Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Nowe zasady przewozu bagażu w Ryanairze od 1 listopada 2018

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-09-01 15:06:30

Ryanair kończy 1 listopada swój raczej nieudany eksperyment z oddawaniem bagażu przy wejściu do samolotu. Przez około rok można było albo wykupić tzw. "priorytet" za ok. 25 zł i można było wnieść swój bagaż podręczny do środka samolotu, a jeśli nie wykupiliśmy priorytetu to oddawaliśmy bagaż tuż przed wejściem do samolotu i trafiał do ładowni - a po przylocie odbieraliśmy go z taśmy na docelowym lotnisku. Ten system definitywnie się kończy 1.11.2018.

Od tego dnia, mamy tylko dwie opcje przewozu bagażu podręcznego (do 10 kg):
1. wykupujemy priorytet (chyba dalej 25 zł) i wnosimy bagaż na pokład
2. nadajemy bagaż na lotnisku (też za 25 zł) i bagaż podręczny leci w luku

Minus tego rozwiązania - nie unikniemy opłaty 25 zł (czyli 6 euro)
Plus (i to duży) - bagaż nadawany nie przechodzi kontroli bezpieczeństwa, czyli wreszcie nie trzeba się będzie obawiać że ktoś nam zabierze kije trekingowe, ulubiony nóż, czy jakieś płyny. Po prostu zapłacić 25 zł trzeba będzie tak czy inaczej, a wybór czy plecak leci w kabinie czy w luku (a tym samym nie podlega restrykcjom) należy do nas.

Jeśli nasz bagaż przekroczy 10 kg lub wymiary bagażu podręcznego, to oczywiście nie zapłacimy 25 zł tylko tyle co za normalny "duży" 20kg bagaż - ponad 100 zł.

Ryanair twierdzi że wprowadza zmiany bo oddawanie bagażu tuż przed wejściem do samolotu powodowało opóźnienia startu samolotów i nie sprawdziło się.

Jakie są wasze opinie na ten temat? 

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2022-06-06 01:33:30

Wybieram się pod koniec 06.2022 na kolejne camino. Lecę RAYNAIREM.Wiem,że zmieniły się zasady odnośnie bagażu podręcznego.Dotychczas bez problemu swój plecak wnosiłam na pokład.Robiąc obecnie obmiary plecak ma po 5 cm wiecej niz podawany  bagaż podręczny.Prośba o podzielenie się doświadczeniem czy rzeczywiście jest przestrzegana zasada dokładnego mierzenia czy mozna zaryzykować z taką wielkością.Będe wdzięczna za uwagi. 

Małgosia

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2022-06-11 23:19:24

Wrócim dzisiaj (11 czerwca 22) z Madrytu. Miałem tylko plecak o masie około 8 kg + 4 buteki wina kupione na lotnisku. Bez problemów. Jedyny kłopot, to że kontrola nie przepuściła kijków z którymi piegrzymowałem, choć ładnie poskładane mieściły się w plecaku. A mogłem mieć jeszcze małą torbę do ukrycia w nogach pod fotelem.

Powodzenia

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2022-06-11 23:50:47

Dzięki Asad .Problem widzę w większym rozmiarze mojego plecaka a  nie jego wagi/podręczny ma podane  normy 40x25x20 -mój natomiast ma 45x30x25/.Mam dylemat czy dokupić bagaż dodatkowy z uwagi na tę niewielka różnicę. Odnośnie wagi myślę, że spokojnie zmieszczę się w 7 kg /dopuszczalny 10kg/.Prośba o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami w tej materii po podróży w ostatnim czasie .Pozdrawiam Małgosia.

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2022-06-12 12:43:24

@Małgosi

Nikt nie zwraca uwagi na rozmiar plecaka. Na lotnisku w Krakowie i Madrycie nikt nie spojrzał na mój plecak pojemności 60 l. Nie miej obaw o swój plecak, ale pamiętaj o kontroli. Zaletą jest też nieoczekiwanie na odbiór rejestrowanego bagażu. W Madrycie wysadzili nas do hali odlotów, w przestrzeni po kontroli bagażu i znalezienie wyjścia i miejsca odbioru bagażu to była duża sztuka.

Buen Camino

PS

Na Camino Frances ludzi jak mrówek. Czasem jest prolem z noclegiem, bo wymagają wcześniejszej rezerwacji. Appka Camino.ninja podaje albergi z i bez rezerwacji. W niektórych można rezerwować poprzez Whatsa. Robiłem to w ten sposób, że google tłumacz przekładał tekst na hiszpański. Koniecznie trzeba podać imię i żądać potwierdzenia rezerwacji. Czasem można też przez bookong.

NOWY! Autor: Małgosia | Dodano: 2022-06-12 21:42:16

Dzięki Asad !Ważne informacje podałeś-czuję się spokojniejsza.Planuję camino portugalskie nadbrzeżne z Porto-zazwyczaj w części portugalskiej nie ma tłoku/przynajmniej tak było przed pandemią/.

Pozdrawiam ciepło.

Małgosia