Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Plecaki na Camino

NOWY! Autor: michas86 | Dodano: 2018-12-28 22:52:18

Witam. Chciałbym się zapytać jaki plecak polecacie na camino (firma, model) (co powinien mieć w wyposażeniu?). Byliście, widzieliście u innych, użytkowaliście, które się sprawdziły a które nie. Ja chwilowo mam na uwadze dwa modele: Gregory Zulu 55 oraz Osprey Stratos 50 (czy ewentualnie o nich, ktoś coś wie). Przyszlościowa wyprawa była by na cały miesiąc (taki odległy plan), ale już się zaczynam interesować. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2018-12-29 19:39:28

OSPREY super!!! Podstawoawa zaleta. Lekki! Ja jestem bardzo zadowolona z tego plecaka . Patrząc na pielggrzymow  jaki mają plecak to osprey dominuje.

NOWY! Autor: michas86 | Dodano: 2018-12-29 20:54:16

Tereso, czy miałaś ten konkretny model wymieniony przezemnie  czy po prostu tej firmy. Interesuje mnie czy materiały, w ogóle plecak dał radę, czy bardzo się zniszczył. Obecnie stosowane materiały w plecakach pewnie są mocne ale wydają się słabe, może bardziej cieńkie.

NOWY! Autor: Beata | Dodano: 2018-12-29 21:03:13

Mam pytanie ile litrowy plecak na 2-tygodniową pielgrzymkę będzie wystarczający.

NOWY! Autor: S. | Dodano: 2018-12-30 06:52:52

Moim zdaniem 55 czy nawet 50 litrów to przesada, chyba że chcesz iść zimą albo jesteś bardzo bardzo duży. Ja mam deutera 38l i był wypchany "pod korek" tylko podczas mojego pierwszego Camino. Za każdym kolejnym razem spokojnie miałem w nim wolne miejsce i zmieściłbym się w czymś mniejszym. Przy czym ja generalnie biorę techniczne ciuchy, więc lekkie, szybkoschnące i zajmujące mało miejsca! Jeśli ktoś planuje brać bawełniane koszulki czy dżinsowe spodnie albo "zwykły" ręcznik, to faktycznie może potrzebować więcej miejsca.

Jeśli chodzi i wytrzymałość to mój Deuter Futura Pro 38 przetrwał ze mną 5 różnych Camino, w sumie jakieś 4000km wędrówki i nadal się trzyma.

NOWY! Autor: | Dodano: 2018-12-30 09:22:48

I robi jako bagaż podręczny w samolocie,więc to dodatkowy plus tego plecaka

NOWY! Autor: Sławomir Kyllyan Marusiński | Dodano: 2018-12-30 10:58:08

Też mam Deuter Futura Pro 38 i nie ma dla mnie znaczenia, czy Camino trwa 2, czy 6 tygodni. Zabieram to samo i tyle samo...

Jedynie w warunkach krajowych, gdy zabieram ze sobą sypialnię mam problem :)...

NOWY! Autor: Teresa | Dodano: 2018-12-30 15:56:04

Chodzę od paru lat z tym samym Osprey Exos 34. Jest wystarczający Wcześniej miałam Aura 50 i to zdecydowanie za duży plecak

Zgadzam się ze Sławkiem,że nie ma znaczenia ,czy Camino trwa dwa, czy sześć tygodni to zabieram to samo i tyle samo! Choć zawsze coś wetknę bez czego moglabym się obyć.

Na szlaku dominują Deutery i Ospreye. Osprey lżejszy, ale Deuter ma lepszy pas biodrowy.

Do zobaczenia na szlaku i buen camino

NOWY! Autor: Grzesiek | Dodano: 2018-12-30 17:31:30

@Michas86

Podstawowa sprawa  to trasa i miesiąc wędrówki. Szlaki północne wiosną i jesienią wymagają cieplejszej odzieży i muszą pomiescić więcej. Ja na miesięczną pielgrzymkę (cały maj) via del Norte / Primitiwo zapakowałem się do Salomona Peak 40 i ledwo wszystko się zmieściło, a nie miałem nic zbędnego. Plecak okazał się nie za wygodny do noszenia (10kg), ale jakoś dałem rady. Mieścił się jako podręczny w Ryanerze. Na lato lub południowe szlaki  powinien wystaczyć 30 litrowy plecak. W tym roku planuję na przełom kwietnia / maja Mozarabe więc będę testował Salomona X Alp 30 - powinien dać radę. Na szlaku najwięcej pielgrzymów jest z Niemiec a oni chodzą tylko z Deuterem, z kolei narody romańskie preferują marki Decathlona. 

