Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Camino rowerem 2019

NOWY! Autor: Marta_Z | Dodano: 2019-02-24 10:12:53

Mam pytanie do osób planujących rowerową wyprawę przez camino frances, jak długo planujecie jechać, lub jeśli już byliście, to jak dlugo jechaliście :) Czy da się to zrobić poniżej 2 tygodni? Nie mogę znaleźc osób które przebyły tą trasę poniżej 12. Czy rowerem warto wybrac się w kwietniu?

NOWY! Autor: G | Dodano: 2019-02-24 15:02:00

Da się. Byłem, przejechałem. Wystarczy dziennie przejechać ok. 100 kilometrów i już jesteś w Santiago i jeszcze dwa dni zostają na Finisterre. Spoko. Kwiecień to dobry miesiąc na taką wyprawę. Buen Camino.

NOWY! Autor: Andrzej_ K | Dodano: 2019-02-24 18:25:02

Przejechałem C.F  z noclegiem w połowie drogi z S.J.P de P do Roncesvalles i wyszły mi mniej wiecej takie  dzienne etapy przy dobrej kondycji.

1 dzień:
Roncesvalles - Puente la Reina (65 km)

2 dzień:
Puente la Reina - Najera (99 km)

3 dzień:
Najera - Burgos (94 km)

4 dzień:
Burgos - Carrión de los Condes (84,5 km)

5 dzień:
Carrión de los Condes - León (92,5 km)

6 dzień:
León - Rabanal de Camino (67 km)

7 dzień:
Rabanal de Camino - O Cebreiro (83 km)

8 dzień:
O Cebreiro - Portomarin (61,5 km)

9 dzień:
Portomarin - Arca (73 km)

10 dzień:
Arca - Santiago de Compostela (18,5 km)

Ale ze wzgledu na teren ,noclegi i zwiedzanie  i w słabszej dyspozycji zmieścisz się spokojnie w czasie 12-13 dni

Na tym szlaku byłem trzy razy /raz pieszo/ i za najlepszy termim uważam drugą połowę czerwca ,bo cieplej i zdecydowanie mniej deszczu.

Buen Camino

NOWY! Autor: Boe | Dodano: 2019-02-26 08:39:18

Witam, Panie Andrzeju, chciałbym zapytać w jak dojechać na początek trasy i jak wrócić z rowerem? 

NOWY! Autor: Andrzej_K | Dodano: 2019-02-26 23:36:04

@ Boe

To trudne dla mnie pytanie jak dojechać do Hiszpanii z rowerem i jak wrócić.

Wszystko zależy od czasu jakim dysponujesz . Można szybko samolotem np z Krakowa do Lourdes  i dalej rowerem  a  z Santiago  też powrót  samolotem  i rower wysłać firmą kurierską do kraju ,albo wrócić do Lourdes ,lub Santander Autobusem do Irun i pociągiem do Lourdes

Nic nie mogę wiecej doradzić, bo nie mam doświadczenia jak się obecnie lata samolotem z rowerem.Podobno rower jest poobijany na wszystkie strony i czasem nie doleci w porę,a to boli...

Więc na wszystkie moje wyprawy w tamtym kierunku docierałem autokarem , czy to do Barcelony,Alicante,Irun,Saint-Jean-de Luz,Genewa  i dalej rowerem.Powrót też z rowerem  autokarem ALSA  do Francji i  dalej pociągi + koła do Polski :)

Ale na taki rodzaj komunikacji to chyba mało kto się decyduje,bo zabiera to sporo czasu trudu i poświęcenia. 

Z pewnością ktoś na tym forum podzieli się swoim doświadczeniem jak będziesz  dalej w tym temacie zainteresowany. Może w pierwszej kolejności wybierzesz się na Camino pieszo np. stopem  a potem rowerem .

Buen Camino

NOWY! Autor: Mariusz | Dodano: 2019-03-13 11:21:17

Ja na swoje pierwsze Camino (2018) wybrałem się rowerem.
Rower zabezpieczyłem, do pudła i w samolot (co prawda był to lot bezpośredni). Miałem możliwość zostawienia pudła blisko lotniska (wracałem z Santiago rowerem/pociągiem) ale na tym chyba forum widziałem informacje, gdzie w Santiago można kupić/spróbować dostać pudło rowerowe na drogę powrotną.
Nic się nie stało z rowerem, ze mną, mile wszystko wspominam.

NOWY! Autor: Paweł | Dodano: 2019-03-17 14:28:30

Do spakowania roweru nie jest Tobie potrzebny karton. Wystarczy kupić folię stretch w jednym ze sklepów budowlanych (ja tak zrobiłem), miałem ze sobą trochę plastikowych opasek zaciskowych, ktore mogą się przydać w drodze i później do spakowania roweru. Demontujesz koła , wszystkie wystające elementy, częścią własnej garderoby przekladasz elementy, które mogą uszkodzic ramę lub manetki przeżutek czy hamulce, spinasz wszystko opaskami tworząc jeden ładunek i na grubo owijasz folią. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę przy nadawaniu bagażu, czy to przez kuriera , czy samolotem to upewnić się że twój sprzęt mieści się w kryteriach wagowych i gabarytach. Różni przewoźnicy mają inne zasady. 

Buenos Camino.