Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Portugalskie - Variante Espiritual

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-10 22:47:56

Variante Espiritual na świeżo.

Dla tych, którzy wystraszyli się liczbą pielgrzymów w Redondela, gdzie łączą się wszystkie szlaki Camino Portugalskiego oraz tych, którzy nie chcą iść wzdłuż tras szybkiego ruchu godny polecenia może być Variante Espiritual:

Dzień 1: 21 km

Około 2 km za przekroczeniem mostu w Pontevedra po lewej stronie znajduje się drogowskaz, który informuje o Variante Espiritual. Przez miasteczka:Poio (znajduje się w nim przepiękny klasztor i  największe Horreo), Combarro (wspaniałe widoki na rzekę, a potem na klimatyczne miasteczko), wspinamy się pod spora górkę, aby podziwiać przepiękne krajobrazy z punktu widokowego. Droga po opuszczeniu Combarro wiedzie przez las, a po osiągnięciu punktu widokowego zostaje około 5km przez tenże las do klasztoru w Armenteira. 

W klasztorze msza o 7:30, a o 19:30 siostry odśpiewują nieszpory, na zakończenie których odbywa się błogosławieństwo pielgrzymów. Cudowna ceremonia.

Albergue nowe, bardzo czyste, wyposażona kuchnia, pralka, oddalone o jakieś 700m od klasztoru, otwierane o 13:30. 6 EUR

https://pl-pl.facebook.com/AlberguedeArmenteira/

W miasteczku wyłącznie 2 bary, także jeżeli planujecie gotowanie, to musicie przynieść sobie zakupy z Pontevedra.

Warto zadzwonić do Hospitaliero z Vilanova de Arousa +34 633 90 64 90 (Emilio) lub do obsługi łódki +34 607 911 523, aby zapytać, o której następnego dnia łódka odpływa.

Dzień 2: 24 km

Wychodząc z albergue rozpoczyna się spacer tzw. Routa de la Piedra i de la Agua, przyjemny spacer w cieniu drzew i wśród szumu strumyka, młynów, winnic. Droga raczej płaska, przechodząca przez kilka miasteczek z barami i sklepami. Pierwszy z barów dostępny po około 7km, więc można zjeść śniadanie. Następnie spacer wzdłuż rzeki Umia, w której aż roi się od ryb. Na zakończenie można podziwiać cudowne widoki plaż Vilanova de Arousa, które urzekają.

Jeżeli macie szczęście i łódka wypływa po południu, a Wy dotarliście do Vilanova na czas i macie rezerwację, możecie od razu wsiąść na łódkę.

Możecie również zatrzymać się w albergue, zlokalizowanej ok. 600m od portu i spędzić popołudnie w tej scenerii. Albergue otwierana jest o 14:00 i otwarta jest całą noc, co jednych cieszy, a innym nie daje spać. Kuchnia wyposażona, ale bez kuchenki (jak chyba większość w Galicji).  6 EUR. Plaże są tam nieziemskie. Miasto duże z wieloma sklepami, kawiarniami i restauracjami.

Dzień 3

Z Vilanova de Arousa do Pontecesures możesz wybrac dwie drogi:

- wodną - rejs wcześniej zarezerwowaną łódką ok. 1 godz. z opowieściami o rzece Ulla, hodowlach małży oraz jedyną na świecie Via Crucis, na której można podziwiać krzyże. Rejs ma upamiętniać drogę jaką pokonała łódź z ciałem św. Jakuba. I chociaż odbywa się obecnie łodzią motorową, to dzięki kapitanowi: Santiago i jego opowieściom, można poczuć klimat tej drogi. Dodatkowo z wody podziwiać można 17 krzyży wzniesionych na brzegach rzeki.

Uwaga: rejst to koszt 19 EUR, a godziny wypłynięcia bywają różne. W dniu kiedy ja byłam to była: 10:30 i 12:30, natomiast dnia poprzedniego, wyłącznie 11:00. Być może zalezy to od liczby pielgrzymów. We wrześni na łódce bywa już chłodno, szczególnie rano, więc polecam ubrać się cieplej.

