Wiosce Młodych ? 

i może mi coś podpowiesz w temacie Camino Aragones o którym pisałem w dniu 10.08.

Pozdrawiam i Buen Camino.

 

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-08-19 22:38:23


Hej Krystian,

Co do noclegu w Wiosce Młodych to napisałem do nich maila (na adres village.jeunes@lourdes-france.com) z pytaniem czy nie mają miejsc dla biednego pielgrzyma. Odpisali, że maja wolna jedynke za 8E i w załaczniku wysłali cennik i farmularz do uzupełnienia.

Co do Camino Aragones to niestety nie jestem w stanie pomóc, bo sie tym nie interesowałem.

Buen Camino 

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2018-08-20 07:42:19


Do Wiktora.

Dziękuję bardzo za infornację. Co do Camino Aragońskie to pytałem jak dostać się z Lourdes do Somport. Wiem, że trzeba najpierw jechać pociagiem do Pau.Ty nim jechałeś. Na stronie Traineline.com Limited znalazłem informację, że pociagi do Pau odjeżdzają tylko rano tj. 6.30 i 7.20. A ja chciałem wyjechać z Lourdes w godzinach popołudniowych. Jeśli  masz informację w tym temacie, to proszę o jakąś wiadomość.

Szczęść Boże i Buen Camino

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-08-20 09:09:52


Hej,

Z tego co widzę na stronie to pociągów Lourdes - Pau jest sporo przez cały dzień. Np 14:20 lub 16:10 są za 4,5E. 

https://www.trainline.pl/results/lourdes/pau/2018-08-24?_ga=2.48843759.87647118.1534748773-462921604.1534748773&passengers=adult

Buen Camino

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2018-08-20 10:35:36


Witam :) mam pytanie razem z mama planujemy koło 20 września wyruszyć niestety z różnych względów dłużej niż 10 dni nie bedziemy w stanie przejść z jakiej miejscowości najlepiej zacząć by pojawić sie w 9 -10 dniu w Santiago de Compostela? A może zrobić trasę od granicy hiszpani z francja i powiedzmy co jakiś czas podjechać autobusem ....?

 

 

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-08-20 20:08:16


Trochę zależy od waszej sprawności, bo jeden w 10 dni zrobi 200 a inny 500km ;) Sugerowałbym iść z Porto w Portugalii. To będzie trochę ponad 200 km, akurat na spokojne 10 dni.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-08-20 20:08:16


Trochę zależy od waszej sprawności, bo jeden w 10 dni zrobi 200 a inny 500km ;) Sugerowałbym iść z Porto w Portugalii. To będzie trochę ponad 200 km, akurat na spokojne 10 dni.

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2018-08-21 00:39:02


Zdaje się, że tu masz gotowca na krótkie Camino

http://caminodelavida.pl/2015/02/10/krotki-urlop-na-camino-de-santiago-skad-wyruszyc/

NOWY! Autor: Marlena | Dodano: 2018-08-22 21:20:20


Do Karolina:

Jeśli masz 10 dni i to pierwsza wyprawa na Camino to bardzo polecam iść drogą z Porto do Santiago. Ja tak szłam w ubiegłum roku na początku października. Było cudowanie! I szłam wtedy sama.

Teraz 7 września będę szła z Astorgi (niestety nie mam mozliwości czasowej na dłuższe trasy) i już nie mogę się doczekać :)

NOWY! Autor: Wojciech Banasiński | Dodano: 2018-08-22 22:46:52


Proszę o precyzyjną informację o połączeniu Madryt – Frómista, 

A

W Madrycie będę w sobotę 25.08.2018  o  godz. 00.30 

Z Madrytu jadę do miejscowości Frómista, jedna trasa może być przez:

1.       Madryt -  Valladolid – Palencia – Frómista

Lub

2.       Madryt –Burgos - Frómista   

Bardzo zależy mi na czasie dotarcia jak najwcześniej do Frómisty, w tym dniu mam w planie do przejścia  (tylko 20km)

B

Powrót z Santiago de Compostela do Madrytu.

