Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! droga z Monasterio deSanto Toribio de Liébana do Oviedo

NOWY! Autor: tommaszi | Dodano: 2019-01-07 17:51:14

Czy ktoś może szedł Monasterio deSanto Toribio de Liébana do Oviedu? Wg mapy google, to od 140 do 170 km, w zaleznosci od wybranej drogi. Czy istnieje tam jakiś szlak pielgrzymkowy lub turystyczny? Może ktoś dysponuje również informacją nt. schronisk, infrastruktury itp.

NOWY! Autor: Jacek Placek | Dodano: 2019-01-08 11:09:57

Ja miałem przejść tą trasę jesienią zeszłego roku, ale pogoda, a dokładnie to śniegi po pas :) zmusiły mnie do zmiany planu w Potes i zamiany trasy na Camino del Salvador.

A plan był taki, by przejść trasą Ruta de la Reconquista z Potes do Covadonga i dalej Camino Covadonga do Oviedo.

Informacje na ten temat są w tym wątku: http://www.caminodesantiago.pl/forum/1271 

i w tym: http://www.caminodesantiago.pl/forum/2603.

A w tym przewodniku http://www.caminodesantiago.pl/media/docs/guides/MR-camino-covadonga-przewodnik.pdf

Buen Camino.

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2019-01-08 12:01:12

Przeszedłem tę trasę w kierunku odwrotnym w lipcu 2017 r. Na bieżąco spostrzeżenia zamieszczałem na forum. Informacje zawarte w przewodniku, który opracowałem wcześniej co do trasy są aktualne, informacje o noclegach będą się różnić co do ceny. Idąc z Santo Toribio (właściwie z Potes bo tam jest schronisko) do Oviedo to kombinacja kilku szlaków. Z Potes do Espinama idziemy szlakiem Ruta Vadiniense. Dalej Ruta de Reconquista do Covadonga przez Picos de Europa. Z Covadonga "pod prąd" Camino de Covadonga w kierunku Gijon do Villaviciosa gdzie spotykamy Camino Norte i dalej do Oviedo Camino del Norte odgałęzieniem do Oviedo.

Najtrudniejszy odcinek prowadzi przez Picos de Europa praktycznie może być nie do przejścia od jesieni do wiosny. Wszystko zależy kiedy spadnie śnieg (w ubr. bardzo wcześnie), a potem jak długo się utrzymuje. To tyle. Przeczytaj wpisy na forum, przeglądnij moje przewodniki i wtedy jeśli dalej będziesz zainteresowany odezwij się już z konkretnymi pytaniami. 

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: tommaszi | Dodano: 2019-01-08 16:27:54

@JacekPlacek i Maciej

Dziękuję Wam za podesłanie informacji. Chyba wykazałem mało cierpliwości w poszukiwaniu konkretnych informacji. Co do terminu, to planuję przejść drogę w czerwcu, może w licpu. Myślę, że pogoda będzie już na tyle umiarkowana, że nie zmarznę.

NOWY! Autor: tommaszi | Dodano: 2019-01-08 18:50:43

@Maciej - jak wyglada sprawa wyżywienia po drodzenie na odcinku Picos de Europa? Czy jak na szlakach camino, czy trzeba zabrać ze sobą prowiant?

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2019-01-08 23:10:33

W Sotres można zjeść śniadanie w albergue (20 euro nocleg ze śniadaniem), obiad w barze 12 euro, w Poncebos spanie w hotelu i jedzenie w restauracji, ceny podobne w Lagos de Covadonga Schronisko górskie przyjmuje od 20.00-tej w cenie kolacja i śniadanie za 30 euro. W Trasie nic nie ma za wyjątkiem Bulnes gdzie jest bar. Trzeba mieć picie i coś do zjedzenia podczas wędrówki.

Pozdrawiam! Buen camino!

NOWY! Autor: Maciej | Dodano: 2019-01-09 09:55:47

Poprawiam swój wpis:

W Sotres można zjeść śniadanie w albergue (20 euro nocleg ze śniadaniem), obiad w barze 12 euro, w Poncebos spanie w hotelu i jedzenie w restauracji, ceny podobne. W Lagos de Covadonga schronisko górskie przyjmuje od 20.00-tej w cenie kolacja i śniadanie za 30 euro, plecak można zostawić i wybrać się na podziwianie okolicy (widoki cudowne pod warunkiem, że nie ma mgły - ja miałem i mgłę i chwilowe przejaśnienia). W Trasie nic nie ma za wyjątkiem Bulnes gdzie jest bar. Trzeba mieć picie i coś do zjedzenia podczas wędrówki. Szlak jest gorzej oznakowany w stosunku do tego jak jesteśmy przyzwyczajeni na camino, a często występują tam gęste mgły. Ja już zawróciłem idąc z Lagos de Covadonga, ale na szczęście spotkałem ponad 20-to osobową grupę, która szła do Poncebos i się podczepiłem, a i tak mimo tego, że mieli w swojej nawigacji track trasy to zdarzało się, że szukaliśmy znaków (oznakowanie biało-czerwone szlaku turystycznego i strzałki też). W grupie czułem się bezpiecznie zwłaszcza, że najczęściej jesteśmy poza zasięgiem telefonii komórkowej. Etap z Poncebos do Sotres jest pod tym względem łatwiejszy (tak może się mi wydawać bo cały czas była piękna pogoda). Z Sotres warto się wybrać na jednodniową wędrówkę do schroniska pod Uriellu, przepiękny szczyt! Z Poncebos warto przejść całą Ruta del Cares do Cain (w drodze do Lagos przejdziesz około jednej trzeciej tej trasy, no potem szlak odbija w prawo).

Pozdrawiam! Buen camino!