Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino rowerem 2019

NOWY! Autor: Marta_Z | Dodano: 2019-02-24 10:12:53

Mam pytanie do osób planujących rowerową wyprawę przez camino frances, jak długo planujecie jechać, lub jeśli już byliście, to jak dlugo jechaliście :) Czy da się to zrobić poniżej 2 tygodni? Nie mogę znaleźc osób które przebyły tą trasę poniżej 12. Czy rowerem warto wybrac się w kwietniu?

NOWY! Autor: G | Dodano: 2019-02-24 15:02:00

Da się. Byłem, przejechałem. Wystarczy dziennie przejechać ok. 100 kilometrów i już jesteś w Santiago i jeszcze dwa dni zostają na Finisterre. Spoko. Kwiecień to dobry miesiąc na taką wyprawę. Buen Camino.

NOWY! Autor: Andrzej_ K | Dodano: 2019-02-24 18:25:02

Przejechałem C.F  z noclegiem w połowie drogi z S.J.P de P do Roncesvalles i wyszły mi mniej wiecej takie  dzienne etapy przy dobrej kondycji.

1 dzień:
Roncesvalles - Puente la Reina (65 km)

2 dzień:
Puente la Reina - Najera (99 km)

3 dzień:
Najera - Burgos (94 km)

4 dzień:
Burgos - Carrión de los Condes (84,5 km)

5 dzień:
Carrión de los Condes - León (92,5 km)

6 dzień:
León - Rabanal de Camino (67 km)

7 dzień:
Rabanal de Camino - O Cebreiro (83 km)

8 dzień:
O Cebreiro - Portomarin (61,5 km)

9 dzień:
Portomarin - Arca (73 km)

10 dzień:
Arca - Santiago de Compostela (18,5 km)

Ale ze wzgledu na teren ,noclegi i zwiedzanie  i w słabszej dyspozycji zmieścisz się spokojnie w czasie 12-13 dni

Na tym szlaku byłem trzy razy /raz pieszo/ i za najlepszy termim uważam drugą połowę czerwca ,bo cieplej i zdecydowanie mniej deszczu.

Buen Camino

NOWY! Autor: Boe | Dodano: 2019-02-26 08:39:18

Witam, Panie Andrzeju, chciałbym zapytać w jak dojechać na początek trasy i jak wrócić z rowerem? 

NOWY! Autor: Andrzej_K | Dodano: 2019-02-26 23:36:04

@ Boe

To trudne dla mnie pytanie jak dojechać do Hiszpanii z rowerem i jak wrócić.

Wszystko zależy od czasu jakim dysponujesz . Można szybko samolotem np z Krakowa do Lourdes  i dalej rowerem  a  z Santiago  też powrót  samolotem  i rower wysłać firmą kurierską do kraju ,albo wrócić do Lourdes ,lub Santander Autobusem do Irun i pociągiem do Lourdes

Nic nie mogę wiecej doradzić, bo nie mam doświadczenia jak się obecnie lata samolotem z rowerem.Podobno rower jest poobijany na wszystkie strony i czasem nie doleci w porę,a to boli...

Więc na wszystkie moje wyprawy w tamtym kierunku docierałem autokarem , czy to do Barcelony,Alicante,Irun,Saint-Jean-de Luz,Genewa  i dalej rowerem.Powrót też z rowerem  autokarem ALSA  do Francji i  dalej pociągi + koła do Polski :)

Ale na taki rodzaj komunikacji to chyba mało kto się decyduje,bo zabiera to sporo czasu trudu i poświęcenia. 

Z pewnością ktoś na tym forum podzieli się swoim doświadczeniem jak będziesz  dalej w tym temacie zainteresowany. Może w pierwszej kolejności wybierzesz się na Camino pieszo np. stopem  a potem rowerem .