Wylot z Madrytu 16.09.2018 – niedziela o godz. 06.30

Potrzebne połączenie (samolot, pociąg,) z Santiago de Compostela.

Pozdrawiam

Wojtek

 

NOWY! Autor: Karolina | Dodano: 2018-08-23 12:26:35


Bardzo dziekuje za informacje przeglądane :) i na pewno z Porto opcja ciekawa !

NOWY! Autor: Nikola | Dodano: 2018-08-25 00:56:25


Wiktorze!  Podałbyś strony na których kupowałeś bilety z Lourdes?

 

 

 

NOWY! Autor: Wiktor | Dodano: 2018-08-25 11:47:50


Ola Nikola!

Rozumiem, że pytasz o bilety Lourdes - St Jean, jeśli tak to proszę:

Lourdes - Pau 7:20-7:45, 4,5E

https://www.trainline.pl/search/lourdes/pau/2018-08-29-06:00?_ga=2.48843759.87647118.1534748773-462921604.1534748773

Pau - Bayonne - 9:55-11:25, 19zł, ale widzę, że o tej godzinie Flixbus kursuje tylko w piatek, sobotę i niedzielę.

https://shop.flixbus.pl/search?departureCity=3608&arrivalCity=3238&route=Pau-Bajonna&rideDate=14.09.2018&adult=1&currency=PLN&backRideDate=13.09.2018

Bayonne - St Jean, 12:01-12:59, 10,10E

https://www.trainline.pl/search/bayonne/st-jean-pied-de-port/2018-08-29-06:00?_ga=2.48843759.87647118.1534748773-462921604.1534748773

Dawaj znać jeśli potrzebujesz coś jeszcze.

Buen Camino :)

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2018-08-27 07:25:15


Do @ Wiktor

Dziękuję za informację.

NOWY! Autor: Marlena | Dodano: 2018-09-01 21:29:00


Drodzy, jak jest teraz z pogodą na trasie od Astorgi? Wybieram się na Camino za tydzień i zastanawiam się czy poza softshellem brać koszulkę z długim rekawem. Poproszę o podpowiedzi.

NOWY! Autor: Agwol | Dodano: 2018-09-02 09:32:17


Witam

Czy ktoś widział na drodze francuskiej niepełnosprawnych na wózkach.

 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-09-02 11:40:01


Agwol,

Biuro Pielgrzyma w Santiago wydające dokument ukończenia pielgrzymki prowadzi statystyki, m.in. w jaki sposób pielgrzymi dotarli do Grobu Św. Jakuba. Przykładowo w roku 2016:

254.025 osób dotarło pieszo
  23.347 osób na rowerze
      342 osoby konno
      125 na wózku inwalidzkim

Podejrzewam - choć jest to tylko moje przypuszczenie - że te 125 osób pokonało ostatnie 100 km z Sarria do Santiago, gdyż ta część Camino Francuskiego prawdopodobnie jako jedyna jest w miarę przystosowana do poruszania się na wózku, przy czym osoba asystująca musi być jednak dość silna, gdyż droga jest mocno pagórkowata i czasami wymaga sporej siły by pchać wózek pod górę po żwirowo-piaszczystej nawierzchni (korzystanie z drogi asfaltowej jest prawdopodobnie niewykonalne gdyż jest to bardzo ruchliwa droga szybkiego ruchu i policja pilnuje by pielgrzymi tamtędy nie chodzili).

Ale jest to na pewno wykonalne, ja sam widziałem na przestrzeni ostatnich lat przynajmniej kilka osób pchających wózki inwalidzkie.

Pozdrawiam i Buen Camino!
 

 

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2018-09-02 15:48:12


@ Artur

Camino Via de la Plata przeszedlem cale ze sparalizowana kobieta z Austrii. Poznalismy sie na pierwszym noclegu w Guillena i doszlismy razem do Santiago. Ta pani to Silvana.Tylko niektore etapy jechala szosa, bo na przyklad do Almaden de la Plata szlakiem przez park  szans dotrzec nie miala. To bylo jej drugie Camino ta sama trasa, wiec wiedziala to. Nikt jej nie pomagal, a nawet nie zyczyla sobie tego.