Rejs kończy się w Pontecesures, czyli ok 2 km od Padron, gdzie znów wracamy na szlak Portugalski, a stąd już tylko 25 km do Santiago.

- lądową - 28 km spaceru, podobno dość płaski i łatwy.

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2018-09-11 06:32:02

Ewo, bardzo serdecznie dziękujemy za informacje o Variante Espiritual. Marzy nam się ta trasa i jeśli Pan Bóg pozwoli to w przyszłym roku chcielibyśmy nim przejść. Buen Camino.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-09-11 18:56:20

Zachęcam by przygotować się mentalnie na niezłą wspinaczkę na pierwszym etapie Pontevedra - Combarro - Klasztor Armenteira. Na odcinku niecałych 6 km za Combarro wspinamy się 420 metrów, od poziomu morza. Dla mnie przypominało to skalą trudności podejście na O Cebreiro na Camino Francuskim albo do Puerto del Palo na Primitivo. Widoki z góry są przepiękne, ale trzeba je opłacić własnym wysiłkiem. Co więcej pierwsze 11 km z Pontevedry do Combarro są dość płaskie i trochę rozleniwiające, a solidna górka jest podana dopiero "na deser" (ja np. nie spodziewałem się takiego przewyższenia bo nie miałem przewodnika tylko jakieś reklamówki które dostałem w Pontevedrze, bo o tym wariancie Camino dowiedziałem się dopiero po drodze) 

Buen Camino

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-11 21:28:27

To prawda, górka pierwszego dnia jest dość spora, a widoki zapierające dech w piersiach. Polecam ten wariant drogi, tym którzy cenią sobie przyrodę i odrobinę samotności. Jeżeli ktoś z Was będzie potrzebował, mogę podrzucić ulotkę.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-09-13 16:30:45

Ewa, dzięki za inspirację, nie miałam pojęcia o tym wariancie. A jak z oznaczeniami drogi - klasyczne żółte strzałki? I czy w październiku albergi są otwarte na tej trasie?

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-20 07:39:23

Dokładnie, szlak oznaczony również żółtymi strzałkami.

Niestety nie mam informacji o tym, czy albergue są otwarte cały rok..

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-20 07:53:50

I jeszcze na zachętę

https://caminoportuguescosta.wordpress.com/etapas-espana/11-pontevedra-armenteira-20-km/

https://caminoportuguescosta.wordpress.com/etapas-espana/12-armenteira-vilanova-de-arousa-padron/

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2019-03-30 16:34:22

Witam,

A czy da się "przejść" Variante Espiritual w dwa dni? Tzn. popołudniu/wiezorem drugiego dnia wyruszyć łódką w stronę Padron?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2019-03-30 17:24:15

Owszem, jest to możliwe jeżeli w czasie noclegu w Armenteira znajdziesz kilka osób które nie będą chciały zostawać na noc w Vilanova de Arousa tylko jeszcze tego samego dnia popłynąć łódką do Padron (tak dokładnie to do Pontecesures koło Padron). Kiedy ja nocowałem w albergue w Armenteira to kilka osób (Niemcy) właśnie tak zrobili, zadzwonili i zarezerwowali rejs chyba na godz. 16. Bo ta łódka płynie wtedy, kiedy się umówimy z przewoźnikiem, choć nie sądzę że gdybyś był jedynym chętnym to właściciel tej łódki (powiedzmy sobie szczerze: pontonu) zrobiłby kurs do  Pontecesures, czyli 28 km w każdą stronę, za 20 euro. Większość pielgrzymów nocuje w Vilanova de Arousa i zamawia łódkę na rano - a część kontynuuje po prostu pieszo, bo  szlak jest znakowany aż do Santiago.

Pozdrawiam Artur

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2019-03-30 18:09:15

@Bartek

Ale zauważ że nawet jeśli nocujesz w Vilanova i płyniesz łódką kolejnego dnia przed południem, to i tak masz wystarczająco dużo czasu żeby jeszcze w tym samym dniu dotrzeć z Pontecesures do Santiago.