Buen Camino

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2019-03-13 11:21:17

Ja na swoje pierwsze Camino (2018) wybrałem się rowerem.
Rower zabezpieczyłem, do pudła i w samolot (co prawda był to lot bezpośredni). Miałem możliwość zostawienia pudła blisko lotniska (wracałem z Santiago rowerem/pociągiem) ale na tym chyba forum widziałem informacje, gdzie w Santiago można kupić/spróbować dostać pudło rowerowe na drogę powrotną.
Nic się nie stało z rowerem, ze mną, mile wszystko wspominam.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2019-03-17 14:28:30

Do spakowania roweru nie jest Tobie potrzebny karton. Wystarczy kupić folię stretch w jednym ze sklepów budowlanych (ja tak zrobiłem), miałem ze sobą trochę plastikowych opasek zaciskowych, ktore mogą się przydać w drodze i później do spakowania roweru. Demontujesz koła , wszystkie wystające elementy, częścią własnej garderoby przekladasz elementy, które mogą uszkodzic ramę lub manetki przeżutek czy hamulce, spinasz wszystko opaskami tworząc jeden ładunek i na grubo owijasz folią. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę przy nadawaniu bagażu, czy to przez kuriera , czy samolotem to upewnić się że twój sprzęt mieści się w kryteriach wagowych i gabarytach. Różni przewoźnicy mają inne zasady. 

Buenos Camino. 

NOWY! Autor: Sylwek | Dodano: 2019-04-12 23:27:39

witajcie, planuje camino francuska droga rowerem.Nam pytanie.Jaki rower polecacie? Z tego co czytam to bardziej są to odcinki terenowe niż szosa;pozdrawiam i proszę o info; sylwekmsf@gmail.com

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-04-13 08:39:30

Pod koniec czerwca 2019 wyruszam na rowerowe camino Olafa. 

Zapraszam. Andrzej

NOWY! Autor: BOGDAN | Dodano: 2019-04-13 13:46:43

ANDRZEJ...TO BARDZO TRUDNY SZLAK. JA OGLĄDAŁEM ZDJĘCIA JAK TAM SIĘ IDZIE....A JECHAĆ, TO CHYBA NIE DOKŁADNIE SZLAKIEM A ROWNOLEGLEM DO SZLAKU.POZDRAWIAM.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-04-13 14:33:46

Andrzej- życzę powodzenia, chociaż to raczej nie rowerowy szlak. Ale zdaj relacje jak wrócisz. Buen Camino.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-04-14 09:20:47

Wszystkie szlaki pielgrzymkowe w Europie wytyczone są pod pielgrzujących pieszo. Jednak obok nich do Santiago de Compostela i Rzymu pielgrzymowałem ścieżkami rowerowymi, głównie po asfaltowych ścieżkach rowerowych. W Norwegii szlak Olafa wije się wzdłuż autostrady E6 również po ścieżkach rowerowych, łąkach, okolicznych skalnych pagórkach, polach uprawnych i bagnach. Trasa rowerowa Nasjonal sykkelrute 7 przebiega wzdłuż południowej i zachodniej linii brzegowej Szwecji łącząc zabytkowe miasta od Ystad w kierunku Geteborga i pokrywa się z międzynarodowym szlakiem eurovelo EV7 do Varberg i EV12 przez Moss, Oslo, Lillahamer do Trondheim. Oczywiście, że będę na szlaku Olafa nawiedzał kościoły i zbierał pieczątki do paszportu pielgrzyma w miejscach gdzie są ustawione kamienie milowe informujące o odległości do katedry w Nidaros. Porównując rowerowy profil drogi do Nidaros i Santiago to zapewniam, że jest o wiele mniej wymagająca (wyjątek stanowi jeden dzień w okolicy Dombas na odcinku ok. 40 km) od o wiele trudniejszej w Alpach, Apeninach czy Pirenejach.  @Gosia - jeśli jesteś zainteresowana organizacją pielgrzymki do Nidaros to prześlę posiadane informacje pod wskazany adres.  Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych camino Olafa. Andrzej.

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-04-14 12:33:34

Andrzej, dzięki. Mnie interesuje pieszy szlak, staram zbierać się o nim informacje, mapy, bo pod koniec sierpnia chcę wyruszyć. Byłam na Camino de Santiago, raz szłam Drogą Francuską, drugi raz Camino del Norte i na każdym spotykałam rowerowych pielgrzymów. I też wydawało mi się, że trasa pólnocna to nie rowerowy szlak, a jednak tylko mi się tak wydawało, bo nie jestem cyklistką :), a prawdziwi cykliści wszędzie sobie poradzą. Będę wdzięczna za opis swojej drogi tutaj, lub jeżeli masz to na blogu. Buen Camino

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-04-15 09:49:17

Gosia, zobacz tutaj;  pilegrimsleden.no/en/map/poi/lysjhimet

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-04-15 19:51:37

Andrzej, serdecznie dziękuję za ten link. To świetna strona. Kiedyś się na nią natknęłam, taki szybki przegląd, potem o niej zapomniałam, chociaż cały czas miałam wrażenie, że powinnam jakąś stronę o tym szlaku znaleźć. Jestem przerażona swoim gapiostwem. Ludzie, jak we wrześniu usłyszycie że w Norwegii znlaziono kobietę z Polski, która idzie szlakiem pielgrzymkowym, ale nie pamięta jakim chciała iść i gdzie dojść- to będę ja. Straszne. Wszystkim planującym pielgrzymki życzę Buen Camino,

NOWY! Autor: Wojtekk | Dodano: 2019-04-18 22:33:37

Witam, czy wybiera się ktoś do Santiago z PL?