Wiec sa pielgrzymi na wozkach, robiacy ponad 1000 kilometrow, nie tylko jakby mozna podejrzewac te wymagane 100.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Krystian | Dodano: 2018-09-02 17:08:48


Do Wiktora 

Próbowałem kilka razy napisać @ do Wioski Młodych w Lourdes, w sprawie noclegu na adres, który podałeś w dniu. 19.08.18, ale za każdym razem został odrzucony. Napisałem kilka dni temu na adres - vaunieres@villagesdesjeune. Poczta przeszła, ale nikt nie odpowiada. Może masz do nich inny adres?.

Szczęść Boże i Buen Camino

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-09-02 19:45:30


Wtrącę tu info o dwóch schroniskach dla pielgrzymów (z Kredencjałem) w Lourdes:
Accueil Jacquaireach
21a, Rue du Pau F-65100 Lourdes Tel +33 562 979 821;
Z Credencialem  20 Euro

Maison des Soeurs Auxiliatrices
37, rue de Bagnères F-65100 Lourdes Tel +33 562 940 561; ca. 20 Euro

Na podst. http://www.lourdes-pilgerwallfahrt.info/lourdes_wallfahrt/hotel_unterkunft/hotel_pilgerherberge.html

Pozdr. Jago

 

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-09-02 23:19:56


@Staszek

Dzięki za podzielenie się tym doświadczniem - jak widać chyba powinienem mieć więcej wiary w ludzi. Faktem jest że jeśli widziałem wózki inwalidzkie to właśnie tylko na tych ostatnich stu kilometrach szlaku francuskiego, i chyba za każdym razem z osobą asystującą, ale sam nie wiem czemu tak to uogólniłem. Ja kiedyś szedłem kilka etapów (to było Camino del Norte gdzieś za Aviles) z młodym Szwedem który był prawie niewidomy, tzn. kiedy mówił mi co widzi i jak to widzi to tylko kręciła się łza w oku i rósł szacunek dla tego chłopaka. Prosił o pomoc tylko przy przekraczaniu strumieni, bo z tym miał kłopoty. Nosił okulary które przypominały denka od słoików i mówił że dla jego wady nie ma szkieł kontaktowych.
Camino naprawdę może nas nauczyć wiele pokory...

Pozdrowienia
 

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2018-09-03 10:29:01


@ Artur

 

Ty nie powinienes miec powodu, by cokolwiek zmieniac, czy miec wiecej wiary w ludzi, niz juz masz. Ja chcialem tylko zwrocic uwage na pewien fakt, ze chociaz zdarza sie to rzadko, to bywaja ludzie, ktorzy na szlaku wprowadzaja nas w zdumienie. To pozytywne zdumienie i czasem zawstydzenie, ze my zdrowi narzekamy zbyt czesto i to z blachych powodow, czy niedostatkow na nasz los.

 

We mnie zawsze spotkanie takiego czlowieka nie tylko na szlakach Camino wprowadza w stan zadumy nad losami ludzi, ktore potrafia byc bardzo okrutne. Od takich ludzi ucze sie pokory i od razu uswiadamiam sobie ciagle na nowo, ze nie wszystko jest takie oczywiste.

 

Wiele nauczylem sie od takich osob, bo to sa ludzie, ktorzy bardzo czesto ten „normalny” ogol przerastaja mentalnie. A ze bywaja czasem mrukliwi to moze warto sie wtedy zastanowic, czy ja w  losie niepelnosprawnych  nie mam wlasnego, negatywnego udzialu? Czy przez wlasna postawe nie wykluczalem ich w dziecinstwie i nie wykluczam ich dzis? Obojetnie w jakiej formie. Oni swymi postawami pokazuja nam tylko, ze chca byc mimo uposledzen takimi jak my.

 

Pozdrawiam