Życzę powodzenia :)

NOWY! Autor: >>>> | Dodano: 2018-12-30 19:07:31

Wiecej o plecakach mamy w wątku: "Plecak-jakiej firmy"

http://www.caminodesantiago.pl/forum/194

NOWY! Autor: michas86 | Dodano: 2018-12-31 13:08:01

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi (podpowiedzi) :) Na początek spróbuję naszykować sobie wszystkie rzeczy (według rad) te które będę chciał zabrać ze sobą i dopiero do nich dopasować plecak, a więc (plecak do ubrań, a nie ubrania do plecaka). Mimo wszystko wstępnie zamówię sobie plecak Osprey Stratos 50 (zawsze mogę go bez problemu oddać, więc niczym nie ryzykuję). Buen Camino.

NOWY! Autor: Wiesław | Dodano: 2018-12-31 21:26:26

Nadmiar bagażu można na każdej poczcie odesłać do Santiago i po dojściu odebrać, Panie w okienku wiedzą o co chodzi i obsługują bez słowa.

NOWY! Autor: michas86 | Dodano: 2018-12-31 22:11:14

Bardzo ciekawa opcja, dzięki.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2019-01-02 22:43:51

.... do Beaty,   Bez wzgledu na jak dlugie Camino pojdziesz, czesc wyposazenia jest standartem to znaczy: spiwor, Poncho, pokrowiec na plecak, mala apteczka z podstawowymi plastrami i laczki pod prysznic, to tak ogolnie, do tego ubranie niezbedne na zmiane, srodki do ciala, recznik fibra, czy tez sandaly trekingowe jezeli idziesz w butach, mysle ze dla kobiety przecietna pojemnosc to 35  litrow wystarczajaco. Jest wazne aby waga samego plecaka byla wzglednie lekka tzn. okolo 1 kg do 1.2 kg juz z pokrowcem. Obecnie plecaki sa z technicznie jakosciowo dobrych materialow szyte. Czytaj na metce ile plecak wazy lub pytaj sprzedawce bo to wchodzi w laczna wage ktora niesiesz na plecach. Zycze Tobie Buen Camino. 

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-01-03 11:31:39

Otrzymalem w prezencie plecak Regatta Great Outdoors Point 214 45+10 litrow czy to dobry plecak na Camino.Jakie sa wasze opinie.

NOWY! Autor: Rico | Dodano: 2019-01-03 17:46:43

Witam

Dla wszystkich caminowiczów poszukujących informacji "plecakowych".

Należy w okienku wyszukiwarki  na stronie Camino de santiago (czyli na tej stronie na której aktualnie jesteście) wpisać temat Plan na camino wrzesień -paż. 2015 i przycisnąć SZUKAJ.

Dzięki cierpliwej i wyrozumiałej pomocy doświadczonych  caminowiczów w tym wpisie sporządziłem konkretny plan co zabrać na wędrówkę.

Plan sprawdził się w 100% i korzystam z niego przed każdym wędrowaniem.

Nie musicie przebijać się przez cały wątek, wystarczy zjechać do końcowych wniosków.

Pozdrawiam serdecznie

Buen Camino

Rico

NOWY! Autor: Artur | Dodano: 2019-01-03 18:43:40

Na naszej wyszukiwarce forumowej tak nie zawsze do końca można polegać, więc podam może bezpośredni link do tego wątku, gdzie na końcu Rico zrobił przydatne podsumowanie:

http://www.caminodesantiago.pl/forum/2187

Moja uwaga jest tylko taka, żeby z tą pluskwo-fobią nie przesadzać, ja mimo że spędziłem naprawdę wiele nocy w albergach jeszcze nie miałem okazji ich spotkać, ale to już zależy chyba od szczęścia. Osobiście znacznie bardziej dawały mi w kość komary. Pozdrawiam!

NOWY! Autor: michas86 | Dodano: 2019-01-04 17:24:39

Rico, super szczegółowy plan, napewno się przyda. Pozdrawiam 

NOWY! Autor: A | Dodano: 2019-01-04 18:16:39

Mr.Rico caly swoj ekwipunek kupowal w Angli i na moje oko raczej z wyzszej polki.Koszt zakupu w Polsce to by wynioslo cirka okolo 1500-2000 zeta.Korzystalem z jego zapisu i kupilem to wszystko za 900-1000 zl.Rospiska bardzo urzyteczna i przydatna.Nie gniewaj sie za aluzje ale wielkie dzieki za wpisy na szerokim forum sa bardzo trafne.Pozdrowienia.

NOWY! Autor: Waga-bond | Dodano: 2019-01-05 13:09:51

Juz w 2015 r. świetnie sie bawiłem czytając listę wyposażenia Rico. Szczególnie bawiły mnie perfumy, rycyna, kompas i łyzkowidelec z tytanu. Jeszcze parę innych pozycji których z litości nie wymienię. W moim wyposażeniu nie było przyborów do golenia - po powrocie miałem bardzo interesujący - zdaniem moich znajomych pań - zarost, grzebienia - przed wyjazdem ściąłem włosy na łyso, bardzo praktyczne w tamtym klimacie i jeszcze czegoś o czym zwyczajnie  zapomniałem. Mapy też. Na drodze francuskiej gdzie stojąc przy jednej strzałce widzisz dwie następne mapa jest całkiem zbędna, a więc także kompas. Takich spisów rzeczy "koniecznych i niezbednych" na tym forum było już kilka jak nie kilkanaście. Jednak wszyscy autorzy milczeniem pomijali dwa przedmioty dla pielgrzyma niezbędne, to korkociąg i prezerwatywa. Nie wiem ile ważą, ale zapewniam was są niezbędne. Tak toczy się życie na Camino. Trwa krótko ale intensywnie, Camino oczywiście. Buen Camino. Doświadczony, Waga-bond

