Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! gdzie kupić credencial i o co chodzi z pieczątkami?

NOWY! Autor: Majka | Dodano: 2018-08-11 12:02:42

Cześć, szukałam informacji na ten temat i nadal nie do końca wiem, o co chodzi:

1)musze mieć credencial żeby dostać nocleg w schronisku

2)crednecial od jakiegoś czasu musi być "ten hiszpański" nie "jakiś polski" (??)

3)mogę go kupić ponoć na miejscu 

Planuję zacząć swoją wędrówkę w Irun, czy tam mogę gdiześ dostać credencial ? I gdzie (w internetach) mogę sprawdzić sama jakie/gdzie są jakieś "punkty sprzedaży" credenciali? Nie chciałabym tam później chodzić i szukać, marnując na to niepotrzebnie czas ..:) 

Nie jestem też pewna, o co chodzi ze zbieraniem pieczątek. Czy w każdym mieście mam szukać kolejnego punktu, w którym przybiją mi pieczątkę na paszport pielgrzyma? Czy te punkty sa jakoś oznaczone? Na kilku forach było napisane, że ludzie "sami sobie te punkty znajdują" ale znów- co to znaczy..? Torchę się w tym wszystkim gubię..

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-08-11 14:02:55

1) Tak, na podstawie paszportu pielgrzyma (hiszp. credencial) będziesz mogła spać w schroniskach.

2) Polski na Polskę, hiszpański w Hiszpanii. Kiedyś można bylo wydrukować w necie, dziś trzeba kupić.

3) Credencial możesz zamówić przez internet (10zl), gdzieś info jest na tej stronie na pewno, lub możesz czasem kupić w schronisku. W Irun powinien być w miejskim. 

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-08-11 14:06:27

Pieczątki dostajesz w kazdym schronisku, jak chcesz to mozesz szukać w innych miejscach, np. bary etc. Ja zbieram jedną dziennie i nie ma problemu. Na podstawie tych pieczątek dostaniesz potem w Santiago de Compostela certyfikat przejścia danego szlaku. 

NOWY! Autor: Majka | Dodano: 2018-08-11 14:14:29

Dzięki! 

Czyli jeśli znajdę jakiekolwiek miejsce (no nie wiem, bibliteka, ratusz (??) gdzie mogą mi dać pieczątkę "z nazwą miasta" to brać? 

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-08-11 14:28:33

To już zależy od Ciebie. Musisz mieć przynajmniej jedną dziennie. Pamietaj przy tym, ze masz w credencialu określoną liczbę miejsc.

Kiedy zamierzasz wyruszyć?

NOWY! Autor: Zdzich | Dodano: 2018-08-11 17:27:37

Na Camino pieczątki dają w kazdym barze.

NOWY! Autor: Majka | Dodano: 2018-08-12 13:20:07

Chciałabym wyruszyć jak najszybciej - inaczej nie zdążę przejść całości, którą sobie założyłam.. Myślałam nawet o najbliższym tygodniu. Dlatego nie zdążę już zamówić sobie paszporu pielgrzyma, a jednak mieć go już ze sobą byłoby wygodniej ..

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-08-12 14:02:14

Majka,tyle już o tym na tym forum pisano!!

Więc w skrócie:

Credencial (Kredencjał lub paszport pielgrzyma) należy mieć,jeśli chcesz dostać nocleg w tanich schroniskach dla pielgrzymów(albergues para peregrino) należących do parafii,miasta lub Sowarzyszeń Jakubowych (Asociaciones de Amigos del Camino de Santiago).

W Irun można go nabyć w schronisku dla pielgrzymów

https://www.gronze.com/pais-vasco/guipuzcoa/irun/albergue-peregrinos-jakobi

masz tu podany adres mailowy,więc możesz się upewnić.

Zbieranie pieczątek po drodze ma jeszcze jedną funkcję,która jest ważna ,jeśli chcesz otrzymać w Santiago tzw. Compostelę,czyli Dyplom Pielgrzyma-dowód ukończenia pielgrzymki odbytej w duchu religijnym (dla tzw. zwykłych śmiertelników idących Camino z różnych innych pobudek pozostaje Certyfikat Przejścia Camino).

Ważne są pieczątki z ostatnich 100km (200 dla cyklistów).W biurze pielgrzyma b.dokładnie sprawdzają pobyt  na trasie z każdego noclegu dokumentowany pieczątkami .

Dobrej Drogi

Jago

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-08-12 14:06:37

.....z każdego noclegu dokumentowanego pieczątkami na ostatnich 100km .Z  poprzednich km pieczątki nie mają wpływu.

NOWY! Autor: morskie oko | Dodano: 2018-08-12 19:54:03

Jeśli chcesz wyruszyć jak najszybciej to musisz sie liczyć z upałami. Ja dziś szłam w pełnym słońcu (wiał lekki wiatr, więc nie było jeszcze tragicznie), dlatego jutro zamierzam wyruszyć przed świtem.

NOWY! Autor: Manuel | Dodano: 2018-08-13 13:49:41

ludzie czy wy idziecie dla pieczątek i composteli ?!

Co to znaczy ''musisz'' mieć pieczątki ?

