Camino de Santiago

To nie droga jest trudnością... To trudności są drogą...

NOWY! Via Regia Piekary śląskie-Skoroszów

NOWY! Autor: Krakowianka | Dodano: 2019-03-19 07:18:05


17 marca zaingurowaliśmy nowy sezon pielgrzymkowy na Via Regia:-)

W zeszłym roku od września do listopada weekendowo przemierzylismy etapy Kraków-Piekary Śląskie (opis w wątku Via Regia Piekary Śląskie-Kraków) obecnie kontynuujemy odcinek Górnośląski. Na poczatku uderza nas bardzo dobre oznakowanie trasy, praktycznie można iść wyłącznie kierując się muszelkami i strzałkami, jedyny moment zawahania w Radzionkowie, szliśmy wzdłuż kościoła ulicą Klasztorną i po dojściu do ulicy św.Wojciecha zabrakło wyraźnej wskazówki czy skręcić w prawo czy w lewo. Zapytaliśmy o cukiernię Bączkowicza i nakierowali nas miejscowi. Niestety ciasteczka pielgrzymiego nie zjedlismy bo z okazji niedzieli cukiernia była nieczynna:-( Na uwagę zasługuje rezerwat Księży Las oraz, perełka na tej trasie, rezerwat Segiet, 2 km szeroką wygodną drogą przez las, w otoczeniu wspaniałej przyrody. Jednak większośc trasy wiedzie asfaltem. Trasa wyniosła 18 km, niecałe 4 godziny marszu. Otrzymalismy pamiatkową pieczatkę do paszportu w sklepie kolonialnym w Ptakowicach oraz na plebanii przy Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Zbrosławicach. Kolejny etap Zbrosławice-Toszek czeka na lepszą wiosenną pogodę, mam nadzieję już wkrótce.

NOWY! Autor: Krakowianka | Dodano: 2019-04-14 12:15:25


7 kwietnia 2019 korzystając z pięknej pogody idziemy dalej Via Regia, jej górnośląskim odcinkiem, etap Zbrosławice-Toszek ( 22 km). Trasa bardzo dobrze oznakowana i opisana na stronie Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino http://www.caminosilesia.pl/przebieg_szlaku,6

Trzeba przyznać, że opis jest szczegółowy i w terenie nie sposób się zgubić. Pieczątki do paszportu otrzymaliśmy w sklepie w Łubiu oraz z restauracji Złota Kaczka nieopodal rynku w Toszku. Rynek w Toszku bardzo ładny, następnym razem zaczniemy od zwiedzania zamku bo zabrakło tym razem czasu. Nie spotkaliśmy po drodze żadnych pielgrzymów, ale pani w sklepie powiedziała, że nie byliśmy w tym roku pierwsi:-)

 

 

NOWY! Autor: Krakowianka | Dodano: 2019-04-14 12:18:24


W nazwie wątku wkradł się błąd niestety, Via Regia na terenie Górnego Śląska kończy się w Skorogoszczy, a nie w Skoroszowie. Jeśli na forum jest moderator to proszę o skorygowanie, bo nie widzę opcji edytowania postów.

NOWY! Autor: Andrzej_ K | Dodano: 2019-04-14 20:47:50


@Krakowianka

Dzięki za relację z Via Regia od Krakowa.

Wszystkie etapy mnie interesują a szczególnie

odcinek Piekary Śląskie-Skorogoszcz , który ten odcinek w tym roku mam zamiar ponownie odwiedzić.Wspominam bardzo kiepskie oznakowanie w dotarciu na Górę św.Anny. 

Ale dzieki Twojej relacji  będzie  teraz wszytkim łatwiej na tej pięknej Via Regia,

Słonecznej pogody  życzę i czekam na ciąg dalszy....

Buen Camino