Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Gdy na szlaku rozboli pięta

NOWY! Autor: zielony staw | Dodano: 2019-01-29 22:46:12

Czy kogoś na szlaku rozbolała pięta? jak pozbyć się bólu ,w spasób skuteczny bo przecież dalej iść trzeba.. 

NOWY! Autor: Wojtek | Dodano: 2019-01-29 23:56:53

bardzo ogólnikowe pytanie he,he. Mnie rozbolał mięsień krawiecki lewego uda; kustykałem jeden kilometr przez godzinę, potem wziąłem tabletkę przeciwbólową i poszło.

NOWY! Autor: qwerty | Dodano: 2019-01-30 09:35:31

jak mnie zaczłą boleć ząb, to poszedłem do dentysty i mi wyrwał. Pomogło. idź tym tropem i wstąp do ortopedy. może jakoś zaradzi.

NOWY! Autor: Basia | Dodano: 2019-02-06 12:52:00

do zielony staw —  bywa ze rozboli pieta , nie bez powodu , idac dluzszy czas asfaltem lub twardym podlozem.... bolu nie nalezy wstrzymywac i najlepiej wziac doraznie dobra przeciwbolowa tabletke , etap kontynuowac starajac sie isc poboczem po miekiej nawierzchni jak jest taka mozliwosc . 

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2019-02-06 18:22:15

@ Zielony staw,

Pytasz bardzo ogolnikowo, ale powiem tak: nie lekcewazyc.

Ten bol nie pojawia sie przeciez przez przypadek, a jest skutekiem czegos tam. Jezli do tej pory nigdy nie bolalo, to znaczy nigdy nie bylo takich obciazen.
Bol piety pojawia sie czesto jako skutek zapalenia nerwu duzo wyzej, tam gdzie plecy koncza swa szanowna nazwe. Silnie promieniuje, demonstrujac sie na piecie. Wiem, bo tak czasem mam, ale to przywilej chyba wieku.

Czesciej powodem jest niewlasciwe obciazenie kregoslupa poprzez niedopasowany, lub zbyt ciezki plecak. Trzecia i najczestsza przyczyna sa niedostosowane do drogi buty.

Jesli pierwsza tu opisana przyczyne trudno w drodze wyeliminowac, to dwie nastepne juz tak.
A wiec dobrze miec solidne buty i nie sluchac porad, ze latem na suchej plaskiej drodze wystarcza zwykle adidasy. Buty, bez wzgledy na to czy to wysokie trekingi, czy niskkie, powinny miec solidna, twarda zelowke, najmniej“ B“ wewnatrz wyposarzone w dodatkowa miekka, amortyzujaca  wkladke. To sa moje doswiadczenia.

Jesli boli, mozna sprobowac zalozyc lekkie sandaly na jakis czas, jesli nawierzchnia drogi pozwala na to. Sandaly  powinno sie dodatkowo zawsze miec. Czasem wystarczy odciazyc stope. Jeli nie pomoze zostaje wizyta u pietologa.

Najgorsze co mozna zrobic to wziasc tabletke i forsowac droge z bolem. Poznalem osobiscie kilkau pielgrzymow, ktorych to spotkalo, a wielu opisalo to we wspomnieniach. Lekcewazenie konczy sie czesto kontuzja, ktora dlugo trzeba leczyc. Apeluje o rozsadek

Buen Camino

NOWY! Autor: asad | Dodano: 2019-02-08 09:32:53

Prosze nie lekceważyć problemów z bólami nóg. W kwietniu ubiegłego roku zacząłem odczuwać mocny ból w lewym kolanie. Miałem już wykupione bilety do Fracji na połowę maja. Zabrałem ze sobą 30 saszetek Nimesil-u, silny lek przeciwbólowy. Po dwóch tygodniach pielgrzymki z SJP, w okolicy Leon skończyły się saszetki, ból był tak silny, że uniemożliwiał dalsze chodzenie. Nimesil w Hiszpanii jest niedostępny, środki przeciwbólowe zakupione w aptece były całkowicie nieskuteczne. 

Z Leon autobusem do Madrytu, samolotem do domu.

A potem lekarz rodzinny, 14 zastrzyków w zadek (wg ulotki zmniejszają ból, nie usuwają jego przyczyny), rezonans magnetyczny (prywatnie, bo tak prędzej), ortopeda, skierowanie do szpitala na artroskopie. Udało mi się zarejestrować na zabieg za 1,5 roku.

A najgorsze było jeszcze przede mną. Żona dała szlaban na dalsze pielgrzymki. A mam tylko 68 lat.

NOWY! Autor: Ania | Dodano: 2019-02-08 09:49:09

Solidne buty z dobrą podeszwą to podstawa. Czasem sie zdarza, że wyściółka w środku już nie amortyzuje jak trzeba bo się wytarła. Ja zawsze biorę zapasowe. Wymiana wyściółek kilkakrotnie mi już pomogła.

NOWY! Autor: Staszek | Dodano: 2019-02-08 11:33:49

@ asad,

„A mam tylko 68 lat.”

Bardzo mnie zmotywowalo Twoje zdanie, ktore pozwolilem sobie zacytowac. Cenie bardzo pozytywnych ludzi.
Mysle, ze ten szlaban o ktorym piszesz, bedzie dluzej bolal niz kolano. Mam jednak nadzieje, ze dla tak pozytywnie nastawionych do zycia ludzi jak Ty, ten szlaban zostanie szybko zdjety.

Buen Camino