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-04-23 07:36:38

Polecam taki przewodnik a jest to  holenderska strona z informacjami o szlakach pielgrzymkowych w północnych regionach Europy, w szczególności w Skandynawii;

www.op-vrije-voeten.nl/olavspaden/olavspad-noorwegen/77-etappes

Pozdrawiam

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-06-01 15:19:27

Gosia. Moje camino do Olafa zaczyna się 18 czerwca. Ląduję na lotnisku Sandefiord Torp o godz. 8:10.

Pozdrawiam. Andrzej

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-06-01 21:15:38

Andrzej- szczęśliwej drogi, wspaniałej  pogody i dobrych ludzi spotkanych na szlaku. Napisz coś po powrocie, o tym szlaku jest w necie naprawdę niewiele. Pozdrawiam i Buen Camino.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-06-29 18:49:34

Witaj Gosia. Wczoraj wróciłem z Norwegii. Pogoda na rower wymarzona, bez upałów i deszczu a wiatr raz w czoło a drugi raz w plecy. Piękne widoki, wspaniali ludzie, białe noce i wspaniałe zabytki północy. Powrrót samolotem z Trondheim do Gdańska a na południe Polski pociągiem pendolino.
Ogólnie; udana pielgrzymka. Pozdrawiam. Andrzej

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-07-06 17:42:55

Andrzej- witaj. Świetnie, że napisałeś.  Gratuluję. Napiszesz coś więcej? Ja właśnie wróciłam z 7-dniowej trasy Głównym Szlakiem Sudeckim, oczywiście nie cały tylko jego część, to taki trening przed Camino Św Olafa.  Chociaż są tacy co go pokonują w 12 dni, ale to nie moja liga. Czekam jak będziesz miał chwilkę i ochotę na obszerniejszą relację. Pozdrawiam i jescze raz gratulacje składam. 

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-07-06 17:57:53

Rany, nadrabiam zaległości w czytaniu na forum i przeczytałam że jakaś Gosia była na Camino de Santiago a we wrześniu wybiera się na GSS. Ale zbieżność, ja byłam na GSS i idę  dopiero na Camino, co prawda nie Jakubowe a Olafa, ale pielgrzymka to pielgrzymka. Wszystkim wędrującym i wybierającym się Buen Camino.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-07-07 13:31:36

Gosia napisz do mnie na priv

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-07-31 11:43:39

Andrzej znasz powiedzenie, zdaje się Woody Allena? "chesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach". I ja chyba chciałam rozśmieszyć Boga, bo moje plany rozsypały się jak domek z kart. Przynajmniej na ten rok. Nagle  szpital, operacja, teraz długa rekonwalescencja. Ale nie załamuję się, szlak Św. Olafa nie zniknie a ja go przejdę. Kiedyś. To pewne. Wszystkim obecnym na szlakach pielgrzymkowych i tym którzy sie dopiero wybieraja życzę Buen Camino.

NOWY! Autor: Andrzej | Dodano: 2019-08-04 09:12:48

Gosia. Szybkiej rechabilitacji i w pełni zdrowia będziesz realizować swoje marzenia. Ja w podobnej sytuacji (tak myślę) przed operacją (zabiegiem - jak mówią lekarze) zdążyłem pojechać do Wiednia, również drogami św. Jakuba. Przed chwilą nad Kanałem La Manche przeleciał na desce człowiek, który nie ukrywa swoich planów i marzenia chodzenia po chmurach. Mam sporo zdjęć i informacji o szlaku Olafa, które chętnie przekażę jeśli mi podasz jakieś namiary. Mój adres znajdziesz na tym forum. Buen camino. Teraz lecę na rowerową wycieczkę po okolicznych lasach. Andrzej