NOWY! Autor: | Dodano: 2019-01-05 13:44:32

No toś zdrowo "don juanił" z tą jedną prezerwatywą :)

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2019-01-05 16:58:32

Idąc drogą "francuską" już od miejscowości Redecilla del Camino spotyka się przy szlaku automaty FARMACIA CAMINO DE SANTAGO w których można zakupić niezbędne pielgrzymom artykuły, w tym i prezerwatywy.

NOWY! Autor: asma | Dodano: 2019-01-05 19:11:33

Kupisz  tam nie jeden wysokiej jakości afrodyzjak.Polecam taną hiszpańską muchę,która  da ci dobrego kopa.

NOWY! Autor: Pan Piekarz | Dodano: 2019-01-06 23:53:44

Młodzieńcze, zwracam się do Waga - bonda, pamiętaj tylko o najświętszej zasadzie "pielgrzyma" na Camino, nigdy nie noś tych dwu podstawowych instrumentów, mianowicie korkociągu i prezerwatywy, w jednej kieszeni.

A po powrocie do domu oddaj tą prezerwatywę tacie, to może w przyszłości uda mu się nie popełnić drugi raz tego samego błędu.

NOWY! Autor: Sophija | Dodano: 2019-01-12 21:07:39

Mam plecak, nie wiem jakiej marki i jakiej pojemności. Ma jakieś logo ale słońce i deszcz sprawiły, że jest całkiem nieczytelne, a firma pewnie już dawno zniknęła z rynku. Plecak ma jakieś 15 lat a może więcej. Jest pękaty gdy wcisnę do niego puchową kurtkę i takiż śpiwór, klapnięty gdy tylko pelerynę. Ma wartośc ujemną bo za jego utylizacje trzeba by zapłacić. Ma jednak przewagę na tymi innymi, jest mój i lubię go.

Odnośnie do korkociąga i prezerwatywy to jestm ciekawa co taki macho-polaco odpowie kobiecie gdy ta spyta: "masz?" Może tak: "Idąc drogą "francuską" już od miejscowości Redecilla del Camino spotyka się przy szlaku automaty FARMACIA CAMINO DE SANTAGO w których można zakupić niezbędne pielgrzymom artykuły, w tym i prezerwatywy". Temat poważny i dostrzeżony przez organizatorów skoro pod firmą Camino postawiono te urządzenia. Na pewno nie zasługuje na obleśne i chamskie komentarze przepominające mi pewnego polityka (niech mu ziemia lekką będzie) z krawatem w paski czerwone i białe. Camino jest długie i wędrówka zbliża ludzi, a sypialnie to nie tylko sale wieloosobowe z pietrowymi skrzypiącymi łóżkami. Pamietajcie też o korkociągu, nie każde wino sprzedawane jest w kartonie albo butelce PET. Buen Camino

NOWY! Autor: macho-polaco | Dodano: 2019-01-13 11:07:42

@Sophija

w większości przypadków aby macho-polaco w ogóle wziął pod uwagę tego typu "kobietę" musiałby  być zaopatrzonym w litr 40 proc napoju, aby zmysł wzroku przezwyciężył wrażenia estetyczne odbierane na trzeźwo. macho-polaco ma tego typu wrażeń pod dostatkiem na codzień i wie, że tego typu atrakcje są dostępne w innych częściach Hiiszpanii z o wiele bardziej atrakcyjnymi doznaniami. Z tego też powodu nie szuka na camino tego typu przygód.

BC

NOWY! Autor: Esmeralda | Dodano: 2019-01-14 23:10:43

do Sophija.. Licz się ze słowami !! Temu człowiekowi z krawatem w biało czerwone paski do pięt nawet nie dorastasz. Wiecej szacunku dla zmarłych !! 

NOWY! Autor: jm | Dodano: 2019-01-30 00:16:04

Plecak Talon 33 - ultralekki,bez siatki.Osprey exos 46 model sprzed 5 lat z siatka,dodatkowa kieszenia.Waga 1,15 kg.Model 48 - poprawiony pas biodrowy i szelki - lekki 1,15 kg.Nie ma sladow zniszczenia po 5 x CF plus weekndy w gorach.

Deuter futura pro 42 - ciezki,komfortowy.

Idealna opcja to Osprey exos 38.

Waga wszystkiego z plecakiem to 5,5 kg.Powinno byc raczej 4,5 kg ale zawsze jest za duzo.