Musiałbym być chory na głowę żeby stać kilka godzin w kolejce do biura pielgrzyma w Santiago po jakiś papierek na którym ''autorytety'' mi napiszą za parę euro że przeszedłem Drogę !

Powiesisz sobie na ścianie ? Pochwalisz się znajomym ? Powiecie :ależ to wspaniała pamiątka ! Pamiątka zostanie Wam w sercach. Z tej Drogi nigdy sie już nie schodzi - idzie się dalej w życiu.

NOWY! Autor: Zdzich | Dodano: 2018-08-13 15:09:38

Nikt ci nie broni iśc bez pieczątek.Dla mne credencjal i compostelka to pielgrzymkowe świetości,tak nawjasem mówiąc , compostelka jest za darmo,więc nie kłam. Mogę za nią stać i pół dnia.pozdrawiam

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-08-13 20:47:52

@Manuel,

wolelibyśmy żebyś nie chorował i pozwolił aby pielgrzymujący sami wybrali co dla nich ważne.

Pozdro Jago

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-08-14 09:01:43

@Manuel; @zdzich; @J

Absolutnie zgadzam się z Manuelem. Dla mnie compostela, credenstial to tylko pamiątki ale nie warto z nich czynić świętości. Zresztą Hiszpanie tak samo to traktują - rodzaj pewnej zabawy (popatrzcie nawet na wygląd pieczątek).

Podobnie sprawa ma się z kadzidłem ....

Idzieciecie dla papierka, pieczątek, świadectw, kadzidła ? Czy dla Boga i samych siebie ....? 

NOWY! Autor: ja_jacek | Dodano: 2018-08-15 02:05:37

To może od początku…

Majka potrzebowała kilku słów wprowadzenia do pielgrzymowania szlakiem Jakubowym. Pojawiło się mnóstwo porad, ale tylko Jago treściwie odpowiedział na zadane w wątku pytania. Szanowni peregrino, pomóżmy Majce zacząć wędrówkę w jakiejkolwiek będzie intencji. Nawet gdy jej ideą będzie zebranie wszystkich pieczątek z camino.

Droga Majko, skoro postanowiłaś wyruszyć do Santiago to znaczy że „camino” upomniało się o Ciebie. Start z Irun jest dość ambitny, ale kiedy odbędziesz swoją pielgrzymkę będziesz z tego bardzo zadowolona. Kredencjał jest tylko przedmiotem ale jednocześnie zapisem Twojej drogi. Jest świadectwem pieszego pokonania drogi, co przydało się w kilku albergach.

Sama zdecydujesz, czy jest Ci potrzebny czy nie, dostaniesz go w większości alberg.

Pozdrawiam i życzę abyś znalazła to czego szukasz na „camino”.

NOWY! Autor: Kama | Dodano: 2018-08-15 09:51:38

Majka,

jak szukasz odp na te pytania to zadaj je na grupie https://www.facebook.com/groups/CaminoDeSantiagoPolska/ 

Bo tutaj pełno trolli wszelkiej maści korzystających z braku jakiejkolwiek moderacji. Poza tym ciężko cokolwiek znaleźć mimo życzliwości niektórych użytkowników.

Dobrej Drogi

Kama

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2018-08-15 15:24:10

To nie trole. To zwolennicy tkzw. "chrześcijaństwa bezobjawowego". Czyli możesz sobie tam wierzyć i pielgrzymowac, ale w sposób utajniony. Żadnych muszli na plecaku, bez paszportu pielgrzyma, pieczatek, dyplomów na ścianie itp. Pełna konspircja :)

A ja tam mam obwieszony plecak jak choinkę, a dyplomami i paszportami pielgrzyma obwieszoną całą ścianę w pracy. I nie czuję się przez to gorszym chrześcijaninem :)

NOWY! Autor: Felek | Dodano: 2018-08-15 16:47:37

Brawo Jacku. Piękne świadectwo.

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2018-08-15 17:59:00

Kama ,nie utrudniaj początkującym pielgrzymom szukania wiadomości  w grupie facebook,bo tam już na pierwszej stronie  odsyłają Cię do
 Wyszukiwarki postów.
W lewym menu grupy znajduje się wyszukiwarka postów i tematów, zanim zadasz pytanie spróbuj poszukać, być może na grupie znajduje się już odpowiedź na Twoje pytanie.

Na tym forum jest kopalnia wiedzy na każdy temat.Wystarczy tylko też,ale w prawym górmym rogu /szukaj/ wpisać słowo np. credencjal ,króre interesuje Majkę i masz już sporo odpowiedzi.

NOWY! Autor: Kama | Dodano: 2018-08-17 13:10:05

Kuba,

to znak, że ktoś dba o tę grupę, a nie zostawia coś samopoas, dzięki temu nie ma takiego bajzlu jak tutaj. Może i jest kopalnia wiedzy tutaj na forum (w jakiś sposób mało aktualna), ale pracują w niej niezłe trole.

K.

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2018-08-17 22:30:09

Kama,

Częściowo zgadzam się z Tobą ,więc zapukałem do grupy. Grupa Camino de Santiago  Polska jest zamknięta.

Pozdrawiam

NOWY! Autor: J | Dodano: 2018-08-18 10:59:17

Bajzel wyzwala kreatywność a dyscyplina to nakazy i zakazy :):)

Miłego weekendu z dala od trollowatych

Jago