Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino 2019

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-09-16 11:21:32

Witam  W 2019 r chciałabym  iść do SDC . Którą trasą na pierwszy raz wybrać się najlepiej?

NOWY! Autor: Kuba | Dodano: 2018-09-16 15:16:57

Na pierwsze  Camino  polecam drogę  z Saint Jean Pied de Port - Santiago de Compostela (748 km)  np w czerwcu /cieplej i mniej deszczu/
Camino F   to najbardziej popularny szlak.

Droga prowadzi przez kilka prowincji Hiszpanii: Navarra, La Rioja, Burgos, Palencia, Castilla y Leon, Lugo i A Coruna.

BC

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-09-16 15:50:06

Ta trasa to chyba bardziej na 2 lub 3 Camino ( bynajmniej dla mnie ) ,Myślałam bardziej o 200-300 km.

NOWY! Autor: magda | Dodano: 2018-09-16 17:03:13

Camino Primitivo było naszym pierwszym. Spokój, przepiękne krajobrazy, brak tłumów i komercji (przynajmniej 3 lata temu). Gorąco polecam

NOWY! Autor: Ryszard | Dodano: 2018-09-16 19:44:33

Proponuję Camino Portugales z Porto tzw. centralna - bardzo fajna trasa i nie wymagajaca jak na pierwszy raz bo to 240 -260km.

NOWY! Autor: Elżbieta | Dodano: 2018-09-17 18:59:55

Na pierwsze Camino też polecam Frances, może odcinek z Leon lub Astorgi. Ludzi wprawdzie wiele, ale za to nie zabraknie towarzystwa i ewentualnej pomocnej dłoni.. Duża liczba schronisk, wiele dostępnych książkowych przewodników, dasz radę...

NOWY! Autor: Bogdan | Dodano: 2018-09-18 10:18:00

@Beata

Zależy czego oczekujesz, czego sukasz. Przeszedlem camino Centralne (z Porto), fragment Del Norte oraz Primitivo. Zawsze szukałem krajobrazow, możliwości wyciszenia czyli atmosfery pielgrzymki oraz zróżnicowanych szlaków i z dala od asfaltu.

Dlatego Camino Frances jakoś mnie nie kusiło. Z uwagi na łatwość (płaskie trasy) i dobrą infrastrukturę jako pierwsze wybierane są trasy z Porto (camino Central lub Camino Coasta). Chociaż ostatnio spotkałem ludzi, którzy jako I-sze wybrali (wymagające pod wzgl fizycznym) Camino Primitivo. Wrażenia są nie do opisania i porównania z innymi szlakami. Pozostaną na długo w Twym sercu