Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino Portugalskie - Variante Espiritual

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-10 22:47:56

Variante Espiritual na świeżo.

Dla tych, którzy wystraszyli się liczbą pielgrzymów w Redondela, gdzie łączą się wszystkie szlaki Camino Portugalskiego oraz tych, którzy nie chcą iść wzdłuż tras szybkiego ruchu godny polecenia może być Variante Espiritual:

Dzień 1: 21 km

Około 2 km za przekroczeniem mostu w Pontevedra po lewej stronie znajduje się drogowskaz, który informuje o Variante Espiritual. Przez miasteczka:Poio (znajduje się w nim przepiękny klasztor i  największe Horreo), Combarro (wspaniałe widoki na rzekę, a potem na klimatyczne miasteczko), wspinamy się pod spora górkę, aby podziwiać przepiękne krajobrazy z punktu widokowego. Droga po opuszczeniu Combarro wiedzie przez las, a po osiągnięciu punktu widokowego zostaje około 5km przez tenże las do klasztoru w Armenteira. 

W klasztorze msza o 7:30, a o 19:30 siostry odśpiewują nieszpory, na zakończenie których odbywa się błogosławieństwo pielgrzymów. Cudowna ceremonia.

Albergue nowe, bardzo czyste, wyposażona kuchnia, pralka, oddalone o jakieś 700m od klasztoru, otwierane o 13:30. 6 EUR

https://pl-pl.facebook.com/AlberguedeArmenteira/

W miasteczku wyłącznie 2 bary, także jeżeli planujecie gotowanie, to musicie przynieść sobie zakupy z Pontevedra.

Warto zadzwonić do Hospitaliero z Vilanova de Arousa +34 633 90 64 90 (Emilio) lub do obsługi łódki +34 607 911 523, aby zapytać, o której następnego dnia łódka odpływa.

Dzień 2: 24 km

Wychodząc z albergue rozpoczyna się spacer tzw. Routa de la Piedra i de la Agua, przyjemny spacer w cieniu drzew i wśród szumu strumyka, młynów, winnic. Droga raczej płaska, przechodząca przez kilka miasteczek z barami i sklepami. Pierwszy z barów dostępny po około 7km, więc można zjeść śniadanie. Następnie spacer wzdłuż rzeki Umia, w której aż roi się od ryb. Na zakończenie można podziwiać cudowne widoki plaż Vilanova de Arousa, które urzekają.

Jeżeli macie szczęście i łódka wypływa po południu, a Wy dotarliście do Vilanova na czas i macie rezerwację, możecie od razu wsiąść na łódkę.

Możecie również zatrzymać się w albergue, zlokalizowanej ok. 600m od portu i spędzić popołudnie w tej scenerii. Albergue otwierana jest o 14:00 i otwarta jest całą noc, co jednych cieszy, a innym nie daje spać. Kuchnia wyposażona, ale bez kuchenki (jak chyba większość w Galicji).  6 EUR. Plaże są tam nieziemskie. Miasto duże z wieloma sklepami, kawiarniami i restauracjami.

Dzień 3

Z Vilanova de Arousa do Pontecesures możesz wybrac dwie drogi:

- wodną - rejs wcześniej zarezerwowaną łódką ok. 1 godz. z opowieściami o rzece Ulla, hodowlach małży oraz jedyną na świecie Via Crucis, na której można podziwiać krzyże. Rejs ma upamiętniać drogę jaką pokonała łódź z ciałem św. Jakuba. I chociaż odbywa się obecnie łodzią motorową, to dzięki kapitanowi: Santiago i jego opowieściom, można poczuć klimat tej drogi. Dodatkowo z wody podziwiać można 17 krzyży wzniesionych na brzegach rzeki.

Uwaga: rejst to koszt 19 EUR, a godziny wypłynięcia bywają różne. W dniu kiedy ja byłam to była: 10:30 i 12:30, natomiast dnia poprzedniego, wyłącznie 11:00. Być może zalezy to od liczby pielgrzymów. We wrześni na łódce bywa już chłodno, szczególnie rano, więc polecam ubrać się cieplej.

Rejs kończy się w Pontecesures, czyli ok 2 km od Padron, gdzie znów wracamy na szlak Portugalski, a stąd już tylko 25 km do Santiago.

- lądową - 28 km spaceru, podobno dość płaski i łatwy.

NOWY! Autor: Aldona | Dodano: 2018-09-11 06:32:02

Ewo, bardzo serdecznie dziękujemy za informacje o Variante Espiritual. Marzy nam się ta trasa i jeśli Pan Bóg pozwoli to w przyszłym roku chcielibyśmy nim przejść. Buen Camino.

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2018-09-11 18:56:20

Zachęcam by przygotować się mentalnie na niezłą wspinaczkę na pierwszym etapie Pontevedra - Combarro - Klasztor Armenteira. Na odcinku niecałych 6 km za Combarro wspinamy się 420 metrów, od poziomu morza. Dla mnie przypominało to skalą trudności podejście na O Cebreiro na Camino Francuskim albo do Puerto del Palo na Primitivo. Widoki z góry są przepiękne, ale trzeba je opłacić własnym wysiłkiem. Co więcej pierwsze 11 km z Pontevedry do Combarro są dość płaskie i trochę rozleniwiające, a solidna górka jest podana dopiero "na deser" (ja np. nie spodziewałem się takiego przewyższenia bo nie miałem przewodnika tylko jakieś reklamówki które dostałem w Pontevedrze, bo o tym wariancie Camino dowiedziałem się dopiero po drodze) 

Buen Camino

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-11 21:28:27

To prawda, górka pierwszego dnia jest dość spora, a widoki zapierające dech w piersiach. Polecam ten wariant drogi, tym którzy cenią sobie przyrodę i odrobinę samotności. Jeżeli ktoś z Was będzie potrzebował, mogę podrzucić ulotkę.

NOWY! Autor: Kasia | Dodano: 2018-09-13 16:30:45

Ewa, dzięki za inspirację, nie miałam pojęcia o tym wariancie. A jak z oznaczeniami drogi - klasyczne żółte strzałki? I czy w październiku albergi są otwarte na tej trasie?

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-20 07:39:23

Dokładnie, szlak oznaczony również żółtymi strzałkami.

Niestety nie mam informacji o tym, czy albergue są otwarte cały rok..

NOWY! Autor: Ewa | Dodano: 2018-09-20 07:53:50

I jeszcze na zachętę

https://caminoportuguescosta.wordpress.com/etapas-espana/11-pontevedra-armenteira-20-km/

https://caminoportuguescosta.wordpress.com/etapas-espana/12-armenteira-vilanova-de-arousa-padron/