Natomiast płynąc łódką drugiego dnia wieczorem jesteś w zasadzie zmuszony do noclegu w Padron, co więcej, docierając tam o późnej porze możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca w albergue, a w Vilanova de Arousa miejsc na pewno nie zabraknie. Więc czasowo wychodzi prawie na to samo. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2019-03-30 18:14:06

Artur,

Dziękuje za odowiedź. Będziemy pielgrzymowali w 5 dlatego może udałoby się zarezerwować łódkę. Ale nie brałem w sumie pod uwagę tego,że po tym drugim noclegu i rejsie można od razu pójść do Santiago bez konieczności zatrzymywania się w Padron. Muszę to przemyśleć. Dziękuje !

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2019-03-31 10:36:40

@Bartek

W zeszłym roku płynąłem łodzią z Vilanowa. Łódź odpływa o 13:00 z portu i ok. 15 dopływa do Pontecesumes. Koszt 19e.

Moim zdaniem przy odrobinie szczęścia zrobienie Espirytual jest możliwe. Należy pamiętać że kurs po Układ może być odwołany ze względu na niski stan wody.

Na drugi dzień trzeba wcześnie wstać i gonić do portu w Vilanova. Tylko czy warto? To piękne tereny.

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2019-03-31 11:22:31

Dziękuje Krzych,

Rozumiem, że ten trzeci odcinek da się też zrobić drogą lądową. Ktoś szedł ?

Przy okazji mam do Was pytanie bo skoro robilście Espitual, to może ktoś z Was szedł też Costa?

Mamy dylemat. Chcieliśmy poczuć klimat Costy, ale prawdopodobnie będziemy w Vigo dopiero około 12 więc teoretycznie pozostaje "spacer" do Rodondeli. I może właśnie spokojnie wariant Espitual.

Moglibyśmy się też z Vigo "wrócić" do Ramolossa lub Baion, ale wtedy do Vigo poszlibyśmy dopiero następnego dnia bo w tym samym raczej nie zdążymy. Pytanie czy warto ? ten odcinek pokonuje się nad oceanem czy bardziej lądem ? Bo jeśli wybierzemy taki wariant to wtedy nie pójdziemy na Espirtual. Co byście wybrali jeśli macie to już za sobą ?

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2019-03-31 18:09:30

@Bartek

Z Vilanowa jest szlak lądowy, ale moim zdaniem warto wsiąść do łodzi bo jest to niezwykła atrakcja na Camino podziwiać wodną drogę krzyżową. 

Pomiędzy A Ramallosa a Vigo są dwa szlaki, ja zawsze szedłem przez las, więcej zobaczysz na stronie gronze.com 

Czy warto się cofnąć? No tu musisz pamiętać o regule 100 km. Trzeba przeliczyć czy od Baiony będzie czy wystarczy od Vigo. Do Baiony warto zajrzeć bo do obejrzenia jest piękny fort i przystań jachtowa. 

NOWY! Autor: Krzych | Dodano: 2019-03-31 18:25:59

... a i jeszcze jedno. Idąc Espirytual sprawdźcie czy warto iść za Pontevedra dokładnie szlakiem. Teraz jak sprawdzam to wybrałbym skrót drogą PO-308 i szukał schronienia w klasztorze w Poio GPS (42.446152,-8.685734)

Podobno mają noclegi dla pielgrzymów.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2019-03-31 20:59:06

Spałam w Poio, ten klasztor, o którym wspominasz, to obecnie hotel, w bardzo dobrym standardzie. Ceny nie pamiętam, ale tanio nie było :( Mimo tego nie żałuję, kompleks poklasztorny piękny, w cenie zwiedzanie muzeum, świetny start na Variante Espiritual.

NOWY! Autor: Bartek | Dodano: 2019-03-31 21:49:18

Bardzo Wam dziękuję !

Napiszę po powrocie. Pozdrawiam