NOWY! Autor: Gosia | Dodano: 2019-08-04 18:37:21

Andrzej, może coś mi na oczy padło, ale nie mogę znależć Twojego adresu. Podam Ci więc mój. Będę bardzo wdzięczna za zdjęcia, opisy i wrażenia z Twojego szlaku Św Olafa. Teraz siedzę w domu i już obmyślam przyszłoroczną (mam nadzieję, nie to Panie Boże żebym planowała, nie, zero planów) pielgrzymkę. Mój adres: marrammar1@wp.pl

NOWY! Autor: Grzegorz | Dodano: 2020-07-27 10:21:27

Mam pytanie- poniewaz mam ograniczony mocno czas, to jak myyślicie- mimlany czas przejazdu z Polski (Wrocław)? I drugie- w styczniu uważacie ze jest to możliwe? Nie mam doświadczenia w jeździe z sakwami i wielodniowej wyprawy, na rowerze jeżdzę sporo, ale jazda dzień po dniu to coś zupełnie innego. 

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-07-27 15:23:02

3000 km. 3000 podzielone przez 100 km dziennie to daje 30 dni. Buen camino

NOWY! Autor: AK | Dodano: 2020-07-27 21:44:49

Ja bym się zimą i wczesną wiosną nie wybrał,a mam spore doświadczenie rowerem po śniegu i lodzie,bo sezon u mnie trwa cały rok.

Tak jak napisał Bicigrino, bardzo doświadczony podróżnik rowerzysta masz do przejechania 3000 km nawet + i ŚREDNIA wychodzi 100 km dziennie.

Dla początkujących i nie tylko to są ambitne średnie, bez jednego dnia odpoczynku raz na tydzień.lub jednego dnia w tygodniu /lajtowo:)/

Można też z braku czasu pewne mniej ciekawe odcinki podjechać pociągiem w drodze do szlaku np C.F

Z pewnością znasz rowerową-pieszą mapę Europy,a jak nie to pomoże w planowaniu. drogi Powiększenie konieczne i często po wywołaniu danego szlaku masz sporo info. w okienku po prawej stronie.

https://cycling.waymarkedtrails.org/#?map=6!44.6428!8.268

https://cycling.waymarkedtrails.org/#?map=6!44.6428!8.268

Buen Camino

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-07-28 17:00:42

Tak, zima to nie najlepsza pora na przekraczanie Pirenejów. Parę lat temu ichni GOPR ratował z opresji pielgrzymów którzy utknęli w zaspach na którejś z przełęczy. Ale co do reszty trasy to nie mam zdania. Co do dojazdu, to FLIXBUSem pojechałbym do Paryża. "Paryż wart jest mszy", a potem przez Chartres już na własnych kołach. Francuska część Camino wytyczona jest właśnie przez Chartres, To dla Francuzów święte miejsce niezaleznie od wyznania. Katedra tamtejsza to perełka architektury gotyckiej. 

NOWY! Autor: Bicigrino | Dodano: 2020-07-28 17:32:26

I jeszcze uwaga co do planowania. Nigdy nie zakładam 100 km dziennie, najwyżej 80. Ale życie jak zwykle weryfikuje plany. Wybrałem się do Normandii i Bretanii, do Paryża wracałem nad Loarą. W Paryżu musiałem tydzień czekac na autobus powrotny. Biwakowałem w Lasku Bulońskim i zwiedzałem Paryż. Dzienny przbieg na tresie oscylował koło 100 km. To tylko 5 godzin jazdy z prędkością 20 km. Pozostaje dość czasu na odpoczynek, jedzenie i zwiedzanie. Czasem pierwsza noc to skurcze w łydkach, a pierwsze dwa dni boli Duda, ale potem to już rutyna. Buen Camino

NOWY! Autor: Camino rowerem 2020 | Dodano: 2020-07-29 13:09:34

Planuje jechać na początku maja 2021 rowerem do Camino z Polski. Myślałam że przejądę szlakami pieszymi. Czy tak można?. Czy może są osobne szlaki rowerowe do Camino. Trudno mi znaleść drogę - trasę- szlak  przez Niemcy ( chciałam przekroczyć granicę w Zgorzelcu). Jak w Niemczech z noclegami??. Trasę planuje na około 35-40 dni. Bardzo prosze o rady, porady. Na pewno wszysgko wezmę pod uwage. Jak z rozbijaniem namiotu??. jak nie znajdę noclegu, czy na każdej parafii na szlaku mogę prosić o nocleg?? Józefina.       Mój adres mailowy: jozefinka3@wp.pl